» »

menjava vticnic

menjava vticnic

turist1 ::

menjam vticnice in ne vem razliko med vticnicami, telefonsko, internet, cat5, cat6e,, Kab,itd...
gre za stanovanje ki se prenavlja in bi rad vse zamenjal a ne vem kaj kupiti, prosim za pomoč. ja lahko bi iskal mojstra, a rad bi kupil vse, pa bom kar bom lahko sam zvezal, karbo potreben bo pa prisel mojster. finance so omejitev.

preden dam trenutne ven bi rad vedel kaj so vticnice?
cel kup enakih prikljuckov za TV al satelitsko anteno al kaj?
cel kup enakih vticnic za tv al ethernet?

Le te moram zamenjati, a kako prepoznam eno in drugo?

ne znam prepoznat med njimi..
malo sem gledal po trgovini in kakor vidim obstajajjo spodnji:
mikro cat5
telefonska vticnica tem modul rj45
rj11 cat3
rj12
****

vticnica telefonska RJ12 CAT.3p
vticnica telefonska RJ12 CAT.3K

vticcnica racunalniska RJ45CAT.5E P
vticnica racunalniska RJ45 CAT.6P

vticnica racunalniska RJ45 cat.6K

(neoklopljena in oklopljena kaj to pomeni?)

TV-R ADAPTER
končna TV-R vticnica
brez dusenja



SAT ADAPTER
koncna satelitska brez dusenja


vticnica TV-R koncna
prepusca frekfencni pas 5-2400MHZ
dusenje manj kot 1db

vticnica tv-r prehodna
prepusca frekfencni pas 5-2400MHZ
dusenje manj kot 10db

vticnica sat/tv-r prehodna
prepusca frekfencni pas 5-2400MHZ
dusenje manj kot 10db

vticnica sat/tv-r koncna
prepusca frekfencni pas 5-2400MHZ
dusenje manj kot 1db






tv/rd sb

PS: žarnice tiste male ki so na stikalih, kaj je razlika med 12V in 24V in 250V (tlivka) vse izgledajo enako.... so pa namontirane za stikalom, da stikalo sveti ko je prizgana luc.

turist1 ::

in tista modra doza, ki je v knauf steni nonstop ven leze, oz ven pada....kako fiksirati to modro dozo? vijak iso notri, a tisto nič ne drži.dva vertikalno in dva horizontalno....a isto kot če jih ne bi bilo...so te doze običajno zalepljene v luknjo??ker ti vijaki ne sluzijo temo, le da se vticnoco nanj zasaraufa...hvala

mtech7 ::

Investiraj raje v znanje namesto v renovacijo. Če bi bilo znanje, ne bi bilo problema pri financah.

Telefonskih več ne rabiš, internet samo Cat 5e+.

O vtičnicah še malo pobrskaj po spletu in primerjaj z obstoječimi, ali pa jih preštej in poslikaj pa v trgovini pokaži slike.
Modro dozo lahko DIY fiksiraš z dodatnimi vijaki tik za knauf

turist1 ::

hvala, a če bi mel pamet ne bi spraševal tu....torej zamenjam vse vticnice, ki zgledajo kot telefonske oz ethernet z vticnicami za ethernet? ker imajo te vecji prenos podatkov...ampak potem telefon ne bo sel notri?...
vzamem le cat 5e? kaj pa 6p in 6k? kateri je najboljši?
hmm bom pogledal kaj lahko z dozo naredim dva dolga suha vijaka sploh nic ne drzita....ker je v knaufu doza... imam tudi v steni doze pa tudi ne drzijo...
hvala

UkrFTW! ::

Telefonske sploh še rabiš?
Telefonske in ethernet nimajo praktično nič skupnega glede prenosa podatkov, razen morda, če na telefonsko priključiš kakšen star modem izpred 30ih let.
Kateri vijaki ti ne držijo? Tisti, s katerimi privijačiš okvir za vtičnico/stikalo itd. na dozo? Daj daljše.

Matko ::

Dobronameren nasvet:
Čimprej najemi mojstra.

Te bo prišlo precej ceneje, kot če boš to naredil prepozno.

#AJeTo

turist1 ::

dva vijaka ob strani v dozi se vrtita v prazno...in to na vseh dozah. a nekatere so fiksne, nekatere doze pa ven padajo.....
spodaj na sliki vijaka na levi in desni:

https://www.tehnoboks.si/image.ashx?id=...

sklepam da ta vijaka obrneta kovinski ploscati del na koncu vijaka proti steni in tako drzi al pač le stiska plastiko pa se malo razsiri...

https://www.tehnoboks.si/image.ashx?id=...

kaj pa RJ45 cat.6K ali RJ45 CAT.6P ? katero vzamem?

hvala @matko, a to mi ni v pomoč.

UkrFTW! ::

Tista ploščka sta mišljena, da bi se zataknila za knauf z notranje strani.
Z notranje strani doze jih premakni.
Sta pa takšne velilosti, da če luknje v knauf niso tesne, se nimata kam opreti ali pa zdrobita knauf. Biti bi morala daljša, da bi se oprla na večji površini v knauf. Pur pena med dozo in knaufom in bo vsaj nekaj držalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: UkrFTW! ()

val46 ::

A kakega prijatelja, sodelovca, znanca, sorodnika, ki bi se na te stvari vsaj malo spoznal, nimaš? Ker glede tvojega znanja in pojma kaj sploh je kaj, boš samo kupoval, potem pa pol stvari zavrgel, ker ne bodo uporabne. Verjemi, na koncu bo dražje, kot če nekoga plačaš, ki to zna.

turist1 ::

@ukrftw, ok hvala bom poskusil in preveril, mogoče je res problem če je odšaraufano...če ne bom pa kupil pur peno in poskusil s tem zlepiti/potesniti...

@val46, če bi mel tako dobrega prijatelja/sodelavca itd..oz. kdo v familiji znal to popraviti, bi mi zagotovo tvoja ideja padla na pamet. Hvala vseeno za predlog.

A odstranit star RJ45 z kabla je težko? Se le odpne, al bom moral rezat žico, in nataknit "skrajšano" žico na nov nastavek? Potrebujem kako posebno orodje za to, al bom lahko s "klešči" in šraufencigerjem to pripopal na nov RJ45? saj verjetnoo je kak vodič na netu...

hvala

borut_p ::

Rj45 se odreze, das novega gor. Klesce so za to namenske, lahko probas tudi z navadnimi, samo bo hudo tezko vsako paeico posebaj dobro prebiti. Seveda pazi na zaporedje paric

P.s.- na modrih dozah - ce si odsraufal modra levo desno do komca, sta ploscici padli dol. Ce jih ne dosezes, moras po novi dozi. Zgornji in spodnii vijak sta za pritrjevanje blende oz nosilca stikala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

janezvalva ::

turist1 je izjavil:

menjam vticnice in ne vem razliko med vticnicami, telefonsko, internet, cat5, cat6e,, Kab,itd...

pobereš stare vtičnice dol, neseš v trgovino z električnim materijalom in pokažeš prodajalcu in rečeš, da bi rad nove.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Danes je vse kar rabiš ethernet in elektrika.

Če imaš slučajno RA in TV in želiš gledat ali poslušat preko zemeljskega oddajanja, potem moraš napeljat še koaksialne kable.

Svetujem patch panel in ustrezno število kablov in vtičnic.

Kupi kvalitetne keystone. Ne kupuj tega skupaj z električno opremo (vtičnice, stikala ...) Keystone kupi v specializiranih trgovinah z mrežno opremo.

V elektro trgovini kupi samo pokrovčke za keystone.

borut_p ::

starfotr je izjavil:

Danes je vse kar rabiš ethernet in elektrika.

Če imaš slučajno RA in TV in želiš gledat ali poslušat preko zemeljskega oddajanja, potem moraš napeljat še koaksialne kable.

Svetujem patch panel in ustrezno število kablov in vtičnic.

Kupi kvalitetne keystone. Ne kupuj tega skupaj z električno opremo (vtičnice, stikala ...) Keystone kupi v specializiranih trgovinah z mrežno opremo.

V elektro trgovini kupi samo pokrovčke za keystone.


Stari - op ne loci med tel in cat vticnico, bo pa patch panel zrihtal :)

starfotr ::

Saj govori, da mu ne omenjat profičev, da mu bodo to uredili (električarji ipd.)

Hotel je nasvet, evo mu ga. Pa naj dela in čara.

borut_p ::

starfotr je izjavil:

Saj govori, da mu ne omenjat profičev, da mu bodo to uredili (električarji ipd.)

Hotel je nasvet, evo mu ga. Pa naj dela in čara.


:)

turist1 ::

@Borut_P, SUPER HVALA! modre doze si imel prav, tiste vijake je potrebno zasaraufat....kar nekaj časa sem vrtel in na koncu je prijelo. Hvala
za rj45 bom pogledal kje se dobijo te klesce, oz kako se jim rece,...čeprav le za 1x ni smiselno kupovat, a če ni nek velik strošek jih bom nabavil. moram le poiskati zaporedje žic, kako morajo biti vezane..ker v dnevni sobi so 3 vticnice za UTP in da ne bi kaj narobe zvezal, da ne bodo problemi, če bi naročil ISP za net in TV...ker ena vticnica ima 6pinov in 2 podaljsana pina (sklepam je to "telefonska vticnica".... in dve vticnici imata 8 pinov...


@janezzvalva, ne upam kar dol "porezat" potrgat zic, dokler nisem vsaj 60% da bom znal nazaj zmontirat :) ker nisem bil prepričan se RJ45 kar odreze, al se razstavi.... Poleg tega kakor sem videl imajo prodajalci še manj pojma kot jaz...verjameš ali ne.... pa si nisem mislil da je to sploh možno.

Kabli so že vsi v steni, mislim da je ta ki je v steni je koaksilen, a nisem prepričan a je ta kabel vštekan v TV-R ADAPTER ali v TV-R KONČNO vtičnico. V stanovanju je le en priključek za TV. Ker ko sem gledal v trgovini ima eden zadaj le navoj in je okvir plastičen, eden ima pa kovinsko ogrodje in dve luknji vertikalno namesto horizontalno, ki sta za šaraufat...in nisem prepričan katerega naj kupim...prodajalec mi je rekel da je ta kabel za elektriko... "tolko mi je bil v "pomoč"....

keystone je blagovna znamka? Hvala a bom verjetno vzel tiste, ki bodo v blagovni znamki vtičnice, verjetno ne bodo te boljše Keystone, mogoče kasneje enkrat zamenjam, če bodo težave, bom imel v mislih, hvala.


@starfoter, patchpanel za majhno stanovanje ne bom potreboval, tam bosta 2 računalnika, 1 TV.... mislim da ni potrebe, mislim da ne bo potrebe, ampak hvala za v hišo al večje stanovanje je pa to dobra ideja :)

še eno vprašanje, a je kakšna razlika pri "žarnici" za stikalom, ki sveti ko je luč prižgana? ker sem videl da so nekatere Žarnica 12V druge 24V in tretji tip je Tlivka 250V....

lahko uporabim katerokoli? večja ko je V pomeni le da bolj sveti? imam prav?

PS: mislim da sedaj ločim telefonska vtičnica ima običajno manj pinov 6 ali 4. cat vtičnica pa ima 8 pinov.:)

FoxKnox ::

Če že prenavljaš stanovanje, je smiselno zamenjati tudi električno napeljavo, torej kable in ne samo vtičnic. Seveda ne sam. Zato so mojstri.

Lucio ::

Tu bo še kakšna novica na 24UR v kratkem.

Predvsem glede tega:
še eno vprašanje, a je kakšna razlika pri "žarnici" za stikalom, ki sveti ko je luč prižgana? ker sem videl da so nekatere Žarnica 12V druge 24V in tretji tip je Tlivka 250V....
lahko uporabim katerokoli? večja ko je V pomeni le da bolj sveti? imam prav?

Naredi uslugo vsem in pokliči nekoga ki se na zadevo spozna!!!

c3p0 ::

Pač je zamešal V in W, honest mistake!

Karen ::

S toliko znanja mogoče res ni smiselno niti začenjat (sploh ne kot je odpiralec teme zadevo zastavil). Jaz bi šel do enega privat štromarja pa bi mu rekel da imam dve levi roki in obe hromi, ampak če me vzame za vikend na en fuš kjer polaga štrom da mu sproti pir nosim pa kable iz kombija (brezplačno), pa gledam kaj dela (če bo rabil dodatno roko za lojtro držat pa še to pomagam). V enem vikendu bi znal vse, vsaj za potrebe tega kar sprašuje.

PacificBlue ::

Lucio je izjavil:

Tu bo še kakšna novica na 24UR v kratkem.

Predvsem glede tega:
še eno vprašanje, a je kakšna razlika pri "žarnici" za stikalom, ki sveti ko je luč prižgana? ker sem videl da so nekatere Žarnica 12V druge 24V in tretji tip je Tlivka 250V....
lahko uporabim katerokoli? večja ko je V pomeni le da bolj sveti? imam prav?

Naredi uslugo vsem in pokliči nekoga ki se na zadevo spozna!!!


Omg. 8-OA tega ne učijo več v šolah?

turist1 ::

@ c3p0 gre za tako žarnico oz. tlivko in piše ali 12V ali 24V ali 250V:



uporablja se pa pri takšnih stikalih:



ta žarnica se nato nahaja zadaj za stikalom sveti, ko prižgeš luč.

@pacifikBLue, mogoče na elektro..... sem se pa že kar nekaj naučil po zaslugi parih mojstrov na forumu, ki so znali konkretno svetovati in pomagati. Nekateri pa "trolajo", najlažje je nekoga zabiti dol oz. trolat, spamat...

Pozna kdo odgovor, Je kakšna razlika med temi tremi žarnicami glede na V?
hvala

@ c3p0 gre za tako žarnico oz. tlivko in piše ali 12V ali 24V ali 250V:




noče linka pripeti:



elba.si/wp-content/uploads/2017/03/58100-at-mod-tlivka-230v-fit.jpg

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

starfotr ::

Pojdi na tem.si, odpri katalog in beri. Tam imaš vse lepo razloženo.

mirator ::

sem se pa že kar nekaj naučil po zaslugi parih mojstrov na forumu

Saj za to gre, da nekateri forum izkoriščajo za pridobivanje znanja, kar pa po moje ni namen foruma.
Radi pomagamo, če lahko, da pa nekdo želi, da ga učimo osnov, je pa izkoriščanje tujega časa zaradi lastne lenobe. Na vsa vprašanja, ki so zastavljena na začetku, je možno dobiti odgovore na googlu (seveda, je pa zamudno).

Pa da ne bom po mnenju OP-ja samo trolal, en nasvet.

Tlivka v stikalu mora svetiti, kadar je stikalo izklopljeno, sicer nima nobenega smisla. Da je stikalo vklopljeno ti tako ali tako signalizira svetilka, ki ga to stikalo krmili. In naslednje, če imaš svetilko za 230 V, potem mora tudi tlivka biti za 230 V.

floyd1 ::

Tlivka v stikalu mora svetiti, kadar je stikalo izklopljeno, sicer nima nobenega smisla. Da je stikalo vklopljeno ti tako ali tako signalizira svetilka

Hmmm...Tlivke imam le v kopalniških stikalih. In tam mi pač signalizirajo prižgano luč - torej takrat svetijo. Ker morajo biti ta stikala pred kopalnico, je to popolnoma smiseln način uporabe - pri zaprtih vratih iz hodnika luči ne vidim, tlivko pa.

val46 ::

floyd1 je izjavil:

Tlivka v stikalu mora svetiti, kadar je stikalo izklopljeno, sicer nima nobenega smisla. Da je stikalo vklopljeno ti tako ali tako signalizira svetilka

Hmmm...Tlivke imam le v kopalniških stikalih. In tam mi pač signalizirajo prižgano luč - torej takrat svetijo. Ker morajo biti ta stikala pred kopalnico, je to popolnoma smiseln način uporabe - pri zaprtih vratih iz hodnika luči ne vidim, tlivko pa.


Ja ok, v takem primeru je taka vrste tlivka morda primerna, ampak osnovni namen teh tlivk je v tem, da v temi(se pravi pri zaprti luči) lažje in hitreje dobiš stikalo na steni, ker je pač osvetljeno.

mirator ::

Seveda so izjeme. Tudi jaz imam pri stikalih za vklop posameznih vtičnic nad kuhinjskim pultom, takšno vezavo, da tlivka gori, ko je stikalo vklopljeno in je torej takrat, v vtičnici napetost.

Gospod ::

Pokliči raje električarja saj bo tako ceneje kot, da sam kupuješ neustrezen material, ki ti bo ostal ne spravljaj se dela, ki ga ne obvladaš.
Lp.

c3p0 ::

"Zelo slabih električarjev ni", razmisli o tej trditvi, zakaj drži...

TheBlueOne ::

turist1 je izjavil:

menjam vticnice in ne vem razliko med vticnicami, telefonsko, internet, cat5, cat6e,, Kab,itd...


Poglej kaj ponuja TEM Catez in kako jih priklopis. Tiste modre zadeve v steni so menda optimalne za njihov sistem montaze.

turist1 ::

mirator je izjavil:

sem se pa že kar nekaj naučil po zaslugi parih mojstrov na forumu

Saj za to gre, da nekateri forum izkoriščajo za pridobivanje znanja, kar pa po moje ni namen foruma.
Radi pomagamo, če lahko, da pa nekdo želi, da ga učimo osnov, je pa izkoriščanje tujega časa zaradi lastne lenobe. Na vsa vprašanja, ki so zastavljena na začetku, je možno dobiti odgovore na googlu (seveda, je pa zamudno).

Pa da ne bom po mnenju OP-ja samo trolal, en nasvet.

Tlivka v stikalu mora svetiti, kadar je stikalo izklopljeno, sicer nima nobenega smisla. Da je stikalo vklopljeno ti tako ali tako signalizira svetilka, ki ga to stikalo krmili. In naslednje, če imaš svetilko za 230 V, potem mora tudi tlivka biti za 230 V.


me veseli, da si se tudi ti nekaj naučil. Kot je par strokovnjakov razložilo, tlivka na stikalu sveti pred kopalnico LE ko je luč v kopalnici prižgana in natanko za to jo potrebujem. Ne vem zakaj nekatere tako moti, če se nekdo nekaj nauči, zato pa so forumi ipd. da tisti ki ne znajo, da jim tisti ki znajo in radi priskočijo na pomoč pomagajo, tistim, ki smo bolj neuki, plus da se še kdo drug česa nauči, ki ima podobne probleme ali le ne ve da lahko tlivka sveti le ko se luč prižge ipd... Nekateri bi potrebovali leto dni da vsaj približno nekaj ugotovimo. Zakaj ti učitelj v šoli razlaga matematiko, če si pa lahko sam vse prebereš?

@theBLueone, hvala sem pogledal Tem to je sicer komercialna stran, trgovina, ampak sem vsaj približno razumel vezavo, ker imajo tudi skice v katalogu... še vedno pa ne vem kaj je razlike med tlivkami...12V, 24V, 250V....le v moči svetilnosti? in še vedno ne vem kaj je razlika v TVR adapterju in TVR končni vtičnici...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: turist1 ()

mirator ::

12V, 24V, 250 V so napetostni nivoji. 250 V tlivke so namenjene za direktni priklop na 230 V, kolikor je enofazna napetost v inštalaciji, 12V in 24 V pa lahko priključiš samo preko ustreznih adapterjev, v nobenem primeru pa ne direktno na 230 V. Vse pa več ali manj svetijo enako.

starfotr ::

OP, dovolj je bilo spraševanja osnov. Sprašuješ badarije tipa kako vžgeš avto, rad bi pa šel na road trip.

Pojdi z javnim prevozom = nauči se iz literature = naroči električarja.

turist1 ::

@mirator, aha če sem te pravilno razumel, potem bi bila tlivka za v stikalo edina primerna 250V?
Hvala

@starfoter in podobni, če ne želiš pomagati ti ni potrebno sodelovati v temi, ne vem zakaj se oglašaš, če ne želiš prispevati. lepo prosim ne smetiti teme. Marsikomu je tema v veliko pomoč. Tema ni bila odprta po tvojih željah za tebe, ampak za neuke in za tiste ki poznajo zadeve. Nič osebnega. hvala

srus ::

OP zate imam samo en nasvet, je zelo preprost in enostavno si ga je zapomniti.

Telefonska številka gasilcev je 112.

Igraj se s TV in RJ vtičnicami kot ti srce poželi, ampak prosim te, pusti elektriko pri miru.

turist1 ::

večino vezave sem uspešno uredil, po zaslugi posameznikov v temi, hvala posameznikom z razlagami! Še malenkosti, a te bom mislim da uspel dokončati v kratkem.

Rj45 vtičnice so pa naslednji korak. Mogoče kdo ve zaporedje žic je važno po barvah? tako kakor je na eni strani, mora biti tudi na drugi je tako?

floyd1 ::

Mogoče kdo ve zaporedje žic je važno po barvah? tako kakor je na eni strani, mora biti tudi na drugi je tako?

Tako je. Pa drži se raje "B" vezave. B kao Balkan 8-). Jaz imam sicer veliko boljše rezultate na vtičnicah, kjer žičke stisneš z orodjem, drugače pa menda z malo prakse gre tudi z ostalimi.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

vezava zvonca

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2812114 (4666) mirator
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4320303 (8626) marjan_h
»

kabli prebijajo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
228229 (7311) telexdell
»

Stikalo z indikatorjem

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
108343 (8001) Pyr0Beast
»

Priklop osvetljenega stikala na 220V

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
63523 (3462) Azrael

Več podobnih tem