» »

Logične naloge

Logične naloge

«
1
2 3

leinad ::

V to temo dajte kakšne dobre naloge iz logike.
Da dam prvo, ki je bolj matematična kot logična, a se druga ne spomnim zdaj:

Se po dolgih letih srečata na avtobusni postaji dva matematika, ki sta nekoč študirala skupaj, pa prvi drugemu med pogovorom omeni, da je poročen srečno in ima tri otroke. Nakar ga drugi vpraša koliko so pa stari, pa mu prvi odgovori- produkt njihovih let je enak 36. Pa mu drugi reče naj mu poda še en podatek, ok mu še reče, da je seštevek njihovih let enak številki avtobusa, ki stoji pred njim. Pa drugi premišljuje pa mu reče, da rabi še en podatek- ok pa mu še pove, da ima najstarejši rdeče lase. Koliko je star vsak izmed otrok?

Ziga Dolhar ::

Gremo na Beričevo? (Mislim, če gremo v Gameljne, se mi najstarejši zdi že malo premlad ...)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

A dam rešitev?

Matek ::

Huh, tale z matematikoma mi je mal hecna. Al sem jaz zgrešil kako zadevo al pa je več rešitev. A številke avtobusov so tvorjene po kakem posebnem vzorcu? Jaz sem privzel, da so lahko karkoli od 1 do vsaj 100 v kakem večjem mestu.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Ziga Dolhar ::

Hja, moja misel je bla, da je rdečelasec pač frajer-najstnik. 36[*1*1] bo preveč, 18[*2*1] lih prav, 12[*3*1] pa že premalo.
https://dolhar.si/

Matek ::

Jaz sem to razumel kot namig, da je najstarejši samo eden, torej ne morejo biti stari 1, 6 in 6, ker bi bila najstarejša dva. Rdečelasec si lahko po mojem mnenju brez problema tudi naravno.

EDIT: Pa tudi pobarvana 12- in 36-letnik se mi ne zdita nič preveč nenavadnega.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

leinad ::

Heh barva las nima nič s kakšnimi sociološkimi, družbenimi dejavniki za opraviti, gre se samo za logiko. Lasje bi bili lahko tudi črni, zeleni, roza pa bi bilo isto.

MMM razmišljaš v pravi smeri ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leinad ()

Matek ::

OK, če razmišljam v pravi smeri, pol recimo:

1, 4 in 9
2, 2 in 9

Zmnožek je pri obeh kombinacijah 36, številka busa je pri obeh čisto mogoča, baje tudi v LJ >:D , pa pri obeh je zgolj 1 najstarejši in ima tako lahko rdeče lase. Po tej metodi je kombinacij, ki se ujemajo še veliko. Si se zmotil pri podajanju naloge? Najbrž ne, zato bi prosu za kak namig. Pri katerem pogoju sem še kaj zgrešil? Zmnožek, seštevek, al lasje najstarejšega?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

MadMicka ::

Odgovor bi lahko bil tudi 6, 3 in 2. Ampak, to pomeni, da se nista srečala ravno po dolgih letih :)

Matek ::

MadMicka, ni nujno, lahko da je ta ze nekaj casa porocen, a se je sele nedavno odlocil za otroke. Ja, saj sem napisal da je iz tega, kar sem jaz napisal, možno dosti kombinacij, eno si tudi ti napisal. Zdaj me samo zanima, če sva zgrešila al je kaj narobe z nalogo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

leinad ::

MMM nope nobena od omenjenih ni prava, rešitev pa je samo ena. Nikjer nisem zgrešil.

Mad micka tudi ti mimo sekaš.

Hint: Ta drugi ve koliko je št. avtobusa in mu ta že močno zoži izbor, ker stoji pred njim, barva las pa mu potem izlušči tisto ta pravo možnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leinad ()

Matek ::

Ja, sej res :| . Mam zdej resitev.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

leinad ::

Hint 2: Mogoče že preveč očiten ampak ok, 6x6x1 se uvrsti v ožji izbor ampak kasneje izpade.

BigBoss ::

Ko smo ravno pri nalogah :

Race gredo ena za drugo. Koliko jih je ?

volkec ::

sej je MadManMato napisal 9,2,2?

6*6*1 (seštevek je 13)
9*2*2 (seštevek je 13)

nato 6*6*1 izpade :))

Quikee ::

BigBoss: tri
volkec: Lahko je komot tudi 9*4*1

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Quikee ()

HyperKiller ::

Po mojem, pove da ima najstarejši že oziroma še lase.

Če bi bila na avtobusni postaji katero obiskuje le en avtobus, recimo da ima avtobus številko 0 ker ga ni.. Okej, to je ena bolj bednih idej.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

HyperKiller ::

Haha, mislim da jo imam!
CARNIVORE, dobiš O.S.!
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

subby ::

Probejte to rešit...
Vse črte na tej sliki prečrtaj z eno samo krivuljo, vendar nobene ne smeš 2x...



Ne obutpaje, če vam ne uspe...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: subby ()

Quikee ::

subby: LOL se dobro da si rekel ce ne bi se zdaj ziher kako uro s tem ukvarjal. =\

leinad ::

Opa, se pardoniram, nekako sem uspel sešteti, da je 9x2x2=14 namesto 13 in ja to je pravilna rešitev. Tista 9x4x1 ne more biti prava.

Stvar je taka:
Matematik si je prvo ustvaril vse možne varijante kako dobiti 36 s tremi faktorji, ko je zvedel, da je seštevek njihovih let enak št. busa, ki je bil pred njim, je potreboval še tretji podatek(barvo las) le še v primeru, če je dobil več kot en seštevek isti št. busa. Torej to sta bili možnosti 9x2x2=13 in 6x6x1=13 edini, kjer je bila ista vsota, ko pa je zvedel, da ima najstarejši rdeče lase, pa je druga možnost avtomatski odpadla, ker sta tam dva enako stara.

Pri vseh drugih varijantah on ne bi rabil tretjega podatka, ker bi seštevek samo primerjal s št. busa.

subby ::

BTW neki glede teh otrok... tam piše da je srečno poročen... potem ne more bit poročen kaj dolgo :P

bili_39 ::

Lepa res .)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bili_39 ()

HyperKiller ::

hehe, in taprvo uganko sm tapru rešu. haha, hihi.

Črte, ali moraš črto prečrtat, al greš lahko tud samo skozi kot?
in slika ima 8 črt?
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Brane2 ::


6x6x1=13 edini, kjer je bila ista vsota, ko pa je zvedel, da ima najstarejši rdeče lase, pa je druga možnost avtomatski odpadla, ker sta tam dva enako stara.


Ni nujno. Lahko bi oba imela 6 let, vendar bi eden bil kjub temu starejši od drugega.
On the journey of life, I chose the psycho path.

HyperKiller ::

Ja, bi moral rečt da govorimo o pozitivnih naravnih števlih.
Ampak je pa sigurno ena iz med teh dveh.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

MadMicka ::

Glih kar sm dam pršol, pa mi nej en mal bol počas in podrobno razloži rešitev.

Sicer pa MMM, tista dva sta se srečala po dolgih letih in vseeno, koliko časa je pročen, otroci morajo biti stari "dolga leta", sicer bi prvi že vedel vsaj za prvega otroka. Se pravi, če nekoga srečaš, ko že ima enega otroka, ti naslednjič pove, da ima še dva, in ne, da ima tri. Ni pa to glih matematično :)

HyperKiller ::

MadMicka:
1.Če je zmnožek let enak 36 je možnih 8 kombinacij (iz praštevil 1,2,2,3,3) in samo dve iz med kombinacij imajo isti seštevek.
2.Ko je drugi izvedel za seštevek (številka avtobusa) bi v večini primerov takoj vedel kombinacijo, razen, če se dve(ali več) kombinacij seštejejo v isto število(številko avtobusa).
Ker se v isto številko seštejeta le dve kombinaciji; 2,2,9 in 1,6,6 vemo da je ena iz med njiju pravilna.
3.Ker pa ima najstareši rdeče lase, torej je le en najstarejši (govorimo v sistemu celih števil). Tem kriteriju ustreza le kombinacija 2,2,9
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

HyperKiller ::

druga bi šla z grafom kvadratne funkcije zasukanim za -90°.
= grafom enačbe f(x)=- pod korenom x , se mi zdi
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Thomas ::

Pri problemih tega tipa (originalni problem zadan v temi) je štos v tem, da se med protagonistoma izmenjuje informacija na skrit (neočiten) način. Neznanje nekoga, je že informacija za drugega. Sam potek dialoga pa "žarči" informacijo reševalcu. Impossible problem je tudi tak.

A. Smith ::

Einstein-ova uganka
Kdo ima ribo ?
Einstein je dejal, da 98% populacije na svetu ne reši te uganke.
Preizkusi se in izvedel boš, če spadaš med izbrana 2% !!!
Imamo 5 hiš v 5 razliènih barvah v vrsti.
V vsaki hiši živi oseba druge narodnosti.
5 lastnikov pije doloèeno znamko pijače, kadijo doloèeno znamko cigaretov in imajo svoje ljubljenčke.
Noben lastnik nima enakega ljubljenčka, ne kadi iste znamke cigaret in ne pije iste pijaèe kot drugi.
Drugi podatki:
1. Britanec živi v rdeči hiši.
2. Šved ima psa.
3. Danec pije čaj.
4. Zelena hiša je takoj na levo od bele.
5. Lastnik zelene hiše pije kavo.
6. Lastnik, ki kadi Pall Mall redi ptièe.
7. Lastnik rumene hiše kadi Dunhill.
8. Lastnik, ki živi v srednji hiši, pije mleko.
9. Norvežan živi v prvi hiši.
10. Lastnik, ki kadi Blends, živi zraven osebe, ki ima mačko.
11. Lastnik konja živi zraven osebe, ki kadi Dunhill.
12. Oseba, ki kadi Bluemasters, pije pivo.
13. Nemec kadi Prince.
14. Norvežan živi zraven modre hiše.
15. Oseba, ki kadi Blends, živi zraven osebe, ki pije vodo.

Zdi se mi, da se je od tistih časov že marsikaj spremenilo (2% populacije?), čeprav pa vam uganka, dasiravno ni pretežka, še vedno predstavlja nekaj minut dela :)
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Slowenc ::

Edit: nevermind
Skiny gate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Slowenc ()

Matek ::

A.Smith, ta naloga je bila že pa resnično milijonkrat na temle forumu, vsakič ko se pojavi kakšna tema o nalogah.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

WarpedGone ::

No, pa še ena malo starješa:

i
Zbogom in hvala za vse ribe

leinad ::

HyperKiller, res bi moral dodati še, da so lahko samo cela števila, vendar mislim, da je vsakemu tu jasno, da se govori zgolj o letih, tako, da prosim brez nepotrebnega dlakocepljenja Brane2.

Madmicka tukaj se gre, da se prej nista nič slišala, ne videla.

Brane2 ::


HyperKiller, res bi moral dodati še, da so lahko samo cela števila, vendar mislim, da je vsakemu tu jasno, da se govori zgolj o letih, tako, da prosim brez nepotrebnega dlakocepljenja Brane2.


Celo bistvo reševanja te naloge je v bistvu dlakocepljenje.Ukvarjati se je treba z vsemi razpoložljivimi informacijami do potankosti.

Samo pravim, da ima cela naloga hudo razpoko v svoji strukturi, ki bi jo pazljiv reševalec moral opaziti- da je torej defektna.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Slowenc ::

Ali zna kdo rešit nalogo, ki jo je podal Subby? Meni ne uspe, vedno mi ostane ena črta.;(
Skiny gate.

Thomas ::

Nulta predpostavka je ta, da je naloga kako smiselno rešljiva. In zato tako postavljena je.

Eno bolj kozmetično napako opazim. Prvi bi mu moral že takoj v začetku dati vse tri informacije. Saj je po prvem in po drugem podatku moral vedeti, da naloga še ni rešljiva.

Samo tudi to pravzaprav ni pomembno.

Thomas ::

> Ali zna kdo rešit nalogo, ki jo je podal Subby?

Ne, noben.

McHusch ::

Subbyjeva naloga je nerešljiva, ker so več kot dve točki lihe stopnje. Eulerjev sprehod.

leinad ::

Brane2 je pa mislim, da vsakemu jasno, da se tukaj gre zgolj za starost v letih in ne točno datumsko določeno starost, ker potem bi stvar bila nerešljiva ali pa bi bila rešitev zelo kompleksna.

BigBoss ::

WarpedOne : Televizija ?

gzibret ::

Rešitev za ono krivuljo: tukaj

Moram pa rečt, da je prva naloga glupa (primerna za ložo :) ).
Vse je za neki dobr!

flipflop ::

Ni to rešitev, gzibret, ne da se je rešiti.:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flipflop ()

gzibret ::

Kak ne, a ne vsebuje naloga 8 črt? :\
Vse je za neki dobr!

kivi113 ::

flipflop ::

Vsako črto moraš enkrat prečkat, kar se pa ne da. Ali jo boš prečkal večkrat, ali pa jo ne boš mogel.

kivi113 ::

katero črto sem pa večkrat prečkal?

flipflop ::

Na prvi sliki jih nisi prečkal en kup, na drugi pa tiste na sredini.

MadMicka ::

lahko bi potegnu črto v sredinski točki (poleg tiste črte, ki jo je falil), če bi to štelo :)
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Einsteinova uganka

Oddelek: Loža
365647 (4105) Thomas
»

Kokosja Uganka :)

Oddelek: Loža
492769 (2164) nuclear
»

Koga gleda-uganka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5538340 (37495) darh
»

Uganka!!! Thomas zate ogled nujen

Oddelek: Loža
381880 (1122) fictionel

Več podobnih tem