» »

Nakup stanovanja brez vpisa v Zemljiško Knjigo?

Nakup stanovanja brez vpisa v Zemljiško Knjigo?

Dzhimen ::

Lep pozdrav.

Zanimam se za stanovanje, ki se prodaja pod ceno, ampak je "catch" da lastništva ni mogoče vpisati v ZK.

Stanovanje je v večstanovanjski zgradbi iz leta 1955, ki je bila zgrajena za potrebe prebivališč za vojsko. V stavbi so 4 stanovanja.
Po besedah nepremičninarke baje "vse štima, vse je črno na belem, samo ni še v ZK". Baje postopek traja že nekaj časa, ampak se nikamor ne premakne zaradi tega ker je "lastnik" enega izmed drugih treh stanovanj (ne tega, ki se prodaja) umrl in je prišlo do spora pri dedovanju. Pravi da je sicer etažno vse urejeno (ne vem kako sicer) in da ko se spor pri dedovanju reši, se lahko lastništvo vseh v stavbi vpiše v ZK.

V neposredni bližini te stavbe so še tri skoraj identične stavbe, vse zgrajene leta 1955-1957. In ko gledam v portalu eProstor, je so stanovanja v ostalih treh stavbah vpisana v ZK:



Ampak v tej zgradbi je pa prih vseh stanovanjih takole vpisano:



Nepremičninarka pravi, da kot potencialni kupec dobim tri pogodbe. Prvotno pogodbo med državo in prvim "lastnikom", potem pogodbo med prvim "lastnikom" in sedajšnjim "lastnikom" in sedaj tretja pogodba bi bila med sedajšnjim "lastnikom" in mano. In ko/če bi prišlo do vpisa v ZK, lahko s temi tremi pogodbami dokazujem da se mene vpiše kot lastnika.

Glede na to da je lastnik država, je nekako manj rizika, kot pa če bi bila to neka privat firma ali kaj podobnega. Ampak še vedno nisem siguren ali so kake druge implikacije pri nakupu stanovanja na ta način. Ampak nekako tako "čez palec" razmišljam: Če je pri ostalih stavbah ZK urejeno, potem se tudi pri tej da to uredit. In tisti spor pri dedovanju lahk traja par let, ampak eventuelno bo spor rešen in se tudi to lahko potem vpiše v ZK. In če vmes lahko noter normalno bivam in je načeloma stanovanje "moje", potem bi jaz bil pripravljen to stanovanje kupit za 30% "popust".
Zanima me ali ima kdo izkušnje s kako podobno situacijo? Bi vi kupili tako stanovanje, če je cena namesto 150k € postavljena na 100k €?

Hvala že vnaprej za vsako menenje in informacijo! :)

RockyS ::

Nepremičninska agencija laže oz zavaja. Prijavi jo na inšpektorat in upam da vsaj agent/ka izgubi licenco!

Zraven pošlji ID nepremičnine, screenshot oglasa, vso korespodenco z agencijo itd..
Za 3% nategujejo narod! Hvala bogu da je večina nakupov s hipotekarnim kreditom in tega nakupa že banke ne bi odobrile.


Za katero agencijo oz agenta se gre? Pa ne skrivat, ker drugače bodo druge nategnili!

Dzhimen ::

Kako zavaja? Lahko obrazložiš?

Omenila mi je, da banke v tej situaciji ne bodo odobrile stanovanjskega kredita, kar mi pa ni važno, ker ga ne rabim...

bemfa ::

Pa kdo ti bo 50k šenkal? Pobrali bojo denar tebi in še parim naivnežem in pobegnili v tujino.

Dzhimen ::

Okej, kako bo do tega prišlo?
Trenutni "lastnik" je imel na ta način stanovanje v "lasti" par let in ga sedaj prodaja zaradi selitve v hišo. Kje lahko gre kaj narobe?
A se takih stanovanj ne sme prodajat, al kako? Kje je tu nepremičninska agencija v prekršku?

RockyS ::

Dzhimen je izjavil:

Kako zavaja? Lahko obrazložiš?

Omenila mi je, da banke v tej situaciji ne bodo odobrile stanovanjskega kredita, kar mi pa ni važno, ker ga ne rabim...
3x si napisal baje. Baje vse urejeno. Kaj pa če ni? Ko se uredi dediščino bo se baje vse uredilo. Kaj pa če se dediščina ne reši? Dovolj je da je en dedič v tujini pa se stvari zakomplicirajo. In vse je ok, če se izide kot v pravljici. Če se pa ne, pa boš jokal komu? Agenciji zagotovo ne, saj so rekli "baje".

Mr.B ::

Dzhimen je izjavil:

Okej, kako bo do tega prišlo?
Trenutni "lastnik" je imel na ta način stanovanje v "lasti" par let in ga sedaj prodaja zaradi selitve v hišo. Kje lahko gre kaj narobe?
A se takih stanovanj ne sme prodajat, al kako? Kje je tu nepremičninska agencija v prekršku?

Pojdi pogledat na občino kak občinski načrt... Čez kako leto se bodo pred bajto postavili bagri, ti boš pa iskal novo full ugodno nepremičnino, ker sem prepričan tudi če nekako spraviš na sodišče si zavestno, kjub temu da ti je nepremičninski agent jasno povedal da ni ZK, kupil nepremičnino, kio je tudi tako ali drugače nebi mogel kupiti...
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

bemfa ::

Če misliš da nima kaj bit narobe, pa kupi samo čimprej. Bajte in stanovanja se po rednih cenah prodajajo v roku enega tedna. Če si že glih pri volji, mam en avto, vreden 15k, ti ga dam za 10. Samo prepisa ne morema naret. Ti pa vse papirje podpišem in štemplam če češ.

bauci ::

Dokaz o lastništvu stanovanja je samo vpis v ZK. Ja imaš pogodbo kjer piše, da si ti lastnik. Prodajalec proda stanovanje še enemu kupcu in tudi ta ima pogodbo kjer piše da je lastnik. Dejanski lastnik postane tisti, ki prej doseže vpis v ZK. Seveda greš lahko pol na sodišče ampak to traja, ti si pa brez denarja in brez stanovanja.
Jaz ne bi nikoli kupil nepremičnine, ki jo ne morem vpisati v ZK.

destroyer2k ::

Iz radovednosti me zanima, a notar sploh lahko overi takšno pogodbo kot govori op?

Tidule ::

Dzhimen je izjavil:

Lep pozdrav.

Zanimam se za stanovanje, ki se prodaja pod ceno, ampak je "catch" da lastništva ni mogoče vpisati v ZK.

Stanovanje je v večstanovanjski zgradbi iz leta 1955, ki je bila zgrajena za potrebe prebivališč za vojsko. V stavbi so 4 stanovanja.
Po besedah nepremičninarke baje "vse štima, vse je črno na belem, samo ni še v ZK". Baje postopek traja že nekaj časa, ampak se nikamor ne premakne zaradi tega ker je "lastnik" enega izmed drugih treh stanovanj (ne tega, ki se prodaja) umrl in je prišlo do spora pri dedovanju. Pravi da je sicer etažno vse urejeno (ne vem kako sicer) in da ko se spor pri dedovanju reši, se lahko lastništvo vseh v stavbi vpiše v ZK.

V neposredni bližini te stavbe so še tri skoraj identične stavbe, vse zgrajene leta 1955-1957. In ko gledam v portalu eProstor, je so stanovanja v ostalih treh stavbah vpisana v ZK:



Ampak v tej zgradbi je pa prih vseh stanovanjih takole vpisano:



Nepremičninarka pravi, da kot potencialni kupec dobim tri pogodbe. Prvotno pogodbo med državo in prvim "lastnikom", potem pogodbo med prvim "lastnikom" in sedajšnjim "lastnikom" in sedaj tretja pogodba bi bila med sedajšnjim "lastnikom" in mano. In ko/če bi prišlo do vpisa v ZK, lahko s temi tremi pogodbami dokazujem da se mene vpiše kot lastnika.

Glede na to da je lastnik država, je nekako manj rizika, kot pa če bi bila to neka privat firma ali kaj podobnega. Ampak še vedno nisem siguren ali so kake druge implikacije pri nakupu stanovanja na ta način. Ampak nekako tako "čez palec" razmišljam: Če je pri ostalih stavbah ZK urejeno, potem se tudi pri tej da to uredit. In tisti spor pri dedovanju lahk traja par let, ampak eventuelno bo spor rešen in se tudi to lahko potem vpiše v ZK. In če vmes lahko noter normalno bivam in je načeloma stanovanje "moje", potem bi jaz bil pripravljen to stanovanje kupit za 30% "popust".
Zanima me ali ima kdo izkušnje s kako podobno situacijo? Bi vi kupili tako stanovanje, če je cena namesto 150k € postavljena na 100k €?

Hvala že vnaprej za vsako menenje in informacijo! :)

Odvisno, ce imas 100k viska potem gre za inveaticijo dobrim roi in velikim tveganjem. Tveganji sta dve. Prvo, manjse je v tem kdaj/ce bo sploh mozen vpis v ZK. IMO slej kot prej bo, samo a bo to ce 5 al cez 30 let je pa loto. In drugo bistveno vecje tveganje je kdo se bo prvi vpisal v ZK na to nepremicnino. Ker ko bo vpis mozen lahko to zahteva vsak, ki ima pogodbo. Torej tudi tq, ki je tebi prodal ali pa eden od 100 drugih, ki jim povsem mirno lahko proda taisto nepremicnino in bodo imeli enako pogodbo kot ti.

Tidule ::

destroyer2k je izjavil:

Iz radovednosti me zanima, a notar sploh lahko overi takšno pogodbo kot govori op?

Dokler govorimo o overjanju podpisov, lahko. Ne more pa pripravit notarskega zapisa ali zemljisko knjiznega dovolila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

nejc_nejc ::

Dvajset let nazaj smo kupovali na ta način. Vse pogodbe ter faza vpisa v ZK, kjer si bil kot kupec naslednik.

Ce se je pa od mojegq nakupa, kaj spremenilo, pa ne vem.

Pojdi ti k enmu odvetniku, naj vse pogodbe pogleda, pa kako je z vpisom v zemljiško itd.

Groot ::

Tidule je izjavil:

destroyer2k je izjavil:

Iz radovednosti me zanima, a notar sploh lahko overi takšno pogodbo kot govori op?

Dokler govorimo o overjanju podpisov, lahko. Ne more pa pripravit notarskega zapisa ali zemljisko knjiznega dovolila.


Zakaj pa ne? Glede na zapisano je izkazana veriga pravnih poslov, ki so podlaga za predhodne vpise in nov vpis. Kako točno pa misliš da so je ves čas od osamosvojitve dalje prenašala lastnina na neetažiranih stavbah? Takšni posli so povsem običajni.

Zgornje pa ne pomeni, da je to brez tveganj in potencialnih komplikacij.

Tidule ::

Daj razmisljaj malo. Kako tocno bo prodajalec, ki ni vpisan v ZK, komurkoli dal zemljiskoknjizno dovolilo? Notar tega seveda ne more napisat.

Kot receno, lahko overi podpise in to je to.

Primerjat sklepanje nepremicninskih poslov leta 1992 in 2022, pa niti komentarja ni vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

Tidule je izjavil:

Daj razmisljaj malo. Kako tocno bo prodajalec, ki ni vpisan v ZK, komurkoli dal zemljiskoknjizno dovolilo? Notar tega seveda ne more napisat.

Kot receno, lahko overi podpise in to je to.

Primerjat sklepanje nepremicninskih poslov leta 1992 in 2022, pa niti komentarja ni vredno.


Glej če nimaš pojma in govoriš na pamet, se prosim raje vzdrži škodljivih komentarjev. Sem sodeloval pri več transakcijah, kjer se je lastništvo prenašalo od osebe, ki ni bila vpisana v ZK na neko tretjo osebo. Bistveno je, da si zmožen pokazati verigo poslov, ki izkažejo, da imaš razpolagalno sposobnost (beri: si lastnik) v zvezi z dotično nepremičnino. Na praktično vseh zadevah, ki so jih zgradili naši propadli gradbinci in so se prodajale po leto 2008, je bilo oziroma še je vpisanih na kupe in kupe raznih predznamb, zaznamb, plomb, itd. Da se ena takšna nepremičnina ščisti vseh vpisov traja leta in leta (ja glupo zastavljen sistem ZK, kjer se rešuje vsako stvar posebej, čeprav je vsem jasno, da bi se lahko zadeve rešilo precej hitreje). Ko temu dodaš še dejstvo, da so pogosto ravno že zaradi predhodnih vpisov kot lastniki še vedno vpisani tej isti gradbinci, dobiš situacijo kjer dejanski kupci teh stanovanj še niso vpisani v ZK kot lastniki. Po tvoji logiki so tako lastniki stanovanja v takšnih stavbah "ujeti" v lastnino, dokler se ne vpišejo v ZK. No pa ti povem da se takšna stanovanja povsem gladko prodajajo, morda le 1 na 10 kupcev, ki ni vešč prava in nima nikogar da bi mu svetoval, odvrne od nakupa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

RockyS ::

Ne, veriga poslov ni jasna, to je problem. Ker nikjer ni razvidno koliko poslov je bilo za dotično nepremičnino sklenjenih.
Če prodajalec proda neprimičnino dvema različnima kupcema, z obema podpiše na isti dan, kakšna je potem veriga poslov?
In ja, vpisi na isti dan oz uro so se že dogajali v preteklosti.

P.s. odvrne 70% kupcev,ker jim banke ne dajo kredita, zaradi neurejenih papirjev ;) tako da govoris samo o treh potencialnih kupcih in od tega da je en pravno nevešč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

Tidule ::

Groot je izjavil:

Tidule je izjavil:

Daj razmisljaj malo. Kako tocno bo prodajalec, ki ni vpisan v ZK, komurkoli dal zemljiskoknjizno dovolilo? Notar tega seveda ne more napisat.

Kot receno, lahko overi podpise in to je to.

Primerjat sklepanje nepremicninskih poslov leta 1992 in 2022, pa niti komentarja ni vredno.


Glej če nimaš pojma in govoriš na pamet, se prosim raje vzdrži škodljivih komentarjev. Sem sodeloval pri več transakcijah, kjer se je lastništvo prenašalo od osebe, ki ni bila vpisana v ZK na neko tretjo osebo. Bistveno je, da si zmožen pokazati verigo poslov, ki izkažejo, da imaš razpolagalno sposobnost (beri: si lastnik) v zvezi z dotično nepremičnino. Na praktično vseh zadevah, ki so jih zgradili naši propadli gradbinci in so se prodajale po leto 2008, je bilo oziroma še je vpisanih na kupe in kupe raznih predznamb, zaznamb, plomb, itd. Da se ena takšna nepremičnina ščisti vseh vpisov traja leta in leta (ja glupo zastavljen sistem ZK, kjer se rešuje vsako stvar posebej, čeprav je vsem jasno, da bi se lahko zadeve rešilo precej hitreje). Ko temu dodaš še dejstvo, da so pogosto ravno že zaradi predhodnih vpisov kot lastniki še vedno vpisani tej isti gradbinci, dobiš situacijo kjer dejanski kupci teh stanovanj še niso vpisani v ZK kot lastniki. Po tvoji logiki so tako lastniki stanovanja v takšnih stavbah "ujeti" v lastnino, dokler se ne vpišejo v ZK. No pa ti povem da se takšna stanovanja povsem gladko prodajajo, morda le 1 na 10 kupcev, ki ni vešč prava in nima nikogar da bi mu svetoval, odvrne od nakupa.

In kaj ima to bluzenje z dejstvom, da v konkretnem primeru zadeve niso urejene in vpis v tem trenutku ni mozen? Posledicno seveda notar ne more ne potrdit zemljiskoknjiznega dovolila s strani prejsnjega "lastnika", ki ni vpisan v ZK. Tako da preberi vsaj kaj je vprasanje preden nakladas v tri dni in prihrani skodljive komentarje za lokalno goatilno, kjer bos s takimi stosi vsaj smesen.

Ko bo enkrat zadeva urejena pa bo seveda mozen vpis v zk na podlagi verige pogodb. Seveda pod pogojem, da veriga ni prevec razclenjena in ga ne bo kdo prehitel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

nejc_nejc ::

Jaz sem kupil, kot je Groot napisal.
Imaš vse originalne pogodbe. Verigo njih. Tako smo kupovali pred 15,20 leti večino flatov.

Pa naj gre OP na banko po 10k, bodo še oni počekirali ter plombo gor dali.

Triki in mozne nevšečnosti pri nakupu so pa enaki. Ne moreš kupiti kot žemljo v pekarni. Greš k odvetniku in to je to. Strošek le tega je minoren v primerjaci z zajebom.

Tidule ::

Kaj ko bi kdo prebral dejansko situcijo o kateri je govora? Vpis v ZK zaradi neurejenih razmer v objektu ni mozen in dokler se to ne resi mu nobene verige pogodb ne bodo nic resile.

nejc_nejc ::

Ja za drugo stanovanje ne za to, ki se prodaja.
Na zk stoji zaradi sosednjega fleta, kjer ne vejo ali je od micke ali jozeta.
Tako sem jaz prebral,
Ne vem, pa kako je z vpisom posamezne etazne lastnine.

Ce si pa narobe tolmacim, pa naj OP ignorira moje pisanje.

Tidule ::

Ja in trenutni lastnik je samo prelen, da bi uredil stvari in zato prodaja 50k pod ceno.

Kaj tocno je zadaj lahko samo ugibamo, dejstvo je da v tem trenutku vpis ni mozen. Kar pomeni, da mora OP na lepe oci verjet, da je vse ok in da je dejansko edini z veljavno kuporpodajno pogodbo, ko bo vpis enkrat mozen

Kot sem napisal v prvem postu, ce ima denar je to lahko dobra investicija, samo je tvegana.

Predvsem pa to ne spremeni dejstva da notar ne more napisat zemljiskoknjiznega dovolila, kar je zacelo to prepucavanje z ljudmi, ki niti prvega posta niso prebrali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

Ah nima smisla debatirat z gostilniškimi teoretiki. Čudežno se v praksi takšni posli sklepajo nemotebo, ampak po klasični S-T navadi pa seveda tisoč nesmiselnih mnenj.

Dodam samo še tole. Če res misliš da lahko sedanji lastnik to sam uredi, potem res ne vem kje pobiraš navdihe za svoje komentarje. Etažne lastnine na celotni stavbi en sam lastnik pač ne bo mogel urediti. Ampak na S-T se očitno pa to da, ne moreš pa prodat. Kdo bi razumel.

V-i-p ::

Dzhimen je izjavil:

Kako zavaja? Lahko obrazložiš?

Omenila mi je, da banke v tej situaciji ne bodo odobrile stanovanjskega kredita, kar mi pa ni važno, ker ga ne rabim...

Jaz bi se vpeašal zakaj ga ne bi, če je vse bp?
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Tidule ::

Groot je izjavil:

Ah nima smisla debatirat z gostilniškimi teoretiki. Čudežno se v praksi takšni posli sklepajo nemotebo, ampak po klasični S-T navadi pa seveda tisoč nesmiselnih mnenj.

Dodam samo še tole. Če res misliš da lahko sedanji lastnik to sam uredi, potem res ne vem kje pobiraš navdihe za svoje komentarje. Etažne lastnine na celotni stavbi en sam lastnik pač ne bo mogel urediti. Ampak na S-T se očitno pa to da, ne moreš pa prodat. Kdo bi razumel.

Ja, z ljudmi ki blodijo o tem kako se je nepremicninske posle delalo v 90ih res nisma smisla debatirat.

Zakaj mislis, da je bilo v 90h kar nekaj sodnih postopkov, ko so taki enostavni posli v praksi pripeljali do tega, da so bila posamezne nepremicnine prodane vec kot enem kupcu?

Ampak dejstva ostajajo ne glede na to kako se napihujes:
- notar vec kot podpisov na pogodbi ne more overit.
- v ZK se bo vpisal tisti, ki bo prvi sprozil postopek, ko bo zadeva urejena. Ali bo to OP ali ne bo treba pa kaksno vedezevalko vprasat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

Tidule je izjavil:


Ja, z ljudmi ki blodijo o tem kako se je nepremicninske posle delalo v 90ih res nisma smisla debatirat.

Zakaj mislis, da je bilo v 90h kar nekaj sodnih postopkov, ko so taki enostavni posli v praksi pripeljali do tega, da so bila posamezne nepremicnine prodane vec kot enem kupcu?


Pa človek o kakšnih 90-ih ti govoriš. A SCT je propodal v 90-ih? Niti prebrati ne znaš kaj komentiraš. Tovrstne transakcije nikakor niso stvar 90-ih, ampak del vsakdana ša danes. Po Sloveniji je še kup etažno neurejenih stavb. Marsikatera pa za povrh nima rešenega niti še vprašanja denacionalizacije, kar je očitno tudi v primeru OP-ja.

Tidule je izjavil:

Ampak dejstva ostajajo ne glede na to kako se napihujes:
- notar vec kot podpisov na pogodbi ne more overit.
- v ZK se bo vpisal tisti, ki bo prvi sprozil postopek, ko bo zadeva urejena. Ali bo to OP ali ne bo treba pa kaksno vedezevalko vprasat.


Aha sedaj pa notar le lahko overi podpise, prej jih čudežno ni mogel.

Kar se toče pa tveganj, sem pa poudaril že na začetku da takšen nakup zagotovo ni brez tveganj. Če si OP to lahko privošči, go for it. Sicer ne poznamo vseh okoliščin nakupa, ampak glede na opisano se sam tega najbrž ne bi lotil. Predvsem zaradi tega ker v takšnih manjših stavbah, ki nimajo niti upravnika, pogosto še marsikaj drugega ne štima. Ampak lahko se pa motim in vse tipi top in bi tudi mene prepričalo.

Nima pa ni od tega veze s tem ali se to da izpeljati ali ne, kar v osnovni sprašuje OP. Ja da se, kdor trdi da ne, pa naj prosim pokaže podlago za to oziroma kaj točno naj bi bil problem.

Tidule ::

Lej ce si totalno nepismen je to predvsem tvoj problem jaz sem namrec ze na zacetku izjavil sledece:

Tidule je izjavil:


Dokler govorimo o overjanju podpisov, lahko. Ne more pa pripravit notarskega zapisa ali zemljisko knjiznega dovolila.


In ker se tvoja nepismenost tu ne konca sem tufi v prvem mojem postu napisal da je posel izvedljiv, da pa se mora zavedat dveh tveganj - dolzine trajanja in nevarnoati, da se kdo drug vpise v zk.

Tako da nehaj utrujat s svojo nepismenostjo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

Tidule je izjavil:

Lej ce si totalno nepismen je to predvsem tvoj problem jaz sem namrec ze na zacetku izjavil sledece:

Tidule je izjavil:


Dokler govorimo o overjanju podpisov, lahko. Ne more pa pripravit notarskega zapisa ali zemljisko knjiznega dovolila.


Ojoj res ojoj.

Zakaj točno bi potreboval notarski zapis pogodbe o prodaji nepremičnine veš zgolj ti najbrž? Teoretično morda če hočeš izvršljiv notarski zapis, da imaš podlago za izselitev sedanjega lastnika. Ampak to je bolj redko v praksi, ker če slutiš težave glede izselitve, potem najbrž ne boš kupoval od takšnega prodajalca.

Enako samo ti veš zakaj bi notar sestavljal ZK dovolilo?? On more zgolj overit podpis na njem, vse drugo je stvar prodajalca in kupca. Spet edino če si pač pravno nepismen (kar je očitno tukaj problem ja) in rabiš notarja, da ti sestavi besedilo in zaračuna.

Tidule ::

Notar ne sme in ne bo overil zemljiskoknjiznega dovolila za vpis lastnine, kjer dajatelj dovolila ni zemljisko knjizni lastnik nepremicnine.

Zdaj pa prosom nehaj zavajat ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Groot ::

Super potem pa res ne vem kako je nejc_nejc kupil stanovanje in kako ga kupijo številni drugi. Bom zaključil tukaj ker res nima več smisla, mislim da si lahko vsak sam ustvari sliko kaj drži in kaj ne.

Tidule ::

Hvala, cas je bil.

Reycis ::

Včasih se za nepremičnine, ki še niso vpisane v zemljiško knjigo ob nakupu kupcu dalo vse originalne kupoprodajne pogodbe od investitorja dajle. Tako ni moglo priti do tega, da bi se ista nepremičnina prodala dvakrat. Že več deset let nazaj smo tudi mi tako kupili in prodali nepremičnino z cca 20% rabatom. Tako, da ne preveč verjet slo-tech vseznalcem rajši povprašaj strokovnjake. Te pa moram opozorit: tista nepremičnina še danes nima urejene ZK. EDIT: v tistem konkretnem primeru je bil problem to, da je bil objekt zgrajen malenkost (en vogal cca 40cm) čez mejo na občinsko zemljo. Imam občutek, da tistega nikoli ne bodo rešili.
Diversity is our greatest strength

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Reycis ()

c3p0 ::

Zanimivo, da pri nepremičninah tega tipa je pogosto slišat obljube tipa "tik pred etažacijo", "tik pred vpisom v ZK". Nato se pa ne premakne nikamor, ker enega solastnika ne najdejo, je aktivna tožba že leta ipd.

Lonsarg ::

Skratka tveganja:
1. Lastnik te lahko nategne pa proda vec osebam hkrati (je sicer res da ce bo hotel izvesti tak nateg bo potem moral hitro iz drzave pobegniti)
2. Lahko da bo trajalo desetletja ali pa celo nikoli ne bo mozno etaziranje in vpis lastnista

delavec44 ::

Tudi, če je vpisana v ZK ne prepreči, da te prodajalec ne nategne in v istem dnevu proda 2x ali 3x. Če ni vpisana, ima samo več časa.

Senzor ::

delavec44 je izjavil:

Tudi, če je vpisana v ZK ne prepreči, da te prodajalec ne nategne in v istem dnevu proda 2x ali 3x. Če ni vpisana, ima samo več časa.

Če je kupec pameten, bo še pred overitvijo pogodbe oz. takoj po njenem podpisu naredil zaznambo vrstnega reda v ZK (za to zadostuje podpisana - ne overjena - pogodba). To je namenjeno ravno preprečevanju takšnih primerov.

delavec44 ::

Senzor je izjavil:

delavec44 je izjavil:

Tudi, če je vpisana v ZK ne prepreči, da te prodajalec ne nategne in v istem dnevu proda 2x ali 3x. Če ni vpisana, ima samo več časa.

Če je kupec pameten, bo še pred overitvijo pogodbe oz. takoj po njenem podpisu naredil zaznambo vrstnega reda v ZK (za to zadostuje podpisana - ne overjena - pogodba). To je namenjeno ravno preprečevanju takšnih primerov.


Koristna informacija, hvala.

Tidule ::

Imaš tudi mehanizem hrambe denarja pri notarju, katerega se lahko poslužita prodajalec in kupec. Notar tako lahko hrani denar za čas med podpisom pogodbe in podpisom zemljiškonjižnega dovolila oziroma čas med vložitvijo vpisa in tem, da je začetek postopka viden v ZK. Z drugimi besedami, za čistne posle obstaja nebroj varovalk, ki ščitijo vse udeležence v postopku.

otago ::

Vsi ste se dotaknili teme vpisa v ZK, ne pa aktualnega stanja v uradnih evidencah.

Stavba je na parceli. Kako je urejeno lastništvo parcele? Imajo etažni lastniki svoj določen delež ali imajo nedoločen delež v solastnini? Stavba je imela katastrski vpis ali je bila vpisana v register nepremičnin? Če greš gledaš v ZK, kakšno je stanje tam? So bili deli stavb (stanovanja) vpisani po ZPPLPS? Takrat se je dalo vpisati posamezna stanovanja (z opisnimi identifikatorji).

Ustavilo se je sodišču? Kupuješ zadevo za (50-)100-150+ tisoč evrov in ne veš v kaj greš? Je bil podan predlog po ZvETL in je v postopku? Je pooblaščeni geodet že podal elaborat na sodišče? In sodišče zdaj ureja z manjkajočim dedičem? Kdo, kdaj, v kateri zadevi?

Če je bil urejen vpis po ZPPLPS, obstaja veriga pogodb, nakup ni tako zelo rizičen. Daš zaznambo in si ok. Če ni, good luck.

Imaš pravico vpogleda v zemljiško knjigo. Nepremičninski agent pa ti mora podati realno stanje kje je postopek vpisa v Zemljiško knjigo. Brez bullshita. S papirji in uradnim dopisom sodišča.

Primer natega, znan mariborski geodet je uspel z vpisom plinohrama kot garsonjera. Obstaja veriga pogodb, Zemljiška knjiga. Vse je ok v evidencah. Razen realnega stanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Karen ::

Tega se ne dela. Če se ne moreš vpisat v ZK nisi lastnik in pika. Lahko tožiš prodajalca, ostalo je pa to to (če ti prodajalec ne bo vmes zapravil tvojega denarja boš dobil nič, tudi če zmagaš). Kaj boš npr. naredil če kupiš in se ti cigo vseli v stanovanje - niti nimaš pravne podlage da ga vržeš ven.
Skratka takim stvarem se je dandanes treba za ognit na kilometre (ravno zato je "dober deal" ker noben normalen ne bi tega naredil). Jasno ti tudi banka ne bo dala kredita, ker ne morejo vpisat hipoteke v ZK, ker pač nisi lastnik. Če ti banka ni pripravljena dat hipotekarnega kredita bo že nekaj hudo narobe (če si sicer kreditno sposoben).
Jaz sem imel podobno foro z enim posrednikom, tudi vse ok kao, sam ko sem šel v ZK pogledat je pa tam namesto bajte bil vpisan "gozd", pol se je pa začelo s posrednikom v stilu: ja zato smo mi tukaj da bomo vse uredili bla bla bla... če bi bilo tako simpl, bi že, pa pol prodajali drago. Skratka sem bil dogovorjen za aro naslednji dan, pa sem dan prej preveril in potem sem samo še tja šel in rekel fantje nič ne bo s tem.

Unilseptij ::

Ni res, da nisi lastnik, če nisi vpisan v ZK. ZK je evidenca lastnikov, ni pa sama po sebi dokaz lastništva. Dokaz lastništva je kupoprodajna pogodba oz. v primeru, da vpisa v ZK ni, veriga kupopoprodajnih pogodb, ki vodi do zemljiškoknjižnega lastnika. S tem lahko zahtevaš vpis v ZK tudi, če nimaš izrecnega zemljiškoknjižnega dovolila prvotnega zemljiškoknjižnega lastnika, samo postopek je bolj zapleten in dlje traja. Vsak, ki lahko dokaže, da je lastnik, se lahko vpiše v zemljiško knjigo. Tveganje prodaje več kupcem seveda obstaja, ampak v praksi se to ne dogaja tako pogosto, ker zadeve le ni tako lahko izvesti... poleg tega tvegaš resne posledice, ker se pri nas s takimi zadevami ne zajebavamo. Če kupuješ od fizične osebe, ki ne namerava zapustiti države, potem ni razloga za paniko bi rekel. Pogodbo pa v vsakem primeru overi pri notarju, ta ti bo tudi najbolje pojasnil tveganja in možne poti do vpisa v ZK. Ponavadi lastniki tega ne uredijo, ker se jim enostavno ne da, ne pa zato, ker kaj ne štima... sem tudi imel primer, ko je tip spustil za 30 jurjev samo, da se mu ne bi bilo treba ukvarjati s tem... pa ni bilo nič narobe, samo eno leto je potem trajalo, preden sem vse uredil.
Banka pa pač kredita v takem primeru ponavadi ne da... ampak če ga ne rabiš, to ni razlog, da ne kupiš.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Veriga kupoprodajnih pogodb je dovolj za lastništvo. Seveda boste morali potem lastniki sami poskrbeti za vpis vseh stanovanj v zemljiško knjigo.

To seveda traja kar nekaj let.

Če hočeš biti ziher, vzemi kredit na banki. Če bo kaj narobe, ga tako ali tako ne boš dobil.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jazon ::

A na parcelo (v deležu) se tudi ne da vpisati? Ker kot se omenili nekateri, je pomemben vrstni red vpisa.
Kako pa stanovalci plačujejo npr. NUSZ, sploh tisti iz tujine?

jaki79 ::

Unilseptij je izjavil:

Ni res, da nisi lastnik, če nisi vpisan v ZK. ZK je evidenca lastnikov, ni pa sama po sebi dokaz lastništva. Dokaz lastništva je kupoprodajna pogodba oz. v primeru, da vpisa v ZK ni, veriga kupopoprodajnih pogodb, ki vodi do zemljiškoknjižnega lastnika.


Ni res.
Lastninska pravica na nepremičnini se pridobi z vpisom v ZK. Pika.
Ena (overjena) pogodba ali veriga (overjenih) prodajnih pogodb kvečjemu omogoča pridobitev lastništva, ne pa da z njimi postaneš lastnik. Če bi bilo tako, ZK sploh ne bi potrebovali.

Na portalu Prostor ne vidiš, kaj je vpisano v ZK.

Če teče postopek po ZVETlu in so papirji OK, zna biti, da bo ok. Vsekakor ne bi bil apriori proti nakupu. Pojdi do odvetnika, da ti pogleda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jaki79 ()

svecka ::

Ti kar daj denar, sam potem ne jokaj, ko ne boš mel ne nepremičnine, ne denarja...pa še tožit se boš moral, kar se pa zna vlečt več let. Postal boš samo drag "najemnik" in ne nastnik.

in lastništvo se ne gleda v eProstor ampak direkt v zemljiško knjigo na eSodstvo (https://evlozisce.sodisce.si/esodstvo/i..., kjer vidiš tudi razne omejitve na zemljišču (hipoteka itd)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pravno vprašanje - hipoteka

Oddelek: Loža
423453 (1746) Onlyx
»

Javni izpisi iz zemljiške knjige

Oddelek: Loža
354534 (3005) BRBR
»

Praksa pri nakupu nepremičnine

Oddelek: Loža
283446 (3036) K0l1br1
»

Cena izbrisa služnosti ob smrti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13837038 (33612) dronyx
»

Nakup stanovanja - postopki, na kaj biti pozoren?

Oddelek: Loža
2111547 (10938) EC9

Več podobnih tem