»

Zakaj Cloudflare opušča Googlovo reCAPTCHO in ali bo ta še zastonj

Cloudflare - Cloudflare je sporočil, da v svojih storitvah ne bodo več uporabljali Googlove reCAPTCHE. Namesto tega bodo prestopili na neodvisno hCaptcho, kar odpira precej vprašanj. Google je namreč napovedal, da bo v prihodnosti reCAPTCHA plačljiva.

Trenutno je uporaba reCAPTCHA zastonj. Google s tem dobiva informacije, ki jih drugače ne bi mogel oziroma bi jih moral plačati, uporabniki storitve pa storitev za preverjanje, da je obiskovalec človeški. Googlovo reCAPTCHA uporablja 1,2 milijona spletnih strani. Cloudflare pa nudi storitve za zaščito strežnikov in strani pred napadi, kamor sodi tudi preverjanje, da je obiskovalec res človek in ne avtomatiziran pajek ali bot.

Izvršni direktor Cloudflara Matthew Prince je pojasnil, da odločitev Googla razume. Celo za takšnega giganta je Cloudflare znaten uporabnik. Cloudflare nudi DNS za 11,3 odstotka spletnih strani na internetu. A po drugi strani je nesprejemljivo, da bi morali za storitev plačati, saj bi s tem stroški narasli za več milijonov...

13 komentarjev

Nov CAPTCHA: Nisem robot

Google - Google razvija novo metodo za ugotavljanje, ali je uporabnik človek ali robot. Doslej je bila standardna reCAPTCHA vnašanje črk in številk iz popačenega teksta, ki pa je zaradi čedalje boljših sposobnosti algoritmov postajal čedalje bolj popačen. Googlovi inženirji so ugotovili, da je to nepotrebno; ljudi lahko preprosto vprašamo, ali so roboti, ter opazujemo njihovo obnašanje.

Nova vrsta reCAPTCHA se imenuje No-CAPTCHA in je že v uporabi na nekaterih spletnih straneh, na primer na WordPressu in Snapchatu. Kot prikazuje primer, nov API postavi preprosto vprašanje, kot je izbira najljubše barve, potem pa mora uporabnik še potrditi izbirno polje, da ni robot. Seveda se v ozadju skriva precej več, a Google o podrobnostih algoritma ni želel govoriti, da ga pisci...

30 komentarjev

Googlov CAPTCHA zlomljen, popravljen v nekaj urah

Ars Technica - Googlov reCAPTCHA (kratica za Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) je eden izmed najpogostejših sistemov za razlikovanje med ljudmi in računalniki, ki se uporablja na mnogo spletnih straneh. Kjer se želimo znebiti avtomatskih komentarjev oziroma spama ali drugih težav, ki bi jih povzročili računalniški vnosi, si pomagamo s sistemom CAPTCHA. Ta običajno izpiše dvoje besed, ki imata nekoliko izmaličene črke, tako da jih ljudje z lahkoto še kar solidno prepoznajo, računalniki pa niti z najboljšim sistemom za optično prepoznavanje (OCR) ne. Google je ob tem združil nujno s koristnim in rezultate uporablja za digitalizacijo knjig. Sistem naj bi bil praktično nezlomljiv, a to ni čisto res. Trojica...

27 komentarjev

Google raziskuje nove metode za CAPTCHA

vir: Google
CNet - CAPTCHA so tiste pokvečene črke in številke, ki jih razni spleti forumi in druga mesta, kjer se želijo znebiti računalniško generiranih odzivov, prikažejo in od nas zahtevajo, da jih dešifriramo. Logika je enostavna. Računalnik ustvari sliko, iz katere računalnik ne more izluščiti želenih informacij, človek pa to stori zlahka (gre za vrsto Turingovega testa). Načeloma gre za zapleten problem, ki lahko ob nepravi implementaciji povzroči marsikakšno nevšečnost - lani so, denimo, razbili Googlovo zvočno...

24 komentarjev

Johnny Chung Lee predstavil prihodnost iger

Slashdot - Johnny Chung Lee z pittsburške univerze Carnegie Mellon University je znova postregel s projektom, ki vključuje uporabo Wii Remotea - po enostavnem sledenju prstov in poceni multi-point interaktivnemu whiteboardu zdaj predstavlja "Head tracking" - sledenje gibanja glave. Tako dobi uporabnik efekt, podoben 3D prikazom in CAVE sistemom.

Vir in stran o njegovih projektih ter demonstracije.

14 komentarjev

Digitalizacija knjig in anti-spam obenem

Ars Technica - Vsi, ki se v zadnjih nekaj letih niste v kleti skrivali pred svetovnim spletom, gotovo pozate CAPTCHA, test človeškosti, ki od vas ob registraciji na različne forume, oddajanju komentarjev na bloge in v drugih podobnih situacijah zahteva, da z malce popačene slike razberete naključno kombinacijo črk, številk in drugih simbolov.

Raziskovalci z univerze Carnegie Mellon, ki so sistem CAPTCHA izumili, so sedaj pripravili njegovo nadgradnjo, katere namen je poleg obstoječega preverjanja, ali je uporabnik človek ali zlobni spamerski računalnik, še digitalizacija tekstov iz knjig in revij. Novi softver, imenovan reCAPTCHA, doda običajnemu testu še eno sličico z besedo, ki je računalnik sprva ne pozna. Ko dovolj uporabnikov doseže konsenz glede njenega črkovanja, se le-to zapiše v bazo, s čimer se v bistvu izvede zelo napreden OCR.

Glede na statistične podatke se dnevno opravi več kot 60 milijonov opisanih testov, ki v povprečju trajajo 10 sekund. To znese skupaj dobrih 150.000...

16 komentarjev

Hoja po vodi

engadget - Proučevanje (ali bolje posnemanje) živali je v laboratoriju za nanorobotiko na univerzi Carnegie Mellon ponovno obrodilo sadove. Z obilico domišilje poimenovani Water Runner se zgleduje po nekaterih kuščarjih in žuželkah, ko hitro drobenclja po vodni gladini. Ključ do uspeha je razmerje med tlakom na površino in hitrostjo premikanja nog. Trenutna različica sicer nekoliko goljufa, saj ni povsem avtonomna (priključena je namreč na izvor energije), ampak končna ideja premikanja preko kakršne koli površine tako ni samo jasno začrtana ampak tudi že korak bliže.

13 komentarjev

Naključna umetnost v Kiberpipi

Random Art -
V sredo, 12. januarja ob 16.00, vas vabimo v Kiberpipo, kjer boste lahko pokukali v ozadje računalnikovega ustvarjalnega procesa: dr. Andrej Bauer bo otvoritev spletne razstave na www.random-art.org in njene inštalacije v Kiberpipi pospremil z zanimivim predavanjem o algoritmih, s katerimi se generirajo slike.

Internetna razstava "Random Art" ("Naključna umetnost") teče neprekinjeno že od leta 1998. Iz naključno generiranih formul program generira slike - popularne se ohranijo, ostale pa se zamenjajo z novimi.

Ko je nastala razstava, je bil Andrej Bauer doktorski študent na Univerzi...

31 komentarjev