» »

Novosti na področju zračnega hlajenja

Novosti na področju zračnega hlajenja

Jst ::

Kaj prihaja od Coolermaster v Q3?

Cooler Master announces V4 GT Heatsink with Horizontal Vapor Chamber




Cooler Master announces V4 GT Heatsink with Horizontal Vapor Chamber

After releasing the world's first heatpipe heatsink in 2000, and the first vertical vapor chamber Heatsink in early 2012, Cooler Master today announces broader adoption of Vapor Chamber Technology developed by Cooler Master's OEM and industrial cooling division in its retail Heatsinks. After the success of the TPC812 pioneering the use of modern vertical vapor chambers, Cooler Master is expanding the TPC series and will equip selected Models of the V series with Horizontal Vapor Chambers.



Horizontal Vapor Chambers spread Heat 8x faster than solid copper, eliminating hot spots and spreading heat evenly across the base of a heatsink. Since the vapor chamber effectively increases the heatpipe contact area, it allows the use of a larger number of heatpipes. Overall Horizontal Vapor Chambers enable faster and more efficient transfer of heat from the CPU to the heatpipes and fins, resulting in lower temperatures and slower, less noisy fans.



Modern processors feature multiple CPU cores and integrated GPUs, resulting in hotspots, tiny parts of the CPU that product significantly more heat than others. Thanks to advanced thermal management, processors can boost the speed of individual cores if the processor is cooled well enough. Horizontal vapor chambers help eliminate hotspots and remove heat at unprecedented speeds, allowing your CPU to boost its performance and notably improve system performance.



Vertical Vapor Chambers allow Cooler Master to develop Heatsinks that help your system run cooler, quieter, and faster. The first Cooler Master Heatsink equipped with a horizontal vapor chamber, the Coolermaster V4 GT, will be officially released to the market in Q3, 2012.

For more information on how Vapor Chambers work, please visit: http://odm.coolermaster.com/manufacture...



Torej to je novica iz frostytech.com. Skopiral sem novico zato, ker vem, da je tukaj zelo malo ljudi, ki bo kliknilo link.

Prvi produkt od Coolermaster, ki uporablja to tehnologijo je TPC812. Našel sem Cooler Master TPC 812 review iz legitreviews.com

Ena slika, ki prikazuje, kako učinkovit je hladilnik:


Razvidno je, da z enim ventilatorjem konkurira Noctui NH-D14, ki ima dva - sicer je razlike 7C, ampak to je prvi produkt na tej tehnologiji. Tudi na ta cooler lahko daš dva ventilatorja. Problem je velikost, ker je v višino 163.1mm. Ampak za nas tukaj, to ne bi smel biti problem. Ampak trenutni pač ni za priporočilo, če pa dobiš boljše hladilnike. Po tej lestvici je sicer najboljše vodno hlajenje od Corsaira, ampak kolikor sem bral, je zelo glasno, ko naraste temperatura - v idle naj bi bil neslišen.

Očitno se je Coolermaster z najavljenim novim CPU hladilnikom spravil nazaj v akcijo, ko je bil dolgo časa povprečna izbira - pa še draga, odvisno od hladilnika.

Jaz upam, da naredijo cooler, ki bo šel direkt na vrh lestvice, tako po hlajenju, kot po glasnosti. To govorim seveda za hlajenje Ivy Bridge.


---

Je za to jesen najavljen še kakšen CPU hladilnik, ki je vreden spremljanja?

Noctua mi je sicer OK, ampak mi jo je dal kolega, ki je šel na Thermaltake 760 vodno hlajenje, za katero pravi, da je tišje in hladi približno enako (kot Noctua). Ker sem jo dobil, to še ni razlog za menjavo, ampak sta ventilatorja postala glasna - v bistvu je postal glasen samo eden ("glavni"), ki glasen po dB sicer ni, ampak čudno cvili, kar bolj moti, kot pa glasnejši white noise.

Sicer imam rahel odpor do vodnega hlajenja, ampak bi spremenil mnenje, če prihaja/je že na voljo, kakšen produkt, kateri je/naj bi bil konkurenčen IN ne stane celo premoženje.

Upam namreč, da to leto "končam" z novim PCjem v smislu, da mu zagotovim čimbolj hladno temperaturo ob najmanjši glasnosti.

Lian ohišje ima itak protiprašne filtre. Torej bom moral, upam na približno pol leta (kot sedaj), zadevo spucati in da bo to vso vzdrževanje, kar se tiče hlajenja nekaj (vsaj 3,4) naslednjih let.


---

Je še kdo tukaj, ki je v podobnem "postopku" kot jaz?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Jst ::

Horizontal vapor chambers help eliminate hotspots and remove heat at unprecedented speeds, allowing your CPU to boost its performance and notably improve system performance.


Aja, to je odstavek, kar sem boldal zgoraj. Ivy in verjetno tudi naslednji CPUji bodo imeli ti. hotspot-e. Zato mi je zanimiv ta najavljeni produkt, ker če bo res ublažil problem hotspot-ov, bo to zmaga - večji OC ali tišje delovanje.

Kaj mislite, bo, ali ne bo? :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klinker ::

Mah...CM coolerji so sicer napredni, ampak zal slabo opravljajo svoje delo in dragi so ohoho. Noctua je pac Noctua...top shit ogromen in drag old school cooler ki dela, ce pa kdo noce dat tolko za cooler je pa Scythe tu. Kak TR macho se pride v postev, ostalega pa osebno niti ne gledam vec ker tem trem ne pridejo blizu, tako al drugace.

Jst ::

Ja no, problem pri navijanju Ivy-ja so takoimenovane vroče točke. Kjer se na površini nekaj točk občutno bolj segreva, kot ostala površina. Videl sem navitje 5Ghz 24/7, z brušenjem CPUja in enim hladilnikom, čudnega imena. Ampak to je too much za večino nas.

Ko je prišla Heat Pipe tehnologija, so Air Coolerji dobili nov zagon. Sedaj je čas za kakšno novo inovacijo. Zgoraj opisana, od Coolermasterja, bi lahko bila prava smer. Sicer se jim prvi produkt ni najbolj posrečil, ampak slab pa spet ni.

"What's the next big thing?" me zanima...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klinker ::

Ma sej inovacij, od heatpipeov dalje, je blo ze kar nekaj ce pogledas za nazaj...ma je blo bistveno drazje od neke "old school" Noctue, performancno pa tam tam, al pa se slabse.
Dandanes vsi napihujejo ko se gre za teorijo, ko pa produkt spravijo v prakso pa na 1x ni vec to kar je blo na papirju. Ze ce pogledas razna vodna alla H100, bi clovek reku da bo pa stvar ja boljsa od nekega zracnega, pa je v praksi samo drago in na koncu se glasnejse od old school zracne robe.
No...vsekakor vsi upamo in zelimo da bo kaj opazno boljsega ven prislo...do takrat pa imamo highend old school Noctuo in p/p Mugene, Machote, ipd.

Jst ::

H100, če ne navijaš, imaš popolno tišino z dokaj nizkimi temperaturami. H100 je dober produkt za to.

Thermaltake 760 je tudi super, ker se mi zdi, da je velik kot PSU in če kupiš primerno ohišje, zadeva seka.

Vsa (najbrž) vodna hlajenja postanejo glasna, ko začneš navijati.


---

Heatpipe tehnologija je prestavila zračna hlajenja za en velik korak naprej. Od predstavitve heatpipe ni bilo ničesar novega več.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dzinks63 ::

No...vsekakor vsi upamo in zelimo da bo kaj opazno boljsega ven prislo...do takrat pa imamo highend old school Noctuo in p/p Mugene, Machote, ipd.


Boljše in cenejše je težko narediti, mogoče so tega sposobni kitajci, indijci, da skopirajo obstoječ hladilnik, ga neredijo celega iz bakra in da bo cenejši od konkurence. Boljše in dražje pa ni problem narediti.

klinker ::

Jst je izjavil:

Od predstavitve heatpipe ni bilo ničesar novega več.


Kako da ne. Se sicer ne spomnem vec kdo, ampak je blo par predstavitev nekih advanced coolerjev za okoli 100€...ki pa so sli hitro v pozabo. Zal se ne spomnim ne kaj je blo inovativnega, ne znamke :8)

Za H100 pa sem ze bral da je pumpa nadlezna...sicer pa ce ne navijas, je 100€ za hlajenje bullshit. Pol vzames Mugen3 za 35€, oz. nekaj podobnega in vent na min...pa mas hladen cpu in tisino.

RejZoR ::

klinker je izjavil:

Mah...CM coolerji so sicer napredni, ampak zal slabo opravljajo svoje delo in dragi so ohoho. Noctua je pac Noctua...top shit ogromen in drag old school cooler ki dela, ce pa kdo noce dat tolko za cooler je pa Scythe tu. Kak TR macho se pride v postev, ostalega pa osebno niti ne gledam vec ker tem trem ne pridejo blizu, tako al drugace.


Men Noctue niso nikoli potegnile. Imajo najgrše ventilatorje, pritrdilni mehanizem na 2 točkah mi je deloval blazno majav. Ne vem no, dos edaj sem imel dva Thermalright coolerja, sicer sta bila precej draga ampak ko enkrat pritrjuješ cooler štiritočkovno neposredno na plato vidiš kaj je to dober sistem pritrjevanja.

Je pa zanimivo, da so v CPU svetu vapor chamber odkrili šele sedaj. Sapphire ga uporablja na grafičnih že like pol desetletja če ne celo več...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

klinker ::

Hja ce mene vprasas ima Noctua namensko tak design...grd in zajeban. Meni je vsec >:D Pritrdilni mehanizem pa je vsekakor dober...glede na to da je top cooler ki ga prakticno noben ne preseze.

Jst ::

Noctua D14 je sicer super hladilnik, ampak pritrdili mehanizem je pa en crap. Še moj Skytche iz nevem_katerega_leta s kupljenim dodatnim backplate, pritrdi hladilnik tako, da ga kakšen, ki prvič vidi zadevo in jo hoče dati dol, ne bo znal.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Nwanko ::

Jst je izjavil:

Noctua D14 je sicer super hladilnik, ampak pritrdili mehanizem je pa en crap. Še moj Skytche iz nevem_katerega_leta s kupljenim dodatnim backplate, pritrdi hladilnik tako, da ga kakšen, ki prvič vidi zadevo in jo hoče dati dol, ne bo znal.

Kaj pa ti kvasiš,Noctua ma najlažji sistem za pritrditev(sredinski vent das dol pa dva šraufa zašraufaš,to je to,imam sam nh-d14 in scythe orochi in pri orochi-ju sem se jebal več kot uro da sem gor namontiral na 775 ko morš celi haldilnik skup zvijat in nevem kaj vse da se zatakne in potem še gor drži za en drek...

Jst ::

Ja in pri Noctui nisi nikoli 100%, da bo pritrjena optimalno, ko naokoli prevažaš računalnik. Pri 775 Skytche, ki sem ga imel, pa kupiš dodatno še backplate, dobiš posebne šraufe, se matraš eno uro, ker moraš dati matično ven iz računalnika, potem je pa ta hladilnik pritrjen 101% in ga ne moreš odstraniti. To je - vsaj ZAME OSEBNO - boljša rešitev.

Itak CPU hladilnik, ko ga enkrat kupiš, ne dajaš dol, pa gor, pa dol pa gor,...

To je sicer MOJA OSEBNA preferenca.

Well we'll have to agree to disagree?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kuglvinkl ::

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

mailer ::

Večina so klasične velikosti CPU hladilnikov, ki so zmeraj večji, lahko bi se malo bolj posvetili tudi low profile hladilnikov, saj število HTPC in podobnih računalnikov narašča, tako pa se dobi samo par različnih zadev. Box hladilniki, ki so priloženi so kvečjemu za silo. Na srečo se vsaj Wati posameznih CPU zmanjšujejo.

kuglvinkl ::

Noctua je izdala recently low-profile HSF.

PrimozR ::

Ki je pa npr. za ITX plate neuporaben, vsaj za LGA-1155. Te imajo namreč socket popolnoma zraven PCIe slota, torej v primeru uporabe grafe veliiiiika večina hladilnikov odpade. Low profile so v igri le Prolimatech Samuel 17, če najdeš kje Thermalrightov (ali takeov? nikoli ne vem) AXP-140 (in zamenjaš vent za low profile, vsaj v Sugo SG-05), ostalo je pa bolj bogo.

Jst ::

Obujam temo, nisem hotel odpirati nove.

H100, ki sem ga kupil po uničenju Noctue 14, počasi začenja "ruženje" tudi pri meni. Do sedaj je bilo tiho, skoraj leto dni. Mogoče, ker ni rabilo švicati, ker od lanske jeseni nisem skoraj nič igral na Entertainment PCju v dnevni sobi. Kakšna dva meseca nazaj me je pa spet prijelo malo špilanja, tako, da sem preigral Crysis 2, 3, FarCry 3 in po malo sedaj igram GRID 2.

Čeprav imam klimo, je očitno, da je H100 moralo iz večinoma Idle stanja, zadnja meseca delati, da je odvajalo vročino od Ivy-ja 3770K@4.5. Sedaj mi na momente ruži, tako kot se je veliko kupcev pritoževalo in je to znan problem. (Mehurčki ali prevelika napetost - tako, da se je do neke mere dalo težavo omiliti.)

Sedaj, če slišim, da mi v kišti ruži, jo brcnem, ker sem navajen popolne tišine - razen, ko igram, seveda - in tako H100 spet dela v mejah normale. Dvomim pa, da je brcanje dolgoročna rešitev. :)

OK, dosti bluzenja.

Na guru3d sem opazil novico o novem CPU hladilniku, ki zmore odvesti 250W toplote. In to je zračni hladilnik. "WTF!?! Se sprašujete?"

Cooler Master today unleashes one of the most powerful Air CPU Coolers on the planet, the V8 GTS. It's powered by the very same Horizontal Vapor Chamber (HVC) Technology that keeps high-end graphics cards cool while containing the sheer raw force of a maelstrom within its huge, powerful fans.

Epic Air Cooling Power
Seemingly channeling the power of the muscle cars that inspired its design and the wind deities that grant them passage, V8 GTS is without equal. It dissipates large amounts of heat through its marriage of HVC and an optimized fin tower design.

V8 GTS is built with triple tower heatsinks and eight high performance heat pipes all to channel the massive amount of heat being pulled away from the processor by the vapor chamber. Despite its menacing high performance engine outlook and large stature, V8 GTS still leaves plenty of space for memory slots.

High-grade POM Fan Bearings
Dual high airflow 140mm fans funnel a veritable vortex through the triple heatsink array. These fans are equipped with a new generation of fan bearings known as POM. These fans are not only virtually dustproof, they will last up to an astounding 160,000 hours of use.

This lifespan is due to a unique self-lubricating and low friction POM bearing design. Meaning the fans and the V8 GTS will likely keep cooling your parts long after they've expired or become obsolete many times over.

Super Effective HVC Technology
Cooler Master Engineers have worked to solve how to transfer this highly effective cooling method into CPU coolers for some time now.

V8 GTS is the result of their perseverance. HVC consists of highly advanced metal heat spreaders that draw heat away from a single or multiple heat sources.

The Vapor Chamber aspect is the hollow interior of the HVC structure that is filled with coolant that cycles between evaporation and precipitation to circulate within the container.

This cycle draws a massive amount of heat away from the heat source. From here the HVC transfers the heat evenly to multiple direct contact heat pipes that send the heat up an optimized heatsink tower where the powerful V8 GTS fans expel the heat.

The extraordinary result is that the V8 GTS can handle thermal loads up to an astonishing 250W.

To call the V8 GTS a mere air cooler would be folly. It is the prime example and the flagship of the widely popular V Series CPU Coolers.


http://www.guru3d.com/news_story/cooler...












--------

Kaj si mislite? 250W je očitno pretiravanje, vendar ko pride tole na trg, predvidevam, da mi bo h100 ružilo na dnevni bazi, tale PR, pa če je "samo" pol resnice, bi lahko bila dobra zamenjava. Čeprav, tudi vsa all-in-one vodna hlajenja gredo naprej in čez nekaj mesecev, jeseni, ko bo treba spet pljuniti kakšnega stotaka za tišino v računalu, vprašanje, kaj se bo splačalo kupiti...

Lastniki Haswell K procesorjev: s čim hladite svoje Gigahertze? :) Kakšna CPU hlajenja so ta trenutek priporočljiva?

Za Ivy Bridge so bila za OC zelo popularna ravno Corsair H vodna hlajenja. (Že H50 je smešno poceni in vseeno opravlja svoje delo spoštljivo.) vir: overclock.net / [Official] The Ivy Bridge Stable / Suicide Club

Poglejte tabelo.


Jaz bi najraje zamenjal H100 (ko bo začel ružiti dnevno, kar zgleda, da je neizogibno) za neko podobno rešitev, ker imam takšno ohišje, da v spodnjem delu odstraniš kletko za 6 diskov in našraufaš gor vodno. Za 3 diske je tudi posebej kletka zgoraj. Ampak, če bo tale hladilnik iz PR objave res bil takšna zverina in cenejša od cenovno primerljivega vodnega...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klinker ::

A nima H100i to odpravljeno?
Ne vem kako je s tem V8GTS, ampak mislim da se vedno velja da je Noctua NH-D14 top shit zracni hladilnik.

mailer ::

Nakateri imamo v malo drugačnih ohišjih prostora le za low profile hladilnike in nam zgoraj omenjene rašitve ne pridejo v upoštev. Naj raje naredijo nekaj kvalitetnega tudi za nas.

Jst ::

>mislim da se vedno velja da je Noctua NH-D14 top shit zracni hladilnik.

Poglej tabelo na overclock.net. V resnici jih zelo malo uporablja Noctuo.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klinker ::

Ne vem kero tabelo mislis, ampak ta pool kaze da je Noctua najbolj uporabljen...

http://www.overclock.net/t/1323210/cpu-...

Jst ::

Tabelo z OCji. Ta pool ima pa samo AIR Coolerje...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

cegu ::

Vprašanje:

Zakaj se med ventilator in CPI ne postavlja termočlenov. Preveč pokurijo?

PrimozR ::

Ja. Nisi sposoben hladiti z zračnim hlajenjem nekih 200 do 300 W. Pa rahlo brezveze je stran metati 100 W elektrike za malo efekta. Plus da ne vem kako je kaj z variabilnostjo porabe peltierjevih elementov (predvidevam da si imel v mislih to), ker procesorji danes porabljajo tam med 10 in 100 W. Ves čas to hladiti z nekimi 150 W mraza je pa tudi neumno, ko si na peak load morda 5% časa.

Pelti so bili kul v časih, ko je bil TDP procesorja 50 W in je bil 50 W konstantno, pa še takrat večinoma za vodna hlajenja pri navijalcih.

dxx ::

PrimozR je izjavil:

Ja. Nisi sposoben hladiti z zračnim hlajenjem nekih 200 do 300 W. Pa rahlo brezveze je stran metati 100 W elektrike za malo efekta. Plus da ne vem kako je kaj z variabilnostjo porabe peltierjevih elementov (predvidevam da si imel v mislih to), ker procesorji danes porabljajo tam med 10 in 100 W. Ves čas to hladiti z nekimi 150 W mraza je pa tudi neumno, ko si na peak load morda 5% časa.

Pelti so bili kul v časih, ko je bil TDP procesorja 50 W in je bil 50 W konstantno, pa še takrat večinoma za vodna hlajenja pri navijalcih.



Vse to je res +sama zgradba elementa(Peltier) ne dopušča da bi odvajal več toplote kot je sam močan. Se pravi 100w peltier lahko odvede največ 100W(če je primerno hlajen), s tem da bolj kot ga hladiš na "vroči strani" bolj je učinkovit na CPU strani(hladni).
Se pravi, za današnje čase neuporabno.
Mogoče pa se motim in se je samo delovanje teh zadev tudi spremenilo.

PrimozR ::

Jah fizika ne gre skozi, ker moraš odvajati porabnika+pelt. Pa pelt mora biti moačn vsaj toliko plus še malo zraven, kot porabnik. Porabniki so enostavno preveliki, zdaj procesorji so se nekoliko umirili, ker imajo TDP samo še okrog 80 W. Ampak ko to naviješ, si še vedno zelo hitro čez 150 W, torej, kot rečeno, potrebuješ več kot 300 W pelt. No go.

Pelti so bili popularni včasih, nato so jih počasi izpodrinili kompresorji, danes se pa itak huda navitja dela na suhem ledu oz. dušiku ter še vedno na kompresorjih (AFAIK). Za 24/7 navitja pa pogosto zadostuje že zračno hlajenje, ker procesorji niso več prav pretirano dobri navijalci, če prav slišim.

dxx ::

PrimozR je izjavil:

Za 24/7 navitja pa pogosto zadostuje že zračno hlajenje

Seveda, in tudi P/P se najbolj splača, poleg tega recimo da je bolj zanesljiv od vodnega.

Jst ::

V bistvu All In One vodno hlajenje za CPU, se še najbolj splača za 24/7 navitje. Tisti najcenejši, H50, H55, ki se gibljejo okoli 50-60EUR, so dovolj sposobni za OC 24/7, imajo pa slabo stran, in to je glasnost.

Ko si pa nekje na 120EUR (H100i v Slo) pa imaš mnogo boljše hlajenje (dvakrat večji večji hladilnik), obenem pa tudi tišino. Če imaš dobro prezračeno ohišje, lahko nastaviš najnižje obrate na za ventilatorja (na hladilniku), kar je skoraj neslišno, pa recimo 3770K furaš na 4.5GHz na temperaturi do 70C, 24/7 brez problema.

Imajo pa tudi vse vmesne produkte in najbolje, da si izbereš takšnega, ki najbolj paše v ohišje, prebereš review in če je kompromis dober, nimaš kaj drugega razmišljati. Recimo zračni hladilniki, sploh če laufaš OC 24/7, so po mojem mnenju predragi, glede na to, da za približno podoben denar (ajde, plus par desetakov), ponuja Corsair vodno.

Tu so od Corsair Hydro izdelki: corsair.com

Za vsakega imajo ponudbo. Da so dobri, kaže tudi tabela "3770K Stable Club" na overclock.net.

Poglej si tabelo uporabnikov in njihovih doseženih OC in kateri hladilnike uporabljajo in boš videl, da je veliko Corsair H, od najcenejšega.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

dxx ::

Jst je izjavil:

V bistvu All In One vodno hlajenje za CPU, se še najbolj splača za 24/7 navitje. Tisti najcenejši, H50, H55, ki se gibljejo okoli 50-60EUR, so dovolj sposobni za OC 24/7, imajo pa slabo stran, in to je glasnost.


Se mi zdi da niso dovolj zanesljivi, na način: računalnik prižgeš in pozabiš nanj. Kolikor vem znajo na teh corsairih pumpe odpovedat, brez predhodnih simptomov.

axee ::

Jst je izjavil:

Ko si pa nekje na 120EUR (H100i v Slo) pa imaš mnogo boljše hlajenje (dvakrat večji večji hladilnik), obenem pa tudi tišino. Če imaš dobro prezračeno ohišje, lahko nastaviš najnižje obrate na za ventilatorja (na hladilniku), kar je skoraj neslišno, pa recimo 3770K furaš na 4.5GHz na temperaturi do 70C, 24/7 brez problema.


Za 24/7 OC so, ampak nebi o tišini.. vedno lahko upočasniš ventilatorje, ampak nisem še slišal AIO kjer bi bila pumpa vsaj približno "tiha". Tudi priloženi ventilatorji so kar se tiče Corsair-ja porazni (kar se tišine tiče, ne performanca). Je pa najbrž za tak OC relativno tiho, predvidevam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

Jst ::

Jaz imam 3770K@4.5 in prejšnjo generacijo H100. Imam tudi silent ohišje, ki ima "dvojno notranjost" in prostor za vodno. Temperature CPUja so bile do 70C, včasih par stopinj več na kakšnem jedru.

Za H100 je bilo znano, da slej ko prej začne pumpa spuščati razne glasove. To se je zgodilo tudi meni in sedaj imam AIR hladilnik, Noctuo 14, in poleg tega, da je glasnejša, imam tudi višje temperature na 4.5, te so do 80C.

Tako sem se odločil, da ko grem nakupovati (nove/druge ventilatorje, drug hladilnik za GPU,...), bom kupil 110 ali 100i, ker imata dva ventilatorja in pri obeh lahko nastaviš, koliko hitro se vrtita. Seveda pa bom oba ventilatorja zamenjal z tišjimi/učinkovitejšimi.

Z 100 (brez "i") pa ne vem, kaj naj naredim; verjetno bom imel za spare parts. Ali pa bom kaj naredil...


Za 24/7 OC so, ampak nebi o tišini.. vedno lahko upočasniš ventilatorje, ampak nisem še slišal AIO kjer bi bila pumpa vsaj približno "tiha". Tudi priloženi ventilatorji so kar se tiče Corsair-ja porazni (kar se tišine tiče, ne performanca). Je pa najbrž za tak OC relativno tiho, predvidevam.


Pumpa je bila pri meni, na začetku, normalno tiha.

Kar se tiče tišine, odvisno kateri produkt kupiš. Imaš tudi 3 nastavitve (za Corsair) za hitrost ventilatorjev. Še najboljše pa je, da jih zamenjaš, kot sem jaz svoje, preden je bila pumpa preznosna, da bi H100 uporabljal še naprej.

Slaba stran AIR Coolerjev je pa to, da jih moraš redno čistiti. Vsaj za Noctuo 14 vem, da jo je kolega dvakrat na mesec odpeljal h vulkanizerju, da je fajn razpihal rabra. V kolikor en mesec ni razpihal, se se mu dvignile temp. jeder iz "do 75C" na "do 85-90C". Enako je z mojo grafično: enkrat na mesec mi jo kolega vulkanizer razpiha. Vsakih nekaj mesecev pa še celotno ohišje. No, da meni v roko kompresor in potem jaz razpiham. Potem mu dam še ene cigarete in se stvar rešena. (Enkrat sem mu hotel dati šteko ciraget, pa ni hotel vzeti - živiva v isti ulici, sva kolega že od malega, jaz mu delam usluge, kar se tiče računalnika/prenosnika/smartTV/... Tako, da ga razumem, da mi noče vzeti denarja.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jst ()

Hayabusa ::

Slaba stran AIR Coolerjev je pa to, da jih moraš redno čistiti. Vsaj za Noctuo 14 vem, da jo kolega dvakrat na mesec odpelje h vulkanizerju, da rajn razpiha rabra. V kolikor en mesec ne razpiha, se dvigne temp. jeder iz "do 75C" na "do 85-90C". Enako je z mojo grafično: enkrat na mesec mi jo kolega vulkanizer razpi

Potem imaš zanič ohišje brez filtrov.

Jst ::

Jaz sicer imam antiprašno ohišje, ampak vsi drugi nimajo...

Moraš pa tudi čistiti takšno ohišje, kar je tudi najbolje, da ga razpihaš z industrijskim kompresorjem.


---

In ker sem alergičen (dobesedno) na prah, me včasih kar kap zadene ko vidim kaj je v računalniku in si dam gor masko. Sicer pa jaz ne rihtam računalnikov. Imam kolegico in eno mamo samohranilko, katerim vedno priletim na pomoč. Potem se pa že neha.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PrimozR ::

Jah, tudi radiator vodnega moraš spihati, ni nič drugače ;) Pa ko s kompresorjem izpihavaš rebra, nujno drži ventilator, da se ti ne bo vrtel. Kompresor ima ogromno pretoka in vent zavrti čez nazivne obrate, torej z lahkoto uničiš ležaje, če ne paziš (odvisno od izvedbe ležaja).

Jst ::

Enkrat sem tako uničil vent od grafične. To so tisti standardni venti, kot jih imajo sedaj R290. To je tako tulilo čez celo delavnico - so me prišli gledati, katero mačko mučim :)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

mihco ::

Mislim, da se ni bil omenjen v tej temi: Nofan CR-95C
http://www.nofancomputer.com/eng/produc...

 nofan

nofan

PrimozR ::

Tole je popolnoma fanless, se ne zanaša na nobeno premikanje zraka za hlajenje?

Good luck v običajni kišti. Ventilatorje imamo z razlogom.

TROLOLO, navadni nateguni so tale firma:
Dražja kopija SIlverstonove kište: http://www.quietpc.com/nof-cs-70
75 funtov za bakren fanless hladilnik, ki verjetno sploh ne bo deloval: http://www.quietpc.com/nof-icepipe

EDIT: v Nemčiji je hladilnik 100 EUR :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

mihco ::

Resno mislis, da so kopirali silverstone brez njihovega blagoslova? seveda se priporoca zgoraj odprto ohisje zaradi dviganja vrocega zraka in silverstonov 90 stopinj rotiran sistem je idealen za tak hladilnik.
Kakorkoli pogledas zadeva je inovativna. Mislim, da na trgu ni drugega hladilnika, ki je sposoben odvesti 95w toplote popolnoma pasivno. Ce bos malo prebrskal youtube bos videl, da je ta hladilnik dejansko sposoben hladiti nenavit 2600k v zaprtem ohisju pri polni obremenitvi brez dodatnih ventov na ohisju. Smiselnost takega pocetja je drugotnega pomena.

dela ::

Jap, so ga že nekaj mesecev nazaj testirali na SPCR in mu pri pasivnem hlajenju ne pride blizu nič od Thermalrighta & Silverstona, tud če cena pride dost blizu. Očitno deluje.

axee ::

Deluje že, ni pa ravno smiselno, v večini primerov. Razlika med pasivnim hlajenjem (in zanašanjem na izhodne ventilatorje) in kvalitetnim ventilatorjem pod 400-500 RPM je kar se tiče temperatur ogromna. Samo računalniki v raznih meritvenih laboratorijih bi morda potrebovali popolno tišino, drugače pa definitivno nima smisla, še posebej tisti tipični pristop: pasiven hladilnik, potem pa več ventilatorjev za čim boljši pretok.

Vedno bo držalo: bolje/tišje več ventilatorjev na pravih mestih, ki skupaj potisnejo isto količino zraka, kot pa en sam. Pri uporabi kvalitetnih ventilatorjev, potrebe po popolnoma pasivni mašini brez ventilatorjev ni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: axee ()

jebiveter2 ::

Mislim, da na trgu ni drugega hladilnika, ki je sposoben odvesti 95w toplote popolnoma pasivno

Noctua DH14 bp. pasivno hladi 4770k. Sicer se segreje na tistih 60°C+, samo to resno ni težava.

Če daš gor vent, ki bo že malo bolje pihal so vse težave odveč

Hkrati pa so original venti tako ali tako - neslišni

axee ::

Neslišni ravno niso, ampak so kar vredu. Noctua mora nujno posodobit D14 z novimi ventilatorji (F12, A15) z PWM kontrolo, ker se stock ventilatorje ni dalo dovolj upočasniti z kontrolo voltaže.

Mimogrede, marsikateri hladilnik lahko hladi pasivno, tisti zgoraj omenjeni je zmožen brez sistemskih ventilatorjev, kjer D14, HR-02 in ostali odpovejo.

PrimozR ::

axee je izjavil:

Deluje že, ni pa ravno smiselno, v večini primerov. Razlika med pasivnim hlajenjem (in zanašanjem na izhodne ventilatorje) in kvalitetnim ventilatorjem pod 400-500 RPM je kar se tiče temperatur ogromna. Samo računalniki v raznih meritvenih laboratorijih bi morda potrebovali popolno tišino, drugače pa definitivno nima smisla, še posebej tisti tipični pristop: pasiven hladilnik, potem pa več ventilatorjev za čim boljši pretok.

Vedno bo držalo: bolje/tišje več ventilatorjev na pravih mestih, ki skupaj potisnejo isto količino zraka, kot pa en sam. Pri uporabi kvalitetnih ventilatorjev, potrebe po popolnoma pasivni mašini brez ventilatorjev ni.

Računalnike v meritvenih laboratorijih načeloma itak prestaviš v drugo, merilcem bolj prijazno sobo (v tihi sobi težko kdorkoli preživi več kot 15, 20 minut).

axee je izjavil:

Neslišni ravno niso, ampak so kar vredu. Noctua mora nujno posodobit D14 z novimi ventilatorji (F12, A15) z PWM kontrolo, ker se stock ventilatorje ni dalo dovolj upočasniti z kontrolo voltaže.

Mimogrede, marsikateri hladilnik lahko hladi pasivno, tisti zgoraj omenjeni je zmožen brez sistemskih ventilatorjev, kjer D14, HR-02 in ostali odpovejo.

V bistvu so lahko neslišni, če ne sekajo ven iz šuma ozadja. Kar je težko dosegljivo v večini običajnih primerov (domača soba), v nekaterih pa popolnoma (npr. pisarna).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

jebiveter2 ::

ker se stock ventilatorje ni dalo dovolj upočasniti z kontrolo voltaže.

Dobiš zraven ekstra upore ravno za ta namen

tisti zgoraj omenjeni je zmožen brez sistemskih ventilatorjev

Sem precej ziher da toroid ni najbolj optimalna rešitev kar se tiče pasivnega hlajenja

mihco ::

Predstavljeno na ces 2014:
Captherm Systems MP1120

"The coolers base, filled with an unknown fluid, pulls the heat away from the CPU. Heat forces the warmed fluid into the radiator area where it cools and drops back down to the CPU cooling chamber."
"Bringing a revolutionary or somewhat alternative manufacturing method to the market can sometimes be a dangerous move to make. Captherm Systems however have created something that is both of these and we chat with them as they debut their innovative CPU cooler, the MP1120 at CES 2014."

 mp1120

mp1120





http://www.tweaktown.com/news/34730/cap...

jebiveter2 ::

Heatpipe still wins

axee ::

Evo, pa je Noctua izdala "redux" verzije svojih ventilatorjev, da ne boste jamrali o barvah.

 Nuctua Redux

Nuctua Redux

miller31 ::

http://b2b.avtera.si/src/article.php?ar...

Kaj pravite se tole splača kupiti. A je za kej služi namenu? Stiša kaj računalnik?

Hladilnik Corsair Hydro H55

Corsair vodno hlajenje H55
Skladen z:
Intel LGA,1150, 1155, 1156, 1366 Inte LGA 2011
AMD Core AM2, AM3
Dimenzije hladilnika: 120 x 152 x 27 mm
Dimenzije ventilatorja:120 x 120 x 25 mm
hitrost 1700RPM+/-10%,
DBA 30.32 dBA
pritisk:1,9mm/H2O
Garancija 5 let

djready ::



Zanimivo, mogoče bo celo dovolj uporabno za cpuje ki so bolj vroči.
Asus M5A97 R2.0, Fx 6300 4.4Ghz, XFX 280x OC BE, 8GB Ram, XFX 550w, Win7


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nasvet za hlajenje in utišanje PCja... (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10028475 (26520) kuglvinkl
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za s939/754? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
10622657 (18554) svetetko
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za LGA 755?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
427509 (6220) kmetek
»

[Zračno hlajenje] Kateri hladilnik za Socket A (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
9417696 (14819) Wofk

Več podobnih tem