» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
10 / 92
»»

dussan ::

Moj elektro

kixs ::

k4vz0024 je izjavil:

kixs je izjavil:

Gledam podatke za moj prikljucek. Tole sta grafa za januar (uporablja se TC) in junij. Oboje max glih za glih pod 5kW :| Obracunsko moc imam 7kW.

 x

x



Kje se to lahko pogleda?


https://mojelektro.si

OK.d ::

Ja, če ti deluje.;)
LPOK.d

DamijanD ::

Zakaj pa ne bi deloval?

link_up ::

dnevna stanja delujejo, 15 minutni odbirki so pa proti placilu.
In and Out

feryz ::

Kakšnem plačilu? Kaj bluziš?
Tle ste pa prav mahnjeni na neka zaračunavanja. Mozgate, kako bi se pustili čim bolj nategniti in obrati.

TRIROG ::

Verjetno misli "live" spremljanje podatkov in ne za 1 dan za nazaj?

link_up ::

feryz je izjavil:

Kakšnem plačilu? Kaj bluziš?
Tle ste pa prav mahnjeni na neka zaračunavanja. Mozgate, kako bi se pustili čim bolj nategniti in obrati.


Kaj se se nisi zbudil do konca? Pa sam si link napopal do cenika v temi o elektricarjih. :)
In and Out

Buggy ::

link_up je izjavil:

dnevna stanja delujejo, 15 minutni odbirki so pa proti placilu.


Meni pa ne deluje nic od zgornjih menijev razen obracunska moc, ki so mi jo zastavili preden sem imel TC resnicno v uporabi (instalirano marca - oracun maja ) :8)



Imam pa po podatkih na portalu v meniju "Podrobnosti MM" tip stevca T3C1 iz leta 1978 (rofl) in ET ce to kej igra vlogo.

OK.d ::

O temu sem govoril.
LPOK.d

feryz ::

Se mi zdi, da imaš neumen števec, ja.
Ne boj se, bo kmalu drugi. Da ti lahko zakasirajo po novem.

TRIROG je izjavil:

Verjetno misli "live" spremljanje podatkov in ne za 1 dan za nazaj?
Nič ne misli "live".
Ti cigani itak delajo, kar jim paše.
Na mojem elektru manjkajo podatki za dva dni, 48 ur. 15 minutnih ni celo za zadnjih 14 dni.
Pri fotru, ista aplikacija samo drugo merilno mesto, manjkajo za zadnjih 8 ur.

Kakor se jim dvigne, očitno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

GizmoX ::

krho je izjavil:

GizmoX je izjavil:

Pri -17°C je to dodatnih -10°C razlike, na radiatorje bi pošiljala 53°C (+70°C razlike oz. +30%), za izgube to pomeni +40°C (+33%) razlike. Naj tu omenim, da tako nizkih temperatur ni bilo že od 1987.

Iz katerega konca Slovenije pa si, v zadnjih 15 letih je bila v okolici Medvod večerna temperatura okoli -21°C v januarju oz februarju ene 2-3x po nekaj dni.
Kakšen dokaz za to? meteo.arso.gov.si in freemeteo se ne strinjata s tvojo oceno :P
-21°C bi pričakoval na Babnem Polju, pa še tam tako nizkih temperatur ni bilo izmerjenih od 2018 naprej.

Buggy je izjavil:

Meni pa ne deluje nic od zgornjih menijev razen obracunska moc, ki so mi jo zastavili preden sem imel TC resnicno v uporabi (instalirano marca - oracun maja ) :8)
Imam pa po podatkih na portalu v meniju "Podrobnosti MM" tip stevca T3C1 iz leta 1978 (rofl) in ET ce to kej igra vlogo.
Prestar števec imaš, ki se ne zna nič pogovarjat. Tako tudi ne moreš do časovnih odbirkov, če jih števec ne sporoča.
Dogovorjeno obračunsko moč so ti pavšalno določili po pravilu: 42% priključne moči. Nova TČ nima veze ;)
 A je tvoj tudi tak?

A je tvoj tudi tak?

udirač => uni. dipl. inž. rač.

Buggy ::

Jep neko tako cudo je...zakaj pa to ne pridejo zamenjat ali je to na meni da posodobim (in placam) zadevo...kdo ve?

telexdell ::

Nič ni na tebi, da sam posodobiš in plačaš. Števec si že enkrat kupil in ga brezplačno dal elektru. Vsak mesec elektru tudi plačuješ lepe denarce, da vzdržujejo opremo in posodabljajo omrežje...
Da bodo na Moj elektro vidni podatki ni dovolj le zamenjati števec v hišni omarici. Potrebno je tudi podatke od števca nekako spraviti do podatkovnega centra. Torej je potrebno najprej na nekem območju postaviti infrastrukturo za prenos podatkov in šele nato je smiselno menjati števce.
So pa števci umerjeni za dobo 10 let. Zato običajno stare števce menjajo s sodobnimi takrat, ko jih morajo zaradi umerjanja. Imaš na števcu nalepko, kdaj je bil umerjen in boš videl, kdaj najkasneje lahko pričakuješ novega.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

strel ::

https://sodo.si/sl/nov-obracun-omreznine

Več informacij imate tukaj

DamijanD ::

Uporabnik sistema lahko moč, s katero ga je seznanil elektrooperater z računom za omrežnino ali dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust, do 20. septembra tekočega leta spremeni tako, da elektrooperaterju brezplačno posreduje novo dogovorjeno obračunsko moč za posamezne časovne bloke za naslednje koledarsko leto. V nasprotnem primeru se šteje, da je s strani elektrooperaterja določena obračunska moč ustrezna.

Uporabnik lahko zahteva spremembo dogovorjene obračunske moči tudi izven navedenega roka. Pri tem navede, na katero časovno obdobje se sprememba nanaša. Spremembo dogovorjene moči lahko zahteva za obdobje najmanj enega koledarskega meseca, in sicer samo vnaprej od prvega dne v naslednjem mesecu, če je zahtevo oddal do vključno osmega dne v mesecu. Sprememba dogovorjene obračunske moči je brezplačna.


Iz tega jaz razumem, da lahko mesečno prilagajam dogovorjeno obračunsko moč - pozimi bi recimo lahko imel malo več (TČ+, SE-), poleti pa malo manj (TČ-, SE+)

Mato989 ::

Največji nateg je da ne morš met različno kot želiš spet neke omejitve da ne morš met manj v višje kot v nižje ali kakorkoli vglavnem sami nategovalci.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jabe ::

Seveda imas lahko manj v visji tarifi oziroma moras imeti manj...

Mato989 ::

jabe je izjavil:

Seveda imas lahko manj v visji tarifi oziroma moras imeti manj...


Problem je da v nižji ne smeš met manj!!!!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

telexdell ::

Mato989 je izjavil:

jabe je izjavil:

Seveda imas lahko manj v visji tarifi oziroma moras imeti manj...


Problem je da v nižji ne smeš met manj!!!!

Le zakaj ne bi smel imeti manj? Lahko imaš obremenitev v prvem bloku npr. 10 kW, v vseh ostalih pa 0 kW.
Po starem sistemu si zakupil neko moč in si jo petek in svetek plačeval enako. Sedaj pa ti dajo možnost, da jo boš v različnih obdobjih lahko plačeval drugače, če boš pravilno razporedil delovanje električnih naprav. Če bo konica najvišja v najdražjem bloku boš dejansko na istem, kot si sedaj, ko vsak petek in svetek plačuješ enako moč. Če pa boš obremenitev v prvem bloku znižal in dvignil v kakšnem drugem bloku boš pa za to nagrajen z nižjim stroškom omrežnine.
Je pa sistem postavljen z namenom, da bi porabniki znižali obrmenitev omrežja v dragih blokih in jo prestavili na cenejše bloke. Čeprav bi bilo najbolj pošteno, da bi v vsakem bloku plačal takšno moč, kot jo dosegaš pa to nekako ni v duhu namena.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mato989 ::

telexdell je izjavil:

Mato989 je izjavil:

jabe je izjavil:

Seveda imas lahko manj v visji tarifi oziroma moras imeti manj...


Problem je da v nižji ne smeš met manj!!!!

Le zakaj ne bi smel imeti manj? Lahko imaš obremenitev v prvem bloku npr. 10 kW, v vseh ostalih pa 0 kW.
Po starem sistemu si zakupil neko moč in si jo petek in svetek plačeval enako. Sedaj pa ti dajo možnost, da jo boš v različnih obdobjih lahko plačeval drugače, če boš pravilno razporedil delovanje električnih naprav. Če bo konica najvišja v najdražjem bloku boš dejansko na istem, kot si sedaj, ko vsak petek in svetek plačuješ enako moč. Če pa boš obremenitev v prvem bloku znižal in dvignil v kakšnem drugem bloku boš pa za to nagrajen z nižjim stroškom omrežnine.
Je pa sistem postavljen z namenom, da bi porabniki znižali obrmenitev omrežja v dragih blokih in jo prestavili na cenejše bloke. Čeprav bi bilo najbolj pošteno, da bi v vsakem bloku plačal takšno moč, kot jo dosegaš pa to nekako ni v duhu namena.



Ne, zakon oz predpis ti ne OMOGOČA da bi jaz imel čez dan moč 5kw, ponoči pa 2... ker mora biti ponoči najmanj toliko kot najnižja podnevi... preberi si.

Torej tudi če bom izračunal da ponoči kurim 2kw, podnevi pa 5, bom moral imeti ponoči 5 in podnevi 5... ne morem imeti ponoči 2,2 in podnevi 5,1
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DarwiN ::

Tako je tudi prav, ker to uporabnike spodbuja k pametnejšemu ravnanju in doprinaša k razbremenitvi omrežja.

Če bi bilo dovoljeno časovne bloke nastavit na 8, 7, 6, 5, 4, bi tak uporabnik daleč največ trošil ravno takrat, ko je omrežje najbolj obremenjeno.

Cilj pa je doseči ravno obratno, da bi uporabniki prenesli porabo v časovne bloke, ko je omrežje manj obremenjeno. Zato lahko imaš bloke 5, 6, 7, 8, 9, obratno pa ne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mato989 ::

DarwiN je izjavil:

Tako je tudi prav, ker to uporabnike spodbuja k pametnejšemu ravnanju in doprinaša k razbremenitvi omrežja.

Če bi bilo dovoljeno časovne bloke nastavit na 8, 7, 6, 5, 4, bi tak uporabnik daleč največ trošil ravno takrat, ko je omrežje najbolj obremenjeno.

Cilj pa je doseči ravno obratno, da bi uporabniki prenesli porabo v časovne bloke, ko je omrežje manj obremenjeno. Zato lahko imaš bloke 5, 6, 7, 8, 9, obratno pa ne.


Ampak to me spet omejuje da nastavim moč kot jo rabim... namesto tega me samo obira ponoči za moč ki je ne rabim... če se že gremo prostega potem nam naj omogočijo da mam ponoči 1 kw podnevi pa 9... saj to je point teh blokov. da se plača več omrežnine ko več rabimo.

Oni pa bi zdaj radi da plačamo več ko nič ne rabimo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

telexdell ::

Mato989 je izjavil:




Ne, zakon oz predpis ti ne OMOGOČA da bi jaz imel čez dan moč 5kw, ponoči pa 2... ker mora biti ponoči najmanj toliko kot najnižja podnevi... preberi si.

Torej tudi če bom izračunal da ponoči kurim 2kw, podnevi pa 5, bom moral imeti ponoči 5 in podnevi 5... ne morem imeti ponoči 2,2 in podnevi 5,1

Ne vem no- si prebral kaj se napisal. Eno je, kakšno moč imaš v posameznem bloku, drugo pa je, kako obračunajo omrežnino za moč. Torej, moč lahko imaš v vsakem trenutku dneva povsem poljubno in ni treba, da je preko noči enaka kot preko dneva. Omrežnino za moč pa računajo tako, da jo v dražjem bloku zakupiš za vse naslednje cenejše bloke. Torej jo v 1. bloku zakupiš do 5. bloka. Če je v 3. bloku višja jo nato s trejim blokom zakupiš do 5. bloka...
Tudi sedaj si z glavno varovalko zakupil omrežnino za moč za tako za VT kot za MT in nisi mogel imeti v VT močnejšo varovalko kot v MT.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mato989 ::

telexdell je izjavil:

Mato989 je izjavil:




Ne, zakon oz predpis ti ne OMOGOČA da bi jaz imel čez dan moč 5kw, ponoči pa 2... ker mora biti ponoči najmanj toliko kot najnižja podnevi... preberi si.

Torej tudi če bom izračunal da ponoči kurim 2kw, podnevi pa 5, bom moral imeti ponoči 5 in podnevi 5... ne morem imeti ponoči 2,2 in podnevi 5,1

Ne vem no- si prebral kaj se napisal. Eno je, kakšno moč imaš v posameznem bloku, drugo pa je, kako obračunajo omrežnino za moč. Torej, moč lahko imaš v vsakem trenutku dneva povsem poljubno in ni treba, da je preko noči enaka kot preko dneva. Omrežnino za moč pa računajo tako, da jo v dražjem bloku zakupiš za vse naslednje cenejše bloke. Torej jo v 1. bloku zakupiš do 5. bloka. Če je v 3. bloku višja jo nato s trejim blokom zakupiš do 5. bloka...
Tudi sedaj si z glavno varovalko zakupil omrežnino za moč za tako za VT kot za MT in nisi mogel imeti v VT močnejšo varovalko kot v MT.



Ja ampak zdaj sem plačeval omrežnino po porabi, torej če sem več el porabil sem več plačal omrežnine kar je logično ker sem več omrežja bremenil za prenose.

Zdaj, pa so izmislili nek hibridno sleparski način kjer imam 5 blokov po 5 različnih cenah omrežnin ki so vezani na neke ure, ampak hkrati ne morem poljubno zakupit moči za vsak blok posebej... in to je tisto kar mene moti... ker viška mi bodo seveda zaračunali v obliki sleparskih penalov, ampak potem bi mi morali tudi poračunat manjke ponoči v obliki dobropisov ali pa dovoliti zmanjšat moč ponoči pod tisto dnevno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

JeBelaCesta ::

a že vemo ali je novi obračun izum EU ali SLO uradnikov ?
lep pozdrav iz višav ;-)

Goran's Blog ::

Ima pa Italija tudi nek podoben način po blokih:
F1: od ponedeljka do petka od 8.00 do 19.00.
F2: od 7. do 8. ure in od 19. do 23. ure od ponedeljka do petka; od 7. do 23. ure ob sobotah, razen praznikov.
F3: od polnoči do 7 in od 23 do 24 od ponedeljka do sobote; vse ure dneva ob nedeljah in praznikih.
F0: vse ure brez razlikovanja od dni v tednu.

Gogole Bard AI pravi, da obračunavanje po blokih imajo slednje države:
Belgija
Francija
Italija
Nemčija
Nizozemska
Portugalska
Španija

Ali to res velja pa ne vem.

feryz ::

Se pravi imajo Italijani tako, kot mi zdaj.
Le da imajo namesto dveh tarif, tri in posebej enotno.

nekikr ::

To je naša VT in MT. Ko boš gledal, če ima še kdo tako kot mi, moraš v iskalni niz vnesti še, da morajo biti ti bloki razmetani tako hudo (skupaj z ostalimi zahtevami) da prav nikomur ni niti najmanj jasno za kaj se gre. Se pa to pričakuje od vsakega Jožeta in Štefke, ki bosta sicer hotela prihraniti, ampak jima ne bo jasno kako.

Smo pa sami krivi. Kaj smo pa kupovali varčne naprave in sončne elektrarne, zdaj pa država premalo pobere in bi rada uvedla pavšal.

Goran's Blog ::

Ja verjetno enako ni, imajo pa tudi drugi podobno po blokih.

Buggy ::

nekikr je izjavil:

To je naša VT in MT. Ko boš gledal, če ima še kdo tako kot mi, moraš v iskalni niz vnesti še, da morajo biti ti bloki razmetani tako hudo (skupaj z ostalimi zahtevami) da prav nikomur ni niti najmanj jasno za kaj se gre. Se pa to pričakuje od vsakega Jožeta in Štefke, ki bosta sicer hotela prihraniti, ampak jima ne bo jasno kako.

Smo pa sami krivi. Kaj smo pa kupovali varčne naprave in sončne elektrarne, zdaj pa država premalo pobere in bi rada uvedla pavšal.



hehe...najboljsi post ki zadevo povzame. Respect!

GizmoX ::

DamijanD je izjavil:

Uporabnik lahko zahteva spremembo dogovorjene obračunske moči tudi izven navedenega roka. Pri tem navede, na katero časovno obdobje se sprememba nanaša. Spremembo dogovorjene moči lahko zahteva za obdobje najmanj enega koledarskega meseca, in sicer samo vnaprej od prvega dne v naslednjem mesecu, če je zahtevo oddal do vključno osmega dne v mesecu. Sprememba dogovorjene obračunske moči je brezplačna.

Iz tega jaz razumem, da lahko mesečno prilagajam dogovorjeno obračunsko moč - pozimi bi recimo lahko imel malo več (TČ+, SE-), poleti pa malo manj (TČ-, SE+)

Prav razumeš. Lahko celo za vnaprej določiš različne obračunske moči (že zdaj bi jim lahko sporočil, da želiš marec-oktober npr. 4.6, 4.6, 5, 6, 6; november-februar pa 6, 6, 6, 7, 7). Ampak, potem boš že zgodaj plačeval morebitne presežke ...

Mato989 je izjavil:

Ja ampak zdaj sem plačeval omrežnino po porabi, torej če sem več el porabil sem več plačal omrežnine kar je logično ker sem več omrežja bremenil za prenose.

Zdaj, pa so izmislili nek hibridno sleparski način kjer imam 5 blokov po 5 različnih cenah omrežnin ki so vezani na neke ure, ampak hkrati ne morem poljubno zakupit moči za vsak blok posebej...

Saj tudi po starem načinu nisi mogel zakupiti različne moči za VT/MT - imel si jo določeno glede na varovalke/priključno moč, in to je bilo to.
Omrežnina po starem in omrežnina po novem*: cenik iz študije, ki nam je zakuhala nov sistem * verjetno cene ne bodo točno take
Časovni blok|Obračunska moč [EUR/kW/mesec]|Prejeta energija[EUR/kWh]
------------+-----------------------------+-------------------------
  Blok VT   |           0,38709           |         0,04182         
  Blok MT   |           0,38709           |         0,03215         
            | SKUPAJ    0,77417           | POVP.   0,03699         
------------+-----------------------------+-------------------------
  Blok 1    |           2,55783           |         0,00918         
  Blok 2    |           1,04308           |         0,00927         
  Blok 3    |           0,41006           |         0,00839         
  Blok 4    |           0,07813           |         0,00885         
  Blok 5    |           0,00397           |         0,00855         
            | SKUPAJ    4,09307 (5x več)  | POVP.   0,00885 (4x manj)
Za 3x25A (17 kW priključne moči) = 10 kW obračunske moči; porabljenih 600 kWh v razmerju 50/50 VT/MT:
(3,87 + 3,87) + (12,55 + 9,65)
= 7,74 + 22,20
= 29,94 EUR (samo omrežnina, brez DDV)

Za 3x25A (17 kW priključne moči) = npr. 6.4 kW dogovorjene obračunske moči; porabljenih 600 kWh v razmerju 30/40/20/10/0 1/2/3/4/5:
(16,37 + 6,68 + 2,62 + 0,50 + 0,03 ) + (1,65 + 2,22 + 1,01 + 0,53 + 0,00)
= 26,20 + 5,41
= 31,61 EUR* (samo omrežnina, brez DDV)

* Cenik verjetno ne bo točno tak

Kdor porabi +66% več (1000 kWh):
Po starem 44,43 EUR (+48%)
Po novem 35,23 EUR (+11%)*

Kljub na videz ogromnim spremembam bomo še vedno na predvidljivih cenah in položnicah.
Še dobro, da nam niso zakuhali npr. dinamičnih cen (kjer ne veš, kakšna cena bo jutri) ;((
udirač => uni. dipl. inž. rač.

DarwiN ::

Mato989 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Tako je tudi prav, ker to uporabnike spodbuja k pametnejšemu ravnanju in doprinaša k razbremenitvi omrežja.

Če bi bilo dovoljeno časovne bloke nastavit na 8, 7, 6, 5, 4, bi tak uporabnik daleč največ trošil ravno takrat, ko je omrežje najbolj obremenjeno.

Cilj pa je doseči ravno obratno, da bi uporabniki prenesli porabo v časovne bloke, ko je omrežje manj obremenjeno. Zato lahko imaš bloke 5, 6, 7, 8, 9, obratno pa ne.


Ampak to me spet omejuje da nastavim moč kot jo rabim... namesto tega me samo obira ponoči za moč ki je ne rabim... če se že gremo prostega potem nam naj omogočijo da mam ponoči 1 kw podnevi pa 9..

Od takšnega početja te ravno želijo odvrnit.

Dajva na primeru. Rečva, da v najdražjem 1. bloku trošiš 5kw, v 2. bloku pa le 2kw.

Zdaj, ker 2. blok ne sme biti nižji od 1. bloka, boš za oba bloka prisiljen plačati 5kw obračunske moči. Ampak to hkrati pomeni, da imaš v 2. bloku 3kw "gratis" lufta, kar te spodbuja, da ta luft zapolniš oziroma porabo iz 1. bloka preneseš v 2. blok.

Pomivalni stroj denimo vsak dan namesto ob 16. uri (1. blok) vklopiš ob 20. uri (2. blok). Še kak drug porabnik preneseš v 2. časovni blok in boš 1. bloku naenkrat trošil le še 4kw, v 2. bloku pa 3kw, saj si 1kw prenesel v nižji blok.

Iz 5/2kw porabe si torej prešel na 4/3kw.. In posledično se obračunska moč iz prvotnih 5/5 zniža na 4/4. Priden fantek. Omrežje se ti zahvaljuje. :)

Get it? Vsa fora je v spodbujanju in nagrajevanju altruizma. ;)
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Mato989 ::

Saj tudi po starem načinu nisi mogel zakupiti različne moči za VT/MT - imel si jo določeno glede na varovalke/priključno moč, in to je bilo to.


Seveda, ampak bilo je jasno definirano ne z kompliciranji in preskakovanjem med urami, ampak je bil VT med 6 in 22 in MT med 22 in 6... preprosto, logično za vsakega državljana...vseeno je bilo ali sem kuril 5,1 naslednjih 15 min ali 4,9... zdaj ko pa bom imel 4,1kw v nekem bloku bo pa prekleto pomembno ali bom naslednjih 15 min v tistem bloku imel 5,1... hkrati pa ne morem znižat drugega bloka ko kurim 2kw iz 4,1 na 2,2...

Torej dobil bom penal, bonusa pa ne.

DarwiN je izjavil:

Mato989 je izjavil:

DarwiN je izjavil:

Tako je tudi prav, ker to uporabnike spodbuja k pametnejšemu ravnanju in doprinaša k razbremenitvi omrežja.

Če bi bilo dovoljeno časovne bloke nastavit na 8, 7, 6, 5, 4, bi tak uporabnik daleč največ trošil ravno takrat, ko je omrežje najbolj obremenjeno.

Cilj pa je doseči ravno obratno, da bi uporabniki prenesli porabo v časovne bloke, ko je omrežje manj obremenjeno. Zato lahko imaš bloke 5, 6, 7, 8, 9, obratno pa ne.


Ampak to me spet omejuje da nastavim moč kot jo rabim... namesto tega me samo obira ponoči za moč ki je ne rabim... če se že gremo prostega potem nam naj omogočijo da mam ponoči 1 kw podnevi pa 9..

Od takšnega početja te ravno želijo odvrnit.

Dajva na primeru. Rečva, da v najdražjem 1. bloku trošiš 5kw, v 2. bloku pa le 2kw.

Zdaj, ker 2. blok ne sme biti nižji od 1. bloka, boš za oba bloka prisiljen plačati 5kw obračunske moči. Ampak to hkrati pomeni, da imaš v 2. bloku 3kw "gratis" lufta, kar te spodbuja, da ta luft zapolniš oziroma porabo iz 1. bloka preneseš v 2. blok.

Pomivalni stroj denimo vsak dan namesto ob 16. uri (1. blok) vklopiš ob 20. uri (2. blok). Še kak drug porabnik preneseš v 2. časovni blok in boš 1. bloku naenkrat trošil le še 4kw, v 2. bloku pa 3kw, saj si 1kw prenesel v nižji blok.

Iz 5/2kw porabe si torej prešel na 4/3kw.. In posledično se obračunska moč iz prvotnih 5/5 zniža na 4/4. Priden fantek. Omrežje se ti zahvaljuje. :)

Get it? Vsa fora je v spodbujanju in nagrajevanju altruizma. ;)



Ampak v osnovi je to še zmeraj kraja, ker ni šans da lahko uravnotežim da lufta ni... ker pač delaš od 7 - 15, ne morem dela prestavit na 22 - 6... enako ne morem skuhat kosila ob 2 zjutraj ampak ga skuham ob 14:00... tudi perila ne morem obešat (ker spim) ob 3 zjutraj ampak ga obešam ob 18:00 zvečer...

Get it? Nihče živ razen morda tisti ki delajo doma nočne, ne more imet nočne in dnevne porabe na skoraj identičnih nivojih, to ni mogoče... vedno boš čez dan trošil več kot ponoči v večini leta... Hkrati pa mi onemogočajo da te prihranke pridobim z onemnogočanjem spremembe priključne moči po želji.

Iz 5/2kw porabe si torej prešel na 4/3kw.. In posledično se obračunska moč iz prvotnih 5/5 zniža na 4/4. Priden fantek. Omrežje se ti zahvaljuje. :)


Še vedno mi kradejo 1 namesto 3... kraja je kraja.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

FrRoSt ::

Mato989 je izjavil:

telexdell je izjavil:

Mato989 je izjavil:




Ne, zakon oz predpis ti ne OMOGOČA da bi jaz imel čez dan moč 5kw, ponoči pa 2... ker mora biti ponoči najmanj toliko kot najnižja podnevi... preberi si.

Torej tudi če bom izračunal da ponoči kurim 2kw, podnevi pa 5, bom moral imeti ponoči 5 in podnevi 5... ne morem imeti ponoči 2,2 in podnevi 5,1

Ne vem no- si prebral kaj se napisal. Eno je, kakšno moč imaš v posameznem bloku, drugo pa je, kako obračunajo omrežnino za moč. Torej, moč lahko imaš v vsakem trenutku dneva povsem poljubno in ni treba, da je preko noči enaka kot preko dneva. Omrežnino za moč pa računajo tako, da jo v dražjem bloku zakupiš za vse naslednje cenejše bloke. Torej jo v 1. bloku zakupiš do 5. bloka. Če je v 3. bloku višja jo nato s trejim blokom zakupiš do 5. bloka...
Tudi sedaj si z glavno varovalko zakupil omrežnino za moč za tako za VT kot za MT in nisi mogel imeti v VT močnejšo varovalko kot v MT.



Ja ampak zdaj sem plačeval omrežnino po porabi, torej če sem več el porabil sem več plačal omrežnine kar je logično ker sem več omrežja bremenil za prenose.

Zdaj, pa so izmislili nek hibridno sleparski način kjer imam 5 blokov po 5 različnih cenah omrežnin ki so vezani na neke ure, ampak hkrati ne morem poljubno zakupit moči za vsak blok posebej... in to je tisto kar mene moti... ker viška mi bodo seveda zaračunali v obliki sleparskih penalov, ampak potem bi mi morali tudi poračunat manjke ponoči v obliki dobropisov ali pa dovoliti zmanjšat moč ponoči pod tisto dnevno.


Res si meverjetno TRD! LESEN! BUKOV, po domače! :))

Da, vse to, kar si napisal, je res! Od varovalk in tudi po porabi si (smo) plačevali oz še vedno plačujemo!

ZDAJ bodo pa notri (v omrežnino) vnesli še konice oz špoce! Ker omrežje mora biti načrtovano in zgrajeno tako, da prenese/vzdrži tudi konice!! In če boš porabljal elektriko med konicami, se pravi, takrat ko je omrežje najbolj obremenjeno (in je tudi celo elektrika takrat najdražja) boš to do- plačal! ;) In to v omrežnini.

Zdaj se ti to, da porabljaš elektriko v konici, ne pozna na računu! Pi novem izračunu se ti pa bonpoznalo. Nekaj € več boš placal. Ne bodo pa te odrli do golega! ;)

Tudi, če tega ne razumeš! :)):)):))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

feryz ::

Cilj je, da v povprečju pridemo iz trenutnih 17 centov/kWh (približno) na 35 centov/kWh. V letu ali dveh.
In to morajo storiti tako, da vcepijo slabo vest porabnikom, da je to po njihovi krivdi in da so lahko še srečni, da je samo 35 centov.

nekikr ::

Država bi tu lahko ubila dve muhi na en mah. Če vsakemu dajo gratis 5 tupperware posod, potem lahko ob nedeljah skuhamo za cel teden hrane in ne bomo trošili veliko v prepovedanih blokih (se pravi takrat, ko dejansko rabiš elektriko), pa še shujšali bomo, ker 5 dni starih makaronov noben me bo jedel...win-win.

FrRoSt ::

feryz je izjavil:

Cilj je, da v povprečju pridemo iz trenutnih 17 centov/kWh (približno) na 35 centov/kWh. V letu ali dveh.
In to morajo storiti tako, da vcepijo slabo vest porabnikom, da je to po njihovi krivdi in da so lahko še srečni, da je samo 35 centov.


:))

NE!!! To ni CILJ!! ;)

Poskusi še enkrat! ;) Naj poskusijo tudi drugi!

Kaj je torej Cilj!?? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

nekikr ::

Konkreten pavšal plus draga elektrika.

OK.d ::

Kaj pa takrat, ko je el. energije na pretek, nam bodo tudi omrežnino zmanjševali?
LPOK.d

feryz ::

Ok, bom probal še enkrat.
Cilj je da požrejo čim več denarja, da si čim bolj dvignejo plače, če kaj ostane pa pokradejo.

Razen če se komu zdi, da je elektrike premalo in da omrežje zaradi špic pada.
Včeraj, recimo, je šlo ful na knap. Glih da nam ni štroma zmanjkalo.
Samo enih 30 posto smo ga preveč proizvedli.

deco16 ::

Cilj je da se folk zače odklaplat, pol bodo vidli.


Oziroma cilj je subvencionirat take vrste ogrevanja in prevoza da si potem odklopa sploh ne moreš predstavljat. Si že v pasti, TČ je super poceni se ogrevam, ni treba zakurit itd. Torej tolk si notr da nemoreš ven. Še sončne da prepovejo če niso v netmeteringu in 3x preplačane pa smo gotofi.

Lonsarg ::

Zakaj bi se odklopu, montitas baterijo in kuris zgolj 1kW iz omrezja vse spice pa iz baterije ;) Placujes pa lepo 1kW.

Skratka sam namen je super, spodbuja baterije. Problem je izvedba ker bi lahko z enostavnejso formulo isti namen dosegli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Zakaj bi se odklopu, montitas baterijo in kuris zgolj 1kW iz omrezja vse spice pa iz baterije ;) Placujes pa lepo 1kW.



Ja samo 1 sobo se rabim za baterije v stanovanju za to
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

telexdell ::

Mato989 je izjavil:




Ja samo 1 sobo se rabim za baterije v stanovanju za to

Le od kje jih jemlješ? Kakšen električni avto s 60 kWh baterijo ima mere baterije mogoče 2x3 m in višine 0,3 m. Če jo postaviš pokonci ti zavzame prostora kot kakšna omara. To baterijo pol filaš v 3 ali 5 bloku in jo prazniš v ostalih blokih. Tako boš prihranil za vse omrežnine pa še pri ceni elektrike, če nimaš lastne SE. Če pa imaš lastno SE pa greš v novo shemo samooskrbe, kjer boš elektriko lahko prodajal. Z baterijo delaš enako kot zgoraj, vso elektriko iz SE pa prodajaš v visoki tarifi.
Če pa na mrzel zimski dan porabiš več kot 90 kWh pol pač daš toliko večjo baterijo- in vica verse.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Mato989 ::

Ja in koliko bo stala taka baterija 60 ali 90 kwh?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

starfotr ::

Mato989 ::

Torej 42k ojrov da lahko imaš pol omrežnino skoz na 1-1,5kwh :P in skoz tolko polniš baterijo xD
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Daniel ::

starfotr je izjavil:

10 kWh je 7k.

https://www.europe-solarstore.com/solar...


Tale trgovina je malce "sumljiva".

TESKAn ::

Baterijo nucaš samo tolk da pokriješ špice, se pravi da da od sebe max porabo - 1.5kW in da ma tolk kWh, da to porabo drži za želen čas. 60kWh je precej preveč, že 10kWh je veliko, jaz npr. nisem mel urne porabe več kot 3kWh v januarju, povprečje je bliže 1kWh, tako da bi že z 3kWh baterijo lahko 'zglihal' da bi elektro videl samo povprečje 1kW iz omrežja.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.
««
10 / 92
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurilna sezona 2023 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37233776 (873) Magic1
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811311 (7836) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817530 (9438) bosmla

Več podobnih tem