»

Metine tegobe z označevanjem obdelanih slik

vir: Meta
Meta - Iz Mete so sporočili, da rahlo spreminjajo označevanje slik na svojih družbenih omrežjih, ki so bile obdelane z nekaterimi modernejšimi strojnimi metodami, po tem ko je oznaka "Made with AI" povzročila obilico zmede.

V začetku leta so pri Meti pognali sistematično označevanje podob na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Threads, nastalih z generativnimi algoritmi. Preko pomladi so ambicije še povečali in nameravajo tako do konca leta uvesti samodejno označevanje širše kategorije obdelanih slik, med drugim tudi deepfake starejših tipov. Toda nedavna nerodnost kaže, da imajo pred seboj nemara večji izziv, kot so si predstavljali. V preteklem mesecu je predvsem na Instagramu veliko negodovanja med profesionalnimi fotografi sprožil pojav, da se je oznaka "Made with AI" pojavila tudi ob očitno stvarnih fotografijah - če so njihovi avtorji pri obdelavi uporabljali tudi nekatera modernejša orodja za obdelavo, kot je Photoshopov Generative AI Fill.

Podjetje tako sedaj oznako vrača...

4 komentarji

Tudi v Sloveniji bančne storitve prek Viberja

Slo-Tech - V tujini je to možno že nekaj časa, v Sloveniji pa je danes Addiko Bank kot prva predstavila uporabo bančnih storitev prek platforme Viber. Uporabljajo aplikacijo Addiko Chat Banking, ki omogoča plačevanje računov in UPN-jev, pregled stanja na računu, nakazila prijateljem, pregled transakcij in iskanje najbližjega bankomata ali poslovalnice. Novost pa je, da se omenjena aplikacija odslej povezuje tudi z Viberjem.

Storitev, ki je od leta 2017 na voljo tudi v Bosni in Hercegovini, Srbiji in na Hrvaškem, lahko aktiviramo prek spletne banke. Potem lahko v oknu za pogovor v Viberju izvajamo osnovna opravila, kot so plačila, pregled stanja ipd. Komunikacija z robotom poteka prek kratkih sporočil, za katere imamo prednastavljene možnosti....

13 komentarjev

Letno obdelanih deset zetabajtov podatkov

The New York Times - Pisali smo že o raziskavi, ki je dognala, da smo konec leta 2007 na Zemlji hranili okoli 300 eksabajtov podatkov. Zato je tudi zanimivo pogledati, koliko podatkov obdelamo vsako leto. Na Univerzi v San Diegu so objavili poročilo, v katerem ugotavljajo, da so leta 2008 vsi strežniki na svetu obdelali 9,57 zetabajta podatkov, številka pa na leto zraste za 30 do 40 odstotkov. To pomeni, da je bilo v povprečju za vsakega človeka na Zemlji na dan obdelanih 40 GB podatkov.

Ugotovili so, da je 44 odstotkov procesiranja podatkov namenjenega obdelavi transakcij, kot so izstavitve računov, plačila čekov, bančne transakcije, borzne tečajnice in vrednosti portfeljev, pregledi stanj na različnih računih, medtem ko je...

2 komentarja

Google prenovil iskalni algoritem

Ena izmed strani, ki bodo izgubile visoka mesta, bo bržkone tudi eHow

Google - Google vsako leto izvede približno 500 sprememb svojega iskalnega algoritma, izmed katerih je večina manj opaznih. Ta teden pa so najprej za ameriške uporabnike - postopoma bodo spremembo vpeljali po celem svetu - občutneje spremenili algoritem za razvrščanje zadetkov pri iskanju. Ker so se v zadnjih mesecih med prve zadetke prikradle neuporabne strani, ki jih imenujemo tudi farme z vsebino, ker so organizirane tako, da je na njih ogromno neuporabnih tekstovnih podatkov, da bi zadovoljile pajke, je Google algoritem posodobil. Spremembe naj bi vplivale na razvrstitev okoli 12 odstotkov strani, kar je največja sprememba v zadnjih letih, pravi Amit Singhal iz Googla.

Omenjene farme (mednje sodijo največje Yahoo...

25 komentarjev

Nekaj milisekund v borznem omrežju pomeni milijone

'Flash crash' 6. maja 2010

Slo-Tech - Romantični prizori glasnega vrveža na trgovalnem parketu na Wall Streetu, kot jih poznamo iz filmov, so že nekaj časa zgodovina. Ogromno večino transakcij izvedejo računalniki, kjer tekmujejo v milisekundah in centih. Za odločitve o prodaji in nakupu se odločajo na podlagi algoritmov, ki jih programirajo najboljši matematiki na svetu, in s tem skrbijo za dve plati. Ustvarjajo globino in likvidnost trga ter hkrati pobirajo provizije za svoja podjetja. Tu cent in tam cent se sicer ne sliši veliko, a teh transakcij je vsako sekundo milijarde in Goldman Sachs, največja investicijska banka, letno napravi več sto milijonov dolarjev dobička iz trgovanja.

Izvrsten članek o elektronskem trgovanju so na novega leta dan objavili v The New York Times. V njem lahko preberete, da je uspeh...

97 komentarjev

Bodo ZDA lahko prisluškovale evropskim transakcijam ali ne?

Sedež SWIFT-a

Slashdot - SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je mednarodni medbančni sistem istoimenskega belgijskega podjetja, ki omogoča hitro in poceni izmenjavo sporočil med različnimi bankami in drugimi finančnimi ustanovami. Vzpostavljen je bil leta 1973 in do danes v EU prevzel hrbtenično vlogo pri varni komunikaciji. Sam sistem sicer ne omogoča kliringa in poravnave transakcij, saj so za to v uporabi drugi sistemi, a je kljub nujen za poslovanje, saj se prek njega prenašajo potrebne informacije za obdelavo transakcij. Tako so vse slovenske banke članice omrežja SWIFT.

Leta 2006 je izbruhnila afera, ko sta časnika The New York Times in Washington Post objavila, da vse od napadov na ZDA 11. septembra 2001 pod pretvezo boja proti terorizmu Američani prisluškujejo...

27 komentarjev