»

Seminar na temo načrtovanja in izdelave tiskanih vezij

Slo-Tech - V prostorih Fakultete za Elektrotehniko v Ljubljani bo v soboto 6.7.2013 od 9:00 do 18:00 ure potekal seminar na temo temo načrtovanja in izdelave tiskanih vezij. Seminar je razdeljen na več logičnih delov:

1. zgodovina, razvoj, materiali in design tiskanih vezij v amaterske in profesionalne namene;
2. orodja za načrtovanje tiskanih vezij – primer Altium;
3. najpogostejše napake pri načrtovanju tiskanih vezij;
4. EMC in pravila pri načrtovanju tiskanih vezij;
5. RF elementi na tiskanem vezju;
6. priprava Gerber in vrtalnih datotek.

V okviru seminarja si bo mogoče v ponedeljek ogledati še proizvodnjo tiskanih vezij.

Prijave in več informacij na forumu društva.

6 komentarjev

Ebay dobil tožbo v Franciji

CNet - V Franciji se je od leta 2007 vlekel sodni postopek zoper Ebay, ki so ga sprožili L'Oreal in podobna podjetja z luskuznimi znamkami. Glavna obtožba se je nanašala na prodajo ponarejenih izdelkov s slovečimi imeni, ki se preprodajajo na Ebayu. Tožniki so trdili, da Ebay ne stori dovolj, da bi zaustavil prodajo ponaredkov, in zahtevali odškodnino v višini 4,8 milijona dolarjev.

Ebay je ves čas poudarjal, da sodeluje s podjetji in na njihovo zahtevo odstranjuje problematične oglase, ne bo pa igral policaja, ki bi samoiniciativno iskal sumljive oglase. Francoski sodnik je razsodil, da Ebay izpolnjuje zakonske obveze, in sprtima stranema dejal, naj se dogovorita, kako bi lahko bolje sodelovali, ter se ponovno oglasita na sodišču konec meseca. Že lani je podoben primer v ZDA izgubil Tiffany, ki je prav tako zahteval, da Ebay sam briše oglase s ponaredki.

2 komentarja

Enajsterica obsojena zaradi piratstva

CNet - Kitajsko sodišče v Šenženu je včeraj izreklo kazen enajsterici, ki jo je obtožnica bremenila kršitve avtorskih pravic in sodelovanja v razvejani verigi, ki je proizvajala in prodajala ponaredke Microsoftove programske opreme. Skupna preiskava FBI-ja in kitajskih organov pregona je trajala od leta 2005 do julija 2007, ko so aretirali 25 ljudi, podrli nekaj obratov za proizvodnjo ponaredkov in zasegli ponarejeno programsko opremo v vrednosti pol milijarde dolarjev. Ocenjujejo, da je kartel, ki je svoje izdelke prodajal v 36 državah po svetu, zaslužil dve milijardi dolarjev. S ponaredki, ki so bili tako dobri, da so pretentali celo kitajske carinike, saj so imeli holograme in certifikate avtentičnosti, so se usmerjali predvsem na tuje trge, ker se na Kitajskem tovrstni ponaredki prodajajo za prgišče dolarjev. Microsoft je pozdravil sodbo, s katero so enajsterico obsodili na zaporne kazni od poldrugega do šestih let in pol.

59 komentarjev

Zaradi piratstva nižje cene

BBC -

Vajeni smo poslušanja razlag proizvajalcev in distributerjev računalniške programske opreme o tem, kako jih piratstvo in škoda, ki jo povzroča, dobesedno sili v postavljanje visokih cen licenčnega programja.

Sony je sporočil, da bo svojo konzolo PlayStation 2 20. decembra pričel prodajati tudi na Kitajskem, navzlic visoki stopnji piratstva, zavoljo katere so se doslej Kitajske izogibali. Zanimiva bo predvsem taktika, ki jo bodo ubrali. Konzola sama bo stala 2.000 juanov (240 dolarjev), medtem ko stane v ZDA naprimer 180. Bodo pa po drugi strani, da bi ljudi odvrnili od kupovanja nelegalnih kopij iger, le-te mnogo cenejše kot v ZDA. Stale bodo le malenkost več kot piratske kopije. Klik!

30 komentarjev

Ponaredki pomnilnika

X-Bit Labs - Tudi o ponarejanju računalniških komponent sem pred časom že pisal. Takrat sem poročal o ponaredkih Abitovih matičnih plošč, ki seveda ne dosegajo Abitovih kakovostnih standardov in so najbrž krivi za skurjene procesorje in za kupe nezadovoljnih uporabnikov, ki nato pljuvajo čez prej omenjeno podjetje. Ponaredki prihajajo predvsem iz Kitajske in niso problematični, dokler ne preidejo v masovno proizvodnjo.
Na žalost moram poročati, da so se poleg ponarejenih Abitovih matičnih plošč na trgu pojavili tudi ponarejeni Hynixovi pomnilniški moduli. Gotovo je odveč poudarjati, da tudi ponaredki Hynixovih pomnilniških modulov ne dosegajo originalne Hynixove kvalitete. Ponaredke so opazili na Kitajskem, Tajvanu in celo v Evropi. Da bi se izognili neprijetnostim, ki jih utegnejo povzročiti ponaredki, odklikajte sem, kjer se boste lahko naučili razlikovati med ponaredki in originalom.

0 komentarjev

Pozor, ponaredki!

X-Bit Labs - Če je piratstvo precejšen trn v peti programske industrije, potem proizvajalcem strojne opreme predstavlja največjo težavo ravno proizvodnja ponaredkov, ki je najbolj prisotna na Kitajskem. Kakšen procesor je sicer malce težje ponarediti, kot nalašč za to pa so tiskana vezja oz. matične plošče. Ker ima na Kitajskem skoraj vsak tajvanski proizvajalec tovarno tiskanih vezij, to niti ni tak velik problem. Nekatere ponaredke je skoraj nemogoče razločiti od originalnih. Gotovo pa so ponaredki kar dobro prodajani, saj je njihova cena 10-20 $ nižja kakor pri originalih. Ponarejevalci pa najraje ponarejajo izdelke znanih podjetij, kot so ASUS, Gigabyte, MSI, Elitegroup (ECS), EPoX, Chaintech in ABIT. V polnem razmahu pa je trenutno proizvodnja lažnih Gigabyte in ASUS plošč. Kaj tudi ne, saj sta ti dve podjetji gotovo najbolj priznana proizvajalca matičnih plošč na svetu. Kaj pa ukrepi proti ponarejanju? Podobno kot pri piratstvu, bodo tudi ponaredki vedno prisotni na trgu. Žal....

9 komentarjev

Kaj je PCB?

Tom's Hardware - Če se spet gremo igrico "katera komponenta je najpomembnejša v računalniku", bo beseda največkrat nanesla ravno na matično ploščo. S tem odgovorom se gotovo strinja največ ljudi, saj je matična plošča res osnova, brez katere ni nobenega računalnika. Vendar, če se še malo gremo igrico "kaj je pomembnejše od drugega", pa bo beseda nanesla na angleško kratico PCB, katere slovenska sopomenka je tiskano vezje. Če ni računalnika brez matične plošče, potem tudi matične plošče oz. katerekoli "kartice" ni brez tiskanega vezja (PCB-ja). Vendar ko si takole malce ogledujemo računalniško drobovje si niti malo ne predstavljamo, da se za tiskanim vezjem skriva še kaj drugega, kot samo skupek plastike in tankih bakrenih žičk. Okoli PCB-ja se je tekom let razvila prava znanost, tako da je že marsikateri uporabnik, ki se vsaj malo zanima za računalništvo že zdavno izgubil v toku razvoja. Vendar bati se nič. Če vas zanima kaj več o tiskanem vezju, potem si lahko preberete odličen članek na Tom's...

0 komentarjev