» »

moč napajalnika

moč napajalnika

Alamar ::

Torej, nisem električar, zanima pa me kateri od teh dveh napajalnikov je boljši (močnejši)

+3.3v -14A
+5v – 20A
+12v -7A
+5vsb – 2A
-5v - 0,3A
-12v - 0,7A
ali
+3.3v -14A
+5v – 25A
+12v - 8A
+5vsb – 2A
-5v – 0,5A
-12v - 0,8A

Vesoljc ::

govorim precej na blef, but i would choose number 2 :)
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

frenk ::

jap...tadrug:)

jest10 ::

Če se verjame podatkom naj bi bil 2 močnejši.
Ni pa nujno boljši!
Odvisno kako stabilne napetosti imata

frenk ::

pomoje sta oba noname tko da ni velikih razlik...za osnovno delovanje sta pomoje vredu:)

zlabo ::

Ja, močnejši je drugi, vprašanje pa je kako stabilna ja naptetost. Dej povej za katera napajalnika gre

Alamar ::

Tudi sam tako menim, vendar je prvi nov 300w ModeCom (dobil z ohišjem), drugi pa šest let star Macron 250 w. Aja, 300w mi v Sandri na +12v kaže 11.90, na +5v kaže 4.89, na +3.3v kaže 3.31. 250w pa na +12v kaže od 11,98 do12,11, na +5v kaže 4.84, na +3.3 pa kaže 3.26 (moti me predvsem to nihanje na +12v)

300w je glasen kot sam hudič, čeprav na njem piše low noise in ball bearing, zato sem ventilator vezal na 7v, vendar je še vedno glasnejši od 250w, ki ima temperaturni regulator.
Katerega naj obdržim? Imam: amd1800xp, Gigabyte 7VRXP, radeon 9000pro, 80Gb Seagate, floppy, modem, Sblive, dvd16x.
Še vprašanje- tudi na 250w bi poskusil vezat ventilator na 7v, da bi bil še tišji, ampak ventilator ni direktno na napajanju, ampak je s priključkom vezan na vezje napajalnika. Bi bilo hudo narobe, če ga bi vezal direkno na molex priključek (verjetno bi samo temperaturno uravnavanje prenehalo delovat).

zlabo ::

Ja, glede na tok je očitno bolje da obdržiš starega, čeprav je pri novem nazivna moč večja. Problem je v tem, da nazivna moč, ki jo podaja proizvajalec ni enaka dejanski (goljufajo nas;(( ). Če pa gledamo s strani tolerance, je oboje skor čist isti k...Ker pa sta oba napajalnika kr ena, bi ti jaz priporočal da razkiraš malo več denarja in kupiš kšnega chiefteca

zlabo ::

Zanimivo je, da po enačbi P=UxI, pride skupna moč prvega napajalca 250W, drugega pa 289W, tako da je po tej logiki 250W napajalec za 40W močnejši od tistega "300W". Pa še to ni toliko, saj sta v bistvu všteti tudi -12V in -5V, ki pa praktično nista upoirabni. Tako da je še manj, pa tudi tisti naveden tok je lahko vbistvu manjši, saj vsi vemo v kakšnih pogojih testirajo proizvajalci (čim boljše hlajenje, kratkočasne obremenitve...), tako da bi bilo zanimivo izmeriti resnično moč kakšnega napajalca

Azrael ::

Obdrži Macrona. Doma imam 3 in lepo delajo. 250W Macron brez težav poganja P4, 512 MB RDRAM, 4 diske, pekač , DVD, R9100 ... Priporočam pa ti da odpreš napajalnik in pogledaš, če niso slučajno kondenzatorji napihnjeni. Če so jih boš moral menjati. Macron ima isto težavo kot Abit, ker je nekaj časa dobival zanič kondenzatorje; ni bila krivda proizvajalca končnega izdelka, ampak krivda proizvajalcev kondenzatorjev, ki so si standarde razlagali po svoje.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

frenk ::

si pomislu da bi mel kar oba, glede na to da imaš 12V linijo precej nestabilno;)

Alamar ::

Kondenzatorji so v dobrem stanju kolikor vidim. Torej mi lahko kdo odgovori, če se da na Macronu ventilator vezat na 7v brez posledic. Ko je v tišjem načinu je ok, ko pa preskoči v višje obrate je vseeno preglasen za moj okus. Aja pa še tole, a ni nič narobe, da na +12v kaže več od 12v in poleg tega še niha. Čudno se mi zdi, da ima 300w napajalnik kljub nižji postavki (7A) stabilno 11.90!?!
Lp

Azrael ::

Prav enostavno na 7V ne gre, ker se ventilator napaja čez eno elektroniko. Lahko pa vežeš v eno od žic ventilatorja upor 11 ohm in boš znižal obrate ali pa odrežeš mrežico za ventilatorjem. Kdaj se tebi vklopi hitra brzina ventilatorja ? Doma se vklopi le poleti pri igranju zahtevnih iger.

Odstopanja napetosti v rangu +/- 5% so dovoljena in običajna stvar. Bolj pomembno je, da iz napajalnika ne piha vroč zrak, kot iz fena, kar je zanesljiv znak, da je napajalnik prešvoh, neglede na napisane Watte na ohišju.

Problemi zaradi napajanja se začnejo ko napetost 12V veje pade pod 11V in 5V veje pod 4.5V oziroma je ustrezno previsoka (10%).

Lp, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Spajky ::

jest furam tudi oba venta v napajalcu na 5V zdej, ma mam malo obremenjeno mašino (Tulac) .. 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

stromar ::

ne preveč komplicirat z nihanjem napetosti. Računalnik lahko dela nekje od 11V do 13.5V in še čez, na 12V liniji

jest10 ::

Naj bi, če bi bila ta napetost stalna.
Samo to nikoli ni. Recimo 12V je samo povprečje. Lahko takrat napetost hitro skače med 11,5 -12,5V pa ne bo problemou, lahko pa v skrajnosti tudi med 0-24V:D kar bi pomenilo zelo nestabilen sistem verjetno pa kar nedelovanje. Merilec bi pa še vedno kazau 12V:\

stromar ::

po kakšni logiki pa naj bi napetost nihala med 0 in 24V??? To pri normalnem napajalcu ni možno. Max. napetost, prej ko se izključi je 13V. Da bi bila le 5V veja spet ni možno, ker gre 12V in 5V skozi isti transformator. Če bi šli kondenzatorji v k. bi se spet izključil, ker krmilni čip v napajalcu ne more nadzirat takega feedbacka

Itak pa se 12V na matični rabi večinoma za ventilatorje in grafično ter zvočno kartico

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

Alamar ::

Kaj pa vem, kljub temu, da je Macron »firma« sem se odločil za 300w, ker ima bolj stabilno voltažo, poleg tega ima znotraj polno hladilnih reber (tako na prvi pogled je zaradi reber vsaj 30% težji od makrona), tako da tudi pri znižanih obratih ventilatorja kaže sistem kar nekaj stopinj manj kot macron na polnih obratih. Ventilator sem že prej vezal na 7v od molex priključka tako, da je sedaj znosno tih. Temperaturo pa imam cpu41c, case32c v idle stanju. Pri hudi obremenitvi se poviša za 4-5c. Iz napajalnika piha čisto malo mlačen zrak.
Aja, Macron mi je vklopil višjo hitrost po približno pol ure igranja zahtevnih iger (predvidevam, ko se je notranjost segrela na kakšnih 38-40c).
Lp,

jest10 ::

Po nikakršni logiki. Saj sem napisau v skrajnem primeru:D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

voltmod napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141521 (1244) stromar
»

Prime 95 in error

Oddelek: Navijanje
201264 (1074) krucymucy
»

2x ATX: brez releja

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
192104 (1823) Azrael
»

Napajalnik bi rad utišal (vendar ne dokončno)

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
312218 (1804) frenk
»

Napajalnik

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
321668 (1163) Silence-r

Več podobnih tem