» »

Nov način obračunavanja omrežnine

Nov način obračunavanja omrežnine

««
70 / 80
»»

misek ::

Lonsarg je izjavil:

Ja edino fer in ok bi blo da se vsak mesec zaracunava glede na meritve prejsnega meseca.
Karkoli drugega je fail.
To načeloma lahko narediš menda sam?

Utk ::

Kako?

misek ::

Utk je izjavil:

Kako?
Na portalu moj-elektro.

Utk ::

Ja, če si nostradamus.

Lonsarg ::

Odvisno kak API/vmesnik imajo, če lahko 1.7. glede na špico prejšnega mesec za 6. mesec nastaviš potem je možno, ampak pomoje bodo to blokirali :)

Če ne bodo blokirali bomo pa razvil spletno storitev ki to naredi avtomatsko vsak mesec hehe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Spremenit moraš do 18. za NASLEDNJI mesec. Glede na špico novembra boš lahko spremenil moč za januar.

delavec44 ::

Najbolj pošteno bi bilo, kot ste že rekli, da bi obračunal dejansko porabo vsak mesec in recimo odrezal 3 največje špice. To bi še vedno spodbudilo racionalizacijo. Seveda bodo potem rekli, da ne morejo planirati obremenitev omrežja; ne vem kako so jo do sedaj.

Lonsarg ::

Vem iz prve roke da lahko planirajo do nekaj % natačno na podlagi statistike, namreč pri taki masi ljudi je statistika kar točna (v korelaciji z vremensko napovedjo in takimi stvarmi ki vplivajo). Tak da ne, nobenega racionalnega razloga ni da rabijo vnaprej vedit, niti jim to ne pomaga ker folk v praksi ne bo prilagajal moči točno ampak na random, kljub dogovorjeni moči, torej bo še vedno zadaj statistika.

Skratka za pod strelski vod so odločevalci ki so tak sistem izglasovali.

joez7 ::

Utk je izjavil:

Spremenit moraš do 18. za NASLEDNJI mesec. Glede na špico novembra boš lahko spremenil moč za januar.


Kolikor sem prebral na njihovi strani, do 6. v mesecu, za naslednji mesec. Če spreminjaš 18. se to spremeni šele 2m vnaprej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

telexdell ::

joez7 je izjavil:

Ali sploh razumeš 3f tok. Faze so med samo zamaknjene za 120°. Kljub različnim vezalnim skupinam, ni možno izvesti trafota iz 3f v 1f. Te v Kolekturju takoj zaposlijo za 4mestno plačo....
Tisti na sliki ima primarno tuljavo razdeljeno na dva dela in sekundarno na dva dela - različne možne napetostne prestave.
Poznam zgodovino varilnih aparatov, starejše so imeli na isti osi ASM in enosmerni generator - daleč najboljša izvedba - stari ULJANIK. V 40 letih dela v el. tehniki marsikaj srečaš...
Drugače pa 10 neumnih idej rodi kaj uporabnega. Ko smo meli v službi kak krč, smo morali generirati ideje (skupinsko - vsak najmanj po 3x), jih ovrednotiti in najti rešitev (brainstorming). Je pa blo včasih tud precej smeha in limon.

Ni mogoče narediti 3f trafa iz 1 faznega, saj ne moreš zagotoviti 120°zamika faz. Če pa tri fazni trafo na sekundarju obremeniš le na eni fazi je lahko vsak trafo iz 3 faz v eno fazo. In če veš, da boš na sekundarju obremnejaval le eno fazo, zakaj potem dodajati sekundarna navitja za drugo in tretjo fazo? Torej narediš trafo s 3 primarnimi navitji in enim skundarnim, kar je skupaj 4 navitij, kot so na tistem linku. Če bi tvoje razmišljanje pilo vodo, pol enofazni priklop na omrežje sploh ne bi bil možen. Bi morale vse žarnice pa televizorji pa... biti trofazni.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

delavec44 je izjavil:

Najbolj pošteno bi bilo, kot ste že rekli, da bi obračunal dejansko porabo vsak mesec in recimo odrezal 3 največje špice. To bi še vedno spodbudilo racionalizacijo. Seveda bodo potem rekli, da ne morejo planirati obremenitev omrežja; ne vem kako so jo do sedaj.

Le kakšna je razlika v planiranju omrežja, če plačujem za konico, katero mi izračunajo za dve leti nazaj, namesto za konico katero dosežem v tekočem mesecu? Pa če bodo lahko mesčno računali penale za prekoračitve dogovorjene moči pol bi bilo še enostavneje izračunat dosežemo moč in to zaračunat. Pač, kraja pri belem dnevu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

telexdell je izjavil:

joez7 je izjavil:


Ni mogoče narediti 3f trafa iz 1 faznega, saj ne moreš zagotoviti 120°zamika faz. Če pa tri fazni trafo na sekundarju obremeniš le na eni fazi je lahko vsak trafo iz 3 faz v eno fazo. In če veš, da boš na sekundarju obremnejaval le eno fazo, zakaj potem dodajati sekundarna navitja za drugo in tretjo fazo? Torej narediš trafo s 3 primarnimi navitji in enim skundarnim, kar je skupaj 4 navitij, kot so na tistem linku. Če bi tvoje razmišljanje pilo vodo, pol enofazni priklop na omrežje sploh ne bi bil možen. Bi morale vse žarnice pa televizorji pa... biti trofazni.


Pa sploh razumeš el. tehniko?. 3f trafo ima 3 jarme, in na njih tri primarne in tri sekundarne tuljave.
Tiste slike za 3f v 1f trafo majo en jarem. DAj vlogo v Kolektor - te radi vzamejo. Vzam kako bukvo v roke.

Utk ::

joez7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Spremenit moraš do 18. za NASLEDNJI mesec. Glede na špico novembra boš lahko spremenil moč za januar.


Kolikor sem prebral na njihovi strani, do 6. v mesecu, za naslednji mesec. Če spreminjaš 18. se to spremeni šele 2m vnaprej.

Uf, do 6. še račun ne pride ponavadi, na mojelektro se pa ljudje nimajo s čim prijavit, da bi videl za prejšni mesec - če bo sploh pisalo gor, kolk si imel izmerjeno špico. Če bo kazen, boš videl na računu, če bi lahko znižal pa najbrž ne.

telexdell ::

joez7 je izjavil:


Pa sploh razumeš el. tehniko?. 3f trafo ima 3 jarme, in na njih tri primarne in tri sekundarne tuljave.
Tiste slike za 3f v 1f trafo majo en jarem. DAj vlogo v Kolektor - te radi vzamejo. Vzam kako bukvo v roke.

Kaj pa, če dveh sekundarnih tuljav ne namestiš? Trafo ne bo delal? Ali boš pač na njega lahko priključil le eno fazo?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

Seveda bo delal, kot 1f. Drugače pa si zgrešil temo.

Utk je izjavil:

joez7 je izjavil:

Utk je izjavil:

Spremenit moraš do 18. za NASLEDNJI mesec. Glede na špico novembra boš lahko spremenil moč za januar.


Kolikor sem prebral na njihovi strani, do 6. v mesecu, za naslednji mesec. Če spreminjaš 18. se to spremeni šele 2m vnaprej.

Uf, do 6. še račun ne pride ponavadi, na mojelektro se pa ljudje nimajo s čim prijavit, da bi videl za prejšni mesec - če bo sploh pisalo gor, kolk si imel izmerjeno špico. Če bo kazen, boš videl na računu, če bi lahko znižal pa najbrž ne.


Na moj elekto maš celotno zgodovino (porabe in moči), lahko gledaš po dnevih, tednih, mesecih, letih, poljubnem obdobju.. izvoziš. Za prijavo (SiPass in ostalo) majo starčki že kar lepo pošlihtano.
Kazni ne bo v 24. in 25. letu. Samo obvestilo o prekoračitvi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Bellator ::

joez7 je izjavil:

Za prijavo (SiPass in ostalo) majo starčki že kar lepo pošlihtano.


Velika večina starčkov pojma kaj je SiPass. Tudi mlajši večinoma še niso slišali za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellator ()

joez7 ::

Starčki, nas marsikaj naučijo. Znajo kar lepo uporabljat PC, za zdravnika pa ZVem in Enapotnico, EDavki, upravna enota...
MAjo kar veliko časa, pit tak ne smejo več, dekline jih ne zanimajo.... Za mojelekto, mi je rekel že pred leti tast, ki mu bojo že počasi vzeli (omejili ) vozniško. :)

Utk ::

Ne fantazirat, se grem stavit, da se vsaj 70% lastnikov še ni prijavilo v mojelektro. Pa tudi če se bi, ni nujno da se bi znašli tam not.
Sicer pa ok, naj se vzpodbuja to pri starčkih, samo potem bo samo še več tem kako jim je nekdo spraznil račun prek telefona ali računalnika.

delavec44 ::

Samo zato ker prvi 2 leti ni penalov (v bistvu so, če spremeniš; oni ti bodo zgleda spremenili vsako leto), še ni treba zagovarjati tega debilnega sistema. Žabo se počasi kuha.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Utk je izjavil:

Ne fantazirat, se grem stavit, da se vsaj 70% lastnikov še ni prijavilo v mojelektro. Pa tudi če se bi, ni nujno da se bi znašli tam not.
Sicer pa ok, naj se vzpodbuja to pri starčkih, samo potem bo samo še več tem kako jim je nekdo spraznil račun prek telefona ali računalnika.

To pomeni, da ko boš starejši ne boš več znal iti na družeban omrežja, prižgati računalnik...
Le kdo vam je naredil računalnike, zgradil internet, definiral protokole za mobilno telefonijo... Le kdo vam je brisal riti ko ste srali v plenice? Kaj pa ste naredili mladi?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Čudno. V eni drugi temi sem bil boomer, zdaj sem pa mlad.
V resnici sem seveda normalen in znam logično razmišljat, v nasprotju z 90% vas, ki poznate samo skrajnosti.

joez7 ::

Žaba je že kuhana. Sedaj je treba samo še pojest ... :)

GizmoX ::

Agencija za energijo izvaja anketo o uporabi vmesnika I1 (P1?), s katerim je možno brati podatke iz električnega števca v realnem času:
Javno posvetovanje - zagotavljanje lokalnega dostopa do merilnih podatkov v realnem času
udirač => uni. dipl. inž. rač.

miko22 ::

Niste rekli, nekaj postov nazaj, da je pri nas elektrika dražja kot v EU?
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Utk ::

Ne ločiš med borzno ceno in ceno, ki je nekdo nazadnje plačuje?

Bizkit45 ::

Ne sledim več kakšno je zadnje stanje glede novega načina obračunavanja omrežnine. Vem da se je že večkrat zamaknilo in bi prosil za kratek povzetek. Ali bo ta način kmalu v veljavi ali ne? Na računu pa tudi nič posebnega napisanega glede špic in porabe, kar naj bi bilo pred uvedbo prikazano (vsaj tako se je v tej temi govorilo par 10 strani nazaj). Hvala

zooos ::

Kje lahko sedaj izračunam koliko me bo stala omrežnina po novem?

Bizkit45 ::

Mislim da smo vsi zgubljeni s to omrežnino :) še najbolj pa tisti k bi/so to uvedli :)
https://plesko.si/elektr/omreznina/
Ta link se je večkrat pojavil v tej temi in naj bi bil dokaj točen.

delavec44 ::

Dajmo eno anketo, če bodo še enkrat zamaknili začetek novega načina obračuna. Jaz pravim da.

feryz ::

Itak da ja.
A ti misliš, da kdo zdaj programira in sisteme popravlja da bodo delali?
To je javni sektor. Do oktobra se bodo glih iz Hrvaške privlekli. Potem so pa takoj priprave na božič.

joez7 ::

zooos je izjavil:

Kje lahko sedaj izračunam koliko me bo stala omrežnina po novem?

Približno isto če porabljaš ~ 400kWh mesečno. Moraš pač upoštevat samo omrežnino in dodatek za prenose.
Če maš SE pa računaj približno 2x več - nekje iz 8€ na 22€ povprečno (8€ nižja - 36€ višja sezona).
Če maš porabo nižjo, boš plačeval po novem več, če maš porabo v rangu MWh pa manj. Gledat pa je treba celotno položnico, ne samo postavk. Tako v globalu pride kWh 0.22€.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

delavec44 ::

Seveda ne moreš tako pavšalno ocenjevati, ker je zadeva odvisna od izmerjene moči v prvem bloku. Jaz sem si za 300kWh izračunal, da naj bi plačeval v povprečju malo manj.

Utk ::

Pri 300 kwh je pa res ful važno ali boš plačeval 2 evra in pol več ali manj.

delavec44 ::

To je 25€ letno. Meni je važno.

zooos ::

joez7 je izjavil:

zooos je izjavil:

Kje lahko sedaj izračunam koliko me bo stala omrežnina po novem?

Približno isto če porabljaš ~ 400kWh mesečno. Moraš pač upoštevat samo omrežnino in dodatek za prenose.
Če maš SE pa računaj približno 2x več - nekje iz 8€ na 22€ povprečno (8€ nižja - 36€ višja sezona).
Če maš porabo nižjo, boš plačeval po novem več, če maš porabo v rangu MWh pa manj. Gledat pa je treba celotno položnico, ne samo postavk. Tako v globalu pride kWh 0.22€.


Jaz porabim 12MWh letno.
Prvi blok imam 7,1kW in drugi ter naslednji 8,5kW moči.

joez7 ::

zooos je izjavil:

joez7 je izjavil:

zooos je izjavil:

Kje lahko sedaj izračunam koliko me bo stala omrežnina po novem?

Približno isto če porabljaš ~ 400kWh mesečno. Moraš pač upoštevat samo omrežnino in dodatek za prenose.
Če maš SE pa računaj približno 2x več - nekje iz 8EUR na 22EUR povprečno (8EUR nižja - 36EUR višja sezona).
Če maš porabo nižjo, boš plačeval po novem več, če maš porabo v rangu MWh pa manj. Gledat pa je treba celotno položnico, ne samo postavk. Tako v globalu pride kWh 0.22EUR.


Jaz porabim 12MWh letno.
Prvi blok imam 7,1kW in drugi ter naslednji 8,5kW moči.

Se pravi, da boš plačeval manj, ali skoraj isto. Če zmanjšaš bloke pa manj.

Tale simulacija je narejena na moje podatke, 800kwh/m SE in 5.9kW bloki. Vsak si lahko naredi simulacijo.
Maš Pleškota, maš pa tudi druge, v globalu ti vse dajo približno isto.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

zooos ::

joez7 je izjavil:

zooos je izjavil:

joez7 je izjavil:

zooos je izjavil:

Kje lahko sedaj izračunam koliko me bo stala omrežnina po novem?

Približno isto če porabljaš ~ 400kWh mesečno. Moraš pač upoštevat samo omrežnino in dodatek za prenose.
Če maš SE pa računaj približno 2x več - nekje iz 8EUR na 22EUR povprečno (8EUR nižja - 36EUR višja sezona).
Če maš porabo nižjo, boš plačeval po novem več, če maš porabo v rangu MWh pa manj. Gledat pa je treba celotno položnico, ne samo postavk. Tako v globalu pride kWh 0.22EUR.


Jaz porabim 12MWh letno.
Prvi blok imam 7,1kW in drugi ter naslednji 8,5kW moči.

Se pravi, da boš plačeval manj, ali skoraj isto. Če zmanjšaš bloke pa manj.

Tale simulacija je narejena na moje podatke, 800kwh/m SE in 5.9kW bloki. Vsak si lahko naredi simulacijo.
Maš Pleškota, maš pa tudi druge, v globalu ti vse dajo približno isto.


Plačal bom povprečno 22eur/mesec.

Sedaj plačujem 10eur,ker imam se.

Bizkit45 ::

Se pravi 120% podrazitev na mesec. Gor je nekdo joku za 25eur na leto, kar je aprox. 10% na mesec..

jabe ::

Zdaj že en čas nisem sledila, imam že od prej izračunano, koliko me bo prišla omrežnina glede na bloke, in sicer 209€ z 22% davkom. kar je 17,4€/mesec. Imam SE na letnem netmeteringu, tako da je to tudi vsa omrežnina, ki jo plačam.

Ne vem pa, in to je to, kar me zdaj zanima - kako je z OVE+SPTE. In kako se ga obračuna - na varovalko (-7kW, kot dosedaj), na 5. blok? kako? za 3x25A se je dosedaj plačevalo za 10kW in to bi naneslo dodatnih cca 110€/leto.

zooos ::

Bizkit45 je izjavil:

Se pravi 120% podrazitev na mesec. Gor je nekdo joku za 25eur na leto, kar je aprox. 10% na mesec..


Brez SE, bi me mesečni strošek elektrike prišel okoli 200eur.

Tako da povprečnih 22eur/mesec bo že šlo.

Pričakujem pa da bo sedaj omrežje mnogo mnogo boljše :D

feryz ::

Omrežje ne, omrežninarji pa mogoče. Tisti najvišji.

zooos ::

feryz je izjavil:

Omrežje ne, omrežninarji pa mogoče. Tisti najvišji.


Boljše vile in jahte praviš :)

DarwiN ::

delavec44 je izjavil:

Dajmo eno anketo, če bodo še enkrat zamaknili začetek novega načina obračuna. Jaz pravim da.

Tokrat ne bodo zamaknili, ker se novembra začne višja sezona oziroma se aktivira 1. blok, kar pomeni večji priliv denarja.

Marca in julija so lahko prestavljali in niso utrpeli finančnega minusa, ker 1. blok tako ali tako ni bil aktiven.

Tko da IMO, oktobra štarta nov sistem, novembra pa že služijo kot se šika. :|
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

jabe ::

jabe je izjavil:

Zdaj že en čas nisem sledila, imam že od prej izračunano, koliko me bo prišla omrežnina glede na bloke, in sicer 209EUR z 22% davkom. kar je 17,4EUR/mesec. Imam SE na letnem netmeteringu, tako da je to tudi vsa omrežnina, ki jo plačam.

Ne vem pa, in to je to, kar me zdaj zanima - kako je z OVE+SPTE. In kako se ga obračuna - na varovalko (-7kW, kot dosedaj), na 5. blok? kako? za 3x25A se je dosedaj plačevalo za 10kW in to bi naneslo dodatnih cca 110EUR/leto.


našla:
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

1. blok pozimi in 2. blok poleti. presenetljivo, da bodo obračunavali najmanjšo moč... Seveda pa ne vemo še, koliko bo ta OVE+SPTE/kW.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

MadMax ::

Ne vem koliko je za zaupat piscu članka, ki ne loči priključne in obračunske moči...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

jabe ::

ja, malo je konfuzno... Ampak, če prav povzamem vseeno - ker imam SE in imam dogovorjeno moč v 1. in 2. bloku manjšo, kot tako priključno kot obračunsko, mi ne bo potrebno tega prispevka plačevati.

delavec44 ::

Bizkit45 je izjavil:

Se pravi 120% podrazitev na mesec. Gor je nekdo joku za 25eur na leto, kar je aprox. 10% na mesec..


Noben ni jokal. Pa tudi jaz ne izkoriščam omrežja s SE in netmeteringom. Je že prav, da še oni kaj plačajo...

zooos ::

delavec44 je izjavil:

Bizkit45 je izjavil:

Se pravi 120% podrazitev na mesec. Gor je nekdo joku za 25eur na leto, kar je aprox. 10% na mesec..


Noben ni jokal. Pa tudi jaz ne izkoriščam omrežja s SE in netmeteringom. Je že prav, da še oni kaj plačajo...


Kako že izkoriščam omrežje?

Porabim ravno toliko kot bi sicer.
Samo da del elektrike pridelam doma. Viški ki jih oddajam v omrežje so zaenkrat še več kot dobrodošli saj kolikor vem smo ves čas neto uvozniki elektrike.

Samo nekaj prikoritnikov se bo dodatno omastilo z višjimi omrežninami.

O nadgradnji omrežja pa nič ne verjamem dokler ne vidim.

Pa še tam vprašanje koliko bo korupcije in preplačanih izvajalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zooos ()

delavec44 ::

Ne da se mi ponovno. Viški ki jih ti oddaš so takrat, ko je elektrike dovolj že drugje. Ko jo pa vlečeš, je pa ni, pa je ne rabiš plačati. Kako smo ves čas neto uvozniki, če je včasih cena negativna in ti še plačajo, če jo vzameš.

Me zanima, če ne bi bilo netmeteringa in bi jo prodajali in kupovali na trgu, če bi bilo še tako super.

ps. Ah nisem videl, da trolu odgovarjam. Brez veze, ne bom več.

Zgodovina sprememb…

gort ::

To ni stvar neke morale ampak računice iz strani RS in EU s povezanimi subvencijami in ugodnostmi v smislu letnega netiranja, brez katerih bi bilo veliko manj SE, če sploh kakšna. Vidnost in izpostavljenost panelov moti tudi mene ampak ne dovolj.

Se pa spreminja fokus SE iz letnega netiranja na mesečnega in uporabo baterij, upam, da bo kmalu kak preboj glede veliko večje kapacitete, če že cene ne.
««
70 / 80
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1289275 (467) 6151
»

Obremenitev varovalk (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7811060 (7585) Lonsarg
»

V Indiji elektrika podnevi že cenejša kot ponoči (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8817199 (9107) bosmla

Več podobnih tem