» »

IEEE: Najpopularnejši jeziki ostajajo Python, C, C++ in C#

IEEE: Najpopularnejši jeziki ostajajo Python, C, C++ in C#

IEEE Spectrum - IEEE že devet let vsako poletje objavi lestvico najpopularnejših programskih jezikov, ki se v tem času zanemarljivo spreminja. Tudi letos je na prvem mestu priljubljenih jezikov Python, ki mu sledi družinica C, C++ in C#. Za njimi so se zvrstili še Java, SQL, JavaScript, R in HTML. Ta vrstni je enak že leta, jeziki le občasno medsebojno zamenjajo mesta.

Prav tako se vrstni red pošteno premeša, če se osredotočimo na specifične uporabe. Pri zaposlitvah, kar so ocenili zgolj iz portalov IEEE Jobs Site in CareerBuilder, so najuporabnejši SQL, Java in Python. Pri tem je SQL tako visoko zato, ker ga večina oglasov omeni poleg glavnega jezika, katerega znanje pričakujejo od kandidatov. V oglasih še vedno najdemo tudi znanje zbirnika, medtem ko so specializirani višji jeziki (R, Julia) zahtevani glede na konkretne potrebe.

Lestvico priljubljenosti jezikov IEEE oblikuje iz več indikatorjev: Google Search, Twitter, Stack Overflow, Reddit, IEEE Xplore Digital Library, IEEE Job Site, CareerBuilder in GitHub. Spremljali so približno tristo jezikov, za katere se najde koda na Githubu. To so zožili na 57 redno uporabljenih jezikov, kamor sodijo tako splošni jeziki (Java) kakor nišni (Haskell). Pojavnost posameznega jezika so ocenili kot ponderirano povprečje indikatorjev, pri čemer so za različne lestvice (spekter, zaposlitve, popularno) uporabili različne ponderje.

77 komentarjev

«
1
2

Glugy ::

Še kr isti zmer? Ene stvari se pa zlepa bistveno ne spremenijo.

FireSnake ::

C# je zakon.
Do kake mere so to razvili je prav neverjetno.
Ko dodamo še druge stvari (Entity Framework, ...) je s to zadevo res fino delat.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Lonsarg ::

Pri C# je fajn da Microsoft ni zaspal ampak da se kar razvija jezik in je stvar ziva. No pa da je linux in s tem tudi docker postal first class citizen z .net core.

Popularnost Pythona pa je zgolj v njegovi enostavnosti. Ni to pravi jezik ce ti je fokus stabilna debugable koda. Hec je da je tudi C# dobil v zadnjih verzija malo syntax sugar da bi bil "lepsi" za scripterje. Defaultni Program.cs v zadnji verziji sploh nima vec namespace in clasa recimo :)

C ter C++ ima svoje mesto zaradi zgodovinskih performancnih razlogov in to najbrz ne bo tako enostavno migrirati na novejsi jezik.

Kar se Java tice pa sozalje ce kdo to mora se uporabljat :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LightBit ::

Lonsarg je izjavil:

Kar se Java tice pa sozalje ce kdo to mora se uporabljat :)

Saj ni tako grozna. Meni je SQL precej bolj grozen.

link_up ::

Kako pa je zdaj z .net? Je ze kaj bolj podprt v Linuxu(mono) ali moras cel win sistem dvignit v dockerju, vm..? Obstaja minimal win sistem ala Alpine linux?
In and Out

GupeM ::

LightBit je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Kar se Java tice pa sozalje ce kdo to mora se uporabljat :)

Saj ni tako grozna. Meni je SQL precej bolj grozen.

Primerjaš hruške in mikrovalovke.

Sicer ja Java res ni tako grozna, če ne delaš GUI-ja.

Nerdor ::

Menim, da je C# totalno zgrešen, ker se konstantno razvija. Komu je to namen? Kako lahko C# razvijalec upravičuje stranki, da ta od zdaj za rahlo posodobitev programa plačati celoten rewrite z novim okoljem .Net in novim jezikom C# ? Pa prosim, če ste objektivni z odgovorom. Osebno nebi dovolil razvoj v C# ravno zaradi preveč featurjev, non stop inkrementa .Net okolja ki je sam sebi namen in vsiljujejo rewrite projektov (kdo to plačuje?). Jezik ne prinaša nobene prednosti pred Go-langom ali Rustom.

Prednost Jave je, da se razvija minimalno kolikor je to mogoče, da se da sledit različnim verzijam Jave in Runtime okolja. S tem stranka ne plačuje za reweite programa.

Rust recimo garantira, da se bo koda z starejšo sintakso vedno izvedla, četudi se jezik razvija naprej.
... for lifetime!

LightBit ::

GupeM je izjavil:

Primerjaš hruške in mikrovalovke.

Ja, samo je tudi SQL na seznamu.

Zimonem ::

link_up je izjavil:

Kako pa je zdaj z .net? Je ze kaj bolj podprt v Linuxu(mono) ali moras cel win sistem dvignit v dockerju, vm..? Obstaja minimal win sistem ala Alpine linux?

Runtime inštaliraš kot paketek in to je to.
https://pkgs.alpinelinux.org/packages?n...

Nerdor je izjavil:

Menim, da je C# totalno zgrešen, ker se konstantno razvija. Komu je to namen? Kako lahko C# razvijalec upravičuje stranki, da ta od zdaj za rahlo posodobitev programa plačati celoten rewrite z novim okoljem .Net in novim jezikom C# ? Pa prosim, če ste objektivni z odgovorom. Osebno nebi dovolil razvoj v C# ravno zaradi preveč featurjev, non stop inkrementa .Net okolja ki je sam sebi namen in vsiljujejo rewrite projektov (kdo to plačuje?). Jezik ne prinaša nobene prednosti pred Go-langom ali Rustom.

Prednost Jave je, da se razvija minimalno kolikor je to mogoče, da se da sledit različnim verzijam Jave in Runtime okolja. S tem stranka ne plačuje za reweite programa.

Rust recimo garantira, da se bo koda z starejšo sintakso vedno izvedla, četudi se jezik razvija naprej.

Če stvar dela ne rabiš rewrita. Poleg vsega lahko na mašini koeksistirajo različne verzije vm-a.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

LightBit ::

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?

WhiteAngel ::

Lonsarg je izjavil:


Popularnost Pythona pa je zgolj v njegovi enostavnosti. Ni to pravi jezik ce ti je fokus stabilna debugable koda.


Odvisno od aplikacije. Če moraš čez vikend nakucat nek app za registracijo za nek event, je django še vedno "the" tool. Tudi type hinting zdaj lepo deluje.

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Danes je itak vse web :))

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Nerdor je izjavil:

Menim, da je C# totalno zgrešen, ker se konstantno razvija. Komu je to namen? Kako lahko C# razvijalec upravičuje stranki, da ta od zdaj za rahlo posodobitev programa plačati celoten rewrite z novim okoljem .Net in novim jezikom C# ? Pa prosim, če ste objektivni z odgovorom. Osebno nebi dovolil razvoj v C# ravno zaradi preveč featurjev, non stop inkrementa .Net okolja ki je sam sebi namen in vsiljujejo rewrite projektov (kdo to plačuje?). Jezik ne prinaša nobene prednosti pred Go-langom ali Rustom.

Prednost Jave je, da se razvija minimalno kolikor je to mogoče, da se da sledit različnim verzijam Jave in Runtime okolja. S tem stranka ne plačuje za reweite programa.

Rust recimo garantira, da se bo koda z starejšo sintakso vedno izvedla, četudi se jezik razvija naprej.


Glede na boldano nimaš pojma kaj govoriš.
Če pride nova verzija jezika in .net frameworka ne pomeni da koda napisana za prejšno verzijo ne deluje več. Lahko se ti sicer zgodi da je kaka stvar deprecated ampak povsem isto je na javi. Koda ki si jo napisal za časa Java 6 bo lahko delala tudi na zadnjih verzijah JRE, če pa si uporabil kaj kar je vmes deprecated pa pač ne bo.

Zares ne razumem od kje ti logika, da bo potreben popolen rewrite ?

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Upam da to ni več Swing. Tisto je bilo grdo in ko pes ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

l0g1t3ch ::

link_up je izjavil:

Kako pa je zdaj z .net? Je ze kaj bolj podprt v Linuxu(mono) ali moras cel win sistem dvignit v dockerju, vm..? Obstaja minimal win sistem ala Alpine linux?


.NET core ?

LightBit ::

l0g1t3ch je izjavil:

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Upam da to ni več Swing. Tisto je bilo grdo in ko pes ;((

Dela pa vseeno. :)

link_up ::

Zimonem je izjavil:

link_up je izjavil:

Kako pa je zdaj z .net? Je ze kaj bolj podprt v Linuxu(mono) ali moras cel win sistem dvignit v dockerju, vm..? Obstaja minimal win sistem ala Alpine linux?

Runtime inštaliraš kot paketek in to je to.
https://pkgs.alpinelinux.org/packages?n...



O super, torej napreduje. :)
In and Out

p0f ::

Vseeno je, kaksni so trenutni rezultati, edino pomemben je trend in lepo je videti, da java pocasi pada, vsega kar se zacne na java se je treba znebiti.

GupeM ::

p0f je izjavil:

vsega kar se zacne na java se je treba znebiti.

Ubogi Javanci ...
Java @ Wikipedia

LightBit ::

WhiteAngel je izjavil:

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Danes je itak vse web :))

Ja saj to imaš prav. Sem se zasral ko sem šel desktop aplikacijo delati. Ljudje imajo probleme ker ni podpisano.
Samo C# lahko zaenkrat samo kot back-end uporabiš. Client side Java pa tudi ni več (na srečo).
Moram probati C z WebAssembly-jem.

Zimonem ::

Eh pol uporabiš blazor.

Zimonem ::

LightBit je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Upam da to ni več Swing. Tisto je bilo grdo in ko pes ;((

Dela pa vseeno. :)

Na mobilnih platformah, ne dela. Pa grdo je kot garjav pes.

luli ::

LightBit je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

LightBit je izjavil:

Pri Javi mi je to všeč da lahko narediš enak GUI za povsod in ni potrebno nič dodatnega inštalirat.
Kaj uporabiš za GUI v C# če rabiš cross-platform?


Upam da to ni več Swing. Tisto je bilo grdo in ko pes ;((

Dela pa vseeno. :)

Avalonia

LightBit ::

Zimonem je izjavil:

Eh pol uporabiš blazor.

Hvala, nisem vedel za to.
Je pa danes Java peresno majhna v primerjavi z novimi zadevam (VM v VM-ju).

Zimonem ::

Jah na vsak način je tudi java zavaljena prasica. So pa tovrstne zadeve relativno udobne. Nenazadnje pa precej desktop aplikacij bazira na webview in js. Za vitkost in hitrost sta c/c++. Če hočeš še varnost pa Rust. Ampak ta spet zahteva precejšen shift v glavi developerja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

LightBit ::

Zimonem je izjavil:

Na mobilnih platformah, ne dela. Pa grdo je kot garjav pes.

Všeč mi je da je grdo. Mobilne platforme me ne zanimajo preveč, ker so običajno zasloni itak premajhni za te namene.

luli je izjavil:

Avalonia

Kaj pa če hočeš WYSIWYG editor? Windows Forms v VS je super če hočeš kaj na hitro narest, samo je samo za Windows-e.

tilen03 ::

Je zlo annoying, ko korporacije razvijejo zelo kul programske jezike(C#, Swift, Go)

l0g1t3ch ::

LightBit je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Na mobilnih platformah, ne dela. Pa grdo je kot garjav pes.

Všeč mi je da je grdo. Mobilne platforme me ne zanimajo preveč, ker so običajno zasloni itak premajhni za te namene.

luli je izjavil:

Avalonia

Kaj pa če hočeš WYSIWYG editor? Windows Forms v VS je super če hočeš kaj na hitro narest, samo je samo za Windows-e.


Delphi :D

PrimoZ_ ::

Še boljše: https://www.lazarus-ide.org/

FOSS "klon" Delphija.

LightBit ::

l0g1t3ch je izjavil:

Delphi :D

:))
Ni glih C#. No boljš k Visual Basic 6.

Kaj je fora da WYSIWYG editor niso več "in"?
Saj razumem da je pogosto bolje programsko delat GUI ali pa XML editat, samo če hočeš pa nekaj majhnega na hitro za hobi narest je pa fino.

Utk ::

Enostavno je WYSIWYG editor postal pretažka naloga, da bi se je nekdo zares lotil. Ni keša v tem.

kuall ::

Lonsarg je izjavil:

Kar se Java tice pa sozalje ce kdo to mora se uporabljat :)

jp. c# vs java, ni debate, s c# se uživa veliko bolj, ko programiraš. pa čeprav sta baje jezika zelo podobna, no nista z vidika udobja.

cekr ::

Če rabite multi os/web, sedaj lahko uporabite tudi MAUI. VS/C# to že podpira. Obljuba je bila tudi, da bo možno XAML>HTML. Zaenkrat jim to še ne gre.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zimonem ::

cekr je izjavil:

Če rabite multi os/web, sedaj lahko uporabite tudi MAUI. VS/C# to že podpira. Obljuba je bila tudi, da bo možno XAML>HTML. Zaenkrat jim to še ne gre.

Popravici povedano, se mi ne da biti spet nek beta tester za ms napol realizirano knjižnico, katera če dve leti ne bo več niti podprta.

Java je pa itak novi cobol. V backendu bo ostala še desetletja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

McMallar ::

Kolikor sem gledal, MAUI ni podprt na Linuxu.
Why can't a programmer tell the difference between Halloween and Christmas?
Because OCT31 = DEC25

kotnikd3 ::

Morda kdo ve, kako je s sočasnim (concurret) in vzporednim (parallel) procesiranjem v Java/Python/C#/... v vsebnikih Docker? A ni običajno, da en vsebnik Docker teče na enem procesu na enem CPU jedru? Kako lahko potem znotraj tega ustvariš dodaten proces oz. otroka?

Zimonem ::

Ne procesi se izvajajo na več jedrih.zato je virtualizacija.

m314 ::

Težava s C# je le v tem, da za njim stoji le eno podjetje, kar lahko v prihodnosti povzroči težave - npr. nov CEO začne določene zadeve zaračunavati. Ali pa Trump uvede embargo. Java je precej bolj neodvisna, ker Oraclova distribucija ni edina. Sicer pa na JVMju tečejo tudi modernejši jeziki (npr. Kotlin), ampak tam smo spet pri istem problemu kot pri C#, le da sta tokrat podjetji JetBrains in Google.

Zimonem ::

Sam jezik je odprt.
https://www.ecma-international.org/publ...

Res pa da pretežno vlaga vanjo predvsem ms.

mr_chai ::

Če mi nekdo reče, da je C# hud jezik & platforma, to vzamem kot litmus test za identifikacijo programerja, ki se ni sposoben prilagoditi in naučiti česa novega. Ker če bi se, bi kaj kmalu uvidel, da je živel v zmoti.

Zimonem ::

Ah java , ki ni težaška. Pa framework je uporaben. Sicer pa dolg cajt

win64 ::

.Net Core runtime oziroma net5/net6 je open source izdana pod licenco MIT.
In že sedaj zaračunavajo stvari. Visual studio ni zastonj, orodja za sodelovanje tudi niso zastonj(github ali devops, ki imata integracijo v visual studiu).
Visual studio tudi najboljše teče na windowsih - potrebuješ windows licenco.

Če mi nekdo reče, da je C# hud jezik & platforma, to vzamem kot litmus test za identifikacijo programerja, ki se ni sposoben prilagoditi in naučiti česa novega. Ker če bi se, bi kaj kmalu uvidel, da je živel v zmoti.


Saj v C# se stalno lahko naučiš kaj novega :) Že zgoraj omenjeno da se jezik/platforma hitro razvija.

Zimonem ::

Z vs sva se poslovila kakih 12 let nazaj. Pa ne da ni fino orodje. Ampak meni se za tisti denar kot ga daš ne da študirat še po poldneva env skript. To naj počnejo drugi, kakor je tudi reč z interfacom. Vs code je vse kar nucam.

PrimoZ_ ::

mr_chai je izjavil:

Če mi nekdo reče, da je C# hud jezik & platforma, to vzamem kot litmus test za identifikacijo programerja, ki se ni sposoben prilagoditi in naučiti česa novega. Ker če bi se, bi kaj kmalu uvidel, da je živel v zmoti.


Kaj pa je zate potem hud jezik?
Da vidimo ali je tvoj test kaj vreden :)

Pač C# je čist ok splošno uporabljan/komercialno zanimiv jezik, definitivno pa je prehitel Javo.

Zimonem ::

Kje pa. Mogoče za dummy win aplikacije. Java poganja svet

Utk ::

mr_chai je izjavil:

Če mi nekdo reče, da je C# hud jezik & platforma, to vzamem kot litmus test za identifikacijo programerja, ki se ni sposoben prilagoditi in naučiti česa novega. Ker če bi se, bi kaj kmalu uvidel, da je živel v zmoti.

Za sam jezik dopuščam možnost, da je kater bolj eleganten, ampak da imaš kje drugje kaj boljšega od VS, tudi od zastonj variante, za bi pa res rad videl kak dokaz...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

mr_chai ::

PrimoZ_ je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Če mi nekdo reče, da je C# hud jezik & platforma, to vzamem kot litmus test za identifikacijo programerja, ki se ni sposoben prilagoditi in naučiti česa novega. Ker če bi se, bi kaj kmalu uvidel, da je živel v zmoti.


Kaj pa je zate potem hud jezik?
Da vidimo ali je tvoj test kaj vreden :)

Pač C# je čist ok splošno uporabljan/komercialno zanimiv jezik, definitivno pa je prehitel Javo.


Jah, ne rabš sploh it daleč od .Net, že F# je neprimerljivo boljša izbira. Pol bi reku še Clojure, Elixir, Haskell, Rust...

Zimonem ::

Tuki si pa nametal sedaj cel kup paradigm katerih povprečen programer nima časa zaobjet. Pa še tu je zgolj eden od jezikov poseben. Ker je kompakliran in ima region based memory management. smešno pa da je z atributiranjem funkcij na prvi pogled precej podoben ravno c#.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

m314 ::

win64 je izjavil:

.Net Core runtime oziroma net5/net6 je open source izdana pod licenco MIT.
In že sedaj zaračunavajo stvari. Visual studio ni zastonj, orodja za sodelovanje tudi niso zastonj(github ali devops, ki imata integracijo v visual studiu).


Ampak kdo bo buildal in vzdrževal distribucijo, če MS politika ne bo več sprejemljiva? Nekaj na kar se boš lahko zanesel v poslovnem svetu? MS pa lahko začne zaračunavati tudi za vsak prodan program (royalties).

Zimonem ::

Misliš za vsako tvojo dlako v jajcu ali nadplošno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

mr_chai ::

Zimonem je izjavil:

Tuki si pa nametal sedaj cel kup paradigm katerih povprečen programer nima časa zaobjet. Pa še tu je zgolj eden od jezikov poseben. Ker je kompakliran in ima region based memory management. smešno pa da je z atributiranjem funkcij na prvi pogled precej podoben ravno c#.


Niti ni toliko veliko paradigm. Saj se ne rabiš vsega naučit, malo pokukaš ven iz tega heavy OO sveta in mal probaš a ne. Pol se pa naučiš tist k ti je všeč, saj se ne rabiš vse.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

S kaksnim znanjem najlazje do zaposlitve v IT? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
706996 (5148) kuall
»

Na vrhu nič novega, Python ostaja najpriljubljenejši

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
337831 (5119) WizzardOfOZ
»

Python najbolj vroč programski jezik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
12226412 (20766) BigWhale
»

Najbolj iskana računalniška znanja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
537612 (6035) krneki0001

Več podobnih tem