»

Urad za intelektualno lastnino bi rad spisal nacionalno strategijo razvoja intelektualne lastnine (brez vašega mnenja)

Slo-Tech - WIPO bo konec meseca prišel na dvodnevni obisk na domači Urad za intelektualno lastnino. Namen obiska je tudi pomoč pri ustvarjanju nacionalne strategije razvoja intelektualne lastnine, zato so pri UIL želeli zajeti čim širši nabor relevantnih akterjev in pridobiti njihova stališča.

Zanimivo opažanje pa je, da v program razvoja nacionalne strategije nacija očitno ni vključena. Na strani Urada za intelektualno lastnino namreč napovedi obiska ni zaslediti ne med novicami, ne med sporočili za javnost. Podobno se da sklepati tudi iz programa.

Okvirni program za prvi dan, 29. januarja
  • 9.00 - 10.00 - Sestanek z direktorjem URSIL
  • 10.15 - 11.00 - Srečanje z državnim sekretarjem/ministrom in predstavniki MGRT
  • 11.30 - 12.30 - Sestanek s predstavniki organizacij kolektivnega upravljanja pravic IL (SAZAS, Zavod IPF)
  • 13.45 - 15.00 - Sestanek s predstavniki URSIL
  • 15.30 - 16.30 - Sestanek s predstavniki zastopnikov pravic IL

Okvirni program za drugi dan, 30. januarja
  • 9.00 - 10.30 - Sestanek z...

18 komentarjev

SAZAS objavil ponarejene uradne dokumente

Slo-Tech - Združenje SAZAS, ki ima v Sloveniji od leta 1998 dovoljenje za kolektivno upravljanje avtorskih pravic na delih s področja glasbe v nekaterih primerih njihovega izkoriščanja, je 20. aprila letos naročnikom svojih e-novic posredovalo sporočilo, v katerem so tarnali zaradi neposluha državnih inštitucij za razvoj avtorstva. To so dokazovali s tremi prilogami uradnih dokumentov, ki sta jih SAZAS-u izdala Urad RS za intelektualno lastnino (prva in tretja priloga) in Urad RS za varstvo konkurence (druga priloga).

Urad RS za intelektualno lastnino je po pregledu sporočila objavil uradna faksimila izdanih dokumentov, iz katerih je razvidno, da je SAZAS kot uradne ožigosane listine priobčil spremenjene dokumente. Zaradi tega so na državno...

46 komentarjev

Strokovna konferenca o avtorski pravici v digitalnem okolju

Slo-Tech - Danes, v petek v Grand Hotelu Union evropska poslanka Tanja Fajon in Zavod IPF prirejata dogodek z naslovom "Strokovna konferenca o avtorski pravici v digitalnem okolju".


Sam dogodek bo organiziran v 3 okrogle mize:

Na prvi z naslovom "Pirati v Sloveniji", ki bo ob 9.35, bodo o stanju avtorske pravice v Sloveniji razglabljali Dr. Maja Jančič Bogataj z Inštituta za intelektualno lastnino, Dr. Jurij Žurej z Urada za intelektualno lastnino, Andrej Čremožnik iz Piratske stranke Slovenije in glasbeni založnik Boštjan Menart (sicer tudi podpredsednik Sveta Zavoda IPF).

Na drugi okrogli mizi ob 10.45, naslovljeni "Digitalno - globalno - lokalno / Kdo smo?" bodo sodelovali Jože Zrimšek iz T-2, glasbenik Boštjan Dermol (sicer tudi predsednik Sveta Zavoda IPF) in (še neznan) predstavnik SAZASa, govora pa bo o razmerjih med ponudniki, potrošniki in ustvarjalci avtorskih vsebin in o interesih vseh vpletenih.

Na tretji okrogli mizi ob 14h z naslovom "Evropska perspektiva avtorske pravice...

4 komentarji

Apple želi sodno prepoved odklepanja operacijskega sistema iOS

Neowin - Ameriška kongresna knjižnica, ki določa obseg veljave DMCA in izjeme, je lani odločila, da odklepanje operacijskega sistema iOS na Applovih telefonih za namen poganjanja nepodpisanih aplikacij (jailbreaking) ni nelegalno. Apple nad tem ni navdušen in želi spremembo te odločitve. Kot so povedali ameriškemu Uradu za avtorske pravice, ki je del Kongresne knjižnice, postopek odklepa uporablja nedovoljene modifikacije povzroča kršitve avtorskih pravic. Dodajajo, da razširjenost te prakse povzroča piratiziranje aplikacij. Apple sedaj upa, da mu bo zvezno sodišče pomagalo z zavrnitvijo lanske odločitve.

59 komentarjev

Pogovor z Majo Bogataj Jančič na Aktualno 2.0

Slo-Tech - Na blogu Aktualno 2.0 so pripravili pogovor z Majo Bogataj Jančič, ki je sicer znana strokovnjakinja za avtorsko pravo in avtorica knjige Avtorsko pravo v digitalni dobi (knjiga je izšla pod CC licenco).

V pogovoru z naslovom Intelektualna lastnina, eden ključnih vzvodov trajnostne rasti sodobnega sveta je Maja Bogataj Jančič spregovorila o začetkih avtorskih pravic (ste vedeli, da avtorsko pravo v ZDA v začetku kopiranja knjig iz Anglije ni prepovedovalo?), omejitvah, ki jih ustvarjalnosti in sodobnim poslovnim modelom povzroča trenutna avtorsko pravna zakonodaja, predlogih, kako prenoviti sistem avtorskega prava (z uvedbo dvotirnega avtorskega sistema, ki ga je predlagal prof. Marco Ricolfi), in še o marsičem drugem.

Pogovor se kritično dotakne tudi založb in ostalih imetnikov avtorskih pravic ter politike, ki bolj sledi ozkim interesom lobističnih skupin, kot pa rešitvam, ki bi zagotovile širok dostop do znanja vsem.

Vabljeni k branju.

3 komentarji