» »

Spletna goljufija

Spletna goljufija

ttommy ::

Zanima me, če je kakšna možnost, da naivna vdova stara 70 let dobi nazaj denar, ki ga je v parih nakazilih poslala spletnemu goljufu? Namreč predstavil se ji je (preko Facebooka) kot situiran 65 letnik (profilna slika Britanskega TV voditelja) iz Švice, ki bi jo rad obiskal za njen rojstni dan. In se je zapletlo pri potnem listu (500€), potem spet ne more do svojega denarja, če ne položi 2000€, potem na letališču ne more do svojega sefa s kriptovalutami- spet 2000€ in še ne vem kaj, v glavnem skupaj 7000!€.
Še večji problem je, ker ji je ta denar posodila mlajša vdova, ki je prijateljica moje sodelavke. Sodelavki sem rekel, naj gresta obe na policijo in neseta zraven odrezke nakazil in računalnik na katerem je njen FB profil.
Resno- a imata sploh kaj možnosti?
Gamer

Ales ::

Pustite, da se policijski postopek odvije do nekega konca in bo kar bo.

Verjetnost je le statističen podatek. Vas zanima le, kaj se bo zgodilo v tem vašem enem primeru, to pa se lahko obrne tako ali drugače in to boste videli na koncu.

c3p0 ::

Z vsem na policijo in s čim več podatki, tel. številka, TRR račun, itd.

Kaj dosti ni za pričakovat, pamet včasih dosti stane, še precej več od 7k€.

Daniel ::

Nič ne bo. Kvečjemu se ji lahko zgodi še, da jo bo preko FB kontaktirala firma ki ji bo ponudila storitev vračila izgubljenega denarja od prevarantov, če jim seveda nakaže kakšnega jurja za te njihove storitve.

St235 ::

Kako je bil denar nakazan?

Pa da ne bo kakšnih pretirano lažnih upanj - verjetnost da se karkoli najde je kako stopinjo nad absolutno ničlo.

Utk ::

Treba vedet, da tudi če policija najde tipa, obtoži in vse to, je potem še zmeraj dolga pot do denarja nazaj na računu.

Če pogledamo Secom ali pa tiste, ki so jih nategnli pri elektrarnah. Sej se ve kdo jih je nategnil, kje je, vse jasno kot beli dan. Robe in denarja pa vseeno ni, niti ne bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Blinder ::

Isto se na tem yt kanalu dogaja:
https://www.youtube.com/@CatfishedOnline
čeprav se mi še vedno zdi, da je vse zaigrano
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Daniel ::

Nic ni zaigrano, dnevno se tako ljudem po celem svetu pokrade dobesedno na miljone.

DarwiN ::

Jap.. In velika večina tega denarja gre direktno v kripto.. Tko da IMHO sploh nima smisla hodit na policijo. Zguba časa.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Ales ::

DarwiN je izjavil:

Jap.. In velika večina tega denarja gre direktno v kripto.. Tko da IMHO sploh nima smisla hodit na policijo. Zguba časa.

Če vsaj pomagaš preprečit, da bi ti ljudje to ponavljali in goljufali druge še naprej, je zguba časa?

Sicer pa ni rečeno, da je denar dokončno izgubljen. Ne veš tega.

Daniel ::

Policija tukaj ne more nič. Največ koristnega lahko narediš, če vse, ki jih poznaš čimbolj obveščaš o takih prevarah. Takrat se včasih komu posveti, marsikateremu pa nikoli, dokler ne izpraznijo vseh računov in si še kaj sposodijo.

MIHAc27 ::

Prijava na policiji, prijava na banki.. to je pa žal to. Tudi če lopove ujamejo vprašanje, če ni denar že zapravljen.

pero50 ::

kako da ni še nobeden svetoval da naj gre na banko in oddaš zahtevek za preklic nakazila? Tudi če je nakazilo že bilo narejeno lahko banka ob verodostojnih dokazih terja denar nazaj.
kako se točno temu reče sem pa pozabil :)

kloko ::

pero50 je izjavil:

kako se točno temu reče sem pa pozabil :)

"mokre sanje" se temu reče. Če bi bilo to tako enostavno, nihče ne bi hodil jokati na policijo.

Daniel ::

pero50 je izjavil:

kako da ni še nobeden svetoval da naj gre na banko in oddaš zahtevek za preklic nakazila? Tudi če je nakazilo že bilo narejeno lahko banka ob verodostojnih dokazih terja denar nazaj.
kako se točno temu reče sem pa pozabil :)


To ni kartično plačilo. Nakazil direkt iz TRR ne moreš kar tako preklicati. Mogoče nekaj minut po nakazilu, pa še to vprašanje. Kakor sredstva sedejo na račun denarne mule jih le ta takoj dvigne ali pa razprši na kup drugih računov. In potem se naprej sled za denarjem izgubi.

joez7 ::

Obvezno prijava na banko in policijo.
Če ne drugega bodo mulo zgrabili za vrat.
Traja......

fur80 ::

joez7 je izjavil:

Obvezno prijava na banko in policijo.
Če ne drugega bodo mulo zgrabili za vrat.
Traja......


to je ja vse v tujini, po možnosti v Nigeriji, denar pa bog ve kje. Sem slišal za eno, ko je dala 20 000€, ko je mislila, da se pogovarja z enim fit ameriškim vojakom. Kot, da ženske ne vedo, da obstajajo tudi moške prostitutke ali žigoli, pa so verjetno veliko bolj poceni kot to :D

Daniel ::

Sam imam en primer po ženini strani, kjer je njena teta spoznala zdravnika z otrokom na misiji nekje na bližnjem vzhodu, ki mu je umrla žena (itak). Imel je nepremičnino v ZDA, ki bi jo prodal in potem bi prišel k njej (ženska stara skoraj 60 let z otrokom, ločena, nato imela enega fajn moškega, ki ga je zaradi tega pustila). Ko sem prvič slišal za to, sem takoj rekel nateg. Nato nam je prodajala neke zgodbice kako sta skupaj šla na morje in ne vem kaj vse a nikakor dobiti od nje kakršnekoli slike (razen slike doktorja z ukradenega profila, ki se jih je dalo najti na internetu). Ko smo ji sicer previdno povedali kaj si mislimo o tem se je enkrat zmotila in je namesto njemu poslala moji ženi sporočilo zakaj nikoli ne vklopi kamere preko njune komunikacije. Mi smo vedeli koliko je ura, on pa je njo opral tako daleč, da si je že pričela sposojati denar in prekinila vse stike z nami. Še danes ne vemo kaj je z njo, pa je tega že dve leti, ker enostavno ne komunicira z nami, niti s svojo lastno materjo od katere si je sposodila denar. Smo dvignili roke. Naprej ne bom komentiral, ker bi sledile kletvice in žaljivke čez človeški razum in pamet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

TOP ::

pero50 je izjavil:

kako da ni še nobeden svetoval da naj gre na banko in oddaš zahtevek za preklic nakazila? Tudi če je nakazilo že bilo narejeno lahko banka ob verodostojnih dokazih terja denar nazaj.
kako se točno temu reče sem pa pozabil :)

Lahko gre sam dosegla nebo nič,ker je sama nakazala denar.

Horas ::

pa kk če kao stari ljudje ne znajo delat z telefonskimi in računalniki??? spar aplikacije jim pa delajo probleme :| nakazat dnar pa znajo in to več tisoč €€€:D in to popolnemu tujcuuuuuuu:))
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Utk ::

Ko treba naredit neumnost, ni problema, to že znajo. Če ne jim pa tist pomaga...
Kot sem napisal v eni tebi o izobraževanju starejših....nekatere stvari pač niso za vsakega. Človek se lahko nauči klik sem, klik sem, klik tam, ampak kaj bo povzročil s tem se pa ne zaveda. Nekateri so pač preneumni za neke stvari in se z njimi NE BI SMELI igrat.
No, ni se jih ravno veliko strinjalo z mano, in tu imamo posledice.

Gambino ::

Tega denarja ne boste dobili!

pero50 je izjavil:

kako da ni še nobeden svetoval da naj gre na banko in oddaš zahtevek za preklic nakazila? Tudi če je nakazilo že bilo narejeno lahko banka ob verodostojnih dokazih terja denar nazaj.
kako se točno temu reče sem pa pozabil :)


Ko je nakazilo sprovedeno s strani slovenske banke je vsega konec. Ni pogojev, da banka lahko kaj naredi!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gambino ()

MIHAc27 ::

Eno o starih ljudeh. Oni so prepričani v svoj prav, in bolj kot jim hočeš dobro, slabše je.

Jaz sem enkrat slučajno pogledal račun od tašče (online, imel pooblastilo) in zagledal, 2x po 70€. Itak ji povem, da lahko ima neomejen telefon že za 10-15€.
To jo ni zanimalo, bolj jo je zanimalo od kje jaz vem, da je imela 70€ računa (pač pozabila, da sem pooblaščen).

Pa o tem, da je takoj ko smo se odselili, kupila sesalec za 3000€ raje ne bi (prej je bil pa en 20 let star skoz ok).

Teli gospe, ki je prekinila vse stike, bi jaz vsaj kak letak o spletnih prevarah poslal po pošti. Mogoče jo strezni... čez čas.

c3p0 ::

Eni se držijo prastarih paketov telefonije kot pijanec plota, na veselje ponudnikov. Nič jasno, da je novejši paket morda precej cenejši.

Taka je npr. tašča. In pogleda mail, pred in po skrbno vklopi in takoj izklopi podatke, da ne bi bil še kaj višji račun od 50 EUR (al kolko plačuje). Dopovedat kaj nemogoče.

IgorCardanof ::

Je na spletu ogromno dokumentarcev, videov o tej industriji. Tukaj se obračajo res veliki denarji in ta industrija je zelo resna. Praktično ljudje, ki to furajo, niso nič manj kruti kot mamilarski karteli.
Retail investor, Simp, Crypto analyst, Cardano hejtr
Ne odgovarjam na DM.

St235 ::

MIHAc27 je izjavil:

Eno o starih ljudeh. Oni so prepričani v svoj prav, in bolj kot jim hočeš dobro, slabše je.

Jaz sem enkrat slučajno pogledal račun od tašče (online, imel pooblastilo) in zagledal, 2x po 70€. Itak ji povem, da lahko ima neomejen telefon že za 10-15€.
To jo ni zanimalo, bolj jo je zanimalo od kje jaz vem, da je imela 70€ računa (pač pozabila, da sem pooblaščen).

Pa o tem, da je takoj ko smo se odselili, kupila sesalec za 3000€ raje ne bi (prej je bil pa en 20 let star skoz ok).

Teli gospe, ki je prekinila vse stike, bi jaz vsaj kak letak o spletnih prevarah poslal po pošti. Mogoče jo strezni... čez čas.

In pri tem ti je bolj problematicno kako ona trosi svoj denar, kot pa da ti zlorabljas pooblastilo?

MIHAc27 ::

Kako zlorabljam pooblastilo, če jo na visoko uporabo opozorim? In povem kako jo v nadaljno zmanjšat?
Zlorabil bi ga, če bi samovoljno menjal paket ali ga kar ukinil.

St235 ::

MIHAc27 je izjavil:

Kako zlorabljam pooblastilo, če jo na visoko uporabo opozorim? In povem kako jo v nadaljno zmanjšat?
Zlorabil bi ga, če bi samovoljno menjal paket ali ga kar ukinil.

Glede na to da ji ni bilo prav da pooblastilo za dostop zlorabljas zato da ji saris po tem kako porablja denar, je vec kot ocitno da precej stvari nimas razciscenih v glavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

telexdell ::

St235 je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Kako zlorabljam pooblastilo, če jo na visoko uporabo opozorim? In povem kako jo v nadaljno zmanjšat?
Zlorabil bi ga, če bi samovoljno menjal paket ali ga kar ukinil.

Glede na to da ji ni bilo prav da pooblastilo za dostop zlorabljas zato da ji saris po tem kako porablja denar, je vec kot ocitno da precej stvari nimas razciscenih v glavi.

Če pustimo malenkost, da je tašča, namesto svojemu otroku (domnevam hčeri) dalal pooblastilo popolnemu tujcu, je dejstvo, da pooblastilo pomeni, da lahko dostopaš do računa, pregleduješ transakcije, izvajaš nakazila, odpiraš trajnike...Če tašči karkoli ni všeč, lahko pooblastilo kadarkoli prekliče.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

St235 ::

Zgolj to, da lahko nekaj pogledaš ne pomeni, da je opravičljivo da to počneš, še posebej ker je evidentno, da v konkretnem priemru namen pooblastila ni bil, da bi ji mihec šaril po tem kako troši denar.

Ja, gospa je očitno pač naivna in zaupa ljudem, ki to zaupanje veselo zlorabljajo.

Pooblastilo zgolj pomeni, da ti banka/operater/whoever mora omogočit da dostopaš do podatkov. Od tam, do tega, da nekomu pregleduješ porabo in mu pametuješ o tem kako naj porablja svoj denar je pa še zelo doga pot.

Jaz sem recimo pooblaščen za bančne račune obeh staršev, pa mi na kraj pameti ne pade, da bi pooblastilo uporabil za kakroli drugega kot to kar bi me kdo od niju eksplicitno prosila, da naredim.

Ampak ja, nekateri pač imajo fetiše zlorabljat zaupanje bližnjih in se potem še hvalit s tem.

Horas ::

IgorCardanof je izjavil:

Je na spletu ogromno dokumentarcev, videov o tej industriji. Tukaj se obračajo res veliki denarji in ta industrija je zelo resna. Praktično ljudje, ki to furajo, niso nič manj kruti kot mamilarski karteli.


in pa film , the beekeeper. jason statham
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

GummyBear ::

Kako ni nobene možnosti? Hočete reči, da ni interesa na strani pristojnih organov?

Če je šlo za bančno nakazilo, se za TRR-jem prejemnika skriva neka konkretna oseba. Bančni račun odpreš tako, da daš neke osebne podatke, ponavadi banka potrebuje kar osebno izkaznico. Če je zadeva prijavljena policiji, bi morala policija imeti to moč, da banka razkrije osebne podatke goljufa. Potem ga ne bi smelo biti težko izslediti.

Kje točno se zaplete in ustavi, da so možnosti nične?

St235 ::

In kaj si lahko pomagaš s podatki nekega random nigerijca? Živiš v nekem fiktivnem EU mehurčku in pojma nimaš kako dejansko izgledajo zadeve.

Denar je poslan v državo, ki nima nikakršnega interesa po mednarodnem sodelovanju oziroma je to močno oteženo. Račun tam pripada neki random muli, ki daje svoj račun na uporabo za kilo riža na mesec. Od tam gre denar v kripto/gift carde in je zadeva zaključena. Tudi če po nekem naključju vmesni člen v neki fazi dobi po prstih je denar zapustil račun leto dni nazaj.

Pri čemer velika večina scamov niti ne vključuje SEPA nakazil.

Ales ::

St235 je izjavil:

In kaj si lahko pomagaš s podatki nekega random nigerijca? Živiš v nekem fiktivnem EU mehurčku in pojma nimaš kako dejansko izgledajo zadeve.

Denar je poslan v državo, ki nima nikakršnega interesa po mednarodnem sodelovanju oziroma je to močno oteženo. Račun tam pripada neki random muli, ki daje svoj račun na uporabo za kilo riža na mesec. Od tam gre denar v kripto/gift carde in je zadeva zaključena. Tudi če po nekem naključju vmesni člen v neki fazi dobi po prstih je denar zapustil račun leto dni nazaj.

Pri čemer velika večina scamov niti ne vključuje SEPA nakazil.

Vse te okoliščine si povzel iz, recimo temu, podobnih primerov, vendar ne veš, ali je tudi v tem primeru tako.

Ne veš kam in kako je bil poslan denar. In tudi če le nekdo v verigi dobi po prstih, je to menda zaželeno. Lahko pa da ne bo le eden. Lahko tudi, da je šlo za večjega amaterja oz. amaterje, kot bi si človek mislil. Ne vemo.

Take stvari je treba prijavljati in prepustiti obdelavo dokazov tistim, ki se s tem profesionalno ukvarjajo. Če presodijo, da ne ne bo šlo... pač ne bo šlo. Na forumu govoriti ljudem, naj prevare ne prijavljajo, pa IMHO res ni OK.

St235 ::

Res je, ravno tako kot ni OK podtikat izjav, ker z moje strani ne boš nikjer našel izjave, da naj se prevar ne prijavlja. Ravno obratno, prevaro je treba prijavit ne glede na to kakšna je (oziroma je ni) verjetnost, da boš kadarkoli kaj nazaj dobil.

Če bi bil sposoben sledit debati bi videl, da sem odgovarjal na izjavo o tem kako je mogoče, da ne morejo izsledit kam je šel denar. Ravno tako je bilo moje prvo vprašanje OP, kako je bil denar poslan, ker to je ključen indikator, ki vpliva na to ali bo možno karkoli naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

paradajzos ::

Najnovejši članek na to temo:

Killed by a scam: A father took his life after losing his savings to international criminal gangs. He's not the only one


https://edition.cnn.com/2024/06/17/asia...

Tole bo do takrat, ko bo večina zdajšnjih članov ST ostarelo, postala prevladujoča oblika kriminala, ki ji nihče ne bo ušel - če se ne sprejemejo kakšni drastični ukrepi. Že v tem trenutku je obseg velik - tako da to preiskovalci imenujejo a mass transfer of wealth from middle-class Americans to criminal gangs.
Ljubkovalno to kličejo "the pig butchering scam", vloga prašiča se ve komu je namenjena. In zaenkrat morda res bolj targetirajo Američane, ampak tudi EU ne bo ostala neopažena.

A bomo pogruntali, da se s sodrgo te sorte ne pogaja in ne hodi naokrog po prstkih? Da se tovrstno golazen obravnava kot teroriste, saj dejansko načrtno delujejo proti celotnim državam, ki jih obravnavajo kot skladišča bogastva, ki ga je treba odtujit?
Specialce in omejene vojaške akcije proti tem v državah, ki ne sodelujejo z organi pregona.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.

Zgodovina sprememb…

c3p0 ::

Figurativno pretrgat internetne kable do držav, ki ne naredijo dovolj na tem.

Na YT je tip lastnoročno razkrinkal že kar nekaj teh centrov, ki so očitno kriminalno povezani z lokalno policijo, oz. oblastjo in dobro zaščiteni.

paradajzos ::

V bistvu bi morali dejansko prekinit internetne povezave do teh mafijskih držav.
Levakarski forum. Moderiranje prolevakarsko.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako je FBI zasegel za 3,4 milijarde evrov bitcoinov

Oddelek: Novice / Kriptovalute
4714371 (4076) m0LN4r
»

Nakazilo na napačen TRR (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
549725 (7166) Vanquish
»

Preverjanje večje količine gotovine (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
638884 (6201) Furbo
»

Pomoč pri spletnem nategu

Oddelek: Omrežja in internet
435523 (2988) AndrejS
»

Banka trdi da je bilo plačilo izvedeno z nezakonitimi sredstvi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9320776 (16102) mat xxl

Več podobnih tem