» »

Mlin/drobilnik za jabolka

Mlin/drobilnik za jabolka

nekoman ::

En lep pozdrav.

Mlin za mletje sadja se je danes dokončno poslovil... polomilo se je vreteno, ki je iz češnjevega lesa.
Skratka nabavil bi nekaj iz inox materiala... Letno se predela (seveda če so pogoji za letino) dobrih 2000 L sadnega jabolčnega soka.
Gledal sem sledeče spodaj:
https://www.euroinox.biz/proizvod/mlin-...

Ima kdo kakšne izkušnje s tem mlinom?

Sprejemam tudi ostale predloge za nakup mlina.

Hvala za sodelovanje

cekr ::

Raje vprašaj na kakšnem specializiranem forumu. Je škoda, da zabredeš zaradi kakšnih subjektivnih/napačnih nasvetov.
Razmisli, kaj te je do sedaj motilo. Mogoče način mletja, vrsta nožev, sito, moč motorja, velikost lijaka, višina izmeta, ropot...
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

PacificBlue ::

Jaz imam tega(veliki 50)zgornji del posoda je iz ulite plastike, spodnji del lijak in nož iz inoxa.
Motor je zelo tih in ima veliko moči.


http://www.mauta-sp.si/index.php/sl/pro...

Raptor F16 ::

Mislim, mi imamo nekaj doma skupaj pošvasanga. Ampak glavna stvar ki mi gre vedno na živce je premagovanje višine. Se pravi... glede na to v kaj melješ, temu čim bolj prilagojenega vzemi. Mi meljemo direktno v plastično čebrico in mlin moram vedno dvigovati in natikati poprek. Poleg tega pa je treba nato zabojček dvigniti nad glavo da ga prekucneš čez... to je sila neergonomsko in tudi utrujajoče
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

nekoman ::

To mi je jasno da bo treba dvigat na neko višino, sedaj sem si olajšal da sem dal v več veder...
Jabolčno kašo moram spraviti v vodno prešo 70 L. Da bi gledal kaj takega da gre direkt v prešo je predrago zame...

Karkoli bom kupil bo boljše.
Sedaj imamo zelo močan trofazni motor od puhalnika, pogon preko jermena(širina 10 cm) cca 2 metra. V zalogovnik mlina gre 1 gajba jabolk, višina dviga je cca 1,5 metra...

BRBR ::

Zdaj ti povem, če se ti ni že utrnilo. Tele igraće do sedaj predlagane imajo v nasipnici eno malo luknjo, ki je svetlobna leta od tega kar zmore ta tvoja dosedanja naprava, kjer gajbo jabuk skipaš pa gre skoz. Tega filma na tehle igračah ne boš videl. Postaral se boš zraven. Pa nimam 2000 l. Ta staro popravi, bo ceneje.

Pa če pogledaš tele lije iz pleha, če not direkt usuješ gajbo se bo fino zabasalo, znorel boš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

nekoman ::

Bi bilo treba sipat not polahko bol... Skrbi me da bi novi mlin sesekljal tudi peclje in pečke, česar si ne želim...

BRBR ::

To ne bo imelo nobenega vpliva. Jih (pecljev in pečk) ne moreš dovolj stisnit, da bi kaj prišlo ven. Verjetno pa bo bolj drobno mlelo in bo zato sok bolj oksidiral.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

PacificBlue ::

BRBR je izjavil:

Zdaj ti povem, če se ti ni že utrnilo. Tele igraće do sedaj predlagane imajo v nasipnici eno malo luknjo, ki je svetlobna leta od tega kar zmore ta tvoja dosedanja naprava, kjer gajbo jabuk skipaš pa gre skoz. Tega filma na tehle igračah ne boš videl. Postaral se boš zraven. Pa nimam 2000 l. Ta staro popravi, bo ceneje.

Pa če pogledaš tele lije iz pleha, če not direkt usuješ gajbo se bo fino zabasalo, znorel boš.


Ne splaca se starga mlina popravljat.
Sem imel podobno prej,star kovinski mlin z lesenim vretenom, motor na jermen pa se z lesenim kolom si moral tlačit sadje, da ga je sploh mlelo. Tudi visina je vsipanja je bila visoko. V glavnem muka.
Tega, ko imam pa sedaj pa vsujem sadje not, odlozim gajbico vzamem novo gajbico in lahko spet vsujem sadje, ker ga zmleje tako hitro.

BRBR ::

PacificBlue je izjavil:

BRBR je izjavil:

Zdaj ti povem, če se ti ni že utrnilo. Tele igraće do sedaj predlagane imajo v nasipnici eno malo luknjo, ki je svetlobna leta od tega kar zmore ta tvoja dosedanja naprava, kjer gajbo jabuk skipaš pa gre skoz. Tega filma na tehle igračah ne boš videl. Postaral se boš zraven. Pa nimam 2000 l. Ta staro popravi, bo ceneje.

Pa če pogledaš tele lije iz pleha, če not direkt usuješ gajbo se bo fino zabasalo, znorel boš.


Ne splaca se starga mlina popravljat.
Sem imel podobno prej,star kovinski mlin z lesenim vretenom, motor na jermen pa se z lesenim kolom si moral tlačit sadje, da ga je sploh mlelo. Tudi visina je vsipanja je bila visoko. V glavnem muka.
Tega, ko imam pa sedaj pa vsujem sadje not, odlozim gajbico vzamem novo gajbico in lahko spet vsujem sadje, ker ga zmleje tako hitro.


"lijak 500 * 650"

To bi domnevno moralo obratovat. Oz. kot praviš obratuje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BRBR ()

nekoman ::

PacificBlue je izjavil:

BRBR je izjavil:

Zdaj ti povem, če se ti ni že utrnilo. Tele igraće do sedaj predlagane imajo v nasipnici eno malo luknjo, ki je svetlobna leta od tega kar zmore ta tvoja dosedanja naprava, kjer gajbo jabuk skipaš pa gre skoz. Tega filma na tehle igračah ne boš videl. Postaral se boš zraven. Pa nimam 2000 l. Ta staro popravi, bo ceneje.

Pa če pogledaš tele lije iz pleha, če not direkt usuješ gajbo se bo fino zabasalo, znorel boš.


Ne splaca se starga mlina popravljat.
Sem imel podobno prej,star kovinski mlin z lesenim vretenom, motor na jermen pa se z lesenim kolom si moral tlačit sadje, da ga je sploh mlelo. Tudi visina je vsipanja je bila visoko. V glavnem muka.
Tega, ko imam pa sedaj pa vsujem sadje not, odlozim gajbico vzamem novo gajbico in lahko spet vsujem sadje, ker ga zmleje tako hitro.
.


Kakšen mlin pa imaš sedaj?

PacificBlue ::

Iz zgornjega linka, ki sem ga prilepil drugi model.

kuall ::

Drago kot žafran. Se bolj splača jabuka zmleti z zobmi. Za 800e lahko kupiš kar nekaj flaš soka v štacuni.

cvalsr ::

Kenede. Debelih 579 EUR (kje si ti videl 800 ?) ni drobižek. Če pa bi prebral, da naredi 2000 l soka (mošta?) letno, naravnega, brez kemikalij, je to približno kolikokratnik cene mlina? Ne poznam cene "bio" soka v štacuni, že vse življenje si ga pridelujem sam.

starfotr ::

Pri teh zadevah je tako ... ta stroj rabiš maksimalno nekaj ur na leto. Izplača se ga kupit (npr. 5 ali več sosedov skupaj). Ali pa izposodit nekje. Ali pa plačat storitev mletja od nekoga.

kuall ::

cvalsr je izjavil:

Kenede. Debelih 579 EUR (kje si ti videl 800 ?) ni drobižek. Če pa bi prebral, da naredi 2000 l soka (mošta?) letno, naravnega, brez kemikalij, je to približno kolikokratnik cene mlina? Ne poznam cene "bio" soka v štacuni, že vse življenje si ga pridelujem sam.

prvi link 820€

GupeM ::

Nima veze, 500, 800 ali 100 €. Liter bio soka v trgovini je vsaj 2 eur, pa sem verjetno dal ceno za najcenejšo varijanto. To pomeni 4000 €, če ga pridela 2000 l. Torej je že v enem letu pokrit strošek nabave + elektrika + nekaj dela recimo. Po dveh letih pa je samo še "plus."

nekoman ::

Ta mlin iz Linka zgoraj je top!!
Je bil vreden nakupa

Invictus ::

Če imaš doma jabolka, so zastonj. najlepša obereš in hraniš.

Ostalo potreseš in zmelješ. Lahko potem stisneš sok ali pa namočiš za žganje.

Super je, da se kdo razmišlja o porabi domačih stvari, ne samo, da jih kupi v trgovini.

Tisto jabolčno kašo pa lahko daš lokalnemu kmetu, ki redi svinje. Bodo vse rade volje požrle.

Zato se pač tak mlin splača...

Če greš pa malo okoli po Sloveniji, sploh vzhodnih in južnih krajih, pa najdeš cel kup starih sadovnjakov, ki jih nihče več ne obira. Lastniki, ponavadi starejši skoraj prosijo, da se oberejo, saj se mladini ne ljubi, gre raje v super market in kupi.

Mladina je totalno izgubila perspektivo od kje pride hrana. Skoraj bi morali uvesti obvezno služenje eno leto pri kmetih, da bi se začeli tega zavedati. Namesto naborništva v vojski...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: iso2000 ()

iso2000 ::

Se opravičujem, pomotoma pritisnil predlog izbrisa.

Invictus je izjavil:



Če greš pa malo okoli po Sloveniji, sploh vzhodnih in južnih krajih, pa najdeš cel kup starih sadovnjakov, ki jih nihče več ne obira. Lastniki, ponavadi starejši skoraj prosijo, da se oberejo, saj se mladini ne ljubi, gre raje v super market in kupi.

Mladina je totalno izgubila perspektivo od kje pride hrana. Skoraj bi morali uvesti obvezno služenje eno leto pri kmetih, da bi se začeli tega zavedati. Namesto naborništva v vojski...

Se strinjam glede citiranega dela. Mi na našem koncu pobiramo jabolka v takšnih sadovnjakih, celo jesen pečemo razne sladice, delamo krhlje... Na koncu vidim, kako lastniki jabolka poberejo in zmečejo v grapo, so celi kupi jabolk takole jeseni na robovih travnikov in v grapah...

Steinkauz ::

Ma tisti, ki smo odraščali s jebenim jabolčnim štrudlom vsak teden, mamo jabolk dost.
Ampak frišna so pa kul, samo ne moreš toliko pojest.
Slive so bolj kul, ker lahk še top marmelado nardiš.

Invictus ::

Saj se dela tudi jabolčna marmelada...

pa ni slaba, sam mal se je moraš navaditi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PacificBlue ::

Sem naredil marmelado iz grozdja, ker ga je toliko. Za palacinke je bomba.

GupeM ::

Steinkauz je izjavil:

Slive so bolj kul, ker lahk še top marmelado nardiš.

Kako veš, da je moški copata? Ker iz karjole sliv naredi marmelado :)

Kako pa kaj hranite domač jabolčni sok, da zadeva ne zavre? To mene najbolj moti pri domačem soku. Sicer ko sem bil še majhen. Pa se je sok prekuhal in zalil s parafinskim oljem, pa je zadeva kljub temu zavrela.

nekoman ::

Jaz dam sok najprej v sod z ledom,da ga podhladimo za 2 dni, da se posede usedlina.
Potem ga segrejem v loncu na 75 C(po par litrov). Prelijem v čiste segrete steklenice, zaprem z novimi zamaški, ohladim.
Steklenice morajo ležati, vsaj 2 meseca, sok postane bister.
Pokvari se nikoli.
Malo usedline, ki ostane v steklenici, ne ne moti.
Drugače ga pa damo v 2 cisterni segretega, zalijemo s parafincem. Tega v cisterni je dobro prej popiti.

Invictus ::

GupeM je izjavil:


Kako pa kaj hranite domač jabolčni sok, da zadeva ne zavre? To mene najbolj moti pri domačem soku. Sicer ko sem bil še majhen. Pa se je sok prekuhal in zalil s parafinskim oljem, pa je zadeva kljub temu zavrela.

10 minut ga vreš. Zdrži potem par let.

Sam folk bi rad ohranjal vitamine, pa ga paca na 70 stopinj, potem pa zavre ali pa se skisa...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PacificBlue ::

70 stopinj je premalo..oz odvisen je tudi čas segrevanja. Jaz ga na pasterilizatorju spustim skozi pri 80 stopinjah, napolnim steklenice in ga potopim v hladno vodo.
Tak sok mi ostane tudi za dve leti.
Ga pa skoraj nič ne filtriram, razen v štartu, ko pretakam sok v sod, odkoder imam napeljano potopno črpalko.

kuall ::

Sosed ko je kupu parcelo je šel požagat najboljše jablane in hruške in začel saditi razne okrasne bedarije in smreke. Eni so čudni. Vrt, kjer bi imel plac za fajn zevnik pa je prodal sosedu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

fikus_ ::

V teoriji je potrebno segrevanje bistrega jabolčnega soka na 78°C, ampak zaradi usedlin, časa do stekleničenja, .... bolje malo več, do 85-90°C.
Potem ga naliješ v ogrete steklenice, zapreš in steklenico položiš za 20-30 sekund, da se zaradi temperature sterilizira še pokrovček.
Če sok segrevate do vrelišča, bodo sladkorji karamelizirali in sok bo dobil grenak okus.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Žganjekuha (oprema in postopek) (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20169255 (6732) PacificBlue
»

Sokovnik

Oddelek: Loža
171433 (747) BRBR
»

Kateri drobilnik sadja?

Oddelek: Loža
91173 (754) BorutO
»

Kavcija za steklenice?

Oddelek: Loža
3116136 (12230) harvey
»

Podražitev lota 50% (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
749337 (6467) Hayabusa

Več podobnih tem