» »

Kopalniški ventilator - timer - vezava

Kopalniški ventilator - timer - vezava

Miko55 ::

Zanima me kako delujejo tile ventilatorji s časovniki. Jasno mi je, da se izklopijo po X časa. Bolj kot to me zanima a je možna uporaba stikala (ali rabi bit tipka), kjer se ob spremembi stanja ventilator vklopi in potem čez neki časa sam izklopi?

Nekje sem zasledil, da recimo časovnik za Airmate Euro potrebuje 20sekund faze, da se potem časovnik upošteva (nisem pa prepričan ali v tem času ventilator deluje).

V glavnem jaz bi imel stikalo, ki ob spremembi stanja ventilator vklopi ali pa tipko ampak, da tipke ni potrebno držat npr. 20sekund.

Je možno to naredit s kako posebno vezavo, elektro materialom ali uporabo kakega dotičnega ventilatorja?

bastadu ::

Kupiš ventilator z vgrajenim tajmerjem, le te ima priklop faze in nule (stalni tok), ter še eno fazo (prekinjeni tok), ki pa vklaplja/izklaplja nekakšen delay tajmer, to fazo povežeš recimo na fazo, ki pride od stikala za luči. In ko ugasneš luč, ventilator še X časa (običajno nastavljivo) po izklopu luči gori ...

Tidule ::

Bolj kot to me zanima a je možna uporaba stikala (ali rabi bit tipka), kjer se ob spremembi stanja ventilator vklopi in potem čez neki časa sam izklopi?

Deluje oboje. V primeru tipke, se bo ventilator pač vklopil in delal X časa (kolikor je nastavljen delay). V primeru stikala, pa bo delal dokler je stikalo prižgano + nastavljen delay.

Nekje sem zasledil, da recimo časovnik za Airmate Euro potrebuje 20sekund faze, da se potem časovnik upošteva (nisem pa prepričan ali v tem času ventilator deluje).
Za konkreten model pojma nimam, ampak osebno takšnega še nisem videl. Praviloma je vezava kot je napisal bastadu, tako da tehničnega razloga zakaj bi moral 20s držat tipko ni, razen če je to kaka specifika proizvajalca. Kar sem jih jaz videl so se vezali kot opisuje bastatu in so delali neodvisno od tega koliko časa je bilo prtisnjeno stikalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

OK.d ::

LPOK.d

Miko55 ::

bastadu je izjavil:

Kupiš ventilator z vgrajenim tajmerjem, le te ima priklop faze in nule (stalni tok), ter še eno fazo (prekinjeni tok), ki pa vklaplja/izklaplja nekakšen delay tajmer, to fazo povežeš recimo na fazo, ki pride od stikala za luči. In ko ugasneš luč, ventilator še X časa (običajno nastavljivo) po izklopu luči gori ...


A je kaka bistvena razlika/omejitev, če bi hoteli imeti ventilator ločen od luči? Torej, da se ventilator vklop le takrat ko se vklopi/pritisne stikalo/tipka za ventilator. Takrat je verjetno vezan zgolj na stikalo za ventilator (plus nula in faza)

Tidule ::

Luč nima veze, opisano je samo najpogostejša oblika vezave v kopalnicah/wcjih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

stensko stikalo za luč z časovnim zamikom izklopa

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
182636 (1184) Ulixes
»

3 fazni motor smer vrtenja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
314362 (2500) Simon22
»

kako priklopiti časovni rele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
246748 (2985) mirator
»

Senzorska svetilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
185157 (2551) umexteacher
»

Enofazni - nevtralni/ozemljitev?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
211859 (1496) Ales77

Več podobnih tem