» »

"ThinClients" v linuxu

"ThinClients" v linuxu

ajagodnik ::

Živjo,

zanima me kaj potrebujem, da naredim zadevo "strežnik-thinclient".
Na voljo imam 2xPI133, 1x486, dve mrežni kartici na PCI vodilu, nekaj linux distribucij...pa bi se malo pozabaval.

En računalnik bi bil strežnik, drugi (ali oba) pa "Thin Clienta" (žal ne vem točnega prevoda, vitka stranka :D ?!?) Cilj bi bil, da strežnik laufa 24/7, s ta vitkim pa se povežem s serverjem in na njem izvajam aplikacije v grafičnem načinu (recimo pišem besedila itd) in uporabljam disk na strežniku. "Ta vitki" bi imel ram, cdrom ali-ali disketnik, tipkovnico, miško in monitor, to pa je tudi vse.

Kaj potrebujem od harwera, kaj pa od softwera, pa kako se lotim zadeve...?

Je kdo od vas to že naredil?

LP
Ales

borchi ::

hardware: tist kar maš na razpolago
software: ltsp (linux terminal server project)

sem že naredil. v gentoo-ju ti bo sama konfiguracija vzela kako uro (po tistem, ko skompajlaš vse potrebne pakete), če slediš njihovemu ltsp how-to-ju. v drugih distribcijah je verjetno podobno.
l'jga

ajagodnik ::

aha, ltsp !
po imenu se mi je zdelo da deluje samo v "text terminalu".

sem našel tudi PXES
http://pxes.sourceforge.net/

nekaj začetniških vprašanj:
a) ok, najprej stežnik zrihtam: kakšen strežnik (apache? al nič od tega, pač samo userje naredim in jim dam prostor na disku)
mislim da je očitno da nisem še nikoli strežnika postavljal :D
b) a to štartam recimo tale ltsp iz cdja na ta vitkem, se logiram na strežnik in začnem z delom takoj v grafičnem načinu?

c) a se ltsp storitev izvaja na strežniku / kaj se pa na začetku zažene/oz. se izvaja na ta vitkem?
d) a mrežno kartico že sama inštalacija ltsp-ja prepozna?

no to bo zaenkrat, ker so mi zadeve še bolj meglene :)

Hvala za odgoror
LP

Zgodovina sprememb…

gpg ::

Za zacetek poglej tole: Nastavljanje LTSP

ajagodnik ::

a imajo na kakšni naši fakulteti takole naštimane računalnike, oz. ve, kje bi si te zadeve bolj ogledal, kako delujejo?
raje bi dobil izkušnje iz prve roke

to bi bilo v okviru moje diplomske...

LP

Gandalfar ::

ajagodnik: v kiberpipi laufajo to.. deluje tako na pcjih kot tudi na enem sparcu :)

ajagodnik ::

hvala gandalf,
bom šel pogledat. Mogoče veš na koga se obrnem, ki bi mi znal to razložit tam (administrator)?

LP

Gandalfar ::

pomojem, da najboljs, da jutr prides na Torijevo predavanje pa bo tam vecina kiberpipe ekipe pa ostalih znalcev pa bos lahko prisel v stik z ljudmi, ki so to postavili. V najslabsem primeru ti lahko se vedno jaz kaj pokazem.. :)

ajagodnik ::

gandalf, mi lahko zaupaš ime?
da vem koga pocukat za rokav tam :D

tule: ajagodnik@volja.net

LP Aleš

Gandalfar ::

ce kliknes na moj nick bos dobil pomojem se prevec informacij o meni ;)

ajagodnik ::

hehe,

suse 9.0 not supported

Katero distribucijo predlagate za ltsp (verzijo 3)?
ne bi šel na nazaj na suse 8.2, redhat? mandrake?

zgleda da ltsp podpira samo nekako leto stare distribucije?!?

boot diskete za mrežne že imam in sem že kar naštudiral zadevo, samo inštalacija se ni izvedla

LP

gpg ::

Tista navodila, ki sem jih poslal, so napisana za "nepodprte" distribucije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gpg ()

ajagodnik ::

gpg: pri inštalaciji rpm-jev, mi menda ni inštaliralo core ali kernel, in mi je izpisalo "suse 9.0 not supported"
tudi en ali dva imenika mi manjkata v /opt/lstp imeniku

a moram dat rpm --force??

dlje nisem prišel,, no diskete in to sem zrihtal


LP

gpg ::

Ce ti to izpise, ne pomeni, da paketa ni namestil, le da bos moral stvari rocno nastavit. Kateri imenik ti manjka?

ajagodnik ::

gpg: manjkal mi je /templates, zato tudi nisem nadaljeval

bom pa zdaj poskusil zloadat "k12ltsp" distribucijo (4 cdji), ki temelji na fedori in vključuje nov ltsp 4.0. Pa še bolj "celovita zadeva" je, kot nalašč za diplomo.

nekaj pa mi ni jasno, razlika med pxe in "normalnim" bootanjem iz mrežne kartice?!?

LP

ajagodnik ::

super, zadevca laufa

suse 9.0, ltsp 4.0, kernel iz 3.0, malo zezanja in stvar teče

no zdaj pa še zvok in ostalo naštimat pa bo

gpg: sem se kar držal navodil za 3.0 oz tudi 4.0 in je šlo, tako da nisem uporabil linka, ki si mi ga poslal, ltsp 4.0 pa sem zloadal kot iso datoteko in z installerjem/cfg nastavil osnovne zadeve, potem pa ročno

borchi ::

ajagodnik: kolker razumem, to ne delaš v "production environment"? bolj poskusno?

js mam zdej 4 cliente na server obešene (2 x 486 z 16Mb rama in 2 x pentium 166 32Mb) in mi zgleda 486tke mal preveč po mreži swap-ajo, jih morem prisilit, da bojo swap-ali vsi clienti na svoj lokalni disk - čeprav ti stari diski so skor počasnejši od 100Mbit etherneta :-( drugač pa je samo dodajanje clientov izi ko pasulj, razen ko maš kak čudn hardware (pri mojih 486tkah je bil cel cirkus z CirrusLogic VLB grafičnimi karticami). za sound pa poročej kako bo šlo! aja, pa bootanje z mrežne me še čaka - zdej kr s floppy-jev bootam. sam morem mal pogledat če moje mrežne sploh podpirajo to.

mal še za info: server in clienti mi skupaj pokurijo cca. 500Mb rama (od 1Gb). Gor laufajo večinoma xfce4, kdor bi hotu bi si lahko zbral tudi gnome al pa kde (sam jim niti nisem kazal gnome-a in kde-ja, da jih ne bi kič preveč zamikal) openoffice, firebird, thunderbird, en telnet emulator, na serverju pa js vse od gimp-a, sodipodi, oo.org, internet, xdosemu, kak JBuilder, mysql ... aja, pa začasno je tut mailserver in web server gor s clamav-jem in amavisom, ki nista glih brzinca.

tk da če zdej vidim kje kako staro mašino ležat jo kupim za 10k sit - pol si pa pri kakem potnem nalogu "obračunam" in tako zalagam firmo z računalniki.

kaj pa delaš točno v diplomi?
l'jga

ajagodnik ::

ja, tole je bolj poskusno, za filing, diplomca pa bo o "odprtokodnih rešitvah...za šole...rač. učilnice itd",
bolj pregled, +/-, pa seveda linux vs. windows (kar bo pa moja sošolka nardila)

pri meni je server 266 PII, tako da je en/dva klienta več kot preveč :D

mene tudi zanima tole bootanje iz mrežne, vendar ne vem, kje bi sploh dobil eprome ?!
imam namreč vse rtl8139 mrežne z praznim rom mestom.
kakšna epia plošča bi pa znala bootat prek pxe...
zdaj ene plate imajo opcijo v biosu za bootanje iz lana, samo ne vem, če se da kaj s tem?!?

je pa res največ zafrkancije s tem da X (ločljivost, server itd) zrihtam, pač hardwer je zelo star, je pa cool

ajagodnik ::

hmm,
delalo dan/dva zdaj pa kar naenkrat ne dela več

nfs zgleda zeza?!?
zadeva se ustavi pri povezavi z strežnikom (mounting /opt/ltsp/i386)

server xxx.xxx.xxx.xxx not responding
server xxx.xxx.xxx.xxx OK

včasih celo pride skozi po 10 minutah, X-e pa zaganja v neskončnost

kaj bi lahko bilo narobe?
saj najraje bi prešaltal na gentoo,kao čakam "novo verzijo 2004.1", ker pač imam dialup pa ne bi glih loadal vsega, bi pa imel novejše zadeve (xfce 4.0.5, thund/fire, gimp itd cool :D).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LTSP (Linux Terminal Server Project) težave

Oddelek: Programska oprema
151703 (1244) r5r
»

Linux - kiosk enabled distribucija

Oddelek: Operacijski sistemi
292128 (1405) Gandalfar
»

Koliko vas uporablja za OS samo izključno linux (brez windowsov)?

Oddelek: Operacijski sistemi
451897 (1171) ghaefb
»

Terminal Services v Linuxu

Oddelek: Operacijski sistemi
8841 (738) Phoebus
»

še ena o linuxu

Oddelek: Programska oprema
151726 (1431) Ziga Dolhar

Več podobnih tem