»

Googlovi mehurčki vztrajajo tudi, če se odjavimo

Slo-Tech - Ko je na ameriških predsedniških volitvah pred šestimi leti vnovič zmagal Barrack Obama, se je prvikrat začelo resneje govoriti o internetnem mehurčku mnenj, v katerega smo zaprti. Pred razmahom internet so bili ljudje izpostavljeni približno enakim informacijam. Resda so brali različne časnike, a je bilo variacije manj kot danes. Danes lahko na internetu najdemo točno to, v kar verjamemo, ne glede na resničnost ali objektivnost, kar ni nikjer bolj pereče kakor pri političnih temah, kjer ni enostavnih pravilnih odgovorov in resnic. Problem so moderni iskalniki, ki nas...

16 komentarjev

Priljubljenost iskalnika DuckDuckGo raste

Slo-Tech - Iskalnik DuckDuckGo, ki kot glavno prednost izpostavlja anonimnost in zasebnost, saj ne zbira nobenih podatkov o uporabniki, pridobiva čedalje več uporabnikov. Dnevno postreže že več kot 30 milijonov iskanj, kar je 50 odstotkov več kot pred letom dni. Da je dosegel 10 milijonov dnevnih iskanj, je trajalo sedem let. Do 20 milijonov je trajalo še dve leti, zadnjih deset milijonov pa je dodal v manj kot letu dni. Rast je eksponentna.

Čeprav se 30 milijonov sliši veliko, je to zelo malo v primerjavi s tremi milijardami iskanj vsak dan na Googlu. Toda počasi se daleč pride, predvsem pa...

36 komentarjev

FTC opozarja pisce aplikacij, da sledenje uporabnikom prek mikrofonov ni dovoljeno

Slo-Tech - Sledenje uporabnikom tudi med nepovezanimi napravami, za kar se uporabljajo vgrajeni mikrofoni in oddajanje neslišnih zvokov, postaja dovolj resen problem, da nanj opozarja tudi ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC). O tehnologiji smo pisali lani in če se je tedaj vse skupaj zdelo še precej futuristično, je danes tehnologija za sledenje prek naprav (cross-device tracking) že dobro razvita. Vodilni na tem področju je SilverPush.

Njegove knjižnice (SDK) uporablja čedalje več piscev aplikacij za mobilne naprave, ki jih prepoznamo tudi tako, da ob namestitvi zahtevajo pravico za dostop do mikrofona, čeprav ga glede na pričakovano funkcionalnost ne potrebujejo. Tovrstnih aplikacij ni malo, nepopoln seznam pa si lahko ogledamo na Addons Detectorju.

FTC je ta teden poslal pismo več razvijalcem dvanajstih aplikacij, v katerih so odkrili komponente...

4 komentarji

FTC iskalnikom: Jasno označujte oglase

The New York Times - Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) je Googlu, Bingu, Yahooju, AOL-u, Ask.com, Blekku, DuckDuckGoju in sedemnajstim manjšim specializiranim iskalnikom poslala pismo, naj jasneje označujejo oglase in druge sponzorirane vsebine. Leta 2002 je FTC objavil smernice, kako je treba označiti plačane zadetke, oglase in druge sponzorirane vsebine, da se bodo razlikovali od "organskih" zadetkov. FTC ugotavlja, da so se v zadnjih letih iskalniki razvadili in da je to razlikovanje postalo težje, zato jih opozarjajo na potrebne spremembe.

FTC pri tem navaja rezultate lanske raziskave, ki je pokazala, da kar polovico uporabnikov iskalnikov ne loči...

3 komentarji

FTC začenja novo preiskavo Googla

Slo-Tech - Manj kot pol leta po zaključku zadnje preiskave zoper Google v ZDA se začenja nova. Zvezna komisija za trgovino (FTC) po neuradnih, a zelo zanesljivih informacijah začenja preiskavo domnevnih kršitev protimonopolne zakondaje, ki naj bi jih Google zakrivil s svojim oglaševalskim imperijem, pišejo New York Times, Forbes, Wall Street Journal in Bloomberg.

Preiskava je še v začetni fazi, zato sploh ni nujno, da bo dobila kakršenkoli epilog. Toda FTC načeloma ne začenja preiskav zoper velikane, kot je Google, brez utemeljenega suma. Tako je bilo tudi januarja, ko jo je Google sicer odnesel le z zelo blagimi ukrepi. To pot je jabolko spora oglaševalska platforma, ki jo je zgradil in kupil.

Google si je...

6 komentarjev

Poravnava Googla z EU: spremembe v iskanju, brez globe

The New York Times - Google se je sporazumel z EU glede očitkov, ki je Evropska komisija predstavila v preiskavi, ki se je začela leta 2010. EU je namreč Googlu očitala, da pri prikazovanju zadetkov pri iskanju svoje storitve prikazuje više, kakor bi si to zaslužile, medtem ko je konkurenca odrinjena niže. Google in EU sta se sporazumela, kako zaplet rešiti brez glob.

Googlu ne bo treba spremeniti iskalnega algoritma, je ključna točka v dogovoru. Bodo pa morali jasno označiti zadetke, ki kažejo na lastne storitve (recimo Google Plus Local ali Google News), ne glede na njihov rang. To bo veljalo za storitve, kjer Google ne služi (recimo vreme). Kjer ima Google plačljive oglase, bo moral poleg tega prikazal še vsaj tri konkurenčne strani. Recimo pri iskanju v posebnih...

0 komentarjev

Google se je poravnal s FTC

Slo-Tech - Google je dosegel pomembno pravno zmago, saj je sklenil dogovor z ameriško Zvezno komisijo za trgovino (FTC), s čimer se je izognil tožbam in sankcijam zaradi domnevne zlorabe monopolnega položaja. S tem se zaključuje 19-mesečna preiskava. Google se je zavezal, da bodo uvedli nekatere spremembe, a gre za manjše, malodane kozmetične popravke. V principu ostajajo Googlove storitve enake. Google je že izrazil zadovoljstvo nad odločitvijo, ki po njegovem mnenju kaže, da so Googlove storitve v dobrobit javnosti.

Izstopata dve spremembi. Lastniki strani, ki so nezadovoljni z Googlovo obravnavo, se lahko odločijo za izstop iz Google Searcha, s čimer ta

2 komentarja

EU v pogajanjih z Googlom zmanjkuje potrpljenja

The New York Times - Evropska komisija je maja letos opozorila Google, da bo proti njemu sprožila pravni postopek zaradi zlorabe prevladujočega položaja, če ne bodo urno ukrepali. Na podlagi izsledkov leta 2010 začete preiskave je namreč Komisija ugotovila, da Google z vertikalno integracijo iskalniških storitev svoje specializirane storitve postavlja v boljši položaj od konkurence (zlasti gre za iskanje po novicah, restavracijah, zemljevidih itd., kjer Google lastne vsebine prikazuje privilegirano v primerjavi s konkurenčnimi). Dodatne pomisleke je imela Komisija v povezavi s kopiranjem vsebin z drugih strani, prikazovanjem oglasov po partnerskih straneh (search advertisements) in težavo z omejitvami, ki jih Google postavlja na prenosljivost vsebin (search advertisements campaigns) z...

41 komentarjev

Google bo plačal 22,5 milijona dolarjev zaradi nedovoljenega sledenja s piškotki v Safariju

Googlova (sedaj že izginula) navodila za uporabnike brskalnika Safari

The New York Times - Google bo z ameriško Komisijo za zvezno trgovino (FTC) sklenil poravnavo zaradi zlorabe piškotkov in kršitev zasebnosti v brskalniku Safari, v sklopu katere bo Google plačal 22,5 milijonov dolarjev globe. To je največja globa, ki jo je zaradi kršitev v povezavi z zasebnostjo kdaj izrekel FTC. V Evropi so sicer globe precej večje, saj lahko dosežejo tudi milijardne vsote (namreč do 10 odstotkov letnega prometa).

Spomnimo, da se je na Google februarja usul plaz kritik, ko so ugotovili, da so namenoma obšli nastavitve brskalnika Safari. Slednji namreč blokira piškotke domen, s katerimi uporabnik ne interagira, kar ni bilo Googlu po godu. Njegov gumb +1 na straneh namreč ni aktiven, dokler ga uporabnik ne klikne, zato v principu Google ne more postavljati...

9 komentarjev