» »

IPCC: Ukrepati je treba takoj

««
6 / 12
»»

gwtlwesncw ::

pubeci a bo kak piknik? mam rad pečeno papriko in sire...

meso pa tako, bolj sočno, da še malo kaplja...
in da začnem s kostmi tolčt po plehu in v zrak metat in se malo dret poleg...

nekako tako izgleda.. :))

Zgodovina sprememb…

p0f ::

gwtlwesncw je izjavil:

pubeci a bo kak piknik? mam rad pečeno papriko in sire...

meso pa tako, bolj sočno, da še malo kaplja...
in da začnem s kostmi tolčt po plehu in v zrak metat in se malo dret poleg...

nekako tako izgleda.. :))


Kaj loci ljubljancane od zivali? Trojane.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: hruske ()

m0LN4r ::

S hrano se ne igra, pa ce so to kosti, olupki banan ali pa obmetavanje s krompirjem. Namesto, da mlatis s kostjo, naredi iz nje frulico, da bos zaigral zraven, ko se bodo vegani na protestih drli ;)
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Mr.B ::

Daniel je izjavil:

Ti izračuni o porabi vode so namenoma močno pretirani, da bi dosegli nekoliko zastraševalen efekt. Niti najmanj namreč ne upoštevajo vodnega kroga in evaporacije vode iz rastlin in te vode, ki se vrne v ozračje je ogromno. Podatki so pač prilagojeni agendi. Tako kot živina prispeva k segrevanju ozračja, obenem pa se pri tem niti najmanj ne upošteva ves vezan CO2, ki ga rastline kmetijske pridelave (tudi hrana za živali) porabijo za rast. Vse to spada pod kmetijstvo.

Da vse kroži..
Samo govedo ni potrebno napajat… tekom življenjskega cikla do klavnice.
Koliko gnojila in vode je potrebno za intenzivno kmetijstvo ? Ki nebi bilo potrebno, če se nebi jedlo mesa ?
Sedaj pa glede kroženja vode. V Ameriki je kljub tvojemu kroženju potrebno vedno bolj globlje vrtati da se črpa vodo za polja. Še sreča da so v večini teh zemljišč le korporacija.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

p0f ::

m0LN4r je izjavil:

da se hudo obremenjujes z njimi.
Od prevec emocionalnega cloveka, ki ima empaticne odnose do hrane, je povsem normalno, da pretirava v svojem dojemanju stvari.
Clovek bi rekel, da ti ogrozajo obstoj
Ti bi to rekel, pa se kak empaticni kolega.
na glas opozarjati.
No no vidis, kdo je pol glasen in se obremenjuje s cim?

Kje imas ljubezen do ljubezni vsejedcev, ki imajo radi v zelju se kako klobaso? Nisi nic empaticen, ko se naglas deres in jim pametujes o tem kaj ne smejo jesti?

Torej ti se ne obremenjujes, ti si samo glasen, ti samo opozarjaj in ne pametujes, razumem, ampak tvoji nameni so isti ane?


Do tebe pa res nisem empaticen. Empaticen sem do visje razvitih organizmov, recimo do zivali.

Kaj potem, si svoja jetra ze spakiral ali bos vseeno ugotovil, da morda ni cisto cool, ce jih nekomu vzames in se delas, da tako ali tako je samo "hrana"?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

m0LN4r ::

Rastlinojedci pa taki:






Rastlinojedci se tepejo do smrti!
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

p0f ::

m0LN4r je izjavil:

Rastlinojedci se tepejo do smrti!


ROFL, sem spregledal link na youtube v tvojem podpisu. Seveda. Meso, avto in "kvihti". Pa seveda brez zenske. :)) Ne bi mogel bolj upraviciti stereotipa. :))

Kar jej meso. Nocem ti vzeti edinega kar imas. Jetra tudi obdrzi. Si dovolj velik revcek tudi brez tega, vidis sem razvil empatijo do tebe. Pac povej vnaprej, da si en klasicen mentalno nerazvit slovencelj pa se mi bos tudi ti zacel smiliti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

m0LN4r ::

Ko zmanjka idej, pa se gre prepucavat na osebni nivo? Samo vprasanje casa je bilo.

sem spregledal link na youtube v tvojem podpisu
Zakaj ne spregledas rajsi kako agresivni in brezcutni so rastlinojedci, pol pa trupla pustijo za sabo, jih ne uporabijo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

p0f ::

m0LN4r je izjavil:

Ko zmanjka idej, pa se gre prepucavat na osebni nivo? Samo vprasanje casa je bilo.

Ni zmanjkalo idej, s tabo kregat je tako, kot bi invalida na vozicku drkal, da ne zna teci. Kar imej svoje veselje. Bo Darwin opravil s takimi.

Daniel ::

Mr.B je izjavil:

Daniel je izjavil:

Ti izračuni o porabi vode so namenoma močno pretirani, da bi dosegli nekoliko zastraševalen efekt. Niti najmanj namreč ne upoštevajo vodnega kroga in evaporacije vode iz rastlin in te vode, ki se vrne v ozračje je ogromno. Podatki so pač prilagojeni agendi. Tako kot živina prispeva k segrevanju ozračja, obenem pa se pri tem niti najmanj ne upošteva ves vezan CO2, ki ga rastline kmetijske pridelave (tudi hrana za živali) porabijo za rast. Vse to spada pod kmetijstvo.

Da vse kroži..
Samo govedo ni potrebno napajat… tekom življenjskega cikla do klavnice.
Koliko gnojila in vode je potrebno za intenzivno kmetijstvo ? Ki nebi bilo potrebno, če se nebi jedlo mesa ?
Sedaj pa glede kroženja vode. V Ameriki je kljub tvojemu kroženju potrebno vedno bolj globlje vrtati da se črpa vodo za polja. Še sreča da so v večini teh zemljišč le korporacija.


Seveda se ga napaja. Ampak če se že operira z nekimi fiktivnimi številkami se jih pač naj postavi v pravi kontekst. Vode intenzivno kmetijstvo porabi večinoma ravno toliko kot je pade iz neba. Če bi na tej njivi rasla soja, bi porabila isto vode kot koruza. Ali imaš o tem kakšno drugačno logiko? Gnojiti boš pa moral v vsakem primeru, ker tudi stročnice, ki sicer dobro vežejo dušik še zmeraj rabijo fosfor in kalij, pšenica pa še precej dušika.
Razlika je samo tam, kjer se namaka, pa še tam se večinoma zajema voda iz vodotokov, ki bi drugače pač izhlapela iz reke, sedaj pa pač izhlapi iz rastline.

V ameriki (kaliforniji) se pač želijo iti kmetijstvo tam kjer za to ni naravnih danosti in nič drugega. Isto, kot, če bi želel v Dubaju posaditi koruzo... Če padavine ne omogočajo se pač tam ne bo več moglo sejati.

Tudi pri nas bo enkrat morda taka zgodba, da ne bo moč nič pridelati zaradi manjka padavin in potem bomo odvisni od uvoza.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

p0f ::

.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

m0LN4r ::

Seveda bo treba pomanjkanje mesa (ki ga hranijo zivali v sebi skozi hude case) v krajih, kjer zemlja za kaj drugega, kot da se tam pase govedo ni primerno, nadomestiti z necim drugim in se bo tam, kjer se bo lahko pridelovalo marsikaj pridelovalo enako ali vec.

Tudi pri nas bo enkrat morda taka zgodba, da ne bo moč nič pridelati zaradi manjka padavin in potem bomo odvisni od uvoza.
Tudi poplavna obmocja so problem, tam kaj drugega kot travnika ni smiselno imeti in pred poplavami poleti in jeseni se enkrat pokosi za krmo.
Pri pridelovanju raznih zit, pa je itak toliko drugorazrednega in tretjerazrednega, da ga je treba za nekaj porabiti. Ljudje, pa naj bodo to zelenjavarji ali vsejedci v trgovini pac pricakujejo vec, kot pa gnil krompir in kruh iz slabe koruze.
Ni to tako enostavno. Kdor je recimo imel manjso kmetijo za sebe tudi ve, da za krmo par zivali ni treba veliko stvari. Je pa bolj na komot, ce gres in kupis "hrano" namesto, da gres pa pokosis eno kosaro sveze trave za zajce, naberes po tleh par jabk in prebiras gnil krompir za pujse.
Nasi pujsi prakticno jedo samo "visek" pridelanega, ki vec ni glih lep za uzivat in razne olupke, ki jih pac ljudje ne jemo.
Drugo je, ce se pogovarjamo o tekmovalnem velikem kmetovanju, ampak tudi tam ni problema, da bi zmanjkovalo drugorazredne in tretjerazredne robe za krmo, da ostane vec prvorazredne za v trgovino.

p0f je izjavil:

Daniel je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Daniel je izjavil:

Ti izračuni o porabi vode so namenoma močno pretirani, da bi dosegli nekoliko zastraševalen efekt. Niti najmanj namreč ne upoštevajo vodnega kroga in evaporacije vode iz rastlin in te vode, ki se vrne v ozračje je ogromno. Podatki so pač prilagojeni agendi. Tako kot živina prispeva k segrevanju ozračja, obenem pa se pri tem niti najmanj ne upošteva ves vezan CO2, ki ga rastline kmetijske pridelave (tudi hrana za živali) porabijo za rast. Vse to spada pod kmetijstvo.

Da vse kroži..
Samo govedo ni potrebno napajat… tekom življenjskega cikla do klavnice.
Koliko gnojila in vode je potrebno za intenzivno kmetijstvo ? Ki nebi bilo potrebno, če se nebi jedlo mesa ?
Sedaj pa glede kroženja vode. V Ameriki je kljub tvojemu kroženju potrebno vedno bolj globlje vrtati da se črpa vodo za polja. Še sreča da so v večini teh zemljišč le korporacija.


Seveda se ga napaja. Ampak če se že operira z nekimi fiktivnimi številkami se jih pač naj postavi v pravi kontekst. Vode intenzivno kmetijstvo porabi večinoma ravno toliko kot je pade iz neba. Če bi na tej njivi rasla soja, bi porabila isto vode kot koruza. Ali imaš o tem kakšno drugačno logiko? Gnojiti boš pa moral v vsakem primeru, ker tudi stročnice, ki sicer dobro vežejo dušik še zmeraj rabijo fosfor in kalij, pšenica pa še precej dušika.
Razlika je samo tam, kjer se namaka, pa še tam se večinoma zajema voda iz vodotokov, ki bi drugače pač izhlapela iz reke, sedaj pa pač izhlapi iz rastline.

V ameriki (kaliforniji) se pač želijo iti kmetijstvo tam kjer za to ni naravnih danosti in nič drugega. Isto, kot, če bi želel v Dubaju posaditi koruzo... Če padavine ne omogočajo se pač tam ne bo več moglo sejati.

Tudi pri nas bo enkrat morda taka zgodba, da ne bo moč nič pridelati zaradi manjka padavin in potem bomo odvisni od uvoza.


Ignorirajta vodo.

Tole je problem: https://www.forbes.com/sites/samlemonic...
In kaj si se naucil? Da ce bos jedel kot krava, bos prdel kot krava oz. bomo vsi prdeli.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

p0f ::

Daniel je izjavil:

Mr.B je izjavil:

Daniel je izjavil:

Ti izračuni o porabi vode so namenoma močno pretirani, da bi dosegli nekoliko zastraševalen efekt. Niti najmanj namreč ne upoštevajo vodnega kroga in evaporacije vode iz rastlin in te vode, ki se vrne v ozračje je ogromno. Podatki so pač prilagojeni agendi. Tako kot živina prispeva k segrevanju ozračja, obenem pa se pri tem niti najmanj ne upošteva ves vezan CO2, ki ga rastline kmetijske pridelave (tudi hrana za živali) porabijo za rast. Vse to spada pod kmetijstvo.

Da vse kroži..
Samo govedo ni potrebno napajat… tekom življenjskega cikla do klavnice.
Koliko gnojila in vode je potrebno za intenzivno kmetijstvo ? Ki nebi bilo potrebno, če se nebi jedlo mesa ?
Sedaj pa glede kroženja vode. V Ameriki je kljub tvojemu kroženju potrebno vedno bolj globlje vrtati da se črpa vodo za polja. Še sreča da so v večini teh zemljišč le korporacija.


Seveda se ga napaja. Ampak če se že operira z nekimi fiktivnimi številkami se jih pač naj postavi v pravi kontekst. Vode intenzivno kmetijstvo porabi večinoma ravno toliko kot je pade iz neba. Če bi na tej njivi rasla soja, bi porabila isto vode kot koruza. Ali imaš o tem kakšno drugačno logiko? Gnojiti boš pa moral v vsakem primeru, ker tudi stročnice, ki sicer dobro vežejo dušik še zmeraj rabijo fosfor in kalij, pšenica pa še precej dušika.
Razlika je samo tam, kjer se namaka, pa še tam se večinoma zajema voda iz vodotokov, ki bi drugače pač izhlapela iz reke, sedaj pa pač izhlapi iz rastline.

V ameriki (kaliforniji) se pač želijo iti kmetijstvo tam kjer za to ni naravnih danosti in nič drugega. Isto, kot, če bi želel v Dubaju posaditi koruzo... Če padavine ne omogočajo se pač tam ne bo več moglo sejati.

Tudi pri nas bo enkrat morda taka zgodba, da ne bo moč nič pridelati zaradi manjka padavin in potem bomo odvisni od uvoza.


Ignorirajta vodo.

Tole je problem: https://www.pbs.org/newshour/show/cow-b...

Govedoreja povzroci 14.5% toplogrednih plinov (metan je 25x boljsi zadrzevalec toplote kot CO2). Glede na topic, ce se znebimo zivine, smo samo s tem resili 14.5% problema. S tem, da se da ogromna podrocja ozeleniti (rastline uporabljajo CO2), danes pa sluzijo govedoreji. Da sploh ne omenjamo, da lahko na enakem podrocju pridelamo precej vec hrane rastlinskega izvora kot zivalskega: https://ourworldindata.org/land-use-die...

Se raje odpoveste avtomobilom?

Me prav zanima, avto ali meso?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

Ni ravno res, ker gnijoča trava, ki je ne bo nihče pokosil ravnotako sprošča pline škodljive za ozračje. Kaj pa, če bi se recimo raje odpovedal letalskemu in ladijskemu prometu in bomo jedli samo to, kar lahko lokalno pridelamo? Ravno zadnjič sem nekje bral, da iz Ukrajine ali Rusije uvozimo tudi ogromno oreškov... Ali res moramo?

Sicer pa ti navajaš samo koliko plinov govedoreja povzroči, nikjer pa nobene raziskave koliko rastline za živali absorbirajo tega CO2. Enostranske analize, odvisne od naročnika, tako kot pri porabi vode.

p0f ::

Daniel je izjavil:

Ni ravno res, ker gnijoča trava, ki je ne bo nihče pokosil ravnotako sprošča pline škodljive za ozračje. Kaj pa, če bi se recimo raje odpovedal letalskemu in ladijskemu prometu in bomo jedli samo to, kar lahko lokalno pridelamo? Ravno zadnjič sem nekje bral, da iz Ukrajine ali Rusije uvozimo tudi ogromno oreškov... Ali res moramo?

Sicer pa ti navajaš samo koliko plinov govedoreja povzroči, nikjer pa nobene raziskave koliko rastline za živali absorbirajo tega CO2. Enostranske analize, odvisne od naročnika, tako kot pri porabi vode.


https://ourworldindata.org/land-use-die...

Brez veze se gres te fore, to podrocje je ze desetletja zelo dobro raziskano, reja zivali za prehrano je neucinkovita in nesmiselna. Iz vseh zornih kotov. Dejansko gre recimo govedoreja v take absurde, da se sojo goji za namene prehrane goveda, ceprav bi se jo zlahka uporabilo za prehrano ljudi.

Sicer glede lokalne pridelave zelenjave se strinjam, zato naprosam naslednjo vlado, da ukine vse subvencije za nerastlinske proizvode in subvencionira zelenjavo in sadje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

m0LN4r ::

Kaj pa, če bi se recimo raje odpovedal letalskemu in ladijskemu prometu in bomo jedli samo to, kar lahko lokalno pridelamo?
Exactly. Lokalno je edino smiselno. Ne pa na tone zelenjave pozimi in poleti furati gor pa dol po svetu.

If everyone shifted to a plant-based diet we would reduce global land use for agriculture by 75%.
Ja pol bi pa vsi prdeli kot krave, pa se vec bi transportirali zelenjavo in sadje iz poletnih krajev, da zadostimo potrebam.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

Daniel ::

Ko bi ti vedel kako dobro dimljeno klobaso imam doma, bi natančno vedel tudi zakaj je reja smiselna.

Drugače pa je, krasen načrt, vse travniške površine, kjer drugo ne raste, ker je na kamnu zapustimo, da bo lepo gnilo in raslo trnje, na njivico pa si posejmo sojo, fižol in krompir in srečno živimo do konca svojih dni. V končni fazi lahko iz velikih količin fižola pričnemo pridobivati tudi bioplin.

m0LN4r ::

Jaz sem pa nabail pri enemu romunu super suho salamo iz goveda, ki se pase na madzarsko romunskih stepah.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

p0f ::

Daniel je izjavil:

Ko bi ti vedel kako dobro dimljeno klobaso imam doma, bi natančno vedel tudi zakaj je reja smiselna.

Drugače pa je, krasen načrt, vse travniške površine, kjer drugo ne raste, ker je na kamnu zapustimo, da bo lepo gnilo in raslo trnje, na njivico pa si posejmo sojo, fižol in krompir in srečno živimo do konca svojih dni. V končni fazi lahko iz velikih količin fižola pričnemo pridobivati tudi bioplin.


Kot receno, ukiniti je treba vse subvencije za govedorejo, kjer drugo ne raste imajo na voljo koze in ovce, hkrati pa unicimo moznost tam, kjer bi se dalo gojiti rastline gojiti govedo v hlevih in na kmetijskih povrsinah travo in koruzo, ker se kmetu ne da ukvarjati s poljscinami. V osnovi se moramo znebiti krav in prasicev. Pa na nivoju EU uvesti dodatne davke na meso, po vzoru tobacnih izdelkov, skratka davek mora biti 2x+ visji od cene mesa, razliko pa se uporabi za znizanje davka na zelenjavo.

Dvojni pozitiven ucinek, mesojedci bojo jedli manj mesa, kar bo tudi znizalo obremenitev za zdravstveni sistem (od kardiovaskularnih bolezni naprej...). Zelenjava bo gojena lokalno in njena cena bo precej nizja, kmet pa bo se vedno dobil enako vsoto.

Glede zarascanja, bos pa robide gojil, so odlicne in dosegajo visjo ceno kot meso. Btw, kvinoja raste vsepovsod od -5 do +35. Bos tudi na Krasu tezko nasel razmere, ki so hujse kot v Andih.

Poglej zemljo v ozadju:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

m0LN4r ::

SE strinjam, pa se dodajmo omejiti na sezonsko in lokalno. Pozimi pac nema paradajza, razne neavtohnote stvari ala "banane" in vso eksotiko, ki tukaj ne raste brez dodatne energije, trojno obdavciti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Daniel ::

Jaz verjamem, da bi ti marsikaj, tako, da ti predlagam, da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg. Ti boš pač pridelal to, v kar verjameš, jaz pa to, kar trg zahteva od mene. Če bo trg zahteval krompir bo pač krompir, če bo govedina bo pač govedina.

Če bi kdo dejansko upošteval tale tvoj fanatizem pa imamo primer iz kakega leta ali dveh nazaj, ko se je spodbujalo, da se doma posadi čimveč krompirja, kmetje so ga posadili, nato pa je polovica tega zgnila v skladiščih... Pač tvoja teorija in dejanska praksa ne grdo ravno skupaj.

Sicer pa bi te prav rad videl, kako bi ti na recimo bloški planoti, kjer so sami travniki gojil kvinojo... Bodi nam za vzor.

Ah ja, pa zelenjava pridelana v Sloveniji ne bo cenejša, ker pri nas nimamo ravno sužnjev, kot na španskih pokritih tržnicah.

p0f ::

Daniel je izjavil:

Jaz verjamem, da bi ti marsikaj, tako, da ti predlagam, da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg. Ti boš pač pridelal to, v kar verjameš, jaz pa to, kar trg zahteva od mene. Če bo trg zahteval krompir bo pač krompir, če bo govedina bo pač govedina.


No torej problem resen, dvignit DDV na meso za nekajkrat na nivoju EU in ukiniti subvencije ter jih preobraziti v subvencije za zelenjavo. Problem resen.

Oz. najmanj 14.5% problema resenega.

Daniel je izjavil:

da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg.


Rade volje, takoj kupim 10 hektarjev obdelovalne zemlje, ce mi poves kako lahko pridem do nje. In ne za na trg ampak za samooskrbo. Imam iz industrijske avtomatizacije toliko izkusenj, da bom namesto "smart doma" naredil "smart njive". Pa se zaplete, mar ne, priviligiranec. Je treba imeti status kmeta.

https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...

Samo tole se spremeni, da lahko kdorkoli kupi kmetijske povrsine, ce dokaze, da so obdelane (sicer se mu jih odvzame). Ti garantiran, da bi na vsaki skali s pestjo zelje nekaj rastlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

mr_chai ::

Jaz bi na bloški planoti gojil ananase pa lubenice.

p0f ::

mr_chai je izjavil:

Jaz bi na bloški planoti gojil ananase pa lubenice.

Ne. Imas kvinojo. Boginja plodnosti.



Na fucking Triglavu bi rastla. Ves ta bullshit z "blosko planoto" je samo prikrivanje lastne nesposobnosti in lenobe, ker je slovenceljskemu kmetu pac neskoncno lazje gojiti govedo in s tem skodovati celemu planetu in zivalim.

Ostali pa ne moremo do zemlje, da bi se lahko sami zalagali s poljscinami. Kot sem rekel, takoj kupim 10 hektarjev zemlje. Tudi na Blokah, ce mi odstranijo zahteve po statusu kmeta.

In garantiram, da bom imel vec pridelka kot vsi "uveljavljeni" kmetje na tistem podrocju. Zadeva ni "rocket science", moj vrt je prava dzungla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

p0f je izjavil:

Daniel je izjavil:

Jaz verjamem, da bi ti marsikaj, tako, da ti predlagam, da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg. Ti boš pač pridelal to, v kar verjameš, jaz pa to, kar trg zahteva od mene. Če bo trg zahteval krompir bo pač krompir, če bo govedina bo pač govedina.


No torej problem resen, dvignit DDV na meso za nekajkrat na nivoju EU in ukiniti subvencije ter jih preobraziti v subvencije za zelenjavo. Problem resen.

Oz. najmanj 14.5% problema resenega.

Daniel je izjavil:

da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg.


Rade volje, takoj kupim 10 hektarjev obdelovalne zemlje, ce mi poves kako lahko pridem do nje. In ne za na trg ampak za samooskrbo. Imam iz industrijske avtomatizacije toliko izkusenj, da bom namesto "smart doma" naredil "smart njive". Pa se zaplete, mar ne, priviligiranec. Je treba imeti status kmeta.

https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...

Samo tole se spremeni, da lahko kdorkoli kupi kmetijske povrsine, ce dokaze, da so obdelane (sicer se mu jih odvzame). Ti garantiran, da bi na vsaki skali s pestjo zelje nekaj rastlo.


In zakaj se ti čutiš poklicanega, da bi z višjim DDV določal ljudem kaj morajo jesti?

Kmetij za prodajo je na voljo cel kup, ti le iščeš izgovore, da dejansko tega ne bi naredil, ti je predaleč, je predrago ipd. izgovori. Pa ne rabiš biti noben priviligiranec, da to storiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

p0f ::

Daniel je izjavil:

p0f je izjavil:

Daniel je izjavil:

Jaz verjamem, da bi ti marsikaj, tako, da ti predlagam, da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg. Ti boš pač pridelal to, v kar verjameš, jaz pa to, kar trg zahteva od mene. Če bo trg zahteval krompir bo pač krompir, če bo govedina bo pač govedina.


No torej problem resen, dvignit DDV na meso za nekajkrat na nivoju EU in ukiniti subvencije ter jih preobraziti v subvencije za zelenjavo. Problem resen.

Oz. najmanj 14.5% problema resenega.

Daniel je izjavil:

da si nabaviš kakšen hektar njivice in pričneš pridelovati rastlinsko hrano za na trg.


Rade volje, takoj kupim 10 hektarjev obdelovalne zemlje, ce mi poves kako lahko pridem do nje. In ne za na trg ampak za samooskrbo. Imam iz industrijske avtomatizacije toliko izkusenj, da bom namesto "smart doma" naredil "smart njive". Pa se zaplete, mar ne, priviligiranec. Je treba imeti status kmeta.

https://e-uprava.gov.si/podrocja/kmetij...

Samo tole se spremeni, da lahko kdorkoli kupi kmetijske povrsine, ce dokaze, da so obdelane (sicer se mu jih odvzame). Ti garantiran, da bi na vsaki skali s pestjo zelje nekaj rastlo.


In zakaj se ti čutiš poklicanega, da bi z višjim DDV določal ljudem kaj morajo jesti?

Kmetij za prodaho na voljo je cel kup, ti le iščeš izgovore, da dejansko tega ne bi naredil, ti je predaleč, je predrago ipd. izgovori. Pa ne rabiš biti noben priviligiranec, da to storiš.


Ne. Z visjim DDV bomo pomagali ljudem, da prenehajo uporabljati skodljive izdelke (tako kot smo jim pomagali nehati kaditi), iz druge strani pa bomo lenim kmetom dali vzpodbudo, da dejansko zacnejo delati namesto jamrati.

Ne morem kupiti kmetije, sem ze poizkusil, da pridem do statusa kmeta se moram zlomit na pol.

Kar razlozi, kako naj to storim, pa bom. Se mi valja precej denarja na banki, ki bi ga rade volje vrgel v nakup zemljisca.

Seveda ti je preprosto pametovati, ker si se v kmecki druzini rodil in/ali dedoval (kar je edina vsaj za silo preprosta opcija), zdaj mi pa povej, kako to stori clovek s sicer dovolj kapitala, za slovenske razmere fantasticnim mesecnim dohodkom, ampak nobenega stika s kmetijo? Z besedo na dan, bom res vesel, ce najdes karkoli kar ne vsebuje 4 leta studija (ki ga nima skoraj noben "rojen" kmet).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

p0f je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Jaz bi na bloški planoti gojil ananase pa lubenice.

Ne. Imas kvinojo. Boginja plodnosti.



Na fucking Triglavu bi rastla. Ves ta bullshit z "blosko planoto" je samo prikrivanje lastne nesposobnosti in lenobe, ker je slovenceljskemu kmetu pac neskoncno lazje gojiti govedo in s tem skodovati celemu planetu in zivalim.

Ostali pa ne moremo do zemlje, da bi se lahko sami zalagali s poljscinami. Kot sem rekel, takoj kupim 10 hektarjev zemlje. Tudi na Blokah, ce mi odstranijo zahteve po statusu kmeta.

In garantiram, da bom imel vec pridelka kot vsi "uveljavljeni" kmetje na tistem podrocju. Zadeva ni "rocket science", moj vrt je prava dzungla.


Ti očitno še nisi slišal za zakon ponudbe in povpraševanja. Dajmo pridelajmo tone kvinoje in jo potem vrzimo na gnoj, ker je ne rabimo toliko.

p0f ::

Daniel je izjavil:

p0f je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Jaz bi na bloški planoti gojil ananase pa lubenice.

Ne. Imas kvinojo. Boginja plodnosti.



Na fucking Triglavu bi rastla. Ves ta bullshit z "blosko planoto" je samo prikrivanje lastne nesposobnosti in lenobe, ker je slovenceljskemu kmetu pac neskoncno lazje gojiti govedo in s tem skodovati celemu planetu in zivalim.

Ostali pa ne moremo do zemlje, da bi se lahko sami zalagali s poljscinami. Kot sem rekel, takoj kupim 10 hektarjev zemlje. Tudi na Blokah, ce mi odstranijo zahteve po statusu kmeta.

In garantiram, da bom imel vec pridelka kot vsi "uveljavljeni" kmetje na tistem podrocju. Zadeva ni "rocket science", moj vrt je prava dzungla.


Ti očitno še nisi slišal za zakon ponudbe in povpraševanja. Dajmo pridelajmo tone kvinoje in jo potem vrzimo na gnoj, ker je ne rabimo toliko.


Jaz jo rabim kot zamenjavo za riz/testenine/kruh. 500g jo je 2-5 eurov. Pa se testenine bom delal iz nje (sem jih ze, samo po ceni od 2-5 eurov na 500g + delo, s cimer ne mores na trg). Ce dobim zemljisce, naredim proizvodnjo linijo (kot hobi projekt), bistveno bolj okusna od psenice/riza.

Letos jo bom probal vzgojiti na vrtu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

Kako se je lahko Merlak (kripto) vrgel v kmetijstvo in kupil celo farmo (in tudi že prodal), ti pa nič ne moreš... Zagotovo tam kjer se prodaja cela kmetija s hišo vred ni pogoj status kmeta, da lahko kupiš celo kmetijo. Ali imamo kake nove pogoje? Sicer pa o tej omenjeni lenobi bi se dalo razpredati, ker gre spet za pasivno agresijo veganov, ker se svet ne vrti kot želijo... In ki bojda niso agresivni.

p0f ::

Daniel je izjavil:

Kako se je lahko Merlak (kripto) vrgel v kmetijstvo in kupil celo farmo (in tudi že prodal), ti pa nič ne moreš... Zagotovo tam kjer se prodaja cela kmetija s hišo vred ni pogoj status kmeta, da lahko kupiš celo kmetijo. Ali imamo kake nove pogoje? Sicer pa o tej omenjeni lenobi bi se dalo razpredati, ker gre spet za pasivno agresijo veganov, ker se svet ne vrti kot želijo... In ki bojda niso agresivni.


Sem ti povedal. Mescan, brez stikov s kmetijo (sorodstvenih ali drugacnih), brez priznane izobrazbe iz katerekoli smeri povezane z kmetovanjem. Ceprav sem "loaded", ne mislim krsiti zakonodaje (od podkupovanja naprej) ker se mi zdi neeticno (ja tudi davke vse placam in ne fehtarim obrtnikov za "na roko"). Kar razlozi mi kako do statusa kmeta, da lahko kupim kmetijsko zemljisce. Ti bom hvalezen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

Torej recimo tega brez statusa kmeta ne moreš kupiti?

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Sicer pa, zakaj točno bi se morala država vtikati v to kaj bo narod jedel? Aja, za njihovo zdravje gre. Ker tisti, ki bojo jedli kvinojo in krompir bojo živeli so smrti, ostali pa samo do smrti. Zdravstvenega pa v življenju dovolj vplačam, da me bojo porihti, če me že ne bo infarkt.

p0f ::

Daniel je izjavil:

Torej recimo tega brez statusa kmeta ne moreš kupiti?

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Sicer pa, zakaj točno bi se morala država vtikati v to kaj bo narod jedel? Aja, za njihovo zdravje gre. Ker tisti, ki bojo jedli kvinojo in krompir bojo živeli so smrti, ostali pa samo do smrti. Zdravstvenega pa v življenju dovolj vplačam, da me bojo porihti, če me že ne bo infarkt.


Objekt lahko kupim, ce ni klasificiran kot kmetijski, zemljisca, ki je kmetijsko ne morem. Ravno tako ne gozda.

Pa ne mi govoriti "zakaj se drzava vtika". Se vtika. Taka so pravila. Pika.

Kar se mene tice, bi spremenil zakonodajo, da lahko kupi kmetijsko zemljisce kdorkoli se mu sprdne, samo se mu ga v primeru, da na njem ne pridela neke kolicine poljscin (kjer se zaplete pri definiciji, susi,...) , vzame in da na javno drazbo. Grem jutri v nakup.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Daniel ::

Zanimivo. Očitno boš moral uporabiti najem.

Ne, ne vtika se, ti bi rad, da bi se vtikala :D

p0f ::

Daniel je izjavil:

Zanimivo. Očitno boš moral uporabiti najem.

Ne, ne vtika se, ti bi rad, da bi se vtikala :D


Ne ne bom sel v najem. Kmeta bi se sel, kmetavza pa ne. Hocem vse legalno z urejenimi papirji, ne bom se cez 30 let ukvarjal z nekim inspektorjem, ki je dobil trenutek navdiha, po tem, ko sem vrgel 100k v namakalne naprave, senzorje, mreze,... zato pa danes firme tipa Login5 kupujejo zemljo v Vojvodini, da tam izvajajo eksperimente (sem ze tudi o tem razmisljal, samo je voznja prehud zalogaj, hocem nekaj dovolj blizu, da se lahko popoldne odpeljem tja). In se enkrat, zadeva ni za komercialno izkoriscanje, dobim dovolj denarja iz drugih virov, gre za striktno samooskrbo.

Mimogrede, ostali bralci te teme, ce kdo ve, kako se zadevo uredi !!!LEGALNO!!!, se priporocam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

p0f ::

Mimogrede, zakaj primitivci tipa "predlagalo izbris: testis (danes ob 19:11:43)" zahtevajo izbris ne vem, verjetno so preneumni, da bi dojeli, o cem je debata ali morda ne razumejo izraza kmetavz (kmet brez zemlje).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

Zimonem ::

p0f je izjavil:

Daniel je izjavil:

Torej recimo tega brez statusa kmeta ne moreš kupiti?

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Sicer pa, zakaj točno bi se morala država vtikati v to kaj bo narod jedel? Aja, za njihovo zdravje gre. Ker tisti, ki bojo jedli kvinojo in krompir bojo živeli so smrti, ostali pa samo do smrti. Zdravstvenega pa v življenju dovolj vplačam, da me bojo porihti, če me že ne bo infarkt.


Objekt lahko kupim, ce ni klasificiran kot kmetijski, zemljisca, ki je kmetijsko ne morem. Ravno tako ne gozda.

Pa ne mi govoriti "zakaj se drzava vtika". Se vtika. Taka so pravila. Pika.

Kar se mene tice, bi spremenil zakonodajo, da lahko kupi kmetijsko zemljisce kdorkoli se mu sprdne, samo se mu ga v primeru, da na njem ne pridela neke kolicine poljscin (kjer se zaplete pri definiciji, susi,...) , vzame in da na javno drazbo. Grem jutri v nakup.

Seveda lahko kupiš. In odpreš nov MID le vsaj osnove poznavanja kmetovanja moraš pokazati. Za to obstaja NPK. Zaenkrat nisi kmet ampak kmetavz , ki filozofira. In vedno lahko ustanovila podjetje moraš pa imeti ustrezen kader , ki vsaj približno razume kakšne so zahteve za kmetovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Zimonem ::

Daniel je izjavil:

Kako se je lahko Merlak (kripto) vrgel v kmetijstvo in kupil celo farmo (in tudi že prodal), ti pa nič ne moreš... Zagotovo tam kjer se prodaja cela kmetija s hišo vred ni pogoj status kmeta, da lahko kupiš celo kmetijo. Ali imamo kake nove pogoje? Sicer pa o tej omenjeni lenobi bi se dalo razpredati, ker gre spet za pasivno agresijo veganov, ker se svet ne vrti kot želijo... In ki bojda niso agresivni.

Agrogorenska je bila družba z kopico zaposlenih kateri so bili kvalificirani. Zemlje ni kupil ampak je bila v najemu od sklada kmetijskih zemljišč. Ravno tako Štalec , agronomi , veterinarji , štale in govedo. Merlak je bil zgolj lastnim ne pa upravitelj kakorkoli povezan z upravljanjem.

Če si lastnik delnic Krke še ne pomeni da si farmacevt ali mikrobiolog. Za analogijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Daniel ::

Zimonem je izjavil:

Daniel je izjavil:

Kako se je lahko Merlak (kripto) vrgel v kmetijstvo in kupil celo farmo (in tudi že prodal), ti pa nič ne moreš... Zagotovo tam kjer se prodaja cela kmetija s hišo vred ni pogoj status kmeta, da lahko kupiš celo kmetijo. Ali imamo kake nove pogoje? Sicer pa o tej omenjeni lenobi bi se dalo razpredati, ker gre spet za pasivno agresijo veganov, ker se svet ne vrti kot želijo... In ki bojda niso agresivni.

Agrogorenska je bila družba z kopico zaposlenih kateri so bili kvalificirani. Zemlje ni kupil ampak je bila v najemu od sklada kmetijskih zemljišč. Ravno tako Štalec , agronomi , veterinarji , štale in govedo. Merlak je bil zgolj lastnim ne pa upravitelj kakorkoli povezan z upravljanjem.

Če si lastnik delnic Krke še ne pomeni da si farmacevt ali mikrobiolog. Za analogijo.


Razumljivo. Sem si ga že predstavljal na traktorju, takoj, ko se vrne iz jahte :D

Zimonem ::

Jah un ima probleme, da ne more kupit. Pa da so ostali kmetavzarji on bi bil pa kmet....
Ne da se mu pa naredit niti nacionalne poklicne kvalifikacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

Daniel ::

Zimonem je izjavil:

Jah un ima probleme, da ne more kupit. Pa da so ostali kmetavzarji on bi bil pa kmet....
Ne da se mu pa naredit niti nacionalne poklicne kvalifikacije.


Ja, vsaj NPK bo zagotovo rabil in če se poglobimo še v pogoje:

Za pridobitev statusa kmeta mora fizična oseba izpolnjevati enega od naslednjih pogojev:

1. je lastnica, zakupnica oziroma drugačna uporabnica kmetijskega zemljišča, to zemljišče obdeluje sama ali s pomočjo drugih, je za to obdelovanje ustrezno usposobljena in iz kmetijske dejavnosti pridobiva pomemben del dohodka;

2. je družinski član osebe iz prejšnje točke, če opravlja kmetijsko dejavnost na kmetiji kot edino oziroma glavno dejavnost in je za to ustrezno usposobljena;

3. je iz kmetijske dejavnosti na kmetiji pridobivala pomemben del dohodka, pa zaradi starosti ali delovne nezmožnosti ne opravlja kmetijske dejavnosti na kmetiji, če poskrbi za obdelavo kmetijskih zemljišč;

4. da izjavo na zapisnik pri upravni enoti, da bo sama ali s pomočjo drugih obdelovala kmetijska zemljišča, za katera izkaže, da jih bo pridobila, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh zemljiščih pridobivala pomemben del dohodka in izpolnjuje pogoje glede usposobljenosti.


Bi rekel, da bi z NPK pod točko 4 lahko pridobil status. Se pa verjetno tega ni niti lotil, ker je pač lažje parkrat klofniti po tipkovnici in napisati par krepkih čez kmete, ki dejansko nimajo nič z njegovim problemom.

Jaz sem recimo danes bil 2 x 1,5 ure v hlevu, vmes sem večino časa vozil gnoj pred setvijo koruze, danes 1x in včeraj 2x popravljal izposojen trosilec (ker svojega za to količino ne rabim) in pomagal pri kolegu pri porodu krave (težek, z asistenco veterinarja). 20 minut nazaj sem pripeljal še drugi traktor s katerim sem nakladal iz njive. Ampak za njega sem samo len kmet, ki redi govedo - mleko (ker so potrebe na trgu take) namesto, da bi posejal 5 hektarjev kvinoje, 10 krompirja in 10 soje... Realno gledano bi imel manj dela, ampak kdo bo vso to kvinojo in krompir pojedel, če se že sedaj stran meče ker zgnije, posledično je samo dodatna izguba.

Za jutri pa imam takšen urnik, da bi rabil dan dolg 50 ur...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Zimonem ::

Nihče ne pravi , da je kmetijstvo po definiciji donosen posel. Povečini prej nasprotno. Pa še vsem standardom moraš zdostit. Logična imata v Srbiji precej več pesticidov na voljo, kot jih je pa pri nas sploh registriranih. Ampak kmetavz pXX pa vse obvlada.

Lonsarg ::

Kmetijstvo rata donosen posel ko greš na veliko ali pa če greš iskat nišni trg. Vse ostalo vmes je bolj bogo.

Zimonem ::

Lonsarg je izjavil:

Kmetijstvo rata donosen posel ko greš na veliko ali pa če greš iskat nišni trg. Vse ostalo vmes je bolj bogo.
Bitkojnar je za naše razmere kupil relativno veliko zadevo. Paje šla stvar v franžem

p0f ::

Daniel je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Jah un ima probleme, da ne more kupit. Pa da so ostali kmetavzarji on bi bil pa kmet....
Ne da se mu pa naredit niti nacionalne poklicne kvalifikacije.


Ja, vsaj NPK bo zagotovo rabil in če se poglobimo še v pogoje:

Za pridobitev statusa kmeta mora fizična oseba izpolnjevati enega od naslednjih pogojev:

1. je lastnica, zakupnica oziroma drugačna uporabnica kmetijskega zemljišča, to zemljišče obdeluje sama ali s pomočjo drugih, je za to obdelovanje ustrezno usposobljena in iz kmetijske dejavnosti pridobiva pomemben del dohodka;

2. je družinski član osebe iz prejšnje točke, če opravlja kmetijsko dejavnost na kmetiji kot edino oziroma glavno dejavnost in je za to ustrezno usposobljena;

3. je iz kmetijske dejavnosti na kmetiji pridobivala pomemben del dohodka, pa zaradi starosti ali delovne nezmožnosti ne opravlja kmetijske dejavnosti na kmetiji, če poskrbi za obdelavo kmetijskih zemljišč;

4. da izjavo na zapisnik pri upravni enoti, da bo sama ali s pomočjo drugih obdelovala kmetijska zemljišča, za katera izkaže, da jih bo pridobila, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh zemljiščih pridobivala pomemben del dohodka in izpolnjuje pogoje glede usposobljenosti.


Bi rekel, da bi z NPK pod točko 4 lahko pridobil status. Se pa verjetno tega ni niti lotil, ker je pač lažje parkrat klofniti po tipkovnici in napisati par krepkih čez kmete, ki dejansko nimajo nič z njegovim problemom.

Jaz sem recimo danes bil 2 x 1,5 ure v hlevu, vmes sem večino časa vozil gnoj pred setvijo koruze, danes 1x in včeraj 2x popravljal izposojen trosilec (ker svojega za to količino ne rabim) in pomagal pri kolegu pri porodu krave (težek, z asistenco veterinarja). 20 minut nazaj sem pripeljal še drugi traktor s katerim sem nakladal iz njive. Ampak za njega sem samo len kmet, ki redi govedo - mleko (ker so potrebe na trgu take) namesto, da bi posejal 5 hektarjev kvinoje, 10 krompirja in 10 soje... Realno gledano bi imel manj dela, ampak kdo bo vso to kvinojo in krompir pojedel, če se že sedaj stran meče ker zgnije, posledično je samo dodatna izguba.

Za jutri pa imam takšen urnik, da bi rabil dan dolg 50 ur...


Na tole sem ze sam dal link, in napisal, da se ne mislim komercialno ukvarjati s kmetovanjem. Zasluzim pa toliko, da ne bo zadeva nikoli pomemben del mojega dohodka. Ergo tudi 4. odpade.

Za ostalo, pa kot sem povedal, 14.5% toplogrednih plinov izhaja iz naslova zivine, CO2 kupone je treba razsiriti na zivinorejo, ukiniti vse subvencije iz naslova zivinoreje, dvigniti davke na meso in vse pridobljeno usmeriti v gojenje zelenjave.

Glede dodatne izgube, pac imate tezavo, da se greste stvari po kmecko, namesto, da bi spet spravili sistem zadrug v zagon - zadnjic sem se peljal po nemski cesti, na treh poljih sem videl brsticni ohrovt gniti, ga nihce niti pobral ni, verjetno velike trgovske verige niso ponudile ne vem kaksne cene zanj, JAZ bi ga prisel pobrati (ce bi zvedel pravi cas), pa se placal bi zanj. Manj imate moznosti distribucije, bolj boste poljscine puscali po poljih.

Namrec, Merkator (in vsi ostali) se vedno bolj splaca plasirati izdelke, od katerih vec zasluzijo, pa naj si bo to zaradi nacina shranjevanja, gostote,... in zato vam ponujajo visje cene za take izdelke. Je pa dalec od tega, da povprasevanja po zelenjavi ni. Samo do tja ne pridete.

Rade volje kupim zelenjavo od kmeta (in tudi jo, ce le cas dopusca), ne bom pa zanjo placeval 2x toliko kot v trgovini. Bo treba iti malo pogledati na Sicilijo in v Spanijo ter razmisliti kako vse skupaj izvesti brez suzenjske delovne sile namesto, da se kmetuje tako kot pred 200 leti z izjemo traktorjev, ki so samo vedno vecji. Lustu je ocitno uspelo, se pravi se da.

Sicer pa ja, ze poznam kmecko jamranje, ki izhaja iz 100 let vleke subvencij in je zdaj ze medgeneracijsko - za vsako stvar se je treba narediti zrtev in reveza, da drzava se kaksno subvencijo primakne, ali pa ne kupi mrez za sadovnjake in se potem celo leto upa, da pride toca in stolce sadje, da bo krila zavarovalnica (zdaj ne vec) in se ne bo treba ukvarjati s prodajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()

c3p0 ::

Seveda, subvencije za živinorejo so absurd. V nekaterih državah, npr. Islandiji ima meso že bolj realno ceno. HINT: ceneje je kupovat beyong burgerje od mesa.

Drug absurd je to, da supermarketi lahko (morajo?) hrano po poteku mečejo stran.

Lonsarg ::

Dandanes se toliko zapravi za hrano zunaj in dostavo in sladkarije in podobne zadeve da je strosek samih dejanskih hranilnih surovin skoraj zanemarljiv v kontekstu tega koliko zapravimo mesecno za hrano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Daniel ::

p0f je izjavil:

Daniel je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Jah un ima probleme, da ne more kupit. Pa da so ostali kmetavzarji on bi bil pa kmet....
Ne da se mu pa naredit niti nacionalne poklicne kvalifikacije.


Ja, vsaj NPK bo zagotovo rabil in če se poglobimo še v pogoje:

Za pridobitev statusa kmeta mora fizična oseba izpolnjevati enega od naslednjih pogojev:

1. je lastnica, zakupnica oziroma drugačna uporabnica kmetijskega zemljišča, to zemljišče obdeluje sama ali s pomočjo drugih, je za to obdelovanje ustrezno usposobljena in iz kmetijske dejavnosti pridobiva pomemben del dohodka;

2. je družinski član osebe iz prejšnje točke, če opravlja kmetijsko dejavnost na kmetiji kot edino oziroma glavno dejavnost in je za to ustrezno usposobljena;

3. je iz kmetijske dejavnosti na kmetiji pridobivala pomemben del dohodka, pa zaradi starosti ali delovne nezmožnosti ne opravlja kmetijske dejavnosti na kmetiji, če poskrbi za obdelavo kmetijskih zemljišč;

4. da izjavo na zapisnik pri upravni enoti, da bo sama ali s pomočjo drugih obdelovala kmetijska zemljišča, za katera izkaže, da jih bo pridobila, da bo iz kmetijske dejavnosti na teh zemljiščih pridobivala pomemben del dohodka in izpolnjuje pogoje glede usposobljenosti.


Bi rekel, da bi z NPK pod točko 4 lahko pridobil status. Se pa verjetno tega ni niti lotil, ker je pač lažje parkrat klofniti po tipkovnici in napisati par krepkih čez kmete, ki dejansko nimajo nič z njegovim problemom.

Jaz sem recimo danes bil 2 x 1,5 ure v hlevu, vmes sem večino časa vozil gnoj pred setvijo koruze, danes 1x in včeraj 2x popravljal izposojen trosilec (ker svojega za to količino ne rabim) in pomagal pri kolegu pri porodu krave (težek, z asistenco veterinarja). 20 minut nazaj sem pripeljal še drugi traktor s katerim sem nakladal iz njive. Ampak za njega sem samo len kmet, ki redi govedo - mleko (ker so potrebe na trgu take) namesto, da bi posejal 5 hektarjev kvinoje, 10 krompirja in 10 soje... Realno gledano bi imel manj dela, ampak kdo bo vso to kvinojo in krompir pojedel, če se že sedaj stran meče ker zgnije, posledično je samo dodatna izguba.

Za jutri pa imam takšen urnik, da bi rabil dan dolg 50 ur...


Na tole sem ze sam dal link, in napisal, da se ne mislim komercialno ukvarjati s kmetovanjem. Zasluzim pa toliko, da ne bo zadeva nikoli pomemben del mojega dohodka. Ergo tudi 4. odpade.

Za ostalo, pa kot sem povedal, 14.5% toplogrednih plinov izhaja iz naslova zivine, CO2 kupone je treba razsiriti na zivinorejo, ukiniti vse subvencije iz naslova zivinoreje, dvigniti davke na meso in vse pridobljeno usmeriti v gojenje zelenjave.

Glede dodatne izgube, pac imate tezavo, da se greste stvari po kmecko, namesto, da bi spet spravili sistem zadrug v zagon - zadnjic sem se peljal po nemski cesti, na treh poljih sem videl brsticni ohrovt gniti, ga nihce niti pobral ni, verjetno velike trgovske verige niso ponudile ne vem kaksne cene zanj, JAZ bi ga prisel pobrati (ce bi zvedel pravi cas), pa se placal bi zanj. Manj imate moznosti distribucije, bolj boste poljscine puscali po poljih.

Namrec, Merkator (in vsi ostali) se vedno bolj splaca plasirati izdelke, od katerih vec zasluzijo, pa naj si bo to zaradi nacina shranjevanja, gostote,... in zato vam ponujajo visje cene za take izdelke. Je pa dalec od tega, da povprasevanja po zelenjavi ni. Samo do tja ne pridete.

Rade volje kupim zelenjavo od kmeta (in tudi jo, ce le cas dopusca), ne bom pa zanjo placeval 2x toliko kot v trgovini. Bo treba iti malo pogledati na Sicilijo in v Spanijo ter razmisliti kako vse skupaj izvesti brez suzenjske delovne sile namesto, da se kmetuje tako kot pred 200 leti z izjemo traktorjev, ki so samo vedno vecji. Lustu je ocitno uspelo, se pravi se da.

Sicer pa ja, ze poznam kmecko jamranje, ki izhaja iz 100 let vleke subvencij in je zdaj ze medgeneracijsko - za vsako stvar se je treba narediti zrtev in reveza, da drzava se kaksno subvencijo primakne, ali pa ne kupi mrez za sadovnjake in se potem celo leto upa, da pride toca in stolce sadje, da bo krila zavarovalnica (zdaj ne vec) in se ne bo treba ukvarjati s prodajo.


Tole ni spet nič drugega kot samo tvoje jamranje in izogibanje. Lepo sem ti napisal kako prideš do statusa, sedaj si prišel ven že s tem, da nimaš bistvenega dohodka iz tega. Za te parameter te ne bo nihče kontroliral. Ti si čisto po sistemu, bila bi jebena al da ne uđe, torej boš o jamranju drugih res zelo težko sodil. Verjamem pa, da ti gre grozno v nos vse, kar ni po tvojih načelih. Hočeš nočeš imamo na svetu 8 milijard ljudi, ki imajo precej različne okuse. Ti zaradi mene žveči procesirano industrijsko hrano, jaz bom pa tole, kar meni bolj ugaja.

Sistem zadrug je zavožen do temeljev. Vsi vedo kaj bi bilo potrebno ampak se tega nihče ne bo lotil, ker bo potem kakih 1000 novih brezposelnih.

14.5%, res grozno... Verjamem pa, da bi ti z veseljem najprej ukinjal sektorje, ki nate nimajo nobenega vpliva. To je, lahko bi rekli hinavsko okoljevarstvo, ker za svojo rit boš vsekakor poskrbel, da bo še zmeraj lahko oddajala toplogredne pline v nespremenjenih količinah, pa tudi če boš rabil avto samo za to, da si boš šel nekam nabirat gajbico brokolija (večina si je sicer ne bi šla, ker je lažje vzeti s police v Merkatorju).

Tudi dvojno ceno boš kmalu plačal, ker drugega ne boš več dobil, saj se zelenjava ravno tako mora gnojiti, gnojila so pa na 400 - 500 % lanskih cen, gorivo pa sam veš kje je. Kar tolaži se, da bo poceni.

Lušt ja, krasen primer. Kar vsi lako postanemo lušt in imamo ogromne rastlinjake s po možnosti geotermalnim ogrevanjem...

c3p0 je izjavil:

Seveda, subvencije za živinorejo so absurd. V nekaterih državah, npr. Islandiji ima meso že bolj realno ceno. HINT: ceneje je kupovat beyong burgerje od mesa.

Drug absurd je to, da supermarketi lahko (morajo?) hrano po poteku mečejo stran.


Pa ti veš kakšni so pogoji za pridelavo mesa na Islandiji? Tam kaj dosti drugega kot trava ne raste, samo iz trave pa žival zelo počasi raste. Zato je seveda ceneje uvoziti surovine in prodajati beyond industrijsko procesirane zadeve. Važno, da uvoz in transport delata.

Ne vem zakaj Islandci ne posejejo kvinoje, mislim, res se ne znajdejo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

ginekk ::

p0f je izjavil:


Ne. Z visjim DDV bomo pomagali ljudem, da prenehajo uporabljati skodljive izdelke (tako kot smo jim pomagali nehati kaditi), iz druge strani pa bomo lenim kmetom dali vzpodbudo, da dejansko zacnejo delati namesto jamrati.


To si malo kar iz riti potegnil. Beljakovine so koristne, še posebej iz mesa in definitvno jih je premali delež v naši prehrani.
Mnogo prej bi moral ukinit vse kar je iz kompleksnih sladkorjev - to je itak po mojem opažanju 50% hrane s čimer se "zavedni in čuteči" vegani hranijo. Po možnosti še vse 10x procesirano.

energetik ::

Beljakovin v zahodni prehrani vsekakor ni premalo, glede na porabo mesa. Samo spremlja jih preveč cukra.
vires in numeris

p0f ::

Daniel je izjavil:

Tole ni spet nič drugega kot samo tvoje jamranje in izogibanje. Lepo sem ti napisal kako prideš do statusa, sedaj si prišel ven že s tem, da nimaš bistvenega dohodka iz tega. Za te parameter te ne bo nihče kontroliral.


Bullshit. Pac ali me bo kontroliral ali ne je tveganje, ki se ga ne grem. Vem, pa da ste kmetje navajeni delati mimo zakonodaje, od svinjanja podatlnice naprej. Ker ste bogi in revcki in vam je treba skozi prste pogledat in subvencije talat. Sicer nic ne morete. Ker nic ne morete.

Daniel je izjavil:

Ti si čisto po sistemu, bila bi jebena al da ne uđe, torej boš o jamranju drugih res zelo težko sodil. Verjamem pa, da ti gre grozno v nos vse, kar ni po tvojih načelih. Hočeš nočeš imamo na svetu 8 milijard ljudi, ki imajo precej različne okuse. Ti zaradi mene žveči procesirano industrijsko hrano, jaz bom pa tole, kar meni bolj ugaja.


Predvsem si ti en hecen clovecek, v temi o globalnem segrevanju govoris kar tebi bolj ugaja. Veliko srece s tem v prihodnosti, ko ti bo drzava povedala, kaj ti ne sme ugajati in glede na 14.5% toplogrednih plinov, ki izhajajo iz zivinoreje je znak, da lahko zacnes prestrukturirati svoja ugajanja. Ker jih bos slej ko prej moral.

Daniel je izjavil:

Sistem zadrug je zavožen do temeljev. Vsi vedo kaj bi bilo potrebno ampak se tega nihče ne bo lotil, ker bo potem kakih 1000 novih brezposelnih.


Sicer jih bo tudi vsaj toliko.

Daniel je izjavil:

14.5%, res grozno... Verjamem pa, da bi ti z veseljem najprej ukinjal sektorje, ki nate nimajo nobenega vpliva. To je, lahko bi rekli hinavsko okoljevarstvo, ker za svojo rit boš vsekakor poskrbel, da bo še zmeraj lahko oddajala toplogredne pline v nespremenjenih količinah, pa tudi če boš rabil avto samo za to, da si boš šel nekam nabirat gajbico brokolija (večina si je sicer ne bi šla, ker je lažje vzeti s police v Merkatorju).


Ja, seveda, bedakom se zdi tocno tole kar si napisal, ampak v nasem sedanjem okolju je zivinoreja nepotrebna. Gre za preseravanje, ki ga je bilo pred 100 leti neskoncno manj, dela pa konkretno skodo. Ergo, je ena izmed prvih onesnazevalcev, ki bi jih pocasi ukinil, skupaj s termoelektrarnami ipd. Z mojo ritjo se pa ne ukvarjaj, tudi, ce si gay, ti ni na voljo.

Daniel je izjavil:

Tudi dvojno ceno boš kmalu plačal, ker drugega ne boš več dobil, saj se zelenjava ravno tako mora gnojiti, gnojila so pa na 400 - 500 % lanskih cen, gorivo pa sam veš kje je. Kar tolaži se, da bo poceni.


Tukaj bos prej imel tezave ti kot jaz.

Daniel je izjavil:

Lušt ja, krasen primer. Kar vsi lako postanemo lušt in imamo ogromne rastlinjake s po možnosti geotermalnim ogrevanjem...


In seveda se en bullshit, ker ne morem takoj biti ogromen, ne bom niti zacel.

Daniel je izjavil:

Ne vem zakaj Islandci ne posejejo kvinoje, mislim, res se ne znajdejo...

Saj jo imajo posejano in se vedno bolj prijemlje. Ne posejejo pa je iz enakega razloga kot ti. Imajo alternativo, zivinorejo. In tako kot ti jo bojo izgubili, samo oni malo kasneje, ker imajo res posebne okoliscine, ti pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: p0f ()
««
6 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

IPCC: drugi in tretji del poročila o podnebnih spremembah

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
178043 (6358) Truga
»

IPCC: Hitrost globalnega segrevanja manjša, a le po naključju (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
11834876 (24838) NSA Agent

Več podobnih tem