»

Novosti med operacijskimi sistemi

OSNews - Medtem, ko se Microsoft pripravlja na servisni popravek Windows Server 2003, so na drugem bregu spisali popravke za prihajajoče jedro 2.6.10, tako da ga lahko sedaj poganjate tudi na PowerPCjih nove generacije v Applovih iMac G5.

Medtem je francoska razvojna skupina Epita System Laboratory razvila novo nanojedro za operacijski sistem LSE/OS, njihov cilj pa je narediti jedro, ki se naj ne bi "sesipalo".

Ker Patrick Weber ni na spletu našel nobenega vodiča kako namestiti KDE na Cygwin, se je potrudil in enega preprostega, tudi za tiste, ki ne vedo točno kaj počenjajo, spisal sam.

Narediti jedro, ki ne bi kdaj pa kdaj zatajilo, zna biti dokaj težko. Predvsem iz vidika hardwarea, ker se pogosto zgodi, da nekoliko "sumljiv" cdrom ali pa grafična kartica napravita sistem nestabilen.

14 komentarjev

Primerjava varnosti: Windows vs. Linux

The Register - Pri The Register so se odločili spisati eno primerjavo operacijskih sistemov Windows in Linux s stališča varnosti. Namen je bil končno pregnati vse neresnice ter mite, ki krožijo okoli teh dveh operacijskih sistemov.

V članku se Nicholas Peterley trudi čim bolj obdelati razne trditve eno po eno, ter oceniti varnost čimbolj objektivno.

Celotno poročilo imate na voljo v HTML ali PDF obliki.
Na žalost pa avtor ne pogleda preveč drugih operacijskih sistemov (OS X je omenjen samo površno) nam še vedno preostane samo čakanje na kakšno bolj obsežno poročilo.

86 komentarjev

Primerjava Dooma 3 - Windows vs. Linux

AnandTech - Gotovo vsi poznate legendarno streljačino Doom. Potem tudi veste, da je pred nedavnim izšla tretja različica, Doom 3. Ko so nedavno avtorji izdali še različico Dooma 3 za Linux, so se začela pojavljati vprašanja, na katerem operacijskem sistemu deluje igra hitreje. Ljudje na AnandTechu so se odločili narediti temu konec. Testirali so 6 nVIDIInih grafičnih kartic, od GeForca 5600XT do GeForca 6800 Ultra. Prišli so do nepričakovanega zaključka, da je igra na Linuxu do 25% počasnejša, kot na Windowsih.

Če bi testirali z ATI-jevimi grafičnimi karticami, bi verjetno prišlo še do večje razlike, saj je ATI "znan" po svojih gonilnikih za Linux.

21 komentarjev

Vrednost jedra sodobnega operacijskega sistema: Linux

Slashdot - Kolikšna je vrednost odprtokodnega jedra Linux? To vprašanje se je porodilo, ko je Jeff V. Merkey na novičarski skupini linux.kernel objavil ponudbo, da za petdeset tisoč dolarjev odkupi linux jedro oz. njegovo kodo v določenem trenutku v času.

Na to ponudbo je Ingo Molnar odgovoril, da bi bil razvoj linux jedra iz "ničle" po izračunu programa za približno oceno vrednosti kode SLOCcount vreden kar 175 milijonov dolarjev. Ko je to opazil avtor programa SLOCcount, David A. Wheeler, se je še sam poglobil v oceno kode in prišel na plan z oceno 612 milijonov dolarjev. Naj samo omenim, da jedro obsega že preko 4,2 milijona vrstic izvorne kode.

To vsekakor ni mačji kašelj, zakaj ne pa si preberite v oceni Davida A. Wheelerja.

37 komentarjev

Microsoft priznava, da zanj Linux predstavlja grožnjo

Slo-Tech - Pri Microsoftu menijo, da bo 2005 zanje težko leto, če bo Linux še naprej prevzemal stranke temu programskemu velikanu. V poročilu ameriški komisiji za vrednostne papirje in denarni trg (US Securities and Exchange Commission) so pri Microsoftu navedli, da so v proračunskem letu 2004 sami zaznali le rahel porast prodaje na področju strežnikov, medtem ko je pri Linuxu mogoče opaziti povečanje uporabnikov na vseh področjih programske opreme.

Med drugim se pri Microsoftu bojijo, da bo v letu 2005 povečana prodaja osebnih računalnikov in istočasen uspeh nekomercialnega programja imela znaten vpliv na njihov poslovni uspeh in finančno stanje. Revčki!

42 komentarjev