» »

Koliko bi bilo danes 20 000 DEM

Koliko bi bilo danes 20 000 DEM

«
1
2

Gospod ::

Koliko bi bilo danes vrednotili z inflacijo takratnih 20 000 DEM leta 1992?
Lp.

j3rn3jkr3 ::

blaz5 ::

Takrat eno stanovanje danes pa 10% le tega.

PacificBlue ::

Standard gre gor.
/s

nejc_nejc ::

2023



1992



ni glih ista lokacija ampak za augenmaso bo dobr
240 SIT = 1 €

kow ::

Gospod je izjavil:

Koliko bi bilo danes vrednotili z inflacijo takratnih 20 000 DEM leta 1992?


Kaksen avto si takrat dobil za ta denar?

Miha 333 ::

kow je izjavil:

Gospod je izjavil:

Koliko bi bilo danes vrednotili z inflacijo takratnih 20 000 DEM leta 1992?


Kaksen avto si takrat dobil za ta denar?

Novega Golfa

kamiKaZaA ::

kow je izjavil:

Gospod je izjavil:

Koliko bi bilo danes vrednotili z inflacijo takratnih 20 000 DEM leta 1992?


Kaksen avto si takrat dobil za ta denar?

Novi Daihatsu Applause



Zgodovina sprememb…

kow ::

Bom drugace vprasal. Koliko je takrat stal (osnovno opremljen) VW Golf.

Miha 333 ::

kow je izjavil:

Bom drugace vprasal. Koliko je takrat stal (osnovno opremljen) VW Golf.

Sarajevski golf II je bil nekaj takega takrat.

kow ::

Tnx. (Sem spregledal tvoj prvi komentar.)

Utk ::

To je težko primerjat. Ja, z 20,000 markami si neke stvari lahko kupil takrat enako kot danes za 20,000 evrov, po drugi strani si takrat lahko kupil stanovanje za tolk (brez Jazbinška), danes ga za 20 jurjev ne moreš, po tretji strani je bilo pa takrat preklemano težje našparat 20 jurjev mark kot danes evrov - najbrž tudi zarad tega razlika v cenah stanovanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

karafeka ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: karafeka ()

FrRoSt ::

Gospod je izjavil:

Koliko bi bilo danes vrednotili z inflacijo takratnih 20 000 DEM leta 1992?


Jah, takole, čez palec, dejansko bi to danes nekako bilo tam okoli 40K€! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

nosiyo ::

Delavske plače v SLO so bile leta 1992 po 300 mark (neto). Danes lahko rečemo delavska neto okoli 1200 eur, torej je to okoli 80k eur. Avti so pač danes bolj dostopni, kot so bili takrat. Novega golfa je mel en na vasi, tako kot ima danes novo mečko za 80k eur en na vasi, novega golfa pa lahko vozi skoraj vsak ki hodi v službo.

no comment ::

nosiyo je izjavil:

Delavske plače v SLO so bile leta 1992 po 300 mark (neto).

Ene 600-700 pa res.

matobeli ::

Sej obstaja raziskava na to temo: https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

Povprečna plača
Leto Bruto Neto
1991 70,20 43,07
1992 213,00 128,58
1993 314,77 195,40
1994 394,83 250,75

130€ je 30kSIT, men je ostalo to v glavi da bi moralo bit okoli 300DEM

no comment ::

matobeli je izjavil:

Sej obstaja raziskava na to temo: https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

...v kateri piše, da so tolarji preračunani v EUR po tečaju 239,64. Verjetno ti bo jasno, da tečaj za EUR (ki ga še ni bilo) oz. DEM leta 1992 NI bil enak tistemu, ki smo ga skoraj 15 let kasneje uporabili za preračun SIT v EUR. Sicer pa vprašaj starše, če se ne spomniš kako je bilo leta 1992. V tistih časih je bila lepa plača jurja mark.

Če se tudi oni ne spomnijo pa imaš tule podatek o povprečni plači 1992 v tekočih SIT, iz tega vira pa si lahko zračunaš pribl. povprečni tečaj za DEM leta 1992.

Zgodovina sprememb…

kow ::

Delavska placa in povprecna placa sta 2 razlicni stvari. Delavska placa je cirka 50% nizja.

matobeli ::

no comment je izjavil:

pa si lahko zračunaš pribl. povprečni tečaj za DEM leta 1992.


Glede na to da ga ti veš na pamet, bi bilo lepo če ga deliš. Moj je približen 1DEM=100SIT ampak ker ga seveda nisem dnevno uporabljal je precej verjetno da je ta že iz poznih 90ih kot pa iz '92.

Da nisi slučajno dobival plače v DEM v DE, glede na to da veš koliko jo je bilo, se ti pa ne sanja koliko bil ekvivalent v SIT v SI. Gasterbajter? >:D

brbr21 ::

nejc_nejc je izjavil:

2023



1992



ni glih ista lokacija ampak za augenmaso bo dobr
240 SIT = 1 €


1992 verjetno ne bo čisto držalo. Takrat smo imeli še oznako SLT. ....aaaa malo si prikrojil. V linku slike piše 1998 ;)
Ampak za augenmas pa štima.

energetik ::

matobeli je izjavil:

no comment je izjavil:

pa si lahko zračunaš pribl. povprečni tečaj za DEM leta 1992.


Glede na to da ga ti veš na pamet, bi bilo lepo če ga deliš. Moj je približen 1DEM=100SIT ampak ker ga seveda nisem dnevno uporabljal je precej verjetno da je ta že iz poznih 90ih kot pa iz '92.

Da nisi slučajno dobival plače v DEM v DE, glede na to da veš koliko jo je bilo, se ti pa ne sanja koliko bil ekvivalent v SIT v SI. Gasterbajter? >:D
Ja, se spominjam, da je 1€ približno 2 DEM, 1 DEM pa 100SIT. Tudi meni se zdi, da je bilo to konec 90ih. Avto ranga Opel Astra itd je bil takrat nekih 10k€.
vires in numeris

no comment ::

kow je izjavil:

Delavska placa in povprecna placa sta 2 razlicni stvari. Delavska placa je cirka 50% nizja.

Če je tip rekel, da je bila takrat delavska plača 300 DEM, danes je pa 1200 EUR (ko je povprečna plača 1400 EUR), se je pri delavski plači iz 1992 uštel za faktor 2.

Če pa iz virov, ki sem jih prilepil ne zmorete preračunat, da je povprečna plača dejansko bila okoli 600-700 DEM kot sem iz spomina bleknil... pa niti ne bom začuden. Navsezadnje smo na sloteku.

matobeli ::

No dej, cifro. 100SIT/SLT je bilo 0.5, 1, 3, 15 DEM.

Vse ostalo je nabijanje gasterbajterja.

no comment ::

Dovolj žalostno, da ne znaš klikniti na link v mojem postu in prebrat vse tečaje za DEM v letu 1992, ki so zabeleženi.

Ampak OK, greva kot v 5. razredu...

Tečaj se je od 1.1.1992 do 31.12.1992 dvignil iz 37,33 na 61,15 SIT za 1 DEM. Povprečna neto plača v letu 1992 je bila 30,813 SIT. Plače so bile v tem obdobju indeksirane, torej so se gibale približno tako kot tečaj. Če vzamemo za preračun povprečje tečaja 49,24 se ne bova veliko zmotila. Torej samo še zdeliva 30,813 SIT z 49,24 SIT/DEM in dobiva.... PRESENEČENJE... 625 DEM.

Je 625 bližje mojim 600-700 ali 300?

matobeli ::

Sedi 5.

Če koga še zanima po različnih letih, banka slovenije ima še vedno objavljene tečaje https://www.bsi.si/statistika/devizni-t...

aiko ::

Leta 2002 je bila dobra plača večine cca.100 000 Sit, kar je bilo 417 Eur, tako da leta 1992 ni pod nobenim pogojem bila višja. Lp

Utk ::

Jah, 100 ni bla slaba plača, so pa bli tudi dost navadni delavci, ki so vlekli 150, tudi 180. Kljub propagandi in populizmu levice in Levice, so razlike vse manjše, ne vse večje. Včasih je delavec v slabi firmi dobil 50 jurjev, v dobri firmi v istem kraju pa 90 ali 100. Danes je nemogoče da bi nekdo za isto delo v istem kraju dobil minimalca ali pa jurja pa pol recimo.

link_up ::

tm, tm...20k

menjalni tecaj je bil 1.95:1, inflacije je pa cca 100% od takrat. :)
In and Out

nejc_nejc ::

1992 verjetno ne bo čisto držalo. Takrat smo imeli še oznako SLT. ....aaaa malo si prikrojil. V linku slike piše 1998 ;)
Ampak za augenmas pa štima.


Sploh nisem gledal linka slike, me je še spomin mal zavedel.....
Sicer pa ni glih posrecena primerjava, ker je ena iz neke cevabdzinice, druga pa iz Planice....:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

no comment ::

aiko je izjavil:

Leta 2002 je bila dobra plača večine cca.100 000 Sit, kar je bilo 417 Eur, tako da leta 1992 ni pod nobenim pogojem bila višja. Lp

Povprečna neto plača v 2002 je bila skoraj 150k SIT.

BorutO ::

nejc_nejc je izjavil:

2023
1992



ni glih ista lokacija ampak za augenmaso bo dobr
240 SIT = 1 €

Pogrešam te čase ... ko sem kot mulc hodil na gasilske veselice pa z jurja tolarji jedel in pil celo noč ... jupije pa kokte toliko spil, da nisem več mogel piti, isto čvape pa hotdoge mlel ... za slabih 5 evrov današnjih.

meho7 ::

BorutO je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

2023
1992



ni glih ista lokacija ampak za augenmaso bo dobr
240 SIT = 1 €

Pogrešam te čase ... ko sem kot mulc hodil na gasilske veselice pa z jurja tolarji jedel in pil celo noč ... jupije pa kokte toliko spil, da nisem več mogel piti, isto čvape pa hotdoge mlel ... za slabih 5 evrov današnjih.

Ali pa kino.
Vstopnica 650 sit - 90min film
Coca Cola 0,5l 115 sit
Pomsticks chips 120sit 100g
Sedaj pa...

mtosev ::

meho7 je izjavil:

BorutO je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

2023
1992



ni glih ista lokacija ampak za augenmaso bo dobr
240 SIT = 1 EUR

Pogrešam te čase ... ko sem kot mulc hodil na gasilske veselice pa z jurja tolarji jedel in pil celo noč ... jupije pa kokte toliko spil, da nisem več mogel piti, isto čvape pa hotdoge mlel ... za slabih 5 evrov današnjih.

Ali pa kino.
Vstopnica 650 sit - 90min film
Coca Cola 0,5l 115 sit
Pomsticks chips 120sit 100g
Sedaj pa...

Sedaj pogledal račun iz mariboxa za leto 2019 in Coca cola 0.5 je bila 2.5EUR.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
Enermax Platimax | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

bobby ::

Najdi ceno alpskega mleka ljubljanske mlekarne 3,5 mlecne mascobe takrat in sedaj in ai zracunaj. In je tam tam glede nakupne moci valute, odstopanje 7% gor ali dol ampak bos preživel
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

telexdell ::

bobby je izjavil:

Najdi ceno alpskega mleka ljubljanske mlekarne 3,5 mlecne mascobe takrat in sedaj in ai zracunaj. In je tam tam glede nakupne moci valute, odstopanje 7% gor ali dol ampak bos preživel

Pa še obstaujajo Ljubljanske mlekarne ali je šerif že vso kmetijsko zemljišče okrog Ljubljane najprej odkupil za bagatelo, pol spremenil v zazidalno zemljišče in nato prodal za ceno zobnega zlata z dodatkom rasti Bitcoinov? Če pa ni krav, pa tudi mleka ni- ne velja tista od taubija, ko je bil na obisku pri kmetu: taubi: kaj pa so te živali v hlevu? kmet: krave. taubi: Zakaj pa jih imate tu? kmet: da nam dajo mleko. taubi: Mi ga pa v supermaketu kupimo in ne rabimo krav.
Ko se pogovarjate o nekem obdobju- sem takrat sanjal o 1000 DEM plače pa sem se kljub temu usedel v avto in šel na dopust. Šotor spalka, švercanje oseb v kampih... Danes plačam 3...4 jurje za dopust, preden se sploh usedem v avto. Po tej logiki je danes 20 jurjev DEM vrednih vsaj dvo letne neto plače inženirja na začetku svoje kariere.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BCSman ::

Denar je samo sredstvo za dodatno izžemanje srednjega sloja. Prihranijo več kot potrošijo, vendar ves akumuliran presežek na račun inflacije z leti izgubijo, ker ga niso sposobni investirat.

kow ::

bobby je izjavil:

Najdi ceno alpskega mleka ljubljanske mlekarne 3,5 mlecne mascobe takrat in sedaj in ai zracunaj. In je tam tam glede nakupne moci valute, odstopanje 7% gor ali dol ampak bos preživel


V 30 letih je bil velik napredek pri produktivnosti proizvodnji in distribuciji mleka. Boljsa metrika je cena moske frizure ali kaj podobnega.

solatko ::

nosiyo - Ne nasedaj nebulozam, povprečna plača v SLO je bila l.1990 nekaj čez 1000DEM, to je bila plača večine delavcev s poklicno izobrazbo, v JU so bile plače nižje. Povprečno plačo in več je imelo cca 70%-ov zaposlenih. Če si bil v dobri firmi, je bila vsaj dvakrat na leto še ena plača + regres. Razmerje plač je bilo max 1:5.
Delo krepa človeka

nejc_nejc ::

Solatko, ker kurz si uposteval?

solatko ::

nejc_nejc - Preprodajalski, ko smo kupovali DEM. Časi Markovičke, novega zakona o podjetjih, razmišljanjih in že prva dejanja osamosvojitve kurs DIN-DEM 1:7 7 DIN za 1 DEM in Markovičev zajeb preprodajalcev iz sobote na nedeljo, v ponedeljek nakup DEM v bankah po uradnem tečaju. Takrat sem delal orodjarska dela na CNC centru. Z 30€ plače, kot se govori sedaj o takratnih časih, nebi zraslo toliko hiš in se kupilo toliko stanovanj po Sloveniji. Pač janšistična propaganda v kateri ni niti kančka resnice. Na Golfa ali 101-ko se je čakalo nekaj let, kar s takimi plačami, kot govorijo danes nebi bilo možno. V Litostroju je imel generalni direktor v začetku 70-ih let 6.-to plačo, pred njim so bili en rezkalec, dva strugarja, en varilec in en inžinir iz razvoja pa ni bilo direktorja nič sram zaradi tega.
Delo krepa človeka

solatko ::

Dekorativna 16.plač/leto, razmerje snažilka - direktor 1:3 od leta 1973-1976 potem pa uveljavitev zakona o združenem delu, TOZD-i, razbijanje in združevanje le-teh, neko SOZD-iranje, povečanje administracije, skratka kretenizmi tovariša Kardelja in začela so se sranja predvsem za tiste, ki so po firmah delal, nekatere pa so kljub temu, obdržale dober status za delavce - v LJ recimo Kolinska, Indos, Velana, Tiki, Iskra - Elektrooptika,... Saturnus - avtooprema,..
Delo krepa človeka

nejc_nejc ::

Nc ni Markovic dilerjev zajebal. Se je tecaj celi nesec pred tem prilagajal, ne bluzi, sem v pokriti trznici dnevno menjal.
Kasnej, si pa lahko iz kongresca na subicko letal pa RVC basal.

če je blo tolk super, zakaj pa ni ostalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejc_nejc ()

solatko ::

nejc_nejc - Seveda jih je zajebal, v petek so šli na Kosovo in Bosno s kufri dinarjev, jih dol za +20% menjali v Švicarje in marke, potem pa v Sloveniji prodajali po dvournem tečaju +30% s tem, da so devize preplačali in so v ponedeljek lahko vsi kupili po uradnem tečaju, se jim je valjalo na kupe deviz, katere ni nihče hotel tudi po uradnem tečaju, sem jih poznal kar nekaj in vem kakšno izgubo jim je naredu. Se moraš zavedat, da so ves likvidni denar vsak petek zamenjali v devize po precej drugačnem tečaju.
Glavno menjalno mesto so bile ljubljanske Žale in tam so obeslili črno zastavo tist ponedeljek, uporabniki pa v smeh in fakič.
Delo krepa človeka

nejc_nejc ::

To o menjavi na banki, se je vedelo 1 mesec prej.

solatko ::

nejc_nejc - Niti pod slučajno ne, bilo je javljeno v soboto zvečer ob isti uri po celi yugi, niti pod razno tega niso vedele niti banke, razen centralne.
Delo krepa človeka

Telbanc ::

https://www.stat.si/statweb/File/DocSys...

Povprečna neto plača, l. 1992 je bila 128,58 evrov. (str. 13)

Kar se tiče Markoviča in njegovih nuboloz, takrat so vsi vedeli, da tečaj ne bo zdržal in so na veliko kupovali marke, franke,šilinge... dokler tečaj ni razneslo, ker ni mel gospodarskega kritja.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

solatko ::

Telbanc - Ne vem fantje koliko vam dela zdrava kmečka pamet in logika - če bi bila povprečna plača v takem znesku, od kje nam denar za nakupe avtomobilov, saj je najcenejši takrat stal okoli 4500€, kako so ljudje gradili hiše ali kupovali stanovanja, če je bil m2 2000€. Po vaših, predvsem desnih mnenjih, so bile plače v A 10x višje, cene pa smo imeli višje, saj se je na veliko hodilo v A in I po nakupih. Res človek ne ve, kako bi vas poimenoval. Markovičev program so pohvalili najboljši ekonomski teoretiki v zahodni Europi. Po vašem bi moral SDK ukrepat, če bi si delavec privoščil luksuz v obliki ROG-ovega ponija. Za izračun penzije so mi vzeli 18.let dela v yugi, ker so šle plače z osamosvojitvijo v realnem sektorju krepko dol, saj se je pri zmanjšanem BDP-ju naredilo razmerje plač iz 1:5 na 1:20+ in so plačila padla iz prej 70%-ov plus v povprečju ali več, na 70% do povprečja.
Delo krepa človeka

Telbanc ::

Vir je statistični urad RS. Kva najedaš? Markovič je bil blefer. Če zaj pogledaš geopolitično, bi razumel, zakaj je Juga razpadla. Pač smo dobili Hofer v vsako vas, industrijo so nam pa pokupli. Mamo pa 43 milijard evrov pufa. In to je druga Švica.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Utk ::

Markovičev program so pohvalili najboljši ekonomski teoretiki v zahodni Europi.

Marsikaj v Jugoslaviji so teoretiki hvalili. Potem so pa v praksi videli kako zelo nimajo pojma.

No, marsikdaj si je Jugoslavija tudi izmislila, da jo hvalijo...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Se še spomnite specifikacij vašega prvega PC računalnika? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19013587 (6734) mihagr
»

Dinarji, marke, tolarji, ojro...

Oddelek: Loža
1611435 (4511) BuDi79
»

Jugoslavija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8822038 (16883) Aston_11

Več podobnih tem