»

Kitajski spam upada, ruski raste

ComputerWorld - Kitajska je dolga leta veljala za eno izmed držav, od koder na splet priroma največ nezaželene elektronske pošte oziroma spama, a se trendi v zadnjem letu obračajo. Kot kažejo podatki Cisco Systems IronPort je Kitajska šele na 18. mestu po količini odposlanega spama. Še pred dvema letoma je bila mnogo više.

Tudi Sophos ima podobne podatke, saj so Kitajsko uvrstili na 20. mesto. Leta 2009 je bila na njihovem seznamu na tretjem mestu, kmalu zatem pa se je začel zmanjševati obseg kitajskega spama. To je prvikrat, da Kitajske ni med prvimi desetimi državami po količini proizvedenega spama, pojasnjuje Patrick Peterson iz Cisco Research. Dodaja, da je to tudi posledica kitajske iniciative proti...

2 komentarja

Nezaželene elektronske pošte vedno manj

Slo-Tech - Nezaželena elektronska pošta oziroma kratko spam je v upadu, ugotavljajo pri Commtouchu. Tako kažejo rezultati za celotno zadnje četrtletje iztekajočega se leta. Oktobra se je količina poslanega spama zmanjšala za 18 odstotkov v primerjavi s septembrom, kar pripisujejo zaprtju Spamita. Trend se je nadaljeval, tako da je bilo decembra poslanega že tretjino manj spama kot septembra. Tudi delež nezaželene pošte se je zmanjšal za pet odstotnih točk na 83 odstotkov med vso pošto. V začetku meseca je ta delež upadel celo na 74 odstotkov.

Zanimivo je tudi, da se spreminja narava napadov spama. Pred oktobrom so bile razlike v količini poslanega spama med posameznimi dnevi velike, v zadnjem kvartalu pa je razporejen bolj enakomerno. Že dlje časa je znano, da se najmanj spama pošlje med...

0 komentarjev

Odkrit nov največji genom

Slo-Tech - Človeška DNK sestoji iz približno treh milijard baznih parov, kar bi v računalniški kodi zasedlo približno 700 MB, upoštevaje, da lahko vsak bazni par predstavimo z dvema bitoma (ker imamo le štiri možnosti: deoksiadenozin, deoksicitidin, deoksigvanozin, timidin). Čeprav je več kot 97 odstotkov DNK neuporabne, v preostanku še vedno najdemo zapisanih okrog 25 tisoč genov. Zdi se kar precej za en CD, kamor bi nas lahko uploadali.

Načeloma velja grob približek, da imajo višje razviti organizmi večji genom (bakterija Escherichia coli ima le štiri milijone baznih parov dolgo DNK), a to ni vedno res. Tako ljudje nimamo največjega genoma, ampak ima mnogo rastlin precej obširnejši dedni material. Znanstveniki Jaume...

19 komentarjev

Največ spama iz ZDA, Kitajci bolj pridni

Delež kitajskega spama upada

Slo-Tech - Sophos je objavil svojo četrtletno poročilo o nezaželeni elektronski pošti oziroma spamu, v katerem ugotavljajo, da so se Kitajci presenetljivo poboljšali. V prvem letošnjem kvartalu je bilo 97 odstotkov vseh poslanih elektronskih sporočil spam. Največji vir spama so še vedno ZDA, od ga koder na medmrežje priteče 13 odstotkov. Drugo mesto na nečastnem seznamu pripada Indiji (7,3 odstotka), sledijo pa ji Brazilija (6,8), Južna Koreja (4,8), Vietnam (3,4) in Nemčija (3,2 odstotka). Dvanajst največjih proizvajalk spama je skupno odgovornih za 47 odstotkov nesnage.

Zanimivo je, da se je toliko omadeževana Kitajska uspela izpisati iz seznama. V zadnjem letu količina spama z njenih strežnikov vztrajno pada, tako da so v zadnjem času krivi...

1 komentar

Internet je umazano mesto

Slashdot - Pri Websense Security Labs so izdali rezultate svoje polletne študije stanja na internetu. Pri pregledu stanja v drugi polovici lanskega leta so ugotovili, da je internet v resnici večidel res smetišče neuporabnih podatkov. Tako na primer 13,7 odstotka vseh poizvedb po modernih iskalnih frazah na internetnih iskalnikih vodi na strani z malwarom. Na splošno je število zlobnih spletnih strani poraslo za 225 odstotkov, kar pripisujejo vedno večjemu uveljavljanju Weba 2.0.

Velika večina, kar 71 odstotkov strani z zlobno kodo je v resnici povsem legitimnih strani, ki so bile napadene in kompromitirane. Polovica se jih nahaja v ZDA, na drugem mestu je s 17 odstotki Kitajska. Kar 86 odstotkov vseh poslanih elektronskih sporočil je predstavljal spam in kar 81 odstotkov vseh e-poštnih sporočil vsebuje povezave na zlobne strani, medtem ko je situacija na spletu še slabša - kar 95 odstotkov vsebin, ki jih ustvarijo uporabniki, je bodisi spam bodisi zlobne kode. Več o tem.

9 komentarjev

Spama še vedno manj

Odklop v torek in incident v soboto

vir: Ars Technica
Ars Technica - Poročali smo že, da so v ZDA krila prirezali enemu glavnih spamerjev, podjetju McColo, ki ga poleg tega sumijo še cele vrste drugih nečednih poslov. Takoj po akciji se je število poslane nezaželene elektronske pošte po svetu več kot razpolovilo, analize pa kažejo, da se učinki še vedno opazni. Mimogrede je tako Kitajska po desni prehitela ZDA po količini poslanega spama.

Strokovnjaki iz podjetja Marshal8e6 pravijo, da se količina spama še vedno ni vrnila na stare ravni, a se bo to najverjetneje zgodilo kmalu. Skupine Srizbi, Mega-D in Rustock, ki ostale brez svojega kvartirja, že pospešeno iščejo nove prostore in povezave. Izkazalo se je, da so pri McColu mislili tudi na take nevšečnosti in si zagotovili...

20 komentarjev

Množične aretacije Zloglaševalcev™

Slo-Tech - V Ameriki so v preteklih dneh aretirali in kaznovali veliko skupino pošiljateljev nezaželene elektronske pošte, tatov identitet in zločincev drugih zvrsti na informacijskem področju. Kljub temu, da je minilo že tri četrt leta odkar so v ZDA sprejeli zakonodajo, ki prepoveduje zlorabo elektronske pošte v oglaševalske namene, je delež spama iz 58 odstotkov vse njihove e-pošte narasel na 65. Klik!

15 komentarjev

Porast prodaje računalnikov

The Register -

Prodaja računalniške opreme v svetu oziroma natančneje prodaja čipov je trenutno v porastu, pravijo pri SIA (ang. Semiconductor Industry Association). V celotnem drugem četrtletju letos so na svetu prodali za 37,6 milijarde dolarjev čipov, kar je za 3,2 odstotka več kot v prvem kvartalu in za dobro desetino več kot v lanskem drugem kvartalu.

Tudi prodaja mikroprocesorjev je sledila splošnemu trendu, tako da so se trgovci veselili osemodstotnega porasta prodaje.

Poglejmo še prodaja po celinah. Japonci so prodali za 5,5 odstotkov več, Azijsko-Pacifiški trg za 5,9, Američani za 3,6, no, v Evropi pa je prodaja padla za 4,1 odstotka glede na prvi kvartal. V primerjavi z lanskim drugim četrtletjem so Japonci prodali za dobro petino več, Stara celina za 12,3 odstotke, Azijsko-Pacifiški trg pa za 11,8. Edini, ki so prodali manj kot lani, so bili Američani s 3,7 odstotnim padcom.

Izvirna novica.

0 komentarjev

Po KPNQuestu še WorldCom?

CNN - Sodeč po tej novici se lahko uprabniki kar malo zbojimo. WorldCom, eno večjih ameriških telekomunikacijskih podjetij, naj bi kmalu vložilo zahtevek po bankrotu, vsaj tako predvidevajo tržni analitiki. Težava je v tem, da je WorldCom prejšnji mesec razkril, da je nepravilno knjižil kar 4 milijarde dolarjev stroškov ter jih prikazal kot zaslužek. Ko je informacija pritekla na plano, so delnice podjetja dobesedno padle. Dodatna težava leži tudi v tem, da je ena od WorldComovih podružnic nam dobro znani UUNet. Če bi šel WorldCom po gobe, bi se nato za svoj obstoj v internetu zbalo kar 50 odstotkov ameriškega internetnega prometa, 50 odstotkov vseh poslanih elektronskih sporočil ter več kot polovica vsega evropskega prometa. No, tržni analitiki napovedujejo, da do tega ne bo prišlo, je pa res, da je situacija zaskrbljujoča. Klik!

1 komentar