» »

Na Japonskem uzakonili stroge kazni za spletne žalitve

Na Japonskem uzakonili stroge kazni za spletne žalitve

Slo-Tech - Zaradi porasta trpinčenja na spletu (cyberbullying) so na Japonskem zaostrili kazni za žaljenje na internetu, ki segajo do 300.000 jenov (2000 evorv) in enega leta zapora. Po novem kaznivo dejanje zastara po treh letih in ne enem letu. Povod za spremembo zakonodaje je bil samomor 22-letne Hane Kimura zaradi spletnega nadlegovanja.

Dosedanje kazni so bile mile, do 10.000 jenov in 30 dni pripora. Dva izmed množice spletnih komentatorjev, ki so trpinčili Hano Kimura, sta bila lani oglobljena z 9000 jeni, kar je za japonske standarde simbolična vsota. Porast nadlegovanja na spletu, ki ni omejen le na Japonsko, je zategadelj terjal strožji pristop. Novi zakon velja tudi za nespletne žalitve, a bodo te mileje sankcionirane, ker dosežejo manj ljudi.

Nova zakonodaja ima tudi nemalo kritikov, ki opozarjajo na nevarno omejitev svobode govora in na negativen vpliv ali samocenzuro (chilling effect) spletnih medijev in kritikov javnih osebnosti. Opozarjajo, da v zakonodaji ni jasno predpisano, kaj šteje kot žalitev, zato bi se lahko zakon zlorabljal za pregon kritikov. V japonski zakonodaji so žalitve opredeljene kot poniževanje posameznika zaradi njegovega družbenega statusa, ne da bi kritizirali točno določeno dejstvo ali dejanje. Obrekovanje pa je definirano tako, da se nanaša na konkretno dejstvo, in je tudi kaznivo. Zakon ima sicer varovalko, da velja le tri leta, nato pa ga bo treba ponovno preveriti.

54 komentarjev

«
1
2

antonija ::

Takole nekako?

Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Miki N ::

Ja samo ni žalitev, če je res!!

ngc2392 ::

če človek začne živeti v mehurčku samozagledanosti (ali pa mu to storijo prijatelji, trenerji, svetovalci...) in mu potem en ali dva twita (karkoli) tako škodijo zdravju in psihi, da se ubije....običajno ni več vzrok SAMO v spletnih nadlegovalcih.
sploh pa v svetu, kjer šteje samo in edino lajkanje in samozagledanost in biti NEKAJ.
United We Stand, Divided We Fall

FireSnake ::

Sicer ni prav, a tudi tole razkazovanje je patetično.
Malo poglejte ono punco na desni strani. Bi ji bilo treba malo povedati, da se ne obnaša, slabše kot opica.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

antonija ::

Punca je na wrestling tekmi/predstavi... se nisi videl wrestling predstave? Meni se zdi pricakovano da so obleceni v klovne...



Sej desci niso nic kaj boljsi, samo veliko bolj geh so za videt:

Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

dexterboy ::

...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Nasedli ste gruntfürmich-ovi potegavščini. :))
Klik na povezavo vrne vaš uporabniški račun.

Upam, da nisem preveč pokvaril potegavščine.

Lep dan.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dexterboy ::

...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

Zgodovina sprememb…

Miki N ::

Ha, dobra potegavščina! Čestitke avtorju.

Saj pravim, slotech trolanje je kot dobro vino, vsako leto boljše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

MrStein ::

Dosedanje kazni so bile mile, do 10.000 jenov in 30 dni pripora.

To je milo? 70 EUR + pripor?

Kaj je že kazen tule za žalitev?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GregiB ::

Eksibicionizem na spletnih medijih pač izzove odzive, reakcije... kar načeloma avtorji tudi želijo. Niso pa te reakcije vedno po željah avtorjev. Za razliko od nadlegovanja v življenskem prostoru, se alhko vsakdo iz virtualnega okolja umakne... Nekako je zadeva primerljiva s provokatorji, ki na žurkah rinejo v vse in vsakogar, potem, ko pa dobijo eno okol kepe, pa kličejo policijo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Horas ::

fikus_ je izjavil:

Nasedli ste gruntfürmich-ovi potegavščini. :))
Klik na povezavo vrne vaš uporabniški račun.

Upam, da nisem preveč pokvaril potegavščine.

Lep dan.


haha jaz sem pa že začel pisat kdaj sem ga užalil pa to, in sem šel še enkrat preverit in do konca prebrat poste :))
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Gagatronix ::

MrStein je izjavil:

Dosedanje kazni so bile mile, do 10.000 jenov in 30 dni pripora.

To je milo? 70 EUR + pripor?

Kaj je že kazen tule za žalitev?


Za japonsko druzbo je to kar uff. Ker pri njih se ti record ne izbrise ko si enkrat polnoleten. (Pri njih je to 20 let)

tikitoki ::

Mogoče bi morali uvesti obvezno identifikacijo za uporabo socialnih omrežij, forumov,... Pa bi se večina hitro pomirila in bolj premislila kaj. Piše. Se posebaj razni trol ki, ki bi jih lahko to usekal v realnosti.

judoka ::

Se mi zdi cisto ok ideja, problem je samo kdo bi to nadzoroval in kdo bi bil zadolzen za sankcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: judoka ()

AndrejS ::

@judoka: Eni še kr padate na foro

GregiB ::

tikitoki je izjavil:

Mogoče bi morali uvesti obvezno identifikacijo za uporabo socialnih omrežij, forumov,...


Spet, zakaj breme oprtati na "drugo stran". Lej... ne hodi v "Blue Oyster Bar", če nanj nisi pripravljen... (referenca... policijska akademija)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Gagatronix ::

tikitoki je izjavil:

Mogoče bi morali uvesti obvezno identifikacijo za uporabo socialnih omrežij, forumov,... Pa bi se večina hitro pomirila in bolj premislila kaj. Piše. Se posebaj razni trol ki, ki bi jih lahko to usekal v realnosti.


Tebi se pa kar prisrcna zdi Kitajska pa mogoce Severna Koreja pa to ?

antonija ::

Hudic je, ker za funkcionalno demokracijo je treba obvezno imeti mehanizme, preko katerih se lahko (cimbolj) anonimno simfa cez oblast, brez bojazni povracilnih ukrepov s strani oblasti, ker si pac "stegnil gobec".
Na drugi strani se pa taiste mehanizme zlorablja za trollanje, zmerjanje, podtikanje lazi, itd. Kar je seveda daaalec od prvotnega namena (in tudi dalec od eticno sprejemljivega obnasanja v javnih prostorih, ce smo iskreni).

It's a pickle...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

49106 ::

Dober pickle. Video materiala in nadzora imamo več kot dovolj, da zatremo večji del "kriminala".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

tikitoki ::

GregiB je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Mogoče bi morali uvesti obvezno identifikacijo za uporabo socialnih omrežij, forumov,...


Spet, zakaj breme oprtati na "drugo stran". Lej... ne hodi v "Blue Oyster Bar", če nanj nisi pripravljen... (referenca... policijska akademija)


Zakaj kaznovati posiljevalca, če je ženska kriva, ker je šla iz stanovanja.
Priblizbo tako mongoloiden je tvoj argument

Izi ::

Ne moremo primerjati japonske mentalitete z našo. Čast je tam najpomembnejša stvar, pri nas pa najmanj pomembna.
Če japonski direktor ali politik zavozi kakšen pomemben projekt je edina častna rešitev Harakiri. Pri nas pa nesposobni levičarji praviloma zavozijo vse česar se lotijo pa nobenemu ne pade na pamet, da bi se umaknil, kaj šele da bi vsem Slovencem naredil uslugo s samomorom.

Pri nas se tak zakon ne more zgoditi, ker so ravno tisti ki pišejo zakone največji žalilci. Večina naših politikov že samo s svojo pojavo žali vse Slovence.

tikitoki ::

antonija je izjavil:

Hudic je, ker za funkcionalno demokracijo je treba obvezno imeti mehanizme, preko katerih se lahko (cimbolj) anonimno simfa cez oblast, brez bojazni povracilnih ukrepov s strani oblasti, ker si pac "stegnil gobec".
Na drugi strani se pa taiste mehanizme zlorablja za trollanje, zmerjanje, podtikanje lazi, itd. Kar je seveda daaalec od prvotnega namena (in tudi dalec od eticno sprejemljivega obnasanja v javnih prostorih, ce smo iskreni).

It's a pickle...


Nedvoumno je škoda zaradi smetenja, hujša. Če oblasti ne moreš kritizirati, je že tko nekaj hudo narobe in omogočanje največjemu dreku od ljudi anonimnost, ne bo izboljšalo stanja.

Gagatronix ::

Saving face je huge zadeva v tistem koncu Azije. In ne, direktorji ki zajebejo tam ne izvedejo harakirija v neposrednem smislu, ampak they lose face kar je harakiri v druzbenem smislu. Japonska tudi nasplosno ni druzba kjer bi bil vsak zase in vsak vlekel na svoj konec (se najdejo izjeme) za razliko od Slovenije kjer se vsak dere "ne, to je moj koscek zemlje, NIMBY!".

mtosev ::

Ja, social media žal prispeva spletnemu nadlegovanju ljudi. Prav žalostno je gledati obnašanje nekaterih ljudi na netu.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gagatronix ::

Nic drugace kot obrekovanje v lokalni ostariji kako desetletje nazaj. S to razliko, da pac internet ima dandanes prakticno ze vsak.

judoka ::

Gagatronix je izjavil:

Nic drugace kot obrekovanje v lokalni ostariji kako desetletje nazaj. S to razliko, da pac internet ima dandanes prakticno ze vsak.


Seveda je razlika, na netu si anonimen in ni posledic ce se obnasas kot idiot.

V lokalni ostariji si jo z lahkoto fasal ce si se obnasal kot idiot.

GregiB ::

tikitoki je izjavil:

Zakaj kaznovati posiljevalca, če je ženska kriva, ker je šla iz stanovanja.
Priblizbo tako mongoloiden je tvoj argument


Je res? Gre ženska "iz stanovanja" seksati? In čejo nategne lep, postaven bogatun, vse vredi, če pa nekdo, ki ni po "standarih" pa zapret? Socialni mediji so iz latentnih eksibicionistov naredili odvisneže, ki živijo od všečkov in "exposure", a seveda takšnega, k jim zapaše... In tako, kot se nikogar ne sili buljit v vsebine teh medijev se nikogar ne sili brati in reagirati na odzive nanje...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Gagatronix ::

judoka je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Nic drugace kot obrekovanje v lokalni ostariji kako desetletje nazaj. S to razliko, da pac internet ima dandanes prakticno ze vsak.


Seveda je razlika, na netu si anonimen in ni posledic ce se obnasas kot idiot.

V lokalni ostariji si jo z lahkoto fasal ce si se obnasal kot idiot.


Ideja, da si na netu anonimen, je res lahko samo ideja totalnega idiota. Na netu nisi NIKOLI anonimen, ceprav se mogoce skrivas za desetimi proxy-ji.

judoka ::

Gagatronix je izjavil:

judoka je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Nic drugace kot obrekovanje v lokalni ostariji kako desetletje nazaj. S to razliko, da pac internet ima dandanes prakticno ze vsak.


Seveda je razlika, na netu si anonimen in ni posledic ce se obnasas kot idiot.

V lokalni ostariji si jo z lahkoto fasal ce si se obnasal kot idiot.


Ideja, da si na netu anonimen, je res lahko samo ideja totalnega idiota. Na netu nisi NIKOLI anonimen, ceprav se mogoce skrivas za desetimi proxy-ji.


Ja ne mi tople vode odkrivat frajer.

Si zdajle pokazal kako si lahko anonimen, ko si me posredno imenoval za idiota.
Garantiram da me ne bi face 2 face in da si pogumen zgolj preko tipkovnice. V ostariji bi bil verjetno tiho ali bi pazil na to kaj reces.

Drugo je ce gre neka org ali posameznik z dol. znanjem raziskovat kdo se skriva za ip-jem.

Gagatronix ::

Meni ni problem v zivo nekomu reci da je idiot.

tikitoki ::

GregiB je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Zakaj kaznovati posiljevalca, če je ženska kriva, ker je šla iz stanovanja.
Priblizbo tako mongoloiden je tvoj argument


Je res? Gre ženska "iz stanovanja" seksati? In čejo nategne lep, postaven bogatun, vse vredi, če pa nekdo, ki ni po "standarih" pa zapret? Socialni mediji so iz latentnih eksibicionistov naredili odvisneže, ki živijo od všečkov in "exposure", a seveda takšnega, k jim zapaše... In tako, kot se nikogar ne sili buljit v vsebine teh medijev se nikogar ne sili brati in reagirati na odzive nanje...


Če nisi sposoben pisati stvari, za katerimi si pripravljen stati, se lahko mirno pobereš z neta, te ne bo nihče pogrešal.

judoka ::

Gagatronix je izjavil:

Meni ni problem v zivo nekomu reci da je idiot.


Itak. Na netu so vsi najjaci, najlepsi, najpametnejsi, najbolj pogumni.

Bi si pa mislil da malo pazis kdaj in komu to reces ne?

GregiB ::

tikitoki je izjavil:

Če nisi sposoben pisati stvari, za katerimi si pripravljen stati, se lahko mirno pobereš z neta, te ne bo nihče pogrešal.

Vem... lahko... ne bom se šel pa fentat, ker si me kregal...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Gagatronix ::

judoka je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Meni ni problem v zivo nekomu reci da je idiot.


Itak. Na netu so vsi najjaci, najlepsi, najpametnejsi, najbolj pogumni.

Bi si pa mislil da malo pazis kdaj in komu to reces ne?


Resnica ni plenica, pa vseeno marsikomu smrdi.

Kot sem rekel, meni ni problem v zivo idiota oklicati za idiota.

judoka ::

Gagatronix je izjavil:

judoka je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Meni ni problem v zivo nekomu reci da je idiot.


Itak. Na netu so vsi najjaci, najlepsi, najpametnejsi, najbolj pogumni.

Bi si pa mislil da malo pazis kdaj in komu to reces ne?


Resnica ni plenica, pa vseeno marsikomu smrdi.

Kot sem rekel, meni ni problem v zivo idiota oklicati za idiota.


Mhm, se prav v zivo bi me na isti komentar oklical za idiota? Ne glede na to kako zgledam?:))

Gagatronix ::

Vseeno mi je ce si meter 40 bizgec ali dva metra opicnjak. V slednjem primeru bi si se prej prisluzil ta naziv, ker taki ljudje se furajo bolj na svojo visino kot pa pamet.

judoka ::

Gagatronix je izjavil:

Vseeno mi je ce si meter 40 bizgec ali dva metra opicnjak. V slednjem primeru bi si se prej prisluzil ta naziv, ker taki ljudje se furajo bolj na svojo visino kot pa pamet.


lol, majstr z nicemer nisi pokazal pameti v temu dialogu. Samo nasprotno.

fikus_ ::

To je stara fora že kar nekaj let.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

mjtk ::

Poleg strožjih kazni malemu človeku. Naj predvsem ozirom raje regulirajo socialna omrežja - njihovi poslovni modeli dokazano škodijo mladoletnikom:

Gagatronix ::

judoka je izjavil:

Gagatronix je izjavil:

Vseeno mi je ce si meter 40 bizgec ali dva metra opicnjak. V slednjem primeru bi si se prej prisluzil ta naziv, ker taki ljudje se furajo bolj na svojo visino kot pa pamet.


lol, majstr z nicemer nisi pokazal pameti v temu dialogu. Samo nasprotno.


A ti si jo pa ? Padas na moje replike, ki jih nacrtno spisem tko da te triggerajo. :))

antonija ::

Zanimivo... ce sem kadarkoli v ostariji slisal dretje da je nekdo idiot, je skoraj 100% padla vsaj kaksna klofuta, ce ne kaj hujsega. V zivo se ljudje znajo precej bolj racionalno obnasat, sklepam da predvsem zato, ker se zavedajo moznosti polomljenih zob in kosti (i.e. posledic lastnih dejanj in izjav). Iztok Mlakar ima pesmico posveceno tocno taki situaciji in sledecem zaslisanjem pred sodnikom...

Mogoce pa hodim v napacne ostarije, in se danes mularija dejansko na vse pretega znasa nad boomerji, Kareni in ostalimi stereotipi; javno, na glas, brez posledic. Mogoce. Ampak majkemi™ da tega izven interneta ni za opazit.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

driver_x ::

fikus_ je izjavil:

Nasedli ste gruntfürmich-ovi potegavščini. :))
Klik na povezavo vrne vaš uporabniški račun.

Upam, da nisem preveč pokvaril potegavščine.

Lep dan.


Jaz se pa že cel dan sekiram, misleč da sem ga užalil. Ravno sem si hotel ukiniti račun!

xeon ::

Menim, da bi pri nas morali isto. Prav tako kakršnakoli objava imena in priimka nejavne osebe brez njegove privoljenja bi moralo biti strogo kaznovano.

Comandante ::

xeon je izjavil:

Menim, da bi pri nas morali isto. Prav tako kakršnakoli objava imena in priimka nejavne osebe brez njegove privoljenja bi moralo biti strogo kaznovano.

Kar poraja zanimivo vprasanje, kdaj je oseba javna in kdaj ne? Zna biti kar tezko dolocit.

MrStein ::

tikitoki je izjavil:


Če nisi sposoben pisati stvari, za katerimi si pripravljen stati, se lahko mirno pobereš z neta, te ne bo nihče pogrešal.

Večina na spletu je žal takšnih, da niso pripravljeni.
Tudi v skupinah, ki se imajo za "več". Recimo slo-tech. Podmnižica "ve", ki se ima celi za "več od več". Mojstri. Poznavalci. Doktorji. Ko pa jim rečeš "OK, pokaži/dokaži", pa tišina (oziroma izgovori in poskus spremembe teme).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Gregor P ::

driver_x je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Nasedli ste gruntfürmich-ovi potegavščini. :))
Klik na povezavo vrne vaš uporabniški račun.

Upam, da nisem preveč pokvaril potegavščine.

Lep dan.


Jaz se pa že cel dan sekiram, misleč da sem ga užalil. Ravno sem si hotel ukiniti račun!

... jaz sem bil že na ograji nebotičnika :P

Dobra, čestitke:)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

meho7 ::

Si predstavljate, ce bi bila trenutna generacija aktivna na ircu?
Bi verjetno zahajali v svoje safe space kanale :))

Meiniken ::

Trenutna generacija bi ti rekla ok boomer in pognala discord.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Na Japonskem uzakonili stroge kazni za spletne žalitve (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
547788 (6012) opeter
»

Napadi na Sonyjeve storitve se nadaljujejo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
6615863 (13747) zdravcc
»

3DS prihaja februarja

Oddelek: Novice / Igre
63975 (3551) ingo
»

Nintendo predstavil DSi LL

Oddelek: Novice / Konzole
72780 (2063) Miikeeey
»

Dell predstavil Studio One 19

Oddelek: Novice / Grafične kartice
64153 (3244) PaX_MaN

Več podobnih tem