» »

Kako preveriti, da je USB polnilec kvaliteten?

Kako preveriti, da je USB polnilec kvaliteten?

1
2
»

Gagatronix ::

Ne kupuj baterij od chingchongijev pa ne bos mel problemov.

matobeli ::

k4vz0024 je izjavil:

In kako ugotovimo,da je baterija slaba? Razmerje med nazivno kapaciteto in dejansko kapaciteto? Ali še kakšen drug dejavnik?


Imaš "slabe" baterije in imaš iztrošene. Slaba bo od novega imela nižjo kapaciteto in predvsem nižji praznilni tok, kot je specificiral proizvajalec, iztrošena bo pa počasi imela vedno nižjo kapaciteto in nekaj nižji praznilni tok.

Slaba baterija ima ponavadi tudi nižji polnilni tok ali je celo varnostno neustrezno izdelana.

Gagatronix ::

In ce kupis 18650 celice od chingichongija pa se ti zdijo presenetljivo lahke, so garantirano fejk.

k4vz0024 ::

Kako pa naj izmerimo praznilni tok baterije, ki so vgrajene baterije v telefonu?

matobeli ::

Vzameš jo ven, odstraniš kontroler, priklopiš na ustrezno variabilno breme in gledaš pri kakšnem bremenu se napetost začne sesedat.

Praktično ista zadeva za vse li-ion, li-po celice.

Sicer pa, litijeva kemija je lahko kar precej nevarna in če sem lahko pošten, če moraš spraševat osnovne zadeve potem je morda najbolje da tega pač ne počneš.

Če res hočeš met baterijo v telefonu najdle kar je možno ti je edina zadeva da jo priklopiš na nek star 5V 500mA USB polnilc.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

Gagatronix ::

@matobeli, zal je vecina telefonov dandanes zalepljenih skupaj. Verjetno je zaradi tega spraseval.

robo125 ::

Obstaja kakšen dober usbC-usbC polnilec do 20W in da podpira 20V? Pa še, da je poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: robo125 ()

matobeli ::

xiaomi v mistore

mirator ::

k4vz0024 je izjavil:

Mimogrede, tablica, ko je bila nova, je polnilec zagotavljal 20 W PD, sedaj po 5 mesecih pa zgolj 13 W brez PD ob istih procentih izpraznjenosti baterije. Ali to pomeni degradacije baterije ob istem polnilcu? Kaj odloča, da se preklopi na hitro polnjenje?

Kaj pomeni PD?

matobeli ::

PowerDelivery. En izmed standardov polnjenja, še najbolj standarden od vseh.

Lonsarg ::

Ampak ta standard nima nic z njegovim 13W vs 20W. V obeh primerih je PD, sam pac Amperi so drugi zaradi baterije ocitno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

matobeli je izjavil:

Če res hočeš met baterijo v telefonu najdle kar je možno ti je edina zadeva da jo priklopiš na nek star 5V 500mA USB polnilc.
Če hočeš najdaljše trajanje, greš najprej v nastavitve in omejiš max SOC na 85%. Nadalje telefon filaš redno, najbolje nekje v območju ~40-60%, če znese. Pa poskusiš imeti na sobni temperaturi med filanjem/uporabo. To je to.
Na drugi strani pa je za baterijo pogreb, če imaš npr. telefon redno v avtu na nosilcu na šipi, priklopljen na kabel in na 100% SOC, z obremenjenim procesorjem in soncem ki nažiga direkt v baterijo.
vires in numeris

k4vz0024 ::

Ali to z omejitvijo max SOC na 85 % pri polnjenju ali na splošno?

Opazil sem, da se PD pri izpraznjeni bateriji na 20% polni na 9V in tam nekaj čez 2A. Vendar se baterija v telefonu ne pregreva. Potem ko je baterija tam okoli 80% se polnjenje preklopi na 5.2V in 1.5A.

Mogoče kdo ve, za koliko se približno zmanjša življenjska doba baterije, če je polnimo s PD in QC 3.0, če se pri tem baterija ne pregreva?

Jaz baterijo polnim tam od 30% do 90%, ker mi drugače ne znese.

Res je, to temo sem odprl zato, ker so telefoni dejansko zlepljeni in ga dejansko brez poškodbe vsaj jaz ne znam odpreti.

Je že kdo poslal Xiomi telefon na servis, da mu zamenjajo baterijo in pri tem ne pobrišejo vse nastavitve in app?

Zimonem ::

Pa ne vem več kaj bi rad dosegel?
In zakaj verjameš , da je linarac kaj boljši od switcherja. In ja baterija se obnaša kot linearc. Ampak to so vsakdanje uporabne stvari.

k4vz0024 ::

Zato, da bi podaljšal življenjsko dobo baterije v telefonu, ki se mu ne da zamenjati baterije. Do sedaj sem imel telefone, kjer sem sam zamenjal baterijo na preprost način in v 10 letih sem zamenjal 5 baterij.

Sem pa opazil, da proizvajalci goljufajo pri kapaciteti baterije. Navedejo kapaciteto 5000 mAh dejansko pa posredne meritve pokažejo kapaciteto 4700 mAh v najboljšem primeru. Nisem še dobil baterije, ki bi deklarirana vrednost ustrezala dejanski vrednosti.

Nimam pa želje menjavati telefone vsake dve leti.

Ker je baterija oz. power bank vir linearni vir je boljše polniti telefon iz nje.

matobeli ::

A to tisti powerbank ki ima switcher na izhodu al polneš direktno z 5V baterijo?

Telefon ima v polnilnem vezju vsaj še en switcher, baterija sama po sebi pa sploh ni občutljiva na ripple. Tkoo da, men je žal, ampak lahko maš 10kg traflc pa se ne bo niti mal poznalo.

Lahko pa seveda to počneš če ti res paše, ali pa kupuješ telefone ki imajo enostavno možnost menjave baterije, sem zih da jih je še kar nekaj zunaj.

Poglej na fixit ali gsmarena če so imel kakšne članke o tem.

k4vz0024 ::

Imam Anker Power bank. Tako, da ne vem, ali ima switcher.

Kvalitetnih telefonov z zamenljivo baterijo na enostaven način, je zelo malo. Ali so nekvalitetni, ali pa so cenovno precenjeni.

Ko bi se vsaj dalo napraviti image telefona in vseh nastavitev, kot je npr. Norton Ghost ali sorodni programi za image sistema s programi za PC in prenesti na nov telefon z vsemi aplikacijami in nastavitvami, potem ne bi bilo takšen problem kupiti nov zmoglivejši telefon vsakih nekaj let.

energetik ::

k4vz0024 je izjavil:

Zato, da bi podaljšal življenjsko dobo baterije v telefonu, ki se mu ne da zamenjati baterije. Do sedaj sem imel telefone, kjer sem sam zamenjal baterijo na preprost način in v 10 letih sem zamenjal 5 baterij.

Sem pa opazil, da proizvajalci goljufajo pri kapaciteti baterije. Navedejo kapaciteto 5000 mAh dejansko pa posredne meritve pokažejo kapaciteto 4700 mAh v najboljšem primeru. Nisem še dobil baterije, ki bi deklarirana vrednost ustrezala dejanski vrednosti.

Nimam pa želje menjavati telefone vsake dve leti.

Ker je baterija oz. power bank vir linearni vir je boljše polniti telefon iz nje.
Še enkrat, zadeva ki jo vštekaš v telefon je zgolj napajalnik. V vsakem telefonu in napravi je polnilnik za dotično baterijo. Nima veze za dolgoživost baterije, ali daje vir gladko, nazobčano ali malo višjo/nižjo napetost. Polnilnik dovaja bateriji vedno ustreznonspetost in tok.
Npr. jaz sem brez problema filal telefon direktno iz 4x NiMH baterij. Napetost je šla od 5,6 do nekje 4,6V pa je bil povsem normalen fast charge.
vires in numeris

matobeli ::

k4vz0024 je izjavil:

Imam Anker Power bank. Tako, da ne vem, ali ima switcher.


Seveda ima, vsi ga imajo. Ker Li-ion celica ima nazivno napetost 3.7V, USB naprave pa rabijo vsaj 5V, kljub temu da imajo notri spet 3.7V baterijo.

Gagatronix ::

Bi rad videl powerbank z linearcem, pa da ga lahko v zep spravis. :))

Meni se zdi, da k4vz0024 naravnost isce probleme tam, kjer jih ni. Pri danasnjih baterijah ti bo prej telefon guznil, kot pa baterija. :))

k4vz0024 ::

To bil velik zidak. Do sedaj so vse baterije šle po gobe pred okvaro telefona. Seveda lahko telefon crkne kadarkoli, lahko še danes.

Kar iščem je optimalno polnjenje in kakšno vlogo ima pri tem PD in QC, ki naj bi skrajšala življenjsko dobo baterije, vendar nihče ne ve za koliko.

energetik ::

Skrajša se kvečjemu zaradi višjega polnilnega toka, to je pa to. Pa še tukaj ne bi smelo biti problema pri novih 4Ah+ baterijah, kjer tudi s 15W močjo ne presežeš 1C polnilnega toka. Kot rečeno, če hočeš imeti dolgo dobo baterije, filaj če je možno nekje 40-65% z USB 500mA, pri velikih baterijah tudi 5V 2A ni problem.
vires in numeris

k4vz0024 ::

Se pravi, da so velike baterije večje od 5000 mAh? Kaj si mislil z "1C"?

matobeli ::

k4vz0024 ::

Sem priklopil tablico, ki ima PD, na navaden USB port. Moč je oscilirala od 0 do 10W?

Gagatronix ::

Navaden USB port da ven 500 mA.

robo125 ::

matobeli je izjavil:

xiaomi v mistore


če je ta mišljen, nima:
https://mi-store.si/products/mi-20w-cha...
Izhodne moči: 5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A, 20W

matobeli ::

seveda ne, noben "do 20W" nima polnjenja do 20V, kolkor vidiš ima 20W charger samo 12V.

Ampak čarovnija PD oziroma CQ je v tem da do napajalec sam znal oočit najvišje napajanje.

Mislil sem pa na tistega 28eur GaN 65W, ki je res dober deal za ta denar.

robo125 ::

Kje si preberem kaj več o PD, ker mi ni jasno. Čim bolj strnjeno.
Če imam na laptopu PD (USB type C, 3.2, Gen2, 10Gbps) Alternate mode (Display port Tunnel & Power Delivery ) in nobenega drugega podatka ne morem dobiti od proizvajalca, kaj bo razumel ta port na laptopu če priklopim Mi 20W Charger (Type-C) hitri polnilec (5V/3A, 9V/2.22A, 12V/1.67A, 20W)? Bo polnil? Bo polnil pri 12V? Port z zgornjimi podatki podpira to bp? Nekdo je na tem forumu napisal, da je skurilo nekaj na matični zaradi nekompatibilnosti USB C PD in polnilca. Temu bi se rad izognil.

Moja potreba je zelo enostavna: rabim polnilec, ki bo polnil čez noč, preko usbc, čim bolj poceni, ta polnilec se ne bo uporabljal, ko bo prenosnik vklopljen. Važno je samo da je poceni in da je kompatibilen s portom na prenosniku, pa tudi če polni 5ur. Proizvajalec laptopa ne daje nobenih izjav glede tega...

Zanima me, ali pride lahko v teh primerih do okvare:
Če je polnilec prešibak (se lahko okvari port, matična)?
Če polnilec ne zagotavlja dovolj visoke napetosti, zagotavlja pa visok tok?

V bistvu me zanima neka tabela kompatibilnosti PD portov in PD polnilcev (s tokovnimi in napetostnimi vrednostmi).

Gotovo obstaja literatura za odgovore na ta vprašanja...

k4vz0024 ::

Probaj malce pogooglat.

k4vz0024 ::

Za koliko se poveča obraba baterije, če uporabljaš PD 9V, 2.5A, namesto 5.2V in 500mA?

k4vz0024 ::

Baterija je dejansko 4700 mAh in kako pri bateriji 7000 mAh.

mihagr ::

robo125
ali si dobil poleg prenosnika napajalnik?
poglej podatke na original napajalniku, tako boš najbolj zanesljivo ugotovil
kakšen napajalnik rabiš. ali ti originalen ne deluje?
Brez vseh teh podatkov se jaz ne bi hecal, z lahkoto ti lahko crkne matična plošča v prenosniku, ali pa elektronika za kontrolo polnjenja baterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihagr ()

k4vz0024 ::

Jaz sem uporabil 67W originalni napajalnik in kabel, ki je bil deklariran za 100W, pa se je izkazalo, da ni in je kabel oz. čip v njem šel po gobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: k4vz0024 ()

robo125 ::

Napajalnik je 19.0V, 3,42A, 65W. Napajalnik deluje (fast charge 80% in 1hour), vse je novo, v garanciji. Zato kompliciram.
Rabim še en napajalnik na drugem mestu, da ne prenašam. Tam se bo polnil preko noči, ne da bi bil prižgan.
Sem že v drugi temi spraševal, je en predlagal da rabim 20V USBC napajalnik. Proizvajalec ne odgovarja na vprašanje kakšno napetost podpira PD na prenosniku (Fujitsu A3511). To je zame red light... Samo sprašujem, če lahko pridem ceneje skozi, ker ne rabim fast charge, pa tudi se bo polnil ugasnjen. Recimo s tem Xiaomijem, ki podpira do 12V, ali bom kaj skuril. To me zanima.
Preden poguglam sem si rekel, da je gotovo že kdo iskal te stvari...

mihagr ::

robo125
če imaš original napajalnik in si si podatke na njem ogledal, potem nimaš kaj spraševati. Sploh če hočeš, da ti garancija velja in prenosnik v redu deluje nikar ne kupuj nekih poceni nadomestkov. Verjetno ti je prenosnik in podatki na njem pomenijo mnogo več, kot za 15-30€ nižja cena ne vem kakšnega kitajskega jajca.

matobeli ::

12V PD ne bo delovalo na leptopu. Tko na palec rečeno rabiš vsaj 45W napajalc.

Vzameš tistega ki sem ga že 100x linkal, 65W GaN od xiaomija.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Power Bank za telefon/tablico (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Kaj kupiti
37276684 (5554) Karen
»

polnilec za telefon (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
888455 (3857) Lonsarg
»

Polnjenje AAA polnilnih baterij kot AA?

Oddelek: Loža
121490 (1131) dela
»

Polnilec za telefon

Oddelek: Mobilne tehnologije
112171 (1925) bobicek
»

Polnjenje 16850 battery packa

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
404193 (3427) jest10

Več podobnih tem