» »

simetrična VS asimetrična povezava

simetrična VS asimetrična povezava

PoMa ::

Pozdrav vsem.

Zanima me sledeče. Pred nekje tremi leti sem na t2 vzel na optiki simetrični paket 20/20. Izrecno sem želel simetrično povezavo in NE asimetrično. Pred nekaj dnevi so nas obvestili, da so paket samodejno spremenili v asimetrično 100/20. Kličem support in me napotijo na tehnično linijo, kjer so mi rekli, da za fizične osebe simetrične linije niso več mogoče, ampak samo za pravne (podjetja).
Dobro, okej. Sem si mislil, pač kar je pač je. Danes pa me kličejo, da je zadeva možna. Poslali v podpis dokument, ki sem ga izpolnil.
Sedaj me pa skrbi, da me bodo dali na asimetrično povezavo samo s to razliko, da mi bodo zaprli download na enako količino kot upload, kljub vsemu pa bom ostal na asimetrični povezavi.
Zanima me, kako bi lahko preveril ali me bodo res preklopili nazaj na simetriko? Če ima kdo kakšno idejo, bi mu bil izjemno hvaležen.

Razlika med simetrično in asimetrično povezavo:


Vendar navaden uporabnik pa nima dostopa do routerjev, kakor je zgoraj opisano.

rokp ::

Govoris o dveh razlicnih stvareh: asimetricna hitrost (100/20) in asimetricen tok prometa (to, kar je v videu).

PoMa ::

Okej. Mea culpa.
Ampak, kako bi preveril ali sem na simetrični ali asimetrični povezavi. Cena za 20/20 simetriko je enaka ceni 100/20 asimetrično.

bbbbbb2015 ::

PoMa je izjavil:

Pozdrav vsem.

Zanima me sledeče. Pred nekje tremi leti sem na t2 vzel na optiki simetrični paket 20/20. Izrecno sem želel simetrično povezavo in NE asimetrično. Pred nekaj dnevi so nas obvestili, da so paket samodejno spremenili v asimetrično 100/20. Kličem support in me napotijo na tehnično linijo, kjer so mi rekli, da za fizične osebe simetrične linije niso več mogoče, ampak samo za pravne (podjetja).
Dobro, okej. Sem si mislil, pač kar je pač je. Danes pa me kličejo, da je zadeva možna. Poslali v podpis dokument, ki sem ga izpolnil.


Saj ne, da bi ti solil pamet, ker pač če hočeš imeti hitrost uploada/downloada enako, pač hočeš. Stranka je kralj.
Čemu ti koristi prav simetrična pasovna širina?

Ti bom povedal 'zgodovino' te asimetrije, pa ti presodi sam.
Do asimetrije je prišlo prvič, ko je bil objavljen članek v, mislim da IEEE Communications, kjer je tim, ki je takrat delal na ADSL modemih, postavil tezo, da ljudje itak v glavnem bodo 'vlekli dol', oni so potem zapekli to v ADSL standarde in tako je ostalo.
Zdaj številke standarda se več ne spomnim, samo sedaj je to:
G.992.5 @ Wikipedia

V začetnih modemih je bila asimetrija 'zapečena', v novejših bi se to dalo celo kaj re-alocirati, to so bili (in so še) software-defined modemi. Samo volje za to ni bilo.

Potem so se ISPji ustrašili torentov in shekanih PCjev, pa so prenesli omejitev tudi tja, kjer recimo sploh nima smisla - na gigabitni ethernet po monomodnem vlaknu.

Če imaš 20/20 linijo in 100/20 linijo, bo slednja *VEDNO* delala tako dobro kot 20/20, v veliki večini primerov pa še boljše.

Če pa res rabiš 20/20, ne rabiš gnjaviti ISPja, ampak vključiš traffic shaper, ter rečeš, da hočeš imeti 20/20. Na shaperju lahko imaš celo 10/10 ali 1,5M/768kbit.

Shaper jaz uporabljam, da testiram aplikacije, kako delujejo v manj idelnih primerih glede komunikacij.

PoMa ::

Ja saj mi ne soliš pameti. Vesel sem vsake razlage.
Ni mi sicer jasno, zakaj so simetrične povezave dražje od asimetričnih. Kot rečeno: 20/20 simetrično je cena enaka kot 100/20 asimetrično.
Ne vem, ali se motim, ampak pri asimetrični lahko vlečem dol pri 100, hkrati pa ločeno istočasno uploadam pri 20. Pri simetrični pa se pri hkratnem uploadu in downloadu zadeva porazedeli (50%/50% pasovne širine).
Pa tudi mi ni jasno, zakaj naj bi bile simetrične povezave po ta novem na voljo samo pravnim osebam?

hojnikb ::

najbrz zato, ker folk, ki kupuje linije z dost uploada (aka simetrija) verjetno ne misli sam brskat po fb in gledat mal youtube, kot vecina rezidenčnih uporabnikov, k majo asimetrijo.
#brezpodpisa

_Denny_ ::

PoMa je izjavil:

Ja saj mi ne soliš pameti. Vesel sem vsake razlage.
Ni mi sicer jasno, zakaj so simetrične povezave dražje od asimetričnih. Kot rečeno: 20/20 simetrično je cena enaka kot 100/20 asimetrično.
Ne vem, ali se motim, ampak pri asimetrični lahko vlečem dol pri 100, hkrati pa ločeno istočasno uploadam pri 20. Pri simetrični pa se pri hkratnem uploadu in downloadu zadeva porazedeli (50%/50% pasovne širine).


Čisto nič se ne porazdeli. Edina razlika med 100/20 in 20/20 je v tem, da je pri slednjem download omejen na 20Mbps, vse ostalo je isto.

V preteklosti so normalni ljudje navijali za simetrične povezave predvsem zaradi ratia na torrent trackerjih, ker jim je z 8Mbps downloada in 512kbps uploada bilo kar težko le-tega držati nad 1 (tečnarjenje tipa "raje nam dajte 10/10 kot pa 20/2"), ne zato, ker je simetrija oh in sploh boljša.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

PoMa ::

Eh, torrenti me ne zanimajo. Youtube in ostale stream applikacije tudi ne. Imamo pa nekateri privatne družinske strežnike (nextcloud on-premises, email/groupware/audio video strežnike, ipd.), ker pač nočemo shranjevati podatkov na javnih oblakih, ampak pač na privatnih strežnikih doma.
Simetrična linija naj bi bila enakovredna najetim vodom E1/T1, kjer se zadeva razporedi in kjer se pasovno širino lažje dodeljuje, kot pri asimetričnih povezavah (kjer gre za dve ločeni pipi vsaka s svojo pasovno širino v eno smer).

Če je asimetrična povezava toliko boljša, zakaj pa so potem asimetrične linije z nižjim prenosom toliko dražje in po novem naj bi bile dostopne samo pravnim osebam?

_Denny_ ::

Noben ni rekel, da so asimetrične boljše.

100/20 je boljše od 20/20
100/100 je boljše od 100/20
350/100 je boljše od 100/100
1000/100 je boljše od 350/100
1000/1000 je boljše od 1000/100
itd. itd.

Stvar gre pri naročenih 100/100 čez čisto iste kable prek iste P2P ali GPON tehnologije kot pri ostalih sosedih z asimetričnimi linijami, ker je omejitev hitrosti le softverska oz. odvisna od operaterjevih paketov. Druga zgodba so dejanski vodi, kjer je direktni kabel do operaterja samo tvoj, kar pa tu ni relevantno.

Dražje je zato, ker so pravne osebe to pripravljene plačati (primerjaj recimo ceno elektrike za gospodinjstva in gospodarstvo) + imaš dodatne bonbončke tipa SLA, kjer ti zagotavljajo določen uptime in max čas preden se bo pojavil tehnik in odpravil napako.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

PoMa ::

Hvala vsem za odgovore in obrazložitev.

Ja, nič. Potem bom pač obdržal asimetrično 100/20 namesto 20/20 simetrično.

starfotr ::

Predvsem gre za 1 zadevo. Prodaja biznis paketov z višjo ceno, kot so paketi za navadne domače uporabnike.

Domačim uporabnikom so odvzeli določene zadeve (simetrijo pri hitrosti, statični IP ipd.) da ljudi prisilijo, da ne uporabljajo svojega internetnega priključka za karkoli drugega kot za navadno brskanje in torente. Bog ne daj, da bi imel doma data center in kak hud hosting.

In seveda €. Poslovni priključki so seveda dražji. Oni pa hočejo več € in ne manj.

In še tretja zadeva. Če nekdo vidi reklamo, kjer je 1000/100 ali pa 500/500, bo seveda mu bolj padlo v oko tistih 1000, kot pa 500. Pa četudi pri uploadu. Folk pa itak ne zastopi, kaj številke pomenijo.

Skratka, ovce - navadni userji, ki gledajo fb, netflix, yt, torente ... Jim je pač vseeno, da imamo kripl ponudbo z visoko asimetrijo. Tudi avte se prodaja raje z navedenimi konji, ne s kilovati (nižja št.).

Bi pa komot bili simetrični paketi. Ok, vedno manj, ker gredo zadeve na GPON, kjer je fizično omejeno 2:1 (down/upload). Vendar na navadni P2P optiki pa ni težav.

kloko ::

Pravilo za doma je čisto enostavno, vzameš paket z največjim UL, ki ga prenese tvoja denarnica in operaterjev kabel. BTK za simetričnost, raje si urediš domače omrežje čimbolj optimalno, bo več haska.

L.p., Kloko

PoMa ::

starfotr je izjavil:


Domačim uporabnikom so odvzeli določene zadeve (simetrijo pri hitrosti, statični IP ipd.) da ljudi prisilijo, da ne uporabljajo svojega internetnega priključka za karkoli drugega kot za navadno brskanje in torente. Bog ne daj, da bi imel doma data center in kak hud hosting.
...
Skratka, ovce - navadni userji, ki gledajo fb, netflix, yt, torente ... Jim je pač vseeno, da imamo kripl ponudbo z visoko asimetrijo. Tudi avte se prodaja raje z navedenimi konji, ne s kilovati (nižja št.).

Bi pa komot bili simetrični paketi. Ok, vedno manj, ker gredo zadeve na GPON, kjer je fizično omejeno 2:1 (down/upload). Vendar na navadni P2P optiki pa ni težav.


Ja, se strinjam. Vedno huje je.
Odvzemi statičnih IP (doplačilo), simetrije, ipd. Pa dvomim, da bo z IPv6 kaj drugače. Dobesedno te silijo, da vzameš najet strežnik pri komercialnem provajderju, kateremu nikakor ne moreš zaupati in kateri ima vpogled v vse tvoje podatke (pošta, datoteke, privatne zadeve, ipd.).
Razumem, da je potreben nadzor nad kibernetskim kriminalom, ampak ne na račun poštenih državljanov, ki skrbimo za varnost privatnih (popolnoma nekomercialnih) strežnikov celo bolje, kot to počnejo korporacije. ISPji lahko preverijo varnost privatnih strežnikov brez problema. Če se odkrije problem, se o tem obvesti stranko in po potrebi odvzame naročnino/dostop oziroma kontaktira pristojne organe. V kolikor pa ni zaznati varnostih lukenj ali kaznivih dejanj, pa ne vidim smisla v omejevanju.

Dobro. Tehnično FTTH pač ni isto kot nekoč E1/T1. Pač bom vzel kot je uporanik Kloko povedal. Pač največji UL kar ga (še) prenese moja denarnica.

PoMa ::

kloko je izjavil:

raje si urediš domače omrežje čimbolj optimalno, bo več haska.
L.p., Kloko


Ja, na domačem LANu je vse optimalno. Problem je ozko grlo, ker shranjene posnetke na strežniku dol vlečejo od zunaj non-stop dedki pa babice pa sorodstvo, pa teh videov je precej, sploh ob kakšnih valetah, maturah, drugih zadevah... Kaj ti bo optimalno urejen LAN, če imaš upload iz strežnika do odjemalcev skriplan.

starfotr ::

Svinjarija je, da računajo statiko v6!

Ali pa je sploh ne omogočajo!

Sedaj so vsaj nehali z nebulozami tipa /64. Dajejo vsaj /56. Čeprav bi bilo bolje /48 za vse.

https://www.ripe.net/publications/docs/...
https://blog.apnic.net/2020/06/01/why-i...

kloko ::

PoMa je izjavil:

Problem je ozko grlo

Jamraš o ozkem grlu, a naročen imaš paket z najnižjo možno UPLOAD hitrostjo, kar je možno.

DamijanD ::

Dejansko ti bo 100/20 delal bolje kot 20/20 - vsaj pri uploadanju na tvoje strežnike

PoMa ::

kloko je izjavil:

PoMa je izjavil:

Problem je ozko grlo

Jamraš o ozkem grlu, a naročen imaš paket z najnižjo možno UPLOAD hitrostjo, kar je možno.


Ja, a nisi omenil, da naj LAN porihtam. Govorim o WAN priključku.
Mislim, da imajo v ponudbi še cenejšega (10 uploada), jaz imam 20 uploada (od strežnika do odjemalca). Ozko grlo je pač omejitev downloada s strežnika odjemalcem. Ja, upload je pa na strežnik hitrejši pri 100.
Ja, pač bom obdržal 100/20.
In hvala vsem za razlago. Nisem vedel, da pri simetriji na FTTH sta v bistvu prav tako dve ločeni "pipi".

DamijanD je izjavil:

Dejansko ti bo 100/20 delal bolje kot 20/20 - vsaj pri uploadanju na tvoje strežnike


Ja, bom obdržal 100/20. Kot sem napisal uporabniku Kloko. Hvala vsem za razlage in nasvete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PoMa ()

PoMa ::

Akoravno mi pa še vedno ni jasno, zakaj so mi na tehnični podpori razložili, da so simetrične FTTH povezave (20/20, 50/50 ...) možne samo za pravne osebe in da to fizičnim ne ponujajo, razen če imam res dober razlog za katerega lahko podam pisno prošnjo. 20/20 simetrično stane enako kot 100/20 asimetrično. Dobro, če je 100/20 bolje kot 20/20 simetrično, zakaj bi katerokoli podjetje potem vzelo ta paket?
Ma tega pa res ne razumem.

bbbbbb2015 ::

PoMa je izjavil:

Akoravno mi pa še vedno ni jasno, zakaj so mi na tehnični podpori razložili, da so simetrične FTTH povezave (20/20, 50/50 ...) možne samo za pravne osebe in da to fizičnim ne ponujajo, razen če imam res dober razlog za katerega lahko podam pisno prošnjo. 20/20 simetrično stane enako kot 100/20 asimetrično. Dobro, če je 100/20 bolje kot 20/20 simetrično, zakaj bi katerokoli podjetje potem vzelo ta paket?
Ma tega pa res ne razumem.


Ker imamo 20/20 mi na poslovnem T-2 priključku (preko optike). Takrat smo 20/20 morali vzeti, ker imamo tudi 40 telefonskih in 6 H.323 govornih kanalov in eno majhno mrežo IP številk (mislim, da 8 IPv4jev).

Simetrija je bila vzeta zaradi telefonov, ker so oboje ponujali skupaj in je bilo vse kumulativno ceneje kot recimo telefonski priključkiod Telekoma, plus Internet.

Od takrat je to ostalo tako kot je. Zdaj 20/20 čisto zadostuje, ampak morda bom poklical skrbnika, da nam dvignejo hitrost na 100/20. Oni bodo verjetno pa predlagali 100/100, kar dejansko ne rabimo.

Ker se vse tako draži, razmišljam, da bi nabavili svojo IP mrežo (C razred IPv4 in svojo IPv6) mrežo. Da bi imeli svoj ASN. Samo kolikor sem gledal, peering je problem in to se zopet plača. Tu bi se morda moral posvetovati s kom, ki tak majhen ASN ima.

Zgodovina sprememb…

jotunn2 ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Ker se vse tako draži, razmišljam, da bi nabavili svojo IP mrežo (C razred IPv4 in svojo IPv6) mrežo. Da bi imeli svoj ASN. Samo kolikor sem gledal, peering je problem in to se zopet plača. Tu bi se morda moral posvetovati s kom, ki tak majhen ASN ima.

Glede na to, da je problem ze en normalen internet prikljucek za firmo, ti svetujem da niti ne zacnes gledati, koliko te pride ce bi sel kupiti /24. ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Optika telemach, telekom

Oddelek: Omrežja in internet
82432 (2160) Mikrohard
»

Zakaj telekom na optiki za domače uporabnike umetno omejuje upload na sramotnih 40 mb (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
9621938 (16363) korenje3
»

Čas priklopa na Telekom optiko

Oddelek: Omrežja in internet
289284 (8262) Slo_Gamer
»

Ali moraš Telekomu plačati nadomestilo za uporabo storitev T-2 na njihovem omrežju?

Oddelek: Omrežja in internet
272666 (1728) Slo_Gamer
»

VDSL, simetričnost, full duplex,...

Oddelek: Omrežja in internet
113147 (2507) Hux

Več podobnih tem