» »

Iz diska se kadi

Iz diska se kadi

primo ::

Imam disk 3,5 ki ga dolgo nisem uporabljal. Na njem imam arhiv fotografij. Sedaj sem hotel to prenesti na nov disk, vendar ko ta stari disk priklopim na PC se začne kaditi in smrdi na kontaktu za napajanje. Seveda sem ga takoj izključil. Je možna kakšna rešitev, kakšen bypass napajanja ali kaj drugega?
LP

d4vid ::

Če nisi skuril kaj v samem disku, bo po moje treba menjat ploščo diska. To se pa spet zakomplicira in če nimaš znanja, je najbolje, da reševanje podatkov pustiš strokovnjakom...
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

primo ::

d4vid, hvala za odgovor. Mogoče še nasvet kam naj se obrnem za strokovno pomoč.

tikitoki ::

CE najdes tocno ta mdoel diska, je verjetno menjava relativno enostavna. Za boljse rezultate, prepusti streokovnjaku, sam je resevanje podatkov z diska precej draga storitev.

mtosev ::

Poglej Kotar. Oni rešujejo podatke.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

bobiii16 ::

sami pametnjakoviči............ mislim zamenjat disk v HD v letu 2023 je pa malce huda

Scorpy84 ::

bobiii16 je izjavil:

sami pametnjakoviči............ mislim zamenjat disk v HD v letu 2023 je pa malce huda


Mišljeno je elektronsko vezje menjati :), kar pa je v letu 2023 majhen problem, ko imaš toliko navodil po spletu, pa še tega ne rabiš.

MIHAc27 ::

Ni simpl, v 99% je treba menjati še bios.. kar rabiš najmanj spajkalnik.

Brez BIOSa mi je ratalo do sedaj samo 1 disk tako rešit. Kotarja ni več, Anni jih je kupil.

Pentium ::

Pametni na kvadrat... menjali bi plošče, BIOS-e. Pa kot da bi bil na med.over.net, ne pa na nekem slovenskem tech forumu.

No za tistega, ki bi ti ploščo menjal, predpostavljam da si rojen po letu 2010, in verjetno misliš da je plošča v disku kot gramofonska. Četudi bi jo "nekako" menjal (no verjetno veš, da so plošče med seboj "poročene" in je že dovolj, da jih za en sektor zamakneš, da gre kalibracija), verjetno veš, da so na plošči tudi podatki. A jebiga pač ne bo pink floyd, ampak bjelo dugme :D

Skratka, sem že marsikaj reševal in tudi disk s katerega se kadi smo že rešili. Zadevo je treba pregledati in popraviti. Takšno popravilo pa sicer bolj sodi na forum elektronik kot pa na slo-tech, saj gre za skoraj popolnoma elektronsko popravilo.
Avtorju predlagam anni oz. kotar. Lahko pa tudi meni pišeš na ZS, sem že marsikaj rešil (skoraj vse uspešno) :)

Ales ::

Pentium je izjavil:

Pametni na kvadrat... menjali bi plošče, BIOS-e. Pa kot da bi bil na med.over.net, ne pa na nekem slovenskem tech forumu.

Oni so pametni kolikor so, tebe pa daje bralno razumevanje. Pozna ura mogoče.

Govora je o plošči na disku, torej o vezju. In o firwareju na njem.

In čisto nič niso narobe povedali. Po diagnostiki je menjava plošče standarden pristop pri taki okvari, kot jo je opisal OP, če je le enak donor disk na voljo. In če je okvara taka, kot se zdi, da je. Ni nujno, na žalost, in alternative niso dobre.

Pentium ::

Mogoče je res kriva pozna ura, ampak vseeno... se opravičujem če sem koga užalil.
Pojem plošča malo drugače razumemo tisti, ki delamo takšna reševanja ;) Najprej pomislim na platter in ne na PCB :)

Drugače pa ja, 3,5-colski disk, s katerega se "kadi", je lahko tole dvoje:
- slab stik molex oz. sata konektorja za napajanje, ki povzroča prekomerno gretje in dimljenje
- kratek stik na vezju trdega diska (prebila prenapetostna zenerca ali prebil kakšen kondenzator)

Skratka gre za napako na PCB-ju oz. "matični plošči" diska.
Če pa gre slučajno za zunanji disk z ločenim napanjanjem, pa je možno, da je prišlo do okvare na vmesniku med diskom in napajanjem


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

prenosnik se ugaša

Oddelek: Strojna oprema
16703 (451) polozweii
»

Reševanje podatkov s trdega diska - kje, za kakšno ceno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5123133 (9233) darkolord
»

Pokvarjen trdi disk

Oddelek: Pomoč in nasveti
3026505 (25104) Wolfman
»

Reševanje podatkov fizično poškodovanega diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
317387 (6585) MadMax
»

Reševanje podatkov z defektnih trdih diskov (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
527523 (5979) kretnichar

Več podobnih tem