» »

Vent na manj ko t 12V?!?

Vent na manj ko t 12V?!?

DimmniBurek ::

Ena možnost je FanMate-tega mam sam enga,:( rabu bi pa še neki, da dam na 5 ali še rajši na 7V! Kaj se da sam kable zamenjat? Črnga pa rdečga premenjat, al ne? Nekdo mi je enkrat povedu, pa nočm kej skurt zato...:8)
There Is No Stronger Drug Than Reality

kajzer ::

Vent vežeš med črn in rumen kabel na molex-u. Js rajš nebi menjeval kable, ka pa če enkrat pozabiš, da si menjal kable, pa prklučiš na ta molex disk al pa grafično?! Buum!

boštjan ::

veži upor,oz takšen upor dobiš zraven če si kupiš zalaman F1 vent.pol pa je še alternativa,da kupiš fankontroler.

blazp88 ::

lahko vežeš tudi zaporedno diode (na diodo je padec se mi zdi 0,6V)

DimmniBurek ::

Hja, problem je da imam vente na matični, ker za na molex nimam priključku!:\ In sm mislu če bi šlu tku al ne: Poglejte na strani, kr slikce preko geocities ne delajo!:(
Klik
There Is No Stronger Drug Than Reality

kajzer ::

Najbolj ziher je en upor. Zračunaš ga pa:

R=U/I
U=koliko padca napetosti hečeš imet (za 7V na ventu je 5V ...12V-5V=7V)
I=maš podan na ventu

Ena od tistih treh (se mi zdi da sredinska) je za odčitavanje vrtljajev, zato nevem če je najbolj varno zvezat po tisti shemi.

Azrael ::

Spajky ima na svoji spletni strani pod Electronic stuff, načrt kako rešiti problem, ki ga imaš.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Wad@ ::

Bah, tisto kar imaš narisano na strani ne bo delalo, pa če si bog. Najbolje da daš en upor..

@kajzer: kakšen upor pa daš recimo na vent, ki pokuri 10W>:D? Običnega skuri:( Dobro..saj imam vse na fanmete-u, ampak vseeno(mogoče potencometer?)

DimmniBurek ::

Diode so predrage da bi si jih 9 nabavu!;(
Heh, Azrael, jest se tm ne znajdem prou nč! Tista slikca ku je je kr neki zame-neštromar! Kakšn upor bi rabu ja, vent je Titan 120mm, poraba je se mi zdi okrog 4.5W ali pa 4W. Torej kolk voltn upor-5V? da bo 12-5 al kako je že to, pa kako zvezat, kr namest žice daš tisti upor al treba kako drgači? kšna slikca morda?
There Is No Stronger Drug Than Reality

jest10 ::

Drage? 10sit ena:D

DimmniBurek ::

Heh, ja navadne! Jest bi si dau modre, prišle bi mi zelo prav, bi si jih dau po ceumu compu-namesto neonke, sam modre niso po 10sit! Pa kako se to veže? na en kabel al na dva, recimo ena nogca na rdečga, druga na črnga, al obe nogci na rdečga oz. črnga?
There Is No Stronger Drug Than Reality

kajzer ::

Zaporedno. diode skup vežeš tako +-,+-,+-... Nato ti ostane + nogica 1 diode in - nigica 9 diode. nato + vodnik, ki gre na vent precvikaš, pa umes zvežeš te zaporedno zvezane diode. Če eno diodo narobe obrneš bo "tema".

blazp88 ::

ne! tiste ko svetijo so led diode

diode so pa to:



:D :D :D :D :D

kajzer ::

Vem!

"tema" -> se ne bo nič zgodilo (vent se ne bo zavrtel)

Caligula ::

Probaj z speedfan programom zmanjsat vrtljaje, ce to tvoja plata podpira-probaj pac.

Drugace pa lahko dobis tudi konverterje, da lahko priklopis direktno na napajalec, ker ni najbolse met veliko ventov na maticno priklopljenih, ker matra napajanje od plate in se tam bolj greje pol,....

DimmniBurek ::

Aja, ma ja no!:8) OK sam pol je tu mal nerodna stvar, ne?Ker pa je + od venta? Rdeč ne, rmen je za vrtljaje, črn pa je masa, če se ne motm, pol v bistvu tku zvežeš: Klik Aja, pa tazadnja slikca!
Lepu rišem ne?:))
There Is No Stronger Drug Than Reality

blazp88 ::

ja pa pazi, da bodo prav obrnjene, drugače ne bo nič.

kajzer ::

ja po taj skici.

Ker pa je + od venta? Rdeč ne, rmen je za vrtljaje, črn pa je masa...

+ je rdeč , ki ga prklopiš na ploščo, kjer je +12V. Črn je masa, rumen pa za vrtljaje. Ne vem zaka misliš da ni plusa?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kajzer ()

Groovy ::

če boš merjal rdečo in črno(kot je na sliki) se bo vent samo v napačno smer vrtil, skuril ne boš.:\

Če imaš malo znanja in pa pripomočke za lotanje, potem lahko narediš tako kot sem naredil sam: 3-polno stikalo, (5v, 0v, 12v) rdeča iz napajalnika je 5v, rumena 12v, črna -... pa narediš in lahko po želji spreminjaš....Priporočam ti še, da namesto 0V pripelješ gor preko upora 12V in tako dobiš še eno vmesno napetost.

Drugače pa seveda FanMate.

Ali pa preko programa SpeedFan, če ti matična podpira.

Kot prvo pa poskrbi za dober pretok zraka, z ledicami se boš že pol igral.
I am the captain of my soul

Azrael ::

@ Groovy

Če zamenjaš žice za napanje ventilatorja se ventilator ne vrti, ne dela zaradi vgrajene zaščitne diode.

Strokovna razlaga:

Ventilatorčke v naših kištah ne poganjajoi kolektorski enosmerni motorji, tak motor se lahko BP vrti v obe smeri, smo ima zelo kratko življensko dobo( krtačke!), ampak neke sorte sinhronski motor z elektronskim regulatorjem, in ravno zaradi elektronike ni možno na enostaven način obrniti smer vrtenja, dioda pa varuje elektroniko pred uničenjem ob napačni polariteti napajalne napetosti.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Groovy ::

OK :8)

Uglavnem da zamenjaš rdečo in črno ni rešitev.

Zanimiv sam jest mam pa en vent k je tega zmožen... zato sem to pisal...
Let it be...:P

fictionel ::

da ne bom odpirov nove teme, bi kr tlele mal zamoru >:D

kupu si bom en 6cm ventilator, pa bi rd regulirov vrtljaje (sj za to je potenciometer ane? -- tak vrtliv gumb).
bi potenciometer prtrdu na zunanjo stran ohišja, pa se pol igrov

Kolk močnga bi rabu? -regulacija napetosti od nekje 5V do 12V..

Kva pa če bi še prej vezov 2 modri led diodi?

sm čisti začetnik, tko da se ne preveč sekirat, sam lepo na izi mi razlozte :8)

Azrael ::

Če želiš najbolj enostavno rešitev. priklopi ventilatorje na 7V. Drugače pa 2 temi na to tematiko, kar veliko branja:

Klik1
Klik2

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LEDice na 12V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
302154 (1556) Pudding
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511164 (9228) SodVina
»

vezava 5v/7v

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
221950 (1706) singular
»

Iščem elektronski elemen, mogoče diodo....?

Oddelek: Strojna oprema
261781 (1393) stromar
»

Utišanje gorba

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
111088 (962) Bockor

Več podobnih tem