» »

Zbogom, nadzorna plošča

Zbogom, nadzorna plošča

Slo-Tech - Nadzorna plošča je ena izmed ikon operacijskega sistema windows, saj je z nami že skoraj štiri desetletja. Da jo želi Microsoft počasi upokojiti, ni skrivnost. Njen naslednik je aplikacija Settings, ki smo jo premierno uzrli leta 2012 v Windows 8, v Windows 10 pa je že opravljala precej pomembnih funkcij. V Windows 11 lahko s Settings postorimo skoraj vse, kar zmore Nadzorna plošča. Ta je vmes počasi izgubljala funkcionalnosti, denimo Dodaj in odstrani programe ali Zaslon. Microsoft je sedaj napovedal njeno dokončno slovo.

A le napovedal. Na spletnih straneh je zapisal, da bo Nadzorna plošča počasi zastarela in umaknjena (deprecated), saj jo bodo nadomestili z aplikacijo Settings, ki nudi modernejšo in preglednejšo uporabniško izkušnjo. Časovnega okvira niso navedli, zato lahko le špekuliramo, katera različica Windows 11 bo dokončno naredila rez s preteklostjo. Pričakovati je, da bo Nadzorna plošča sprva izginila iz grafičnega vmesnika, a jo bo še vedno mogoče priklicati s kakšnim ukazom. Dokončna odstranitev se zdi ta hip precej radikalna, a nekoč bo napočil čas tudi za to.

Zamisel kontrolne plošče je že zelo stara, saj je Windows 1.0 leta 1985 že vseboval zelo primitivno verzijo. Aktualna nadzorna plošča pa je praktično enaka tisti iz leta 1995 v Windows 95 oziroma iz leta 1996 v Windows NT 4. V Visti in Sedmici so jo še nekoliko nališpali, a tudi v najnovejšem Windows 11 je fundamentalno enaka. Do zdaj.

66 komentarjev

«
1
2

gort ::

Change adapter settings (cmd) je trivialno v Control panel, v Settings pa se mi tudi sanja ne...

pegasus ::

Je mtosev že odobril to spremembo? :D

tony1 ::

Super :))

Vsakič, ko moram nekaj s sistemom narediti na off-line Win7 sistemu si zapermejdunam v brado, da je delati na Win10+ en totalen drek. Nato kišto ugasnem s START + Right in še enkrat rečem nekaj neobjavljivega...

M$ je pod Satyo postal leglo luzerjev in kumarastih brezveznikov. Seveda, na bilancah se to še ne pozna, ampak tudi, da je Boeing padel hudo globoko v drek je trajalo 25 let... Upam, da dočakam čimprej.

gort ::

Zdaj, ko ukinjano CP, VIKI pravi
In Windows 11, you can access the equivalent of "Change adapter settings" by opening the Settings app (Win + I), navigating to "Network & Internet," selecting "Advanced network settings," and then clicking on "More network adapter options" under the "Related settings" section.

Alright then!

Malajlo ::

gort je izjavil:

Change adapter settings (cmd) je trivialno v Control panel, v Settings pa se mi tudi sanja ne...

Ravno par dni nazaj sem nastavljal mrežo (DNS sem moral začasno prestaviti na internete). Manj klikov stran. Ker vedno Win+r, control.exe in potem dalje 8-)

Zimonem ::

A get pa Set-NetAdapter se pa nikomur ne da uporabit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

tony1 ::

Ne, to je za crknit, ubijejo te že velike začetnice...

A start + ncpa.cpl v Win11 ne dela več za spremembo nastavitev mrežne kartice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tony1 ()

Zimonem ::

Pol pa klikej.

tony1 ::

Zato pa imamo Okna 8-)

Zimonem ::

Pa shift na tipkalnici tud, pa aliase v lupinah

Seljak ::

Bolj spreminjajo, slabše je vse skupaj...

Zimonem ::

Ni glih nekega napredka, maš prou. Po drugi strani je pa povsod večinoma tako. Morajo tud mladi dobit priložnost.

Baja ::

Settings, ki nudi modernejšo in preglednejšo uporabniško izkušnjo.


ROFL LMAO

Netrunner ::

In kaj se te nadzorne plošče ni dalo postopoma spremenit v to kar želijo ?? .. so morali naredit nekaj novega preden so lahko ukinili to ?? .. mah MS .. kdo jih razume
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Daniel ::

Imam isto težavo s temi spremembami. Iskanje IPja določene mrežne kartice med testiranjem različnih konfiguracij, ker je zadeva vsaj meni popolnoma nepregledna.

gort ::

Ne vem, če imaš toliko težave z iskanjem ip-jev (ker > ipconfig) ampak bolj verjetno z nastavljanjem ip4/ip6 lastnosti? :D

svecka ::

namesto simple dostopa imaš sedaj v zanič setting plošči mučno iskanje in multi klikanje, da prideš do željene opcije. Včasih si rabil dva, tri klike da si prišel do željene nastavitve, sedaj jih rabiš 4x več. KATASTROFA od UI. Katera opica je sploh to odobrila.

Daniel ::

gort je izjavil:

Ne vem, če imaš toliko težave z iskanjem ip-jev (ker > ipconfig) ampak bolj verjetno z nastavljanjem ip4/ip6 lastnosti? :D


Odvisno kakor kdaj. V vsakem primeru je zadeva precej bolj nepregledna, sploh če imaš več mrežnih kartic. Za prvo še kar hitro dobiš podatke. Ali pa smo samo postali dinozavri.

Miki N ::

pegasus je izjavil:

Je mtosev že odobril to spremembo? :D


Menda bodo dodali stikalo "/mtosev" v setup programu, ki bo ohranilo star način, da ne bo nepotrebne drame!

gort ::

Zdaj sem že v zadregi, ker ne vem, kaj vse se hecaš.

Daj pljuni tale še vedno osnoven "ipconfig /all" in povej, če je boljše za pregled, seveda imaš za vse adapterje, pač malo poskrolaš. Mene je kar sram to pisat...

Sem si to bil prisiljen zapeči v zavest precej nedavno, ko sem nekaj kombiniral routerje, vpnje itn., razpolovna doba je pa žal vedno krajša...

Drugače pa pojasni svoje težave bolj nazorno in z več relevantimi detajli :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

toro69 ::

pegasus je izjavil:

Je mtosev že odobril to spremembo? :D


mTošetu itak procesor ne podpira najnovejše win11

delavec44 ::

toro69 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Je mtosev že odobril to spremembo? :D


mTošetu itak procesor ne podpira najnovejše win11


Samo na prenosniku. Stacionarec podpira.

Meiniken2 ::

No, pa bo šla ena dobrih zadev rakom žvižgat :8)

Poldi112 ::

tony1 je izjavil:

Ne, to je za crknit, ubijejo te že velike začetnice...


Si ziher? Meni povsem normalno dela, tudi če kličem adapter po imenu in namesto 'Ethernet 3' napišem 'ethernet 3'.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

gort ::

V resnici je šlo je za Get-NetAdapter, ne Set-

Daniel ::

gort je izjavil:

Zdaj sem že v zadregi, ker ne vem, kaj vse se hecaš.

Daj pljuni tale še vedno osnoven "ipconfig /all" in povej, če je boljše za pregled, seveda imaš za vse adapterje, pač malo poskrolaš. Mene je kar sram to pisat...

Sem si to bil prisiljen zapeči v zavest precej nedavno, ko sem nekaj kombiniral routerje, vpnje itn., razpolovna doba je pa žal vedno krajša...

Drugače pa pojasni svoje težave bolj nazorno in z več relevantimi detajli :D


Čisto enostavno. Ne uporabim ipconfig /all ampak se mučim v vmesniku, ker o vmesniku je tukaj govora. Bližnjice preko CMD so še zmeraj dosegljive.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

gort ::

Tudi CLI je vmesnik - command-line-interface, vmesnik-ukazne-vrstice :D

Ampak, če hočeš hitro ugotavljati, greš v tekst način, poiščeš, po potrebi preusmeriš v file za poročilo/arhiv/tabelo/bazo/email, ne kot sliko...

V Control Panel jaz osebno samo nastavljam, ker nimam dovolj pogoste potrebe, da bi cli-jal, gledam pa res preko ipconfiga, ker mi je najbolj praktično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Daniel ::

No, omenjal sem pač zgolj zaradi tega, ker je bilo prej pač lažje priti do željenih informacij. Sedaj zahteva nekaj klikov več. Se bomo že navadili, ni pa to ravno nek napredek ampak samo nova fasada.

d4vid ::

delavec44 je izjavil:

toro69 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Je mtosev že odobril to spremembo? :D


mTošetu itak procesor ne podpira najnovejše win11


Samo na prenosniku. Stacionarec podpira.


Baje mati že zbirajo denar za nov prenosnik s podporo Windows 11.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

DamijanD ::

V win10 (z novim vmesnikom) so 3je kliki:
- right click na ikonco s povezavo
- klik na "Open network and internet settings"
- klik na "properties" gumb

A ima win11 to bolj skrito?

Miki N ::

d4vid je izjavil:



Baje mati že zbirajo denar za nov prenosnik s podporo Windows 11.


Glej, on je predal specifikacije nabavni službi, naprej je pa njihov problem.

MrStein ::

Aktualna nadzorna plošča pa je praktično enaka tisti iz leta 1995 v Windows 95 oziroma iz leta 1996 v Windows NT 4. V Visti in Sedmici so jo še nekoliko nališpali, a tudi v najnovejšem Windows 11 je fundamentalno enaka.

Nališpali so najprej v XP.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Škoda, škoda ... imel jo bom v lepem spominu. :D

 Meme Generator

Meme Generator

Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

tony1 ::

Poldi112 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Ne, to je za crknit, ubijejo te že velike začetnice...


Si ziher? Meni povsem normalno dela, tudi če kličem adapter po imenu in namesto 'Ethernet 3' napišem 'ethernet 3'.


Ker doma delam v linuksih že mnogo let seveda probati ne morem... Kaj pa imena komand, primejo z malimi?

Glugy ::

Torej se pač ne bo nadzorni plošči več rekl nadzorna plošča ampak nastavitve. jao kaj to toplo vodo izumljajo krneki.

Poldi112 ::

tony1 je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

tony1 je izjavil:

Ne, to je za crknit, ubijejo te že velike začetnice...


Si ziher? Meni povsem normalno dela, tudi če kličem adapter po imenu in namesto 'Ethernet 3' napišem 'ethernet 3'.


Ker doma delam v linuksih že mnogo let seveda probati ne morem... Kaj pa imena komand, primejo z malimi?


Ja.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Gagatronix ::

Nekateri se res obnasate kot okoreli dinozavri, ki jih zmede vsaka sprememba.

Tomay ::

Odpreš raziskovalec -> desni klik na omrežje in izbereš lastnosti.
Ko sem nazadnje preveril je delovalo tudi na w11.
Voodoo 4Ever

zavajon ::

Zimonem je izjavil:

Ni glih nekega napredka, maš prou. Po drugi strani je pa povsod večinoma tako. Morajo tud mladi dobit priložnost.

Že že, da morajo mladi dobiti priložnost. A problem je, da temu mlademu, ki je dobil priložnost, ne smeš več dati ene okrog ušes, ko ga je kaj usral. Torej bo napako ponovil. In ponavljal znova in znova.

Gagatronix je izjavil:

Nekateri se res obnasate kot okoreli dinozavri, ki jih zmede vsaka sprememba.

Ne gre za spremembe kot take, ampak za to, da so nastavitve postale manj pregledne, marsikatero je težko najti.
Ne vem, kaj je tako koristnega v tem, da moraš za nastavitve uporabljati Settings, Control Panel in cmd, ko si včasih vse lahko storil v Control Panelu.
In zdaj bodo ravno tega ukinili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

PunkDude ::

CP je uber alles, vse ostalo je šit. Preprosto se predolgo išče določene nastavitve.

Gagatronix ::

Ce rabis na dnevni osnovi prcati po nastavitvah racunalnika, potlej pocnes nekaj narobe.

PunkDude ::

Seveda ne rabim. Ko pa kaj rabim to vedno hitreje najdem z uporabo CP.

LeQuack ::

Microsoftu ni v interesu, da ljudje štimajo nekaj po svoje, zato tudi ukinjajo zmeraj več nastavitev. Gredo po poti Apple, kjer podjetje ve, kaj hočeš.
Quack !

zavajon ::

No, glavno da ne bodo ukinili win.ini

Meiniken2 ::

LeQuack je izjavil:

Microsoftu ni v interesu, da ljudje štimajo nekaj po svoje, zato tudi ukinjajo zmeraj več nastavitev. Gredo po poti Apple, kjer podjetje ve, kaj hočeš.


Res je. Uporabnike ščitijo pred samimi sabo. Očitno so ugotovili, da je večina ljudi povprečnih uporabnikov in taki prej kaj zbrkljajo kot pa popravijo. ( Naslednja apokalipsa bo zaradi bitlockerja :)) )

Zato UI preurejajo tako, da je ljudem čim bolj domač. Seveda se power-userjem to zdi brca v temo, ampak nismo ciljna publika. Mi se bomo že privadili. Ne zato, ker bi se želeli, ampak zato ker se moramo.

tony1 ::

Gagatronix je izjavil:

Ce rabis na dnevni osnovi prcati po nastavitvah racunalnika, potlej pocnes nekaj narobe.


Ne boš verjel, nekateri z računalniki celo delamo. Ves čas.

Gagatronix je izjavil:

Nekateri se res obnasate kot okoreli dinozavri, ki jih zmede vsaka sprememba.


Predvsem so moteče nedomišljene spremembe, ki se jih izmislijo bebci, ki dajejo vtis, da so tja prišli iz posebne šole. Ali pa taki, ki delajo spremembe po vetru, zato ker pač morajo biti, pa tudi če so na slabše.

darkolord ::

Ogromno sprememb, nad katerimi se ljudje pritožujejo, je dejansko bolj logičnih in domišljenih kot "original".

Pritožbe so pa v glavnem zaradi tega, ker PRVIČ traja nekaj sekund dlje, da zadevo najdeš.

feryz ::

Če zaposluješ direktorje za 100 milijonov plus letno, je prav da tudi kaj naredijo za to.
Letos je svojo plačo že zaslužil, Nadzorna plošča se spremeni v Nastavitve.
Drugo leto se bo pa nazaj, če se kaj drugega ne pokaže. Pa bo novih 100 milijonov na računu.

Opkow ::

Kako bo pa vplivalo na GOD mode?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Windows 11] Debate, vprašanja in težave (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1021164817 (1435) pegasus
»

Zbogom, nadzorna plošča (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
669054 (1155) Invictus
»

Ob vklopu novega SSD M.2 diska PC noče delati z SATA 3 novim diskom - Problem verjetn

Oddelek: Pomoč in nasveti
241004 (619) polde66
»

Windows 11 pobegnil, Microsoft pripravlja dogodek (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7818961 (12039) Lonsarg
»

Windows 10 ima milijardo uporabnikov, v pripravi prenova uporabniškega vmesnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6514081 (9580) Markoff

Več podobnih tem