»

PCIe 7.0 dokončan 2025, naprave 2027.

Slo-Tech - Počasi se bliža PCIe 7.0, ki so ga prvikrat napovedali predlani, sedaj pa je izšel prvi osnutek. PCIe 6.0 je bil dokončan leta 2022, naslednja verzija pa naj bi bila nared leta 2025. To pomeni, da si bolj množično uporabo lahko obetamo leta 2027.

Glavna prednost nove verzije bo višja prepustnost.
Trenutni PCIe 6.0 x16 podpira 256 GB/s, medtem ko bo sedmica zmogla 512 GB/s. Druge optimizacije bodo znižale porabo električne energije, zmanjšale latence in povečale doseg. Višja hitrost bo pomembna zlasti za umetno inteligenco, če bodo prek PCIe 7.0 priključevali strojno opremo za trening in izračunavanje. Z 128 GT/s bo bo torej šlo 512 GB/s, če bomo uporabljali dvosmerni x16. To bo koristilo tudi drugim napravam, kot so hitre mrežne kartice, WiFI 7, USB 4, Thunderbolt 4 in podobno, če bodo izkoriščale PCIe 7.0. Kar se tiče grafičnih kartic, pa bo PCIe 4.0 še dolgo vrsto let povsem zadoščal.

12 komentarjev

Jesenski GTC usmerjen v programje

Jensenov Omniverse avatar

vir: Nvidia
Nvidia - Nvidiina jesenska izvedba prireditve GPU Technology Conference ni postregla z bistvenimi strojnimi novostmi, zato pa s toliko več programskimi.

Zeleni čipovni tabor je trenutno do vratu v razvoju programskih platform, ki bi izkoristile njihovo hitro rastoče strojno ogrodje v oblaku. Po tem, ko so na spomladanski konferenci GPU Technology Conference popolnili večino ponudbe izdelkov na arhitekturi Ampere, so na jesenski različici zapolnili še zadnjo luknjo: lansirali so najšibkejšega od GPGPU pospeševalnikov, A2. Vsebuje približno šestino elementov velikega brata A100 in je s tem namenjen predvsem varčnemu izvajanju (inference) procesov strojnega učenja. Druga strojna novost je komplet Jetson s prihajajočim sistemskim čipom Orin, ki prispe v prvih mesecih prihodnjega leta, skladno s siceršnjim prihodom Orina. Gre za čip, v katerega podjetje polaga velike upe tako na področju avtomobilizma kot v drugih segmentih, odvisnih od integriranih procesorjev, kot je robotika. Pod imenom...

4 komentarji

Nvidiina ploščica Jetson TX1 za pametnejše naprave

Nvidia - Nvdia je predstavila ploščico Jetson TX1 za razvijalce, ki nadomešča lani izdano TK1 in je namenjena uporabi v napravah, ki se morajo učiti. Gre za naprave, ki se zanašajo na dinamične vhodne parametre, kot na primer računalniški vid, prepoznavanje obrazov, avtonomni letalniki ipd. TX1 bo namenjena razvijalcem in bo glede na njihove potrebe na voljo v dveh paketih.

Osnovna ploščica v velikosti kreditne kartice ima Tegrin X1 SOC, le da ima izključno jedra A57 z 2 MB drugonivojskega predpomnilnika in nič A53. Grafični čip je Maxwellov z 256 jedri ter 4 GB pomnilnika LPDD4 (hitrost 25,6 Gb/s), vse skupaj pa porabi manj kot 10 W električne energije. Nvdiia je šla celo tako daleč, da primerja zmogljivosti z Intelovim Core i7 6700K, a hkrati dodajajo, da "le v...

10 komentarjev

Napad malih računalnikov

Mobile_ITX

vir: bit-tech.net
bit-tech.net - VIA, dobro poznana po svojih matičnih ploščah malega formata, je ponovno pomanjšala enega izmed svojih izdelkov. Procesor, vezno čipovje in delovni pomnilnik so spravili na ploščo polovico velikosti že tako ali tako majhnega formata Pico-ITX. Novost, poimenovana Mobile-ITX, meri zgolj 6 x 6 cm, a na njej ni nobenih povezav, razen priključnih pinov zanje. Na pine se nato priključi dodatno ploščo, na kateri so VGA, USB, mrežni, zvočni in podobni priključki, podobno kot za standard Pico-ITX. Prvi izdelki, namenjeni predvsem industrijski uporabi (dobavljivost za običajne uporabnike bo redka), naj bi na trg prišli že v začetku prihodnjega leta, sama ploščica pa bo porabila do le 5 W energije. Za napajanje bo skrbel 12 W...

12 komentarjev

Symbian na Atom sistemu

Oprema

vir: engadget
engadget - Pri vsem dogajanju okrog netbookov, od samih izidov novih modelov, do portov Androida na različne modele in vojne med Ubuntujem in Microsoftom, očitno želijo svoj del pozornosti tudi razvijalci Symbiana. Operacijski sistem pametnih telefonov, znan predvsem z Nokiinih mobilnikov, so člani SOSCO (S60 On Symbian Customer Operations) uspeli prevesti in namestiti na popolnoma standarden PC, katerega osnova je Intelova matična plošča z Atom procesorjem.

...

4 komentarji

AMD v novem Catalystu podprl OpenGL 3.0

AMD - AMD je izdal novo verzijo grafičnih gonilnikov Catalyst za svoje grafične kartice, ki nosi številko 9.1. Delujejo v operacijskih sistemih Windows XP in Vista in so namenjeni za vse Radeone od serije 9500 do serije HD 4800, vključno z All-In-Wonder inačicami. Poleg vrste popravljenih hroščev, ki naj odslej ne bi več povzročali neodzivnosti Control Centra, kadar je slika raztegnjena na več zaslonov, in povzročali težav težav v 64-bitni Visti pri več kot 4 GB RAM-a, je najpomembnejša novost polna podpora za OpenGL 3.0.

Ta je sicer izšel že avgusta lani, vendar se doslej še nekako ni udomačil in očaral razvijalcev. Za razliko od največjega konkurenta, Direct3D 10, lahko OpenGL sodeluje tudi z Windows XP, kar je ena izmed večjih prednosti za pisce iger, ki želijo doseči čim večjo publiko. Razvijalci OpenGL-a medtem trdijo, da lahko ta povsem brez problema nudi iste funkcije kot konkurent (izrazili so se nekoliko manj poetično, gre za rough feature parity). Prenos novih gonilnikov je...

33 komentarjev

Ktoon 0.7

Toonka Films - KToon, je novo orodje za 2D animacijo podjetja Toonka Films. Sedaj je na voljo pod licenco GPL. KToon je izdelan s pomočjo OpenGL in knjižnice Qt. Ima podoben, v nekaterih delih skoraj enak, uporabniški vmesnik kot komercialni produkti, npr. Macromedia Flash™ in ToonBoom™. Trenutno je KToon še vedno v beta fazi in ima samo dva modula (Risanje in Animacija), a že omogoča izvoz animacij v flash datoteke SWF. Želja razvijalcev je podpora odprtih formatov npr. SVG. SWF so trenutno vključili zaradi lahke vključitve.

8 komentarjev