» »

EU v prvem polletju proizvedla najmanj elektrike iz fosilnih goriv doslej

EU v prvem polletju proizvedla najmanj elektrike iz fosilnih goriv doslej

Slo-Tech - Po ocenah mislišča Ember je Evropska unija v prvi polovici tekočega leta iz fosilnih goriv ustvarila 17 odstotkov manj energije kot v enakem obdobju lani. S 410 TWh je tovrstna proizvodnja najmanjša od leta 2015, ko so začeli sistematično zbirati podatke, in najverjetneje najmanjša vsaj od leta 2000. Do enakih ugotovitev so se prikopali tudi v CREA, kjer so opazili rekordne padce proizvodnje elektrike iz plina in premoga.

Razlogov za pozitivne trende je več. Največ je k znižanju proizvodnje prispevala nižja poraba, ki je bila letos pet odstotkov nižja kot v enakem obdobju lani, med drugim tudi zaradi mile zime. Nezanemarljiv vpliv ima tudi povečanje kapacitet obnovljivih virov, ki počasi nadomeščajo fosilna goriva, kjer je to možno. Ob tem v Emberju poudarjajo, da se dolgoročno Evropa ne bo mogla zanašati na zniževanje porabe električne energije, temveč bo morala aktivneje pristopiti k razogličenju virov.

Države, ki so letos najbolj znižale proizvodnjo električne energije iz fosilnih goriv in so dosegle večletne minimume, so Avstrija, Češka, Danska, Finska, Italija in Slovenija. Najbolj pa so delež proizvodnje iz obnovljivih virov povečale Grčija, Romunija, Danska in Portugalska. Slednji sta presegli 75 odstotkov.

Evropska unija želi do leta 2030 znižati emisije toplogrednih plinov za 55 odstotkov v primerjavi z letom 1990 in do leta 2050 postati ogljično nevtralna. Ni še jasno, ali bo to zmogla.

52 komentarjev

«
1
2

stara mama ::

Fajn se trkat po prsih kako napredujemo, če je to na račun da Talum gre cugrunt. Eden največjih regulatorjev električnega omrežja.
Vsi posledični problemi nas ne zanimajo, dokler jih ne občutimo. Šele takrat se bojo nekateri začeli praskat po glavi, kdo je kriv za to.
Nemci se že vsaj 10 let.

Zgodovina sprememb…

Maxlos ::

stara mama je izjavil:

Fajn se trkat po prsih kako napredujemo, če je to na račun da Talum gre cugrunt. Eden največjih regulatorjev električnega omrežja.
Vsi posledični problemi nas ne zanimajo, dokler jih ne občutimo. Šele takrat se bojo nekateri začeli praskat po glavi, kdo je kriv za to.
Nemci se že vsaj 10 let.

Demand -61 :))
Barking up the wrong tree

N0t0ri0us ::

Brez skrbi, da bomo dosegli podnebne cilje. Bo prišla kriza in bo crknila vsa industrija, in se bomo vrnili v srednji vek. ampak to ni važno. Glavno da smo bolj papeški od papeža s temi izpusti.

OChack ::

ta članek se nebi strinjal z vami
https://www.iea.org/news/global-coal-de...
glede na to d aje nemčija lanizagnala 2 termoelektrarni, potem je tu še polska in UK, dvomim da so podatki pravilni, nekako ni logike
Int€l inside, IDIOT Outside

fikus_ ::

Ne samo Talum, tudi Čehi ali Slovaki so zaprli s koncem 2022 eno alu fabriko, Nemci so tudi zaprli veliko kemične industrije, jeklarne so zmanjšale proizvodnjo, je cenej uvoziti Kitajsko jeklo,...

Lahko se je trkati po prsih in hvaliti, da smo zmanjšali porabo premoga, elektrike, če se industrija odvisna od elektrike zapira.
Cela EU je na poti VB, kjer so zaprli večino industrije in opravljajo v glavnem samo še storitvene dejavnosti. Vidimo, kako dobro jim gre.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

nekikr ::

V Italiji so zaprli cel kup tovarn za keramiko, predraga elektrika. Zdaj so lačni (pa tudi kakšen Slovenec, ki je prodajal to keramiko ali jo vozil s kamionom), ampak v zraku je pa baje nekaj manj CO2.

feryz ::

Maxlos je izjavil:

Demand -61 :))
Zanimivo.
Cene pa v vesolje. Ne laufa najbolj tista mantra povpraševanje/ponudba/cena/prosti trg in ostale nebuloze.
V bistvu je ravno obratno. Bolj kot pade povpraševanje, bolj je treba cene dvigniti. Da pokasiraš enako ali več.

starfotr ::

Seveda. Že dolgo znana praksa.

fikus_ je izjavil:

Ne samo Talum, tudi Čehi ali Slovaki so zaprli s koncem 2022 eno alu fabriko, Nemci so tudi zaprli veliko kemične industrije, jeklarne so zmanjšale proizvodnjo, je cenej uvoziti Kitajsko jeklo,...

Lahko se je trkati po prsih in hvaliti, da smo zmanjšali porabo premoga, elektrike, če se industrija odvisna od elektrike zapira.
Cela EU je na poti VB, kjer so zaprli večino industrije in opravljajo v glavnem samo še storitvene dejavnosti. Vidimo, kako dobro jim gre.


Ne samo, da smo imeli eno izmed bolj učinkovitih obratov na svetu kar se tiče proizvodnje aluminija, imeli smo tudi delovna mesta in gospodarstvo. Sedaj ukinjamo vse, in vozimo to preko morja, kitajci nam bodo pa nabili cene v nebo, ker nimamo lastnih tovarn in je monopol.

GregiB ::

feryz je izjavil:

Cene pa v vesolje. Ne laufa najbolj tista mantra povpraševanje/ponudba/cena/prosti trg in ostale nebuloze.
V bistvu je ravno obratno. Bolj kot pade povpraševanje, bolj je treba cene dvigniti. Da pokasiraš enako ali več.


Zato, ker je cenovna politika okoli el. energije nateg
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

stara mama ::

nekikr je izjavil:

V Italiji so zaprli cel kup tovarn za keramiko, predraga elektrika. Zdaj so lačni (pa tudi kakšen Slovenec, ki je prodajal to keramiko ali jo vozil s kamionom), ampak v zraku je pa baje nekaj manj CO2.

En zelo lep star pregovor pravi: S polno ritjo je lahko srat!

zupancmag ::

Nemčija, Avstrija se bodo morale otresti strahu pred jedrsko energijo (blokirati zelene) in ugasniti termi elektrarne na ruski premog in plin

c3p0 ::

- zapreš lastne tovarne
- uvažaš izven EU, kjer zato odpirajo nove obrate, energija po možnosti pride iz premoga/lignita
- tolčeš se po prsih kako si eko bio zelen
- ...
- profit?

Poldy ::

- zapreš lastne tovarne
- uvažaš izven EU, kjer zato odpirajo nove obrate, energija po možnosti pride iz premoga/lignita
- tolčeš se po prsih kako si eko bio zelen
- ...
- profit?


Teorija zarote je, da so se najbogatejši zemljani, najbrž kaki bankirji ali pa še višje, odločili svet vzeti v svoje roke, ker oni imajo najbolj prav in nas bodo vse rešili. Oni naj bi na raznih WEF in podobnih srečanjih odločali o obdavčitvah, če niso dosežene razne "eko" kvote. In potem te države, firme ali kdo tretji, če se obnašajo kot klovni, imajo na koncu profit. Preko manj davkov, če ne drugače.

Poldy ::

Aja, da ne bo brisan moj zgornji post: Napisano zgoraj ni mišljeno kot fašizem, niti ga nima namena širiti.

kow ::

starfotr je izjavil:

Seveda. Že dolgo znana praksa.

fikus_ je izjavil:

Ne samo Talum, tudi Čehi ali Slovaki so zaprli s koncem 2022 eno alu fabriko, Nemci so tudi zaprli veliko kemične industrije, jeklarne so zmanjšale proizvodnjo, je cenej uvoziti Kitajsko jeklo,...

Lahko se je trkati po prsih in hvaliti, da smo zmanjšali porabo premoga, elektrike, če se industrija odvisna od elektrike zapira.
Cela EU je na poti VB, kjer so zaprli večino industrije in opravljajo v glavnem samo še storitvene dejavnosti. Vidimo, kako dobro jim gre.


Ne samo, da smo imeli eno izmed bolj učinkovitih obratov na svetu kar se tiče proizvodnje aluminija, imeli smo tudi delovna mesta in gospodarstvo. Sedaj ukinjamo vse, in vozimo to preko morja, kitajci nam bodo pa nabili cene v nebo, ker nimamo lastnih tovarn in je monopol.


SZdaj izvazamo elektriko. Za mastne pare. Z ekonomskega stalisca je to smiselno (tisti aluminij itak ni prinesel profita). Iz strateskega pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

starfotr ::

Aja? Za mastne pare, a? Boš kako mastno ceno dal na plano.

kow ::

Aha, pol je elektrika poceni? Odloci se.

starfotr ::

Podatke na plano, kolega.

kow ::

Ne rabim. Sem ti logicno razlozil. V vseh temah slisim trditve o izredno dragi elektriki, hkrati jo letos zelo veliko izvazamo (dobre hidroloske razmere) ter manjsa poraba. Moj logicen zakljucek je, da elektro firme mastno sluzijo.

DamijanD ::

izvažamo ampak po cenah, ki so bile dogovorjene že dolgo nazaj (in so prenizke). Samo mi plačujemo po visokih(tržnih) cenah

kow ::

Talum pa ne placuje starih cen? Edini v Evropi? Brez zamere, ampak sem malo skepticen do tvojih trditev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mr.B ::

kow je izjavil:

Ne rabim. Sem ti logicno razlozil. V vseh temah slisim trditve o izredno dragi elektriki, hkrati jo letos zelo veliko izvazamo (dobre hidroloske razmere) ter manjsa poraba. Moj logicen zakljucek je, da elektro firme mastno sluzijo.

Nemska zelena energija stane, nas profit tudi... Na dolgi rok, meh. Potem bomo pa jokali kako " vpisi poljubno sovraznika".
V koncni fazi se lepo pozna v inflaciji... samo se uradno pocakajmo da bo 10% inflacija z negativno rastjo... No negativna industrijska je ze, za nemcijo .. No rezultat je tiskanje denarja, za pufe potrosnikov..
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

DamijanD ::

kow: nisem 100%; ampak a ni stalno govora o tem, da je (Golob?) prepoceni prodal štrom za izvoz?

Lonsarg ::

To nima direktne veze z ceno ki so jo dosegli trgovci z elektriko, prodalo se je pač kakršna je bila pač takrat cena na borzi (+- nekaj % glede na to kako dobro spelejo posel trgovci). Problem so pač elektrarne same, ki so se odločle toliko vnaprej dolgoročno prodati ravno ko so cene bile najnižje tik pred energetsko krizo, ki je dvignila cene v nebo. Ampak po drugi strani, saj ni te krize noben predvidel, elektrarne so pač državne firme ki so navajene dolgoročno prodajat.

No ampak to je bil zgolj manjši fail, en večji fail naših državnih elektraren pa je bil, ker so prodali več kot so potem dejansko proizvedli (in so potem razliko morale kriti iz lastnega žepa). To da državne firme nimajo filinga za biznis je pa pač jasno, ampak eni bi še kar imeli radi vse lepo državno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kow ::

DamijanD je izjavil:

kow: nisem 100%; ampak a ni stalno govora o tem, da je (Golob?) prepoceni prodal štrom za izvoz?


Razumem. Kar nekaj si nabijal. Stekam.

Utk ::

Elektro firme že vračajo po 100 mio v proračun, tako da brez skrbi za njih. visoke cene so samo zato, ker so lahko. en velik kartel je vse skupaj, nobenga drugega razloga ni.

Zgodovina sprememb…

stara mama ::

kow je izjavil:

Aha, pol je elektrika poceni? Odloci se.

Nesramno poceni je!
Ampak uspelo je takšne kot si ti preko medijev prepričat, da je draga.
Ne boš verjel, bil sem za en teden letos v situaciji, ko je bilo treba elektriko metat stran.
Nepredstavljivo za trole tvojega kalibra, ki "vse vejo" kako aluminij ni profitabilen, ...

kow ::

A pol je aluminij profitabilen, a hkrati zapirajo tovarne, ker ni profitabilen. Spet sem zmeden, stara mama.

stara mama ::

Talum je imel zelo dobre in zanesljive kupce, (ter da ne pozabimo bazo znanja), česar ne ustvariš čez noč.
Politika je tist, kar dela sranje v gospodarstvu.
Ampak ti že veš, ti si bolj pameten.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Če misliš preprodajalce/trgovce elektrike imam info da v povprečju v EU naredijo pod 10% profita glede na ceno elektrike. Ja izjemoma so lani ko je kriza nekateri zaslužili ogromno, ko so kupili pred krizo in prodali po. So izkoristili krizo, ampak to ne vsi, so tudi trgovci ki so ze zaj., pač to je kot delnice.

Potem so tu še retail trgovci za končne uporabnike (ponavadi ista firma kot za trgovanje ampak ni nujno, recimi Gen-i in RWE sta tako trgovec kot retail, Petrol vglavnem zgolj retail) in tut tle je bolj ranga nekaj %, no lani so izjemoma imeli celo izgube.

No potem so pa tu se dejanski proizvajalci elektrike, torej same elektrarne. Tle pa precej variira, pač pri plinski je glavnina stroška cena uvozenega plina, pri HE in JE je glavnina stroška sama izgradnja in EU ima v k... gradbeni sektor.

Skratka uvažamo drag plin, uvažamo vedno dražje SE panele pa gradimo z dragim gradbenim sektorjem HE in JE -> rezultat ne more biti drugačen kot draga elektrika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kow ::

stara mama je izjavil:

Talum je imel zelo dobre in zanesljive kupce, (ter da ne pozabimo bazo znanja), česar ne ustvariš čez noč.
Politika je tist, kar dela sranje v gospodarstvu.
Ampak ti že veš, ti si bolj pameten.


No, zdaj pa poscrollaj visje, pa preberi se enkrat kaj sem napisal. Ce si sploh pismen. Namig: nekaj sem omenjal besedo stratesko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

FrRoSt ::

starfotr je izjavil:

Podatke na plano, kolega.


Podatke najdeš na Elektricity maps. ;) Cena v levem kotu spodaj....

https://app.electricitymaps.com/zone/SI
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

stara mama ::

kow je izjavil:

stara mama je izjavil:

Talum je imel zelo dobre in zanesljive kupce, (ter da ne pozabimo bazo znanja), česar ne ustvariš čez noč.
Politika je tist, kar dela sranje v gospodarstvu.
Ampak ti že veš, ti si bolj pameten.


No, zdaj pa poscrollaj visje, pa preberi se enkrat kaj sem napisal. Ce si sploh pismen. Namig: nekaj sem omenjal besedo stratesko.

Predvidevam, da ti tud ni problem podat kake reference na tvoje "najbolj točne in ziher trditve"

Sc0ut ::

Če zna kdo nemško po razumel da v DE na veliko kurijo premog, da jedrskih sploh ne rabijo več, ker imajo pri el. na premog toliko kapacitet.

https://www.spiegel.de/wirtschaft/energ...
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sc0ut ()

anketar ::

premog je zelena energija, izkoplješ in kuriš, hkrati zaposluješ več folka

fulk ::

kow je izjavil:

A pol je aluminij profitabilen, a hkrati zapirajo tovarne, ker ni profitabilen. Spet sem zmeden, stara mama.


Vse je relativno. V primerjavi z 1890 je današnja elektrika skoraj zastonj. V primerjavi z ameriško je draga.

k4vz0024 ::

Saj nam bodo ceno elektrike navili do neba! Da boš imel elektriko boš gonil sobno kolo z Dinamom! Kot nečem!

janezvalva_ ::

Bravo EU.

valinoratina ::

Sc0ut je izjavil:

Če zna kdo nemško po razumel da v DE na veliko kurijo premog, da jedrskih sploh ne rabijo več, ker imajo pri el. na premog toliko kapacitet.

https://www.spiegel.de/wirtschaft/energ...


Na veliko kurijo premog? Spet si zasedel nebulozam medijev. Takole zgleda proizvodnja elektrike glede na vir za 2023 za Nemčijo, premoga (lignita, rjavega in črnega) je samo 28 % vsega skupaj (graf ne prikazuje procentov, ammpak proizvodnjo v GWh, procente moraš izračunat sam, to menda veš kako se naredi), skoraj 60 % je obnovljivih virov:

https://www.ise.fraunhofer.de/en/press-...

Takole pa zgleda proizvodnja elektrike glede na vir za 2022 za Nemčijo, premoga je cca 23 %:
https://www.statista.com/statistics/736...

Takole pa za 2021, premoga je samo dobrih 29 % :



Še to, vsi mediji so debelo lagali ko so pisali da so zaradi energetske krize in napada na Ukrajino v Nemčiji začeli kuriti samo premog. Ampak kako bo pa povprečen človek to vedel, če pa podatkov nikoli sam ne preveri in je vse kar naredi to da prebere samo naslov članka.. Premoga je torej cca komaj dobra četrtina, pa še to samo začasno, zelo kmalu ga bodo nemci nadomestili z zelenim vodikom, proizvedenim iz obnovljivih virov energije:
https://www.dw.com/en/germany-and-hydro...

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

28% niti slucajno ni "samo", taknda Nemci si kar lepo zasluziji vso blatenje v medijih s svojo zgreseno energetsko politiko, ki je do vojne bazirala na plinu.

Kar je zalostno je, da je okoli 5% iz naslova ukinitve JE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

valinoratina ::

28% niti slucajno ni "samo"

Glede na 100 % kot večina folka misli da je premoga v Nemčiji je 28 % dejansko "samo". Pa tudi sicer 28 % ni veliko, celo pri nas ki imamo MNOGO večji hitroenergetski potencial kot Nemčija imamo večji delež premoga kot Nemci (ranga 32 %..). Ampak mi imamo veliko vodnega potenciala, Nemci pač te sreče nimajo.

taknda Nemci si kar lepo zasluziji vso blatenje v medijih s svojo zgreseno energetsko politiko, ki je do vojne bazirala na plinu.

Ni bazirala na plinu, plina je bilo samo okrog 10 %, tako pred vojno, kot med vojno. Sicer pa plin je samo začasna rešitev, kmalu bo plin zamenjal vodik iz obnovljivih virov, Nemci so nedavno vložili 9 milijard evrov v razvoj vodikovega omrežja.

Kar je zalostno je, da je okoli 5% iz naslova ukinitve JE.

To je morda res, ampak prikladno si pozabil omenit da ravno zaradi ukinitve JE so lahko implementirali precej večji delež obnovljivih virov kot bi jih sicer.

Zgodovina sprememb…

valinoratina ::

k4vz0024 je izjavil:

Saj nam bodo ceno elektrike navili do neba! Da boš imel elektriko boš gonil sobno kolo z Dinamom! Kot nečem!


Ne bodo. Če pa hočeš bit za zihr pa lahko kaj narediš na tem da boš sam proizvajal lastno elektriko (sončna elektrarna na strehi naprimer, se tud finančno zelo splača).

starfotr ::

Jaz bi imel lastni vir pozimi, da mi TČ laufa na mojo elektriko in ne na elektriko iz omrežja.

Zanima me dvoje. Koliko me bo to stalo in kakšen bo ta vir.

Evo, da vidim sedaj to.

valinoratina ::

starfotr je izjavil:

Jaz bi imel lastni vir pozimi, da mi TČ laufa na mojo elektriko in ne na elektriko iz omrežja.

Zanima me dvoje. Koliko me bo to stalo in kakšen bo ta vir.

Evo, da vidim sedaj to.


Sej pozimi boš imel tudi nekaj svoje elektrike iz sončne elektrarne (približno 4x manj kot povprečno poleti, vendar kljub temu to ni malo in je vsekakor bolje kot nič). Če bi pa rad bil pozimi povsem samooskrben z elektriko ti pa preostanejo zaenkrat 3 realne možnosti: 4x predimenzioniraš sončno elektrarno ali pa mini kotli na lesno biomaso z proizvodnjo elektrike na stirlingov motor (dobiš tako elektriko, kot tudi toploto za ogrevanje pozimi) ali pa uplinjanje lesne biomase in poganjanje navadnega generatorja na bencin, samo da ga ne poganjaš na bencin, ampak na lesni plin. Nekaj takšnega kot je spodaj na posnetku, če znaš sam narest je zadeva super enostavna, stroški ranga 500 EUR za izdelavo naprave za delanje lesnega plina:


The wood gas generator runs the whole farm!



https://www.youtube.com/shorts/E-kxspmk...

Tole je pa že 45 kilowatna zadeva (za gospodinjstvo zadostuje že ene 4x manjša):


Vse zgornje zadeve ti poleg elektrike generirajo tudi odpadno toploto, ki jo lahko koristno porabiš za ogrevanje hiše, tako da toplotne črpalke v tem primeru sploh ne rabiš.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Jaz bi zadevo na ključ. Za množično uporabo.

Bo šlo?

valinoratina ::

Aha, torej zgleda ne znaš niti tega sam narest. Povedal sem ti kaj so tvoje možnosti če hočeš bit energetsko popolnoma samosokrben tudi pozimi, kaj se zdej usajaš, a lahko nisi tečen, bo šlo? Zadeva na ključ se tud da dobit (zgooglaj), žal ni ravno cenovno ugodna. Popolna 100 procentna samooskrba tudi pozimi se ti trenutno še ne splača cenovno, se ti pa zelo splača klasična sončna elektrarna, ki pozimi tako kot ostala gospodinjstva lahko tudi jemlje iz omrežja (le da jemlje manj, ker tudi pozimi je kar nekaj proizvodnje), poleti pa je skoraj popolnoma samooskrbna.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Inzenircek, si prisel s počitnic?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Mr.B ::

Lol.
To se bere kot tod nekatetih facpslm, na temo kitajskega genocida nad muslimani, pitem se pa disnej v letu 2023 zahv
istim v regiji za dobro opravljeno delo...
The European Union's (EU) liquefied natural gas (LNG) imports from Russia reached record levels with a total of 13.2 billion cubic meters from January to July, according to data compiled by Anadolu.

EU countries, who collectively set a target to reduce dependence on Russian energy in the next few years, have also become Russia's biggest customer in LNG, according to the international non-governmental organization Global Witness and the Energy and Clean Air Research Center (CREA).


France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

fikus_ ::

To je to, ko se obračaš in izogibaš, še vedno te realnost zadene v čelo. Sem tudi bral, da imajo v UA pripombe na ta uvoz plina v EU, ampak EU se ne da.

PS LNG je dražji kot plin po cevovodu. Živela EU z vonderlajno na čelu.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Lani sonce in veter za desetino električne energije

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
276276 (3511) SambaShare
»

EU lani pridobila več elektrike iz obnovljivih virov kakor iz fosilnih (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12816301 (12537) hruske
»

Velika Britanija zmogla teden dni brez termoelektrarn na premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
439462 (6348) starfotr
»

Finska bo zakonsko prepovedala termoelektrarne na premog

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3310584 (7892) konspirator
»

Posledice japonskega izklopa nukleark veliki stroški (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5024491 (21337) darksamurai

Več podobnih tem