» »

Budget majhen "homelab" strežnik

Budget majhen "homelab" strežnik

Rias Gremory ::

Zdravo,

razmišljam o nakupu strežnika, ki bo namenjen učenju (kakšna Linux distribucija), on-line backupu in kot NAS. V prihodnosti verjetno tudi kakšen pi-hole varianta, firewall. Odvisno od tega koliko se mi bo dalo "prčkat".
Tudi če navadim družino na uporabo, računam da bo večino časa sočasno uporabljalo NAS maksimalno 1-2 osebe.

Starejše mašine so bolj požrešne in cenejše, pri novejših pa sklepam da je obratno. Ali je kaj pametnega do 300€ (diski niso vključeni v budget)? Lahko tudi manj seveda.

Hvala
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zimonem ::

Kak nuc. Če imaš še nekje drugje backup.

Lucio ::

Jaz imam točno za ta namen HP Microserver Gen 8 in na neem teče ESXi 7.5 ter par virtual.
Lahko samo priporočam.

Ima iLO za dostop preko mreže tako da postaviš in pozabiš.
Na njem imam XPenology, Pi Hole, Home bridge, HA in še kaj.

Sedaj imaš že Gen 10.

Rias Gremory ::

@Zimonem
Tudi to sem malo pogledal ampak čist pravi NUCi so mi malo majhni če hočem imeti več diskov.
Vendar tudi drugi "barebone" računalniki očitno niso dovolj veliki za 3,5" diske. Tega si malo ogledujem vendar ima prostor samo za 2,5" diske, Barebone ASRock Deskmini X300

@Lucio
Bom preveril, čeprav mi HP ne diši preveč. Hvala.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

klinker ::

Microserver je super zadeva, tudi Z postaje so kr dobre. Jst imam "malega" Z220 SFF ze kr nekaj let in se dela u nulo.

Zimonem ::

Koliko diskovja pa praktično rabiš za eno familjo?

RedDrake ::

Zimonem je izjavil:

Koliko diskovja pa praktično rabiš za eno familjo?

Odvisno kaj počne.
Jaz imam za okoli 5TB fotografij (arhiv za zadnjih ~20 let, s tem da je velika večina 24 in 36MP raw fotk).
Pa sem zelo konzervativen na sprožilcu (za razliko od večine).
Čim so v igri še kakšni videoposnetki, se hitro pogovarjamo o minimalno Raid 5 z 10TB+ kapacitete.
To v NUC ne gre.
Če pa misli gor hraniti dvajset docov in 1000 fotk s telefona, potem pa naj kupi rabljen NUC za 100 EUR.

c3p0 ::

Raid6, če že. Ali Raid5 + dober backup.

Invictus ::

Če so samo fotke in videi, je dolgoročno najceneje kupiti kar NAS...

Tako ali tako bodo najdražji del diski. Je pa fajn, da imaš zadaj kako firmo, ki popravlja buge v softwaru.

Razen če je to learning solution...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Rias Gremory ::

Ja, tudi RAID bom verjetno sčasoma postavil.
Razmišljam, da dam raje malo več in si sestavim lowend mATX kišto, ki bo bolj močna od NUCa vendar tudi bolj požrešna, ali pa kakšno rabljeno kišto. Decisions, decisions.
Gledam tudi: HP Compaq Elite 8200 Intel i5 SFF (i5-2400, 4GB RAM)

@Zimonem
Se nabere, BluRay filmi, lossless audio, arhiviranje raznoraznih stvari.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

RedDrake ::

Ojoj. Takih "proprietary" malih ohišij se izogibaj kot hudič križa.
Recimo, za začetek. Ta stvar omogoča samo 2x 3,5" HDD (za več ni placa). Mogoče lahko s SSDji zgoljufaš in uporabiš kakšne m.2 na 3,5" adapterje (ampak bojo minimalno po 10-20 EUR kos).
Potem za sladko nadaljevanje, stvar ima takšen napajalnik:


Veliko sreče pri iskanju novega, ko ti tole crkne.
In tako dalje.

Če res iščeš majhno porabo in majhno škatlo:
mini itx plata, po možnosti z integriranimi celeroni J3455, J1800, J1900, ... To je vse pasivno ponavadi in VEČ kot dovolj zmogljivo.
Ter neko "kocka" mini itx ohišja.

Je pa tipično to pri nas vse nedobavljivo in je kak geizhals ali amazon tvoj najboljši prijatelj.

Če pa se mudi, potem pa kupiš:
Ploščo z i3 6100t
Mini itx ohišje z možnostjo 4x 3.5" in hkrati 3x 2.5"
Potem pa rabiš še napajalnik ter ram in si "set". Za začetek lahko za ~200 EUR (odvisno od napajalca in rama) dobiš mašino, ki bo kurila več kot pol manj kot tisti i5 2500, imela enako zmogljivost, ter imela možnost dodati notri diskovja kot dreka.

mzakelj ::

Sam sem ravno včeraj zamenjal svoj požrešni dual proc strežnik s A300 od Asrocka v katerem je :
Ryzen 3200G
8gb rama ddr4
1x NVME 256 ( sistem )
2x 2.5 500gb disk za download torrent in drugi za 2 virtualki, drugega ne rabim.
za system pa Proxmox in noter Debian 10 za transmision torrent in enkrat win10 ( za en software ).

pegasus ::

Servethehome pregleduje cel kup malih pcjčkov točno z namenom najti primerne za domač lab: https://www.servethehome.com/introducin...

eno_ime ::

Bom se tukaj vprašal, v drugi temi nisem dobil odgovora.
Gradim mali server, imam že mini Itx "kocka" ohišje, napajalnik, m.2 Nvme SSD, ddr4 ram, 2x HDD.
Kupil bi procesor AMD 4650G, in zdaj potrebujem še eno matično.
Potrebe bi bile miniitx format, m.2 nvme prikljucek, 4x sata.
Če je le možnost, da ima dva m.2 prikljucka, in da nima kaksnih wifijev gor, porabo v idle hočem čim manjšo.

Kaj naj kupim, kaj mi predlagate?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: eno_ime ()

RedDrake ::

To kar želiš, ne obstaja povsem.
Za 4650G rabiš A520, B550 ali X570 chipset. Tole obstaja:
geizhals povezava s pravimi filtri.
WiFi-ju se očitno ne da izognit. (tako in tako imajo skoraj vse mITX plate WiFi gor zadnje čase)
Dva m.2 ni problem, ampak bo plata 200 EUR.

Če se zadovoljiš s švohnejšimi inteli bo šlo brez WiFI (ampak jasno peak perf bo nižji).
Drugače pa od Asrocka X300 ima čisto vse (2x Sata, 2x M.2, Ryzen 4xxxG podpora) kar rabiš. Pa še ohišje je manjše kot vsaka mITX kocka.

eno_ime ::

Asrock X300 lahko daš 2x 2.5"

https://www.amazon.de/ASRock-A520M-ITX-...
Tole sem našel, A520, 100e.

RedDrake ::

No saj, o tem govorim. WiFi boš imel - hočeš nočeš.
Izbire s tvojimi parametri je tako malo da kupi kar najdeš, ne kar ti nekdo priporoča.

l0wc4 ::

Jaz imam HP Microserver Gen 8 / 16 GB RAM / 4x SAS disk za podatke, 1x SSD za sistem. Laufam RHEL / KVM Virtualizacio in Docker. Dela kot urica, imam ILO Advanced licenco. Na drugi identični razen SSD mašini imam VMWare ESXi, ki ga zaženem iz SD kartice - ta server je bolj za delvelopment in testiranja in konverzije virtualizirnih mašin. Na prvi laufam, gitlab server, nextcloud za podatke v dockerjih in potem virtualke za development. Arhive delam na Synology DS 415+. Vmes je HP Swtich, za dostop do neta pa skrbi Netgate in pfSense za WiFi pa je Meraki MR18, ki odlično pokriva celotno stanovanje cca. 80 kvadratov - vse je priključeno na 3 APC UPS-e.

eno_ime ::

Bi kaj pridobil, ce namesto A520 dam B550?

klinker ::

RedDrake je izjavil:

Ojoj. Takih "proprietary" malih ohišij se izogibaj kot hudič križa.
Recimo, za začetek. Ta stvar omogoča samo 2x 3,5" HDD (za več ni placa). Mogoče lahko s SSDji zgoljufaš in uporabiš kakšne m.2 na 3,5" adapterje (ampak bojo minimalno po 10-20 EUR kos).
Potem za sladko nadaljevanje, stvar ima takšen napajalnik:


Veliko sreče pri iskanju novega, ko ti tole crkne.
In tako dalje.

Če res iščeš majhno porabo in majhno škatlo:
mini itx plata, po možnosti z integriranimi celeroni J3455, J1800, J1900, ... To je vse pasivno ponavadi in VEČ kot dovolj zmogljivo.
Ter neko "kocka" mini itx ohišja.

Je pa tipično to pri nas vse nedobavljivo in je kak geizhals ali amazon tvoj najboljši prijatelj.

Če pa se mudi, potem pa kupiš:
Ploščo z i3 6100t
Mini itx ohišje z možnostjo 4x 3.5" in hkrati 3x 2.5"
Potem pa rabiš še napajalnik ter ram in si "set". Za začetek lahko za ~200 EUR (odvisno od napajalca in rama) dobiš mašino, ki bo kurila več kot pol manj kot tisti i5 2500, imela enako zmogljivost, ter imela možnost dodati notri diskovja kot dreka.


No no, imam sam takega, sicer malo novejsi v Z220 izvedbi s Xeonom in 24GB ECC rama.
Delov je po ebay kot listja in trave, za diske pa imas 5,25" enote za 6 2,5" diskov.
Sam sem vzel varjanto za 1x 3,5"+2x 2,5". Zadeva ze 5-6 let deluje vec kot odlicno, pa zelo tiha masinca je.

Rias Gremory ::

Odločil sem se za ASRock J4105 M.
Intel J4105, zraven bom naročil 16GB DDR4 (zasledil sem, da podpira več kot navedenih 8GB RAM-a).
Zdaj moram še PSU izbrat. Verjetno je karkoli dovolj dobro ali?

EDIT:
@pegasus
Hvala, si bom shranil, mogoče mi pride prav. Sem vzel raje nekaj večjega.

@reddrake
Hvala za napisano, sem naročil mATX zadevco. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

brbr21 ::

J4105-ITX mi laufa že dober teden. Super zadeva, poraba 10W, se ne greje pretirano niti ob obremenitvi (max je bil 52°C). Če daš v bližino 12cm ventilator ga bo zeblo. :)

Naročen še dodatek za diske: https://www.amazon.de/QNINE-Controller-...
Žal sem prepozno ujel informacijo, da je možno več kot 8Gb RAMa. Z dodatnimi diski bo TrueNAS z 8Gb verjetno na limitu.

Iščem pa pametno ohišje za več kot 6 diskov. Ta je odličen, samo je omejen na 4 baye.
https://www.inter-tech.de/en/products/i...

RockyS ::

Jaz druga kot Node 304 ne bi gledal, ker je večno https://www.fractal-design.com/products... .

Kaj pa vse laufaš, če lahko poveš? NAS, http, media box, dockerje itd.?

jukoz ::

l0wc4 je izjavil:

Jaz imam HP Microserver Gen 8 / 16 GB RAM / 4x SAS disk za podatke, 1x SSD za sistem. Laufam RHEL / KVM Virtualizacio in Docker. Dela kot urica, imam ILO Advanced licenco. Na drugi identični razen SSD mašini imam VMWare ESXi, ki ga zaženem iz SD kartice - ta server je bolj za delvelopment in testiranja in konverzije virtualizirnih mašin. Na prvi laufam, gitlab server, nextcloud za podatke v dockerjih in potem virtualke za development. Arhive delam na Synology DS 415+. Vmes je HP Swtich, za dostop do neta pa skrbi Netgate in pfSense za WiFi pa je Meraki MR18, ki odlično pokriva celotno stanovanje cca. 80 kvadratov - vse je priključeno na 3 APC UPS-e.



Kere CPUje pa imaš not in koliko elektrike ti žrejo? Maš Xenone?

brbr21 ::

Tale Node 304 ne zgleda slabo, ampak 2,5 diski mi ne dišijo. Rabim vsaj 6x 3,5.

J4105 je bil v osnovi kupljen za HTPC, pa ga malo matra gladkost gibanja slike, zato je dobil domovinsko pravico v obliki NASa. Trenutno TrueNAS, rclone, pihole, torr, +2x VM vsaka po 1,5Gb RAM. Plexa ne poganjam.

RockyS ::

Node 304 omogoča ravno 6x3.5" .
Node 804 še nekaj več.

Rias Gremory ::

Obujam temo, ker je načrt z J4105M splaval po vodi (imam sosednjo temo kjer je vse opisano), v ponedeljek pošljem nazaj.

Predlog kaj naj kupim?
Iščem samo plato + CPU. PSU, RAM, diske, ohišje že imam. Iščem mATX velikost.
ITX velikost mi ne diši, vse ki sem jih do zdaj videl so imele samo 2 SATA priključka, mATX so veliko bolj fleksibilne.

Mika me malo Athlon 3000G (če ga dobim). Za chipset je B450 minimum?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

bobby ::

Glede na to, da je primarna naloga učenje bom sklepam, da NAS in sotalo je sekundarne vloge na začetku, potem malo preveč kompliciraš na napačni strani.
Jaz imam Eno big tower, notri 1151 plato pa 6600t proc, 32GB rama, Truenas je osnova kot NAS in pa v njemu virtualce za igračkanje. In to dvoje na dveh lokacijah.
stroškovno je bilo oboje skupaj 400€.
Kupi navadno plato in vse kar paše zraven, se nauči pa potem kompliciraj z velikostjo plat in ohišij in tako naprej. v glavnem najprej znanje, potem pa zipaj :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

PandaFlow2 ::

c3p0 je izjavil:

Raid6, če že. Ali Raid5 + dober backup.


RAID != backup. RAID5 je pri danasnjih velikosti diskov samomor.

PARTyZAN ::

Saj je napisal RAID5 + backup, ne da je raid backup. Mimogrede, rebuild 10TB poola traja cca 24ur.

Rias Gremory ::

@bobby
Se strinjam, bom kupil kar bom dobil. :)
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

PandaFlow2 ::

PARTyZAN je izjavil:

Saj je napisal RAID5 + backup, ne da je raid backup. Mimogrede, rebuild 10TB poola traja cca 24ur.


In ce ti odleti se en disk med rebuildom, izgubis vse podatke. Ne se hecat, RAID6 je prva pametna opcija za parity-based RAID.

PARTyZAN ::

Ker se zavedaš, da RAID ni backup je vseeno če ti odleti cel array (kar je dost unlikely). Boš pač potegnil podatke iz offsite backupa in mirno nadaljeval z življenjem.

Mimogrede: Synologyjev default setup na večini novejših NASov je SHR, ki je v bistvu RAID5 z LVM.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup mini pc (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
10215786 (6777) Ganon
»

Intel NUC (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
7617876 (6451) Invictus
»

Kateri NAS? (Network Attached Storage) (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Kaj kupiti
19365566 (53997) levaky
»

NAS - samogradnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
9817142 (13383) cekr

Več podobnih tem