» »

Kdo so Romi?

Kdo so Romi?

«
1
2

crocodile ::

Kar o njih pravi Wikipedia: "Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah Španije, Romunije, Francije, Bolgarije, Madžarske, Grčije, Rusije, Italije, Srbije, UK, Slovaške, Nemčije, Severne Makedonije, Ukrajine in Portugalske, tudi Slovenije; in deloma izven Evrope: ZDA, Braziliji, Turčiji in Mehiki. Izhajali naj bi iz Indije, verjetno iz severozahodnih indijskih držav Radžastana in Pandžaba."
Še nekaj dejstev: V Evropo naj bi prišli v 14. stoletju iz območja današnjega Pakistana. Pri nas pa se delijo na Dolenjske, Gorenjske in Prekmurske, ki se med seboj jezikovno in tudi kulturno razlikujejo.

Torej, kolikor razumem, so Romi nekdanji migranti - izseljenci iz Indije in Pakistana. Kako to, da se po vsem tem času (od 14. stoletja) niso popolnoma integrirali v družbo in v celoti prevzet kulturo in jezik naroda? Pričakoval bi, da se manjša etična skupina v tolikšnem času zlije z družbo in razlike izginejo. Rome pa od ostalega naroda še zmeraj loči njihov jezik, temnejša polt, nizka izobrazba, drugačna kultura in navade. Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Kako je z romskim jezikom po svetu? Zgoraj sem napisal, da se jezik Dolenjskih romov razlikuje od Prekmurskih... ampak, saj tudi Dolenjsko narečje se razlikuje od Prekmurskega... ali Dolenjski rom razume Gorenjskega in Prekmurskega ali so to popolnoma drugi jeziki? Kako pa slovenski rom razume roma iz Nemčije ali iz ZDA?

M-XXXX ::

rom rôma m (o ó) nižje pog. priprava iz lesa ali drugega materiala, ki obdaja sliko ali druge predmete; okvir: izdelovati rome; dati sliko v rom
? pog. ta je pa za v rom zelo je lepa

To o čemer govoriš ti pa so cigani.
Zlijejo se z okolico ne, povsod so nezaželeni, povzročajo težave in kriminal.
So nekateri ki niso extremno slabi, ampak so redkost.

Hamya ::

crocodile je izjavil:

nizka izobrazba, drugačna kultura in navade.

Oto Pestner?

crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: negot ()

Kayzon ::

Evo nikoli cigani krivi,ampak vsi drugi okoli njih a ne?! :))

Daniel ::

Hamya je izjavil:

crocodile je izjavil:

nizka izobrazba, drugačna kultura in navade.

Oto Pestner?

crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.


O POFi, spet sveži nick, lepo. Vztrajnost se očitno izplača.
Zagotovo so krivi Slovenci in ne cigani, le kdo drug bi lahko bil. Slovenci so krivi, da cigani kradejo in delajo pizdarije na cestah. In to samo zato, ker se ne umaknejo iz cest in sami ne nosijo krompirja v ciganska naselja, da ga ne bi rabili krasti, če so že preleni, da bi si ga sami posadili.

Niso pa vsi enaki. Ravno sedaj si en v mojem mini gozdičku pripravlja drva, ko bom utegnil, pa bomo šli pripravili še kaj za nas v drug gozd in mu zapeljali ta njegova v naselje. Ampak on ni iz dolenjske in je sedaj par let delal v DE, sedaj pa je v službi blizu doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

hendriks ::

Hamya je izjavil:


crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.


Tole lahko lapa nekdo, ki ne živi v njihovi neposredni okolici. Problem s cigani je večplasten:

- Sredi 90ih se je končalo fehtanje ciganskih družin po vaseh, sprejet je bil zakon, ki jim je v zameno za poskus itegracije začel dajati denar na mesečni ravni. Kako je poskus itegracije uspel, vidimo na primeru Škocjana: https://demokracija.si/nasi-kraji/skocj...
Zgornji osebek seveda krivi "kmetavzarje", krivda pa je izključno na državi, ker je sredi 90ih sprejela tak zakon. Tudi cigani so državljani RS in kot taki imajo določene pravice in dolžnosti. Dandanes dobro vedo samo kaj so njihove pravice, na dolžnosti pozabijo.

- Policija ne opravlja svojega dela, saj se jih dobesedno boji: informacije iz prve roke (poznam policaja iz NM in Kočevja). Mogoče sem malce pregrob: policija ima velikokrat zvezane roke in se zaradi zakonodaje boji posredovati. Prav tako ne naredijo ničesar, ko skupina ciganov zasede neko kmetijsko zemljišče in postavi barako.

- Centri za socialno delo so več ali manj sami sebi namen. Otrok v ciganskem okolju ne more normalno odraščati, kar se kaže v zmanjšanem obsegu koncentracije pri pouku (zopet iz prve roke: moja sestra ima podaljšano bivanje v OŠ za cigansko skupino). Že tako imajo prilagojen program, delo z njimi pa je izredno težko, saj niso vajeni sedenja, reda in poslušnosti. V povprečju 1 do 2 cigana celo zaključita osnovno izobraževanje (lani 1 je ciganka zaključila 9. razred, en cigan pa 8. razred, ker je prej ponavljal - spet informacija iz prve roke, ker sem član Sveta šole).

Rešitev? Sama ušesa so me...

AgJ1 ::

Hamya je izjavil:

crocodile je izjavil:

nizka izobrazba, drugačna kultura in navade.

Oto Pestner?

crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.

Se pravi vsi prej našteti narodi so krivi, samo oni ne. Makes perfect sense.

M-XXXX ::

In tudi če bi kakšen cigan želel iti na malo boljša pota ga hitro ustavijo drugi cigani in mu to preprečijo.
Predvidevam da smo tudi za to mi krivi ???

no comment ::

Avstrijci, Nemci, Italijani... se podobno sprašujejo o Slovencih.

krucymucy ::

no comment je izjavil:

Avstrijci, Nemci, Italijani... se podobno sprašujejo o Slovencih.

Niti ne. Avstrijci mogoce, ampak njih tudi Nemci gledajo zviska.
O Italjanih se mi to sprasujemo.
Vsi zgoraj navedeni pa imajo glede ciganov enake poglede kot Slovenci.

Bellator ::

Daniel je izjavil:

Hamya je izjavil:

crocodile je izjavil:

nizka izobrazba, drugačna kultura in navade.

Oto Pestner?

crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.


O POFi, spet sveži nick, lepo. Vztrajnost se očitno izplača.
Zagotovo so krivi Slovenci in ne cigani, le kdo drug bi lahko bil. Slovenci so krivi, da cigani kradejo in delajo pizdarije na cestah.


Kdo je po tvojem kriv, da jim ne damo priložnosti, jih vnaprej obsojamo in so zato prisiljeni kvečjemu krasti, ter da so ostali neasimilirani?

hendriks je izjavil:

Hamya je izjavil:


crocodile je izjavil:

Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.


Tole lahko lapa nekdo, ki ne živi v njihovi neposredni okolici. Problem s cigani je večplasten:


Živim v neposredni bližini in se strinjam Hamyo. Iz začaranega kroga pridejo ven zgolj izjeme.


M-XXXX je izjavil:

In tudi če bi kakšen cigan želel iti na malo boljša pota ga hitro ustavijo drugi cigani in mu to preprečijo.
Predvidevam da smo tudi za to mi krivi ???


Vsega so krivi cigani, nikoli Slovenci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

WizzardOfOZ ::

Hamya je izjavil:

Ker jih slovenski kmetavzi ne integrirajo in jih zrinejo na rob družbe zato jim drugega ne preostane, če hočejo preživeti. Potem pa potomci teh kmetavzov, čez nekaj generacij napako prednikov promovirajo kot romsko obnašanje.


Sicer to reče lahko samo kmetavz, ki nikoli ni blizu njih živel, ampak pustmo detajle.

Se pa kar sami rinejo na obrobje družbe. Se spomnim enga od njih (iz dolenjske suhe krajine), ki se je vozil naokoli, gledal kdo gradi in prišel pomagat. Za kosilo pa jurčka tolarjev je cel dan delal. Nič mu ni bilo težko delat. Pa so mu njegovi podstavili drogo v njegovo kočuro, ko so policaji pregledovali naselje, da je šel v zapor, ker je preveč izstopal med njimi.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Daniel ::

Od kje pa ideja, da se jim ne da priložnosti? Delodajalcev, ki iščejo delavce je polno, interesentov za delo pa bolj malo. Obenem seveda padejo tudi socialne.

Kot sem zapisal, ta, ki je moj prijatelj je delal v Nemčiji, da je zaslužil dovolj, da je postavil hišo. Je ravno sredi dvajsetih z dvema otrokoma. Ko se je vrnil nazaj, ga je služba že čakala. Obvlada vse, od bagra, polaganja cevi za optiko, polaganja tlakovcev, robnikov itd... Tudi vem za enega, ki dela v bližnji firmi za sečnjo lesa in pripravo drv. Vsi ga vedo pohvaliti, da je dober delavec.

Torej se da, ampak nekateri pač nimajo interesa in se raje izgovarjajo na to, kako so izločeni.

Bellator ::

Da se preživeti tudi brodolom, ampak možnosti niso ravno najboljše.

Daniel ::

Mojstri izgovorov. Torej praviš, da če danes greš na neko firmo, ki išče delavce in se ne obnašaš kot totalna budala, ne boš dobil službe?

Dobro imajo vsi preračunano kaj služba pomeni za socialne prejemke, zato pa je tako kot je. Se je lažje izgovarjati na rob družbe in početi piz***je.

enemon ::

@Daniel, predvidevam, da gre za prekmurske Rome? Ti so znani, da hodijo delat v Avstrijo in so nekoliko manj problematični kot njihovi dolenjski sonarodnjaki. Najbolj so pa integrirani Sinti, ki živijo večinoma na področju Gorenjske, z njimi ni problemov in tudi hodijo v redne službe.

Bellator ::

Ne gre za manjšino, ki se ne želi asimilirati, ampak gre predvsem zato, da jim veliko avtohtonih prebivalcev tega ne dopusti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

Daniel ::

Pri nas imamo sredi občine romsko družino. Otroci hodijo v OŠ. Nobenih težav.

Kako pa sploh izgleda to, da avtohtoni prebivalci ne pustijo asimilacije?

tomlin ::

Daniel je izjavil:

Pri nas imamo sredi občine romsko družino. Otroci hodijo v OŠ. Nobenih težav.

Kako pa sploh izgleda to, da avtohtoni prebivalci ne pustijo asimilacije?



Tudi jaz sem imel v osnovni šoli romsko sošolko in kasneje na faksu tudi eno. Obe sta bili kar solidni z ocenami. Zanimivo pa je zakaj se prekmurski Romi lažje intergrirajo v družbo kot dolenjski. Ena od razlag je, da Prekmurci uspešno sobivajo že stoletja z množico različnih manjšin od Nemcev, Madžarov, Hrvatov, Slovakov, Judov pa vse do Romov etc
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Miki N ::

Ja valda ja. Čestitke OPu za izpeljanega t.i. "samotrola", to je trol, kjer samo daš iztočnico, nakar se stvari oddajajo same. Slotech šola!

RedDrake ::

Bellator je izjavil:

Ne gre za manjšino, ki se ne želi asimilirati, ampak gre predvsem zato, da jim veliko avtohtonih prebivalcev tega ne dopusti.

Zanima me kako to izgleda - da se asimilacija "ne pusti"?
A tako, da so vrtci zaklenjeni, da romski starši ne odpeljejo otrok predčasno domov?
A tako, da morajo hoditi v osnovno šolo, čeprav je večina ne dokonča?
Če odrasla generacija ne preseka dobesedno otročjega obnašanja, se to ne bo nikoli končalo. Tisti, ki so na višjem delu IQ krivulje to uspejo - in posledično tudi njihovi otroci prosperirajo mnogo mnogo bolje. Tisti bolj spodaj takih "preprostih" dejstev pač ne razumejo.
Nepovezano, ravno kako urico nazaj sta po ulici dva mulca, tam cca 15 let, oba z lepo "smučarski učitelj" porjavenimi obrazi metala cestne znake za delo in obvoz na ulico. Skupaj s tistimi betnoskimi utežmi. Za njiju je bil blazen hec. Smešno. Sploh ko bo kak avto pripeljal izza vogala skozi križišče in se napičil na tisto reč. IQ < 80. Takim ni veliko pomoči. Palica mogoče, samo to je danes prepovedano, because reasons.

Bellator ::

Tako da popenite, če se kakšen preseli v vašo vas, ali pa je vnaprej kriv za vse negativno v vasi, ker je splošno znano da Romi kradejo.


Nepovezano, ravno kako urico nazaj sta po ulici dva mulca, tam cca 15 let, oba z lepo "smučarski učitelj" porjavenimi obrazi metala cestne znake za delo in obvoz na ulico. Skupaj s tistimi betnoskimi utežmi. Za njiju je bil blazen hec. Smešno. Sploh ko bo kak avto pripeljal izza vogala skozi križišče in se napičil na tisto reč. IQ < 80. Takim ni veliko pomoči. Palica mogoče, samo to je danes prepovedano, because reasons.


Imamo dovolj avtohtonih, ki počnejo takšne in še večje neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

Ganon ::

no comment je izjavil:

Avstrijci, Nemci, Italijani... se podobno sprašujejo o Slovencih.


Se boljše počutiš, ko lažeš na internetu?

hendriks ::

V 95% če dobiš cigane v vas (vsaj pri nas na ribniško-kočevskem koncu), bodo problemi. So pa tudi izjeme. Iz vasi kjer prihaja žena, so sedaj mislim da že 4 leto cigani sredi vasi, 1 družina. Bajto staro 50 let so zrihtali u nulo, okolico tudi, grmički, nova fasada ipd. Res, kapo dol. Sicer ne bi o tem s čim se bavijo, ampak da se biti spodoben občan, tudi če si cigan. Fun fact: take občane nihče ne bo imel za cigane, tudi če to so.

Meiniken ::

Torej, kolikor razumem, so Romi nekdanji migranti - izseljenci iz Indije in Pakistana. Kako to, da se po vsem tem času (od 14. stoletja) niso popolnoma integrirali v družbo in v celoti prevzet kulturo in jezik naroda? Pričakoval bi, da se manjša etična skupina v tolikšnem času zlije z družbo in razlike izginejo.
Bi tako na prvo žogo rekel, da se v vsem tem času niso zlili iz zgolj enega razloga - ker se nočejo.

Rome pa od ostalega naroda še zmeraj loči njihov jezik, temnejša polt, nizka izobrazba, drugačna kultura in navade. Zakaj predstavljajo problematičen del naroda (znani so po krajah in nasilju)?
Ker se niso pripravljeni integrirati in biti del družbe v katero so se vselili. In očitno v povprečju veliko kradejo in so nasilni če so po tem tudi znani. Nekako tako kot so gorenjci znani kot škrtuhi :)
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

Phantomeye ::

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.

Zgodovina sprememb…

komunist1918 ::

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.


ne blodi, povsod so težave z njimi - sem že v preteklosti postal k so se prekmurski želel z isisom povezat itd.. poglej si kje je večina naseljena.

Phantomeye ::

komunist1918 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.


ne blodi, povsod so težave z njimi - sem že v preteklosti postal k so se prekmurski želel z isisom povezat itd.. poglej si kje je večina naseljena.


jaz samo povzemam komentarje?

komunist1918 ::

Pri nas so jih naselili na obronek vasi. Prišli so štirje kot družina sedaj jih je 10 (vsakih 13 mesecev 1+).

Mama obsojen kriminalec (zaprta zaradi tatvine), vsa njihova žlahta zaprta (napadanje starejših ljudi na domu, ropi, izsiljevanje...)
Oče tatič (ni pravi kriminalec, ima neke malenkosti, še najbol pošten pri hiši od starejših) - se trudi, da bi jih vzgojil v normalne ljudi (jih redno vozi v šolo) - ampak genetika očitno ne pusti...
Starejši sin npr. ima 18 let (ima že lepo število ovadb: izsiljevanje starejših, uničevanje javne lastnine, rop, napad, ugrabitev (neveste) itd.) - sin pravi "da že ne bo tak slabič kot oče, ker on je pravi cigan, ne bo hodil v šolo, ne bo delal, kot ga sili oče, on se ne boji nikogar!" (njegove besede)... Možno da je že zaprt, ga nisem videl že nekaj časa.
ostali sledijo z ovadbami negativnem vzoru starejšega brata...
policaji prihajajo popisujejo... efekta ni..
itd.

Po vasi zaenkrat ne delajo večjih težav (divjajo in napadajo ljudi v okoliških vaseh). No razen tega, da so grozili sosedu da ga bodo ubili (ampak ta sosed je tudi vreden svojega denarja - tako da to jemljem z rezervo).

Utk ::

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.

To je laž na več nivojih. Prvič, niti v Prekmurju niso čist nič asimilirani, so pa ljudje bolj pripravljeni prenašat njihovo sranje. Drugič, Gorenjci in Primorci so jih direkt nagnali, zato jih tam pač ni, ne pa da so asimilirani. Dolenjci so drugi najbolj prijazni do njih, za Prekmurci, zato pa živijo samo v Prekmurju in na Dolenjskem.
Zakaj jih pa ni kaj dost recimo v kakih severnih državah...ne ker so se tam asimilirali, ampak ker so jih nagnali.
Če se začnejo jutri Dolenjci obnašat do njih kot Gorenjci, v 10 letih ne bo več problema. Ker bojo šli drugam.

Gregor P ::

Ampak saj tudi v Romuniji živijo praktično samo na jugu države. Ne vem zakaj.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Živijo povsod kjer jih niso nagnali. Tako da problem ni v lokalcih, kjer so cigani, ampak v lokalcih, kjer nimajo ciganov.

Magic1 ::

no good deed goes unpunished

Kot pravijo Američani. V določenih primerih res velja. Ali pri nas, da ponudiš prst pa ti odrežejo roko.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

MIHAc27 ::

Jaz za to manjšino žal ne morem nič dobrega reči.

V razredu hčere so menda trije. En fant non stop moti pouk, je nasilen. Dobra stran je, da redko hodijo k pouku. Menda so samo 1x 2x tedensko v razredu.

K babici so redno hodili na obisk. Sploh ko so videli da težko hodi. Vedno po obisku je kaj zmanjkalo. Se je potem uredilo, ko se je preselila v domačo oskrbo.

Slopek ::

Ko sem bil lani v Čatežu, je bil tam tudi lunapark in cigane so namestili v hišico poleg naše. Katastrofa! Ko so iskal senco so skoraj v našo hišico prišli:))
Moja mulca sta imela ene Nike kopalke, ampak po tem, pa ne več. Zgleda so bile malim cigančkom všeč, naprej pa vemo kako gre. No, mogoče je pa kriva žena, ker je dala kopalke sušiti na teraso?
Pa enkrat sem zavil na Dolenjskem v en ciganski geto. Sem prvič doživel ciganski kulturni šok. Samo v ulico sem zavil, pa je folk z radijem po cesti hodu in vse je dalo videz nekega kraja, kjer nam znani zakoni in pravila ne veljajo. In pol zavijem na en dovoz in se peljem fuuuuull, do hiše, kjer je bila gruča Ciganov vseh starosti. Pol pa mulci okol avta, skos za hrbtom pismo. Sem na koncu preveru, če so še vse črke, pa to, na avtu:D
V glavnem nisem dobu batin, ker nisem tega tam iskal.
Bilo je pa sredi belega dneva, če se ne motim Šentjernej. Sem iz krajev kjer, vem samo za eno res cigansko družino, pa še ta se je zdej razselila.
No, zdej ko iščem to družino izvem, da sploh niso cigani ampak sinti, ampak spet.....kaj so sinti? Ljudje, ki izvirajo iz istih krajev kot cigani, in so prišli v iste kraje kot cigani. Le, da 100let pozneje.:))
Oliver je imel celo svojih pet minut slave, haha. To smo takrat umiral od smeha.
Je pa to ta familija.
https://arhiv.gorenjskiglas.si/article/...

tomlin ::

No ja, res da so Romi svojevrstno ljudstvo, ne vidim pa razloga, da na slotechu zganjamo gostilniško debato o njih, saj je tega dovolj drugod.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

mr_chai ::

komunist1918 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.


ne blodi, povsod so težave z njimi - sem že v preteklosti postal k so se prekmurski želel z isisom povezat itd.. poglej si kje je večina naseljena.


Vikendica bo torej v Idriji ali Slovenj Gradcu.

BorutO ::

Moji starši imajo cigane 100 metrov od hiše. So si ustvarili tam firmo, kjer služijo z odpadnim železjem. So pa kar kulturni, se lepo obnašajo, ni jih slišati nič, niti te njihove cigu migu muzike, vsi vaški psi hodijo tja jest, ker baje mečejo ogromne kose mesa stran in so že vsi vaški cucki debeli kot kakšni mali pujski ... držijo se samo doma oz firme in ne delajo zdrahe niti najbližnjim sosedom, ki so takoj čez cesto. Drugače pa hočejo cigani kupiti okoliške parcele, kjer bi si zgradili par hiš, pa jim lastniki in občina baje ne dovolita, na srečo. Delavci cigani so nekaj čisto drugega za sosede kot pa družine.

tomlin ::

Devolj je tega pesimizma. Malo optimistične "ciganske rapsodije" ne škodi:
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Phantomeye ::

Utk je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.

To je laž na več nivojih. Prvič, niti v Prekmurju niso čist nič asimilirani, so pa ljudje bolj pripravljeni prenašat njihovo sranje. Drugič, Gorenjci in Primorci so jih direkt nagnali, zato jih tam pač ni, ne pa da so asimilirani. Dolenjci so drugi najbolj prijazni do njih, za Prekmurci, zato pa živijo samo v Prekmurju in na Dolenjskem.
Zakaj jih pa ni kaj dost recimo v kakih severnih državah...ne ker so se tam asimilirali, ampak ker so jih nagnali.
Če se začnejo jutri Dolenjci obnašat do njih kot Gorenjci, v 10 letih ne bo več problema. Ker bojo šli drugam.


Kakšna laž? Jaz sem le povzel komentarje v objavi, kjer je bil tak sentiment.

Sicer pa na Gorenjskem živijo Sinti, k se sicer ne želijo identificirati z ostalimi romi.

Zgodovina sprememb…

Slopek ::

Kakšna pa je razlika med cigani in sinti?8-)

WizzardOfOZ ::

Bellator je izjavil:

Ne gre za manjšino, ki se ne želi asimilirati, ampak gre predvsem zato, da jim veliko avtohtonih prebivalcev tega ne dopusti.


Ne laži, seveda gre za manjšino, ki se noče asimilirat.

Pojdi malo po Novem mestu povprašat, pa boš videl, da so streljanja v zrak vsakič, ko imajo kako žurko, pretepi na pumpah so na dnevni ravni, grožnje in izsiljevanja ravno tako.

Nakladat iz domačega kavča v ljubljani je lahko, živeti ob njih pa veliko veliko težje.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mr_chai ::

Slopek je izjavil:

Kakšna pa je razlika med cigani in sinti?8-)

Eni sam kradejo, drugi pa kradejo in igrajo sintisajzer.

FireSnake ::

Govorimo o ciganih.
Pravi cigani so užaljeni, če jim rečeš, da so romi. In to jasno povedo.

So pa ratali pošteni: kolega kupil kotno brusilko na boljšjem sejmu.
Cena 7€ (zbil iz 10).
Pride domov, zadeva dela a so bili zobčeniki pobrani, ko si pritisnil se je zadeva zaustavila in brnela dalje.
Čez en teden kolega nese pubecu nazaj in fant takoj reče: ja, 7€ ste dali. Denar takoj nazaj.

Jaz sem samo gledal.

Je pa res, da je dal mašino med robo, ki jo je prodajal :)

Bellator je izjavil:

Ne gre za manjšino, ki se ne želi asimilirati, ampak gre predvsem zato, da jim veliko avtohtonih prebivalcev tega ne dopusti.


Kdo ciganu preprečuje, da se sredi dnevne sobe ne uči slovensko?
Ali, da hodi v šolo. Osnovna je celo obvezna in eni ne hodijo.

Ne razumem. Razloži, prosim.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

FireSnake ::

komunist1918 je izjavil:

Pri nas so jih naselili na obronek vasi. Prišli so štirje kot družina sedaj jih je 10 (vsakih 13 mesecev 1+).

Mama obsojen kriminalec (zaprta zaradi tatvine), vsa njihova žlahta zaprta (napadanje starejših ljudi na domu, ropi, izsiljevanje...)
Oče tatič (ni pravi kriminalec, ima neke malenkosti, še najbol pošten pri hiši od starejših) - se trudi, da bi jih vzgojil v normalne ljudi (jih redno vozi v šolo) - ampak genetika očitno ne pusti...
Starejši sin npr. ima 18 let (ima že lepo število ovadb: izsiljevanje starejših, uničevanje javne lastnine, rop, napad, ugrabitev (neveste) itd.) - sin pravi "da že ne bo tak slabič kot oče, ker on je pravi cigan, ne bo hodil v šolo, ne bo delal, kot ga sili oče, on se ne boji nikogar!" (njegove besede)... Možno da je že zaprt, ga nisem videl že nekaj časa.
ostali sledijo z ovadbami negativnem vzoru starejšega brata...
policaji prihajajo popisujejo... efekta ni..
itd.

Po vasi zaenkrat ne delajo večjih težav (divjajo in napadajo ljudi v okoliških vaseh). No razen tega, da so grozili sosedu da ga bodo ubili (ampak ta sosed je tudi vreden svojega denarja - tako da to jemljem z rezervo).


Cigani imajo pravilo, da sosedu nokoli ne kradejo. Če si sosed je ok.
Če si daljni sosed si ga pa nasrkal.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Bellator ::

Pravi cigani so užaljeni, če jim rečeš, da so romi. In to jasno povedo.


Potem ne poznam pravih ciganov, ker niso užaljeni, če uporabim Rom. (Citirani del sporočila je zgolj zelo slaba nacistična retorika)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

crocodile ::

Romi, cigani... kakorkoli jih imenujete... v mislih imam etično skupino, ne pa neke problematične primerke. Temo sem odprl, ker me zanima, od kod izvira ta etična skupina in zakaj predstavlja problematiko. Nočem razpravljati o izkušnjah z njimi ali kako drugače trollati, samo zanima me zgodovina.

Če so res prišli iz območja Indije in Pakistana, zakaj so se sploh odločili za migracijo? Če so imeli nek razlog za migracijo in so videli, da v evropski kulturi niso zaželjeni, zakaj niso migrirali v kakšno drugo kulturo? Zakaj so tu sploh ostali? Zakaj se niso vrnili v svojo prvotno kulturo, od koder izvirajo?

reeves ::

M-XXXX je izjavil:

rom rôma m (o ó) nižje pog. priprava iz lesa ali drugega materiala, ki obdaja sliko ali druge predmete; okvir: izdelovati rome; dati sliko v rom
? pog. ta je pa za v rom zelo je lepa

To o čemer govoriš ti pa so cigani.


Bodo kar Romi. Cigani so slabšalno ime za Rome. Ampak to že veš, saj si iz iste strani kopiral kot jaz.

Rom Roma samostalnik moškega spola
PRAVOPISNI OZNAKI: ime bitja, prebivalsko ime
pripadnik etnične skupine
v množini Romi etnična skupina
IZGOVOR: [róm], rodilnik [róma]
BESEDOTVORJE: Rom, Rominja in Romka, Romov, Rominjin in Romkin, romski

cigàn -ána m (ȁ á)
1. nav. slabš. Rom: ogrski cigani; družina, skupina ciganov; zasanjan cigan
● ekspr. je tak cigan slabo oblečen; ekspr. pri nas je kot pri ciganih vse je v neredu; smeje se kot cigan belemu kruhu široko, na vsa usta

https://www.fran.si/iskanje?View=1&Quer...
https://www.fran.si/iskanje?View=1&Quer...

Utk ::

Phantomeye je izjavil:

Utk je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

Čakaj malo. Ljudje pišejo, da so cigani povsod po Sloveniji lepo asimilirani, RAZEN na dolenjskem. Torej, kaj točno se tam dogaja? Če so romi povsod drugje OK, samo tam ne - potem je problem večplasten in predvsem obojestranski.

To je laž na več nivojih. Prvič, niti v Prekmurju niso čist nič asimilirani, so pa ljudje bolj pripravljeni prenašat njihovo sranje. Drugič, Gorenjci in Primorci so jih direkt nagnali, zato jih tam pač ni, ne pa da so asimilirani. Dolenjci so drugi najbolj prijazni do njih, za Prekmurci, zato pa živijo samo v Prekmurju in na Dolenjskem.
Zakaj jih pa ni kaj dost recimo v kakih severnih državah...ne ker so se tam asimilirali, ampak ker so jih nagnali.
Če se začnejo jutri Dolenjci obnašat do njih kot Gorenjci, v 10 letih ne bo več problema. Ker bojo šli drugam.


Kakšna laž? Jaz sem le povzel komentarje v objavi, kjer je bil tak sentiment.

Sicer pa na Gorenjskem živijo Sinti, k se sicer ne želijo identificirati z ostalimi romi.

Laž je da so povsod drugje integrirani in laž je da so krivi lokalci. Ali je to tvoje mnenje ali tvoj povzetek, je meni čisto vseeno, ampak niti eno niti drugo ni res.

DamijanD ::

Očitno so na nek način "samozadostni" in zaprti v svojo skupino, da ohranjajo svojo kulturo naprej. Imam pa v zvezi s tem eno vprašanje: Koliko jih je sploh in ali imajo dovolj velik genetski bazen (sklepam, da se poročajo med sabo) ali že prihaja do problema inbreedinga?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brutalni napadi na dijake v Novem mestu (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19523543 (4729) Horas
»

Izkušnje s cigani? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19423438 (2659) Mipe
»

21. stoletje, v Sloveniji pa še vedno ljudje brez vode (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17027092 (24427) Mipe

Več podobnih tem