» »

Delovna doba in služba

Delovna doba in služba

majster123 ::

Zdravo.
Končal sem Mariborski FERI pred parimi leti, se zaposlil kot SysAdmin na eni od Občin.
Tam sem delal eno leto, a me niso vzeli za redno službo, ker so želeli enega z 10+ izkušnjami.
Po parih mescih brezposelnosti, sem se zaposlil v enem IT podjetju, ker delam kot Poslovni tehnolog - za Office365 storitve.
Delo mi je zabavno, razgibano, še posebej, ker je mešanica "vsebinca" in "tehnika", torej delam pretežno z raznoraznimi strankami po SLO.
Delam projekte s Sharepointom/PowerApps/PowerAutomate, opravljam HelpDesk - reševanje težav uporabnikov predvsem Remote, se vključujem v vsebinske zadeve -
sprejem zahtev, kontakti s strankami, dogovarjanje za ponudbe ipd.
Skratka, vse je lepo in prav, dobil bom zaposlitev za nedoločen čas.
Jezi me le to, da imam le 2,5 leta delovne dobe, bližam se pa 30im. Rad bi nadoknadil vse, kar sem zamudil.
Verjetno bom delal do 70. leta :))
Uglavnem, kaj bi mi svetovali, da se ne bi počutil preveč "left out"?
Bedno je, da sem faks po nepotrebnem opravljal 2-3 lete več, končal bi pa lahko mnogo prej.
Lahko bi tudi preko študenta delal v kakšni IT firmi.
Mah, je kar je :))

kuglvinkl ::

Zagrebi se v delo, raziskuj, napreduj, je videt da bi rad vec.
Your focus determines your reallity

Tody ::

Če bi rad nadoknadil finančno, je edina pot s.p. kar spet ni tako simple. Ampak kot rečeno, raziskuj, izobraževanje, networking v 5 letih se lahko velik spremeni. Malce razmisli o tem da bi se se bolj specializiral v kakega konusultanta poglej MS CRM ali in ERP resitve. Ali pac bolj v azure zadeve

Magic1 ::

Za kakšen denar delaš? Delovna doba nima bistvene vloge v trenutnih časi, znanje pa ziher.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Djuro ::

Brez panike, glede na trende itak ne boš penzije dočakal, ker ne bo od česa jemat. Tako, da je vsaka sekirancija BV.
Mimogrede, jest sem na istem, samo da sem eno 20 let starejši od tebe. Posledično mi tudi ne gine nekje do slabih 70ih ... A bom res do takarat, ali ne. Dunno. In se sploh ne sprašujem. Ni produktivno.
Drži se nasveta kuglvinkl-a. In uživaj v delu, če je to le mogoče.

asdf_jklc ::

Poglej grafe katera od tistih smeri je iskana in zacni s specializacijo. Ostalo vzdrzuj... glede penzije imas pa dve moznosti: ali gres v smeri devas na stran pa upas da nekaj bo, ali pa gres na sp in si vsak mesec das na stean za starosr. Tudi mene caka delo do skoraj 70 leta. Ampak itak glede na zdravje danes, jih ne bom docakal. Mogoce se 15 let, potem pa bo cas da odidem s pomocjo - zdravje in telo prehitro pesata.

OutOfTheBox ::

Jezi me le to, da imam le 2,5 leta delovne dobe, bližam se pa 30im. Rad bi nadoknadil vse, kar sem zamudil.


Čak a to vas danes še dejansko skrbi? :O

Naj samo omenim da so vas starši (in ostali starejši) dobro sprogramirali na tem področju, če pa dobro opazuješ vzorce so pa ravno penzionisti tisti ki se najbolj pritožujejo nad financami.

ČE NE ŽELITE PRISTATI NA ISTEM KOT ONI, NE POSLUŠAJTE NJIHOVIH NASVETOV!!! V 21 stoletju se je način pritoka denarja drastično spremenil za vse pa tudi za navadnega smrtnika, vam pa še vedno prodajajo zgodbice o penzijah.

Jaz imam pri 35 letih slabe 4 leta delovne dobe. Toliko sem namreč potreboval da sem ugotovil da je vzorec povsod isti in povsem znotraj sistema nočem živeti (to je bilo cca 15 let nazaj).

Starši in njihovi starši so vztrajali naj se zaposlim in si dobim "pravo" delo (medtem ko so oni istočasno jokcali kako slabe so penzije).

Danes se nobenemu ne sanja, da sem že finančno neodvisen.

Če hočete vozit Lamborghinija ne poslušat nasvetov od ljudi, ki vozijo Cliota (metafora).

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

To je res, v kapitalističnem sistemu moraš biti kapitalist, ne pa suženj.
Quack !

karafeka ::

Zato je pa cela družba tam kot je....

Glugy ::

Delaj na tem da ti bo v prihodnosti čim več ostalo in da boš imel čim manj mesečnih fiksnih stroškov. Npr investiraj v toplotno črpalko pa sončne celice ( sicer tud to ni večno ampak dobr ), izoliraj hišo ipd. Seveda je tle predpostavka da živiš v hiši ali pa v takem bloku kjer je razumevanje za te zadeve. Kupi si električni avtomobil pa polnilnico ( na začetku draga investicija ki se ne dolgi rok splača, še posebej v kombinaciji z sončnimi celicami/vetrnico). Vse kar se da kupi kot končni izdelek in ne kot storitev da vsak mesec plačuješ. Tako bo tud boga pokojnina oziroma bogi mesečni prejemek kakorkoli ga boš že enkrat prejemal od česarkoli že pač toliko manj bogi. Zdele imaš denar, ne zapravljaj, investiraj v zmanjšanje svojih fiksnih stroškov.

OutOfTheBox ::

Po eni strani ok, po drugi strani je pa tako da te stvari kot si jih našteval imajo svojo življensko dobo in je velika možnost da bo v starih letih potreba spet vložit toliko, da te zadeve sploh obdržiš.

Naslednja plat zgodbe je ta - investiraš celo življenje v nepremičnino da boš "siguren" na stara leta in potem pridejo stvari, ki ti lahko zagrenijo življenje (poplave, potres, spelje se glavna cesta mimo hiše, pridejo novi zagrenjeni sosedi, na območju se zgradi nevarna tovarna, migrantski tokovi, ipd ).

Če prodajaš zgubiš na vrednosti, večina se pa tega na stara leta ne bo šla. Če imaš keš, pa komot "skeširaš" za drugo nepremičnino in se preseliš pač tja.

S prastarimi nasveti (delaj za penzijo), tega nikoli ne boš dosegel. Je pa tudi res da je odvisno od zahtev individualne osebe - nismo vsi enaki.

Tody ::

Oh bog... Invenstiraj ampak ne v stvari... Mas se 40 let delovne dobe tako ali drugače. Zdaj pa ali bos pri 70 srečen z pokvarjeno sončno elektrano in 2. ali pa 3. toplotno črpalko ali pa bos srečen ker si šel na japonsko, ker si peljal punce na pošteno večerjo in si vse vikende bil kje na izletih. Ko enkrat spoznas ljudi, se potem pokažejo tudi razne poslovne priložnosti in potem tudi denar. Nisi toliko v zaostanku kot tisti ki smo redno službo dobil pri 25. Če zdaj ne bos reskiral tudi pri 70 ne bo nič od tega. Raje razmišljaj kako bos več zaslužil kot pa kako bos več prišparal. Prvo je lažje ;)

kuglvinkl ::

Tako je, have stories to tell, not things to show.
Your focus determines your reallity

bajsibajsi ::

Tudi pri starosti 40, 50... ne IT folku uspe tranzicija kariere v npr. programerja.

Freecodecamp, Odin project, nekaj knjig (algoritmi, podatkovne strukture). Ce ciljno in fokusirano, lahko prej kot v omenjenih 3 letih. Vprasanje kako je/bo sicer zdaj z junior webdev, ko rastejo LLM (Chatgpt).

MIHAc27 ::

Tkole, jaz sem prvi šiht iskal skoraj 1 leto. Potem po parih letih pa ni bilo problem. Tistih parkrat, ko sem menjal sem takoj dobil drugje. Tko da moj nasvet je, da se sploh glede delavne dobe ne sekiraš. Nabiraj izkušnje in znanja. Za starost varčuj (sam ne v kakih delnicah in BTC. Jaz bi investiral v nepremičnine).

Sploh če se boš v nekaj specializiral in boš res dobro služil, greš lahko tudi predčasno v pokoj.

MasterKiD ::

Pa kaka delovna doba? Penzije ne bo, ker ne bo od kje jemati. Preveč upokojencev, premalo vplačnikov.

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

Penzije bodo, ja od kje bodo vzel, davek na nepremičnine, če to ne bodo drugje vzel.

Webmojster ::

Seveda bodo pokojnine tudi čez 40 in več let.

Najbolje, da čimprej začnete, da si vsaj tistih 15 let naberete da sploh dobite pokojnino.

Je pa pametno še dodatno varčevat...

Tody ::

Webmojster je izjavil:

Seveda bodo pokojnine tudi čez 40 in več let.

Najbolje, da čimprej začnete, da si vsaj tistih 15 let naberete da sploh dobite pokojnino.

Je pa pametno še dodatno varčevat...


Sam toliko ta drugi steber in podobne fore... Vprašajte svoje starše, vse kar daš notri dobis in niti centa več, država pa si vzame 25 procentni delež ker fuk ja zakaj pa ne? Če že etf in kripto (ne sam btc)

IL_DIAVOLO ::

MasterKiD je izjavil:

Pa kaka delovna doba? Penzije ne bo, ker ne bo od kje jemati. Preveč upokojencev, premalo vplačnikov.


So rekli tisti, ki ze pri danasnjih 40 letih nimajo dovolj manevrskega prostora da se upokojijo pred 80.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Gospod ::

OutOfTheBox je izjavil:

Jezi me le to, da imam le 2,5 leta delovne dobe, bližam se pa 30im. Rad bi nadoknadil vse, kar sem zamudil.


Čak a to vas danes še dejansko skrbi? :O

Naj samo omenim da so vas starši (in ostali starejši) dobro sprogramirali na tem področju, če pa dobro opazuješ vzorce so pa ravno penzionisti tisti ki se najbolj pritožujejo nad financami.

ČE NE ŽELITE PRISTATI NA ISTEM KOT ONI, NE POSLUŠAJTE NJIHOVIH NASVETOV!!! V 21 stoletju se je način pritoka denarja drastično spremenil za vse pa tudi za navadnega smrtnika, vam pa še vedno prodajajo zgodbice o penzijah.

Jaz imam pri 35 letih slabe 4 leta delovne dobe. Toliko sem namreč potreboval da sem ugotovil da je vzorec povsod isti in povsem znotraj sistema nočem živeti (to je bilo cca 15 let nazaj).
Voziš Lamborghinija vsak mesec pa dobivaš socialno podporo

Starši in njihovi starši so vztrajali naj se zaposlim in si dobim "pravo" delo (medtem ko so oni istočasno jokcali kako slabe so penzije).

Danes se nobenemu ne sanja, da sem že finančno neodvisen.

Če hočete vozit Lamborghinija ne poslušat nasvetov od ljudi, ki vozijo Cliota (metafora).
Lp.

tony1 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

MasterKiD je izjavil:

Pa kaka delovna doba? Penzije ne bo, ker ne bo od kje jemati. Preveč upokojencev, premalo vplačnikov.


So rekli tisti, ki ze pri danasnjih 40 letih nimajo dovolj manevrskega prostora da se upokojijo pred 80.


QED.

majster123 ::

Magic1 je izjavil:

Za kakšen denar delaš? Delovna doba nima bistvene vloge v trenutnih časi, znanje pa ziher.


Mah, 1500 bruto ravno. Upam, da bo šla plača gor, sedaj ko sem se že bolj vpeljal in mi dajo zaposlitev za nedoločen čas.

feryz ::

1500 bruto ni slabo.
Ker realno ravno toliko fašeš na račun.
Če imaš še avto od firme ali gorivo gratis, je to popolnoma kul cifra.
Če nimaš pa popolnoma nič zraven, je sirotinja. Pač od firme odvisno.

trancer01 ::

Glugy je izjavil:

Delaj na tem da ti bo v prihodnosti čim več ostalo in da boš imel čim manj mesečnih fiksnih stroškov. Npr investiraj v toplotno črpalko pa sončne celice ( sicer tud to ni večno ampak dobr ), izoliraj hišo ipd. Seveda je tle predpostavka da živiš v hiši ali pa v takem bloku kjer je razumevanje za te zadeve. Kupi si električni avtomobil pa polnilnico ( na začetku draga investicija ki se ne dolgi rok splača, še posebej v kombinaciji z sončnimi celicami/vetrnico). Vse kar se da kupi kot končni izdelek in ne kot storitev da vsak mesec plačuješ. Tako bo tud boga pokojnina oziroma bogi mesečni prejemek kakorkoli ga boš že enkrat prejemal od česarkoli že pač toliko manj bogi. Zdele imaš denar, ne zapravljaj, investiraj v zmanjšanje svojih fiksnih stroškov.

Do penzije bosta pokojni že vsaj dve toplotni črpalki in en komplet celic in v penziji ga bo ravno čakala spet velika investicija nove sončnice in toplotne črpalke.>:D Če hočeš varčevati, avta sploh ne smeš imeti, kaj šele električnega, ki stane pravo malo bogastvo. Se vidi, da si zelo pod vplivom "zelenega" načrta EU.

majster123 ::

Po enmu letu so mi sedaj rekli, da mi bodo se naprej dali pogodbo za dolocen cas, za eno leto. Da so zadovoljni, ampak da moram vec profita firmi narediti, hitreje zakljucevati projekte. Nevem, to mi je malo mixed signal. Pa da mi bo povecal placo, cez eno leto pa stimulacija. Nevem kaj si naj po vsem tem mislim, pizdi me, da se ne dobim za nedolocen cas. Res sem mislil, da me ze vzamejo za stalno...

Zimonem ::

Trenutno se nimaš kaj sekirat okrog delovne dobe. Imaš kolikor imaš , ampak da boš čim več zaslužil in odvajal.

styrian ::

Penzija je bila včasih namenjena za tiste, ki so fizično delali v fabriki in jim je potem na starost odpovedalo telo.

Starostno dobo bodo še parkrat dvignili, tako da bo pri tvoji penziji tam okoli 70 let. Sploh se ne obremenjuej s tem.

Daj raje svoje zaslužke na kapitalski trg, pa boš po 30 letih mesečno zaslužil več od tega, kot pa od plače.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pokojninska reforma 2023- (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
885635 (3587) zobnik
»

Obdavčitev plače v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16816304 (8899) tony1
»

Nižanje pokojnin najstarejši populaciji? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15512975 (8698) solatko
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4918899 (17706) amigo_no1

Več podobnih tem