» »

Apple predstavil naprave s čipi M2 Pro in M2 Max

1
2
3

Meizu ::

Kakšno ima to vezo? Če kupim kokain za 40eur po gramu ali 20, še vedno kupujem kokain.

Nevšečna analogija, vem, ampak dejstvo je, da trg zabavne elektronike prekleto dobro ve, da je veliko potrošnikov v tej branži odvisnih do dovoljšnje mere, da vejo koliko pritisnit za maksimalen "izmolzek".

AtaŠtumf ::

Kdo si ti, da odločaš, da je nekdo odvisen, nekdo pa rabi tak računalnik?
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Meizu ::

Kdo si ti, da upravičuješ trenutno stanje?

AtaŠtumf ::

Meizu je izjavil:

Kdo si ti, da upravičuješ trenutno stanje?


Kdo ga opravičuje, samo ne ukvarjam se z drugimi, namesto tebe, ki ti gre v nos, da folk ne kupuje Asusa za 800 eur oz. da kupujejo Maca...
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AtaŠtumf ()

AtaŠtumf ::

BTW, če se ne motim, praktično vsi SOC uporabljajo ene vrste unified memory, in vsaj glede na google (kar je spošptovani Meizu predlagal naj uporabljamo) je veliko več prodanih telefonov, vsaj Apple telefonov, če smo že pri tej temi, kot pa CUDA grafičnih kartic.

Tako da argument, da je CUDA bolj uporabljen kot pa Apple unified memory, je kar konkretni bullshit, vsaj glede na prodajne številke.
#SlovenijaPrva #SLOVEenianLivesMatter #SlavaGasilcem

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AtaŠtumf ()

Meizu ::

BTW, če se ne motim, praktično vsi SOC uporabljajo ene vrste unified memory, in vsaj glede na google (kar je spošptovani Meizu predlagal naj uporabljamo) je veliko več prodanih telefonov, vsaj Apple telefonov, če smo že pri tej temi, kot pa CUDA grafičnih kartic.


Veliko več kot prodanih eplovih telefonov je toasterjev in multipraktikov. Torej so telefoni nasploh passe.

Še vedno me bega kakšno vezo ima to s čim.

Tako da argument, da je CUDA bolj uporabljen kot pa Apple unified memory, je kar konkretni bullshit, vsaj glede na prodajne številke.


Ta argument si si izmislil ti, ne jaz.

------------------------------------
Geho tebi pa dam eno nalogo, takšno, bolj za mislit.

Ker tako odlično poznaš unified memory in si poln odličnih argumentov, nas vse skupaj prosim razsvetli, kako v unified memory zmanjšaš praktično bilokateri podatkovni blok napram klasičnemu sistemu. Jaz bi se res rad naučil nekaj novega. Evo, dal sem ti konkretno vprašanje, rad bi pa videl, koliko zares poznaš zadevo. Bilokateri drug odgovor, ki ne bo direkten odgovor na to vprašanje si kar takoj začrtaj kot zelo očitno izmikanje. Daj nas poduči malo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

Geho ::

Meizu je izjavil:

BTW, če se ne motim, praktično vsi SOC uporabljajo ene vrste unified memory, in vsaj glede na google (kar je spošptovani Meizu predlagal naj uporabljamo) je veliko več prodanih telefonov, vsaj Apple telefonov, če smo že pri tej temi, kot pa CUDA grafičnih kartic.


Veliko več kot prodanih eplovih telefonov je toasterjev in multipraktikov. Torej so telefoni nasploh passe.

Še vedno me bega kakšno vezo ima to s čim.

Tako da argument, da je CUDA bolj uporabljen kot pa Apple unified memory, je kar konkretni bullshit, vsaj glede na prodajne številke.


Ta argument si si izmislil ti, ne jaz.

------------------------------------
Geho tebi pa dam eno nalogo, takšno, bolj za mislit.

Ker tako odlično poznaš unified memory in si poln odličnih argumentov, nas vse skupaj prosim razsvetli, kako v unified memory zmanjšaš praktično bilokateri podatkovni blok napram klasičnemu sistemu. Jaz bi se res rad naučil nekaj novega. Evo, dal sem ti konkretno vprašanje, rad bi pa videl, koliko zares poznaš zadevo. Bilokateri drug odgovor, ki ne bo direkten odgovor na to vprašanje si kar takoj začrtaj kot zelo očitno izmikanje. Daj nas poduči malo.

Ne zmanjšaš bloka, ampak je en blok lahko shared med CPU-jem in GPU-jem hkrati. Če moraš na navadnem PC-ju texturo najprej naložit v RAM in potem prekopirat v VRAM, jo tu naložiš samo 1x in potem uporabljaš eno in isto kopijo. RAM = VRAM direktno. Tudi manjša poraba napram diskretnim grafičnim, ker lahko dejansko modificiraš izvorno texturo, ne rabiš delati niti kopij ne ničesar.
Potem pa imaš še GPU computing in neural engine CPU, ki prav tako uporablja isti naslovni prostor direktno tudi pri samem procesiranju. In je kar precej GPU procesiranja na novih macih in iphone-ih, da ne govorimo še o neural engine core-ih...

Meizu ::

Ne zmanjšaš bloka, ampak je en blok lahko shared med CPU-jem in GPU-jem hkrati. Če moraš na navadnem PC-ju texturo najprej naložit v RAM in potem prekopirat v VRAM, jo tu naložiš samo 1x in potem uporabljaš eno in isto kopijo. RAM = VRAM direktno. Tudi manjša poraba napram diskretnim grafičnim, ker lahko dejansko modificiraš izvorno texturo, ne rabiš delati niti kopij ne ničesar.
Potem pa imaš še GPU computing in neural engine CPU, ki prav tako uporablja isti naslovni prostor direktno tudi pri samem procesiranju. In je kar precej GPU procesiranja na novih macih in iphone-ih, da ne govorimo še o neural engine core-ih...


;((

Kar preberi si nazaj kaj si napisal.

A ti pomagam? Ajde, sem od volje.

Nism ti jz kriv, da ne veš kako deluje unified memory in zakaj je lahko precejšen performance boost in zmanjša porabo RAM-a..


Kot sem ti rekel, pojma nimaš. Zato si šel pa hitro google brat. Cheers.

Dumber ::

A pogovarjate se pa kot, da ram stane 2500. Saj ni samo ram ampak vse ostalo. Sam delam veliko z grafiko in tiskom. Pa sem pred tem delal z veliko monitorji in zo tezko najdes primerljvega Applovim. Ce pa ze pa so tam 700 eur +. Tako da, nehajte bullshitat. Lahko imas plasticen prenosnim za 499.90 samo ce bos hotel uporabljati za resne zadeve boš še vedno rabil dober monitor. Tako da. Tisti, ki služimo in nam racunalniki obračajo keš vemo, da boljše kupit dražje in dela kot je potrebno. Če pa si kupiš laptop za 3k da gledas netlix pa pač imaš preveč keša ali pa si pač malo čuden. Ker za netlix ti je dovolj air za čuka.

Meizu ::

Pa sem pred tem delal z veliko monitorji in zo tezko najdes primerljvega Applovim.


Veliko jih je, sam premalo daš zanjga. Če ti ni težko dat 3 jurje za PC ker služiš z njim denar in praviš da je to ok, potem boš z lahkoto dal še 2 jurja za proper monitor. Applovi monitorji so proti tem monitorjem čiste igrače.

s1m0n ::

Dumber je izjavil:

A pogovarjate se pa kot, da ram stane 2500. Saj ni samo ram ampak vse ostalo. Sam delam veliko z grafiko in tiskom. Pa sem pred tem delal z veliko monitorji in zo tezko najdes primerljvega Applovim. Ce pa ze pa so tam 700 eur +. Tako da, nehajte bullshitat. Lahko imas plasticen prenosnim za 499.90 samo ce bos hotel uporabljati za resne zadeve boš še vedno rabil dober monitor. Tako da. Tisti, ki služimo in nam racunalniki obračajo keš vemo, da boljše kupit dražje in dela kot je potrebno. Če pa si kupiš laptop za 3k da gledas netlix pa pač imaš preveč keša ali pa si pač malo čuden. Ker za netlix ti je dovolj air za čuka.


No ja… moj Windows prenosnik pod jurčka povozi zaslon, ki ga Apple ponuja na prenosnikih… Tako v sRGB kot AdobeRGB…, ima pa za to druge “pomanjkljivost”, ki mene osebno ne motijo ker mi je bil bolj pomemben P/P. Applov MB Pro 14 mi je bil pač konkretno predrag drugače bi ga takoj vzel… Air pa me ni pritegnil ker je z isto konfiguracijo rama in diska skoraj 2x cene to pa mi ni bilo vredno niti to da baterija zdrži skoraj 2x dlje in da je sam performance tudi pri določenih stvaren konkretno boljši.

Nimam pa nič proti tistemu, ki si ga za tak denar lahko privošči zaradi same avtonomije baterije in ekosistema pač tu nimajo neke resne konkurence.

Cr00k ::

nejcek74 je izjavil:

Cr00k je izjavil:

OSX ze leta ne obstaja, ...

ko zmanjka argumentov...


Ravno obratno, s takimi podrobnostmi se vidi, da komentira zadeve nekdo ki nima pojma, kaj govori, ali pa živi +5let v preteklosti. Kredibilnost glasne majnšine pa to.

Geho ::

Meizu je izjavil:

Ne zmanjšaš bloka, ampak je en blok lahko shared med CPU-jem in GPU-jem hkrati. Če moraš na navadnem PC-ju texturo najprej naložit v RAM in potem prekopirat v VRAM, jo tu naložiš samo 1x in potem uporabljaš eno in isto kopijo. RAM = VRAM direktno. Tudi manjša poraba napram diskretnim grafičnim, ker lahko dejansko modificiraš izvorno texturo, ne rabiš delati niti kopij ne ničesar.
Potem pa imaš še GPU computing in neural engine CPU, ki prav tako uporablja isti naslovni prostor direktno tudi pri samem procesiranju. In je kar precej GPU procesiranja na novih macih in iphone-ih, da ne govorimo še o neural engine core-ih...


;((

Kar preberi si nazaj kaj si napisal.

A ti pomagam? Ajde, sem od volje.

Nism ti jz kriv, da ne veš kako deluje unified memory in zakaj je lahko precejšen performance boost in zmanjša porabo RAM-a..


Kot sem ti rekel, pojma nimaš. Zato si šel pa hitro google brat. Cheers.

Če si funkcionalno nepismen ti ne more niti božiček pomagat... Če zmanjšaš število kopij v RAM-u se zmanjša tudi poraba, ampak to je prehudo zate?

shock ::

shock je izjavil:

Saj se najdejo norci, kjer bi kupili macbooke tudi če bi koštali 5k€. Na takih podjetje živi.
Če mi kdo zna razložit zakaj je macbook boljši pri pisanju kode v VSCode-u in mi dokaže finančno korist/prihranek, grem ga takoj jutri kupit.


Zanimivo, da noben mi ni odgovoril, glede smotrnosti nakupa Applovih izdelkih in kje je tista prednost pred ostalimi. Pa vsi imajo polna usta koliko je oh in sploh.

MrStein ::

Kaj je prednost Asusovih izdelkov pred drugimi?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

driver_x ::

MrStein je izjavil:

Kaj je prednost Asusovih izdelkov pred drugimi?


Da so narejeni iz reciklirane plastike.

Geho je izjavil:

Če si funkcionalno nepismen ti ne more niti božiček pomagat... Če zmanjšaš število kopij v RAM-u se zmanjša tudi poraba, ampak to je prehudo zate?


Ta tip ne samo da ni pismen ampak ima tudi resno obsesijo z Applovimi izdelki in si v vsaki temi izmišljuje povsem absurdne vzroke, zakaj je Apple slabši.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

Karamelo ::

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

Geho ::

Karamelo je izjavil:

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

LOL! :))
Apple ni bil vedno boljši, ampak trenutno sesuje vse kar ima konkurenca na trgu...

MrStein ::

Kateri drug PC (za podobno ceno) ima RAM bandwidth 200 GB/s?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

shock ::

Geho je izjavil:

Karamelo je izjavil:

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

LOL! :))
Apple ni bil vedno boljši, ampak trenutno sesuje vse kar ima konkurenca na trgu...


A bi mi ti dal repliko na moje vprašanje? Kaj je zdaj tisto oh in sploh kjer programer/devops ne more brez Maca? Prosil bi če mi se narediš finančno analizo, da vidim če se mi res splača tale Mac.

Furbo ::

Ali pa ti temu tipu naredi analizo, zakaj se bolj splača PC tabor?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

shock ::

Jaz gledam zase, kjer gledam kje bom kaj prišparal pri času, da bom zbudildal kak projekt. Če to mi predstavlja prihranek 30 min na dan, lahko zagovarjam vodstvu podjetja zakaj se mi splača kupiti tak pa tak PC/laptop. Osebno raje ima PC zato ker lahko laufam virtualke in gor naložen kubernetes. Zato prosim, če mi podkrepite zakaj se mi splača Apple bolj kot PC.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shock ()

Geho ::

shock je izjavil:

Geho je izjavil:

Karamelo je izjavil:

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

LOL! :))
Apple ni bil vedno boljši, ampak trenutno sesuje vse kar ima konkurenca na trgu...


A bi mi ti dal repliko na moje vprašanje? Kaj je zdaj tisto oh in sploh kjer programer/devops ne more brez Maca? Prosil bi če mi se narediš finančno analizo, da vidim če se mi res splača tale Mac.

Benchmarkov je polno na netu, samo poiskati je treba...
Na kratko prednosti novih macov pred PC-ji:
- unified memory - ravno zaradi tega je GPU processing postal glavna prednost tu, ker precej kalkulacij novi maci offloadajo na GPU procesor. Prav tako ne rabiš enake količine RAM-a kot na ekvivalentnem PC-ju, ampak lahko vzameš cca 50% manj a vseeno za delo je dobro imeti min 16GB. Potem pa seveda odvisno kaj delaš. Za resno delo bi reku, da je 32GB čez glavo dovolj 95% ljudem. Če furaš pa žnj virtualk pa tudi 64GB ne zna biti slaba izbira.
- hitrejši CPU z manjšo porabo - za cca 30W porabe dobiš hitrejši procesor kot pri ekvivalentem PC-ju ki žre okoli 100+W. Prenosnik komajda topel, tako da ga res lahko goniš do onemoglosti.
- poleg dobiš tudi neural engine, ki pomaga pri AI - software, ki to izkorišča lahko zelo pripomore pri delu
Na kratko
Noben ni reku, da ne moreš brez maca, zarad mene se lahko sadomazohiraš na abakusu če hočeš, samo pametni si najdejo tool, ki jim omogoča hitrejše in bolj enostavno delo.
Finančno analizo si pa delaj kar sam, ker je tudi odvisno od same cene modela, ki ga kupiš.
In poleg vsega dobiš še precej trpežen alu ohišje (precej boljše kar ponuja večinoma katerakoli konkurenca, sam nisem držal v rokah boljšega. Panti za zaslon narejeni zelo kvalitetno), najboljši trackpad na trgu in precej dober zaslon (ni the best, je pa vsekakor udobno delati na njemu) in seveda baterijo, ki zdrži lahko tudi 8+ ur.
Slabosti so pa pač da ne moreš menjati ničesar v novih macih, ampak kar kupiš, to imaš in potem po 5+ letih zamenjaš. In seveda prej preverit če ti poganja software, ki ga nucaš za svoje delo. So tudi ljudje, ki so naložili linux na tanov mac...

Apple je z M čipi zadel terno, večinoma kar ljudi bremza je najbolj podpora za software. Sam imam še vedno doma windblows škatlo za špilanje, mac je pa za delo. Če bi lahko čisto vse (native ali almost native) poganjal na macu, bi windblows škatla hitro letela ven. Ampak pač se je Apple odloču, da pač ne bodo šli v gaming, kar je pač njihova odločitev. S tem sem potem kupu malo bolj cenejši model in zraven pač še gaming PC.
Kar se tiče downtime-a (koliko dni je bil pokvarjen): mac 0, PC 8, kupljeno cca ob istem času, manj kot 2 leti nazaj.

shock ::

Geho je izjavil:

shock je izjavil:

Geho je izjavil:

Karamelo je izjavil:

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

LOL! :))
Apple ni bil vedno boljši, ampak trenutno sesuje vse kar ima konkurenca na trgu...


A bi mi ti dal repliko na moje vprašanje? Kaj je zdaj tisto oh in sploh kjer programer/devops ne more brez Maca? Prosil bi če mi se narediš finančno analizo, da vidim če se mi res splača tale Mac.

Benchmarkov je polno na netu, samo poiskati je treba...
Na kratko prednosti novih macov pred PC-ji:
- unified memory - ravno zaradi tega je GPU processing postal glavna prednost tu, ker precej kalkulacij novi maci offloadajo na GPU procesor. Prav tako ne rabiš enake količine RAM-a kot na ekvivalentnem PC-ju, ampak lahko vzameš cca 50% manj a vseeno za delo je dobro imeti min 16GB. Potem pa seveda odvisno kaj delaš. Za resno delo bi reku, da je 32GB čez glavo dovolj 95% ljudem. Če furaš pa žnj virtualk pa tudi 64GB ne zna biti slaba izbira.
- hitrejši CPU z manjšo porabo - za cca 30W porabe dobiš hitrejši procesor kot pri ekvivalentem PC-ju ki žre okoli 100+W. Prenosnik komajda topel, tako da ga res lahko goniš do onemoglosti.
- poleg dobiš tudi neural engine, ki pomaga pri AI - software, ki to izkorišča lahko zelo pripomore pri delu
Na kratko
Noben ni reku, da ne moreš brez maca, zarad mene se lahko sadomazohiraš na abakusu če hočeš, samo pametni si najdejo tool, ki jim omogoča hitrejše in bolj enostavno delo.
Finančno analizo si pa delaj kar sam, ker je tudi odvisno od same cene modela, ki ga kupiš.
In poleg vsega dobiš še precej trpežen alu ohišje (precej boljše kar ponuja večinoma katerakoli konkurenca, sam nisem držal v rokah boljšega. Panti za zaslon narejeni zelo kvalitetno), najboljši trackpad na trgu in precej dober zaslon (ni the best, je pa vsekakor udobno delati na njemu) in seveda baterijo, ki zdrži lahko tudi 8+ ur.
Slabosti so pa pač da ne moreš menjati ničesar v novih macih, ampak kar kupiš, to imaš in potem po 5+ letih zamenjaš. In seveda prej preverit če ti poganja software, ki ga nucaš za svoje delo. So tudi ljudje, ki so naložili linux na tanov mac...

Apple je z M čipi zadel terno, večinoma kar ljudi bremza je najbolj podpora za software. Sam imam še vedno doma windblows škatlo za špilanje, mac je pa za delo. Če bi lahko čisto vse (native ali almost native) poganjal na macu, bi windblows škatla hitro letela ven. Ampak pač se je Apple odloču, da pač ne bodo šli v gaming, kar je pač njihova odločitev. S tem sem potem kupu malo bolj cenejši model in zraven pač še gaming PC.
Kar se tiče downtime-a (koliko dni je bil pokvarjen): mac 0, PC 8, kupljeno cca ob istem času, manj kot 2 leti nazaj.



Skratka nimaš mi niti enega testa pokazati, da je Mac z M2 boljši recimo i7 13 generacije?
Se vidi da nimaš pojma

Nikec3 ::

Meizu je izjavil:

16GB rama in 512GB SSD za 1750eur leta 2023.... Ajajajajaj

Ene navadne škrtoze so tale japka.

Jaz sem kupil 512 SSD in 16 gb rama prenosnik od Lenova za 500€. Super zadovoljen.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

s1m0n ::

Geho je izjavil:

shock je izjavil:

Geho je izjavil:

Karamelo je izjavil:

apple ni v ničemer boljši, ima samo dober marketing in ime, komponente so enako kot pri asusu

LOL! :))
Apple ni bil vedno boljši, ampak trenutno sesuje vse kar ima konkurenca na trgu...


A bi mi ti dal repliko na moje vprašanje? Kaj je zdaj tisto oh in sploh kjer programer/devops ne more brez Maca? Prosil bi če mi se narediš finančno analizo, da vidim če se mi res splača tale Mac.

Benchmarkov je polno na netu, samo poiskati je treba...
Na kratko prednosti novih macov pred PC-ji:
- unified memory - ravno zaradi tega je GPU processing postal glavna prednost tu, ker precej kalkulacij novi maci offloadajo na GPU procesor. Prav tako ne rabiš enake količine RAM-a kot na ekvivalentnem PC-ju, ampak lahko vzameš cca 50% manj a vseeno za delo je dobro imeti min 16GB. Potem pa seveda odvisno kaj delaš. Za resno delo bi reku, da je 32GB čez glavo dovolj 95% ljudem. Če furaš pa žnj virtualk pa tudi 64GB ne zna biti slaba izbira.
- hitrejši CPU z manjšo porabo - za cca 30W porabe dobiš hitrejši procesor kot pri ekvivalentem PC-ju ki žre okoli 100+W. Prenosnik komajda topel, tako da ga res lahko goniš do onemoglosti….


Ma saj, če pač rabiš eno mašino za igrice pol pa še kak soliden prenosnik za ostalo delo ni nič narobe met Macbooka samo ko sem jaz za sebe iskal sem dobil bolj zmogljiv prenosnik na Windows stran (zdaj, če bi bil v Appllovem ekosistemu tak vem, da ne bi iskal drugje…). Tak, da če si na njihovem bregu tak ne iščeš med Windowsaši… Da pa jaz dobim za pod 900€ bolj zmogljiv Windows prenosnik od skoraj 2x dražjega M1 Aira kjer je na mojem pol samo slabša zmogljivost baterije, ne tako kvalitetno ohišje in malo bolj glasno hlajenje ah ne vem, če dobim skoraj dva taka preden se bi prepričal dati toliko več za MB Air.

Valvoline ::

Sej podobno kot pri telefonih, folk kupuje shitphone kljub naspananimi cenami, dokazanem nategovanju z namernim zastarjevanjem HW. Mazohisti. :) Dejansko bi mac bil uporaben edino ce bi se lahko gor nalozil win drgac pa ne hvala.

s1m0n ::

No, jaz Applove tablice ne bi menjal za nič kar ponuja konkurenca. Pač dosti bolj ulaufan sistem brez nekih zajebancij pri uporabi.

Mr.B ::

Geho je izjavil:

Meizu je izjavil:

16GB rama in 512GB SSD za 1750eur leta 2023.... Ajajajajaj

Ene navadne škrtoze so tale japka.

16GB na macu je malo drugače kot 16GB drugje, tu je optimizacija spomina popolnoma drugačna in ni za primerjat direktno.
512GB SSD je pa res smešno, ampak za nezahtevne uporabnike tudi kar dovolj. Cena pa v EU precej dražja kot v US, bi se že lahko navadili, da pri nas poleg same cene še plačujemo mafijo...

Its magic, pa to. Desjako je morda razlike neka 100 MB ok rečmo 512MB. Tekstura je pač tekstura, ne boš imel nek magic kompresijki algoritem ki po apple ekosistemom kompresira teksturo bolj kot v linuk ali ms ekosistemu.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Mr.B ::

AtaŠtumf je izjavil:

Meizu je izjavil:


Če pa je no! 1700eur za mašino s 16gb rama? Resno?


WTF, pazi tole Mac za 3200 EUR s samo 256 GB diska in samo 16GB Rama.

ps: Aja sorry, ni Mac, je Lenovo...

Da da... NA take padajo nizobražene ofce kot je apple kupec..
Relanost pa je.... 1.553,51 € in to iz URADNE lenovo strani

Za 3600€ dobiš pa Mobile Workstation P1 G5
ntel® Core™ i9-12900H Prozessor der 12. Generation mit vPro® (E-Kerne bis zu 3,80 GHz P-Kerne bis zu 5,00 GHz)
32 GB SO-DIMM DDR5 4800MHz Non-ECC
1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4/4
NVIDIA RTX™ A2000 8 GB GDDR

Za S serijo dobiš pa za 3000€
32 GB SO-DIMM DDR5 4800MHz Non-ECC
2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4/4
NVIDIA RTX™ A2000 8 GB GDDR

s1m0n je izjavil:

No, jaz Applove tablice ne bi menjal za nič kar ponuja konkurenca. Pač dosti bolj ulaufan sistem brez nekih zajebancij pri uporabi.

Za surfatr pa gledat slikice je dobra :))
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

Cr00k ::

shock je izjavil:

Jaz gledam zase, kjer gledam kje bom kaj prišparal pri času, da bom zbudildal kak projekt. Če to mi predstavlja prihranek 30 min na dan, lahko zagovarjam vodstvu podjetja zakaj se mi splača kupiti tak pa tak PC/laptop. Osebno raje ima PC zato ker lahko laufam virtualke in gor naložen kubernetes. Zato prosim, če mi podkrepite zakaj se mi splača Apple bolj kot PC.


Zakaj bi ti morali karkoli podkrepiti? Saj si sam zase naredil analizo in ugotovil, da potrebujes drugo orodje za svoje delo… Ni ravno udobno se s traktorjem v Split na dopust peljat, pa to se ne pomeni, da je traktor za kurac.

Kar se financ tice, pa ne vem kaksne kalkulacije imate… ce menjas na dve leti, je amortizacije 125€ na mesec za 3.000€ vredno masino (neodvisno od znamke), oz. se manj, ce potem prodas rabljenega. Ce pa tega zneska v mesecu ne dobite notri, pa predlagam prekvalifikacijo, reorganizacijo, spremembo poslovnega nacrta podjetja,…

shock ::

Cr00k je izjavil:

shock je izjavil:

Jaz gledam zase, kjer gledam kje bom kaj prišparal pri času, da bom zbudildal kak projekt. Če to mi predstavlja prihranek 30 min na dan, lahko zagovarjam vodstvu podjetja zakaj se mi splača kupiti tak pa tak PC/laptop. Osebno raje ima PC zato ker lahko laufam virtualke in gor naložen kubernetes. Zato prosim, če mi podkrepite zakaj se mi splača Apple bolj kot PC.


Zakaj bi ti morali karkoli podkrepiti? Saj si sam zase naredil analizo in ugotovil, da potrebujes drugo orodje za svoje delo… Ni ravno udobno se s traktorjem v Split na dopust peljat, pa to se ne pomeni, da je traktor za kurac.

Kar se financ tice, pa ne vem kaksne kalkulacije imate… ce menjas na dve leti, je amortizacije 125€ na mesec za 3.000€ vredno masino (neodvisno od znamke), oz. se manj, ce potem prodas rabljenega. Ce pa tega zneska v mesecu ne dobite notri, pa predlagam prekvalifikacijo, reorganizacijo, spremembo poslovnega nacrta podjetja,…


Če imaš podjetje s 50 zaposleni od tega imaš 35 razvijalcev/devops inženirjev, boš prekleto razmišljal kaj boš kupil. A si zamišljaš, da bi kupil drago zadevo in nič prihranil na času, oz da mi še kaj podaljša delo? Vodstvo bi me vprašalo po zdravi pameti. Kakšen krat moramo narediti build naše aplikacije tudi 20x na dan, da lahko potestiramo kritično napako.

Toliko berem o superiornosti Applovih produktih, da mi že gre na bruhanje, kako nekateri "najstniki" goreče zagovarjajo svoj prav. Zato sem prosil, da mi s ciframi podkrepijo kje je ta superiornost. Razen za unified memory, drugega nisem slišal. Pri buildanju projekta (Java) unified memory nima nobene prednosti, mogoče pri obdelavi kakšnih ogromnih slik (nisem strokovnjak pri tem področju, tako da ne bom pametoval).
Da ne boš mislil da govorim kar tako na pamet, za potrebe iOS aplikacij smo našim razvijalcem kupili MB pro-je in minije (M1), pa smo pri istem projektu buildali enak paket. Tako da časi niti približno niso bili v prid mac proja.
Istočasno ko smo delali te teste, smo pokazali šefom kaj pomeni dober računalnik in s ciframi opravičevali zakaj je potreben nakup novejše opreme, kajti i7 8 generacije je bil 2x počasnejši celo od M1.

Rečemo, da programer stane 5k€/mesec, in če ti zaradi hitrejšega buildanja, pridobiš 7% učinkovitosti, to pomeni 7% od 5k€ = 350€ na mesec => 4.2k€/leto. In zdaj, če mi kdo pokaže da z MB pridobim vsaj 3-4% učinkovitosti, takoj gremo v nakup. Saj vem vi niste sposobni računat, kaj šele programirat, da bi upravičevali dejstvo zakaj bi nekdo šel v nakup 2x dražjega izdelka.

MrStein ::

Torej je m1 bil hitrejši?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

shock ::

Ja od i7 7/8 generacije

Cr00k ::

Sej sem ti napisal, za tvoj use-case apple ni... in ni univerzalen in ne velja za vse ostale. Sicer si pa stacionarne kište nabavte, ce je tak problem, si ziher 10% za isti denar notri prineses. Sicer pa obozujem take, k mislijo da z 3% hitrejsim buildanjem ful prihranis... glavnino casa programerji itak spusijo na stackoverflowu. K ne znajo ne racunat, ne programirat, pa morajo 20x buildad iste zadeve, da probajo, ce je kaj boljs :)

shock ::

Cr00k je izjavil:

Sej sem ti napisal, za tvoj use-case apple ni... in ni univerzalen in ne velja za vse ostale. Sicer si pa stacionarne kište nabavte, ce je tak problem, si ziher 10% za isti denar notri prineses. Sicer pa obozujem take, k mislijo da z 3% hitrejsim buildanjem ful prihranis... glavnino casa programerji itak spusijo na stackoverflowu. K ne znajo ne racunat, ne programirat, pa morajo 20x buildad iste zadeve, da probajo, ce je kaj boljs :)


Če boš malo boljše prebral boš videl da sem napisal učinkovitost kar ni isto kot hitrost.
Glede buildanja, vsaka stranka ima svojo varianto in treba za vsako stranko posebej zbuildati projekt.

Meizu ::

Če si funkcionalno nepismen ti ne more niti božiček pomagat... Če zmanjšaš število kopij v RAM-u se zmanjša tudi poraba, ampak to je prehudo zate?


;((

A ti to resno? Kopije se na istem RAMu ne dela, štronco. Če je kopija narejena na VRAMu potem ok, ampak to zajeda plac na VRAMu, ne ramu samem. Če imaš v non unified 16GB rama ali unified 16GB, je to po domače isti kurac, razen celo tega, da je unified 16GB končna kapaciteta za CELOTEN sistem, medtem ko ima 16GB non unified sistem lahko GPU z 10GB+ dedicated VRAMA. Ja, unified bo hitrejši v istem opravilu, jasno. Koliko resnih opravil pa lahko hitro delaš na 8GB sistemu za jurja (epl) je pa drugo vprašanje. Ne mi pa flancat o tem, da unified memory niža porabo rama v istem opravilu, ker ga ne. Point unified memoryja je v access speedu, ne pa porabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Meizu ()

MrStein ::

Meizu je izjavil:

Point unified memoryja je v access speedu, ne pa porabi.


Pa v fleksibilnosti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Geho ::

Meizu je izjavil:

Če si funkcionalno nepismen ti ne more niti božiček pomagat... Če zmanjšaš število kopij v RAM-u se zmanjša tudi poraba, ampak to je prehudo zate?


;((

A ti to resno? Kopije se na istem RAMu ne dela, štronco. Če je kopija narejena na VRAMu potem ok, ampak to zajeda plac na VRAMu, ne ramu samem. Če imaš v non unified 16GB rama ali unified 16GB, je to po domače isti kurac, razen celo tega, da je unified 16GB končna kapaciteta za CELOTEN sistem, medtem ko ima 16GB non unified sistem lahko GPU z 10GB+ dedicated VRAMA. Ja, unified bo hitrejši v istem opravilu, jasno. Koliko resnih opravil pa lahko hitro delaš na 8GB sistemu za jurja (epl) je pa drugo vprašanje. Ne mi pa flancat o tem, da unified memory niža porabo rama v istem opravilu, ker ga ne. Point unified memoryja je v access speedu, ne pa porabi.

No pejt si pogledat kako dela GPU na klasični x86 arhitekturi... pa prid pol nazaj...

Geho ::

I will just drop this here... /micdrop

c3p0 ::

AtaŠtumf je izjavil:

Meizu je izjavil:


Če pa je no! 1700eur za mašino s 16gb rama? Resno?


WTF, pazi tole Mac za 3200 EUR s samo 256 GB diska in samo 16GB Rama.

ps: Aja sorry, ni Mac, je Lenovo...


Zanimivo, jaz sem lani nabavil Apple MacBook Pro 16.2 M1 Pro 10-Core CPU 16-Core GPU 32GB RAM 1TB SSD

za 2700 EUR v DE seveda, DDV si poračunaš. In se grem stavit, da v vsaki kategoriji poseka tega Lenova. Imet pa ga mislim tam 5 let.

no comment ::

c3p0 je izjavil:

Imet pa ga mislim tam 5 let.

Meizu pravi, da M1/M2 računalnikom SSD crkne najkasneje po 5 mesecih. Jeba.

c3p0 ::

Težka bo, ker bo že leto kar ga imam :)

Pozabil sem še, da mi MBP "subvencionira" firma, za katero delam, skoraj v celoti, doplačal sem le za 32GB RAM. Zakaj, so Tim Cook loverji, doprsni kipi Jobsa ležijo povsod? Ne. V 5+ letih smo imeli incidentov z raznimi ransomwareji, virusi, malwareji, ipd. ... nič.

PS.: tudi sam nisem apfel lover, prejšnji MBP 2018 je imel velike probleme, že od samega začetka. Ta "tanov" pa seka.

no comment ::

c3p0 je izjavil:

Težka bo, ker bo že leto kar ga imam :)

Pozabil sem še, da mi MBP "subvencionira" firma, za katero delam, skoraj v celoti, doplačal sem le za 32GB RAM.

Dobro, spregledal sem, da imaš 32Gb rama. Ta ti bo crknil čez par dni. Če bi imel 16Gb bi ti pa že crknil. Slotek PC poznavalci so sicer zračunali, da 8Gb varianta pa dlje kot 3 mesece ne more zdržat...

Mr.B ::

Its a magic yust work. To vkjucuje vecino apple uporabnikov, ki rabijo zadevo za surfat, predelnico in pisanje maila.
Ostali, ki pa uporabljajo appla za delo, pa dodajo tega jurja zraven.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

s1m0n ::

Za kakšno video urejanje na terenu je verjetno TOP izbira kak M1, M2 Apple. Mislim na Windows so pol tak zmogljivi prenosniki kaki gaming, ki pa niso prav mobilni, tanki pa še kaj.

Mr.B ::

s1m0n je izjavil:

Za kakšno video urejanje na terenu je verjetno TOP izbira kak M1, M2 Apple. Mislim na Windows so pol tak zmogljivi prenosniki kaki gaming, ki pa niso prav mobilni, tanki pa še kaj.

Tvoje poznavanje "pozbavanje" vsebine, ki jo komentiraš je jasno pokazana v sledečem stavku :

Za kakšno video urejanje na terenu je verjetno TOP izbira kak M1, M2 Apple
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mr.B ()

shock ::

Mr.B je izjavil:

s1m0n je izjavil:

Za kakšno video urejanje na terenu je verjetno TOP izbira kak M1, M2 Apple. Mislim na Windows so pol tak zmogljivi prenosniki kaki gaming, ki pa niso prav mobilni, tanki pa še kaj.

Tvoje poznavanje "pozbavanje" vsebine, ki jo komentiraš je jasno pokazana v sledečem stavku :

Za kakšno video urejanje na terenu je verjetno TOP izbira kak M1, M2 Apple


Samo si opazil koliko video strokovnjakov je kar naenkrat postalo v Sloveniji?

Meizu ::


No pejt si pogledat kako dela GPU na klasični x86 arhitekturi... pa prid pol nazaj...


No pa še enkrat:

;((

GPU ne bo delal več kopij na RAM kot jih rabi, če imaš unified memory sistem bo ta ista kopija ravno tako tam, samo access bo hitrejši. Prišparal pa ne boš nič.

Mr.B ::


To clarify, I'm working with the same footage from the same camera that was fed into the M1 MacBook Air last October. Nothing has changed.

Well, one thing has - the laptop in question.

Editing that video footage in Final Cut Pro on this M2 MacBook Air was nigh-on impossible. As soon as I began adding clips to the timeline and making cuts and adjustments, the thing practically ground to a halt. The 'dropped frames' warning box popped up constantly, and hitting the space bar to play the video responded many frustrating seconds later.

However, what has genuinely surprised me today is the manner in which this laptop has failed, immediately, compared to its M1-based forefather. It's not as though it's just a 'bit' worse, either - it is totally unworkable as a 4K video editing rig under the exact same conditions as those I laid upon the M1 MacBook Air last year.

Something is clearly wrong. Maybe it is to do with the NAND chip configuration I brazenly brushed aside during my original reviews of the M2 MacBook Air. Perhaps I just got lucky with the M1 MacBook Air last year and picked the right time to undertake that video edit (maybe it too would have failed today due to changes within Final Cut Pro - who knows).

Whatever the reason, I hold my hands up - if I ever suggested that this base model M2 MacBook Air could be an occasional stand-in for a much more powerful machine in the realm of video editing, I was totally wrong. I'm sorry.


Da dal boš ene 4k€ za M2 Pro verzijo AIR prenosnika, ali kakorkoli to imenujete. Prej ali slej pač nastopi fizika. Tkestura in eseti rabijo ram, ne glede kako ga poimenuješ v marketinškem smislu.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple predstavil naprave s čipi M2 Pro in M2 Max (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
1059842 (5581) Meizu
»

Apple predstavil čip M2 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Procesorji
15916661 (10306) Meizu
»

Apple procesorji (začeli so z M1) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15720897 (10673) FireSnake
»

Apple predstavil nove macbooke pro z močnejšimi čipi družine M1 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
11217696 (12173) Mike_Rotch
»

Applova pomladna predstavitev: čip M1 v vsako stvar (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
7919687 (14267) Step2en Wolf

Več podobnih tem