» »

SiOL in povezave z drugimi SLO ISPji

SiOL in povezave z drugimi SLO ISPji

Matri[X] ::

Siol - amis = ok
siol - telemach = ok
siol - arnes = ok
siol - triera (kks) = gre preko tujine, a na koncu preko amisa? (glej traceroute)
siol - mojnet (isto kot siol - triera)

traceroute to www.amis.net (212.18.32.18), 30 hops max, 38 byte packets
1 router1 (192.168.1.1) 0.396 ms 0.327 ms 0.349 ms
2 BSN-access.dsl.siol.net (213.250.19.90) 13.382 ms 16.735 ms 24.620 ms
3 193.189.161.28 (193.189.161.28) 85.886 ms 12.667 ms 13.361 ms
4 six.amis.net (193.2.141.40) 14.821 ms 13.809 ms 15.025 ms
5 mb3-so-0-1-1-0.router.amis.net (212.18.35.113) 17.049 ms 16.931 ms 17.944 ms
6 www.amis.net (212.18.32.18) 17.243 ms 82.925 ms 233.167 ms

Tu gre lepo...
--------------------------------------------------------------------------

traceroute to www.triera.net (213.161.22.50), 30 hops max, 38 byte packets
1 router1 (192.168.1.1) 0.365 ms 0.484 ms 0.387 ms
2 BSN-access.dsl.siol.net (213.250.19.90) 13.264 ms 46.001 ms 13.513 ms
3 193.189.161.28 (193.189.161.28) 12.416 ms 12.741 ms 13.354 ms
4 kklag1-176-61.net.uta.at (212.152.176.61) 22.711 ms 19.078 ms 18.826 ms
5 kklag1-48-66.net.uta.at (62.218.48.66) 89.124 ms 37.026 ms 17.965 ms
6 mb3-so-0-1-1-0.router.amis.net (212.18.35.113) 20.007 ms 29.925 ms 23.952 ms
7 wildfire.ip.triera.net (213.161.1.237) 29.288 ms 20.390 ms 23.310 ms
8 charlie.ip.triera.net (213.161.2.10) 21.463 ms 20.573 ms 21.294 ms
9 raven.triera.net (213.161.22.50) 24.672 ms 49.415 ms 24.434 ms

Tu gre pa preko avstrije...
--------------------------------------------------------------------------

traceroute to rock.moj.net (212.93.226.13), 30 hops max, 38 byte packets
1 router1 (192.168.1.1) 0.433 ms 0.355 ms 0.344 ms
2 BSN-access.dsl.siol.net (213.250.19.90) 14.012 ms 75.833 ms 47.312 ms
3 193.189.161.28 (193.189.161.28) 22.575 ms 17.816 ms 16.808 ms
4 kklag1-176-57.net.uta.at (212.152.176.57) 27.792 ms 38.634 ms 17.735 ms
5 kklag1-48-66.net.uta.at (62.218.48.66) 17.299 ms 16.458 ms 46.613 ms
6 telemach.gw.amis.net (212.18.35.166) 17.447 ms 17.444 ms 15.978 ms
7 rt0.rt1.gi0.cs.telemach.net (213.143.64.34) 17.335 ms 17.504 ms 16.837 ms
8 linda.moj.net (213.143.66.2) 48.153 ms 17.774 ms 17.569 ms
9 rock.moj.net (212.93.226.13) 20.835 ms 17.395 ms 30.976 ms


Glej zlomka, spet avstrija. Tu je telemach vmes, ki ima peering z siolom. Preprosto ne razumem zakaj gre iz siola na mojnet preko tujine? Če traceroutam iz mojneta na siol gre lepo: mojnet > tm > siol, brez tujine in amisa.

Zanima me razlog takaj ima siol tako narejeno in čemu je to dobro.
  • spremenil: Matri[X] ()

Zheegec ::

SIOL pač obvlada ;( O tem se veliko govori (oz. se je govorilo) na SIOL forumu.
Tudi ping je obupen 0:)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Soprano ::

Veliko zadev gre zadnje čase Siolu preko tujine, med drugim tudi Slo-Tech, Mobisux, itd...

VSEM drugim ponudnikom pa delajo te iste stvari znotraj Slovenije. In Siol bo sigurno rekel, da je problem v VSEH ostalih ponudnikih, ne pri njih =)

Soprano

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Soprano ()

Ales ::

Problem je najbrž v peering pogodbah med SiOL-om in določenimi drugimi ISP-ji v Sloveniji. Kdo je kriv, da pogodb ni oz. da peering ne deluje, ne vem, ni pa nujno, da je vedno SiOL. Bedno za uporabnike, to je že res, vendar v bistvu ne počnejo ničesar narobe, samo prometa pač ne spuščajo čez LIX, zato gre čez tujino.

Saj enaka situacija je tudi s celotno Voljo, samo da je v tem primeru bil nepodpis peering pogodbe s strani SiOL-a kar mala afera, ker so takrat SiOL vsi obtoževali, da Volji nalašč meče polena pod noge.

PaJo ::

Tudi v tem primeru je verjetno vse skupaj Siol-ovo maslo. Nekako Siol zeli da bi cim vec prometa slo cez tujino, namesto cez lokalni domaci promet. Zakaj tako mi se ni jasno, mogoce je le blem v tem, ker celoten SIX se ni 1Gbit, kar bi dandanes skoraj moral bit;(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Soprano ::

Govori se, da želi Siol vsem slovenskim ponudnikom sedaj zaračunavati peering izmenjavo prometa, kar pa mu noben ISP noče plačati (tudi jaz jim ne bi), saj je izmenjava v obojestransko korist.

Kako 'pametno' razmišljajo pri Siolu. Ali pa morda
komu tam paše, da gre več prometa čez tujino.
Zakaj je tako, si naj vsak ustvari svoje mnenje.

Na koncu pa s takšnim početjem škodijo samo svojim uporabnikom, ki morajo do slovenskih vsebin dostopati preko tujine =(

Soprano

TheBeeZee ::

-----------------------------------------------------------
Date: Fri, 5 Sep 2003 13:37:18 +0200
From: en tip <en.tip@siol.si>
Subject: Izmenjava interneta Siol-XXX

Spoštovani,

Obveščamo vas, da od danes 5. 9. 2003 v SiOL-ovo omrežje sprejemamo samo vaše primarno omrežje AS xxxxx, ne sprejemamo pa več naslednjih avtonomnih sistemov:

xxx
xxx
xxx
xxx
xxx
xxx

Glede na to, da z vami nimamo podpisane pogodbe o izmenjavi TCP/IP prometa, vas naprošamo, da se čimprej sestanemo in dogovorimo o podpisu pogodbe, ker v drugem primeru sledi izklop še ostale izmenjave TCP/IP prometa.
------------------------------------------


Sestanka dosedaj še ni bilo, ker so pristojni na Siolu izjemno zaposleni.

----edit
spremenil sem mejl od dotične osebe... itak ni pomembno kdo je?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ali3n ()

PaJo ::

Pa kaj majo od tega, mi ni niti najmanj jasno;(
Ker ce bi bil slovenski IX dobro porihtan bi bila zadeva bombasticna, linki v tujino bi po mojem bilo dosti manj obremenjeni, pa tudi vsi igrlci iger se bi manj pritozevali.
Sicer pa tudi kaksen nemski telekom ma podobne fore, zakaj tako mi ne bo nikoli jasno;(
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

roCkY ::

Money, Money>:D

Vsaj jaz mam tak občutek. Po eni strani otežit ostalim dostop do hitrega omrežja, po drugi pa razbremenit svoje omrežje tega slovenskega medomrežnega prometa.

Stvari sicer zelo zelo slabo poznam ampak pomoje gre na ta način bistveno manj slovenskega mednarodnega prometa prek Siolovih oz. Telekomovih povezav. Naj kdo mal bol obrazloži, da me ne boste kar takoj napadli kako nič ne vem!

Meni kot uporabniku je itak važno le, da do vseh strani v omrežju pridem v par sekundah. Pa če gre signal 100* okol zemlje preden recimo iz nekega serverja Ljubljane najde Siolov strežnik, ki ga pošlje do mene še istih zadnjih 20 km. Zoprno pa je, če so določene mednarodne linije problematične in čakaš na slovensko stran, kot bi nekaj iz Afganistana vleku. Alternativ na strani uporabnikov zaenkrat ni videt kaj dost. Še kar en čas bosta kraljevala kabel in xDSL prek telefonskih žic, kjer sta dostopna. Vmes pa bodo potrebne medomrežne povezave.

Gandalfar ::

Stvari sicer zelo zelo slabo poznam ampak pomoje gre na ta način bistveno manj slovenskega mednarodnega prometa prek Siolovih oz. Telekomovih povezav. Naj kdo mal bol obrazloži, da me ne boste kar takoj napadli kako nič ne vem!


Ubistvu je glih obratno. SiOL ima dovolj mednarodnih kapacitet, da si lahko privosci routat cel non-SiOL promet bolj ali manj preko tujine. Drugi slovenski operaterji morajo pa zato drago placevati mendarodni promet.

Cisto jebanja folka s strani SiOLa..

TheBeeZee ::

Slovenska izmenjava prometa je bila do septembra 2003 dobro urejena. SIX in LIX takšna kot sta, zadostujeta trenutnim potrebam, stroški za njiju so minimalni.

SiOLov interes je, da povzroči čimveč težav ostalnim ISPjem v Sloveniji. Poteza, kot so jo potegnili, jim prinese tri prednosti:

1. Od drugih ponudnikov lahko zahtevajo plačilo za izmenjavo prometa. To so naredili s Telemachom, sedaj bodo poskusili še z ostalimi. Pustite se presenetiti, če mu bo uspelo.
2. Podkupnine, ki jih gospod K dobiva iz Avstrije bodo seveda še bolj mastne, če bo moral SiOL povečati povezavo v tujino. Živel Urad za preprečevanje korupcije.
3. Kampanja, ki jo je v javnosti zelo enostavno narediti, bo seveda krivdo zvalila na konkurenco, ki noče sprejeti velikodušne ponudbe SiOL-a. SiOL bo v širši javnosti s tem še naprej največji, najmočnejši in, eh kaj govorim, sploh edini ponudnik interneta v Sloveniji.

Živel monopol.

Matri[X] ::

Predlagam množičen upor oziroma DrDoS >:D

Soprano ::

Naj delajo ISPji kar hočejo, dokler to negativno ne vpliva na nas uporabnike.

Problem je v tem, da doma, kjer imam kabel, dostopam do Slotecha, Mobisuxa in ostalih brez problema po Sloveniji, v službi pa imamo Siol ADSL in dostopam do teh istih strani preko tujine.

Ergo - na koncu nadrljam jaz kot Siolov uporabnik in to zaradi njihovih neumnih igric ;((

Soprano

Matri[X] ::

Sej, mene ravno to moti, da ostali dostopajo preko slovenije, mi, na siolu pa preko tujine. Seveda posledično pri tem nastane loss in povečajo odzivni časi, če imaš server recimo na mojnetu.

ferdo ::

groza, dejmo začet kopat lastni jarek za WiFi :P

Ales ::

Take stvari se dogajajo tudi v tujini, pred kratkim je bil v ZDA cel halo ko je AOL začel blokirati kakršenkoli peering s Cogentom... slednjega povsod ovirajo preprosto zato, ker je začel rušiti trg z nizkimi cenami prenosa podatkov ($3000 za 100 Mbit)... in udarili so pač kjer so lahko. Bilo je sicer tudi nekaj argumentiranih razlogov, zakaj so ponekod morali korigirati peering, vendar so bili najpogosteje uporabljeni kot izgovor.

SiOL se je očitno odločil še bolj udariti po konkurenci in jim še bolj otežiti nadaljnje nižanje cen oz. konkuriranje njihovim cenam... kaj se da storiti? Vsak po svojih močeh, uporabniki SiOLa, pošiljajte množične pritožbe oz. vprašanja zakaj gre promet do drugih slovenskih ponudnikov prek tujine in če bo SiOL valil krivdo na druge ISP-je, jim argumentirano razložite da nakladajo, da bi moral biti peering znotraj slovenskega prostora v osnovi brezplačen.

Gandalfar ::

Komu bom to razlagal .. helpdeskovcu? :)

Alexius Heristalski ::

Še dobro, da sem na Arnesu.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

Soprano ::

Hja, skrbeti samo za 'svojo rit' ni ravno na mestu, saj bo jutri na vrsti tudi Arnes, ki je že dolgo časa trn v Siolovi peti.

Sicer pa - v tujini se ponudniki MORAJO peerati med sabo. Če se dva ISPja ne znata/nočeta sporazumeti, regulator določi oz. ukaže izvedbo peeringa, saj je v korist UPORABNIKOM. V primeru, da mora v dogovor poseči FCC (njihova agencija), to finančno vpliva na oba ponudnika (neka vrsta kazen zaradi zajebavanja).

Tako to poteka pri FCC, medtem ko je naša agencija samo strošek davkoplačevalcem, naredila pa ni še čisto NIČ, razen dvignila cene mobilne telefonije (na pritisk Telekoma Slovenije, ker imajo prevelik osip stacionarne telefonije).

Soprano

Fury ::

najraj bi mel da bi vsi ponudniki skenslal siol za 1 mesec ven iz peeringa pa nej pol izsiljuje.. buzi :)

ko bojo zacel uporabniki govort da nic ne dela in ko bo mednarodna linija padla 3x na dan bo superhudo za njih in bojo lepo nafehtal nazaj peering in mir.

sej vem da se to ne bo zgodil ampak fajn bi blo za vidt :D

drgac pa sploh ne vem kaj se jajcajo s tem peeringom... telemach je ravno zarad tega v riti.. takrat ko sem jest bil gor je bil 10mbit (ali celo manj) peering s siolom.. pa recem ok.. briga me.. pol pa uprasam kje majo mednarodno linijo (zdej majo baje svojo) in un rece da prek siola... superduper. sem reku a to prek tega peeringa. pravi ja. hudo. uvidel da jim ni pomoci, vzel amis, sem zadovoljen :)

Fury ::

Aja se neki .. FCC je itak taka zadeva k se je vsi bojijo k prasci, ker lahko enostavno pride pa rece sorry ti ne mors met vec neta in pokoplje ISP.. al pa radio al pa tv postajo.. majo UBER power :)

se to:

ARNES-u ne morjo nic, ce ukinejo arnes bodo studentje, dijaki, profesorji in ostali izobrazevalno osvesceni ljudje lastnorocno stromal siol prostore, nardil državni udar in sploh bo cela stala

:D

Bakunin ::

fury:kdo se bo bunil? moras razumeti da zivis v drzavi, kjer se 60% prebivalstva sploh zmiga na volitve, kjer jih potem 60% voli za nekaj o cem sploh nimajo pojma, ampak ker jim je zupnik rekel na nedeljski masi da mora tako biti....

pa zavarovalnice nas nategujejo...pa se pustimo...

The Protestant theologian Neimoller said after World War II:

When the Nazis came to get the gypsies I did not say anything because I was not a gypsy. When they came to get the communists I did not say anything because I was not a communist. When they came to get the Jews I did not say anything because I was not a Jew. When they came to get me there was no one left to stand up for me.

MUC ::

Siol je baje prekinil peering s tistimi ISPji, ki so pod krinko slovenskega prometa uporabljali Siolovo mednarodno pipico za svoje potrebe.

TheBeeZee ::

MUC, katera ptičica pa ti je prišepnila to neumnost? Povej tej ptičici, da nima pojma, o čem govori. To je tehnično nemogoče, ker SiOLov upstream (UTA) filtrira ves promet, ki gre ven preko njih in spušča skozi samo promet, ki ima kot izvor SiOLove IPje. Skratka, če bi katerikoli drug ISP svoj promet usmeril čez SiOL, bi se ti paketi ustavili takoj, ko bi prišli na drugo stran SiOLove povezave Ljubljana-Graz oziroma Ljubljana-Celovec in tistemu, ki bi to naredil, naenkrat ne bi delovalo nič več.

Veš kako se reče širjenju takšnih neumnosti v angleščini? FUD - fear, uncertainty and doubt. To je to, o čemer sem govoril nekaj sporočil nazaj, češ da bo SiOL zalaufal PR kampanjo in naprtil krivdo drugim. Evo, se je že začelo.

Za izčrpno razlago pojma FUD obišči naslednjo spletno stran:

http://www.geocities.com/SiliconValley/Hills/9267/fuddef.html

thramos ::

ok, mam eno vprasanje, k se mal dotika te teme, pa ne bi rad nove odpiral...

kje na netu lahko najdem "zemljevide interneta", kjer bi ble oznacene povezave in kapacitete le teh med ISPji oziroma drzavami??? Ce so kksne slike oz. vsaj napisane povezave, za evropo, slovenijo?? Upam da sm razlozu kaj mislm.


lp

Soprano ::

MUC, lepo te je nekdo nahecal =)

In tudi če bi to bilo res, bi to pomenilo samo sramoto za Siol, ker v tem primeru ne bi znali nekaj čisto osnovnega - filtriranja IP naslovnega prostora drugih ponudnikov, kar pa dan danes zna že vsak začetnik.

ahac ::

Kdo sploh ponuja mednarodne povezave za ISPje?
Enkrat sem nekj bral, da jih tudi Dars, SŽ in Elektro ter, da so veliko cenejši od Telekoma.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

TheBeeZee ::

Eles, Slovenske železnice, Telekom Slovenije.

Bakunin ::

nova cvetka sioffa:

adsl uporabniki ne morej posiljati e-poste preko mail.siol.net, ce ni domena tistega, ki oddaje ali sprejema, na siolu.

In te poste NE zavraca, ampak jo sprejme....in NE poslje naprej.

0801000 pravi "NVD" in da je obvestilo na www.siol.net (tam ga ni?).

Res profesionalen odnos nasega I-monopolista.

(NVD - nam vse dela)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Bakunin ()

Ales ::

Res je, sinoči in danes smo imeli kup klicev in mailov od strank, ki jim je kar naenkrat nehal delati SiOL-ov SMTP... Najprej je bila cela panika, kje je sploh napaka, ker je SiOL kategorično zanikal, da bi bilo karkoli narobe pri njih. :\

A to je potem trajna pridobitev za SiOLove uporabnike al kaj??? Ja, halo... zdaj bomo meli na stotine uporabnikov, ki bodo slej ko prej okrivili nas, da nam strežniki ne delajo... Večina itak ne loči, kje je kaj... Ahhh... the joys of being sysadmin... :D


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blokirani porti pri dostopu na slo-tech.com (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
606792 (5301) MrStein
»

Kaj se dogaja z networkom ????

Oddelek: Omrežja in internet
61048 (1011) Spc
»

Siol Route

Oddelek: Omrežja in internet
122004 (1724) PaJo
»

Internet štekal danes ponoči (ADSL) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
806687 (4955) IceLord
»

Slo-Tech, nekam počasen si mi :)

Oddelek: Slo-Tech
462626 (1479) Bakunin

Več podobnih tem