» »

Excell Trendna črta

Excell Trendna črta

StratOS ::

Zdravo.
Imam problem z polinomsko trendno črto.
 Excell

Excell


Probal sem z stopnjo 3,4,5 R2 je skoraj 1.
Na koncu slike je vrednost pri tlaku, ki se zelo razlikuje od dejanske pri višjih tlakih.

Je problem v natančnosti kvocientov polinoma, mislim, da ne. Zakaj tako velike razlike pri manualnih x in f(x).
Mi kdo zna omenjeno razložiti zakaj tako velike razlike ?
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."
  • spremenila: StratOS ()

mirator ::

Dve možnosti sta.
Prva je, da mogoče nisi vzel pravi grafikon. Da ti trendna enačba da prave rezultate, moraš delati v raztresenm grafikonu, ki jemlje tako na x, kot na y-osi prave vrednosti. Ostali grafi zavzamejo na x-osi zaporedne številke podatkov na y-osi.
Drugi problem pa je v sami trendni enačbi, ker ne upošteva zaokroževanja decimalk, ampak jih enostavno odreže.
Poskusi aproksimacijo z metodo najmanjših kvadratov.

StratOS ::

Zdravo. Grafikon je raztresen.
Čudi me, da skoraj ni napake med vrednostmi, so pa ogromne pri visokih x v manual kalkulaciji, zgleda da bi moral večstopenjski potenčni kvocient moral imeti več decimalnih mest.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

mirator ::

To potem pomeni, da ne moreš celotnega območja aproksimirati z eno krivuljo. V takem primeru je pač treba narediti numerični zlepek. Preveri pa, če namesto polinomske, dodaš potenčno trendno črto.

Argonavt ::

Pri forecastingu in trendnih analizah sicer delam vse s Holt Winters in podobnimi sezonskimi metodami ter out of the box SW za business forecasting. Torej polinomskih ne uporabljam, ker so za poslovne dogodke neuporabni.

Vseeno opozarjam na samo na en detajl. Kadar enačbo dobimo kot rezultat grafičnega forecasta in je notri koeficient ali konstanta oblike 2E-5 sem pri linearnih trendih opazil, da je zadeva popolnoma NEUPORABNA. V koeficintu se ne vidi dejanskih števk in vrednosti tipa 2E-5 je analitični izračun povsem mimo glede na grafični prikaz. Za analitični izračun pri polinomskih vrednosti bi moral vrednostni koeficientov verjetno računati s pomočjo INDEX (LINEST) funkcijami, podobno kot s TREND ali FORECAST oziroma koeficente s SLOPE in INTERCEPT za linarne.

kljuka13 ::

Kot je zapisal @Argonavt: na regresijski enačbi, ki se ti izpiše, so koeficienti zapisani s premajhno natančnostjo (premalo števk), še posebej pri visokih potencah. Če želiš pridobiti natančnejše koeficiente, lahko uporabiš funkcijo LINEST, in sicer:

=LINEST(C3:C11;B3:B11^{1\2\3\4\5})

Kot vidiš, je sedaj napoved bistveno točnejša.
 Excel

Excel



(Odvisno od nastavitev jezika na tvojem računalniku boš moral morda namesto poševnic v formuli uporabiti vejico.)

mirator ::

Tele LINEST funkcije, ki je super, nisem poznal. Verjetno je v novejših verzijah excela. Jaz sem si sicer prej pomagal s predpripravljenimi obrazci metode najmanjših kvadratov.

teflon ::

kljuka13 je izjavil:


=LINEST(C3:C11;B3:B11^{1\2\3\4\5})

Člov'k, ti si me rešu preklapljanja med decimalno vejico/piko v Excelu, saj nisem poznal uporabe backslasha. Zgleda sem res en boomer.
Hvala za tole informacijo!!

Argonavt ::

LINEST funkcija je v MS Excel-u po moje že kar nekaj časa. Leta 2005 sem izdal buklo na temo poslovnega forecastinga in trendnih analiz in je že notri omenjena. Edino kar smo se lovili v tistih časih ali se funkcijo vneslo kot matrično ali navadno. In pa matrični output oblike {1\2\3\4} dvomim, da je bil na voljo pred 20 leti. Lahko proba kdor ima Excel 2007 ali pa 2013.

 Page

Page



2014 LINEST za poly

Pa še dobr namig za everyday uporabo. Matrični output oblike {1\2\3\4} je predvsem top shit v funkciji VLOOKUP, kjer naenkrat našteješ željene stolpce v eni VLOOKUP funkciji. V XLOOKUP iz razumljivih razlogov ne dela, se pa da ga da prepričat v kombinaciji s FILTER in {1\2\3\4}.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Argonavt ()

mirator ::

Argonavt je izjavil:

LINEST funkcija je v MS Excel-u po moje že kar nekaj časa. Leta 2005 sem izdal buklo...
Izgleda, da res. Sem poskusil v excel 2010 pa dela.
Res super funkcija.

StratOS ::

Res najlepša hvala.
Sem vedel da bo šlo nekaj v tej smeri.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

StratOS ::

Kaj pa če ti ne vrže arraya, le koeficient največje stopnje ?
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

kljuka13 ::

Morda uporabljaš kakšno starejšo verzijo Excela, ki še ni avtomatsko pretvarjala formul v ti. matrično formulo.

V tem primeru je postopek sledeč: Izberi in označi šest sosednjih celic. Nato vpiši formulo in pritisni CTRL+SHIFT+Enter. Glej spodnji posnetek ali preberi več na Ustvarjanje matrične formule.

 Vnos matrične formule

Vnos matrične formule

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kljuka13 ()

StratOS ::

Hja, čudno 2019, tudi omenjeno ni pomagalo.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

Argonavt ::

CTRl+SHIFT držiš in samo udariš Enter. 2019 mora delat, matrične laufajo že od prazgodovine.

Je pa res, da večina formul, ki naj bi se vnašale kot matrične lahko vneseš tudi kot nematrične ( celico po celico, oziroma kopiraš). Zadnji argument vpišeš nekam v celico in se nanj sklicuješ v formuli.

StratOS ::



Ne gre ... Ni kot array ?
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."

StratOS ::

Hja, podatki so bili formata splošno, ko daš kot število pa deluje ustrezno.
Hvala.
"Multitasking - ability to f##k up several things at once."
"It works better if you plug it in."
"The one who is digging the hole for the other to fall in is allready in it."


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Excel datoteke, funkcije ne delujejo, #value napaka

Oddelek: Programska oprema
142507 (2163) SmeskoSnezak
»

excel - seštevanje odgovorov v anketi (več možnih odgovorov)

Oddelek: Programska oprema
101108 (983) tanjaaa
»

excell razvrščanje

Oddelek: Programska oprema
213916 (3560) rferrari
»

excell formule

Oddelek: Programska oprema
182055 (1757) ZePe
»

Excel: stolpce v vrstice ?

Oddelek: Programska oprema
85056 (4684) _jackson_

Več podobnih tem