» »

Po 30 letih konec Pentiumov

Po 30 letih konec Pentiumov

Slo-Tech - Trideset let po premieri se bo znamka, ki je sooblikovala pomemben del računalniške zgodovine, upokojila. S piedestala jo je Intel umaknil že pred petnajstimi leti, a vendarle je Pentium še vztrajal. Prihodnje leto bo Intel prenehal uporabljati znamko Pentium, saj se bodo ti procesorji odslej imenovali preprosto Intel Processor (velika začetnica!).

Prvi Pentium je luč sveta ugledal leta 1993 kot peta generacija procesorjev na arhitekturi x86, ki je nasledil legendarne 486. Originalni Pentium je tekel s hitrostjo 60 MHz, v kasnejših verzijah pa tudi hitreje. Čeprav je bil Pentium velik uspeh, ki je premagal konkurenco, se ga verjetno najbolje spomnimo po težavah z deljenjem. Hrošč je bil sicer predvidljiv, a je Intelu povzročil nemajhno sramoto. Pet let pozneje je Intel predstavil še znamko Celeron za manj zmogljive in cenejše računalnike. Tudi ta se umika novi oznaki Intel Processor.

Čeprav je Intel že leta 2006 uvedel poimenovanje Core za svoje najzmogljivejše procesorje, je poimenovanje Pentium in Celeron ostalo za manj zmogljive primerke, denimo za chromebooke. Tega bo odslej nepreklicno konec. Intel se bo posvetil znamkam Core, Evo in vPro. Hkrati to pomeni, da bo pod oznako Intel Processor možno dobiti zelo različne procesorje (bivši celeroni in pentiumi), sprememba pa bo za zdaj le kozmetična. Nabora izdelkov ne nameravajo prilagajati.

30 komentarjev

jukoz ::

It's All About The Pentiums



Sem sicer bolj AMD fan =)

tony1 ::

Tale zgodovina razvoja procov je izjemno zanimiva, predvsem pa so se procesorji (in mamaplate) izjemno pocenili...

Danes lahko najnovejši procesor kupiš za dva stotaka (in še ploščo za enega), leta 1993, ko so naredili prve pentiume, pa je bil pri nas navadnemu smrtniku cenovno dostopen (to nikakor ne pomeni, da je bil poceni) le 386, torej celi dve generaciji starejši proc...

486ke so postali razumen nakup šele leta 1994, in če mi spomin služi je takrat samo osnovna plošča za pentiuma stala 1000 DEM...

filip007 ::

486 66MHz od AMDja, gor je delalo več ali manj vse DOS igre, potem smo šli na PII 400MHz, ostalo je pa zgodovina.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

acookook ::

Pentium 4 FTW! Zadnji Pentium, ki sem vgradil v komp pa je bil nek na Skylake arhitekturi.
.

Horas ::

jaz sem tudi imel pentium 2 in 4, potem core 2duo 8500.

drgač pa čemu ta poteza, če se je ime tako prijelo? zdaj bo intel Processor? te firme pa njihova spreminjanja.
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

MIHAc27 ::

Verjetno, ker če nekdo reče, da ima Celeron ali Pentium procesor v računalniku, bo od poznavalca samo dobil komentar, da je to prešvoh za karkoli sodobnega poganjat. In imel bo prav.

mtosev ::

acookook je izjavil:

Pentium 4 FTW! Zadnji Pentium, ki sem vgradil v komp pa je bil nek na Skylake arhitekturi.

Jaz sem tudi imel Pentium 4 3.2E GHz. Prescott arch.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Pavle ::

MIHAc27 je izjavil:

Verjetno, ker če nekdo reče, da ima Celeron ali Pentium procesor v računalniku, bo od poznavalca samo dobil komentar, da je to prešvoh za karkoli sodobnega poganjat. In imel bo prav.

Res, res, samo zdaj bo pa po odgovoru "imam Intel Processor" rekel to je prešvoh, moral bi imeti Ryzen-a!
Intel si res koplje jamo. :-D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Pavle ()

KTr1sk ::

Tudi Intel i9 12th gen 12900k je "Intel Processor", tako da škoda da nima zraven nekakšnega imena, jaz sem šel pa iz 486dx4 66mhz na Cyrix 300mhz :P in potem na AMD duron 700 :P
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Glugy ::

Vsi hočjo eno toplo vodo pri marketinških trikih izumt..ker če rata je to praktično zaston učinek na prodajo. Seveda ob tem nasrkajo nevešči kupci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

bbbbbb2015 ::

Horas je izjavil:

jaz sem tudi imel pentium 2 in 4, potem core 2duo 8500.

drgač pa čemu ta poteza, če se je ime tako prijelo? zdaj bo intel Processor? te firme pa njihova spreminjanja.


Marketinški trik, ki so ga furali 30+ let, se je izpel. Imeli so 486 procesor in za naslednika so vsi pričakovali 586 procesor. Oziroma 80586. To se je takrat slišalo hudo marketinško dolgočasno - in res je bilo.
Zato so rekli "Pentium". Navili pa so tudi ceno. Do te mere, da se je CPU slabo prodajal. Pri "Pentium II" procesorju so šli nazaj na ljudske cene. Pa tudi te niso bile ljudske, ker so pretiravali v številu tranzistorjev in je procesor zgledal zelo velik. Na Pentiumu II so zopet malo zaslužili, ker je bila izdelava draga.

Pentium III je bil tam nekje top. Zmogljiv in ne predrag. Tam nekje okrog leta 2000 so prodajali poslovne CPUje za serverje (Xeon), ki so imeli neko specifiko (npr. 2-way CPU, 4-way CPU) in Xeon znamko imajo še sedaj.

Oni so si tudi zmislili malo nalepkico, da maš Pentiuma Inside.

Vse v vsemu, Intel je solidna firma. AMD jih je dohitel, vendar bomo sedaj videli, kako bo s 13. generacijo Intelov. Bo multi-core CPU (power cores, efficient cores), še bolj merodajna bo 14. generacija. Ta se bo lahko kosala z Apple M procesorji, AMD Zen procesorji.

Do takrat upam, da bodo cene DDR5 RAM padle in se bo inženiring DDR5 izboljšal. Za zdaj majo vsi težave z DDR5 RAM, zato bom jaz 13. generacijo preskočil in čakal na 14. Sodelavec bolj šopa AMDje, zdaj to je tako, da BOMO VIDELI. ZEN 4 bo podpiral DDR5-6000, samo odkrito rečeno, pri Zen 3 je AMD imel težave z USB, kar so komaj skrpali.

Bomo videli.

cias ::

KTr1sk je izjavil:

Tudi Intel i9 12th gen 12900k je "Intel Processor", tako da škoda da nima zraven nekakšnega imena, jaz sem šel pa iz 486dx4 66mhz na Cyrix 300mhz :P in potem na AMD duron 700 :P


Saj i9, i7… je ime.

Pred Ryzni so bili Pentiumi kar popularni, npr Pentium gold Gxxxx.

UkrFTW! ::

MIHAc27 je izjavil:

Verjetno, ker če nekdo reče, da ima Celeron ali Pentium procesor v računalniku, bo od poznavalca samo dobil komentar, da je to prešvoh za karkoli sodobnega poganjat. In imel bo prav.

Jaz sem se vedno na Pentium. G4400 ali nekaj podobnega in mi vse, kar rabim, dela. Opažam pa, da mi ne zmore peljati filma na nekih hudih ločljivostih, ki ga itak vedno gledam v pomanjšanem oknu poleg chroma.

krucymucy ::

KTr1sk je izjavil:

Tudi Intel i9 12th gen 12900k je "Intel Processor", tako da škoda da nima zraven nekakšnega imena, jaz sem šel pa iz 486dx4 66mhz na Cyrix 300mhz :P in potem na AMD duron 700 :P

Zelo podobno. :)
486 DX4 100
Cyrix 300
Duron 600
...

MIHAc27 ::

UkrFTW! je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Verjetno, ker če nekdo reče, da ima Celeron ali Pentium procesor v računalniku, bo od poznavalca samo dobil komentar, da je to prešvoh za karkoli sodobnega poganjat. In imel bo prav.

Jaz sem se vedno na Pentium. G4400 ali nekaj podobnega in mi vse, kar rabim, dela. Opažam pa, da mi ne zmore peljati filma na nekih hudih ločljivostih, ki ga itak vedno gledam v pomanjšanem oknu poleg chroma.

Ok, če veš da je švoh, in več ne rabiš.

Jaz pa gledam folk, ki vidi prenosnik za 300EUR, misli kaj bodo dobili, potem se pa pritožujejo (oz pritožujejo se otroci, ki bi igrali igrice stvar pa itak komej youtube poganja).

Najbolj smešno mi je, da jih moj 10+ let star procesor i5 2500 pelje scat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MIHAc27 ()

mtosev ::

300€ so vsi prenosnik jajc. Za 550€+ pa že dobiš nekaj normalnega.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Kako se bo potem po novem imenoval naslednik Pentiuma Silver (6000 serija) in Gold (7000 serija)? Intel ...?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

c3p0 ::

filip007 je izjavil:

486 66MHz od AMDja, gor je delalo več ali manj vse DOS igre, potem smo šli na PII 400MHz, ostalo je pa zgodovina.


Ko sem 486 66MHz DX2 kupil leta 95 (4MB RAM, 500MB disk), je to bil tak beast, da sem moral ene igre bremzat, ker so prehitro delale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

opeter ::

Mi smo imeli Intel 80486 DX2/66 že decembra 1993 ... pa 8 GB RAMa. AutoCAD in Corel sta bila zadovoljna, ko si ju pognal.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

zavajon ::

Hm, kot se spomnim, je 1MB ram takrat stal 100 DEM. Torej bi tvojih 8 GB ram-a stalo 800.000 DEM. Ste morali pa biti bogati ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zavajon ()

c3p0 ::

Zato pa sta programa bila zadovoljna...

Invictus ::

Ja, 8 MB RAMa je stalo 800 DEM. In ja, sem delal za tisto škatlo... Se je dalo vseeno fajn zaslužit, če si hotel...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MrStein ::

Dual Pentium
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

c3p0 ::

Jaz sem čez kako leto še dodal 4M (na 8M) in potem še 8M, pa je Win NT le poletel, prej je samo šrotal. Potem pa kišta ni bila več dovolj hitra.

Časi, ko si vsako leto lahko podvojil zmogljivost abakusa. Če bi le štipendija dovolila take nabave.

DamijanD ::

Invictus je izjavil:

Ja, 8 MB RAMa je stalo 800 DEM. In ja, sem delal za tisto škatlo... Se je dalo vseeno fajn zaslužit, če si hotel...

GB vs MB je bil point - 8GB bi bilo 800000DEM:D

kixs ::

c3p0 je izjavil:

filip007 je izjavil:

486 66MHz od AMDja, gor je delalo več ali manj vse DOS igre, potem smo šli na PII 400MHz, ostalo je pa zgodovina.


Ko sem 486 66MHz DX2 kupil leta 95 (4MB RAM, 500MB disk), je to bil tak beast, da sem moral ene igre bremzat, ker so prehitro delale.


Mislis igre pisane za XT ;)

kixs ::

Kar se mene tice, se je doba Pentiumov koncala z zadnjo verzijo P-IV.

Invictus ::

DamijanD je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ja, 8 MB RAMa je stalo 800 DEM. In ja, sem delal za tisto škatlo... Se je dalo vseeno fajn zaslužit, če si hotel...

GB vs MB je bil point - 8GB bi bilo 800000DEM:D

8 GB sploh nisi mogel nikamor vtaknit ;((.

Niti IBM v svoje mainframe.

Še disk ni bil 8GB ampak ponavadi 80-160 MB...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kixs ::

V tistih casih, ko sem imel 40MB disk, sem se pogovarjal z enim, ki je delal prakso v NEK-u. Tam so imeli prostora za 1000MB... verjetno na mrezi v RAIDu. A vseeno stevilka se mi je zdela astronomska!

opeter ::

zavajon je izjavil:

Hm, kot se spomnim, je 1MB ram takrat stal 100 DEM. Torej bi tvojih 8 GB ram-a stalo 800.000 DEM. Ste morali pa biti bogati ...


Joj, MB sem hotel napisati ... oprosti. Pa Tsengova grafična kartica je bila še zraven na VLB vodilu, 4000 serija, če se dobro spomnim z 1 MB pomnilnika.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Po 30 letih konec Pentiumov

Oddelek: Novice / Procesorji
305193 (2923) opeter
»

Konec Celeronov prihodnje leto

Oddelek: Novice / Procesorji
235163 (3918) hojnikb
»

Conroe in Merom bosta Core 2 Duo

Oddelek: Novice / Procesorji
304797 (3648) krikoman
»

Intel ali AMD? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
634738 (3892) Zheegec

Več podobnih tem