» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
76 / 79
»»

hruske ::

telexdell je izjavil:

hruske je izjavil:

Ja, valjda ne znam računat, dobavni rok je od 23 do 53 dni.

Dogovorjeno moč moraš sporočit do 8. dne v tekočem mesecu, da se začne uporabljati naslednji mesec, v najboljšem primeru torej 23 dni. V najslabšem primeru moraš čakati še en dodaten mesec, torej največ dodatnih 31 dni.

Čakal boš le prvič, pol se bodo pa spremembe izvajale ažurno, če boš napovedoval za mesec v naprej. Torej, do 8 oktobra bom napovedal po0rabo za cel november. Pol pa do 8 novembra za cel december...Borze se pa verjetno ne bodi šli nikoli, da bi napovedoval za dan v naprej ali celo za posamezne 15 min bloke:)


Ne rabim napovedovat na 15 minutne bloke, rabim pa imet možnost, da mi spremembo uveljavijo v doglednem času.

Npr. crkne ventilator na TČ. Najprej 3 dni odjemalec plačuje 10+kW penalov, ko pride serviser, ugotovi, da bo treba celo menjat in potem moram še dober mesec plačevat penale ker ima nova TČ drugačne obratovalne karakteristike. Ni dobrega razloga, da spremembe ne bi stopile v veljavo v par dneh. Če mi znajo mobilni operaterji zamenjat paket v 5 minutah bi lahko tudi distributerji to sprovedli prej kot v enem mesecu.

Če se že mi gremo dinamično, naj še oni pokažejo malo dinamike.
Rad imam tole državico. <3

kamiKaZaA ::

Bodo položnice za električno energijo poletele v nebo?

36 evrov višjo položnico si medtem oktobra lahko obetajo lastniki sončnih elektrarn, ki sodelujejo z dobaviteljem SunContract. V družbi medtem za podražitev krivijo vlado.

Za nekatere povišanje položnic že oktobra

Že oktobra pa si sicer precejšnje povišanje položnic lahko obeta okoli 5000 lastnikov sončnih elektrarn dobavitelja SunContract. "S septembrom smo spremenili cenik. 36 evrov zaračunamo za stroške, ki nastajajo zaradi prodaje in nakupa električne energije," pravi Gregor Novak, direktor SunContracta.

V podjetju za podražitev krivijo vlado, ki da je s prvim februarjem spremenila pravila delovanja trga z električno energijo. Strošek t. i. 'net meteringa' je bil v celotni prenesen na dobavitelje, pravijo. "Stroškov na letnem nivoju za vse dobavitelje je nekje 20 do 30 milijonov. Zaradi volatilnosti cen, ki se samo povečuje, želimo, da ministrstvo to reši tako kratkoročno kot dolgoročno," dodaja Novak.

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Torej naprej subvencije in ugodnosti (korenček) potem pa udri z bejzbol palico po teh ljudeh. Bolano kaj dela ta sedanja vlada. Do kdaj še?

hruske ::

Samo v opombo: poslovne odločitve podjetja SunContract nimajo kaj dosti veze z omrežnino.
Rad imam tole državico. <3

Daniel ::

DamijanD je izjavil:

joez7 je izjavil:

Nič jih ne zagovarja, pač praktičen nasvet. Če je omejitev na cesti 50, pač voziš 49 ali pa radar.
Odločitev je tvoja. Omejitve pa so postavljen nelogično, ponekod samo za nabiranje denarja.
Tako je tudi tu. Čas bo pokazal...
HE = Home Assistant - brezplačna odprtokodna aplikacija za pameten dom.
https://www.home-assistant.io/
Maš še malo morje drugih.
Sam sem popolen NOB na tem področju, so me vodili na forumu za rokco, mi je pač bil izziv.
Kar penziči mamo, je čas in še enkrat čas.
Bremena? Grelec v zalogovniku, grelec v bojlerju, el. radiator, sanitarno toplotno črpalko, pralni stroj, razvlažilec, pomivalni stroj, sušilec perila ... Preko smart vtičnic TP-LINK Tapo P110 (12€ po kosu), jih HA sam najde.
Večidel samo prva dva, za ostale pa mam večje zamike (in zaenkrat ni potrebe)
V planu je nabava modulatorjev porabe (za neinduktivna bremena, do 3000VA), z njimi bom zvezno kuril zeleni pas.

Saj HA poznam - samo nisem navajen, da se uporablja tudi okrajšava HE
A misliš, da tem napravam (TČ za SV, pralni stroj, razvlažilec, pomivalni stroj, sušilec perila), ko jih na hard izključiš nič ne škodiš?


HE se ne uporablja, tipkarska napaka. Večino pralnih strojev je po izklopu potrebno ponovno pognati ročno.

nejc_nejc ::

Ali obstaja "motilec" povratne informacije diszributerju?

Daniel ::

telexdell je izjavil:

hruske je izjavil:



Ne vem od kje ti ideja, da lahko sami spreminjamo dogovorjeno moč. Moramo jo naročit pri distributerju, dobavni rok pa je od 29 do 53 dni.

Kazni ne bojo črtali, bodo pa dodali samodejni izklop omejevalca toka ob preseganju dogovorjene moči, pa se boš lahko odločal o tem kateri pristop ti je ljubši.

Ne vem no- a živiva na istem planetu? Če distributerju pošljem mail, da hočem imeti moč po blokih takšno in takšno pol pa distributer to cifro spremeni v tabeli ali sem jo spremenil jaz ali on?

Marsikdo, kateri ima SE močnejšo, kot je v soglasju ima te omejilce moči. Pa so še vsi živi. Pri omejilcih pa se bo pojavilo vprašanje, kakšna je ta moč in kako jo bodo merili. Števci so sedaj nastavljeni, da izklopijo po nekem času, kateri je mnogo nižji od 15 min. Pa tudi ne meri integral porabe v bloku ampak zgolj trenutno moč. Bodo preprogramirali večino števcev (domnevam, da nimajo vsi števci za gospodinjstva že integrirano merjenje konice)? Drugo vprašanje pa je, kako bo pri tistih, kateri bodo pri 3x20 A polnili avte in bodo prekoračili 14 kW. Ali jih bo vrglo ven po starem ali po novem?


Ni za mešati oddaje z odjemom. Pri odddaji se (če sem prav povzel dokument) računa 60 sekund povprečja, ne vem pa ali zadnjih ali tekočih (zato se tudi nastavi omejitev na nekoliko manj, ker razsmernik ne reagira dovolj hitro in pri bolj razgibanem odjemu hitro prekoračiš oddajo). Pri prejemu pa imaš potem tistih 10% 15 minut ali 40% 90 sekund ali nekako tako. Sicer je pred časom nekdo trdil, da mora elektro nastaviti moč oddaje na števcu 3% višje, kot je dovoljena ampak o tem ni najti nobenega dokumenta s kateirm bi lahko zažugal elektru.

nejc_nejc je izjavil:

Ali obstaja "motilec" povratne informacije diszributerju?


Najcenejše kitajske pametne vtičnice, napajalniki ipd. Sicer ne vem kaj bi s tem dosegel, števec bo še zmeraj odklapljal na parametre, samo popisali ga bojo ročno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

telexdell ::

Daniel je izjavil:


Ni za mešati oddaje z odjemom.

Mislim- ali preveč oddajajš ali preveč odjemaš rezultat je isti-po nekem protokolu števec vrže ven.
Kot sem moral sedaj gledati, da mi ni vrglo števca ven, če bi eno fazo preveč obremenil tako bom pač potem, če/ko bodo omejitve na dogovorjeni moči delal enako. Bi pa takrat imel precej bolj proste roke, saj če bi mi avtomatika zatajila bi pač šel do razdelilca in protisnil gumb. Kot pa je sedaj, pa te lahko precej udari po žepu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

Iskrin AM550 je pri oddajanju nastavljen kar na knap, meri (integrira 60s interval) vsaj kolker mi je znano, in zna bit kar nervozen (izklop) zato pa servisrji - monterji SE nastavljajo rahlo nižjo moč exporta, export pa mam 10kW (števec, tu je še fazna omejitev 3.4kW), omejitev pa 9.8kW (inmeter - fazno 3.3kW).
Pri prejemnju - vsaj trenutno - pa je bistveno bolj ohlapen (naj bi mel 15min integracijo in 10% prekoračitve) , ni mi pa jasno na katero moč je nastavljen, po soglasju ali po obračunski moči?
Prejemanje po soglasju mam 3x20A = 13.6kW, obračunsko moč pa mam 7kW, ma kdo razlago?
In kako bo, če zmanjšam dogovorjeno moč na 5kW?

Sem testiral moj pralni stroj - lepo nadaljuje po prekinitvi napajanja.
Sušilec - z toplotno črpalko - pa po prekinitvi ostane izklopljen.
Tak tak, nekaj ja, nekaj ne. So pa tole šele suhi treningi.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Daniel ::

Če imaš obračunsko moč manjšo kot dejansko rabiš boš po poteku tega vmesnega časa pač plačeval kazni. Sicer kolikor vidim vsake toliko naredijo novo meritev in prilagodijo obračunsko moč, ki jo bojo zaračunavali.

Pri prejemu je, kot sem že dejal omejitev 10% na 15 minut ali 40% na 90 sekund. Števec vrže ven na tisto, kar prej dosežeš, ker računa sproti. Podobno je pri oddaji, kjer je omejitev 60 sekund. Torej, če tvoj razsmernik sredi dneva dela na dovoljenem maksimumu, ti vmes vklopiš nek porabnik, ki poveča proizvodnjo razsmernika (recimo pri uporabi energy metra) in tistih par sekund preden se razsmernik prilagodi je dovolj, da števec vrže vse skupaj ven. Zato se pač nastavlja toleranca 200 - 300W, v nekaterih primerih še več.

OK.d ::

telexdell je izjavil:

hruske je izjavil:

Ja, valjda ne znam računat, dobavni rok je od 23 do 53 dni.

Dogovorjeno moč moraš sporočit do 8. dne v tekočem mesecu, da se začne uporabljati naslednji mesec, v najboljšem primeru torej 23 dni. V najslabšem primeru moraš čakati še en dodaten mesec, torej največ dodatnih 31 dni.

Čakal boš le prvič, pol se bodo pa spremembe izvajale ažurno, če boš napovedoval za mesec v naprej. Torej, do 8 oktobra bom napovedal po0rabo za cel november. Pol pa do 8 novembra za cel december...Borze se pa verjetno ne bodi šli nikoli, da bi napovedoval za dan v naprej ali celo za posamezne 15 min bloke:)

Enkrat na mesec lahko brezplačno spreminjaš, ostale spremembe se pa dodatno računa.
LPOK.d

fopi ::

A je treba kje prijaviti, da imaš TČ, da ne bi plačal prispevka za obnovljive vire?

Od kod bi naj distributer imel te podatke?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

gort ::

Mope - ne vem, kako se obveščajo.

joez7 ::

hruske je izjavil:

telexdell je izjavil:

hruske je izjavil:


mesec, torej največ dodatnih 31 dni.

Čakal boš le prvič, pol se bodo pa spremembe izvajale ažurno, če boš napovedoval za mesec v naprej. Torej, do 8 oktobra bom napovedal po0rabo za cel november. Pol pa do 8 novembra za cel december...Borze se pa verjetno ne bodi šli nikoli, da bi napovedoval za dan v naprej ali celo za posamezne 15 min bloke:)



Npr. crkne ventilator na TČ. Najprej 3 dni odjemalec plačuje 10+kW penalov, ko pride serviser, ugotovi, da bo treba celo menjat in potem moram še dober mesec plačevat penale ker ima nova TČ drugačne obratovalne karakteristike. Ni dobrega razloga, da spremembe ne bi stopile v veljavo v par dneh. Če mi znajo mobilni operaterji zamenjat paket v 5 minutah bi lahko tudi distributerji to sprovedli prej kot v enem mesecu.

Če se že mi gremo dinamično, naj še oni pokažejo malo dinamike.


No tole je pravo vprašanje - odpoved TČ.
Maš več scenarijev - 1. se greješ polno na elektriko - sam paziš na konico - in ne plačaš penalov
2. maš alternativni vir ogrevanja - olje, drva, daljinsko ogrevanje
3. zmanjšaš ogrevanje. Sem testiral našo bajto - v prvih 12h -2°C, potem pa nekje -1°C v 24h.
Test se je zaključil pri ~18°C (peti dan, pri zunanjih med 0 on +5°C), je pa nadležno, in problem z vlago - leta enormno naraste, iz prijetnih 47% na preko 65%.
Ni hudir, da se izviješ brez penalov. Sam mal mozgat bo treba.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

OK.d ::

Kaj pa bojler s TČ, tudi ta kaj šteje;)
LPOK.d

joez7 ::

STČ seveda šteje, priključna moč med 400 in 500W.
Verjetno si mislil za OVE.
Rabil boš slike, račun, po možnosti odločbo o subvenciji (če jo maš), pa malce sreče z gospo na šalterju elektra. Morda, pa boš rabil poslat na SODO - tle nimam izkušenj. Probaj in poročaj.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

miko22 ::

Mene pa zanima kako bo šlo to skozi, glede na to da nekaterim ne dela daljinsko odčitavanje na 15 minut. Kako jim bodo obračunali? Po neki posebej tarifi? Pol smo pa neenakopravni, če imajo nekateri tako, drugi drugače.

Sc0ut ::

joez7 je izjavil:

STČ seveda šteje, priključna moč med 400 in 500W.
Verjetno si mislil za OVE.
Rabil boš slike, račun, po možnosti odločbo o subvenciji (če jo maš), pa malce sreče z gospo na šalterju elektra. Morda, pa boš rabil poslat na SODO - tle nimam izkušenj. Probaj in poročaj.


Pa to velja če imaš elektrarno in TČ ali samo TČ?
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

DamijanD ::

miko22 - pavšal je določen za te primere
klemen - jaz ogrevanja ne bom nič premikal itak TČ rabi delat 24/7 je najbolj ugodno, vse kar sem naredil je, da sem ogrevanje SV premaknil izven najdražjega bloka.
joez7 - a ti to izklapljaš takoj, ko prideš čez neko moč ali kaj čakaš? (glede na to, da se za penale gleda 15 minutni interval)

J.McLane ::

fopi je izjavil:

A je treba kje prijaviti, da imaš TČ, da ne bi plačal prispevka za obnovljive vire?

Od kod bi naj distributer imel te podatke?


Zakaj bi bil pa lastnik TČ oproščen prispevka OVE? A morda s TČ kakorkoli omrežju doprimore dodatne OVE?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

GizmoX ::

Kolikor sem jaz opazil, naj bi OVE odpustek imeli le lastniki sončnih elektrarn. Vira sicer ne najdem ...
Agencija za energijo je dosegla, da so lastniki sončnih elektrarn oproščeni plačevanja prispevka za obnovljive vire energije. S tem bodo prihranili med 80 in 90 evrov na leto.
Nova uredba tako posredno spodbuja čim večjo porabo električne energije iz lastne elektrarne. S stališča vseh uporabnikov elektroenergetskega sistema je nov sistem bolj pravičen, saj uporabnik plačuje za uporabo elektroenergetskega sistema, omogoča prodajo viškov energije, poleg tega pa je lastnik obnovljivega vira energije upravičen plačevanja prispevkov za OVE/URE.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

feryz ::

Najboljše ja, da porabnik električne energije (katerikoli) spada med obnovljive vire energije.
Kako je toplotna lahko vir energije, vedo le najbolj šolani ljudje v tej državi.

joez7 ::

DamijanD je izjavil:

miko22 - pavšal je določen za te primere
klemen - jaz ogrevanja ne bom nič premikal itak TČ rabi delat 24/7 je najbolj ugodno, vse kar sem naredil je, da sem ogrevanje SV premaknil izven najdražjega bloka.
joez7 - a ti to izklapljaš takoj, ko prideš čez neko moč ali kaj čakaš? (glede na to, da se za penale gleda 15 minutni interval)

Prvo sem mel podatke preko API (15min osveževanje), in sem mel pravilnike z zakasnitvijo 10s in mejo -1kW pod dogovorjeno močjo.
Sedaj mam podatke preko modbusa (10s osveževanje) sem popravil pravilnike, prekoračitev +1kW - zamik 30sek, prekoračitev 0 - zamik 3min, prekoračitev -1kW - zamik 15min. Se se šele prilagajam in testiram.
Pač pogledam podatke na MojElektro (za prejšnji dan in več). Verjetno bom še bolj ohlapno nastavil pravilnike, rabim testirat vsaj mesec dni.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

joez7 ::

miko22 je izjavil:

Mene pa zanima kako bo šlo to skozi, glede na to da nekaterim ne dela daljinsko odčitavanje na 15 minut. Kako jim bodo obračunali? Po neki posebej tarifi? Pol smo pa neenakopravni, če imajo nekateri tako, drugi drugače.


Kolikor vem, je varovalka - presežkov ne plačuješ, če ne dela 15min interval. Ti dajo 45% priključne moči za obračunsko moč. Vsi zadovoljni - je pa možno, da te zablokirajo na števcu?
Je kup kaj, če, toda, bo čas pokazal.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

hruske ::

joez7 je izjavil:

miko22 je izjavil:

Mene pa zanima kako bo šlo to skozi, glede na to da nekaterim ne dela daljinsko odčitavanje na 15 minut. Kako jim bodo obračunali? Po neki posebej tarifi? Pol smo pa neenakopravni, če imajo nekateri tako, drugi drugače.


Kolikor vem, je varovalka - presežkov ne plačuješ, če ne dela 15min interval. Ti dajo 45% priključne moči za obračunsko moč. Vsi zadovoljni - je pa možno, da te zablokirajo na števcu?
Je kup kaj, če, toda, bo čas pokazal.


V primeru, da ti ne dela prenos 15-minutnih meritev oz. da imaš stari števec, boš dobil drugačno dogovorjeno moč (42% priključne za 3f oz. 58% priključne za 1f odjem, v vseh blokih isto) in pa tudi drugo tarifo.
Rad imam tole državico. <3

EjTi ::

hruske je izjavil:

V primeru, da ti ne dela prenos 15-minutnih meritev oz. da imaš stari števec, boš dobil drugačno dogovorjeno moč (42% priključne za 3f oz. 58% priključne za 1f odjem, v vseh blokih isto) in pa tudi drugo tarifo.

Kolikor se jaz spomnim, je to podatek iz leta 2023 in so to potem nekaj spreminjali. Sem šel na hitro pogooglat, vendar ne najdem več podatka. Nisem pa 100%.

Edit:
(1) Pri uporabnikih sistema na NN s priključno močjo enako ali manjšo od 43 kW, katerim se ne evidentirajo 15-minutne meritve za prevzeto energijo, se obračunska moč image023.png [kW] določi:
- za enofazni priključek uporabnika sistema kot 58 % priključne moči iz soglasja za priključitev;
- za trifazni priključek uporabnika sistema s priključno močjo do vključno 17 kW kot 42 % priključne moči iz soglasja za priključitev;
- za trifazni priključek uporabnika sistema s priključno močjo nad 17 kW ter za uporabnike sistema iz drugega odstavka 37. člena tega akta kot 62 % priključne moči iz soglasja za priključitev.
Vir: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=AKT...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: EjTi ()

SambaShare ::

Pat_MaGroin ::

Eni smo preleni za doktorat glede teh tarif.

Še obstaja kak app/smart naprava, da optimizira te zadeve?

joez7 ::

Reduxi NGEN ...HA.... Odvisno kaj rabiš, in še pomembneje, koliko si pripravljen plačat.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

GregiB ::

Laično vprašanje... sem šel pogledat, kako sem mi giblje moč na mojelektro. Načeloma se gospodinjstvo giblje med 2kW-4kW 15 minutnimi intervali. Zelo redko pride do 5kW.
Sem pa opazil, da sem imel januarja letos tri "špice", kjer je bil 15 minutni interval 11kW. Ne spomnim se, da bi takrat kaj posebnega delal, ampak ajde, verjamemo. Sicer imam TČ, ki je pozimi kar konkreten "stroj" za mletje električne moči.

Epilog? Za leto 2025 (in ostanek 2024) imam dogovorjeno moč na vseh blokih nastavljeno na 10,8kW. Zej pa ne vem... pustim, tako, kot je, ali se grem špilčkat s ciframi? Strokovnjaki... pomoč?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

Če si zelo ziher, da ne boš redno presegal teh 5 kw, pa naj bo 6 za vsak slučaj, se bi morda splačalo ti zmanjšat ja.
Ni nemogoče, da so tiste špice tudi čista in navadna napaka.
Ampak to bi treba vprašat tiste, ki trdijo kako bo ta nov sistem ful bolj pošten...

feryz ::

Izklopi grelce v TČ, ker jih ne rabiš.
Potem pa lahko zmanjšaš moč.

joez7 ::

Utk je izjavil:

Če si zelo ziher, da ne boš redno presegal teh 5 kw, pa naj bo 6 za vsak slučaj, se bi morda splačalo ti zmanjšat ja.
Ni nemogoče, da so tiste špice tudi čista in navadna napaka.
Ampak to bi treba vprašat tiste, ki trdijo kako bo ta nov sistem ful bolj pošten...

Ni fulff pošten, prej sem plačeval za 14kW priključne moči in 7kW obračunske 8€/mesec. Po novem pa za 6kW dogovorjene 200€ letno. Zdaj pa izračunaj podražitev, če jo znaš. (čez palec 3x več za isto) Rezda se navadim potrošnikom ne bo tolk podražilo - bojo manj plačevali za omrežnino. Sam lastnikom SE, ki že niso plačevali omrežnine, bo podražitev v rangu 3x.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Utk ::

To je ena stvar, druga je pa ta njegov problem, ko bo plačeval 2x več kot bi sicer samo zarad treh špic. Ne glede če ima elektrarno ali ne.

Lonsarg ::

Ja dodatni grelci v TC bodo kar naenkrat postali problem :)

kixs ::

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

joez7 ::

JA pa mu ni nujno. Lahko si v MojElektro nastavi manj. Sam pol takoj postane neto plačnik prekoračitev.
Ravno zaradi tega - se ukvarjam z HA in avtomatiko za omejetev konice.
Grelce v TČ - če jih maš - lahko lepo izklopiš, pa bo mir. Ti bo pač TČ delala malo dlje.
Novejše, jih sploh nimajo več (vsaj moja R32, sem moral prigradit grelec v zalogovnik - kurjenje viškov el.).
Sem lepo testiral pri sebi, če se malo igram, brez problemov generiram konico 11kW, ob vklopljenemu HA - pa mi ta konico omeji na nastavljenih 5kW. Sam še vedno nisem ziher, da ne gre kaj po zlu. Rabim daljše obdobje testiranja.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

joez7 ::

kixs je izjavil:

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Če misli spreminjat, mora za visoko sezono, tu so večji zneski, v nižji je bistveno manj - ni prvega bloka.
Če danes spremeni - bo sprememba veljala od 1.11.24 dalje - obenem postane takojšni plačnik eventualne prekoračitve.
Ribe se lovijo v kalnem.....
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

energetik ::

joez7 je izjavil:

kixs je izjavil:

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Če misli spreminjat, mora za visoko sezono, tu so večji zneski, v nižji je bistveno manj - ni prvega bloka.
Če danes spremeni - bo sprememba veljala od 1.11.24 dalje - obenem postane takojšni plačnik eventualne prekoračitve.
Ribe se lovijo v kalnem.....
Dodatno je potrebno izračunat za prvi 2 leti, kjer si oproščen plačevanja prekoračitev, ČE ne spreminjaš dogovorjene moči, ki so ti jo določili. Torej preračun je, ali plačuješ visok fiksen znesek zaradi visokih dogovorjenih, ali pa greš znižat in plačuješ že od začetka prekoračitve. Skratka poskušajo prepričat folk, da ne bo spreminjal prvi 2 leti.

Poleg tega mi še zdaj ni jasno, zakaj komplicirajo z dogovorjenimi močmi in enostavno ne zaračunajo dejansko izmerjenih moči v preteklem mesecu brez kakršnih koli komplikacij.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

DarwiN ::

Ker potem izgubiš incentivo pri userjih.. Ljudje bi preprosto rekli "so what, bom pač ta mesec plačal malo več".. Medtem ko začrtani režim uporabnike spodbuja k čim bolj racionalni (omrežju prijazni) rabi - k spremembi navad kot takšnih in optimizaciji porabe, ker boš v primeru slabe optimizacije že zaradi treh konic plačeval celo leto.

GregiB zgoraj ti je lep primer.. Januarja bi preprosto rekel "boli me qrac" za teh 11kw omrežnine, sej preostalih 11 mesecev nisem "kaznovan" zaradi tega.

Tako pa mu vsi predlagajo izklop grelcev na TČ.. Velika razlika med tema dvema pristopoma k reševanju težave, a ne? :D
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Bostjan_321 ::

Kateri kalkulator je aktualen za izračun omrežnine po novem?

A uradni že dela?

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Sem tega uporabljal za primerjave

https://plesko.si/elektr/omreznina/
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

energetik ::

DarwiN je izjavil:

Ker potem izgubiš incentivo pri userjih.. Ljudje bi preprosto rekli "so what, bom pač ta mesec plačal malo več".. Medtem ko začrtani režim uporabnike spodbuja k čim bolj racionalni (omrežju prijazni) rabi - k spremembi navad kot takšnih in optimizaciji porabe, ker boš v primeru slabe optimizacije že zaradi treh konic plačeval celo leto.

GregiB zgoraj ti je lep primer.. Januarja bi preprosto rekel "boli me qrac" za teh 11kw omrežnine, sej preostalih 11 mesecev nisem "kaznovan" zaradi tega.

Tako pa mu vsi predlagajo izklop grelcev na TČ.. Velika razlika med tema dvema pristopoma k reševanju težave, a ne? :D
Noben ne bi rekel so what, če bi bile cene za dejansko moč ustrezne. Magari eksponentne. Bi vsak po prvem mesecu premislil, ali bo še nažigal grelce ali ne.

Bostjan_321 je izjavil:

Kateri kalkulator je aktualen za izračun omrežnine po novem?

A uradni že dela?
Že spomladi sem si z njim izračunaval, glede na moj privat izračun je poračunalo korektno.
https://www.agen-rs.si/web/primerjalnik...
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

GregiB ::

kixs je izjavil:

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Kaj ni tako, da je lahko višji blok zgolj enak ali višji, kot nižji blok? V smislu, da blok ena ne sme bit višji od bloka 2?

Ve kdo tudi, kakšni bodo penali za preseganje? Namreč, marbit se mi splača pač, 3-4 prekoračitve na leto požreti in plačati penal?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

telexdell ::

DarwiN je izjavil:

Ker potem izgubiš incentivo pri userjih.. Ljudje bi preprosto rekli "so what, bom pač ta mesec plačal malo več".. Medtem ko začrtani režim uporabnike spodbuja k čim bolj racionalni (omrežju prijazni) rabi - k spremembi navad kot takšnih in optimizaciji porabe, ker boš v primeru slabe optimizacije že zaradi treh konic plačeval celo leto.

GregiB zgoraj ti je lep primer.. Januarja bi preprosto rekel "boli me qrac" za teh 11kw omrežnine, sej preostalih 11 mesecev nisem "kaznovan" zaradi tega.

Tako pa mu vsi predlagajo izklop grelcev na TČ.. Velika razlika med tema dvema pristopoma k reševanju težave, a ne? :D

To razmišljanje pa je podobno onemu- enkrat si prekoračiš hitrost pred dvema letoma zato boš letos vsak mesec plačal eno položnico za prekoračitev, četudi si prodal avto in hodiš peš. Če pa boš slučajno še prehiter hodil po tratoarju pa boš dobil še dodatno položnico.

Ob takih (oprosti izrazu) bedakih nas res lahko vsakdo krade pri belem dnevu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DarwiN ::

telex, cestam je vseeno, če ti pelješ 100, kjer je omejitev 60... Omrežju pa ni vseeno, če cela ulica nabija 11kw namesto 5kw.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

energetik ::

GregiB je izjavil:

kixs je izjavil:

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Kaj ni tako, da je lahko višji blok zgolj enak ali višji, kot nižji blok? V smislu, da blok ena ne sme bit višji od bloka 2?

Ve kdo tudi, kakšni bodo penali za preseganje? Namreč, marbit se mi splača pač, 3-4 prekoračitve na leto požreti in plačati penal?!
Penali imajo isto ceno kot dogovorjena moč!
Zakaj ugibaš, zgoraj sem dal link do uradnega kalkulatorja, dela kot šus. Izvoziš 15-min meritve za 1 leto iz mojelektro v CSV, uvoziš v spletni kalkulator, vpišeš željene moči in ti naredi vse primerjave in celo analizira konice.

Zame izračuna:
- po trenutnem sistemu: 350 EUR letno
- če pustim določene moči: 320 EUR letno
- če si znižam dogovorjene moči iz 6,2 kW (1. blok) na 4,5 kW in ne spremenim navad: 309 EUR letno

Skratka ceneje bom imel v vsakem primeru, ampak za 11EUR letno mislim, da ne bom šel še nižat moči in tvegat kakih prekoračitev. Če 2 leti pa vsekakor.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

GregiB ::

energetik je izjavil:


Zakaj ugibaš, zgoraj sem dal link do uradnega kalkulatorja,


Se globoko in ponižno opravičujem vsem, katerim sem kratil dragocen čas...

Naj v svoje skromno in nikakor dovoljšnje opravičilo povem, da sem svoj post pisal prej, kot si poslal link, ampak spet, mea culpa po celem telesu...

DarwiN je izjavil:

telex, cestam je vseeno, če ti pelješ 100, kjer je omejitev 60... Omrežju pa ni vseeno, če cela ulica nabija 11kw namesto 5kw.
Jim res ni? Kablovje je že položeno, ni?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

energetik ::

Samo nasvet dajem, zakaj bi ugibal, če si pa lahko na dejanskih podatkih vse variante poračunaš v 2 minutah. Sicer je uradni kalkulator na voljo in uporaben že vsaj pol leta in smo že pisali o njem.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

feryz ::

DarwiN je izjavil:

telex, cestam je vseeno, če ti pelješ 100, kjer je omejitev 60... Omrežju pa ni vseeno, če cela ulica nabija 11kw namesto 5kw.
Pa ti resno verjameš tem lažnivcem, ki opravičujejo dvig davkov skozi neka lažniva govna? Kapo dol (ostalo kar si še mislim, raje ne napišem, ker ne bi bilo užitno).

joez7 ::

energetik je izjavil:

joez7 je izjavil:

kixs je izjavil:

Pozimi naj pusti na teh 10.9KW, spomladi pa zmanjsa dogovorjeno na 6KW. Naslednje leto preveris kako je slo pozimi in prilagodis za novo zimsko sezono.

Če misli spreminjat, mora za visoko sezono, tu so večji zneski, v nižji je bistveno manj - ni prvega bloka.
Če danes spremeni - bo sprememba veljala od 1.11.24 dalje - obenem postane takojšni plačnik eventualne prekoračitve.
Ribe se lovijo v kalnem.....
Dodatno je potrebno izračunat za prvi 2 leti, kjer si oproščen plačevanja prekoračitev, ČE ne spreminjaš dogovorjene moči, ki so ti jo določili. Torej preračun je, ali plačuješ visok fiksen znesek zaradi visokih dogovorjenih, ali pa greš znižat in plačuješ že od začetka prekoračitve. Skratka poskušajo prepričat folk, da ne bo spreminjal prvi 2 leti.

Poleg tega mi še zdaj ni jasno, zakaj komplicirajo z dogovorjenimi močmi in enostavno ne zaračunajo dejansko izmerjenih moči v preteklem mesecu brez kakršnih koli komplikacij.

Če bi zaračunavali po preteklemu mesecu, bi bil izplen (masa denarja) bistveno manjši.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.
««
76 / 79
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1289006 (198) 6151
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7810996 (7521) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817080 (8988) bosmla

Več podobnih tem