» »

[Linux] - kernel2.6.0 + Slackware + moja glupost! Na pomoc!

[Linux] - kernel2.6.0 + Slackware + moja glupost! Na pomoc!

Jebiveter ::

Torej, po dolgem casu spet problem!

Zgodba je taka: Do sedaj sem imel "lepo" delujoc sistem z Slackware 9.1 in 2.4.22 jedrom. Nekega vecera (noci) se mi je strgalo in sm se odlocu, da bom probal namestit novo verzijo jedra. :(
Tako poiscem in najdem kar nekaj vodicev, ki opisujejo konfiguracijo in instalacijo 2.6.0 jedra. Iz vseh teh vodicev potegnem ven bistvo in se lotim stvari.
Zal pa se je zataknilo ravno tam kjer je najmanj treba!! Pri backupu starega jedra!!:O Namrec, po vseh tistih navodilih naj bi se z "make install" naredila varnostna kopija starega jedra v /boot vendar se ocitno ni!! Zal sem to opazil sele ko novo jedro ni delovalo pravilno. Oz. stvar zgleda, da jo je le napol prevedlo! Je neka mesanica med 2.4.22 in 2.6.0! Ne vem kako je prislo do tega vendar "uname -r" izvrze cifro 2.4.22 medtem ko je med bootanjem opaziti (log) napake pri nalaganju nekaterih modulov. Tako mi ne deluje zvocna kartica itd!:'(

Vprasanje sledi: Ali obstaja nacin za dobiti staro jedro (2.4.22) nazaj z vsemi moduli itd.? Oz. kaj storiti, da bo tisto staro jedro normalo delovalo?

Slackware namrec ob instalaciji ne compila jedra temvec ga samo skopira nekako v stilu "cp bareacpi.i /boot/vmlinuz". Se pravi, jedro lahko dobim (na instalacijskem CDju), to ne bi smel bit problem. Zanima me, kaj temu sledi? Ker verjetno imajo instalacijske skripte kaksen "HW detection", da potem vkljucijo prave module...
K temu se navezuje vprasanje -> kako obdrzati module ko jih enkrat nalozi oz. kako naloziti module ob bootu?


################
Za skrajni primer: :'( Ali je mozno, da bi enostavno reinstaliral "from the ground up" un pri tem obdrzal VSE nastavitve (ok, /home) in VSE instalirane programe (verjetno /usr) itd.? Torej, a lahko na ta nacin postavim sistem v default stanje z vsemi svojimi nastavitvami , programi itd?
################

Hvala vsem ze v naprej za pomoc! (tudi najboljsim se zgodi :\ )

$$$
Dodatek:
Po tem pripetljaju sem se spravil ponovno konfigurirat in prevajat jedro a zal z zelo malo vecjim uspehom. Naceloma deluje ampak se vedno pol sistema ne deluje (FATAL erorrji pri vecini modulov, nimam pojma zakaj, zvok ne dela, nvidia driver zamrzne X ze ob zagonu GDMja (na novo instaliral driver z 2.6 patchem, itd,....). Tako, da sedaj lahko izbiram med kvzi-delujocim kvazi-2.4.22 kernelom in na-pol-(ne)delujocim 2.6.0 kernelom:\ :(
Ocitno mi res ni usojeno...
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?
  • spremenilo: Jebiveter ()

moj_nick ::

Torej...

A si porihtal /usr/src/linux symlink?
A si updatal module-init-tools?
Do make menuconfig-a teče vse lepo?

Pri menuconfigu pazi na to:

Tole mora bit noter:
File systems -> Pseudo filesystems -> /dev/pts filesystem
Input device support->Input devices
Character Devices->Virtual terminal
Graphics Support->Console...->VGA text console
Character Devices->Support for console...
Loadable module support ---> Module unloading
Processor type and features ---> Preemptible Kernel (tole je cukrček za performance)
Processor type and features ---> MTRR (Memory Type Range Register) support

Vsi morajo biti built-in
Poleg teh, mora še bit built in: drajverji za diske in filesystem

Kar se tiče modulov ne vem, kako ima slack to rešeno. Jst imam v gentoo v /etc/modules.autoload.d/ dva file-a: kernel-2.4 & kernel-2.6. V vsakem so moduli, ki se naj ob startupu naložijo za vsak kernel

Kako si skompajlal 2.6?
Po make menuconfig moraš narediti make && make modules_install, kopirati jedro v /boot in spremeniti grub.conf/lilo.conf

Zvočno kartico obkljukaj (kot modul) v jedru pri alsa, nvidia driver moraš po kompajlanju še enkrat inštalirat (!)


Če še kaj rabiš, vprašaj

LP,
moj_nick - kernel frik :P

Jebiveter ::

moj_nick: tnx za hiter odgovor.

1. symlink sem urihtal (normalno)
2. za update module-init-tools nisem vedel. Koliko je to kriticen element?
3. prevajanje poteka nekako takole:
# cp ../linux-2.4.22/.config .config
# make xconfig
# make bzImage
# make modules
# make modules_install
# cp arch/i386/bzImage /boot/vmlinuz-2.6
# cp System.map /boot/System.map-2.6
# cp .config /boot/config-2.6
# cd /boot
# rm -f System.map && rm -f vmlinuz && rm -f config (tole so symlinki)
# ln -s vmlinuz-2.6 vmlinuz && ln -s System.map-2.6 System.map && ln -s config-2.6 config
# pico /etc/lilo.conf

No, tako nekako. Glede nofiguracije, lahko dam nekam config file, sam mislim, da sem vse prav nastelal, kar si napisal, da je potrebno.

Zvocno kartico sem enableal kot built-in v ALSA "oddelku", nobenega drugega driverja za zvok nisem pustu (med Sound... -> ALSA -> PCI Devices), samo ForteMediaXYZ. A mislis, da bi blo boljs, ce bi kot modul pustil?

Za module sem ugotovil (pravkar), da jih definira /etc/rc.d/rc.modules. Bom sprobal. A mislis, da ga tole zajebava, ker so moduli specificirani (verjetno, morm pogledat) za 2.4 in ne za 2.6?

nvidia driver sem potem, po kompajlanju mogu se enkrat instalirat. Pac tanajnovejsi installer z nvidia.com + kernel patch (www.minion.de). Cudno, normalno z "sh NVIDIA_bla.run" ni hotelo delovat, potem po patchanju in instalu po enih navodilih z linuxquestions je sicer "init 4" zagnal X, vendar takoj po prikazu login screena celoten sistem zamrzne. (podobni simptomi)

Mogoce se kaksna ideja?
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Jebiveter ()

moj_nick ::

module-init-tools je kritičen za delovanje _vseh_ modulov. Ne vem, če bi kernel sploh brez tega deloval ;)

Po končanem xconfig (menuconfig, whatever) se naredi le make && make modules_install. S to komando je konec kompajlanja.

Ostali postopek je v redu.

Nekako mora biti rešeno ločevanje modulov, ker imajo npr. 2.6 kerneli drugačno poimenovanje USB modulov 8-O

Za nvidia drajverje ti ne bi vedel nič več povedati, ker meni delajo od test1 naprej, če kompajlam z X-i ali brez. Samo resetirat jih potem moram :D

Gandalfar ::

mja, moj_nick ima prav.. za 2.6.x je module-init-tools nujna stvar. Za 2.4 pa je ne rabis

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

Ves čas govorim samo o 2.6.0, če je mogoče prišlo kaj do nejasnosti ;)

BigWhale ::

In ce dejansko preberes:

/usr/src/linux/Documentation/Changes

bos tam notri nasel se VSE stvari, ki jih novi kernel nuca, plus lokacije, kje te zadeve dobis... ;)

2.6.0 je groovie... :P

Jebiveter ::

ja, groovie za popizdit! :(
A bi lahko opisal tvoj postopek prevajanja in prilagajanja sistema, etc.?
Verjetno jaz nekje naredim napako in potem... :O
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Brane2 ::

Mah, zame je 2.6tka O.K. sploh pa edina izbira, glede na to, da Gentoo 86-64 ne dela v redu z 2.4ko. :\

Saj je super, samo dolocene stvari v njej (se) ne delajo, kot bi morale.

Podpora scsi modulom je zacela delati sele z zadnjo 2.6 verzijo. Pa recimo do nedavnega si rabil posebne patche, da se je nvidia driver nalimal na 2.6 kernel. Pa doloceni moduli so zje*ali kompilacijo kernela (ce si denimo izbral kaj iz ISDN paketa ali kak IPV6 itd).

Drugace pa, yeah, a big step forward. A kdo ve, kje bi se dalo dobit kak seznam razpolozljivih patchev ?

Opazil sem, da ima denimo Gentoojeva 2.6tka supermount patch pa se nekaj uporabnih stvari, ki jih ne bi hotel izgubiti, ce bi kdaj zrolal vanilija kernel...

Gandalfar ::

Brane2: verjetno so patchi v kaksnem patches/ poddirektoriju in se ti prilimajo na vanilla kernel tik pred buildanjem.

CCfly ::

Slackware 9.1 ima vse kar potrebuje 2.6.0. Rekel bi da je problem v tem da si predvideval da ti make install naredi backup. Vzemi inštalacijski CD od Slackware-a in zbootaj računalnik z njim.
mount -t ext2 /root_particija /mnt
chroot /mnt
poglej oba kernela v direktoriju /boot če sploh obstaja tudi star kernel (lahko si pomagaš s programom mc)
skonfiguriraj /etc/lilo.conf (svetujem da ga popraviš sam ne s pomočjo liloconfig)
lilo (tukaj bi ti moral navesti obe jedri)
in restartaj računalnik

Drugič si pa sam skopiraj staro jedro v drugo datoteko v /boot in ustrezno popravi lilo.conf.

Krajša varjanta je da na začeku pri boot: napišeš zraven še root==/root_particija (jo imaš celo našteto med primeri nad boot:).
Upam da nisem preveč zapletel tega, drugače pa odpiši na forum.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inštalacija linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
291537 (1185) pblaz
»

Gentoo Nforce mreža ne dela razen z LiveCD-jem

Oddelek: Operacijski sistemi
111353 (1245) nicjasno
»

Linux in NTFS

Oddelek: Operacijski sistemi
331776 (1229) moj_nick
»

Izšla deseta poskusna različica Linux 2.6.0 jedra

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
172227 (2227) moj_nick
»

Prvo prevajanje jedra - Linux

Oddelek: Operacijski sistemi
91258 (1084) Gandalfar

Več podobnih tem