» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
12 / 92
»»

Baja ::

a mi lahko kdo po kmečko razloži, kakšna je razlika, če dobim soglasje za SE še letos (netmetering) ali drugo leto, ko bi se naj net metering ukinil?

Mato989 ::

Ja to je res, do zdaj je bil sistem visoke in nizke tarife logičen, smiseln za povprečnega državljana, s tem načinom zdaj vse skup zakomplicirajo, da bodoljudje morali doktorirat še itz ene zadeve
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

delavec44 ::

Ljudje z nično (SE) ali majhno porabo bodo plačevali več. Ljudje z veliko porabo pa odvisno, lahko celo manj, če si moč pravilno razporedijo.

Meni se zdi malce sprevrženo, da se plačuje možnost porabe ne glede na to ali rabim to moč 1x na mesec ali 100x. Res da se potem splača preračunati ali se zmanjšanje moči in penali izplačajo ali ne ampak to je za povprečnega uporabnika, ki bo pustil ocenjeno moč, prekomplicirano.

starfotr ::

Logika je povsem zgrešena.

Če najameš gradbenika, da ti z bagrom zemljo iz enega konca na drugega prestavi ali ga plačaš po tem koliko ima močan bager ali po tem koliko dela ti opravi?

Briga mene s kom ali s čim dela. Plača se ga po opravljenem delu in ne po moči. Štromarji/politiki so si pa izmislili še plačilo po moči. In še n drugih zadev obešenih na ceno elektrike.

Lonsarg ::

Obračunavanje po moči je ekonomsko bolj pravilno. Namreč to koliko morajo vložiti v omrežje je direktno odvisno od moči ki jo uporabniki uporabljajo v konicah pozimi. In po novem bo 4 mesece pozimo položnica dražja kot ostalih 8 mesecev, ker najdražja tarifa bo zgolj te 4 mesece, ne celo leto.

starfotr je izjavil:

Drugi cilj je, da bodo avtorji tega sranja, ki so hkrati lastniki PV, TČ in EV imeli nižji račun, kot do sedaj. Namesto njih bodo stare mamce plačevale več.
Ne drži za lastnike SE, sprememba specifično targetira lastnike SE. Še posebaj tiste ki imajo preko net-meteringa šenkano omrežnino vezano na porabo, ker so zdaj strošek omrežnine preselili v omrežnino per moč, ki jo bodo pa morali tudi net-metering uporabniki v celoti plačat. Pa tudi SE lastniki brez net-metringa bodo na slabšem, ker bodo kljub lastni proizvodnji po novem plačali skoraj celotno omrežnino, zakaj? Zato ker bo glavni strošek omrežnine moč ki jo porabiš zvečer, ko SE več ne proizvaja.

Bodo pa na boljšem vsi ki veliko količine uporabijo "počasi" brez močnih naprav. To so pa lastniki EV (če imajo pametno polnilnico na schedule ki lepo počasi polne ponoči) ter TČ ja, ti pa bodo dejansko profitiral (malenkost, nič večjega).

Najbolj na boljšem bodo pa tisti, ki bodo montirali baterije doma (ne glede na to ali solo ali v kombinaciji z SE), da si znižajo moč. Torej zelo se bo splačalo vsaj minimalno baterijo montirat, ki ti konice pokrije -> in to je dejansko prav, ker baterije dejansko znižujejo obremenjenost omrežja in je prav da se nadgradi montažo baterij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

k4vz0024 ::

Na SODO jokajo, da imajo izgubo. Kam je šel denar od pobiranje omrežnin? S tem denarjem so gradili prenosna omrežja z dosedanjimi državami pod pretvezo, da bo Slovenija preskrbljena z energijo v primeru pomanjkanja doma. Zadeva se je izročila, da moramo izvažati na skupni EU trg po nizki ceni in uvažati energijo po dražji cenik To je v korist Nemčije, ki je zaprla JEk, njihova energetska hrbtenica pa iz večernih polj ne more doseči uporanikov na jugu, zato poceni uvaža elektriko iz skupnega energetskega trga če EU! Slovenija pa mora uvažati dražji energijo, ki jo proizvedemo doma. Rezultat je, da nasankanjo gospodinjstva! Z bloki omrežnimi bodo dosegli le to, da bo nižini sloj še bolj varčeval, korist pa bo imel bogati sloj z dragimi električnimi vozili in tujci, kjer je naravno bogostvo za jih zastonj! Za domačine pa vse manj dostopne turistične znamenitosti. Menim, da ima lokalno prebivalstvo pravico do brezplačnega vstopa do torističnih točk, čeprav jih vzdržujejo lokalna turistična društva, ker je to v nasprotju z Ustavo, kjer imamo domačini pravico dostopa do lokalnih naravnih znamenitosti brez vstopnine! Končno je to naša dežela, kjer se lokalne turistične organizacije prisegajo pravico, da nam zaračunajo nekaj kar pripada Slovencem brezplačno!

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Obračunavanje po moči je ekonomsko bolj pravilno. Namreč to koliko morajo vložiti v omrežje je direktno odvisno od moči ki jo uporabniki uporabljajo v konicah pozimi. In po novem bo 4 mesece pozimo položnica dražja kot ostalih 8 mesecev, ker najdražja tarifa bo zgolj te 4 mesece, ne celo leto.

starfotr je izjavil:

Drugi cilj je, da bodo avtorji tega sranja, ki so hkrati lastniki PV, TČ in EV imeli nižji račun, kot do sedaj. Namesto njih bodo stare mamce plačevale več.
Ne drži za lastnike SE, sprememba specifično targetira lastnike SE. Še posebaj tiste ki imajo preko net-meteringa šenkano omrežnino vezano na porabo, ker so zdaj strošek omrežnine preselili v omrežnino per moč, ki jo bodo pa morali tudi net-metering uporabniki v celoti plačat. Pa tudi SE lastniki brez net-metringa bodo na slabšem, ker bodo kljub lastni proizvodnji po novem plačali skoraj celotno omrežnino, zakaj? Zato ker bo glavni strošek omrežnine moč ki jo porabiš zvečer, ko SE več ne proizvaja.

Bodo pa na boljšem vsi ki veliko količine uporabijo "počasi" brez močnih naprav. To so pa lastniki EV (če imajo pametno polnilnico na schedule ki lepo počasi polne ponoči) ter TČ ja, ti pa bodo dejansko profitiral (malenkost, nič večjega).

Najbolj na boljšem bodo pa tisti, ki bodo montirali baterije doma (ne glede na to ali solo ali v kombinaciji z SE), da si znižajo moč. Torej zelo se bo splačalo vsaj minimalno baterijo montirat, ki ti konice pokrije -> in to je dejansko prav, ker baterije dejansko znižujejo obremenjenost omrežja in je prav da se nadgradi montažo baterij.


To je največji fail.

Dejansko bi morali pač plačevati elektriko na KWH kolikro pač porabimo, nobenih fiksnih zadev... kolikor porabiš toliko plačaš... omrežje pa naj zgradijo zato da lahko prodajajo, kot Trgovina zgradi center da lahko prodaja, ne plačujemo pol vsi državljani ali vsi v občini fiksen znesek SPARu ker so zgradili center nakupovalni ampak je to v ceni zadev
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Ni primerljivo, ker Spar kot podjetje pokriva celoto in ti proda kot komplet. Pri elektriki pa je popolnoma ločen državni infrastrukturni del od elektrike ki ti jo prodajo privat podjetja.

Torej ne moreš bundlat ker gre za dve ločeni podjetji, bundla lahko posamezno podjetje. Račun za elektriko moraš gledat kot dva računa in za tisti del ki gre državi obračunavanja po kWh ni smiselno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

BuDi79 ::

Lonsarg je izjavil:

ker baterije dejansko znižujejo obremenjenost omrežja in je prav da se nadgradi montažo baterij.
ampak zeleni prehod s temi kitajskimi baterijami iz afriške rude izgubi ves smisel.

aja, saj ni smisel v zelenem prehodu.

Lonsarg ::

Zelo je smiselno vgrajevat baterije v hiše dolgoročno, ker se na ta način elegantno lahko iste baterije z enkratno obnovo vmes uporabi najprej 15 let v avtu in nato 15 let v hiši (nato pa še druga obnova za kak utility-wide batery storage in si na 45 let in nato recikliraš 30-50% materijalov iz baterije in dobiš efektivni material usage 60 let na materijale od baterije).

Za avte pa baterijo itak hočeš, ker je 300kg baterije enormno bolj eko kot več ton bencina. Torej če je dodatno še za hiše uporabiš je to sam dodatni plus, ekološko pokrita je pa itak že preko avtov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Ni primerljivo, ker Spar kot podjetje pokriva celoto in ti proda kot komplet. Pri elektriki pa je popolnoma ločen državni infrastrukturni del od elektrike ki ti jo prodajo privat podjetja.

Torej ne moreš bundlat ker gre za dve ločeni podjetji, bundla lahko posamezno podjetje. Račun za elektriko moraš gledat kot dva računa in za tisti del ki gre državi obračunavanja po kWh ni smiselno.



Zato pa mora elektriko distribuirat državno podjetje, ne pa kvazi firme ki so vsepovsod skor iste cene...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Temu se reče konkurenca.
Vsi zaračunavajo najvišje možne cene.
Lahko bi tudi manj, ampak zakaj bi?

starfotr ::

Lonsarg je izjavil:

Ni primerljivo, ker Spar kot podjetje pokriva celoto in ti proda kot komplet. Pri elektriki pa je popolnoma ločen državni infrastrukturni del od elektrike ki ti jo prodajo privat podjetja.

Torej ne moreš bundlat ker gre za dve ločeni podjetji, bundla lahko posamezno podjetje. Račun za elektriko moraš gledat kot dva računa in za tisti del ki gre državi obračunavanja po kWh ni smiselno.


Od kdaj je HSE, NEK, GEN privat firma?

feryz ::

Saj ni.
Razen ko se delijo nagrade in plače.

Ampak to mešaš s Petrolom, Gen-i, E3 in podobnimi. Te pa so ultra privat. Če verjameš v božička.

SambaShare ::

delavec44 je izjavil:

Meni se zdi malce sprevrženo, da se plačuje možnost porabe ne glede na to ali rabim to moč 1x na mesec ali 100x.


Ne vem zakaj točno. Infrastruktura mora biti postavljena v obeh primerih.

starfotr ::

delavec44 je izjavil:

Ljudje z nično (SE) ali majhno porabo bodo plačevali več. Ljudje z veliko porabo pa odvisno, lahko celo manj, če si moč pravilno razporedijo.

Meni se zdi malce sprevrženo, da se plačuje možnost porabe ne glede na to ali rabim to moč 1x na mesec ali 100x. Res da se potem splača preračunati ali se zmanjšanje moči in penali izplačajo ali ne ampak to je za povprečnega uporabnika, ki bo pustil ocenjeno moč, prekomplicirano.


Plačuješ, ker nimaš druge izbire. Ker je monopol.

Če hodiš v lidl kupovat, potem ne plačuješ še sparu, da obstaja.

Tu imaš pa samo 2 opciji. Si priključen na omrežje in plačuješ kolikor hočejo ali pa nisi priključen in ne plačuješ.

Mato989 ::

SambaShare je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Meni se zdi malce sprevrženo, da se plačuje možnost porabe ne glede na to ali rabim to moč 1x na mesec ali 100x.


Ne vem zakaj točno. Infrastruktura mora biti postavljena v obeh primerih.



A ti plačuješ Super Novi infrastrukturo ker mora bit postavljena tudi če nič ne kupiš pri njih?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

delavec44 ::

Meni je povsem zadosti obstoječa infrastruktura. Torej plačeval bom 2x več, dobil za to pa enak nivo storitve kot do sedaj.

nejc_nejc ::

Rad bi videl te kretene na open trgu. S PV vred.

feryz ::

Ne, ne bi jih rad videl na prostem trgu.
Verjemi da ne.

nejc_nejc ::

Zakaj ne.

Lonsarg ::

starfotr je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Ni primerljivo, ker Spar kot podjetje pokriva celoto in ti proda kot komplet. Pri elektriki pa je popolnoma ločen državni infrastrukturni del od elektrike ki ti jo prodajo privat podjetja.

Torej ne moreš bundlat ker gre za dve ločeni podjetji, bundla lahko posamezno podjetje. Račun za elektriko moraš gledat kot dva računa in za tisti del ki gre državi obračunavanja po kWh ni smiselno.


Od kdaj je HSE, NEK, GEN privat firma?
Koncni trgovci ki prodajajo retail elektriko so vecinsko privatni. Se Gen-i je zacel kot privat in je sele postopoma v zadnjem desetletju bil podrzavljen (trenutno je cirka 66% v posredni lasti GEN, torej 66% drzavni).

Spet tretja zgodba pa so proizvajalci elektrike, e no to pa je ena najvecjih napak, to treba vse privatizirat, ker ti drzavni proizvodni viri zelo negospodarno delajo.

Problem elektrike je da je treba veliko izmenjevat med drzavami ker se stalno izmenjuje to v katero smer tece cez mejo zaradi stabilnosti omrezja. In zaupat drzavam da bodo med sabo imele neko normalno bilateralno ekonomijo mimo borze je iluzija. Drzavne firme se ne znajo it ekonomije, to je fakt, nobena drzava pa nima za vsak trenutek lastne proizvodnje ampak ima enkrat prevec drugic premalo, zato definitivno privatizacija elektrarn in drzavi ne bo treba niti centa vec dat v njih!

Infrastruktutno elektro omrezje je edina stvar v tej verigi ki je naravni monopol, torej edina ki bi smela biti drzavna. V bistvu rabimo EU zakon da je razen naravnih monopolov povsod drugje vec kot 40% lastnistva drzave prepovedano. S tem bi masovno resili celo goro problemov v nasi drzavi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

nejc_nejc ::

Se bojim, da bi hitro dobil Kalifornijo.

Kalibri ::

Lonsarg je izjavil:

Najbolj na boljšem bodo pa tisti, ki bodo montirali baterije doma (ne glede na to ali solo ali v kombinaciji z SE), da si znižajo moč. Torej zelo se bo splačalo vsaj minimalno baterijo montirat, ki ti konice pokrije -> in to je dejansko prav, ker baterije dejansko znižujejo obremenjenost omrežja in je prav da se nadgradi montažo baterij.


Skratka, SE so iznenada postale brez veze in jih nima smisla več montirati. Dober nateg je torej to bil.
Sedaj bi baterije, da se jih bo čimveč pokupilo in potem bodo spet nekaj spremenili, da ociganijo še investitorje v baterije. Toren naslednji nateg.

Z netmeteringom je imelo neki smisel. Sedaj ga nima več takega z netmeteringom in palico.
Novi SE ne bodo imeli netmeterimga, kar sploh nima smisla, bodo pa imeli še palico. Dobro se gremo zeleno energijo oziroma zeleni nateg.

nekikr ::

Kakšno zeleno energijo neki. Država bi rada od tebe pobrala 200€ mesečno za elektriko pa če jo porabiš ali ne. Vsa svetovna ekonomija gre te mikrotranskacije. Da boš kupil SE, dal tiste nekaj DDVja in potem kar zastonj! užival sadove investicije? Kapitalist pokvarjeni.

starfotr ::

Lonsarg je izjavil:

starfotr je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Ni primerljivo, ker Spar kot podjetje pokriva celoto in ti proda kot komplet. Pri elektriki pa je popolnoma ločen državni infrastrukturni del od elektrike ki ti jo prodajo privat podjetja.

Torej ne moreš bundlat ker gre za dve ločeni podjetji, bundla lahko posamezno podjetje. Račun za elektriko moraš gledat kot dva računa in za tisti del ki gre državi obračunavanja po kWh ni smiselno.


Od kdaj je HSE, NEK, GEN privat firma?
Koncni trgovci ki prodajajo retail elektriko so vecinsko privatni. Se Gen-i je zacel kot privat in je sele postopoma v zadnjem desetletju bil podrzavljen (trenutno je cirka 66% v posredni lasti GEN, torej 66% drzavni).

Spet tretja zgodba pa so proizvajalci elektrike, e no to pa je ena najvecjih napak, to treba vse privatizirat, ker ti drzavni proizvodni viri zelo negospodarno delajo.

Problem elektrike je da je treba veliko izmenjevat med drzavami ker se stalno izmenjuje to v katero smer tece cez mejo zaradi stabilnosti omrezja. In zaupat drzavam da bodo med sabo imele neko normalno bilateralno ekonomijo mimo borze je iluzija. Drzavne firme se ne znajo it ekonomije, to je fakt, nobena drzava pa nima za vsak trenutek lastne proizvodnje ampak ima enkrat prevec drugic premalo, zato definitivno privatizacija elektrarn in drzavi ne bo treba niti centa vec dat v njih!

Infrastruktutno elektro omrezje je edina stvar v tej verigi ki je naravni monopol, torej edina ki bi smela biti drzavna. V bistvu rabimo EU zakon da je razen naravnih monopolov povsod drugje vec kot 40% lastnistva drzave prepovedano. S tem bi masovno resili celo goro problemov v nasi drzavi.


Mato989 ::

Najbolj se splača če imaš recimo tolko vlko parcelo da daš gor SE tako veliko da se odklopiš od elektra... da si 100% samooskrben z elektriko, hkrati pa kupiš toliko baterije da ti pokriva 5 dni potreb...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DamijanD ::

Mah jaz sem svoje sončnice že vrgu.
Neki bio paneli so to bili (z avtomatskim obračanjem) in ne vem, če se je povrnila investicija:

:D

delavec44 ::

Maš pa semena ;)

deco16 ::

Nevem kaj jamrate, dajte SE gor, kupte baterije, porežite špice...

Ko sem napisal kaj sem naredu doma ste se mi režali, da net metering je way to go, evo zdej pa mate.

Pa da nebo pomote, tukaj sploh ne gredo na SE problem, tukaj gredo na TČ katere so največji problem, zato tudi pozimi najvišja tarifa.


In ja vem kaj boste rekli, pozimi SE ne dela mamo meglo itd. Polnilec baterijo polni ko je tarifa 2, zato da ob tarifi 1 ni treba plačevat 4x cene.

DamijanD ::

Ampak načeloma je najbolj hladno ponoči in takrat dela TČ največ? Mene tukaj bolj "skrbi" kuhanje z indukcijo.

Utk ::

Ne dramatizirajte. Moja elektrarna je bila postavljena in kalkulacija narejena, da bo naredila za 1400 evrov elektrike na leto. Zdaj je dela 2400 evrov. Tolk je šla elektrika gor. Za jurja letno omrežnine mi ne bojo še tako zlepa zaračunali, da bi bil na "zgubi".

DamijanD ::

Se strinjam

wcpapir ::

Utk je izjavil:

Ne dramatizirajte. Moja elektrarna je bila postavljena in kalkulacija narejena, da bo naredila za 1400 evrov elektrike na leto. Zdaj je dela 2400 evrov. Tolk je šla elektrika gor. Za jurja letno omrežnine mi ne bojo še tako zlepa zaračunali, da bi bil na "zgubi".

Točno to. Bolj podražijo elektriko na boljšem smo vsi ki smo bili "nategnjeni" s SE. Elektrika pa itak prepocen.

trancer01 ::

Seveda je prepoceni, tako kot hrana in ostale nepomembne stvari. Zato predlagam, da elektriko podražimo za najmanj 1000 %, da bo končno ustrezno ovrednotena.>:D

deco16 ::

Ja seveda, pa nemore bit elektrika bolj poceni na 100km kot nafta al pa benz.

/s

sbawe64 ::

Mato989 je izjavil:

Najbolj se splača če imaš recimo tolko vlko parcelo da daš gor SE tako veliko da se odklopiš od elektra... da si 100% samooskrben z elektriko, hkrati pa kupiš toliko baterije da ti pokriva 5 dni potreb...

Cena, dimenzija take baterije ?
2020 is new 1984
Corona World order

Mato989 ::

sbawe64 je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Najbolj se splača če imaš recimo tolko vlko parcelo da daš gor SE tako veliko da se odklopiš od elektra... da si 100% samooskrben z elektriko, hkrati pa kupiš toliko baterije da ti pokriva 5 dni potreb...

Cena, dimenzija take baterije ?



Nimam pojma jaz sem povedal konceptualno

Ce bi imel ta 5 dni zaloge in dovolj panelov da si samooskrben veliko vecino dni plus delate filanje baterije je to to

Koliko pa to za nek povprecen par ali malo druzino do 4 ljudi mora bit pa nimam pribliznih stevilk
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

quadro933 ::

Eno vprašanje, pri vseh teh zadevah sem čisto zmeden, sem laik na tem področju zato bom tukaj vprašal. Sem v fazi izgradnje 14 kw SE po sistemu netmetring. Sploh mi ni jasno, a se zdej splača SE ali ne? Plan imam še kupit TČ za ogrevanje. Ko mal berem tele forume, nisem več prepričan v smiselnost nakupa...

starfotr ::

Če nisi sposoben sam naredit kalkulacije, potem ne pričakuj, da jo bodo drugi zastonj naredili za tebe.

quadro933 ::

Po trenutnem sistemu se mi splača, govorli so mi, da se za obstoječe uporabnike sončnih elektraren ne bo spremenilo nič, klele pa mal drgač berem, da naj bi glih obstoječi najbolj nasrkal?

DamijanD ::

relativno gledano. Še vedno boš pa s SE na boljšem, kot bi bil brez.

quadro933 ::

Kolikor sem razumu, net metering ostane, če msš soglasje, poveča se mesečni fiks strošek. Po trenutnem sistemu sem preračunal, da se mi bo celotna investicija povrnila v 8 letih. Če se računica bistveno ne pokvari, se splača, odvisno od tega, kolk se bo povečal strošek obračunske moči. Ali obstaja kakšen kalkulator?

feryz ::

Ne še. Pride po mailu po novem letu. V obliki položnice.

link_up ::

pri meni je racunica, da mora elektrika najprej poseci po 150e/m, da se splaca...z 80e na obrok se pa nikakor ne splaca.
In and Out

nekikr ::

DamijanD je izjavil:

relativno gledano. Še vedno boš pa s SE na boljšem, kot bi bil brez.

Tega zdaj ne vemo dejansko? Mislim, ok, lahko, da boš na boljšem. Ampak če si bil zdaj po 10 letih na nuli, boš po novem po 15, 20? Že če računaš na 10 let je to brezveze, ker vidimo kako hitro se "večni" netmetering lahko zamenja. Kaj bo čez 5 let, ko bodo levi še vedno imeli premalo denarja in bo sledil nov dvig, lahko pa samo ugibamo.

Kot vedno in pri vseh stvareh se je tudi tukaj pokazalo to, da so tisti, ki si bili prvi in imajo zdaj elektrarne že ali pa skoraj amortizirane, prišli dobro skozi. Vsi ostali, ki smo mencali do zadnjega, bomo pa pač nategnjeni.

OK.d ::

starfotr je izjavil:

Logika je povsem zgrešena.

Če najameš gradbenika, da ti z bagrom zemljo iz enega konca na drugega prestavi ali ga plačaš po tem koliko ima močan bager ali po tem koliko dela ti opravi?

Briga mene s kom ali s čim dela. Plača se ga po opravljenem delu in ne po moči. Štromarji/politiki so si pa izmislili še plačilo po moči. In še n drugih zadev obešenih na ceno elektrike.

Ta model so tudi zavarovalnice naštudirale, da pri avtu asistenco plačuješ po kW in ne pavšalno - čemu??
LPOK.d

Utk ::

nekikr je izjavil:

DamijanD je izjavil:

relativno gledano. Še vedno boš pa s SE na boljšem, kot bi bil brez.

Tega zdaj ne vemo dejansko? Mislim, ok, lahko, da boš na boljšem. Ampak če si bil zdaj po 10 letih na nuli, boš po novem po 15, 20? Že če računaš na 10 let je to brezveze, ker vidimo kako hitro se "večni" netmetering lahko zamenja. Kaj bo čez 5 let, ko bodo levi še vedno imeli premalo denarja in bo sledil nov dvig, lahko pa samo ugibamo.

Kot vedno in pri vseh stvareh se je tudi tukaj pokazalo to, da so tisti, ki si bili prvi in imajo zdaj elektrarne že ali pa skoraj amortizirane, prišli dobro skozi. Vsi ostali, ki smo mencali do zadnjega, bomo pa pač nategnjeni.

Trenutno si na nuli po 5-6 letih, če imaš dovolj veliko porabo, vsaj tam 12 MWh na leto recimo. Še nikoli ni bilo tako dobre računice kot zdaj, če bi gledal trenutno stanje. Normalno, 2 leti nazaj si dobil večjo subvencijo in elektrarno za kakšnega jurja manj, ampak ROI je bil vseeno bolj 7 let, in tiste elektrarne še zmeraj delajo, čeprav je zdaj elektrika bistveno dražja. Ampak postavljene so bile pa s kalkulacijo na 7-8 let, ne 5-6 kot lahko kalkuliraš danes.
2 leti se ne bo glede omrežnine še nič spremenilo, ta čas bo elektrarna na 1/3 odplačana. Kaj bo čez 10 let je brez veze računat, ampak no pain no gain.

Mato989 ::

OK.d je izjavil:

starfotr je izjavil:

Logika je povsem zgrešena.

Če najameš gradbenika, da ti z bagrom zemljo iz enega konca na drugega prestavi ali ga plačaš po tem koliko ima močan bager ali po tem koliko dela ti opravi?

Briga mene s kom ali s čim dela. Plača se ga po opravljenem delu in ne po moči. Štromarji/politiki so si pa izmislili še plačilo po moči. In še n drugih zadev obešenih na ceno elektrike.

Ta model so tudi zavarovalnice naštudirale, da pri avtu asistenco plačuješ po kW in ne pavšalno - čemu??



Bi še razumel da bi asistenco plačeval po TEŽI vozila če ga morajo odpeljat težje več troši ampak neee kr nekih KW...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Bizkit45 ::

quadro933 je izjavil:

Po trenutnem sistemu se mi splača, govorli so mi, da se za obstoječe uporabnike sončnih elektraren ne bo spremenilo nič, klele pa mal drgač berem, da naj bi glih obstoječi najbolj nasrkal?


Ni res. Nasrkali bomo vsi z večjim plačilom omrežnine ali imaš SE ali pa ne.
««
12 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233768 (865) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811309 (7834) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817528 (9436) bosmla

Več podobnih tem