» »

Disk pred odpovedjo - RMA?

Disk pred odpovedjo - RMA?

1
2
»

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Ali je kakšna omejitev koliko slabih sektorjev se lahko popravi? Laufam tvoj program na drugem disku in je en del cel barvit... Lahko vse to "repairam"?

 Sektorji

Sektorji



Z drugim diskom sem pa zdaj zadovoljen. 12 ur sem laufal extended WD smart test in ni našel napak. Poženem še Victorio, ko uredim ta starejši disk.


Neka omejitev, koliko se da repairati, sigurno je, samo jaz še nisem naletel nanjo. Ta disk zgleda zelo bogi. Poskusi z write testom, nato remap testom.

Potem če ostane še kaj rdeče, pač ali disk nima več remap prostora ali pa ravno toliko da prebere sektor.
Jaz diskov, na katerih ostanejo rdeči sektorji, več ne uporabljam.

Sem že ogromno rdečih sektorjev vse popravil v sivo, samo če ne gre, ne gre. To je potem po moje, pač, za v koš.

Plan B, če se od diska nikakor nočeš posloviti, da če je to recimo tipično na koncu diska, pač ugotoviš, do katerega sektorja še v redu dela, pa pač disk sformatiraš, da mu odškrtneš prostor.

Zdaj to, da bi datotečni sistem ugotovljal ali bi mu dodajal seznam slabih sektorjev, to je tudi možno. Samo to sem delal nazadnje na faksu, ko nisem imel drugega diska. Za današnji čas, to nihče ne dela več.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Ne vem kaj se zdele dogaja, nekaj čudnega. Zadnje trije procenti diska so komplet sranje. Po 99% mi pa samo še klicaje meče z napako:

17:02:40 : Block start at 5805819904 (3,0 TB) Read error: ABRT "The specified network resource or device is no longer available"

Tega je že 38000 blokov...

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Ne vem kaj se zdele dogaja, nekaj čudnega. Zadnje trije procenti diska so komplet sranje. Po 99% mi pa samo še klicaje meče z napako:

17:02:40 : Block start at 5805819904 (3,0 TB) Read error: ABRT "The specified network resource or device is no longer available"

Tega je že 38000 blokov...


Ta del diska je povsem neberljiv. Ko delaš test, lahko napišeš, do kod ti naj testira.- Praviloma do konca diska, samo dejansko lahko testiraš manj.
Če disk forsiraš na več zaporednih sektorjih, pa nič ne more prebrati, gre v interni reset.

Disk od tam naprej je zanič.

Ali odrežeš zadnjih 5% diska pa pretestiraš ostalih 95% ali disk komplet vržeš v koš. Del površine je defekten. Potem disk sformatiraŠ in urediš tako, da se na zadnjih 5% diska ne piše nič.

Samo res, to ni disk, na katerega bi se dalo zanesti. Za gledanje filmov je dober, za kaj drugega pa ne.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Z veseljem vse odrežem. Kakšen je postopek? Glej to:

 Sektorji

Sektorji



65000 sektorjev je sranje. Torej lep obroč okoli zunanjega roba! Ali dam samo še enkrat na vse remap, tam kjer je zdaj ignore? Torej read/remap? Disk je samo za filme. Prej bi moral pobrisati celotno vsebino diska oziroma prenesti na drug disk (ne da se mi še enkrat snemat vsega dol)? Ali lahko pustim gor datoteke?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Z veseljem vse odrežem. Kakšen je postopek? Glej to:

 Sektorji

Sektorji



65000 sektorjev je sranje. Torej lep obroč okoli zunanjega roba! Ali dam samo še enkrat na vse remap, tam kjer je zdaj ignore? Torej read/remap? Disk je samo za filme. Prej bi moral pobrisati celotno vsebino diska oziroma prenesti na drug disk (ne da se mi še enkrat snemat vsega dol)? Ali lahko pustim gor datoteke?


Jaz bi najprej dal write. Vendar bi dal to od sektorja 0 do zadnjega sektorja, do kod je branje še delalo.
Potem vidiš, če ti ostanejo še rdeči sektorji.
Potem bi dal "remap", vendar seveda ne do konca, do zadnjega še dobrega sektorja.

Datoteke boš seveda moral vzeti dol, samo se lahko zgodi, da je kakšna dolga datoteka v delu, ki je sedaj neberljiv. Pač vzemi dol, kar se da. Lahko se ti bo disk resetiral, izginil iz seznama diskovnih pogonov - in prišel nazaj. Take datoteke pač ne moreš vzeti dol, ker je delno neberljiva.

Potem sformatiraš disk povsem na novo. Kapaciteto diska deli s številom vseh sektorjev, nato ugotovi koliko si izgubil zaradi zadnjega dela diska, ki je neberljiv. Particijo potem zmanjšaj za toliko, da seveda ne bo segala do konca. Potem po poškodovanem delu več ne boš pisal in bo disk še delal.

Zdaj ne me držat za besedo, samo zadnji sektorji so na notranjem robu plošče, blizu osi. Lahko je glava podrsala ali kaj takega, pa je notranji del diska pač neberljiv.

OPOMBA: Če hočeš točno določiti do kod disk še dela in od kod naprej več ne, lahko začetni sektor postaviš zelo visoko cifro, tako da se testira samo tisti rob do dela, ko je disk defekten.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Jao, to vse tok cajta traja. ;) Zdaj bo 9 ur kopiral podatke. Prej je več kot 6 ur brez cel disk. Potem bo pa spet trajalo da disk prebere in remappa.

Sektorji od 5727940608 do 5860528065 imajo vsi Read error: ABRT "The specified network resource or device is no longer available. Na HDDSentinel forumu je nekdo povedal da je ta error: Error 55 means that the device is no longer accessible in the system. Windows "dropped" it as it did not respond properly for the system. It is possible that the disk controller or its driver may disconnect the not responding disk so it disappears from the system. This is more likely possible with USB connection. If this happens, it is recommended to connect the hard disk directly to the motherboard or a different controller and start the test again.

Torej zdej bom skopiral podatke na zdrav disk, odklopil iz usb škatle in ga vklopil direktno na matično na drugem računalniku. In nato spet pognal Victorio. Jaz sem pa mislil da remap postavi vse slabe sektorje nekako na konec diska in je dela z moje strani konec. Torej, da lahko preostanek diska prosto particioniram in drugo. Je res še treba računati do kje naj sega particija in to?

murrieta ::

d0rK je izjavil:

En disk, ni še tri leta star WD60EFRX me heca. SMART pravi, da je disk v nevarnosti. Current pending sector count je 3, kar je preceč.


lala lala la, speaking words of wisedom, buy Toshiba or HGST...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: murrieta ()

bbbbbb2015 ::

d0rK je izjavil:

Jao, to vse tok cajta traja. ;) Zdaj bo 9 ur kopiral podatke. Prej je več kot 6 ur brez cel disk. Potem bo pa spet trajalo da disk prebere in remappa.

Sektorji od 5727940608 do 5860528065 imajo vsi Read error: ABRT "The specified network resource or device is no longer available. Na HDDSentinel forumu je nekdo povedal da je ta error: Error 55 means that the device is no longer accessible in the system. Windows "dropped" it as it did not respond properly for the system. It is possible that the disk controller or its driver may disconnect the not responding disk so it disappears from the system. This is more likely possible with USB connection. If this happens, it is recommended to connect the hard disk directly to the motherboard or a different controller and start the test again.

Torej zdej bom skopiral podatke na zdrav disk, odklopil iz usb škatle in ga vklopil direktno na matično na drugem računalniku. In nato spet pognal Victorio. Jaz sem pa mislil da remap postavi vse slabe sektorje nekako na konec diska in je dela z moje strani konec. Torej, da lahko preostanek diska prosto particioniram in drugo. Je res še treba računati do kje naj sega particija in to?


Glej, če hočeš tak disk še rabiti naprej, je to potrebno.
Osebno pa bi tak disk zabrisal v koš.

To je preveč dela, pa kdo ti da garancijo, da bo pri teh bad sektorjih ostalo? Ta defekt se lahko širi.

Pobral bi dol, kaj je možno, ter nabavil nov disk. To bi bil moj nasvet. Jz sem particije kalkuliral na faksu, isk ej dobil slabe sektorje, moral sem zvoziti do konca semestra z diskom, ker sem gih imel neke vaje pa to. In ni bilo drugega računalnika.

V 2022 pa se to meče v koš. Jaz mečem v koš že, če so rdeči sektorji, ki vztrajajo in vztrajajo.

MrStein ::

d0rK je izjavil:

Zgleda dober program, hvala! Disk je prišel, pognal sem hiter smart test z WD Diagnostic tools, brez napak. CrystalInfo tudi ne pokaže več napake. Zaenkrat zadovoljen. Zdaj laufam extended smart test od WDja in po 1 uri je šele na 20%.

Je ista serijska številka kot pred servisom?

Magic1 je izjavil:

Ali ni tako, da pri menjavi obvezno dobiš garancijo, ki je po EU min eno leto?

Ni po EU 1 leto. To je slovenska zakonodaja.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

d0rK ::

Ja.. Isti disk je prišel nazaj.

d0rK ::

Evo, bbbbbb2015. Čez un starejši disk s ful napakami sem poslal Hard disk Sentinel program z "reinitialize surface". Delal je 18 ur. Nato sem dobil obvestilo:

 1

1



Potem sem pognal še read test na Victorii in rezultat:

 2

2



Zelo zelo zadovoljen. Prišparal 170eur za nov disk.

d0rK ::

Isti disk, kot je bil poslan na servis. Zdaj spet z bad sectorji. Smart opet javlja caution.

Mi pripada kakšen zahtevek zoper servis? Garancija je zdaj prikladno potekla prejšnji mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

zajtam123 ::

če so ti poslali istega nazaj se ti garancija podaljša samo za toliko časa kolikor je bil na servisu.
To velja za slovensko zakonodajo.

Če so zamenjali "bistven" del na disku bi ti pa morali dati novo garancijo.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HDD garancija

Oddelek: Pomoč in nasveti
364181 (3596) Xserces
»

HDD napake - uveljavitev garancije?

Oddelek: Strojna oprema
193061 (2300) bijoloh
»

Problem z diskom

Oddelek: Pomoč in nasveti
404910 (3770) jonystar
»

Zanesljivost diskov tretjič: 4 TB najbolje, Seagate Barracuda katastrofalno (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Diski
10629606 (22541) Miha 333
»

Poskus oživetja diska z bad sektorji?

Oddelek: Strojna oprema
404381 (3363) amigo_no1

Več podobnih tem