» »

Evropske države imajo težave s pridobivanjem vojakov.

Evropske države imajo težave s pridobivanjem vojakov.

««
3 / 15
»»

Pithlit ::

gozdar1 je izjavil:

Potem smo bili mi neka posebna generacija, ker smo redno hodili streljat.

Hmm ne vem. Mi smo šli 3x. Unega jaganja z zračno niti omenjala ne bom.
Life is as complicated as we make it...

Invictus ::

Poldi112 je izjavil:

Droni so sicer spremenili situacijo, a ne ravno fundamentalno. Še vedno potrebuješ ljudi, da zavzamejo ter držijo teren, ter še vedno je dominantna sila artilerija.

Smo pa investirali miljarde, da smo rusom dali realne izkušnje in iz njih naredili vojsko št. 1 v Evropi. Tako da kapo dol našim rambo analitikom.

Ljudje, sploh tech freaki, malo preveč verjamejo v premoč tehnike nad ljudmi.

Ja, droni so spremenili marsikaj, sesujejo stvari, ki jih drugače ne bi mogli, ampak bombice so male... So pa droni dovolj zoprni, da vlijejo strah v pešaka, ki nikoli ne ve, kdaj dobi kaj na glavo...

155mm granate se dajo lasersko vodit. Rusi imajo Krasnopol granate, ki so čisto natančne. Dovolj za tisto količino eksploziva, ki je znotraj... Krasnopol (weapon system) @ Wikipedia
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

hawkwood ::

Invictus je izjavil:

Ja, droni so spremenili marsikaj, sesujejo stvari, ki jih drugače ne bi mogli, ampak bombice so male... So pa droni dovolj zoprni, da vlijejo strah v pešaka, ki nikoli ne ve, kdaj dobi kaj na glavo...

Droni so zelo dobri za asimetrično bojevanje. Tudi USA na bo dolgo streljala milijon $ vredne rakete v 10k$ vredne drone.

Na resnem bojišču, pa ni prav nič boljše bit upravljevalec drona kot pa biti pešak. Takoj ko zasledijo tvoj signal, boš dobil 155mm na glavo

D3m ::

gozdar1 je izjavil:

Potem smo bili mi neka posebna generacija, ker smo redno hodili streljat.


Kdaj si bil?

Mi smo imeli še po starem sistemu, ko je naša generacija končala so pa istega leta sprejeli NATO standard.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Poldi112 ::

hawkwood je izjavil:

Na resnem bojišču, pa ni prav nič boljše bit upravljevalec drona kot pa biti pešak. Takoj ko zasledijo tvoj signal, boš dobil 155mm na glavo


V bistvu je neprimerno bolje, ker imaš polno opcij, kako oddajnik postaviti na eno smreko sredi gozda, do nje pa kabel oz. kakšno usmerjeno nizkoenergijsko brezžično povezavo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

BorutO ::

Poldi112 je izjavil:

Ja, to je tudi mene šokiralo v SV - v 7 mesecih smo kot naborniki izstrelili iirc manj kot 100 nabojev. Imeli smo indoktrinacijo, za boj nas pa pač niso pripravili. En mesec airsofta je imel veliko večji efekt, kot dobrega pol leta pucanja romunskih ak47.

Ja pa saj je to logično ... zkaj bi vsakemu, ki je malo psihota v glavi, mu dal pravo puško in prave naboje? Danes se lahko skregata en ki sta na strani rusije in zahoda, pa kaj, se bosta streljala tam?

Poldi112 ::

Meni bi se zdelo logično, da se kot naborniki naučimo veščin, ki bi prav prišle pri obrambi države. Kaj je sicer smisel 7 mesečne investicije v šolanje nabornikov?

Pravo puško in prave naboje smo pa itak dobili in kdorkoli, ki je (precej) psihota v glavi, bi lahko naredil masaker v vodu, tako da ne razumem točno tvojega argumenta, da vojak ne sme trenirati z osnovno opremo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

Colt1911 ::

fikus_ je izjavil:

Ni tezava, da v EU ali usa ne bi znali delati granat, ampak nobeden kapitalist ne bo vzpostavil proizvodnje, ki mu ne bo prinesla dobička, če ne bo podpisal pogodbe za npr. nekaj 10 milijard v npr. 10-ih letih.


Mislim da je 3.600 € več kot zadostna cena za eno železno piksno z smodnikom.8-O
https://insajder.com/svet/rheinmetall-s...

Pithlit ::

Poldi112 je izjavil:

Meni bi se zdelo logično, da se kot naborniki naučimo veščin, ki bi prav prišle pri obrambi države. Kaj je sicer smisel 7 mesečne investicije v šolanje nabornikov?

Pravo puško in prave naboje smo pa itak dobili in kdorkoli, ki je (precej) psihota v glavi, bi lahko naredil masaker v vodu, tako da ne razumem točno tvojega argumenta, da vojak ne sme trenirati z osnovno opremo.

Puško ja, naboje pa izključno na strelišču. In vse je bilo potrebno istreljat ter vrnit prazne okvirje.
Life is as complicated as we make it...

Colt1911 ::

To samo oni ki niste bili dovolj zanesljivi .

Mi smo hodili z Kalašem z strelivom v mesto, na avtobus, v gostilno in seveda na dolžnost.
Kalaš + strelivo na dosegu 24/7.

Poldi112 ::

Pithlit je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Meni bi se zdelo logično, da se kot naborniki naučimo veščin, ki bi prav prišle pri obrambi države. Kaj je sicer smisel 7 mesečne investicije v šolanje nabornikov?

Pravo puško in prave naboje smo pa itak dobili in kdorkoli, ki je (precej) psihota v glavi, bi lahko naredil masaker v vodu, tako da ne razumem točno tvojega argumenta, da vojak ne sme trenirati z osnovno opremo.

Puško ja, naboje pa izključno na strelišču. In vse je bilo potrebno istreljat ter vrnit prazne okvirje.


Kaj pa straža? Tam si par ur hodil okoli s polnimi okvirji.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Poldi112, kolikor se spomnim, je straža ena redkih vojaških aktivnosti v mirnem času, ki se smatra za bojno nalogo in temu primerno mora biti vojska na straži opremljena...

Sem bil prva "povojna" generacija vojakov. Ne vem, kdo je takrat prišel na idejo, da so imeli častniki (ali celo podčasniki) osebno orožje (pištole) s strelivom. Je prišlo en večer do nesreče, ko se je vojak po nesreči ustrelil in se ubil. Takoj je bilo umaknjeno vso strelivo, pa iz kantine je zginilo pivo, ki si ga do takrat lahko kupil...

Jaz sem ostre naboje videl in dobil edino na strelišču, kjer sem is kalašnika izstrelil celih 11 nabojev :P:D...

Pa ne se preveč vojskovat...

Jože

aviator ::

PacificBlue je izjavil:

Potem si že verjetn napol soldier, če si dober v CS2 ali pa Modern Warfare?


Odvisno kako motorično si sposoben nasploh. Ampak to,da se znaš prikriti, uporabljati kritje je sigurno dobra lastnost.

Tistia ratatata na koncu je 5 odstokov posla.

cortez ::

Ursula rabi vojake, samo....

Miki N ::

Mogoče pa novačenje kanonfutra povzroči renesanso slovenskega panka?

Colt1911 ::

.....6 mesecev kasneje

aviator ::

Colt1911 je izjavil:

To samo oni ki niste bili dovolj zanesljivi .

Mi smo hodili z Kalašem z strelivom v mesto, na avtobus, v gostilno in seveda na dolžnost.
Kalaš + strelivo na dosegu 24/7.


Ma nebi ti zaupal na papir narisanega kalasnika.
Bragarti so vedno najslabši vojaki in sovojaki dvomim, da je v tvojem primeru bilo kaj drugače.
Svoje bučke prodajaj komu drugemu. Saj sem imel v vodu enega podobnega. Govoril je ,da bo šel v ESD, ata mu je bil nek vojacek, realno pa je bil pod takim stresom,da se je na strelišču tresel kot šiba na vodi. Kaj je tvezil ljudem zunaj ne vem. Drugi je ravno tako bil specialec. Ko smo mu dokončno dopovedali,da imamo dovolj njegovega patološkega laganja, 8n predvzem gledanja zgolj na lastno ritko, si je šel zlomit prst, da so ga predcasno dali ven in ni rabil vracat denarja-pač če po svoji krivdi predcasno končaš urjenje na prostovoljnem služenju moraš vrnit gnar.

Če se je po čudnem naključju res zgodil, da je nek nabornicek letal izven nadzora staresin oborožen potem je bilo nekaj zelo narobe. Le kdo bi bil tako neumen,da bi 20 letnemu mulotu dal orožje za domov ali za izhod v mesto in s tem riskiral,da se gre v prvo gostilno vazit in namorevat folku. Se na starzah so s tem bile same bedarije.

Mislim,pa da gre bolj za patološko laganje,da bi človek rad bil "pomemben kot kaj drugega. Veš mi ucas..

Seveda so v tvoji pravljici dovolili to samo tebi,ker si bil "tako zanesljiv".

Colt1911 ::

Umiri konje !
Sem mogoče kje napisal, da smo okrog letali oboroženi brez vednosti starešin ??!!
Če smo šli v komando in v mesto, in to z avtobusom sem MORAL z seboj vzeti svojo zvesto M-70AB2 + strelivo:)) MORAL!

Če bi me oficirji dobili brez nje bi mi trda predla.
Pa nisem bil 20 letni mulo ampak 18 letni dec!8-)

Edit:Zatipk

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Colt1911 ()

aviator ::

Colt1911 je izjavil:

Umiri konje !
Sem mogoče kje napisal, da smo okrog letali oboroženi brez vednosti starešin ??!!
Če smo šli v komando in v mesto, in to z avtobusom sem MORAL z seboj vzeti svojo zvesto M-70AB2 + strelivo:)) MORAL!

Če bi me oficirji dobili brez nje bi mi trda predla.
Pa nisem bil 20 letni mulo ampak 18 letni dec!8-)

Edit:Zatipk


Sovojak je med dolžnostjo zaspal. Za nagrado je dobil 1,5 m akacijevo deblo za katero se je moral pretvarjati da je Igla.

Si prepričan,da nisi imel hrastovega polena in 30 zelodov?

Colt1911 je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Ni tezava, da v EU ali usa ne bi znali delati granat, ampak nobeden kapitalist ne bo vzpostavil proizvodnje, ki mu ne bo prinesla dobička, če ne bo podpisal pogodbe za npr. nekaj 10 milijard v npr. 10-ih letih.


Mislim da je 3.600 € več kot zadostna cena za eno železno piksno z smodnikom.8-O
https://insajder.com/svet/rheinmetall-s...


Dohtarska plača za en velik bang xd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aviator ()

Colt1911 ::

Popolnoma prepričan !

Ampak mi nismo bili kot vi , ki se bojite še lastne sence, kaj šele sočloveka.:O

Pa vsak normalen odrasel človek raje vidi teh 3.600 porabljenih za karkoli drugega , kot en velik beng.€

Mr.B ::

BorutO je izjavil:

Polda je izjavil:

Evropske države imajo težave s pridobivanjem vojakov. Mladi niso pripravljeni iti v vojsko.
Se bodo države zanesle na priseljence?

Rešitev priseljenci?
Bove pojasnjuje, da bi bil lahko odgovor na omenjene težave zaposlovanje priseljencev. O tem po njegovih besedah že razmišljajo v Španiji, Franciji in na Portugalskem, kjer bi priseljenci dobili državljanstvo po nekaj letih služenja v vojski.

Mladih se ne da prisiliti, da se priključijo vojski, ljudje pa ne bi sprejeli niti obveznega služenja vojaškega roka, zato je zaposlovanje priseljencev "verjetno najboljša pot naprej", je dejal Bove.


https://www.rtvslo.si/svet/evropa/evrop...



Itak, da mladi nočejo v vojsko če jih vzgajajo v woke ideologiji kriva je pa EU s svojo woke agendo.


Še najboljši komentar na to novico - Sedaj pa recimo, da ti priseljenci vsi izhajajo iz istega kulturnega območja, želijo drugačen načina življenja od našega, mi pa jih še vojaško izurimo in oborožimo, domačih vojakov pa itak nimamo. Le kaj gre lahko narobe?

A veš kaj je razlika med Zahodno vojsko ali Vzhodno vojsko? Ker vojak ne dobi tako dobre plače, kot jo bi skoraj kjer koli drugje, kjer bi pač delal, razen če gre nekam na misijo v tujino ...
V državah, kot so rusija, s.koreja, indija, mogoče tudi kitajska, vietnam ipd ... to so države, kjer človek gre v vojsko samo zato, da ima zagarantirano plačo za kurh. ZDA, skandinavske države in VB imajo večje plače, več so na misijah po svetu ali se prevažajo naokoli, zato se jim splača biti v vojski, ker lahko ogromno zaslužijo.

Evo, par dni nazaj je bil članek o ruskih plačancih iz Nepla, ki so šli tvegat svoje življenje v ukrajinsko mesoreznico samo zaradi denarja - za skoraj 1900 evrov mesečno ... to je za njih veliko denarja, zato jih je bilo 15.000 pripravljenih iti.
Zakaj bi en slovenec šel v slovensko vojsko za tako kurcevo plačo, če pa lahko že v kakšni proizvadnji dobiš isto ali še celo večjo plačo, kot navaden delavec?
Tudi, če v prihodnosti nazaj aktivirajo obvezno služenje vojaškega roka pri nas, se bom prijavil. Upam samo, da ne bom preveč star za njih, ker glede na vso to sranje, ki se po svetu dogaja, hočem se še bolj naučiti z rokovanjem z orožjem.


Ti pomagam, kam seže marketing...

Huge oil slick from cargo ship hit by Houthis triggers environmental disaster concerns

Od tu dalje, ves tvoj marketing se izredno dobro kaže ne samo v Ukrajini, kjer smo nesposobni dobavit kar rabijo, kot tudi v Palestin. In Upaj, da ves ta politični mamo jambo ali kakorkoli se temu reče ne bo imel referenco, da Rusija dejansko začne streljat tako kot delajo genocid Američani v Palestini po Ukrajini, ker se malo da ne že vse nastavlja. Čaka se samo ICJ.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

BorutO je izjavil:

Poldi112 je izjavil:

Ja, to je tudi mene šokiralo v SV - v 7 mesecih smo kot naborniki izstrelili iirc manj kot 100 nabojev. Imeli smo indoktrinacijo, za boj nas pa pač niso pripravili. En mesec airsofta je imel veliko večji efekt, kot dobrega pol leta pucanja romunskih ak47.

Ja pa saj je to logično ... zkaj bi vsakemu, ki je malo psihota v glavi, mu dal pravo puško in prave naboje? Danes se lahko skregata en ki sta na strani rusije in zahoda, pa kaj, se bosta streljala tam?

Začeti je potrebno z mladimi...


da postane čisto razumljivo..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

starfotr ::

Največja ironija v Ameriki je, da pojma nimajo kako se varno rokuje z orožjem.

Scaramouche3 ::

starfotr je izjavil:

Največja ironija v Ameriki je, da pojma nimajo kako se varno rokuje z orožjem.


TO NI PROBLEM, ampak to kar se bo pri nas zgodilo ko preidemo v določen procent ljudi ki ima orožje, da so ljudje nestabilni v določenih službah ali obdobjih svojega življenja in noben test tega ni zmožen videti!
Mi imamo legalno okoli 2% ljudi ki ima orožje, ko to pride na 50% se ljudje začnejo masovno oboroževati, ne ker se bojijo nekega tujca, ampak sosedov, ki imajo orožje in potem si tam, da je lahko vsak korenjak, ki se mu samo malo utrga in pred tem bi se moram s pestmi,zdaj pa lahko samo sprožilec uporabi!

Potem se ljudje streljajo za majhne stvari!
Snow-Shoveling Dispute

WizzardOfOZ ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Jaz sem ostre naboje videl in dobil edino na strelišču, kjer sem is kalašnika izstrelil celih 11 nabojev :P:D...


Točno tako.
V nobeni enoti nisi smel ostrega streliva in kalaša nosit naokoli med civilnim prebivalstvom, sploh pa ne na civilni avtobus. Sam sem bil v gorski enoti, pa smo izredno veliko hodili po hribih in kadar smo šli na kako bolj obljudeno goro v julijcih, smo šli brez puške, ker so tudi civilisti hodili na te vrhove.
Meni je bila vojska cel žur. Prehodili smo skoraj vse vrhove julijskih alp, vsak večer smo v stavbi lahko plezal po plezalni steni, občasno tudi v naravi, imel noro veliko raftingov po savi in downhillov z bicikli (seveda smo se prej v tisti hrib z bicikli tudi odpeljali), pozimi pa smo s turnimi smučami haral naokoli. Pa namesto vojaških škornjev smo imeli črne Alpinine Triglav gojzarje. Eni izmed boljših. Mislim da sem jih nosil še ene 15 let po tem, ko sem z vojsko zaključil.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

Mr.B je izjavil:

Začeti je potrebno z mladimi...

https://www.savagearms.com/content?p=fi...

starfotr je izjavil:

Največja ironija v Ameriki je, da pojma nimajo kako se varno rokuje z orožjem.

mislim da ti nimaš pojma.
če pogledamo zgornjo tamalo, ima prvo kot prvo malokalibersko puško.
drugo kot drugo pa ima zaklep odprt in prst vidno izza sprožilca. skratka zelo lepo rokovanje z orožjem (vsaj za potrebe slikanja). ti pa niti to ne veš, kako se je treba z orožjem sploh slikati!
tako da ocenjujem, da punca zna bolje rokovati z orožjem kot 99,9% slovenčkov. in bodite brez skrbi, da je v sloveniji orožna kultura na minimumu! ravno toliko da imamo veliko srečo, da ni več nesreč z orožjem.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

gruntfürmich je izjavil:

tako da ocenjujem, da punca zna bolje rokovati z orožjem kot 99,999% slovenčkov.


Definitivno. Večina slovenčkov še pravilno držat orožja ne zna.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Jaz sem ostre naboje videl in dobil edino na strelišču, kjer sem is kalašnika izstrelil celih 11 nabojev :P:D...
kdo še sploh uporablja izraz ostri naboji? :D
kaj je to pomenilo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

floyd1 ::

Tudi mi smo "tapravih" streljali zelo malo. 2x strelišče v 7 mescih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

WizzardOfOZ ::

ostri naboj je naboj s kovinsko kroglo. Tako so poimenovali strelivo za vojako orožje.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

floyd1 ::

Ostri (pravi) in slepi (za razne vaje). Drugi ima le smodniško polnitev, je brez krogle in samo poči, nič ne odleti ven iz puške...

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

WizzardOfOz, po napisanem sklepam, da si bil v Bohinjski Bistrici :D;)... Je mogoče bil Fedja Vraničar poveljnik vojašnice takrat?

Še mala ankedota okoli obuval. Ko sem "služil vojsko" (prva "povojna" generacija) smo škornje v živo preskušali. Vsaka četa je imela drugačne škornje, eni so zgornje dele imeli celo v varovalnem vzorcu potiskane 8-). So pa dejansko ti škornji bili en boljših (če ne celo najboljši) del opreme. Pa tudi najbolj vzdrževan :D:)):D... Ker toliko nisem čevljev glancal nikoli prej, še manj pa pozneje. In ja, ti škornji mi še danes služijo. Drugi zelo kvalitetni del opreme pa je bil nahrbtnik, ki ga je proizvajala Porenta. Tudi tega še imam, ga pa je nazadnje uporabljala hčerka (skupaj s spalno vrečo) na poletnih taborih. Naša generacija je bila "počaščena" s tem, da smo lahko po izbrisu iz aktivne sestave vojske, vso opremo zadržali.

Pa lep popoldan še naprej...

Jože

WizzardOfOZ ::

Nope. Bohinjska BELA, ne Bistrica. Ja, Vraničar je bil poveljnik vojašnice takrat.

Tisti potiskani škornji so bili slaba kopija "jungle boots" in so bili bolj ko ne zanič čevlji za v hribe, dejansko brez opore nogi. Pri nas so jih imeli nekateri poveljniki, ampak za po vojašnici. Za resno hojo v hribe so jih zamenjali z gojzarjem.

Tudi jaz imam še celo uniformo z gamsom na ramenu in sivo beretko z znakom Bohinjske bele doma shranjeno. Samo gojzarje sem že uničil.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.


Ja, Bohinjska Bela, sem se malo "zmočil" :P... Vraničar je bil tudi poveljnik vojašnice v Šentvidu (Ljubljana), ko sem bil vojak. Sem mu, kot vezist, med vajami tu pa tam kakšno brzojavko ali sporočilo prenesel :P...

Za tiste škornje pa so že takrat govorili, da za v mesto so dobri, to pa je tudi vse. Naša četa je imela rjave, tisti so bili za teren, kot smo ga mi "gazili" (Toško čelo, Polhograjski Dolomiti, Katarina...) zelo OK, v skalovje se pa nismo podajali.

Ko se je ustanovila "moja" enota v rezervnem sestavu, smo dobili petelina za znak, samo na uniformo ga nisem več prišil...

Lep večer vsem...

Jože

WizzardOfOZ ::

Gledam te tanove, ki se z oklepniki vozijo, mi smo se moral pa z gorskimi kolesi tuki po teh makadamih furat.


Pa noben več ne nosi čutarc, samo še flaše z vodo. Pri nas je prva stvar zjutraj bila, da si napolnil 2 čutarci z vodo in jih pripel na pas, ker brez vode ni šlo, potem si pa ostalo začel štimat.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Barbarpapa2 ::

Večeeer...

Wizard, si zadevo (z menoj vred) v smeri "še pomnite, tovariši" ruknil :)):P... Mi smo čutare, bolj točno menažko s čutaro, erbali od JNA. In kot take niso "pasale" na naše pasove, ki so bili širši in v osnovi drugačni od tistih, kot jih je imela JNA. Smo morali par šivov odparat, da je bila potem zanka dovolj široka za na pas. Pa še eno stvar sem osebno dobil iz zalog JNA - lopato (ašovčić za JNA znalce). Letnik 1948, iz UNNRA pomoči :)):|:|, drugače USA army surplus :P...

Pa vso radiorelejsko in telefonsko opremo smo imeli še od JLA... Pa enega Pinzgaureja :D8-) (brez zaganjača, smo ga s Puchom potegnili za zagon, ko in če smo ga potrebovali)...

Naj se vam večer lepo v noč prevesi...

Jože

Poldi112 ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Je prišlo en večer do nesreče, ko se je vojak po nesreči ustrelil in se ubil.


Kje je bilo to? Morda ena vasica malo iz Celja?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav.

Poldi112, ne, se je zgodilo kar v vojašnici v Šentvidu. Od kod pa je bil dotični vojak, pa ne vem...

Lp

Jože

WizzardOfOZ ::

Barbarpapa2 je izjavil:

Večeeer...

Wizard, si zadevo (z menoj vred) v smeri "še pomnite, tovariši" ruknil :)):P... Mi smo čutare, bolj točno menažko s čutaro, erbali od JNA. In kot take niso "pasale" na naše pasove, ki so bili širši in v osnovi drugačni od tistih, kot jih je imela JNA. Smo morali par šivov odparat, da je bila potem zanka dovolj široka za na pas.


Mi smo vsi skupaj s poveljnikom voda prešli na te:

Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Colt1911 ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Barbarpapa2 je izjavil:

Jaz sem ostre naboje videl in dobil edino na strelišču, kjer sem is kalašnika izstrelil celih 11 nabojev :P:D...


Točno tako.
V nobeni enoti nisi smel ostrega streliva in kalaša nosit naokoli med civilnim prebivalstvom, sploh pa ne na civilni avtobus. Sam sem bil v gorski enoti, pa smo izredno veliko hodili po hribih in kadar smo šli na kako bolj obljudeno goro v julijcih, smo šli brez puške, ker so tudi civilisti hodili na te vrhove.
Meni je bila vojska cel žur. Prehodili smo skoraj vse vrhove julijskih alp, vsak večer smo v stavbi lahko plezal po plezalni steni, občasno tudi v naravi, imel noro veliko raftingov po savi in downhillov z bicikli (seveda smo se prej v tisti hrib z bicikli tudi odpeljali), pozimi pa smo s turnimi smučami haral naokoli. Pa namesto vojaških škornjev smo imeli črne Alpinine Triglav gojzarje. Eni izmed boljših. Mislim da sem jih nosil še ene 15 let po tem, ko sem z vojsko zaključil.


Ker tole leti name moram razložiti da je prišlo v temi do nesporazuma.
Jaz govorim o vojski , ti o tabornikih.

Ja, vsepovsod smo vlačili z seboj puške in strelivo, saj za to smo pa bili tam. Tudi gorska enota, edina poleg Bohinjske Bele,
uniforme drugačne od pešadije, gojzarji.

Žal nismo smučali, še manj pa raftali in vozili gorska kolesa.

Kar je pa tako brez veze, kar vi nič od tega niste počeli pod polno bojno opremo.
Kaj je vojak brez bojne opreme?
Tabornik!
Vem da je bilo zabavno, vadili pa ste z tem kaj? Bežanje?:))

WizzardOfOZ ::

Colt1911 je izjavil:

Kar je pa tako brez veze, kar vi nič od tega niste počeli pod polno bojno opremo.


Vojaške bajke in pripovedke iz JNA raje govori komu ob tabornem ognju, pa ki ni bil v vojski.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

aviator ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Colt1911 je izjavil:

Kar je pa tako brez veze, kar vi nič od tega niste počeli pod polno bojno opremo.


Vojaške bajke in pripovedke iz JNA raje govori komu ob tabornem ognju, pa ki ni bil v vojski.


Glede težke opreme neprebojc tezak 7kg (tisti pocenski, kot da bi dve dili vtaknil spredaj in zadaj)+polna bojna (brez municije),bojevnik 21.stol z vsemi torbicami ipd. tehta tam 18,19kg z pusko. Z municijo bi to bilo, 2,5kg metkov ter se 0,5 kg z ročnima bombama. Dodajmo se hrano smo na cca 25kg, opreme za 24 ur delovanja.

Naši vrli poveljniki so zato naumili, da ce hočemo bit bolj tough rabimo še 10kg zraven.

Pa smo malo tekmovali kdo od nas bo večja mrga, si si dali se kak kg zraven, nismo pa vedeli,da nas bodo gnali v največji breg in, da gremo na 20km pohod. Sumili smo, da gremo le na bližnji Plaz.

Na vago sem stopil oblečen z 77kg, pokazala je 122kg.

Nosil sem 45kg, in opravili smo 900m višincev.

Vsak je za kak km dobil še ena nosila, nazaj grede pa smo izmenicno nesli kolega, ki je padel skup, ker se je preforsiral.

Od tistega trenutka naprej se mi je t.i polna bojna zdela walk in the park.

Za JNA polno bojno opremo ne najdem podatka.
Čeprav je bilo orožje in ostale komponente malo težje, niste nosili neprebojca niti več municije saj je polni bojni komplet znašal 4 magazine, 7.62x39 pri nas pa 7x 5.56x45.

Spet sem na internetu zasledil podatek, ki moje navedbe potrjuje. 24 urni komplet 24kg, 37kg za 72h.

Mislim, pa glede na slike, ki jih gledam, da je bojni komplet JNA ravno tako bil tam tam.

WizzardOfOZ ::

Aviator, pusti uporabnika Colt1911.
Misli, da ker je bil v JNA, da je nekaj več, v resnici je bila pa vsa razlika med njimi in nami, da so oni moral rože zalivat takrat, ko je najbolj dež padal, mi smo bili pa tega prikrajšani (smo zalival v svojem jeziku samo takrat, ko je rosilo). Pa lažjo opremo smo imeli, ker je bila iz novejših materialov, bilo je je pa več in ja, veliko boljša je bila.

Bojni komplet JNA je bil za navadnega vojaka 150 metkov (en v puški, 4 v RAPu) in 2 ročni bombi, puškomitraljez (PM 7.62) 600 metkov in snajper (M76 7.9) 120 metkov in za mitraljez (MT 12.7) pa 1500 metkov.
JNA je bazirala na obrambi in toliko naj bi bilo dovolj za nekje 2 do 3 ure boja, kar se je pa pričakovalo, je pa to, da bodo zaledne enote dostavile municijo v tem času.

Tole je komplet opreme JNA pešaka:
1. Čelada M59/85 teža 1350,00 g
2. futrola enodelna (za ročno granato) 100,00 g
3. Puška AP M-70 3700,00 g
4. Nož za AP M-70 460,00 g
5. Polni okvir za AP (s 30 metkov) 870,00 g
6. Torbica z dodatki in 4 polnimi okvirji (120 metkov) 4415,00 g
7. dve ročni granati M-75 (ena v futroli, ena v bojnem nahrbtniku) 355,00
8. zložljiva lopata 1250,00
9. Zaščitna maska z vrečko 1280,0 g
10. Zaščitna halja (za zaščito pred strupenimi plini) 450,00 g
11. LPD (osebni dodatki za dekontaminacijo) 280,00 g
12. PDLO (dodatki za dekontaminacijo osebnega orožja) 500,00 g
13. Zaščitne nogavice (za zaščito pred strupenimi plini) 900,00 g
14. Zaščitne rokavice (za zaščito pred strupenimi plini) 180,00 g
15. Set za individualno ogrevanje hrane (AGOR-4) 300,00 g
16. Vojaška kapa 140,00 g
17. Podkapa 50,00 g
18. Vojaška bluza M-77 1250,00 g
19. Vojaške hlače M-77 1025,00 g
20. vojaški plašč m-77 2665,00 g
21. kamuflažno šotorkso krilo z vrvjo 1500,00 g
22. Škornji 1800,00 g
23. Nogavice nizke (dve) 200,00 g
24. Nogavice kratke (dve)
25. Pulover volneni 400,00 g
26. Srajca (dve) 900,00 g
27. Spodnja majica (dve) 260,00 g
28. Spodnje hlače (dva para) 300,00 g
29. Volnene rokavice 60,00 g
30. Brisača (dva kosa) 240,00 g
31. Robec (dva) 50,00 g
32. Oprtnik z naramnicami 200,00 g
33. Pas 100,00 g
34. Nahrbtnik bojni 800,00 g
35. Transportna torba 800,00 g
36. Značka za osebno identifikacijo
37. Pribor za šivanje (nit, igla, gumbi za rezanje itd.)
38. Jedilni pribor (set) 845,00 g
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

m0LN4r ::

Mlade generacije v razvitem svetu se pac ne bodo borile za vojne starih prdcev.

Prej ko ta stara generacija pomre, lepse bo na tem planetu.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

WizzardOfOZ ::

Seveda, mladi se ne bodo borili, lepo se bodo sklonili in nastavili, da se jim ga z vso silo od zadaj porine. Sej to že nekaj časa delajo, samo očitno jim kr paše.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Miki N ::

Pa saj ravno staruhi so jim desetletja razlagali kako je to fajn pa kako si lahko ponosen. Kaj zdaj, hočete z mavrico mahajoče naprednjake ali neusmiljene rambo junake? Nič čudnega, da je folk danes tako živčen, ko je vse tako shizofreno in da jih dosti enostavno izklopi

Poldi112 ::

m0LN4r je izjavil:

Mlade generacije v razvitem svetu se pac ne bodo borile za vojne starih prdcev.


Še vedno so se, in vedno se bodo. Kar poglej ukrajince, če ne verjameš.

m0LN4r je izjavil:


Prej ko ta stara generacija pomre, lepse bo na tem planetu.


Kaj te pa motijo? Niso dovolj woke zate, ali morda verjameš, da če boš oblasti rekel, da se identificiraš kot punčka, ne boš dobil puške v roko?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

FrRoSt ::

Živijo v svojem mehurčku! In še nikoli ni bilo toliko priložnosti za mehurčke, kot je to danes. :))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

sbawe64 ::

Poldi112
V Ukr ni več nobenega prostovoljca (oni so že na pikniku z Bandero), sedaj lovijo ljudi za meat-grinder kar po ulici, 2-3 rekruterji, ki dobesedno ugrabljajo ljudi in jih tlačijo v vladne kombije z zatemnjenimi stekli.

Ne vem kaj čakajo pakman, gozdar, fur80 in ostali, sedaj je pravi trenutek da nehajo spamati po forumih in gredo reševat jungle Borella, von crazy Urško, beli nos Zelenkota in podobne.
2020 is new 1984
Corona World order

Sync ::

sbawe64 je izjavil:


Ne vem kaj čakajo pakman, gozdar, fur80 in ostali, sedaj je pravi trenutek da nehajo spamati po forumih in gredo reševat jungle Borella, von crazy Urško, beli nos Zelenkota in podobne.


Nevemo kaj je boljše ja, bit Vladi-mir-ova lutka za Je..... al se mu postavit po robu. Je pa dejstvo, da bo zelo kmalu prišel račun za plačat - za vse nas. Vprašanje samo kakšen in koliko bo stal vsakega posamezno.

Tako, da "vklopi razum in zahtevaj račun" ker, ko pride oz. če pride Gargamel nazaj ga boš mogoče spet moral izklopit in takrat se lahko zgodi, da njegov in Tončekov famozni 37.a člen aktivirajo in boš ti stal na mesto ograje tam na južni meji al pa celo kje v sredini Slovenije.

V glavnem ne sme bot straha, Putler pa Medo vas je samo malo prestrašil ;)
««
3 / 15
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Slovenija mobilizacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30414221 (10081) Telbanc

Kako je ameriška strategija zgradila NAJVEČJO VOJSKO, kar jih je človeštvo kdaj videl

Oddelek: Loža
302673 (1568) Scaramouche3

Ukrajina XII (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
776707 (6198) Mithrandir

Ukrajina part VII (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20722805 (20157) gozdar1

Več podobnih tem