» »

TikTok bo v EU omogočal pobeg od algoritma

TikTok bo v EU omogočal pobeg od algoritma

Slo-Tech - TikTok je potrdil, da bodo lahko njegovi evropski uporabniki izklopili zloglasni algoritem, ki prikazuje posnetke glede na predhodno zgodovino brskanja uporabnika. Poteza je neposredna posledica akta o digitalnih storitvah (DSA), ki ga je sprejela Evropska unija ter daje uporabnikom veliko pravic na področju upravljanja osebnih podatkov in varovanja zasebnosti. Podobno je za oglase na omrežju Facebook obljubila tudi Meta.

DSA od velikih spletišč zahteva, da imajo uporabniki možnost izpisa (opt out) iz prejemanja personaliziranih vsebin. To so vsebine, ki jih algoritmi podjetij prikazujejo glede na informacije o preteklih interakcijah uporabnikov in njihovih osebnih podatkih. Poenostavljeno: kdor si je ogledal veliko videoposnetkov mačk, mu jih TikTokov algoritem kaže še več. TikTok sporoča, da bodo zahteve spoštovali tako, da bodo uporabniki lahko izbrali nepersonalizirani pogled. V njem bodo vsebine ustvarjalcev, ki jim sledimo (Following), oziroma prijateljev (Friends) prikazane kronološko in nediskriminatorno. Mladoletni uporabniki pa bodo tudi privzeto izvzeti iz sledenja in personaliziranih oglasov.

Meta pa sporoča, da bodo personalizirani oglasi na Facebooku odslej neobvezni. Evropski uporabniki se bodo lahko od njih odjavili. Tedaj bodo gledali običajne oglase, ki se prikazujejo vsem glede na njihovo lokacijo. To je možno že sedaj, a je postopek zapleten in terja izpolnitev dolgega vprašalnika, v prihodnosti pa bo to možno izbrati z enim klikom.

28 komentarjev

mibuk ::

Blažena nevednost. Podatke bodo še vedno zbirali, analizirali in prodajali v enaki meri.

starfotr ::

Jaz se samo smejem.

Vedno pomislim na to da damo volku v varstvo ovčice. Volk se menja, ovčica ostaja.

Hm, hm vsaka podobnost je seveda naključje.

https://www.rtvslo.si/kultura/citat/iva...

Karamelo ::

sam to potem ni v redu, da mi bo potem predlagalo karnekaj? jaz bi rad, da mi algoritem predlaga, ker on najbolje ve, kaj imam jaz najraje!

Ganon ::

Boljšega algoritma nima nihče.

FireSnake ::

Ovce so nasedle v štartu in bodo nasedle tudi sedaj.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

kow ::

Karamelo je izjavil:

sam to potem ni v redu, da mi bo potem predlagalo karnekaj? jaz bi rad, da mi algoritem predlaga, ker on najbolje ve, kaj imam jaz najraje!


Primerna analogija bi bila, da prides v lokalni mercator in ti na vhodu ponujajo heroin, alkohol, kurbe itd. Saj ves, tisto kar imamo najraje.

Karamelo ::

kow je izjavil:

Karamelo je izjavil:

sam to potem ni v redu, da mi bo potem predlagalo karnekaj? jaz bi rad, da mi algoritem predlaga, ker on najbolje ve, kaj imam jaz najraje!


Primerna analogija bi bila, da prides v lokalni mercator in ti na vhodu ponujajo heroin, alkohol, kurbe itd. Saj ves, tisto kar imamo najraje.


v bistvu čisto napačna analogija...algoritem ponuja tisto oz. podobno, kar imaš TI najraje, ne pa vsi...torej, če bi v trgovini kupoval neke jogurte, bi ti algoritem ponudil še druge vrste jogurtov, kar ni tako slabo..nebi ti pa nikoli ponudil recimo čipsa, če ga sam nebi nikoli prej kupil

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Karamelo ()

Pithlit ::

Karamelo je izjavil:

sam to potem ni v redu, da mi bo potem predlagalo karnekaj? jaz bi rad, da mi algoritem predlaga, ker on najbolje ve, kaj imam jaz najraje!

Torej se še bolj zapret v svoj mehurček kot smo že? Brilijantna poteza.
Life is as complicated as we make it...

bozicek ::

In potem ti ponuja samo jogurte...Nič drugega..
Ne ponudi ti ne kefirja, ne skute, ne smetane...nič
Jebemu, še pove ti ne da obstaja celo krompir...Samo še jogurt

Ko včasih uštimam kak komp in grem prvič na YT je prav lepo videti še kaj drugega. Zadnjič sem kar za cel večer obsedel ko je vrglo ven dinozavre.

Jaz bi si želel
1/3 kar spremljam
1/3 približno podobno glede na na vso prejšnjo zgodovino (sem gledal nekaj časa kako model dela iz lesa in epoksija. Ali pa nekega avstralca ki popravlja na stružnico stvari za težko mašinerijo. Hec je da sem potem malce pozabil na to in gledal druge stvari in sedaj ne ponudi ničesar niti približno v tej smeri ničesar)
1/3 česarkoli
Darila letos samo za poredne

Ganon ::

bozicek je izjavil:

Ne ponudi ti ne kefirja, ne skute, ne smetane...nič


Motiš se. Ravno v tem je čar njihovega algoritma. Ker ti ponudi več.

Karamelo ::

algoritem ti ponudi točno to kar ti rabiš...ne pozabi da algoritem ve več od tebe, podzavestno te je naštudiral, ker ve na miljonih, kako delujeje človeške potrebe in sicer šokantno ampak te pozna bolje kot ti sam sebe, sam tvoj ego noče tega priznat oz. misli, da ve nekaj več, ker si pač "lasti" tvoje telo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Karamelo ()

nejcek74 ::

Algoritem ničesar ne ve. Ne pozna nikogar. Ne ve kaj so človekove potrebe še manj pa kaj so posameznikove potrebe.
Algoritem ponuja vsebino na statistično vzpostavljenih pravilih, ki zagotavljajo izpolnjevanje ciljev lastnikov aplikacije. Samo in edino to.

Pithlit ::

Ganon je izjavil:

bozicek je izjavil:

Ne ponudi ti ne kefirja, ne skute, ne smetane...nič


Motiš se. Ravno v tem je čar njihovega algoritma. Ker ti ponudi več.

Jap. Več jogurtov. Lahko prideš na kakav pa pogledaš moj Instagram. Mogoče boš presenečen kako 'normalen' svet izgleda glede na to kaj metin algoritem ve o meni. Mal preveč jogurta.

Karamelo je izjavil:

algoritem ti ponudi točno to kar ti rabiš...ne pozabi da algoritem ve več od tebe, podzavestno te je naštudiral, ker ve na miljonih, kako delujeje človeške potrebe in sicer šokantno ampak te pozna bolje kot ti sam sebe, sam tvoj ego noče tega priznat oz. misli, da ve nekaj več, ker si pač "lasti" tvoje telo

Ne, ne pozna. At best pozna to kar mene včasih zasrbi pogledat. In mi instantno začne to ponujat v večjem obsegu. Zlo pa rata zanimivo ko pogledaš kako reklamo malo preveč dolgo (recimo do konca). Pa ti hit začne to predlagat (ker očitno te zanima izdelek iz reklame).
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

Ganon ::

O TikToku in njihovem algoritmu je govora, ne o Metinem.

ripmork ::

Vedno je opcija tudi, da človek niti nima accounta. Mene na TikTok aplikacijo vrže le, ko mi kdo pošlje link na kak smešn TikTok video :)

kow ::

Karamelo je izjavil:


v bistvu čisto napačna analogija...algoritem ponuja tisto oz. podobno, kar imaš TI najraje, ne pa vsi...torej, če bi v trgovini kupoval neke jogurte, bi ti algoritem ponudil še druge vrste jogurtov, kar ni tako slabo..nebi ti pa nikoli ponudil recimo čipsa, če ga sam nebi nikoli prej kupil


Imas prav, analogija je bila napacna. Ampak, ce ni algoritma, ti ponuja heroin (vsebine, ki se jim ne uspemo upreti in so slabe za nas, "razne bedarije" po domace). Kar pomeni, da je "de facto" vecina ljudi na heroinu. Verjetno ne, ker si v resnici zelijo, ampak ker se je tezko upreti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

tlaloc ::

kow je izjavil:

Karamelo je izjavil:


v bistvu čisto napačna analogija...algoritem ponuja tisto oz. podobno, kar imaš TI najraje, ne pa vsi...torej, če bi v trgovini kupoval neke jogurte, bi ti algoritem ponudil še druge vrste jogurtov, kar ni tako slabo..nebi ti pa nikoli ponudil recimo čipsa, če ga sam nebi nikoli prej kupil


Imas prav, analogija je bila napacna. Ampak, ce ni algoritma, ti ponuja heroin (vsebine, ki se jim ne uspemo upreti in so slabe za nas, "razne bedarije" po domace). Kar pomeni, da je "de facto" vecina ljudi na heroinu. Verjetno ne, ker si v resnici zelijo, ampak ker se je tezko upreti.


Zakaj bi ti sploh moral ponujati nekaj in zakaj bi si moral ti to ogledati? Da lahko več reklam pokažejo, tebi pa kradejo čas?

Imaš željo se poučiti o nečem, daš iskat in si ogledaš. Problem se pojavi, ko ves čas buljiš o tem, kako si narediti make-up, potem te pa zanima kako ključavnico zamenjat na vratih.

Pithlit ::

Ganon je izjavil:

O TikToku in njihovem algoritmu je govora, ne o Metinem.

Aja. Točno. Čisto drug svet. Sori. Sicer bi lahko prebral kaj več od samo naslova ampak ok, my bad. Nimam tiktoka tko da na tik toku ne morem demonstrirat kolk je moj "normalen" svet drugačen od tvojega. Kot rečeno, lahko ti pa na ig. Sam če dejansko misliš da ig algoritem špila bistveno drugače od tiktoka, hja...
Life is as complicated as we make it...

Ahim ::

Bolj pametno pobegnit od TikToka, kot pa samo od njihovega algoritma za serviranje naslednje bedarije ...

Ganon ::

Ahim je izjavil:

Bolj pametno pobegnit od TikToka, kot pa samo od njihovega algoritma za serviranje naslednje bedarije ...


Nekaterim je najlažje komentirati stvari, o katerih ne vedo nič.

Ahim ::

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Bolj pametno pobegnit od TikToka, kot pa samo od njihovega algoritma za serviranje naslednje bedarije ...


Nekaterim je najlažje komentirati stvari, o katerih ne vedo nič.

Evidentno.

Glugy ::

mibuk je izjavil:

Blažena nevednost. Podatke bodo še vedno zbirali, analizirali in prodajali v enaki meri.

Žal na tem temelji internet. Brez oglaševalcev "zastonj" internetnih strani/aplikacij/iger/storitev pač ni. Vse bi blo treba plačevat iz žepa uporabnika. Ni tle Tik Tok kakšna huda posebnost. Seveda za neko stabilno financiranje rabiš personalizirane oglase ker sicer dobiš premalo na oglas , pa tud manj oglaševalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

Looooooka ::

Kupis fitnes center, kjer so si clani prej dodelili omarice in imeli kljuce zanje stalno pri sebi. Po nakupu jih nekaj preprosto "zaplenis" za uporabo osebja, nic presenetljivega, ampak ker gre za Muska, morajo predvsem LEVICARJI delati iz vsake misi slona.
Vsake toliko casa jih je treba spomniti, da imajo Threads in se lahko mirno spokajo tja, ampak glej hudica, tega pa nocejo, ker je Threads vecja polomija kot Muskov prisilni nakup Twitterja.
Vsi ostali se zmeraj cakamo kaksno novo socialno omrezje, kjer bodo sankcionirani laznivci iz levega in desnega pola, pedofili, doxerji in pozivalci k nasilju. "X" je zal edina zadeva, ki izpolnjuje vsaj kancek teh zahtev in ima dovolj uporabnikov, da pride kaksna objava celo v medije. Je pa se zmeraj greznica polna spammerjev in scammerjev.

Pithlit ::

Nekdo je pa konkretno temo falil.
Life is as complicated as we make it...

Ganon ::

Ahim je izjavil:

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Bolj pametno pobegnit od TikToka, kot pa samo od njihovega algoritma za serviranje naslednje bedarije ...


Nekaterim je najlažje komentirati stvari, o katerih ne vedo nič.

Evidentno.


Me veseli, da premoreš kanček samorefleksije.

Ahim ::

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Ganon je izjavil:

Ahim je izjavil:

Bolj pametno pobegnit od TikToka, kot pa samo od njihovega algoritma za serviranje naslednje bedarije ...


Nekaterim je najlažje komentirati stvari, o katerih ne vedo nič.

Evidentno.


Me veseli, da premoreš kanček samorefleksije.

Tebe sem komentiral. Res skoda, da ti moram to razlagat.

mibuk ::

Glugy je izjavil:

mibuk je izjavil:

Blažena nevednost. Podatke bodo še vedno zbirali, analizirali in prodajali v enaki meri.

Žal na tem temelji internet. Brez oglaševalcev "zastonj" internetnih strani/aplikacij/iger/storitev pač ni. Vse bi blo treba plačevat iz žepa uporabnika. Ni tle Tik Tok kakšna huda posebnost. Seveda za neko stabilno financiranje rabiš personalizirane oglase ker sicer dobiš premalo na oglas , pa tud manj oglaševalcev.


Moj komentar se nanaša na ta del članka:

Poteza je neposredna posledica akta o digitalnih storitvah (DSA), ki ga je sprejela Evropska unija ter daje uporabnikom veliko pravic na področju upravljanja osebnih podatkov in varovanja zasebnosti.

in dejstvo, da izklop algoritma ne ustavi zbiranja podatkov.

kiFni ::

kaj je to tiktok


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

TikTok - uporabnost? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
567995 (4268) Mr.B
»

TikTok bo v EU omogočal pobeg od algoritma

Oddelek: Novice / Zasebnost
283972 (2189) kiFni
»

DSA izpostavlja 19 velikih spletišč

Oddelek: Novice / Zasebnost
104329 (3543) MrStein
»

Slovenskim državnim uradnikom odsvetovali uporabo TikToka

Oddelek: Novice / Varnost
455858 (3545) redomega
»

Vremena Facebooku so se stemnila (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
5617533 (12556) Seljak

Več podobnih tem