» »

Ethereum postal PoS, konec rudarjenja

1 2
3
4

NubCake ::

Furbo je izjavil:

Ravno ob pravem času za varčevanje z elektriko.


Lonsarg je izjavil:

En software upgrade pa je za pol švice elektrike se zmanjsala svetovna poraba.

Lepo.

Pricakujem da se sedaj pritisk na ukinjanje PoW na preostalih blockchainih, torej predvsem BTC, se bolj poveca in da PoW pocasi izumre.


To lahko reče samo nekdo, ki ne razume kaj se je zares zgodilo:




To sta samo 2 primera, seveda jih je dosti več. Poraba elektrike se seveda v resnici ni zmanjšala kaj dosti (zanemarljiva številka). Tudi, ko je Kitajska banala Bitcoin se je težavnost zmanjšala samo začasno, dokler se ni vse skupaj preselilo in je trenutno večja, kot je bila ob ban-u. Tako, da to vsekakor ne deluje, ampak lepo je, da takšni kot ste vi, ki ne razumete mislite da deluje :)

Jaz predlagam sicer, da se prepovedo sušilni stroji in se perilo suši the old way, bi prihranili VEČ energije kot pa z PoW ban-om :) Aja, to pa ne? Ker bi ti bilo malo bolj težko vse skupaj? CHILDREN ARE DYING in pa morja GORIJO zaradi tega!

https://twitter.com/csuwildcat/status/1...

PS: Sem proti ETH-ju, ker je shitcoin :) Sploh sedaj, ko je PoS.

crystal je izjavil:

btc bo pa kmal ogljicno negativen ???

vsekakor prej kot ETH, ETH z PoS niti teoretično ne more biti, BTC z PoW je lahko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

Lonsarg ::

Grafe hashratov ki jih kazes so zacasna diviacija. Namrec v kolikor se ne bodo tudi vrednosti coinov dvignile toliko kot hashrate bodo zaradi neprofitabilnosti postopoma se minerji ukinjali (ne bodo vlagali v novi hardware, stari pa postopoma odpove). Podobno ampak v obratno smer se je zgodilo ko je Kitajska banala minerje ko se je zaradi profitabilnosti hashrate postopoma spet dvignil.

Skratka dolgorocno gledano je elektricna poraba in hashrate PoW coinov direktno vezan na market cap PoW coinov. In ta se je z prehodom ETH na PoS drasticno zmanjsal. Market cap ostalih PoW coinov se je malenkost dvignil ampak zanemarljivo glede na ETH market cap.

Tolk o tem kdo ne razume stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

NubCake ::

Lonsarg je izjavil:

Grafe hashratov ki jih kazes so zacasna diviacija. Namrec v kolikor se ne bodo tudi vrednosti coinov dvignile toliko kot hashrate bodo zaradi neprofitabilnosti postopoma se minerji ukinjali (ne bodo vlagali v novi hardware, stari pa postopoma odpove). Podobno ampak v obratno smer se je zgodilo ko je Kitajska banala minerje ko se je zaradi profitabilnosti hashrate postopoma spet dvignil.

Skratka dolgorocno gledano je elektricna poraba in hashrate PoW coinov direktno vezan na market cap PoW coinov. In ta se je z prehodom ETH na PoS drasticno zmanjsal. Market cap ostalih PoW coinov se je malenkost dvignil ampak zanemarljivo glede na ETH market cap.

Tolk o tem kdo ne razume stvari.

No, tu ti dam prav, vsekakor se bo hash zmanjšal (verjetno se je že, če bi šel nove grafe gledat), ampak to zmanjšanje je zanemarljivo, vsekakor pa se bo zgodilo ob današnjih cenah (kjer praktično ni več nič profitabilno minat). Na globalni ravni pa je to seveda NIČ oz. pri zaokroževanju se sploh ne bi poznalo.

PoW je seveda tudi NUJEN (za decentralizacijo) in nasplošno dober za konkurenco in razvoj zelenih alternativ (BTC PoW je eden izmed najbolj procentualno zelenih industrij). PoS = rich get richer, tisti, ki so si preminali (60% vsega ETH-ja je bilo preminanih) bodo lepo sedaj z NIČ dela služili. Pri PoW je seveda drugače, če 5 let nič ne vlagaš v novejše tehnologije, boljše hlajenje, bolj učinkovite čipe, te bodo povozili drugi, ki v to vlagajo in boš postal neprofitabilen, PoW = konkurenca, ki je dobra za razvoj nove tehnologije nasploh, ker, če razviješ 2% bolj učinkovit čip, lahko zaslužiš MILIJONE :) Pri PoS to seveda ne velja, tam samo Stake-aš in je to to, nihče ti ne more nič, da o centraliziranosti in censorship resistant sploh ne govorim in zgubljam besed, tudi tukaj je PoS konkretno slabši.

https://dergigi.com/2021/01/14/bitcoin-...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

FireSnack ::

Zdaj bo tudi vse ostalo postalo še bolj neprofitabilno. Rudarjenje je rip.
Preprodajalec NFT umetnin

SambaShare ::

Lahko samo upamo. Pa kapo dol razvijalcem ETH, da se trudijo kripto sceno narediti dejansko uporabno.

darkolord ::

NubCake je izjavil:

Jaz predlagam sicer, da se prepovedo sušilni stroji in se perilo suši the old way, bi prihranili VEČ energije kot pa z PoW ban-om :) Aja, to pa ne? Ker bi ti bilo malo bolj težko vse skupaj? CHILDREN ARE DYING in pa morja GORIJO zaradi tega!
Kaj če bi že enkrat nehali s temi neumnostmi in pogledali malo izven svojega balončka?

BTC minanje in kar spada zraven porabi za 20 JEK energije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Baja ::

darkolord je izjavil:

NubCake je izjavil:

Jaz predlagam sicer, da se prepovedo sušilni stroji in se perilo suši the old way, bi prihranili VEČ energije kot pa z PoW ban-om :) Aja, to pa ne? Ker bi ti bilo malo bolj težko vse skupaj? CHILDREN ARE DYING in pa morja GORIJO zaradi tega!
Kaj če bi že enkrat nehali s temi neumnostmi in pogledali malo izven svojega balončka?

BTC minanje in kar spada zraven porabi za 20 JEK energije.


sušilni stroji tudi, pa še kaj drugega.

drugače je vecinoma vecjih minerjev stacionarinah zraven virov energije, kjer po vecini kurijo viške ki bi drugače šli v luft. imajo tudi pogodbe z elektrarnami da ob manjkih ugašajo minerje in tako skrbijo tudi za stabilizacijo omrezja. obesili so se tudi na "gas flare".

darkolord ::

Ne, sušilni stroji NE PORABIJO toliko. In "še kaj drugega" niti NE PORABI toliko.

Verjetno niti vsi električni avti na svetu ne. Ali pa je nekje v istem redu velikosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

SambaShare ::

darkolord je izjavil:

Kaj če bi že enkrat nehali s temi neumnostmi in pogledali malo izven svojega balončka?

BTC minanje in kar spada zraven porabi za 20 JEK energije.


Ja ampak baje da sušilni stroji pa porabijo še več. Nekako se mi sicer zdi da ima slehernik od sušilnega stroja več, kot od pow coinov, ampak lej....

Zgodovina sprememb…

Baja ::

>Nekako se mi sicer zdi da ima slehernik od sušilnega stroja več, kot od pow coinov, ampak lej....

v bistvu ma manj. prvo je stroj skeširo pa še štrom kuri, zato da ma cunje par ur prej suhe, ampak vsakemu svoje.

darkolord ::

BTC = ~100 TWh na leto. 100.000.000.000 kWh na leto.
Eno sušenje s slabim strojem je recimo 4 kWh.
Torej 25.000.000.000 sušenj letno.

Bullshit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Baja ::

če 25 miljard sušenj deliš z 8 miljard ljudi dobiš 3,125 sušenj / človeka / leto

če vsak sušilec laufa 52x na leto, jih rabiš samo slabe pol miljarde da pokuriš 100Twh. to je nekje en sušilec na 17 ljudi.

pa verjetno sušilci laufajo večkrat kot enkrat na teden. hoteli, bolnice, ... laufa vsak dan pa verjtno skuri malo več kak 4kw

tak da ja, jaz bi reko da sušilci pokurijo več kot btc pow

mogoče bi ti pogledal malo ven iz svojega balončeka ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Surstromming ::

Baja je izjavil:

če 25 miljard sušenj deliš z 8 miljard ljudi dobiš 3,125 sušenj / človeka / leto

če vsak sušilec laufa 52x na leto, jih rabiš samo slabe pol miljarde da pokuriš 100Twh. to je nekje en sušilec na 17 ljudi.

pa verjetno sušilci laufajo večkrat kot enkrat na teden. hoteli, bolnice, ... laufa vsak dan pa verjtno skuri malo več kak 4kw

tak da ja, jaz bi reko da sušilci pokurijo več kot btc pow

mogoče bi ti pogledal malo ven iz svojega balončeka ;)


Mogoce bi tudi ti pogledal malo ven iz svojega baloncka in opazil, da susilce potrebujemo, BTC pa ne.

Njegova uporaba je se vedno samo za spekuliranje in dejansko nima nobene uporabne vrednosti.

Zaradi nihanja je se za transport denarja neprimeren.

So bile kriptovalute cisto vredu koncept, pa so ga pohlepne barabe zjebale (celo kriptovalute temo poglej) na nivo gamblinga in jim unicile kakrsnokoli uporabno vrednost.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

Pa sploh nima veze absolutna poraba, veze ima da imamo na voljo dve tehnologiji za decentralizirano verizenje blokov in ena porabi faktor 1000 manj.

Ce bi imeli dva tipa susilnih strojev tudi ne bi kupovali tistega ki porabi faktor 1000 vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Baja ::

mamo sušilec ki porabi neskoncno manj. reče se mu štrik ;)

kaj si kupjo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

Lonsarg ::

Sam je strik tut neskoncno cenejsi od susilca kot inicialna investicija, tak da recimo da za nekatere upravici.

Pri PoW pa mal tezko upravicis faktor 1000.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

NubCake ::

Baja je izjavil:

mamo sušilec ki porabi neskoncno manj. reče se mu štrik ;)

kaj si kupjo?

lol, fucking legend :)) na reddit-u bi ti nagrado dal :D

Lonsarg je izjavil:

Pa sploh nima veze absolutna poraba, veze ima da imamo na voljo dve tehnologiji za decentralizirano verizenje blokov in ena porabi faktor 1000 manj.

Ce bi imeli dva tipa susilnih strojev tudi ne bi kupovali tistega ki porabi faktor 1000 vec.


Če bi razumel PoS iz tehničnega vidika, tega seveda ne bi trdil, PoS ne reši decentralizacije, ampak jo poglablja, prav tako "Censorship resistance".

ETH PoS in BTC PoW sta 2 POVSEM različna coin-a, ki imata skupnega bolj malo. Ne rešujeta istih stvari niti približno.

NubCake ::

@Lonsarg

Prav tako JAZ OSEBNO uporabljam samo štrik za sušenje perila, torej sem zato, da se prepovedo sušilni stroji, ker MENI OSEBNO nič ne pripomorejo. Enako (ozkogledano) mišljenje kot imaš ti za BTC.

Da o nogometnih tekmah sploh ne govorim, JAZ ne gledam fuzbala, tako, da sem zato, da se PREPOVE nogomet in vsa potovanja in kurjenje/zastrupljanje planeta, ki se dogaja zaradi tega, samo zaradi česa? TVOJE ZABAVE?!?! Treba preporvedat TAKOJ. Ker če JAZ OSEBNO Nimam kaj od tega, potem je brezveze in je treba prepovedati, torej koncerti tudi spadajo v to kategorijo, formula, ... Se bi našlo dosti stvari, vsi kurijo naš planet ALIVE in pa otroci umirajo ne pozabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: NubCake ()

darkolord ::

Neumne primerjave, ki nimajo nobene povezave s POW.

Kurjenje elektrike v prazno NIKOMUR nič ne pripomore. Nobene potrebe ne zapolni, nihče tega ne počne za zabavo, nihče tega ne rabi, nikomur ne koristi.

Je samo nek vmesni korak, ki je tam samo zato, ker se takrat niso spomnili boljšega. In je tako pač ostalo.

Če imate že tako radi sušenje perila, je to tako, kot da bi bil plačan po kilogramih posušenega perila, ampak takoj ko bi ga posušil, bi se ga vrglo v morje in bi ga spet dobil nazaj na sušenje.

Lahko bi namesto elektrike uporabljali pitno vodo - več vode zliješ v kanalizacijo, več dobiš. Nekateri bi potem cele reke preusmerjali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Baja ::

"If you don't believe me or don't get it, I don't have time to try to convince you, sorry."

- Satoshi Nakamoto

Surstromming ::

Baja je izjavil:

"If you don't believe me or don't get it, I don't have time to try to convince you, sorry."

- Satoshi Nakamoto


Ah mi ze razumemo in Satoshi je tudi razumel.

Potem pa ste taki kot si ti, s svojim pohlepom zajebali celotno kripto sceno. Zdaj je kripto samo fancy ime za gambling.

twom ::

Baja je izjavil:

če 25 miljard sušenj deliš z 8 miljard ljudi dobiš 3,125 sušenj / človeka / leto

če vsak sušilec laufa 52x na leto, jih rabiš samo slabe pol miljarde da pokuriš 100Twh. to je nekje en sušilec na 17 ljudi.

pa verjetno sušilci laufajo večkrat kot enkrat na teden. hoteli, bolnice, ... laufa vsak dan pa verjtno skuri malo več kak 4kw

tak da ja, jaz bi reko da sušilci pokurijo več kot btc pow

mogoče bi ti pogledal malo ven iz svojega balončeka ;)

Idijot!!!

Najboljš da nehamo proizvajat hrano, ta šele porabi veliko energije, vode, in še česa.

Malo je treba razlikovat med nujno potrebnimi dejavnostmi (npr posesat stanovanje in skuhat) in pa dodatnimi (npr igrat badminton) in med totalno brezveznimi (Bitcoin)...

teslam2 ::

lol buthurtani minerji jokajo, prodajte na bolsjakih pa bodte srecni ce bo kaj plusa ostalo

ze sam koncept, da kupis nek hardware, kuris naravne vire oz. placujes za strom, izracunavas nesmiselne samesebi namenjene enacbe in tekmujes z ostalimi ki delajo isto, za vecji kos iste torte... ... in se pri tem prepricujes, da ustvarjas neko dejansko dodano vrednost, oz. celo da delas neki dobrega...

lmao popolnoma retardirano

twom ::

p.s. sušilec se uprablja v gospodinjstvu, ne na posameznika. Enako velja tudi za pralni in pomivalni stroj.

Tako da lahko svoje izračune porabe gladko deliš s 4

Pa najbolj da tut štedilnike ukinemo (itak folk skor ne kuha več) mikrovalovke za pogrevat kupljeno predpripravljeno hrano bo dost za povprečnega janeza.

Baja ::

lol, ko zmanjka argumentov pa se gremo žalit.

če je na svetu 1 sušilec na 17 ljudi se porabi tolko kot za btc pow. kaj bi zdaj ti še delil s 4? preberi še enkrat.

vam je že NubCake lepo razložil pa še vedno ne štekate. minerji pustijo vaše "sušilce" pri miru, vi pa pustite minerje pri miru.

NubCake je izjavil:

@Lonsarg

Prav tako JAZ OSEBNO uporabljam samo štrik za sušenje perila, torej sem zato, da se prepovedo sušilni stroji, ker MENI OSEBNO nič ne pripomorejo. Enako (ozkogledano) mišljenje kot imaš ti za BTC.

Da o nogometnih tekmah sploh ne govorim, JAZ ne gledam fuzbala, tako, da sem zato, da se PREPOVE nogomet in vsa potovanja in kurjenje/zastrupljanje planeta, ki se dogaja zaradi tega, samo zaradi česa? TVOJE ZABAVE?!?! Treba preporvedat TAKOJ. Ker če JAZ OSEBNO Nimam kaj od tega, potem je brezveze in je treba prepovedati, torej koncerti tudi spadajo v to kategorijo, formula, ... Se bi našlo dosti stvari, vsi kurijo naš planet ALIVE in pa otroci umirajo ne pozabi.

Prospekt ::

Lonsarg ::

Baja je izjavil:

lol, ko zmanjka argumentov pa se gremo žalit.

če je na svetu 1 sušilec na 17 ljudi se porabi tolko kot za btc pow. kaj bi zdaj ti še delil s 4? preberi še enkrat.

vam je že NubCake lepo razložil pa še vedno ne štekate. minerji pustijo vaše "sušilce" pri miru, vi pa pustite minerje pri miru.

NubCake je izjavil:

@Lonsarg

Prav tako JAZ OSEBNO uporabljam samo štrik za sušenje perila, torej sem zato, da se prepovedo sušilni stroji, ker MENI OSEBNO nič ne pripomorejo. Enako (ozkogledano) mišljenje kot imaš ti za BTC.

Da o nogometnih tekmah sploh ne govorim, JAZ ne gledam fuzbala, tako, da sem zato, da se PREPOVE nogomet in vsa potovanja in kurjenje/zastrupljanje planeta, ki se dogaja zaradi tega, samo zaradi česa? TVOJE ZABAVE?!?! Treba preporvedat TAKOJ. Ker če JAZ OSEBNO Nimam kaj od tega, potem je brezveze in je treba prepovedati, torej koncerti tudi spadajo v to kategorijo, formula, ... Se bi našlo dosti stvari, vsi kurijo naš planet ALIVE in pa otroci umirajo ne pozabi.
Tele primerjave so res smešne. PoW vs PoS ni pralni stroj vs obešanje perila ampak gre za dve tehnologiji pralnega stroja, samo ena je 1000-krat bolj učinkovita. In brez skrbi da če bi dve taki tehnologiji pralnih strojev obstajali, da bi šla manj učinkovita hitro v pozabo.

Sicer pa jaz nikjer nisem predlagal kake nasilne prepovedi, le navajam tehnično dejstvo da je PoW obsolete zadeva od kar imamo delujočo PoS implementacijo (in ta je na voljo že leta, ETH ni med prvimi sploh). Lahko da bo PoW šel v pozabo v par letih, lahko pa v 50 letih, ampak prej ko slej bo, to je neizogibno dejstvo napredka.

Nasvet za long-term špekulante pa imam tudi: V primeru da se razmerje ETH/BTC ohranja bodo lastniki ETH zaslužili 5% več na leto zaradi stakinga. Hint hint.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

kow ::

dope1337 je izjavil:


Furanje full node-a niti priblizno ni trivialno opravilo in zahteva dobersnjo mero tehnicnega znanja. Light node pa ne prinasa nagrad. Poleg tega, si potencialno kaznovan/slashan za nesodelovanje v konsenzu, kadar omrezje od tebe to zahteva.

Tisti, ki trenutni furajo full node, niso povprecni janezi. Vsaj zaenkrat se ne.


Povprecni janezi so v primerjavi z ljudmi, ki minajo bitcoin. Tam pa rabis ogromno operacijo, da si konkurencen. Posameznik ne more profitabilno rudariti.

Surstromming ::

V osnovi so kriptovalute imele samo en pozitiven ucinek.

Zaceli smo se zavedati, koliko pohlepnih sociopatskih pizd je v druzbi, ki so pripravljene oskubiti kogarkoli.

Prej smo v tem kontekstu gledali le razne miljarderje, ki so manipulirali s trgi delnic, kriptovalute pa so dale to moznost vsem. In izkazalo se je, da so pohlepnezi prisotni v vseh slojih. In, da so se ponosni, da so pizde.

Vseh ostalih "napovedi" niso uresnicile, postale so samo legalen nacin kako ogoljufati naivce.

Zgodovina sprememb…

Surstromming ::

Samo za mimogrede, spomnil sem se se enega pozitivnega efekta.

Zaposlovalcem (ne tisti, ki iscejo delavce za tekocim trakom), je dala se en parameter, skupaj z covidom.

Ce se pecas s kriptovalutami si egoisticna pizda in kot taka, neskladna s "kulturo podjetja". Ker so pac skodljivi za teamsko delovanje, noces cloveka, ki je pripravljen ogoljufati kogarkoli za lasten profit.

Ce se nisi cepil (preverljivo), si egoisticna pizda in kot taka, neskladna s "kulturo podjetja". Ker so pac skodljivi za teamsko delovanje, spet, noces cloveka, ki je primarno idiot, in ni sposoben teamskega delovanja.

Ni slabo, sociopatov se bomo znebili iz delovnih mest, meni osebno sta oba dogodka hudo olajsala interviewe. Ce si pozitiven na eno ali drugo (se ukvarjas s kriptovalutami, ali se nisi cepil), na drugi nivo interviewa, sploh ne prides. Najboljse pri cepljenju pa je, da je zadeva preverljiva, pri kriptovalutah je ze treba ukaniti naivca, da se izda.

In se. Ker je preprosto preneumen, da bi dojel, kaj to pomeni.

Zgodovina sprememb…

49106 ::

Lonsarg je izjavil:

49106 je izjavil:

Ni res, ker zanemarjaš ključen element. So veje oblasti enako decentralizirane, če sodno združimo z izvršilno? Vse glih, če je 50 + 50, ali če jih je sto?
No saj argument v osnovi ni neumen, ampak moraš potem to peljati dalje in razložiti. Nikjer nisi recimo specificiral kaj so zate ločene veje pri blockchain?

Holder sam po sebi nima nobene moči nad omrežjem, torej holder nima dveh vej oblasti hkrati pri PoS ker je prej imel 0 vej oblasti, sedaj pa ima 1 vejo, minanje.


Holderji imajo enormen vpliv nad omrežjem, celo takega, da bodo minerje izključili iz igre.

A je res vseeno, če imaš primer:

1: 10% vseh kovancev
2: 10% vse računske moče
3: oboje skupaj?

Zakaj se ti zdi, da sta opciji 2 in 3 enakvredni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

FireSnack ::

Še sreča da smo Etra kupovali za 8$ na kos.
Preprodajalec NFT umetnin

Lonsarg ::

49106 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

49106 je izjavil:

Ni res, ker zanemarjaš ključen element. So veje oblasti enako decentralizirane, če sodno združimo z izvršilno? Vse glih, če je 50 + 50, ali če jih je sto?
No saj argument v osnovi ni neumen, ampak moraš potem to peljati dalje in razložiti. Nikjer nisi recimo specificiral kaj so zate ločene veje pri blockchain?

Holder sam po sebi nima nobene moči nad omrežjem, torej holder nima dveh vej oblasti hkrati pri PoS ker je prej imel 0 vej oblasti, sedaj pa ima 1 vejo, minanje.


Holderji imajo enormen vpliv nad omrežjem, celo takega, da bodo minerje izključili iz igre.

A je res vseeno, če imaš primer:

1: 10% vseh kovancev
2: 10% vse računske moče
3: oboje skupaj?

Zakaj se ti zdi, da sta opciji 2 in 3 enakvredni?
Specificiraj katero moc upravljanja nad omrezjem imajo holderji da so to svoja veja, rabis neko moc specificirat ce hoces da ta argument dalje peljemo. Minerji lahko z fejk transakcijo holderju ukrade vse. Holder je zgolj uprabnik coina, nima upraviteljske moci.

In to da je uporabnik in upravitelj pri PoS zdruzen je samo dodatni plus za uporabnika. Dejansko je to ideal demokratizacije da uporabniki sami sebe upravljajo, ne pa da dajo moc upravljanja drugim (minerjem v primeru PoW).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

49106 ::

Kja pa zadnje vprašanje? Sta izbiri 2 in 3 enako (de)centralizirani?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Lonsarg ::

Odgovor na zadnje vprasanje pa je povezan z mojim drugim odstavkom in sicer absolutno gledano nista enakovredni, pac pa je opcija 3 boljsa ker uporabnikom da doloceno moc samoupravljanja.

Glede decentraliziranosti pa sta enaki, ker je vazna zgolj decentraliziranost moci upravljanja. Locitev uporabnikov in upravljalcev pa ne samo da ni vazna, celo negativna je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

49106 ::

Glede decentraliziranosti pa sta enaki, ker je vazna zgolj decentraliziranost moci upravljanja.


No, tukaj se ne strinjava, ker jaz trdim, da sta izbiri 1 in 2 podmnožici izbire 3.


Lonsarg je izjavil:


Locitev uporabnikov in upravljalcev pa je samo da ni vazna, celo negativna je!


Kako to misliš "celo negativna" oz na kakšen način škoduje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Lonsarg ::

No saj zdaj sva celo prisla do jedra dileme glede katere se ne strinjava:
PoW: Locitev upravljalcev(minerji) od uporabnikov
PoS: Zdruzeni upravljalci in uporabniki, lastnina coina ti da oboje hkrati

Zakaj je ta locitev pri PoW negativna? A ni samoumevno? Zakaj bi si uporabnik coina zelel nadzor nad transakcijami in zasluzek za procesiranje transakcij dati nekomu X z racunsko mocjo

Pri EUR imajo moc procesiranja razne tretje entitete (banke, visa, ..). Pri PoW pa imajo to moc minerji. To je oboje slabo, zato hvalabogu za PoS kjer te moci uporabniki ne rabimo tretjim entitetam dati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Prospekt ::

https://mobile.twitter.com/evan_van_nes...

Nekaj zanimivega o btc vs eth debati.

49106 ::

Pri PoS lahko na centralizacijo vplivaš samo tako, da od lastnikov kupiš dovolj kovancev. Rudarskih mašin še zdaleč ni potrebno kupovati od rudarjev oziroma se to sploh ne pričakuje.

Zakaj je ta locitev pri PoW negativna? A ni samoumevno? Zakaj bi si uporabnik coina zelel nadzor nad transakcijami in zasluzek za procesiranje transakcij dati nekomu X z racunsko mocjo


A ni "cutting the middle man" centraliziranje? Mislim, holdlerjem je PoS super, vsem drugim pa precej manj. Vsekakor bo zanimivo spremljati ETH eksperiment.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

Lonsarg ::

49106 je izjavil:

Pri PoS lahko na centralizacijo vplivaš samo tako, da od lastnikov kupiš dovolj kovancev. Rudarskih mašin še zdaleč ni potrebno kupovati od rudarjev oziroma se to sploh ne pričakuje.
Primarno itak postaneš uporabnik kovanca, dokler nisi uporabnik nekega kovanca te usoda/varnost kovanca namreč ne tiče. Torej najprej kupis kovanec, tako pri PoS kot PoW, tako se začne.

Šele nato DODATNO pri PoW moraš kupiti še mining opremo da še nadzor decentraliziraš, torej dvojno si moral vložiti. Pri PoS je pa že nakup kovanca dovolj za oboje hkrati, razbitje lastnistva in razbitje upravljalske moči.

49106 je izjavil:

Zakaj je ta locitev pri PoW negativna? A ni samoumevno? Zakaj bi si uporabnik coina zelel nadzor nad transakcijami in zasluzek za procesiranje transakcij dati nekomu X z racunsko mocjo


A ni "cutting the middle man" centraliziranje? Mislim, holdlerjem je PoS super, vsem drugim pa precej manj. Vsekakor bo zanimivo spremljati ETH eksperiment.
In kdo je to "vsem drugim". Coin obstaja samo zaradi holderjev, drugega kot holderjev ni. Vsak uporabnik je namreč hkrati tudi holder. Če število holderjev pade na nič je kovanec vreden 0EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

DePalmo ::

Torej če tole prav berem, bo zanimanje za ETH upadlo in bo šla vrednost precej nižje oz. je možnost celo na 0?

LeQuack ::

Tudi negativna vrednost je možna.
Quack !

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:

No saj zdaj sva celo prisla do jedra dileme glede katere se ne strinjava:
PoW: Locitev upravljalcev(minerji) od uporabnikov
PoS: Zdruzeni upravljalci in uporabniki, lastnina coina ti da oboje hkrati


Ne vem, ali namerno zavajaš ali samo nisi na tekočem. Če tokene stakaš, ga ne moreš uporabiti za nakazila ali gas feeje, dokler ga ne odstakaš in počakaš, da debonding period mine. Od PoS bo največ dobil foundation, ker se mu ne bo treba ukvarjati več z rudarjenjem, ampak dobi reward "zastonj". Saj ne rečem, da je to slabo, samo to nima več veze s porazdeljenim omrežjem.

NubCake je izjavil:


PoW je seveda tudi NUJEN (za decentralizacijo) in nasplošno dober za konkurenco in razvoj zelenih alternativ (BTC PoW je eden izmed najbolj procentualno zelenih industrij). PoS = rich get richer, tisti, ki so si preminali (60% vsega ETH-ja je bilo preminanih) bodo lepo sedaj z NIČ dela služili. Pri PoW je seveda drugače, če 5 let nič ne vlagaš v novejše tehnologije, boljše hlajenje, bolj učinkovite čipe, te bodo povozili drugi, ki v to vlagajo in boš postal neprofitabilen, PoW = konkurenca, ki je dobra za razvoj nove tehnologije nasploh, ker, če razviješ 2% bolj učinkovit čip, lahko zaslužiš MILIJONE :)


To plus da se je treba ukvarjat tudi s samim razvojem protokola in pravilnim delovanjem omrežja. Če si rudar, imaš poleg tekme za hashrate (ki je drugotnega pomena za samo omrežje) izključno ti odgovornost, da potrjuješ legalne transakcije in ne počneš neumnosti, npr. se zližeš z lokalnimi vladami in izvajaš cenzuro...

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

WhiteAngel je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

No saj zdaj sva celo prisla do jedra dileme glede katere se ne strinjava:
PoW: Locitev upravljalcev(minerji) od uporabnikov
PoS: Zdruzeni upravljalci in uporabniki, lastnina coina ti da oboje hkrati
Ne vem, ali namerno zavajaš ali samo nisi na tekočem. Če tokene stakaš, ga ne moreš uporabiti za nakazila ali gas feeje, dokler ga ne odstakaš in počakaš, da debonding period mine. Od PoS bo največ dobil foundation, ker se mu ne bo treba ukvarjati več z rudarjenjem, ampak dobi reward "zastonj". Saj ne rečem, da je to slabo, samo to nima več veze s porazdeljenim omrežjem.
Vsak uporabnik ima možnost stakat in preko poolov in secondary marketov lahko kadarkoli odsteakaš (če bo to hotelo preveč ljudi naenkrat bodo pač penali, to je pa tudi to). To velja za male uporabnike, za večje se spodobi da ne pumpajo preveč poolov in vsaj en del zares zaklenejo z direktnim steakanjem zavoljo večje decentraliziranosti. In podobno kot je neumno imeti večje količine EUR nikamor investirane je neumno od uporabnika ETH da če ima večje količine da ne bi steakal. Pa tudi če govorimo o nadzoru omrežja niso v igri zgolj trenutni steakerji, ampak tudi vsi potencialni. To so vsi ljudje ki lahko z lastnino PoS kovanca vplivajo na to, če se začnejo dogajat kake prevare ali karkoli, da uveljavijo svojo steaking glasovalno moč. Tako da ja kot sem napisal, lastnina coina ti da upravljalsko moč. To moč lahko sproti koristiš, lahko jo pa uporabiš zgolj v emergancy situaciji, ampak to moč kot lastnik coina pri PoS imaš.

To da bo največ od PoS v primeru ETH imeli foundation memberji pa je ETH specifika, ker pač je razdelitev kakršna je. Direktno z PoS tehnologijo to nima nič, mi pa smo debatirali pure PoS specifike, ne pa ETH specifike. ETH ima kar močno koncentracijo pri founderjih. Če bodo to postopoma odprodajali kot sprotno plačilo bo to ok. Če pa bodo to držali pa je to zelo slabo za dolgoročno zaupanje v omrežje.

Jaz si ne bi upal stavit kaka bo kripto scena čez 50 let, v smislu ali bo to BTC ali ETH ali en tretji. Bi si pa upal staviti da karkoli bo, definitivno NE bo bazirano na PoW. Ali bo PoS ali pa celo še kaka nova pogruntavscina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Nikonja ::

Karkoli vi debatirate je totalno nepomembno, ker prej ali kasneje bo ves kripto odletel na POS, in nobenega k... na tem svetu ni briga kaj si vi mislite ali pa kaj vaš jutuber misli o tem.

Ampak priznam primerjava s sušilci je carska !!!! 70% sveta živi na pragu revščine ampak si seveda kupijo luksuzni strojček, carsko!!! Sama inteligenca tukaj!
Spodaj imate link na letno količino prodanih sušilcev in pralnih strojev na svetu, in upoštevajte da je delež sušilcev cca 5-7%, tko da v najboljšem primeru jih je trenutno delujočih max 100m na celem svetu in s tem porabijo cca 10% elektrike od kripto majnanja, plus to da so za vse koristni, kripto pa za zeloooo mejhn delež ljudi.
https://www.statista.com/statistics/116...

Surstromming ::

Nikonja je izjavil:

Ampak priznam primerjava s sušilci je carska !!!! 70% sveta živi na pragu revščine ampak si seveda kupijo luksuzni strojček, carsko!!! Sama inteligenca tukaj!


kaj je tukaj carskega? Susilec, se raje kombinirani pralno/susilni stroj se kupi, ker imas premalo kvadrature, da bi imel kje susiti perilo oz. noces imeti plesni v stanovanju (na zimo je kdo pomislil?). Toliko o "sami inteligenci".

Ko bo lastniku primerjave s susilci mama prenehala prati in susiti perilo bo hitro razumel.

Zgodovina sprememb…

mr_chai ::

NubCake je izjavil:

Baja je izjavil:

mamo sušilec ki porabi neskoncno manj. reče se mu štrik ;)

kaj si kupjo?

lol, fucking legend :)) na reddit-u bi ti nagrado dal :D

Lonsarg je izjavil:

Pa sploh nima veze absolutna poraba, veze ima da imamo na voljo dve tehnologiji za decentralizirano verizenje blokov in ena porabi faktor 1000 manj.

Ce bi imeli dva tipa susilnih strojev tudi ne bi kupovali tistega ki porabi faktor 1000 vec.


Če bi razumel PoS iz tehničnega vidika, tega seveda ne bi trdil, PoS ne reši decentralizacije, ampak jo poglablja, prav tako "Censorship resistance".

ETH PoS in BTC PoW sta 2 POVSEM različna coin-a, ki imata skupnega bolj malo. Ne rešujeta istih stvari niti približno.


Aja, smart ass, kako je BTC iz uporabnega vidika drugačen od ETH ? BTC ne rešuje nobenega problema, ki ga že ne rešuje ETH. Poleg tega pa bi lahko rekli, da prav nobena kripto valuta ne rešuje nekega obstoječega problema.

Nikonja je izjavil:

Karkoli vi debatirate je totalno nepomembno, ker prej ali kasneje bo ves kripto odletel na POS, in nobenega k... na tem svetu ni briga kaj si vi mislite ali pa kaj vaš jutuber misli o tem.

Ampak priznam primerjava s sušilci je carska !!!! 70% sveta živi na pragu revščine ampak si seveda kupijo luksuzni strojček, carsko!!! Sama inteligenca tukaj!
Spodaj imate link na letno količino prodanih sušilcev in pralnih strojev na svetu, in upoštevajte da je delež sušilcev cca 5-7%, tko da v najboljšem primeru jih je trenutno delujočih max 100m na celem svetu in s tem porabijo cca 10% elektrike od kripto majnanja, plus to da so za vse koristni, kripto pa za zeloooo mejhn delež ljudi.
https://www.statista.com/statistics/116...


Tako je. Bitcoin je kult, to so tehnokratski tepčki, ki ne vidijo dlje od svojih interesov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

tikitoki ::

Surstromming je izjavil:

Samo za mimogrede, spomnil sem se se enega pozitivnega efekta.

Zaposlovalcem (ne tisti, ki iscejo delavce za tekocim trakom), je dala se en parameter, skupaj z covidom.

Ce se pecas s kriptovalutami si egoisticna pizda in kot taka, neskladna s "kulturo podjetja". Ker so pac skodljivi za teamsko delovanje, noces cloveka, ki je pripravljen ogoljufati kogarkoli za lasten profit.

Ce se nisi cepil (preverljivo), si egoisticna pizda in kot taka, neskladna s "kulturo podjetja". Ker so pac skodljivi za teamsko delovanje, spet, noces cloveka, ki je primarno idiot, in ni sposoben teamskega delovanja.

Ni slabo, sociopatov se bomo znebili iz delovnih mest, meni osebno sta oba dogodka hudo olajsala interviewe. Ce si pozitiven na eno ali drugo (se ukvarjas s kriptovalutami, ali se nisi cepil), na drugi nivo interviewa, sploh ne prides. Najboljse pri cepljenju pa je, da je zadeva preverljiva, pri kriptovalutah je ze treba ukaniti naivca, da se izda.

In se. Ker je preprosto preneumen, da bi dojel, kaj to pomeni.


Kako pa preveri cepljenost, ce ne krsis zakonodaje?

Mr.B ::

France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

SambaShare ::

mr_chai je izjavil:


Tako je. Bitcoin je kult, to so tehnokratski tepčki, ki ne vidijo dlje od svojih interesov.


Mislim da jih še precenjuješ. ETH community bi še lahko označil za tehnokrate. Ajde se trudijo kaj spremeniti in tehnologijo narediti uporabno.

BTC community so hazarderji, taki bolj neprijetne sorte.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ethereum postal PoS, konec rudarjenja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
15523333 (12877) war-dog
»

Septembra bodo rudarji ethra ostali brez posla

Oddelek: Novice / Kriptovalute
4711173 (5347) Lonsarg
»

Hekerji odnesli več kot 600 milijonov dolarjev

Oddelek: Novice / Varnost
74787 (3482) Evolve
»

Napad z 51 odstotki na Bitcoin Gold

Oddelek: Novice / Kriptovalute
1613647 (5066) Lonsarg

Več podobnih tem