» »

FID toplotne črpalke meče ven

FID toplotne črpalke meče ven

«
1
2

Tomkam ::

Zdravo vsem. Precej obupan sem že, pa sprašujem še takole, ker vsi pač vse vemo.
Lani novembra smo v bajto priklopili toplotno črpalko voda-voda. Zadeva ima samostojno FID stikalo in lastne varovalke za vse tri faze.
Na to čudo so priklopljeni toplotna črpalka, pred-izmenjevalec, potopna črpalka ter tri pumpe za radiatorske sisteme, ki iz zalogovnika ob ukazu termo stikala ženejo toplo vodo vsaka v svoje nadstropje.
Od samega začetka je vsake toliko (npr. na 10 dni) zabrisalo FID ven. Na aplikaciji si opazil da TČ nima povezave z internetom, in enako obvestilo si dobil na e-pošto. Pa se je stopnjevalo. Na 7 dni pa na 3 in tudi po 3x dnevno. Zelo nepovezano, zelo različne ure dneva. A moteče, saj ne moreš nikamor od hiše.
Boš šel za tri dni od bajte in ti bo vse zmrznilo.
Poleti je bilo sicer vse v redu, a ob novi kurilni se mi je mešalo. Prišli so monterji, nekaj merili in nič našli, prišel moj električar, isto, prišel serviser od proizvajalca, enako.
Ko je bil štromar od proizvajalca je vpričo njega ene 3x ven ruknilo, pa tudi ni našel napake. Bomo poslali nekoga z boljšim instrumentom...
Vsi razlagajo, da ne morejo najti napake takrat, ko vse dela. (moja logika pa pravi, da takrat ko FID ven vrže tudi ne moraš najti napake, če ni štroma?)
Prišli so monterji in zamenjali potopno črpalko, pa ni nič pomagalo.
Potem so pred 5 dnevi v trafotu menjali trafo (najbrž iz 500 na 1000). Smo bili 8 ur brez štroma, bajto imamo pa ca 20 m od trafota.
In potem do danes ni vrglo ven. Danes pa je vrglo ven najmanj 14x. Od tega v 10 minutah 12x. Ostale 2x pa v naslednje pol ure. sedaj spet dela.

Teorija: Ali lahko ven meče zaradi nihanja v napetosti, ker smo preblizu trafota. Danes je sobota pred Božičem in so vsi doma, vsi pečejo... Med tednom ko je bia večina v službah, ni bilo takih nihanj.

Ali bi se dalo zadevo rešit s trofaznim UPS-om? Kako močnega bi potreboval. Ali pa z drugačnim FID-om?

Prosim ideje in preloge, ki bodo cenovno znosni. Ker ravno zaposlil čuvaja, ki bo vklapljal FID nazaj, nebi.

Pa hvala za vse ideje.

pviran3 ::

Probaj naresti čim več meritev, če ti rata odkrit težavo.
Nekje se zemlja dotika nule. (rumena in modra), mogoče je kje celo ničeno. Koliko ohm imaš med zemljo in nulo in ali piska čez?

Lahko pa vežeš tudi mimo fid stikala in če dela vse, ne bi smelo bit problem.
Frekvenčniki in motorji včasih delajo motijo fid stikalu, uprabljaj kakega z višjo toleranco, sploh je če 30mA

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pviran3 ()

starfotr ::

Oh. A da bi pa naročili meritve električne inštalacije to pa ne?

Guglaj nneli.

Glede na to, da ti je že tokrat vrglo ven, je smiselno zamenjat fid. Ker je cel predrman.

In dokler ne bo odkritega vzroka, je neumnost sploh karkoli ugibat.

Odklopi porabnike enega po enega. To je vse, kar lahko narediš kot laik.

In čudi me, da niste tega uredili. Da je bil rešitev vklop vedno znova. Mislim, to je isto, kot da prelepiš rdečo lučko v avto in teraš dalje.

Tomkam ::

pviran3: fid je 300mA EFI-P4 40A. Montirali so ga monterji od TČ.
O čimveč meritvah sem napisal: Prišli so monterji, nekaj merili in nič našli, prišel moj električar, isto, prišel serviser od proizvajalca, enako.
Ko je bil štromar od proizvajalca je vpričo njega ene 3x ven ruknilo, pa tudi ni našel napake. Bomo poslali nekoga z boljšim instrumentom...

starfotr: Poleg tega: Prišli so monterji, nekaj merili in nič našli, prišel moj električar, isto, prišel serviser od proizvajalca, enako.
Ko je bil štromar od proizvajalca je vpričo njega ene 3x ven ruknilo, pa tudi ni našel napake. Bomo poslali nekoga z boljšim instrumentom...
Kakšne meritve in komu bi ti še naročil?
Normalno je TČ naštelana, da dela brez rezervnega vira, torej brez el. grelca, pa naključno meče ven.
Dal sem TČ na samo rezervni vir (pomeni, da je odklopilo potopno črpalko in pred-izmenjevalec, pa je tudi vrglo ven.
Kot laik sklepam, da ni okvare na porabnikih, ker je tudi trije poklicni štromarji niso našli, ampak je lahko problem nihanje napetosti iz trafota.

Menjavo FIDa sem jim večkrat predlagal, pa so vsi gluhi na to uho.

To, da pa nazaj vklapljam ko ven meče in se tebi zdim bedak...
kaj pa bi ti naredil sredi zime, ko ti vsak dan 3x vrže ven edini vir ogravanja za tristanovanjski vigvam?
Bi zakuril s parketom ali kaj?

Utk ::

Morda bi pa lahko poskusili obratno, na ta fid na vsako fazo priklopit en kaloriferček, ki nima veze s toplotno črpalko, in da je neka konkretna poraba na vseh fazah, in če spet vrže ven, veš da je krif trafo in kličeš uradne štromarje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

starfotr ::

TČ nekje prebija na zemljo, če ti izklopi fid.

To je nevarno. In seveda da je neumno nazaj vklopit pokvarjeno TČ. Očitno ti ni mar, če ti bo kakega v familiji odneslo na drug svet zaradi teh dejanj.

Ne bom sem sedaj spuščal še v to debato, da je neumno imeti samo en vir ogrevanja.

Elektro distibucija nima tu nobene veze. Če je nov transformator ali pa star.

roki11 ::

Nisem štromar, ampak nekje gre nula v zemljo. Preveri kaj je tisto, ki to povzroča, tako kot je nekdo že napisal prej, odklopi vse in enege po enega vklaplaj nazaj in kmalu boš videl kateri je porabnik je vzrok. Prazniki so idealni za takšno delo, ker takoj vidiš.

Če misliš, da je nihanje napetosti, če imaš kakšen smart plug doma, ki ima merjenje porabe (taki imajo večinoma tudi merjenje napetosti); lahko meriš napetost preko aplikacije. Jasno pa je, da napetost niha...pri meni danes od 241V do 226V na eni fazi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: roki11 ()

bbbbbb2015 ::

Tomkam je izjavil:

Zdravo vsem. Precej obupan sem že, pa sprašujem še takole, ker vsi pač vse vemo.
Lani novembra smo v bajto priklopili toplotno črpalko voda-voda. Zadeva ima samostojno FID stikalo in lastne varovalke za vse tri faze.
Na to čudo so priklopljeni toplotna črpalka, pred-izmenjevalec, potopna črpalka ter tri pumpe za radiatorske sisteme, ki iz zalogovnika ob ukazu termo stikala ženejo toplo vodo vsaka v svoje nadstropje.
Od samega začetka je vsake toliko (npr. na 10 dni) zabrisalo FID ven. Na aplikaciji si opazil da TČ nima povezave z internetom, in enako obvestilo si dobil na e-pošto. Pa se je stopnjevalo. Na 7 dni pa na 3 in tudi po 3x dnevno. Zelo nepovezano, zelo različne ure dneva. A moteče, saj ne moreš nikamor od hiše.
Ali bi se dalo zadevo rešit s trofaznim UPS-om? Kako močnega bi potreboval. Ali pa z drugačnim FID-om?

Prosim ideje in preloge, ki bodo cenovno znosni. Ker ravno zaposlil čuvaja, ki bo vklapljal FID nazaj, nebi.

Pa hvala za vse ideje.


To, kar opisuješ, ni normalno. To ni bilo normalno že prvih 10 dni in je zdaj še manj normalno. Ker imaš 300mA FID, preobčutljivost ne bi smela biti problem.
V računalništvu imaš dostikrat "prepuščanje" napajalnika iz faze proti zemlji, recimo 1-2mA, pa če imaš šest serverjev, pa vsak dva napajalnika, ti recimo meče ven občasno FID, ki je recimo 30mA.

Zanimivo je, da vklopiš FID in le-ta dela naprej, vsaj nekaj časa. Ker običajno recimo, če imaš potopno črpalko, ter prebije vlaga na motor, sproži FID, vendar če FID vklopi nazaj, se FID takoj izklopi.
Po uri, dveh lahko pumpo priklopiš nazaj, včasih pa še to ne.

Vendar tebi nekaj časa dela, pa zopet vrže ven FID. To meni kaže na to, da je problem v nekem elektronskem sklopu, ki ima nek napajalnk ali AC/AC ali AC/DC konverter.

Zdaj ni druge, kot to debagirati, kar je zelo mučno sicer samo v takih primerih ni druge. Jaz sem debagiral že celo poslovno stavbo, tako da povsem razumem stisko.
Potreboval boš pomoč elektrikarja, razen če sam obvladaš elektriko.

Imaš dve varianti:
a) vgradiš dva FIDa, povsem enaka, polovico porabnikov vežeš na prvi fid, polovico na drugi fid
b) če ima stavba glavni fid in če ti ni škoda, da občasno meče ven glavni fid (ki seveda tudi mora biti 300mA), vežeš pol porabnikov mimo fid (na glavni fid), polovico pa na fid

Ko vrže ven fid, potem od te polovice porabnikov preseliš pol porabnikov na fid, ki ga ni vrglo ven, polovica pa ostane.
To delaš tako dolgo, dokler ti ostane en sam porabnik - ta ti povzroča metanje fida ven. Če ti nenadoma začne metati drigi fid ven, poterm pomeni, da je napaka v preseljeni polovici, ter to preseljenbo polovico zamenjaš s tisto, ki je prej ostala na fid. Upam, da razumeš logiko tega iskanja.

Seveda je to včasih problem. Ker recimo vodne pumpe so lahko vezane na kontroler, ki poganja vsako od pump, kontroler pa je potem vezan na elektriko.

Vendar pa glede na naravo napake, nekje odpoveduje elektronski sklop, ne gre za fizični dotik vode na fazo.

Druga opcija pa je, da razmečeš, oz. da mojster razmeče, kolikor lahko vse sklope, morda kje voda prebija na elektronski sklop, ki odpoveduje.

Da bi bil sam FID defekten. Glej, lahko probaš, če misliš, da je to prav. FID stane ne vem 30-50EUR, plus montaža 100EUR. Po moji izkušnjah še nisem videl defektni FID. FID poči če 100x poči 100x. Je še vedno FID.

S premetavanjem porabnikov med dvema FIDoma ali z montažo pol porabnikov mimo fid se rešujejo taki problemi.

Zgodovina sprememb…

mirator ::

Na to čudo so priklopljeni toplotna črpalka, pred-izmenjevalec, potopna črpalka ter tri pumpe za radiatorske sisteme, ki iz zalogovnika ob ukazu termo stikala ženejo toplo vodo vsaka v svoje nadstropje.

Če električarji in serviserji niso ugtovili vzroka, kao misliš, da ga bomo forumaši? OK, vem, si se pač poslužil še ene možnosti.
Jaz bi ti predlagal sledeče. Z električarjem ugotovita, kako so na FID povezani elementi, kot si jih opisal. Potem če je možno (dela, časovno vsekakor ne bo malo) priključi element po elementu in čakaj, da ti FID odklopi. Mogoče boš tako le eliminiral tistega, ki ti dela zdraho. FID pa ti izklopi v obeh primerih, ali pride do stika faze ali nule z nekim ozemljenim kovinskim ohišjem. Najtežje je najti dotik nule z ozemljenim ohišjem.

Highlag ::

Da fid ven meče pomeni, da teče tok nekam kamor nebi smel. Tipično proti zemlji. Fid stikalo "meri" tok ki teče po fazah in tok ki teče po nuli. Če sta neka ostane vklopljen, če sta različna pa vrže ven. To namreč pomeni, da tok teče nekje proti zemlji.

Sam bi se tega lotil tako, da bi ozemljenim stvarem odklopil zemljo in potem pomeril ali je na ozemljenem delu proti ozemljitvi napetost. Če je, potem tam elektrika pušča in zato fid vrže ven. Seveda vse stvari niso ozemljene, pa težavo dela samo vlaga v kaki dozi ali pa ohišju. Je pa kar nekaj dela da zadevo lociraš, ker moraš vsakega porabnika posebej pogledat. Odstranjevanje zemlje je seveda, v teh primerih pa še posebej, smrtno nevarno.

Meni je enkrat FID vrglo ven, ko je v hladilniku zaradi vibracij eni žici preglodalo izolacijo pa je bilo 230V na ohišju hladilnika. ČE nebi bilo ozemljeno, bi me lahko fino usekalo če bi se hladilnika prijel. Drugi primer je bil pa v dvoriščnih vratih, kjer je enemu martinčku uspelo zlesti skozi eno luknjo v škatlo z elektroniko, kjer je bilo lepo toplo, pa se je dotaknil nečesa, kar se nebi smel.... Od njega je ostalo samo okostje ko sem čez čas ugotavljal da ga vrata nekaj serjejo... Tako da vse sorte.
Never trust a computer you can't throw out a window

Kalibri ::

Tole bi moralo delati tudi s 30mA FID-om. Nekaj pod 300mA, ko šele izklopi, je že nevarno po življenju.
Jaz bi se posvetil potopni črpalki oziroma kablu do nje, tudi če je bila zamenjana. Tam je verjeten preboj, ker je voda/vlaga. Kaj pa kabel do nje?
In bi začel z izklapljanjem kablov do porabnikov, torej na izločanje.
Kar po vrsti. Neka logika mora biti.

Tomkam ::

fantje vsem hvala
bbbbbb2015 tvoj nasvet se zdi odličen. Prvi delovni dan grem po FID. Na srečo so, kot sem napisal, na tem FIDu le
toplotna črpalka, pred-izmenjevalec, potopna črpalka ter tri pumpe za tri etaže,
tako da bom za začetek razdelil in dal pumpe za ogrevanje na drug fid, TČ, potopno in predizmenjevalnik pa bom pustil na sedanjem.
Če ni nobena od pump, bom vedel, da je težava na sistemu TČ. Ker so potopno in kabel do nje od predizmenjevalca menjali,
naj potem oni v garanciji zrihtajo ali zamenjajo. Ker potem vemo kje je napaka.

Kaj pa vaše mnenje o nihanju napetosti kot vzroku za težavo. Sosed v ulici je imel praktično enak problem in ga je rešil s trifaznim UPS.
Samo to najbrž ni več hec za 100 €?

mirator ::

Nihanje napetosti na FID nima vpliva.

bbbbbb2015 ::

Tomkam je izjavil:

Kaj pa vaše mnenje o nihanju napetosti kot vzroku za težavo. Sosed v ulici je imel praktično enak problem in ga je rešil s trifaznim UPS.
Samo to najbrž ni več hec za 100 EUR?


Nihanje napetosti samo po sebi nima veze s FIDom. Je pa tako, da če napetost niha, dostikrat poškoduje električne naprave, ki imajo v sebi kakšen koli AC/DC ali AC/AC konverter. Taka je vsaj moja izkušnja.
Če nekdo da UPS potem sicer stabilizira napetost, ampak nekje se skriva poškodovan ali napajalec ali konverter ali inverter. Že sicer vsak switchan power supply ima en micen leak 1mA iz faze na zemljo. To se da izmeriti. Poškodovan PSU pa ima lahko precejšen leak. In to meče ven fid.

Vendar pa lahko kupiš (kasneje ko problem rešiš) en APC UPS, navaden, za računalnik. Ta ups ti bo vedno beležil, ko napetost zaniha. Zdaj nisem elektrikar, da bi lahko povedal, če napetost izpolnjuje merila kvalitete, vendar če je tega nihanja dosti, se je treba pritožiti na elektro.

Zgodovina sprememb…

manic ::

Kako pa imaš vezan tale ETIjev fid, ki je za ogrevanje? Direktno od ure ali za fidom za hišo? ETI ni ravno kvalitetna znamka, sem na drugih forumih marsikaj slabega slišal od električarjev. Najbolj se priporoča Schrack al pa Schneider, za slednjega sem se jaz odločil, ko sem posodabljal elektro omaro pred vgradnjo TČ zrak-voda pri meni. Kolk močno TČ imaš drugače?
Techno inside!!!

starfotr ::

Preden kupiš novega, je treba izbrat pravi tip. Tip se izbere glede na priklopljeno breme. Poglej tip F, B ali B+.

In seveda pogledat kakšna je vezava v inštalaciji, če je kje vgrajen še kak drug FID, ker drugače lahko pride do neželenih proženj, ker ni ustrezne zakasnitve ali selektivnosti.

Eti so povsem solidna izbira. Seveda so pa na svetu različni proizvajalci in različna kakovost. Vse je pogojeno tudi s ceno.

Tomkam ::

 napeljava

napeljava



od hišnih varovalk do TČ in pump je to edini FID na tej liniji.
TČ je menda 3 x 2 kW, obtočne so 3 x 100W, potopna je 750W
Če razdelim na še en enak FID bo to menda OK?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tomkam ()

A. Smith ::

Glede na sliko, moraš vsekakor preveriti še pumpe za vodo, če mogoče kakšna prebija.

V omarici potegniti dol plastiko in s tokovnimi kleščami ugotoviti, po kateri veji teče tok po ozemljitvenem vodniku.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

bbbbbb2015 ::

Tomkam je izjavil:

fantje vsem hvala
bbbbbb2015 tvoj nasvet se zdi odličen. Prvi delovni dan grem po FID. Na srečo so, kot sem napisal, na tem FIDu le
toplotna črpalka, pred-izmenjevalec, potopna črpalka ter tri pumpe za tri etaže,
tako da bom za začetek razdelil in dal pumpe za ogrevanje na drug fid, TČ, potopno in predizmenjevalnik pa bom pustil na sedanjem.
Če ni nobena od pump, bom vedel, da je težava na sistemu TČ. Ker so potopno in kabel do nje od predizmenjevalca menjali,
naj potem oni v garanciji zrihtajo ali zamenjajo. Ker potem vemo kje je napaka.


Poglej, nočem te učiti, kako se uveljavlja garancija, ker jaz sem že uveljavljal garancijo za zelo micene stvari, pa tudi za stvari vredne čez 100k EUR.
Praviloma nihče ne mara garancijskih zahtevkov, sploh za material, ki že nekaj časa je v rabi. Ker na koncu rečejo, prenapetost iz omrežja, to pač je tako, to ni garancija.

Zato je v tvojem interesu, če ima TČ več sklopov, da natančno ugotoviš, v katerem podsklopu se skriva napaka. Ker veš, dokler oni točno ne vedo, kje se skriva napaka, ti ne bodo šli nekaj na pamet menjavat.
Enkrat so ti že nekaj menjavali, pa ni pomagalo. Vsaka naslednja menjava na pamet je težja, ker dostikrat distributer noče vzeti nazaj robe, za katero ni nastančno dokazana napaka.

Tako potem zamenjana roba ostane na kontu izvajalca, to še oni tu in tam kaj zamenjajo, samo generalno pa nočejo kar zamenjati cele TČ.


Jaz bi ti lahko,pokazal, da sem za robo, ki sem jo jaz uveljavljal z garancijskim zahtevkom, delal slike točno v hipu, ko pride to napake.

Imel sem tudi eno težavo s pumpo (sicer tako 1200W), stražil sem jo 20 minut in snemal, ker se je včasih ustavljala s čudnim pokom, da je odmevalo. Kar sigurno ni normalno za novo pumpo. Pok sem posnel na video, mojster je prišel in točno videl, da nepovratni ventil ne dela dobro in je zamenjal nepovratni ventil v hipu. Na garancijo.

Zato poskusi ugotoviti točno, kateri podsklop TČ meče fid ven, ker boš s tem pomagal sebi in njim.

Zgodovina sprememb…

Matko ::

Tole je naprej za pošteno pogledat in premerit z namenskim inštrumentom.

@avtorju:
imaš kakšna poročila, kaj so ti merili?

Kdaj, če sploh, si imel pregledano električno inštalacijo?

starfotr ::

Pregled instalacije sem mu jaz svetoval že v prvem odgovoru.

Vendar se je kasneje izkazalo, da gre najverjetneje za okvaro TČ.

Matko ::

Seveda je napaka 99% v sklopu, ki napaja toplotno, a ponudnik se bo enostavno izgovoril, da očitno inštalacija ni ok.

Avtor nima ničesar, da bi lahko trdil kontra. ;)

mirator ::

Ponavljam, kar sem že zapisal:
Če električarji in serviserji niso ugtovili vzroka, kao misliš, da ga bomo forumaši? OK, vem, si se pač poslužil še ene možnosti.
Jaz bi ti predlagal sledeče. Z električarjem ugotovita, kako so na FID povezani elementi, kot si jih opisal. Potem če je možno (dela, časovno vsekakor ne bo malo) priključi element po elementu in čakaj, da ti FID odklopi. Mogoče boš tako le eliminiral tistega, ki ti dela zdraho. FID pa ti izklopi v obeh primerih, ali pride do stika faze ali nule z nekim ozemljenim kovinskim ohišjem. Najtežje je najti dotik nule z ozemljenim ohišjem.

Na tvoji risbi sem opazil, da imaš nekaj stvari šivanih. Tam je mogoče, da je električar kje nehote zamenjal PE in N. Ko se ta element vključi, ti izklopi FID. Odmisli pa uveljavlanje kakršne koli garancije na FID. Dokler ti izklaplja, je povsem v redu.

Tomkam ::

Pred tremi leti je bil narejen komplet pregled napeljave
(elektro je menjal glavni vod do glavnih varovalk in zaradi priklopa novega odjemnega mesta v pritličju, so zahtevali vse meritve. Cel dan so merili po bajti)
V letošnjem letu so merili problematično vejo (to, na kateri je TČ in delavnica) vsaj 3x, in to moj električar, sinov električar, monterjev električar in proizvajalčev električar.
Na napeljavi niso našli napake.
Glede miratorjevega mnenja (zamenjal PE in N. Ko se ta element vključi, ti izklopi FID) domnevam, da je malo verjetno da je to karkoli izven TČ.
Ker izven kurilne sezone pol leta ni bilo niti enega izpada, med kurilno pa včasih vse dela cel teden, potem pa v 10 min. 12x ven vrže. In potem spet dela.
Ne vem kaj razen TČ bi bilo na vodu, da bi se ne vklopilo 5 dni.
Obtočna za vsako etažo se sigurno vklopi nekajkrat dnevno, TČ tudi, potopna in pred-izmenjevalec tudi.
Drugega pa na veji ni.
Torej le nek podsklop v notranjosti TČ. Tega pa jaz ne morem najti, ker v drobovje naprave, ki je v garanciji ne bom tiščal.

Danes sem UPS povezal s PC in mi zapisuje loge o vhodni napetosti.
Samo dve zanimivi: 9:34 241 V, 11:47 236 V

starfotr ::

Če si blizu transformatorske postaje, potem je normalno da imaš višjo napetost. Da imajo tisti bolj na koncu veje tudi vsaj normalno napetost.

Sicer pa nič posebej posebnega glede teh dveh meritev.

Tomkam ::

pravkar je ven zabrisala in potem še 5x ob poskusu vklopa.
Šestič pa je zagrabila in spet dela.
Napetost je bila 241 V

starfotr ::

Do 253 V ti mora vse preživet.

In ponovno, napajalna napetost nima nobene zveze s tvojimi težavami.

Veži mimo FIDa in naj TČ dokončno crkne. Takrat bodo menjali komplet.

A. Smith ::

Tomkam je izjavil:

pravkar je ven zabrisala in potem še 5x ob poskusu vklopa.
Šestič pa je zagrabila in spet dela.
Napetost je bila 241 V

To ne sme imeti nobene povezave z napetostjo. VSE sodobne električne naprave morajo prenesti vsaj 275VAC. Brez heca.

Če je nekaj v TČ defektnega, napajalna napetost 241V NE more biti razlog za to.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

silon42 ::

Predlagam da se doda (TC monter) nov FID za potopno crpalno (ugibam da je trofazna, kupis enak FID... in rele/kontaktor ce je potrebno za vklop), potem se bo videlo ce je tam problem...

A. Smith ::

silon42 je izjavil:

Predlagam da se doda (TC monter) nov FID za potopno crpalno (ugibam da je trofazna, kupis enak FID... in rele/kontaktor ce je potrebno za vklop), potem se bo videlo ce je tam problem...

To bi sicer delovalo.

Ali pa naj monter prinese s seboj tokovne klešče in z njimi premeri, točno po katerem od ozemljitvenih vodnikov, ki pridejo v omarico, pride tok. 300mA je že toliko toka, da bi ga morale zaznati prav vsake klešče.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

int47 ::

A. Smith je izjavil:

Ali pa naj monter prinese s seboj tokovne klešče in z njimi premeri, točno po katerem od ozemljitvenih vodnikov, ki pridejo v omarico, pride tok. 300mA je že toliko toka, da bi ga morale zaznati prav vsake klešče.


Žal ni vedno tako enostavno.
Če bi bil tok v PE vedno >=300mA ponovni vklop FID stikala ne bi bil mogoč. Ker bi bila napaka vedno ponovljiva, bi jo serviserji že našli.

Fid lahko izklopi pri polovici nazivnega diferenčnega toka. Pri nazivnem diferenčnem toku mora izklopit.
Tokovne klešče kažejo povprečno vrednost v intervalu, ki je verjetno precej večji, od odzivnega časa FID stikala.

Tomkam je izjavil:

Ali bi se dalo zadevo rešit s trofaznim UPS-om?

Najmanjši 3F UPS je moči 10kVA. Na posamezni fazi zmore 10kVA/3=3.33kVA.
Na UPS-u ne smeš prekoračit obremenitve posamezne faze. 3F 10kVA UPS bo preobremenjen pri 1F 4kVA bremenu.

Večina večjih UPS-ov ima relativno visok tok v PE vodnik. Priklop večjega UPS-a za FID stikalo ni najboljša ideja.
Starejši modeli so imeli na izhodu transformator, ki bi preprečil, da bi FID zaznal diferenčni tok.
Novejši UPS-i so brez transformatorja.

Galvanska ločitev se da doseči tudi samo s transformatorjem.
Kakorkoli UPS z izhodnim transformatorjem, ali samo transformator nista poceni in napaka bo ostala skrita v instalaciji.

Je kje v instalaciji kakšen kabel, ki je priključen na N in PE, njegov konec pa je nezaščiten zunaj ?
Je zunaj kakšna doza, v kateri bi se lahko nabrala voda/kondenz ?
Možen bi bil tudi slab spoj na N v 3F delu instalacije, zaradi katerega občasno začne prevajat prenapetostna zaščita.

Če meritve instalacije niso nič pokazale, bo najbolje poiskat krivca z izločanjem.

p.s.
Mogoče veš, ali so bili tisti, ki so merili instalacijo pregledniki instalacij z ustreznim instrumentom, ali so merili samo z navadnim multimetrom ?

MadMax ::

Na koncu se bo našlo pomotoma (ali zaradi neznanja) zbrikano N in PE.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

A. Smith ::

int47 je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Ali pa naj monter prinese s seboj tokovne klešče in z njimi premeri, točno po katerem od ozemljitvenih vodnikov, ki pridejo v omarico, pride tok. 300mA je že toliko toka, da bi ga morale zaznati prav vsake klešče.


Žal ni vedno tako enostavno.
Če bi bil tok v PE vedno >=300mA ponovni vklop FID stikala ne bi bil mogoč. Ker bi bila napaka vedno ponovljiva, bi jo serviserji že našli.

Fid lahko izklopi pri polovici nazivnega diferenčnega toka. Pri nazivnem diferenčnem toku mora izklopit.
Tokovne klešče kažejo povprečno vrednost v intervalu, ki je verjetno precej večji, od odzivnega časa FID stikala.
Saj ne rečem, drži, kar praviš.

Ampak dvomim, da se zemeljski tok >=300mA vedno pojavi v pulzu z visoko vrednostjo. Če narašča iz neke nižje vrednosti, bi morale klešče kaj pokazati. Glede na to, da je to relativno enostavna in neinvazivna meritev, se mi še vedno zdi vredno poskusiti.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

starfotr ::

Ločljivost tokovnih klešč, ki jih imajo električarji je tipično 100 mA. Lahko tudi več, če imajo kakšne cenejše. In potem sploh ne vidijo tokov, ki tečejo.

A. Smith ::

Če 60mA teče in 100 pokaže, je vseeno. Če je vse prav, mora biti NIČ. Takoj torej, ko dobiš NEKAJ, je nekje že neka napaka.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

starfotr ::

Vprašanje tudi, kakšno je vzorčenje klešč. Če je hiter signal, ga tudi lahko ne zazna.

Glede na to, da baje že nekaj električarjev ni rešilo situacije, mislim da je imel vsaj eden izmed njih dobre tokovne klešče in premeril zadeve.

IL_DIAVOLO ::

Torej, dejstvo da rabis specialiste iz tujine, ko se na TC kaj pokvari, ni iz trte zvito. A to cudo tehnike nima garancije?
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

crniangeo ::

Jaz bi rekel da je nek rele napačno zvezan , ki ob določenem dogodku (npr dosežena temperatura) preklopi in zaradi napačne vezave brikne..
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

int47 ::

A. Smith je izjavil:

Če 60mA teče in 100 pokaže, je vseeno. Če je vse prav, mora biti NIČ. Takoj torej, ko dobiš NEKAJ, je nekje že neka napaka.


Če pogledaš Navodila za npr. te tokovne klešče, je:
ločljivost 0,1A
pogrešek 2% +-5 digit.

V teoriji lahko klešče pri 0,5A toka prikazujejo 0,0A in so še vedno v specifikacijah.

A. Smith ::

int47 je izjavil:

A. Smith je izjavil:

Če 60mA teče in 100 pokaže, je vseeno. Če je vse prav, mora biti NIČ. Takoj torej, ko dobiš NEKAJ, je nekje že neka napaka.


Če pogledaš Navodila za npr. te tokovne klešče, je:
ločljivost 0,1A
pogrešek 2% +-5 digit.

V teoriji lahko klešče pri 0,5A toka prikazujejo 0,0A in so še vedno v specifikacijah.


Seveda. Jaz imam recimo klešče, ki imajo ločljivost 20mA. Obstajajo take, ki zaznavajo mikroampere, itd. Niso vse klešče z minimalno zaznavo >500mA. S takimi si pač nimaš kaj pomagat. Ravno tako, kot ne uporabiš tavelikega Hiltija za beton, da izvrtaš luknjo v elektronsko vezje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Invictus ::

Najbrž je razlog čisto preprost...

Monterji toplotnih črplak NISO električarji. Niti ni so strojniki. So pač priučeni monterji. O elektriki imajo samo toliko pojma, da ti na 3 fazno varovalko znajkio priklopit kabel.

Bi rekel 90 %, da ti je na ozemljitev nekje pripeljal nulo. Zdaj pa najdi.

Za začetek pa vrži FID ven, 300mA ti nič ne pomaga, ker je to tako ali tako že smrtonosni tok, ki ubije vsakega. Tako ali tako prepozno izklopi...

Sicer pa teži firmi, ki ti je montirala/prodala, naj zrihtajo. To gre v garancijo in ter boli k**** koga pokličejo, da to zrihta...

Sam v info...

https://eucbeniki.sio.si/fizika9/190/in...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MadMax ::

Monterji res niso električarji. Niti niso strojniki. Niti (izberi poljubno).
TČ ali klime, vseeno, razlika bolj kot ne samo v velikosti.
Od teh ki se ukvarjajo s to "stroko" je 98% monterjev, serviserjev je malo, dobrih serviserjev pa še toliko manj.
Monter se "priuči" v enem dnevu, tudi če je prej ovce pasel, če je le kako orodje poleg kladiva kdaj v roki držal.
Dobrih serviserjev pa velikokrat še uvozniki/generalni distributerji nimajo. Žal!
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

mirator ::

Invictus je izjavil:

Najbrž je razlog čisto preprost...

Monterji toplotnih črplak NISO električarji. Niti ni so strojniki. So pač priučeni monterji. O elektriki imajo samo toliko pojma, da ti na 3 fazno varovalko znajkio priklopit kabel.

Bi rekel 90 %, da ti je na ozemljitev nekje pripeljal nulo. Zdaj pa najdi.

Za začetek pa vrži FID ven, 300mA ti nič ne pomaga, ker je to tako ali tako že smrtonosni tok, ki ubije vsakega. Tako ali tako prepozno izklopi...

Sicer pa teži firmi, ki ti je montirala/prodala, naj zrihtajo. To gre v garancijo in ter boli k**** koga pokličejo, da to zrihta...

Sam v info...

https://eucbeniki.sio.si/fizika9/190/in...

Z vsem se sicer strinjam, vendar pa je odebeljen stavek iz trte izvit. Je pa le treba nekoliko bolj poznati sistem zaščite. 300mA FID je povsem ustrezna zaščita za TČ pa tudi celotno inštalacijo, seveda pa nimam nič proti če vgradi 30mA ali celo 10 mA.

Sem že uvodoma zapisal, da bomo na forumu težko našli rešitev. To je možno samo na licu mesta z eliminacijo posameznih tokokrogov. Če je okvara v sami TČ in je serviserji ne morejo ali ne znajo odpraviti, potem se pač TČ zamenja, tako kot katerakoli druga nova naprava, ki ne deluje.
Z meritvami ugotavljati, kakšne jakosti tok steče, je brez predmetno, ker je jasno, da takšne, da FID izklopi.

Tomkam ::

Zdravo
Poročam o rezultatu.
Naredil sem vse in še več. Moj štromar je instalacije po hiši premeril in preveril nekajkrat. Obtočne črpalke je prevezal na lasten fid in varovalko. Zabil je sondo (ozemljitev) in toplotno priklopil na ločeno ozemljitev.
Monterji in serviserji so merili, odpirali zaznavali neke tokove 0,008 A do 0,011 A med eno od faz in zemljo.

Končno sem popenil, rekel svojemu štromarju naj zamenja FID stikalo in že 5 dni ni vrglo ven (prej je metalo v povprečju 1x dnevno).

Tako. Leto in 3 mesece sranja in intervenc in živčne vojne le zato, ker že ob prvem obisku monterja (ob mojem vprašanju če je lahko to vzrok) ni zamenjal FID-a, ki ga je on montiral.

MadMax ::

Je "problematičen" FID slučajno bil od ETI?
Pa seveda hvala za poročilo o razpletu. Prenekatero forumsko "reševanje" ga ne dočaka.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Jure14 ::

Tomkam je izjavil:


Monterji in serviserji so merili, odpirali zaznavali neke tokove 0,008 A do 0,011 A med eno od faz in zemljo.

Hm, a ni to slabo? A ni FID namenjen temu, da v takih primerih odklopi?

Daniel ::

Jure14 je izjavil:

Tomkam je izjavil:


Monterji in serviserji so merili, odpirali zaznavali neke tokove 0,008 A do 0,011 A med eno od faz in zemljo.

Hm, a ni to slabo? A ni FID namenjen temu, da v takih primerih odklopi?


Najbolj občutljivi odklopijo pri 0,030 A.

tac ::

dobra "rešitev" :)
to je v slogu, ko ti v avtu gorijo lučke za npr check engine... in jih ugasneš, namesto odpraviš napako.
Tok dejansko teče, od 8 do 11 mA.
Sedaj še ni življenjsko nevaren, ampak nekaj zagotovo ni ok.

Lonsarg ::

Ja ti 30mA FID so kar opasni, ampak varnostno vseeno upravičeni. Malo nenatančen FID stikalo da izklopi že prej (kar je bilo očitno v tem primeru), pa še malo induciranega toka iz sosednjega tokokroga pa še malo pobegne iz naprave pa si že tam.

Sicer ja 10mA pobeglega toka kot so ti ga tukaj izmerili ni lih optimalno. Če imaš 3 take naprave na isti 30mA FID vezane si že čez. Ampak ja ne bi lih šel tako drage naprave kot je TČ menjati za 10mA pobega. Možno sicer če so izmerili 10mA da ima tudi kak občasni spike 20-25mA takrat ko ven vrže in je preobčutljivi FID pred menjavo vrgel. Morda bo tudi novi kdaj, boš videl :)

Sem pa menjal že en star radiator in likalnik ki sta občasno mi ven FID metala, torej sta najbrž imela nakaj pod 30mA pobega (imam celo stanovanje na skupni 30mA FID pa najbrž tudi ostale naprave nimajo čisto zero pobega).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Tomkam ::

MadMax ja, bil je ETI.
Jure14; Za to da odklopi FID 0,3 pri toku 0,008 še jaz, ki nisem štromar vem, da FID ne dela v redu.
To je kot bi te kaznovali za prehitro vožnjo na omejitvi 30/uro, ker si peljal 0,8 km/uro. Torej manj kot 3% dovoljenega.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9130847 (4020) mirator
»

Daljinski nadzor potopnih črpalk...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
131055 (673) DamijanD
»

Stik faze in nule

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
364079 (2649) mirator
»

Pralni ali sušilni stroj prebija

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
396467 (5722) gumby
»

Se lahko sam lotim instalacije razdelilne omarice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5319849 (17939) Aljaz1980

Več podobnih tem