» »

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi

Slo-Tech - Sprva je kazalo, da je Intel našel rešitev, a je kmalu postalo jasno, da gre bolj za cepivo kakor zdravilo. Procesorji 13. in 14. generacije, ki se že mesece nepojasnjeno sesuvajo pod obremenitvami, denimo pri igranju iger, so nepopravljivo okvarjeni. Popravek bo zgolj preprečil širjenje škode in okvare novih procesorjev.

V začetu tedna je Intel (na forumu) sporočil, da so odkrili težavo. Procesorji so delovali pri previsoki napetosti, kar je povzročalo njihovo nestabilno delovanje. Algoritem v mikrokodi, ki je programljivi del procesorja in skrbi za nastavitve na najnižjem nivoju, je od matičnih plošč zahteval previsoko napetost. Težavo so se namenili rešiti s popravkom mikrokode, ki bi nastavitev vrnil v sprejemljive okvire. Popravek bo nared avgusta.

A vse skupaj ne bo pomagalo, poročajo viri iz podjetja. Procesorji, ki izkazujejo nepojasnjena sesuvanja, so namreč že fizično okvarjeni. Popravek jih ne bo mogel rešiti, temveč bo koristil le procesorjem, ki še niso okvarjeni, saj jih bo zaščitil. Videli bomo, ali bo to pravočasno, saj je prav mogoče, da so posamezni procesorji že poškodovani, a še ne kažejo simptomov. Ni nemogoče, da se bodo napake pojavljale tudi v prihodnosti.

Vsem uporabnikom - ne glede na situacijo - zato svetujejo takojšnjo nadgradnjo BIOS-a matične plošče. Ne vemo pa še, ali bo Intel obstoječe procesorje odpoklical ali pa morda nudil brezplačne zamenjave kupcem, ki so opazili simptome. Za zdaj so dejali le, da bo pomagala le zamenjava - a na čigave stroške? Zagotovo pa ne bodo odpoklicali procesorske linije oziroma še neprodanih zalog.

Potencialno prizadeti procesorji so 13. in 14. generacije serij K/KF/KS in drugi, ki trošijo več kot 65 W.

123 komentarjev

«
1
2 3

mtosev ::

Intel je dobro zajebal tole zadevo. Nesprejemljivo za tako veliko firmo.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Pep3Laugh ::

se pravi brez recall-a , in če ga daš v garancijo ti ga lahko zavrnejo ali pa ti dajo nov cpu, ki bo čez x časa spet crknil, razen če ga daš na neke nizke napetosti kjer spet kje je point v flagship produkti. yikes.

Skyman ::

Na sreco sem na 12 gen :)

mtosev ::

Jaz tudi nisem affected, ker imam 10th Gen. Frendu katerem sem komp pred dvema mesecema sestavil sem dal 12th.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

d4vid ::

Toše takega zajeba ne more naredit, pa ne za to, ker bi bil tako popoln, ampak ker nič ne dela.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

k4vz0024 ::

Sem prešaltal na Rayzen. Sem imel kar veliko srečo.

NuMaN ::

d4vid:

ja in?

Vsaj ne dela škode tako kot večina ostalih.

Sicer pa se dela zato, da se živi. ne pa obratno.
Tudi vse to vsesplošno poveličevanje dela je svojevrstna patologija.

Zgleda da omenjenemu tudi ni kaj hudega - lasti si tudi visokotehnološke delnice, kot se je sam pohvalil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NuMaN ()

LightBit ::

Skyman je izjavil:

Na sreco sem na 12 gen :)

Moj najnoveši je 6 gen.

darkolord ::

Vsem uporabnikom - ne glede na situacijo - zato svetujejo takojšnjo nadgradnjo BIOS-a matične plošče.
Ampak če prav razumem, popravek še ni na voljo:

Intel is currently targeting mid-August for patch release to partners following full validation.

filip007 ::

Zavlačujejo, potem bodo rekli kupite 15 serijo, AMD pa pridite k nam, to bi bilo edino pravilno.
Trevor Philips Industries

sbawe64 ::

Od tu dalje
https://slo-tech.com/forum/t812629/p827...

vzrok in posledica...
2020 is new 1984
Corona World order

45cal ::

Zanimivo bo videt na trgu rabljene procesorje 13700K, 13900K, 14700K in 14900K, ki lahko nevede crknejo čez nekaj mesecev ali celo par dni po nakupu. Teoretično se lahko najde veliko uporabnikov teh procesorjev, ki morda niti niso videli nobenega javnega članka na to temo in niso posodobili BIOS-a, potem pa bodo ob prodaji zagotavljali "brezhibnost" procesorja.:|
Ne pozabiti tudi na to, da je Intel v objavi na redditu uradno priznal, da so imeli njihovi procesorji 13. generacije težave z oksidacijo vsaj na eni točki proizvodnje. Intel je že leta 2023 vedel za ta problem.
Osebno vem, da se bom popolnoma izogibal 13. in 14. generaciji i7/i9 procesorjev. Ne mislim plačati za izdelek kateri je javno izkazan kot defekten in za katerega proizvajalec ne nudi nobene dolgoročne RMA podpore. Še posebej, da statistično vemo, da imajo ti procesorji 50% stopnjo napak, torej obstaja 50/50 možnost, da bo tvoj procesor crknil. Intel tukaj preprosto prosi za class action lawsuit.

pegasus ::

Haha, v malih oglasih že poplava intel piksen :D

globoko grlo ::

Se praw 65W+ so zajeb? Oz 65W so pa ok?
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

sbawe64 ::

Če imajo tudi 65W p+e jedra, potem se bo zgodba prej ali slej ponovila,

https://slo-tech.com/forum/t812629/p827...

Tehnikalija oz. design flaw (milo rečeno):
P cores, e core and the ring are supplied by the same voltage rail and receive the same voltage. Each have their own vid table. The highest voltage value from those 3 tables is the voltage that gets supplied to all of them. P core vid request is almost always the highest so everything gets the p core voltage.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

TrumpDonald ::

Ma dobro je zajeb, ampak, kakor se bere novica, kok pa so te obremenitve? A zmore 99.9% nalog al pač ribne? Še par deset let nazaj je bilo normalno da kompjuter zašteka in si moral resetirat. Je pa druga zgodba, če folk plačuje po 500$ in več za flagship produkt, kjer pa to ne bi smelo biti.
Indijski inženirji spet na delu z bloat pisanjem kode in extremnim copy-pastingom?

tikitoki ::

globoko grlo je izjavil:

Se praw 65W+ so zajeb? Oz 65W so pa ok?


Najprej i9, pol tudi i7, sedaj ze i5. Si preprican, da se ne bo razsirilo?

DarwiN ::

65W niso povsem OK... Po intelovih besedah:

Intel Core 13th and 14th Generation desktop processors with 65W or higher base power - including K/KF/KS and 65W non-K variants - could be affected by the elevated voltages issue. However, this does not mean that all processors listed are (or will be) impacted by the elevated voltages issue.

Ampak jasno, višje ko greš, več bo okvar.

V vsakem premeru bo priporočljivo naložit nov bios naslednji mesec.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

mtosev ::

i3 procesorji so tudi affected?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

sbawe64 ::

I3 desktop nima e jeder
14100, 14100 f/t
https://ark.intel.com/content/www/us/en...

Medtem ko jih i5 in višji (i7, i9) imajo.


Za mobile velja, da imajo vsi e jedra.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

Robert_S ::

Jest mam 13900KF že en let pa me nič ne zajebava. Teram ga vse na AUTO ,BF2042, MSFS 2020 .... 540 HZ monitor pa nič ne kreša.Sem probal zadn bios sam preveč zadenfa proc iz 39K+ na 33k+ cinebench ,tako da sem šel nazaj na predzadnji bios

sbawe64 ::

Robert_S
Preveri na kakšni voltaži dela CPU.
Pl1,2 , tau.

Kaj imaš za hlajenje ? Zračno, vodno ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

45cal ::

mtosev je izjavil:

i3 procesorji so tudi affected?

i3 naj ne bi bili, vsaj glede voltage težav, ker imajo osnoven TDP manj kot 65W + nima e jeder. Glede problemov z oksidacijo/korozijo pa ne bi vedel. Praktično vsi imajo probleme z i7 in i9. Dosti bolj redke so težave z i5.

Intel je že v začetku leta 2023 vedel, da imajo procesorji 13. generacije dejansko napake (zaradi korozije), vendar tega niso nikomur povedali. Imajo B2B partnerje, ki zdaj sprašujejo, zakaj njihovi RMA-ji niso bili odobreni, ker je Intel očitno te težave vedel že prej.

Glede teh težav s procesorji ni niti tolikešn problem reklamacije posameznih potrošnikov. Dosti večji problem je, ko imajo reklamacije večja poslovna podjetja, ki lahko zaradi napak v procesorjih izgubljajo poslovni dobiček.

Lastniki procesorjev Intel 13. in 14. generacije CPU Raptor lake linije, če imate težave, preberite tole.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 45cal ()

Robert_S ::

Mam Noctua NH-D15 chromax black , bom zvečer k pridem dam pogledal

FireSnake ::

mtosev je izjavil:

Jaz tudi nisem affected, ker imam 10th Gen. Frendu katerem sem komp pred dvema mesecema sestavil sem dal 12th.


Se počutiš kaj krivega?
Če imaš take prijatelje sovražnikov ne rabiš.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sbawe64 ::

Robert_S
Minecraft server se je izkazal za pravega uničevalca
https://slo-tech.com/forum/t812629/p827...

Noctua je bolj ne kot čas povozil, ni več best of, 'samo' 183W zmore.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

tikitoki ::

Kaj pa cpuji ki imajo zgolj E jedra?

45cal ::

sbawe64 je izjavil:

Robert_S
Minecraft server se je izkazal za pravega uničevalca
https://slo-tech.com/forum/t812629/p827...

Noctua je bolj ne kot čas povozil, ni več best of, 'samo' 183W zmore.

Kaj pa povsem nov Noctua NH-D15 G2?

sbawe64 ::

Ta ima 228W
https://noctua.at/en/noctua-standardise...

Od noctue modelov ni noben boljši.



Sedaj je kar nekaj izbire:
Thermalright Peerless Assassin 120
https://www.tomshardware.com/reviews/th...

DeepCool AK620
https://www.anandtech.com/show/21299/th...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

45cal ::

sbawe64 je izjavil:

Ta ima 228W
https://noctua.at/en/noctua-standardise...

Od noctue modelov ni noben boljši.



Sedaj je kar nekaj izbire:
Thermalright Peerless Assassin 120
https://www.tomshardware.com/reviews/th...

DeepCool AK620
https://www.anandtech.com/show/21299/th...

sbawe64, en popravek glede tega, da ima NH-D15 G2 "228W".

Ta link kar si priložil, če bi si podrobneje prebral, prikazuje Noctua procesorske hladilnike razvrščene po internem Noctua standardu zmogljivosti imenovanem NSPR oz. Noctua Standardised Performance Rating. Če je NSPR 228 ne pomeni, da zmore le 228W hlajenja. TDP je (v veliki večini primerov) neuporaben, zato Noctua svojih hladilnikov nikoli ni ocenila s TDP oz. na neki točki so to res delali, ampak ne več. Nekateri uradni distributerji celo še vedno navajajo stare ocene TDP pri starejših Noctua modelih.
TDP ne pove ΔT med hladilnikom in temperaturo okolja, in kar je še pomembneje, temperaturo dejanske stvari, ki jo poskušamo hladiti. Koliko vatov lahko hladilnik "razprši", je med drugim odvisno od ΔT med hladilnikom in temperaturo okolja. Tako lahko tudi shit hladilnik, ko doseže 200C, porabi 300 vatov. Težava je v tem, da bo do takrat CPU že vrel. Če torej proizvajalec ne določi ΔT med okolico in hladilnikom ter dejansko temperaturo stvari, ki jo hladimo, je TDP brez pomena.

Poglej npr. ta video. BeQuiet Dark Rock Elite je po tehničnih informacijah na njihovi spletni strani ocenjen na TDP 280W. In ti praviš, da ima Noctua TDP 228W? Potem zakaj Noctua v videu z lahkoto premaga BeQuiet hladilnik? Jaz sem mislil, da 280W > 228W?;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 45cal ()

kixs ::

TrumpDonald je izjavil:

Ma dobro je zajeb, ampak, kakor se bere novica, kok pa so te obremenitve? A zmore 99.9% nalog al pač ribne? Še par deset let nazaj je bilo normalno da kompjuter zašteka in si moral resetirat. Je pa druga zgodba, če folk plačuje po 500$ in več za flagship produkt, kjer pa to ne bi smelo biti.
Indijski inženirji spet na delu z bloat pisanjem kode in extremnim copy-pastingom?


Od kje si to potegnil? Nic ni bilo normalno, da stekne.

sbawe64 ::

Ne dam toliko za noctuo (150), lol.

Coolers 1/3 the price offer 98% of the performance.


Noctua si NSPR nekam vtakne, če zadeva ni namenjena za primerjavo z ostalimi.

Potem je tu
Thermalright Phantom Spirit, še boljši od Peerless Assassin
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

mihec87 ::

Primerjava hladilnika samo po tdp ni dovolj, razen če ti je vseen za glasnost..Treba še upoštevat glasnost... Če ne pač vzameš največji hladilnik gor nabiješ ventilatorje z velikim potiskom/pretokom pa je..

Mr.B ::

Še 1x, vse kar je Gen12 in preimenovan v gen13 in Gen14, torej večina non K niso problematični. To so samo preimenovani Gen12 procesorji.
Toda če pa je v ozadju oksidacija, je pa verjetno vseeno katera generacija oziroma procesor. Verjetno bo z nižjo napetostjo in tokom proces trajal dlje, preden bo procesor postal nestabilen...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

45cal ::

sbawe64 je izjavil:

Ne dam toliko za noctuo (150), lol.

Coolers 1/3 the price offer 98% of the performance.


Noctua si NSPR nekam vtakne, če zadeva ni namenjena za primerjavo z ostalimi.

Potem je tu
Thermalright Phantom Spirit, še boljši od Peerless Assassin

sbawe64, mislim, da bo D15 G2 v naših trgovinah stal še več kot le 150€.:)

Mimogrede kar lahko najdem o "TDP" številkah:

- Corsair A115 - na njihovi strani navedeno 270W TDP.
- TR Frost Spirit 140 V3 - na njihovi strani ne najdeš TDP podatka. Amazon ima navedeno 255W TDP.
- TR Phantom Spirit 120 EVO - ponovno na njihovi strani ne najdeš podatka. Sodeč po Tom's Hardware max. nekje 240W TDP, sodeč po našem Mlacom max. do 280W.
- BeQuiet Dark Rock Elite - na njihovi strani ocenjen na 280W TDP.
- DeepCool Assassin IV - na njihovi strani navedeno 280W TDP.
- TR Peerless Assassin 120 SE - na njihovi strani ne najdeš TDP. Sodeč po Amazonu in Mlacom je 265W TDP.
- TR Phantom Spirit 120 SE - na njihovi strani ne najdeš TDP. Na Amazonu navedeno 280W TDP.
- ID-Cooling FROZN A720 - na njihovi strani navedeno 300W TDP.
- Arctic Liquid Freezer III 240 - na njihovi strani ne najdeš TDP. V bitsvu ne najdeš TDP nikjer.


Glede na zgornji test, kako lahko Dark Rock Elite (280W) slabše hladi kot Frost Spirit 140 V3 (255W) ali Phantom Spirit 120 SE (280W)?
Kako lahko Corsair A115 (270W) hladi boljše kot DeepCool Assassin IV (280W) ali Dark Rock Elite (280W)?
Kako lahko ID-Cooling FROZN A720 (300W) hladi toliko boljše kot Dark Rock Elite (280W)?
Zakaj je ID-Cooling FROZN A720 (300W) tako blizu Phantom Spirit 120 SE (280W) in Peerless Assassin 120 SE (265W)?

In, če je ID-Cooling FROZN A720 zmožen 300W, koliko je potem Noctua NH-D15 G2? Je Noctua zmožna le "228W"? Morda celo kaj več?


Da potem niti ne govorimo o zmogljivosti HBC (High Base Convexity) verziji hladilnika? Zdi se mi kot precejšnja izboljšava napram NH-D15.

Velki ::

Verjetno je kodo napisal AI

srus ::

Kdo vam je kriv, da kupujete K serijo.

Lovec1990 ::

ali je to da opaziš nestabilnost in/ali pa sesuvanje edini način da veš ali je tvoj procesor poškodovan od voltaže in/ali oksidacije?

tikitoki ::

Lahko poklices vedezevalko.

Ghost7 ::

srus je izjavil:

Kdo vam je kriv, da kupujete K serijo.


Zakaj ne? Hočeš top linijo, to tudi plačaš. K serija ima odklenjen množilnik, bolj future-proof?

Žal pa je kar je, ampak zato nismo krivi kupci.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

mtosev ::

Itak, da kupec ni za nič kriv. Tukaj je samo en krivec in to je Intel.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

scipascapa ::

Nihče jih ne more kaznovati z nekaj 100 mio kaznimi?

Mr.B ::

scipascapa je izjavil:

Nihče jih ne more kaznovati z nekaj 100 mio kaznimi?

A tako kot boing... sej razumeš da je to drobiž za intel, seveda bodo mediji in delničarji zadoščeni...
As of March 2024, Intel held $21.3 billion of cash and investments, compared with $52.4 billion of debt. Intel was regularly earning $10 billion-plus of free cash flow per year in its heyday but burned $9 billion in free cash in 2022 and almost $12 billion in 2023
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

sbawe64 ::

https://www.tomshardware.com/pc-compone...
According to data from Les Numeriques, only 1% of AMD processors were returned in 2020, while Intel had a 1.75% return rate then. So, if AMD’s return rate remained stable since then, we can extrapolate that the Raptor Lake chips have a return rate of 4% to 7% while Raptor Lake Refresh processors would have 3% to 5.25%. We should also note that these numbers only reflect return rates that went through the retailer channels, not those that went straight to Intel.


Nekje 1/20 verjetnost, da kupec naleti na Murphy-ja.
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

darkolord ::

scipascapa je izjavil:

Nihče jih ne more kaznovati z nekaj 100 mio kaznimi?
Kazen zaradi česa?

45cal ::

darkolord je izjavil:

scipascapa je izjavil:

Nihče jih ne more kaznovati z nekaj 100 mio kaznimi?
Kazen zaradi česa?

Zaradi prodaje defektnih procesorjev 13. in 14. generacije?

mtosev ::

Saj imajo Intelovi procesorji 3 leta garancije. Če razumem dobro to spada pod warranty.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

45cal ::

Zna nastopit težavica, če se ti kaj zgodi po teh treh letih?
Sem na hitro skočil čez ta članek in pri nekaterih vprašanjih Intel še ni podal odgovora.

Invictus ::

Saj ga tudi ne bo.

Pol se bodo pa vklopili še slovenski in ostali prodajalci, pa ne bo šlo nikamor.

Celotna prodajna in garancijska shema pač naravnana na to, da se nič ne reši, sploh ob takem množičnem garancijskem zahtevku.

V ZDA bo mogoče kaka skupinska tožba, ker je Intel celo priznal, da je zajebal, drugje po svetu pač nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

14th Gen Intel Core - Meteor Lake (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
39940638 (644) Zimonem
»

Defektni Intelovi procesorji 13. in 14. generacije so nepopravljivi (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Procesorji
1239788 (1772) Ghost7
»

Ranljivost v Intel procesorjih (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
38354023 (1954) Horzen
»

Aktualni procesorji zakrpani, novih popravkov za Spectre ne bo

Oddelek: Novice / Procesorji
3910188 (6794) MrStein
»

Kritični popravki Intelovih procesorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
627076 (4650) Vlady

Več podobnih tem