» »

Uspešno izveden prvi zasebni vesoljski sprehod

Uspešno izveden prvi zasebni vesoljski sprehod

vir: SpaceX
Spaceflight Now - V zasebni odpravi pod okriljem SpaceXa, Polaris Dawn, sta dva astronavta v SpaceXovih skafandrih v četrtek prvič pokukala izven kapsule Crew Dragon.

Jared Isaacman je eden tistih milijarderjev, ki so svoje bogastvo usmerili v kupovanje vozovnic za polete v Zemljino krožnico - tako je financiral prvo odpravo s povsem zasebno posadko v kapsuli Crew Dragon, Inspiration4 pred tremi leti. Toda Isaacman noče biti zgolj še en bogataš v vesolju, temveč skuša v sodobni maniri misije napraviti tudi praktično uporabne. Tako si je zamislil program Polaris s tremi odpravami, od katerih je imela prva, Polaris Dawn, namen prvič preizkusiti SpaceXov prototipni skafander za sprehode v vesolju.

Polet bi bili morali opraviti že konec avgusta, a je po mnogih preložitvah zaradi vremenskih neprilik in tehničnih težav uspel šele v torek. Posadko Polaris Dawn poleg Isaacmana sestavljajo še pilot Scott Poteet ter SpaceXovi inženirki Anna Menon in Sarah Gillis. Najprej so Zemljo obkrožili na višini 1400 km, nakar so se spustili na približno poltolikšno "delovno" višino, kjer so v četrtek okoli opoldneva izvedli še preizkus vesoljskih oblek. V približno 30 minutah so tlak v kabini najprej izenačili z zunanjim, nakar je okoli enih popoldan po našem času Isaacman odprl loputo in pokukal iz plovila. V približno osmih minutah je izvedel preizkuse mobilnosti v obleki, nakar se je vrnil v kapsulo, s podobnim testom pa mu je sledila še Gillisova, ki v podjetju dela na razvoju te obleke.



Ne Isaacman ne Gillis nista zares zaplavala v vesolju, saj obstoječi skafander tega še ne dopušča. Nima lastnih zmogljivosti za dostavo kisika in nadzor življenjskih razmer, temveč je s 6 metrov dolgimi cevmi povezan s kapsulo. Zato je tudi na pogled videti precej manjši od siceršnjih skafandrov, ki jih NASA uporablja za sprehode v vesolju. V SpaceXu so ga razvili iz astronavtskih oblek za Crew Dragone in je v tej obliki torej šele prototip, ki lahko služi predvsem zaščiti ljudi ob nepričakovani izgubi tlaka v plovilu, ni pa še primeren za resno garanje zunaj njega. Toda vemo, na kakšen način so v tej družbi pričeli z raketami in kje so sedaj, zato gre za pomembno stopnico v razvoju zasebnih zmogljivosti za delo v vesolju.

16 komentarjev

111111111111 ::

Musk je za luno. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

HladnSpricar ::

lol

Še kak mesec, pa se bodo v majicah sprehajali v tistem minusu... :D

˙janezvalva ::

znanost in tehnologija je pomembna zarazvoj. vendar vseeno mi ni jasno, zakajsi bogataši želijo v vesolje. ali so res tako zdolgočaseni, da želijo tvegati, ker sprehajanje po vesolju se mi zdi nevarno?

Magic1 ::

Kaj ti pa še preostane, kar ne more še milijon preostalih ljudi naredit? Pač braging rights, ogromne vile, avion, jahto in 20 avtov ima vsak v taki družbi. In doživeti nekaj, kar ne more skoraj nihče. Drugače pa izgleda, da je tak podvig vse prej kot udoben/prijeten, vendar ima svoje neprecenljive trenutke.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

avani12 ::

No dvigniti posadko na 1400 km ni kar tako. Ponavadi gredo do kakih 300 km. Tudi to je lep uspeh.

111111111111 ::

˙janezvalva je izjavil:

znanost in tehnologija je pomembna zarazvoj. vendar vseeno mi ni jasno, zakajsi bogataši želijo v vesolje. ali so res tako zdolgočaseni, da želijo tvegati, ker sprehajanje po vesolju se mi zdi nevarno?

Ti si ne želiš v vesolje? Jaz grem takoj, če se mi ponudi prilika. Upam da do konca življenja se mi bo. :) Če bi mi uspelo na kriptu dobiti miljone pa takoj kupim vozovnico.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

t0mekk ::

A nebi za ta denar raje pobrali 'unedva', ki sta gor ostala?

m0LN4r ::

Super, v drugih novicah pa:
https://www.swr.de/wissen/umweltnews/wa...

Ampak vseeno se mi zdi, da je bolj pomembno, da se miljarderji sprehodijo po vesolju.

˙janezvalva je izjavil:

znanost in tehnologija je pomembna zarazvoj. vendar vseeno mi ni jasno, zakajsi bogataši želijo v vesolje. ali so res tako zdolgočaseni, da želijo tvegati, ker sprehajanje po vesolju se mi zdi nevarno?

Tako, ko te vec jahte, zbirka superavtov, eksoticni partiji v vilah in lov na zascitene zivali ne veseli, jim ne preostane nic drugega kot skuriti se vec goriva v cim krajsem casu za en sprehod po orbiti.
Za zdravje se gre no

Magic1 je izjavil:

Kaj ti pa še preostane, kar ne more še milijon preostalih ljudi naredit? Pač braging rights, ogromne vile, avion, jahto in 20 avtov ima vsak v taki družbi. In doživeti nekaj, kar ne more skoraj nihče. Drugače pa izgleda, da je tak podvig vse prej kot udoben/prijeten, vendar ima svoje neprecenljive trenutke.

Neprecenljivo, ce se vrnes ziv.
Udobno sigurno ne.

Jaz ne grem, dokler mi na poti ne postrezejo sampanjec.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

111111111111 ::

Se strinjam. Raja naj skloni glavo in špara na sebi, da bo rešila planet.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Gagatronix ::

Rich pricks go to space. The only bad thing is that they come back.

Magic1 ::

Sej to je tudi dobr. SpeceX je dobil funding za en več trip. Itak se oni sprot učijo. Prostovoljci, ki še plačajo, so vedno dobrodošli.
Magic

DamijanD ::

Oktobra 2022 je naznal, da želi rešiti vesoljski teleskop Hubble. Slednji je že star, odpovedujejo mu žiroskopi, torej naprave, s pomočjo katerih se usmerja, zapovrh mu tirnica pada. Na kratko: izteka se mu čas. Isaacman je Nasi sporočil, da želi financirati odpravo v Crew Dragonu, ki bi se priklopila na Hubbla in mu dvignila tirnico, in če je to izvedljivo, in opraviti vesoljski sprehod, na katerem bi izvedel omejena popravila. Nasa ga je naposled zavrnila, neuradno zato, ker neprofesionalnemu astronavtu ne zaupajo; in ker je tveganje, da bi se na krhkem Hubblu še kaj pokvarilo, občutno.

To bi bilo vsekakor koristno zapravljanje denarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

Fritz ::

˙janezvalva je izjavil:

znanost in tehnologija je pomembna zarazvoj. vendar vseeno mi ni jasno, zakajsi bogataši želijo v vesolje. ali so res tako zdolgočaseni, da želijo tvegati, ker sprehajanje po vesolju se mi zdi nevarno?

Milijarderji tekmujejo v vesoljski tekmi ker giljotine ne delujejo brez gravitacije.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

111111111111 ::

Samo cev spuliš.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

bm1973 ::

Magic1 je izjavil:

Sej to je tudi dobr. SpeceX je dobil funding za en več trip. Itak se oni sprot učijo. Prostovoljci, ki še plačajo, so vedno dobrodošli.

Jaz bi isto plačal, pa žal nimam...

Fritz ::

111111111111 je izjavil:

Samo cev spuliš.

Point je v javnem nastopu pred množico.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plovilo Starliner naposled uspešno prispelo do ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
178865 (6997) Unchancy
»

NASA priznala, da leta 2024 gotovo ne bo na Luni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
316294 (3474) Seljak
»

Prva SpaceXova turistična odprava je v orbiti

Oddelek: Novice / Ostale najave
4313045 (9842) pegasus
»

S Crew Dragonom poletela prva operativna posadka ISS

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
63796 (2846) vostok_1
»

Prva vesoljska posadka v SpaceXovi kapsuli varno na tleh

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
167091 (5097) 7982884e

Več podobnih tem