»

Privzeto vključeni BitLocker v Windows 11 upočasnjuje SSD-je

Slo-Tech - V Windows 11 Pro je privzeto vključeno šifriranje podatkov na disku, kar prinaša varnostne prednosti, a hkrati upočasnjuje delovanje SSD-jev. Na Tom's Hardware so v preizkusih opazili, da se SSD-ji upočasnijo tudi do 45 odstotkov pri naključnih bralnih in pisalnih operacijah, kar je ključno merilo odzivnosti. Uporabniki Windows 11 Home si lahko oddahnejo, ker njihov operacijski sistem šifriranja z BitLockerjem ne omogoča. Podobno velja za Windows 10 Pro, ki ga sicer podpira, a privzeto ni vključen.

Primerjali so tri scenarije: brez šifriranja, s programskim šifriranjem (BitLocker) in s strojno podprtim šifriranjem (OPAL). Izkaže se, da je strojno podprto šifriranje praktično enako hitro kakor delovanje brez šifriranja, medtem ko je programsko šifriranje - kjer vso delo opravlja centralni procesor - bistveno počasnejše. Status lahko preverimo z ukazom manage-bde -status v ukaznem pozivu (potrebujemo administratorske privilegije). Če pod Encryption Method piše XTS-AES, je šifriranje...

19 komentarjev

Samsung popravil hrošča, ki je žrl SSD-je

Slo-Tech - Z zadnjima dvema serijama SSD-jev je imel Samsung nemalo problemov, saj so zaradi hrošča v firmwaru pešali precej hitreje od pričakovanj. Nova posodobitev je težavo odpravila, ne pa tudi njenih posledic. Samsung pri menjavah SSD-jev ni posebej širokogruden.

Samsungovi SSD-ji serij 980 Pro in 990 Pro so lastnike jezili s hitrim slabšanjem zdravja, kot ga izmerijo glede na obrabo in prikažejo nadzornim programom. Samsung je v začetku meseca priznal, da je situacija resnično neprimerna, in potrdil, da iščejo rešitev za težavo. Parameter SMART Percentage Used, ki ga uporabniki vidijo na primer v programu Samsung Magician, se je namreč hitro zniževal. Danes je Samsung izpolnil obljubo in modele 990 Pro zakrpal - za 980 Pro je to storil že pred dnevi - a uporabniki nad rešitvijo ne morejo biti popolnoma zadovoljni.

Kaj točno je šlo narobe, v podjetju niso razkrili. Dejali so le, da je za napako kriv hrošč v firmwaru, ki so ga sedaj odpravili z novo verzijo 1B2QJXD7. Pogoni se ne...

11 komentarjev

TPM se zlomi v pol ure

Slo-Tech - Od nekdaj je veljalo, da je računalnik, do katerega napadalec pridobi fizični dostop, slej ko prej kompromitiran. Z razvojem novih metod zaščite, od šifriranja do posebnih varnih enklav v čipih (Trusted Platform Module oz. TPM) se postavi vprašanje, ali ta problem še vedno ostaja. Raziskovalci iz Dolos Group so nedavno pokazali, da je prestrežen računalnik kljub vsem varnostnim ukrepom še vedno ranljiv.

Proučevali so scenarij, ko podjetje zaposlenim pripravi prenosne računalnike za delo od doma. Ti upoštevajo vsa znana priporočila NSA in NIST, kar vključuje šifriranje vsebine diska, uporabo varne (TPM) strojne opreme itd. Dobili so torej računalnik, ki je bil zaščiten, hkrati pa o njem niso vedeli ničesar. Ali ga je mogoče zlomiti?

Izkaže se, da v pol ure! Čeprav klasični prijemi niso delovali (napad prek DMA, obvoz avtentikacije, pridobivanje podatkov iz vmesnika ethernet/USB itd.), je šibek člen kar TPM. Računalnik je imel šifriran disk z BitLockerjem in se je avtomatično...

17 komentarjev

V današnji nadgradnji Oken tudi popravek kritične varnostne luknje

vir: Pixabay

Krebs On Security - Microsoft bo danes, v okviru redne januarske torkove nadgradnje, zakrpal še posebej veliko varnostno vrzel. Uporabnike obenem pozivajo, da popravke namestijo kar se da hitro, saj je pričakovati, da bo luknja zlorabljena takoj, ko bodo objavljene podrobnosti o njej. Gre za kritično napako v datoteki crypt32.dll, ta upravlja ključne šifrirne funkcije v modulu CryptoAPI, ki ga razvijalci uporabljajo za zavarovanje okenskih aplikacij s pomočjo šifriranja. Ena njegovih ključnih funkcij je prav šifriranje in dešifriranje podatkov s pomočjo digitalnih certifikatov. Ker modul izhaja še iz časov Windows NT 4.0, torej izpred dveh desetletij, so najverjetneje ogrožene prav vse različice Oken.

Varnostna napaka bi tako lahko ogrozila ustrezno avtentikacijo na Windows PC računalnikih in strežnikih, zlasti podatke, ki jih obdelujeta Microsoftova brskalnika. Prav tako bi napadalcem omogočila poneverbo digitalnih certifikatov za posamezne programe, zaradi česar bi lahko na sisteme povsem legitimno...

7 komentarjev

Microsoft pri šifriranju ne zaupa več proizvajalcem SSD-jev

Slo-Tech - Nekateri proizvajalci SSD-jev svoje izdelke reklamirajo kot sposobne avtomatičnega šifriranja podatkov. Podatkov na takih diskov načeloma ni treba še enkrat šifrirati, če jih želimo zaščititi, pri čemer pa moramo seveda zaupati proizvajalčevi implementaciji. Microsoftov program za šifriranje BitLocker je doslej to spoštoval. Če je disk oglaševal sposobnost šifriranja, BitLocker ni še enkrat programsko šifriral datotek. To se je sedaj spremenilo.

Od 24. septembra (posodobitev KB4516071) bo BitLocker predpostavljal, da noben disk ničesar ne šifrira ne glede na informacijo, ki jo bo dobil. Spremembo bomo opazili na novih diskov, medtem ko bo na obstoječih stanje ostalo nespremenjeno.

Zakaj se je Microsoft odločil za to potezo, ni težko razumeti. V preteklosti so raziskovalci že večkrat pokazali, da je proizvajalčevo šifriranje v diskih često nezanesljivo ali luknjičasto. Nekateri so uporabljali slabe algoritme, drugi so imeli luknjičasto implementacijo. Pogosto so uporabljali...

2 komentarja

Samsungovi in Crucialovi SSD-ji ne znajo varno šifrirati

Slo-Tech - Raziskovalci z Univerze Radbound na Nizozemskem so pokazali, da imajo številni SSD-ji z vgrajenim šifriranjem velike varnostne luknje. Gre za pogone, ki imajo avtomatično šifriranje, ki se izvaja z namenskim čipom na samem pogonu (SED - self-encrypting drives). Popularni so postali zlasti v zadnjih letih, ko se je povečalo število napadov na programsko šifriranje podatkov, saj lahko v takem primeru šifrirni ključ prestrežemo v pomnilniku. Toda nova raziskava kaže (članek), da so SED še slabša rešitev.

Ranljivi so SED, ki uporabljajo specifikaciji ATA security ali TCG Opal. Glavni očitek je obstoj tovarniškega gesla, ki poleg...

31 komentarjev

Nova verzija Windows 10 onesposobila šifriranje

Neowin - Ta mesec je Microsoft izdal prvi večji paket popravkov za nov operacijski sistem Windows 10, ki opravlja enako funkcijo kot servisni paketi v prejšnjih izdajah. Običajno je prvi paket popravkov zelo pomemben, saj se številne organizacije in posamezniki šele tedaj odločijo za nadgradnjo, ker predvidevajo, da so vsaj največji hrošči zakrpani. To pot je Microsoft nekoliko zavozil, saj nadgradnja onemogoči sistem BitLocker, ki je namenjen šifriranju podatkov v Windows 10.

Kdor namesti najnovejšo verzijo Windows 10 Build 10586 in poizkusi vključiti BitLocker, ga pričaka sporočilo, da se tega ne da storiti zaradi "napačnega parametra". Če je bil BitLocker vključen že pred nadgradnjo, ostane vključen, a se ga ob morebitni izključitvi ne da ponovno vključiti. Napaka...

99 komentarjev

Vsi Western Digitalovi zunanji diski z zanič šifriranjem

Slo-Tech - Raziskovalci so ugotovili, da so Western Digitalovi zunanji diski iz družin My Passport in My Book, ki uporabljajo vgrajeno 256-bitno šifriranje AES, bistveno manj varni od pričakovanj. Diski imajo različne krmilnike in različno implementacijo šifriranja, vsem pa je skupno, da je napad nanje sorazmerno enostaven, s tem pa tudi prebiranje šifriranih podatkov. O izsledkih poročajo v 36-strani dolgem članku in predstavitvi.

Preverjali so zunanje diske, ki uporabljajo šest različnih USB-vmesnikov različnih proizvajalcev: JMicron, Symwave, Initio in PLX. Šifriranje poteka tako, da se uporabnikovo geslo z algoritmom SHA256 pretvori v ključni kriptografski ključ (KEK). Ta se potem uporabi za šifriranje ključa za šifriranje podatkov (DEK). V EEPROM-u oziroma na servisnem področju na...

3 komentarji

Raziskovalci uspeli zaobiti BitLocker zaščito tudi ob uporabljenem TPM modulu

ZDNet - Raziskovalci Fraunhoferjevega Institute for Secure Information Technology so pred kratkim objavili članek z naslovom Attacking the BitLocker Boot Process, v katerem razkrivajo kako je mogoče zaobiti BitLocker šifriranje in to celo če BitLocker uporablja TPM (Trusted Platform Module).

Njihov napad sicer temelji na Evil Maid napadu, novost pa je, da so raziskovalci uspeli onesposobiti BitLocker zaščito diska tudi v primeru uporabe strojnega TPM modula.

Enako kot pri Evil Maid napadu mora tudi tukaj napadalec najprej zagnati ciljni računalnik s pomočjo zagonskega USB ključka, nato pa mora zamenjati zagonsko kodo (tim. boot code) BitLockerja svojo. Le-ta nato ukrade geslo ter ga shrani na trdi disk, napadalec pa geslo pridobi ob naslednjem "obisku".

Očitno ima torej tudi TPM določene omejitve...

15 komentarjev

Odkrit nov način kraje šifrirnih ključev

Freedom to Tinker - Skupina devetih ameriških raziskovalcev (Halderman, Schoen, Heninger, Clarkson, Paul, Calandrino, Feldman, Appelbaum in Felten) je odkrila nov nevaren način kraje šifrirnih gesel. V svoji raziskavi so pokazali, kako je mogoče z relativno enostavnimi metodami zaobiti zaščito, ki jo nudijo programi za šifriranje trdih diskov. Napad so demonstrirali na več produktih za šifriranje trdih diskov in sicer na Microsoftovemu BitLockerju, Applovemu FileVaultu, Linuxovem dm-cryptu ter na programu TrueCrypt.

Za kaj gre?

Šifrirni programi glavne šifrirne ključe shranjujejo v delovnem pomnilniku računalnika oziroma v DRAM pomnilniških modulih. Ker šifrirnih ključev ne zapisujejo na trdi disk ali druge trajne pomnilniške medije, naj bi bil ta način shranjevanja šifrirnih ključev varen. Varnost temelji na prepričanju, da je vsebina DRAM modula izgubljena v tistem trenutku, ko se računalnik ugasne.

Vendar pa so raziskovalci dokazali, da temu ni tako. Vsebina DRAM modulov se namreč ne izgubi v...

26 komentarjev