» »

Home Server

Home Server

sterlenejc ::

Pozdravljeni!

Pregledal sem kar nekaj tem, pa nisem našel najboljšega odgovora, zato se obračam še tu, na pomoč raznoraznih strokovnjakov na raznih področjih.

Doma želim postaviti server (imam ogledanega enega starejšega, precej zmogljiv - več kot dovolj za moje potrebe). Namen tega serverja:

1. Kot prvo, naj povem, da imam tako v stanvanju, kjer sem med tednom in doma dinamični IP. Za rešitev tega bom uporabljal (vsaj od začetka) no-ip storitev, saj želim imeti dostop 24/7.
2. Za povezovanje na server, in pa tudi domači računalnik želim uporabljati VPN (mogoče forticlient, v kolikor ne rabim njihovega firewalla - vsaj od začetka ne; drugače poiščem drugo alternativo).

3. Primarno bi se uporabljal kot NAS, pa me zanima, če je to sploh možno, in na kakšen način, da bi bil najbolj učinkovit
4. Ostala uporaba vključuje poganjanje virtualk raznoraznih linux distribucij, MacOS, ter Windows 10/11, od katerih bi dostopal sam in ožji člani družine.
5. Premlevam še opcijo, da bi naredil svoj mail server, ter sčasoma še DNS hostname, s katerim bi se ognil uporabi no-ip programa

O Active directory in domain controlerjih ne vem dovolj, se pa zadeve učim. Prosil bi za kakršenkoli nasvet, opombe oziroma graje, kako bi lažje/boljše dosegel funkcije, ki so naštete zgoraj.

Lep pozdrav

PrimoZ_ ::

Ne razumem čisto kako v to zgodbo paše active directory in zakaj bi ti to rabil ?

Sej po podjetjih je res da precej razširjena zadeva, ampak bi se sam raje vsaj na začetku, posvetil drugim bolj aktualnim tehnologijam. Razen če veš da točno to znanje rabiš.

Tidule ::

O Active directory in domain controlerjih ne vem dovolj, se pa zadeve učim.

IMO za doma tega ne rabiš.

Doma želim postaviti server (imam ogledanega enega starejšega, precej zmogljiv - več kot dovolj za moje potrebe).
Pazi pri teh zadevah, ker znajo bit glasne, požrešne in za sabo privlečejo kup enterprice navlake, ki jo načeloma ne rabiš. HP serverji na primer ti znajo na 100% šopat ventilatorje 24/7, če nimaš notri HPE compatible diskov in podobno. Če nimaš specifičnih in jasnih potreb, ali pa res budget ponudbe, so za osnovni home server čisto navadne potrošniške komponente čisto dovolj.

Za povezovanje na server, in pa tudi domači računalnik želim uporabljati VPN

v bistvu edino pametno, ker rabiš potem imet izpostavljen samo VPN server. OpenVPN in wireguard so tudi čisto solidne opcije.

Primarno bi se uporabljal kot NAS, pa me zanima, če je to sploh možno, in na kakšen način, da bi bil najbolj učinkovit

brez težav. Poglej si TrueNas.

Premlevam še opcijo, da bi naredil svoj mail server,

na to temo je bilo že precej debat. Načeloma gre za eno od stvari, kjer moraš vložit relativno velik input za relativno majhno dodano vrednost. Odvisno od načina kako imaš dodeljene IPje, zna bit nočna mora z black listami. IMO je precej bolj zanimivih selfhosting idej kot tole.

Kar ti bo precej olajšalo življenje je, da imaš znotraj mreže urejen local DNS in seveda reverse proxy, da se ne zafrkavaš s pisanjem ipjev in porti. Poglej NGINX.

Moj setup - kot laika, ki profesionalno nima nič z IT:
VPN
local DNS server - pihole
reverse proxy
NAS kot del backupa(komercialna rešitev)
TruNas - self hosted cloud service (v bistvu nadoemstilo za dropbox, google docs)
Home Assistant
Bitwarden
Open Project
Sonarr
Radarr
Seedbox
pa verjetno sem še kaj pozabil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

styrian ::

Jaz imam doma na računalniku za 100€ (Dell Optiplex SFF) nameščen Ubuntu Desktop LTS, na katerem tečejo potem virtualke s KVM, ki imajo potem razne storitve:

- OpenVPN
- Filesharing preko Sambe
- Backup z restic
- Apache
- NextCloud
- Mediawiki
- WordPress
- Octoprint
- deluge server in web klient (+ flexget)
- SyncThing

sterlenejc ::

Najlepša hvala za odgovore!

Zanima me samo nekaj:

styrian je izjavil:

Jaz imam doma na računalniku za 100€ (Dell Optiplex SFF) nameščen Ubuntu Desktop LTS, na katerem tečejo potem virtualke s KVM, ki imajo potem razne storitve:

- OpenVPN
- Filesharing preko Sambe
- Backup z restic
- Apache
- NextCloud
- Mediawiki
- WordPress
- Octoprint
- deluge server in web klient (+ flexget)
- SyncThing


V kolikor namesto tegqa namestim TrueNAS, ki ima dokaj napredene funkcije za NAS sisteme, ali pa proxmox, ki tudi omogoča virtualke, je to mogoče boljše?

Zanima me še to:



Tidule je izjavil:


Za povezovanje na server, in pa tudi domači računalnik želim uporabljati VPN

v bistvu edino pametno, ker rabiš potem imet izpostavljen samo VPN server. OpenVPN in wireguard so tudi čisto solidne opcije.



Pri tem OpenVPN, potrebujem statični IP ali bo dinamični vredu? To mi potem omogoče povezavo do računalnika s kjerkoli, bi pa vključil opcijo, da je dostop do serverja in osebnega računalnika možen samo z internega omrežja (kar dosežem z vpn oz ko sem na lan/wan)

Karen ::

Jaz sem imel podobno dilemo, pa sem se odločil za NAS (Synology). Od vsega kar si naštel bo še največ težav z virtualkami macos/windows - linux bo šibal v dockerju kot je treba, Winsi pač ne, že zaradi procesorja. Bi moral kar mašino od NASa vzeti da bi tudi to laufalo gor (kak business Synology ali Qnap). Tako, če ti virtualke Win/Mac niso esencialne (ali jih lahko laufaš na domači mašini, tako da greš preko NAS-a do njih), potem bo to to... S serverjem v stanovanju (če to nimaš v kleti)... boš znorel... to ni tako tiho in nepožrešno kot misliš... prosi nekoga znanega ki to ima naj te spusti do enega rack serverja da boš videl kaj je to hrup :-). Skratka, premisli o NAS-u... bistveno ceneje, tiho, ok poraba, vse ostalo kar si napisal bo delalo. Na kakšnem Synology 220+ daš 8gb rama notri, pa lahko v Dockerjih poganjaš boga in pol, itak rabiš primarno za NAS, sam furam doma še VPN, pa mail server, skratka sem imel doma nekoč IBM server (in to v hiši v kleti), pa sem se ga veselo znebil in ga nič ne pogrešam glede na NAS. Torej premisli, če je to res tisto kar rabiš, kakor si zapisal bi rekel da ti bo žal. Ampak saj vem kako je, tudi jaz sem moral "probat", čeprav takrat ni bilo še tako zmogljivih NASov na trgu za normalno ceno.

Tidule ::

Pri tem OpenVPN, potrebujem statični IP ali bo dinamični vredu? To mi potem omogoče povezavo do računalnika s kjerkoli, bi pa vključil opcijo, da je dostop do serverja in osebnega računalnika možen samo z internega omrežja (kar dosežem z vpn oz ko sem na lan/wan)


Če boš imel urejen DDNS potem boš dostopal preko tistega. Če boš hotel dostopat preko IP potem, pa seveda rabiš ažuren IP.

Tidule ::

Karen je izjavil:

Jaz sem imel podobno dilemo, pa sem se odločil za NAS (Synology). Od vsega kar si naštel bo še največ težav z virtualkami macos/windows - linux bo šibal v dockerju kot je treba, Winsi pač ne, že zaradi procesorja. Bi moral kar mašino od NASa vzeti da bi tudi to laufalo gor (kak business Synology ali Qnap). Tako, če ti virtualke Win/Mac niso esencialne (ali jih lahko laufaš na domači mašini, tako da greš preko NAS-a do njih), potem bo to to... S serverjem v stanovanju (če to nimaš v kleti)... boš znorel... to ni tako tiho in nepožrešno kot misliš... prosi nekoga znanega ki to ima naj te spusti do enega rack serverja da boš videl kaj je to hrup :-). Skratka, premisli o NAS-u... bistveno ceneje, tiho, ok poraba, vse ostalo kar si napisal bo delalo. Na kakšnem Synology 220+ daš 8gb rama notri, pa lahko v Dockerjih poganjaš boga in pol, itak rabiš primarno za NAS, sam furam doma še VPN, pa mail server, skratka sem imel doma nekoč IBM server (in to v hiši v kleti), pa sem se ga veselo znebil in ga nič ne pogrešam glede na NAS. Torej premisli, če je to res tisto kar rabiš, kakor si zapisal bi rekel da ti bo žal. Ampak saj vem kako je, tudi jaz sem moral "probat", čeprav takrat ni bilo še tako zmogljivih NASov na trgu za normalno ceno.


Če gledaš Synology potem obvezno vsaj 720+, če so v igri virtualke. Čeprav osebno jaz hrbtenice backupa in pa serverja ne bi mešal. Če si lahko privoščiš je dobro tako kritično infrastrukturo razdelit. Še posebej, če je server primarno postavljen zato, da se učiš in igraš. tudi in general se price performance ne izzide. IMO je ceneje vzet osnoven Synology kot storage v backupu in ločen server za vse ostalo.

Kot že rečeno za domači server ne rabiš strežnikov in enterprice rešitev. Povsem zadostuje tudi povsem potrošniška oprema. Osebno imam raje kak ryzen 1600, kot pa kak 10 let star server, kjer misliš da ti helikopter vzleta vsakič, ko se ventilatorji prižgejo. Enterprise rešitve seveda imajo svoje prednosti ampak je treba dobro premislit, koliko tega dejansko rabiš za igračkanje doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

AmokRun ::

V kolikor namesto tegqa namestim TrueNAS, ki ima dokaj napredene funkcije za NAS sisteme, ali pa proxmox, ki tudi omogoča virtualke, je to mogoče boljše?

Če boš poganjal virtualke si namesti Proxmox (ali kakšen drug hypervisor) in potem v virtualko Truenas.

Tukaj je pa še en seznam free selfhost programov:
https://github.com/awesome-selfhosted/a...

PrimoZ_ ::

Jaz ne bi šel mešat
- random starega HW
- sistem in virtualke za učenje
- NAS z podatki

Za NAS naj si kupi qnap/synology ali namesko zadevo, če je prepričan da rabi recimo ZFS.
Za igranje z virtualkami pa je povsem zadosti neka 4C/8T mašina z 32GB rama. Na taki lahko poganja dovolj VM-jev da simulira večino scenarijev. Za podatke naj si kupi par SSD-jev, niti ni treba da jih ima v RAID, samo naj dela občasni backup na NAS.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domači VPN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
12722963 (8811) Daniel
»

Budget majhen "homelab" strežnik

Oddelek: Strojna oprema
323110 (1360) PARTyZAN
»

varna povezava na NAS na drugi lokaciji

Oddelek: Omrežja in internet
353268 (2295) Saul Goodman
»

LTE internet in wifi ip kamera NASTAVITEV

Oddelek: Omrežja in internet
152151 (1825) okna

Več podobnih tem