» »

Uganka

Uganka

R0K ::

Ali se je mogoče sprehoditi preko mostov na reki tako, da gre sprehajalec čez vsah 7 mostov, ampak čez vsakega samo enkrat in se na koncu vrne na izhodiščno mesto?



lp :)
  • zavaroval slike: Gandalfar ()

Gemm ::

Ne.

Poglej recimo desni otok. Iz katerekoli smeri prideš, se moraš po neki drugi vrniti. S tem si porabil 2 mosta od 3, ki so na tem otoku. Ko moraš premostiti še tretji most, se ne da več vrniti.

|CyGNUS-x ::

Kolikor sem tako pogledal mislim, da tudi ti ni mogoče. Recimi, če bi bilo 6 mostov bi bila to drugačna pesem :))


Lp

Microsoft ::

Gemm, iz desnega otoka se da vrniti, samo če tudi na njega začneš. No, sam vseeno jaz nisem našel rešitve.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

dux ::

Ne. Zato, ker obstajajo tocke (otoki) z lihim stevilom mostov. Ce se prav spomnim je tole problem, ki so ga prebivalci Koninsberga (danes Sankt Petersburg) zastavili Eulerju, ki je ob resevanju tega problema definiral Eulerjev graf. (Teorija grafov, anyone ?)

LittleDevil ::

R0K pa še ti povej če se da?:\

LP

Zheegec ::

Ne da se, en most več ali manj bi moral biti.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

SeTAr ::

Graf je Eulerjev (dopušča Eulerjev obhod) če:
- Je povezan
- Je valenca vsakega njegovega vozlišča soda.

Očitno valenca levega otočka ni soda.
klik!

R0K ::

Hmm, hecno. Tudi jaz sem kake pol ured prejzijal to slikco, pa mi ni ratalo najdit prave poti. Je pa fora, da sem v šoli vprašal dva učitelja (to zadevco sem namreč našel nekje v šoli - se ne spomnim več kje, pa se si prerisal) in je eden rekel, da je možno, drugi pa da nikakor ni.

Pol sm se pa na vas obrnil, tko da bo jutri kar pestro v šoli, ko bom reku prof. za mat. naj reši to nalogo, če je že rekla, da se da. Me zanima kak fris bo nastal, ko bo vidla, da se ne de :-).

Anyway, mam še ene par takih ugank, zanimive zadeve. Mislim, da jih je mel en na moji šoli za nekakšno seminarsko. Prov referat samo o teh in onih ugankah.

Lucifix ::

Enkrat sem že jaz postavil "podobno" uganko, za katero mi je kolega trdil, da jo računalnik lahko reši... no tudi nam na slo-techu jo ni :(
povezava do teme

Gemm ::

JimiBtn: Če na desnem otoku začneš, potem ob poti okoli nanj porabiš 2 mosta od 3, ki vodijo na ta otok. Ko moraš prehoditi tretjega, nisi več na začetku. En most preveč/premalo je :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gemm ()

McHusch ::

Kot je bilo že pravilno rečeno, Eulerjev obhod ali sprehod za ta graf ne obstajata. Za obstoj Eulerjevega obhoda graf ne sme imeti točk lihe stopnje, za obstoj Eulerjeveha sprehoda pa lahko ima največ dve točkei lihe stopnje. Očitno ima 'graf' na sliki vse 'točke' lihe stopnje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

graf funkcije

Oddelek: Šola
142297 (1948) lebdim
»

perfektno stevilo

Oddelek: Programiranje
91391 (1066) joze67
»

Naloga [iz EU topologije]

Oddelek: Znanost in tehnologija
191985 (1526) Thomas
»

Logične naloge (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10613663 (11172) Thomas
»

Uganka!!

Oddelek: Loža
321576 (1065) tao_s

Več podobnih tem