» »

Google stopil korak nazaj pri G Suitu

Google stopil korak nazaj pri G Suitu

Slo-Tech - Googlovi napovedi, da bo ukinil brezplačne pakete G Suite, s čimer bi zaobšel obljubo, da bo storitev vedno brezplačna, dokler bo obstajala, je sledil buren odziv javnosti. Ta je Google celo prisilila, da si je nekoliko premislil. Predvsem je podjetje presenetilo število ljudi, ki jih bo sprememba prizadela. Prvi korak bo anketa, ki se je nepričakovano pojavila na spletu in s katero želi Google ugotoviti, koliko ljudi ima G Suite in kako bo sprememba vplivala nanje. Google obljublja, da bodo sodelujoči v anketi v prihodnjih mesecih dobili dodatne informacije, kaj storiti.

Druga pomembna novost pa je možnost prenosa podatkov v brezplačne račune. Sprva je Google napovedal le dve možnosti: plačilo naročnine ali ukinitev računa. V slednjem primeru bi uporabniki s storitvijo Google Takeout sicer lahko prenesli večino podatkov, a bi dobili zgolj lokalne datoteke, ki bi jih bilo težko spremeniti v neko enostavno berljivo obliko. Sedaj pa bo Google ponudil tudi možnost prenosa na brezplačni račun, ki bo sicer terjal izbiro novega imena na domeni google.com (medtem ko je G Suite deloval z lastnimi domenami), a bo vsaj storitev še naprej delovala. Ni še jasno, kdaj bo to možno, a Google obljublja, da pred julijem, ko se G Suite ukine.

64 komentarjev

«
1
2

mrTwelveTrees ::

Očitno ne pustijo prenesti emailov, ker ko naredim nov account (free gmail) naredim uvoz pa zavrne
https://ibb.co/tC2cqCM

Zgodovina sprememb…

Rotty ::

Prvi korak bo anketa, ki se je nepričakovano pojavila na spletu in s katero želi Google ugotoviti, koliko ljudi ima G Suite...

A sami ne vedo?

Mato989 ::

Rotty je izjavil:

Prvi korak bo anketa, ki se je nepričakovano pojavila na spletu in s katero želi Google ugotoviti, koliko ljudi ima G Suite...

A sami ne vedo?



Ja tale je epska... google nam sledi kje smo vse, ne vejo pa koliko ima ljudi kateri paket WTF.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

B_U_R_I ::

Pomojem je blo mišljeno, da ne vejo koliko ljudi jih to uporablja v non-business namene ...

Samael ::

V 15ih letih se je nabralo najbrž milijone accountov, ki so neaktivni (čeprav zadnja leta težijo, da se vsaj 1x na leto prijaviš v račun - ampak dovolj je, če se le en uporabnik v enega mnogih sub-accountov, ni treba, da je to admin), pa domen, vezanih na te legacy račune, ki so že davno pretekle.

Najbrž jih zanima bolj, koliko ljudi ima to zadevo interes obdržati, ne želi pa plačati Google Workspace Business paketa. V tej "anketi" smo jim dali tudi dovoljenje da nas spa... ermm ... obveščajo v zvezi z bodočo Google Workspace ponudbo :)
Samael != Samuel

Mato989 ::

Samael je izjavil:

V 15ih letih se je nabralo najbrž milijone accountov, ki so neaktivni (čeprav zadnja leta težijo, da se vsaj 1x na leto prijaviš v račun - ampak dovolj je, če se le en uporabnik v enega mnogih sub-accountov, ni treba, da je to admin), pa domen, vezanih na te legacy račune, ki so že davno pretekle.

Najbrž jih zanima bolj, koliko ljudi ima to zadevo interes obdržati, ne želi pa plačati Google Workspace Business paketa. V tej "anketi" smo jim dali tudi dovoljenje da nas spa... ermm ... obveščajo v zvezi z bodočo Google Workspace ponudbo :)



Hočeš rečt da je Google nesposoben to pogledat v svojih logih??? Da rabijo za to anketo? Pol so pa res neumni ali pa se samo delajo neumne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Samael ::

Pa si ti to "anketo" sploh videl? :)

Da, najbrž ne morejo vedeti ne s pomočjo logov, ne s kristalno kroglo, koliko ljudi bo odpisalo in izkazalo interes obdržati legacy račun pod potencialno ugodnejšimi pogoji, kot je Business paket.
V bistvu ni ravno anketa. Samo obkljukaš, če uporabljaš acc za business ali osebno rabo, pa nekaj v smislu, da pripravljajo ponudbo, ki ni poslovnega značaja in če želiš, da te o tem obveščajo.

I use my G Suite Legacy Free edition account *
For personal use or to manage my family
To manage a business
For both
Other


Do you agree to receive additional communications from Google about your G Suite legacy free edition account? *
If you select No, you will not receive tailored updates and special offers regarding your G Suite legacy free edition.
Samael != Samuel

_Denny_ ::

Hja, prepozno, domena je že deseti dan pri MS. Lahko grejo zaradi mene čez cel "ma sej smo se samo malo hejcali nooo!!11!" in jim ne premaknem nazaj, ker jim preprosto ni za zaupati, da se kaj podobnega ne zgodi v prihodnje. Pri Googlu niso varne niti plačljive zadeve...spomnimo se, kako so pred leti iz danes na jutri ukinili support za neke smart home stvari in so potem bili uporabniki prisiljeni kupiti nove.

Drugače pa, če še kdo dvomi v prenos na Outlook - sam sem kar zadovoljen. Stvar se obnaša točno kot se mora po IMAP standardu, ne kot pri Googlu, ki si ga je razlagal prosto po Prešernu (če kdo pogreša tako obnašanje si lahko naredi Rule s "Condition - Apply to all messages" in "Action - Copy to Archive", ki čisto vsak email takoj po prejemu kopira v arhivsko mapo). Glede sinhronizacije in ostalega je tudi čisto vse vsaj 10x hitreje in bolj odzivno kot pri Googlu; nič več Thunderbirdovih server connection errorjev (to si dobil tudi, če si s puščicami prehitro listal po neprebranih emailih v Inboxu), nešteto klikov na Get Messages in poganjanja MultiXpunge addona, ko si 100+ mailov označil kot izbrisane in nikakor niso hoteli izginiti iz Inboxa. Čisto vse se zgodi takoj kot pri manipulaciji z lokalnimi mapami.
Ok, sta pa tudi dve pomanjkljivosti - pomanjkanje nekaterih varnostnih mehanizmov (DKIM, DMARC) in slabša spam lista. Pri prvi je nekako razumljivo, da MS ne more imeti vsega v Personal/Family, ker potem noben ne bi plačeval Business in itak večina normalnih uporabnikov ne ve kaj je to. Pri drugi se pač pozna, da Outlook nima 1,5+ milijardne uporabniške baze kot GMail, ki bi pridno klikala na "Report spam" in "Not spam"; ga bomo pač primerno zdresirali kot smo leta nazaj GMail. Tu je moj trenutni seznam "not spam" email naslovov, če mogoče kdo rabi.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

styrian ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Očitno ne pustijo prenesti emailov, ker ko naredim nov account (free gmail) naredim uvoz pa zavrne
https://ibb.co/tC2cqCM


To tudi meni ni delalo. Poizkusi na Workspace računu vklopiti dostop za manj varne aplikacije, če še vedno ne gre, pa sinhroniziraj ročno z imapsync.

Furbo ::

_Denny_ je izjavil:

Hja, prepozno, domena je že deseti dan pri MS. Lahko grejo zaradi mene čez cel "ma sej smo se samo malo hejcali nooo!!11!" in jim ne premaknem nazaj, ker jim preprosto ni za zaupati, da se kaj podobnega ne zgodi v prihodnje. Pri Googlu niso varne niti plačljive zadeve...spomnimo se, kako so pred leti iz danes na jutri ukinili support za neke smart home stvari in so potem bili uporabniki prisiljeni kupiti nove.

A MS pomeni microsoft? Točno isti sestavek bi lahko spesnil zanje. :)):))
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Phantomeye ::

Jst dejansko gsuite uporabljam zato, da imam gor svojo domeno, ampak vso pošto preusmerjam na svoj @gmail.com račun. Predvsem zato, ker je moj gmail starejši in ma en kup legacy stvari, ki sem jih uporabljal (zdaj sicer ne več, ampak navada ostaja). In potem tudi preko @gmail računa pošiljam pošto z mojim domenskim emailom.

Tako, da meni gre za osebno domeno, gor pa itak nič nimam. Tko, da sklepam, da za moj namen obstajajo alternative.


No, pa to, da lahko ustvarim 2000 sub accountov z enim csv fajlom :D

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Google je malo potestiral trg in se sedaj malenkost umaknil. Ampak začasno.

Tisti, ki ste šli h Microsoftu - mislite, da je Microsoft pa tako dober, da vam daje vse zastonj?

Zadeve na koncu plačate - tako ali drugače.

Tisti seznam, ki ga je nekdo objavil je pa tak joke, da res ni. Sploh pa je glede spama potreben drugačen pristop.

Ja, bo pač še več takega jokcanja: https://www.monitor.si/clanek/uvodnik-u...
(kot zanimivost: avtor tega prispevka je v preteklosti zagovarjal oblake)

Na koncu boste ali brez oz. z zelo omejeno storitvijo, ali pa boste plačevali. Ne glede na to, koliko boste jokali. No, v resnici bo večina plačevala. In to se vam bo zdelo normalno. Kot se vam zdi normalno, da plačujete za mobilni telefon.
sudo poweroff

_Denny_ ::

poweroff je izjavil:

Tisti, ki ste šli h Microsoftu - mislite, da je Microsoft pa tako dober, da vam daje vse zastonj?

K MS smo šli kar na plačljivo verzijo.

Je kar razlika, če imaš za isto ceno na leto izbiro med MS paketom z Officom, 1TB Onedrive, 1h premium Skypa/mesec, 50GB Outlooka brez reklam in email z lastno domeno ali pa Googlovim vse (z reklamami vred) kar dobijo GMail uporabniki zastonj in email z lastno domeno.

@Furbo: Imam 3 retro mašine z Win 95, 98SE in XP, ki še vedno delujejo. Žal ne moreš reči isto za kak Google+, iGoogle, Google Video ali pa Goo.gl link shortener, če omenim samo te, ki sem jih sam uporabljal. Še zanimivost - s 25 let starim Win98 in novejšim browserjem lahko grem normalno na internet, več kot pol mlajši Android 2.3 s katerimkoli browserjem mi pa pol strani sploh ne odpre.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

McNato ::

Microsoft ponuja tudi Exchange Online za 3,40 EUR na uporabnika. Za tiste ki potrebujemo samo e-pošto je povsem dovolj.

https://www.microsoft.com/sl-si/microso...

Samael ::

Z eno domeno sem testno migriral na mailbox.org (paket za 3 eur / mesečno oz. 30 eur / letno) in je prvi vtis precej vzpodbuden. (obstaja tudi 30 dnevni trial period - če koga zanima, vendar z nekoliko omejenim naborom funkcij).

V ožjem izboru so bili še: tutanota (DE) in runbox (norway), v širšem pa tudi cenovno ugodnejša infomaniak (swiss), inbox.eu (LT). Prvi trije (mailbox, tutanota, runbox) slovijo kot ene boljših v poslu, nekako v rangu protonmaila. Tudi, kar se tiče varnosti in zasebnosti. Predvsem pa si želim izbrati ponudnika, ki daje vsaj približno vtis, da ve kaj dela in ne bo v naslednjih nekaj letih poniknil.
Pri ik.me (infomaniaku - bedno ime, vem... vendar niso tako zelo povsem neznani, menda so eno večjih IT podjetij v švici z lastnim datacentrom) je videti, kot da lahko pod account (paket stane 1.5 eur / mesečno) dodaš 5 uporabnikov, ni omejena kvota (kar ni nujno ok, ane @Ales? :) - vendar v to nisem prepričan (bo še za raziskati).

Izbrani mailbox.org paket ima 10GB prostora za mail + 5GB cloud prostora. Vsi standardni bombončki (kolendar, imenik, drive, tasks, spredsheed, video konferenca...)
Opcij je malo morje - z izjemo nekaj osnovnih nastavitev in dodajanja domene (MX, SPF, DMARC...) se nisem prebil niti čez tretjino vsega, je pa interface dokaj clean, očem prijeten.

V account lahko dodaš 25 in/out aliasov na @mailbox.org in 50 in/out aliasov na tvoje @lastne domene. Domen dodaš lahko toliko kot je aliasov. Alias mail lahko dodaš kot primarnega. In za ostale opcijsko kreiraš lastne mape (da ne pristane vse v inboxu).
Seveda pa je v sklopu omenjenega paketa account ne glede na dodano število domen omejen na enega uporabnika. Če dodaš dodaten paket, lahko uporabiš že dodane domene prvega.

Z maili poslanimi pod aliasom @mailbox.org ni težav, mi pa tisti z mojo lastno domeno pri hotmailu končajo v junk folder (v gmail prispejo brez težav v inbox).
Predvidevam da zato, ker mora DNS host (dns.he.net), ki ga uporabljam, na svoji strani še urediti DKIM record za domeno. No, vsaj mislim, da je bi znal biti problem tu. SPF in DMARC zapisa sta ok, mail-tester.com pokaže 9/10 na račun DKIM-a, spamassassin filter pokaže vse ok.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

krempelj ::

poweroff je izjavil:

Ja, bo pač še več takega jokcanja: https://www.monitor.si/clanek/uvodnik-u...
(kot zanimivost: avtor tega prispevka je v preteklosti zagovarjal oblake)


Ja, veliko ljudi se je svercalo na googlovo znanje, namesto, da bi si ustvarili svojega, zdaj je pocasi prislo ze tako dalec, da brez neke cloud infrastrukture nihce vec ne zna nic narediti sam, boh ne daj si postavit server (zdaj se bo oglasilo tistih 5, ki to znajo, pa se jim ne da... 3... 2... 1...), in prisel je cas, da se zadeve monetizirajo in tudi dvignejo cene.

Tole je bil sele zacetek, google je ugotovil, da bi ga zaenkrat zapustilo se prevec uporabnikov, se je potegnil nazaj in bo naslednje leto spet poizkusil ali pa pocasi omejeval featurje na zastonj accountih. Vmes pa bojo zagovorniki clouda znali se malo manj in morda bo takrat pravi moment.

Vendor lockin.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

_Denny_ ::

Pri emailu ti v 2022 znanje za postavitev svojega serverja ne pomaga čisto nič. Lahko sicer poskusiš, a potem hitro ugotoviš kako si že po defaultu blacklistan in gredo tvoji maili vsepovsod direktno v spam ali pa jih prejemnikovi strežniki zavračajo. Lahko seveda prosjačiš, da te odstranijo, a večina kar ignorira ali pa za to zahtevajo absurdne zneske.

Seveda je opcija najem VPS ali dedicated serverja pri katerem od nešteto ponudnikov, a tudi kar nekaj teh (tudi že 10+ let uveljavljenih) ima cel IP range na vsaj eni blacklisti. Na koncu potem ugotoviš, da je za najmanj živciranja (in porabljenega denarja) vseeno boljše plačati enemu izmed "tavelikih".
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

krempelj ::

_Denny_ je izjavil:

Pri emailu ti v 2022 znanje za postavitev svojega serverja ne pomaga čisto nič. Lahko sicer poskusiš, a potem hitro ugotoviš kako si že po defaultu blacklistan in gredo tvoji maili vsepovsod direktno v spam ali pa jih prejemnikovi strežniki zavračajo. Lahko seveda prosjačiš, da te odstranijo, a večina kar ignorira ali pa za to zahtevajo absurdne zneske.

Seveda je opcija najem VPS ali dedicated serverja pri katerem od nešteto ponudnikov, a tudi kar nekaj teh (tudi že 10+ let uveljavljenih) ima cel IP range na vsaj eni blacklisti. Na koncu potem ugotoviš, da je za najmanj živciranja (in porabljenega denarja) vseeno boljše plačati enemu izmed "tavelikih".


Ti govoris to cloveku, ki ima doma svoj mail server 15 let, da se ne da mail serverja postaviti doma? Ne biti smesen prosim te.

Dejansko je danes precej preprosteje ocistiti staticen ip nesnage kot nekoc, kontaktiras vzdrzevalca black liste na kateri je pristal, mu pojasnis, da si dobil zasvinjan ip in v dnevu ali dveh te umaknejo (kar se mi je zgodilo, ko sem sel na drug ISP).

Moji maili ne pristanejo v nobenem spamu, se najvecji problem je google, ki serje s svojim machine learningom, ampak po tem, ko te dva naslovnika dasta nekajkrat iz kosa nehajo srati tudi oni. Moras imeti pa obvezno urejen reverse resolve, ker to gre pa pri googlu direkt v smeti, verjetno zato, ker je to v ZDA neizvedljivo na navadni ISP pogodbi. Samo nismo v ZDA.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Samael ::

poweroff je izjavil:



Ja, bo pač še več takega jokcanja: https://www.monitor.si/clanek/uvodnik-u...


Po drugi strani pa bo tudi več moraliziranja in pokroviteljskega trkanja po prsih tisti, ki v nizu slabih odločitev v življenju, nekako pred 15imi leti niste naredili še ene in kot primarni mail na katerega se je čez čas vezalo vedno več storitev (napr. Android Market, pozneje Play Store nakupi, itd...) začeli uporabljati gmail, ane :)

Saj v osnovi primarna uporaba g suite (takrat se je imenoval še Google Apps) servisa ni bilo nič drugega kot glorified gmail pod lastno domeno, kjer osnovna ideja takrat, za email uporabiti lastno personalizirano domeno, ki omogoča lažjo migracijo mail naslova, ni bila napačna.
Problem je nastal, da se je skozi leta na ta google račun (pa naj bo g suite ali navaden gmail) vezalo vedno več stvari (g suite kreiranje personaliziranega emaila za celo družino, google play store account, google music premium, itd...) ki pa migracijo resnično oteži.
Pravijo, da ni zastonj kosila, ampak saj pri običajnem gmailu, hotmailu, yahooju, ipd ... ni nič drugače. In to ni od danes. Se vleče že več kot desetletje, ko je bil internet še nekoliko drugačen.
Nikar ne reci, da ti nisi imel nikoli v življenju android telefona. Vprašanje je samo, če si v play storu kdaj tudi kakšno aplikacijo, igro, ipd ... kupil (in je posledično licenca le te zdaj vezana na tisti gmail/google račun) ali ne. Ipd.

Kar želim povedati je, da je z današnje prespektive lahko biti pameten. Sploh, če si recimo nekoliko bolj nadpovprečno računalniško savvy. Da pa se za uporabnike neke spletne storitve marsikaj tega vleče, je rezultat odločitev 15ih in več let nazaj, ko je bilo marsikaj še v povojih, ko tudi mogoče nismo poznali, znali boljšega in podobno.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

krempelj ::

Samael je izjavil:


Kar želim povedati je, da je z današnje prespektive lahko biti pameten. Sploh, če si recimo nekoliko bolj nadpovprečno računalniško savvy. Da pa se za uporabnike neke spletne storitve marsikaj tega vleče, je rezultat odločitev 15ih in več let nazaj, ko je bilo marsikaj še v povojih, ko tudi mogoče nismo poznali, znali boljšega in podobno.


Jaz sem bil pameten ze 20 let nazaj, ko sem tocno na slo-techu razlagal kaj se bo zgodilo, pred 15 sem si postavil svoj mail server (menjava sluzbe pac). In celotno infrastrukturo, ne uporabljam nicesar 3rd party, ne storaga, ne mailov, ne synca, ne androida. Zdaj pa sem lahko se bolj pameten in z zvenom v glasu recem: "sem vam rekel".

Zaradi mene lahko jutri vsi cloudi navijejo cene za vse storitve za 1000x. Stalo me bo tocno toliko kot zdaj in razen tega, vem kako vse skupaj deluje. Vi pa iz generacijo v generacijo manj.

Mimogrede, 15+ let nazaj ni bilo nic "v povojih", vse to je ze obstajalo. V tem casu se je samo probalo prepakirati ze obstojece tehnologije v webshitovske z namenom onemogociti navadnemu uporabniku, da ne placuje.

Mimogrede, ce bi radi zvedeli kaj o vendor lockinu si poglejte IBM in Lotus, kjer so vam za drobiz spravili celotno infrastrukturo na njihovo resitev, potem pa cez nekaj let navili ceno. Ali pa mainframe. In tocno tja drvite.

Btw, kolikor vem je Matthai tudi v celoti samogostovan.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Samael ::

Ti si bil prav gotovo pameten že v zibelki, ampak kaj čemo mi navadni smrtniki zdaj... :)

krempelj je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

Pri emailu ti v 2022 znanje za postavitev svojega serverja ne pomaga čisto nič. Lahko sicer poskusiš, a potem hitro ugotoviš kako si že po defaultu blacklistan in gredo tvoji maili vsepovsod direktno v spam ali pa jih prejemnikovi strežniki zavračajo. Lahko seveda prosjačiš, da te odstranijo, a večina kar ignorira ali pa za to zahtevajo absurdne zneske.

Seveda je opcija najem VPS ali dedicated serverja pri katerem od nešteto ponudnikov, a tudi kar nekaj teh (tudi že 10+ let uveljavljenih) ima cel IP range na vsaj eni blacklisti. Na koncu potem ugotoviš, da je za najmanj živciranja (in porabljenega denarja) vseeno boljše plačati enemu izmed "tavelikih".


Ti govoris to cloveku, ki ima doma svoj mail server 15 let, da se ne da mail serverja postaviti doma? Ne biti smesen prosim te.

Dejansko je danes precej preprosteje ocistiti staticen ip nesnage kot nekoc, kontaktiras vzdrzevalca black liste na kateri je pristal, mu pojasnis, da si dobil zasvinjan ip in v dnevu ali dveh te umaknejo (kar se mi je zgodilo, ko sem sel na drug ISP).

Moji maili ne pristanejo v nobenem spamu, se najvecji problem je google, ki serje s svojim machine learningom, ampak po tem, ko te dva naslovnika dasta nekajkrat iz kosa nehajo srati tudi oni. Moras imeti pa obvezno urejen reverse resolve, ker to gre pa pri googlu direkt v smeti, verjetno zato, ker je to v ZDA neizvedljivo na navadni ISP pogodbi. Samo nismo v ZDA.


Jaz sem imel tudi lastni mail server (sicer na VPS-ju, ne doma) nekaj let in se ne grem več tega. Za nobeno ceno. Ni vredno časa, živcev ... In tole "kontaktiras vzdrzevalca black liste na kateri je pristal, mu pojasnis, da si dobil zasvinjan ip in v dnevu ali dveh te umaknejo" je navadno bullshitanje. Že delistanje z enega spamhausa je lahko nočna mora, pa da potem niti ne omenjam vseh manjših blacklist, ki želijo na tebi zaslužiti. Pa tistih, ki niti odgovorijo ne. Pa tistih, ki blacklistajo cele subnete, kjer ti nisi noben faktor. Itd...
Pa ne me zdaj narobe razumeti. Če se ti da, če imaš voljo ... ja, zakaj pa ne. In prav mogoče, da si se v tem času skrbi in vzdrževanja in zajebancije s svojim mailserverjem (ali pa ga preprosto ne uporabljaš za primarni mail?) res izuril, ter hkrati jemlješ težave v zakup kot samoumevne. Ampak glej, ne pa tu glumiti, poenostavljati, kako dejansko vse skupaj ni nobeno delo, bla bla ... in ljudi zavajati. Je delo in je pogosto en velik pain in the ass lavfati lastni mailserver.

Sicer pa glej, to je moje lastno menje, ki bazira na mojih lastni osebnih izkušnjah. Če tega ne boš mogel premleti, pa se hkrati iz kroga v krog trudil dokazovati, kako je tvoj daljši od ostalih ... pa po drugi strani tvoj problem, kjer ne mislim sodelovati, tako da lep dan še naprej.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

krempelj ::

Samael je izjavil:


Jaz sem imel tudi lastni mail server nekaj let in se ne grem več tega. Za nobeno ceno. Ni vredno časa, živcev ... In tole "kontaktiras vzdrzevalca black liste na kateri je pristal, mu pojasnis, da si dobil zasvinjan ip in v dnevu ali dveh te umaknejo" je navadno bullshitanje. Že delistanje z enega spamhausa je lahko nočna mora, pa da potem niti ne omenjam vseh manjših blacklist, ki želijo na tebi zaslužiti. Pa tistih, ki niti odgovorijo ne. Pa tistih, ki blacklistajo cele subnete, kjer ti nisi noben faktor. Itd...
Pa ne me zdaj narobe razumeti. Če se ti da, če imaš voljo ... ja, zakaj pa ne. In prav mogoče, da si se v tem času skrbi in vzdrževanja in zajebancije s svojim mailserverjem (ali pa ga preprosto ne uporabljaš za primarni mail?) res izuril, ter hkrati jemljše težave kot samoumevne. Ampak glej, ne pa tu glumiti, poenostavljati, kako dejansko vse skupaj ni nobeno delo, bla bla ... in ljudi zavajati. Je delo in je pogosto en velik pain in the ass lavfati lastni mailserver.

Sicer pa glej, to je moje lastno menje, ki bazira na mojih lastni osebnih izkušnjah. Če tega ne boš mogel premleti, pa se hkrati iz kroga v krog trudil dokazovati, kako je tvoj daljši od ostalih ... pa po drugi strani tvoj problem, tako da lep dan še naprej.


Ja, to je tvoje mnenje izpred desetletij. Ni vec tako, skupaj s splosno idiokracijo nihce vec ne zna vzdrzevati lastnih list in se zato zanasajo na public liste, ki imajo zaradi tega vec navala in so vajene teh opravil.

Druga zadeva, ki je pripomogla je spamassassin in rspamd. Oba sta postala tako ucinkovita, da dejansko drugega kot public blackliste ne rabis vec. Ne pride nic skozi.

Od vseh "storitev", ki laufajo pri meni doma je email streznik zadeva, ki zahteva najmanj dela. Seveda pa ne gonim 2000 userjev od katerih jih 100 instalira karkoli se da downloadat. Ampak za vse domace in nekaj prijateljev je vec kot dovolj.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

krempelj ::

Aja spregleda... VPS. Pozabi. Vse kar ti bo kot malemu uporabniku stroskovno ugodno, je ugodno tudi spammerjem, ki vzporedno s tvojim serverjem posiljajo spam iz istega ranga in ti jih tudi ne bojo odblokirani, ker ima isti ip lahko naslednji dan spammer. Glede tega pa verjamem, da imas cele range blokirane. Doma ga postavi na t-2 ali siol omrezju. Se enkrat, nula tezav.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Samael ::

Glej, takole ti bom rekel. Mogoče si res 20 let nazaj že lavfal svoj lasten domač mail server. Ja, našli so se tudi takšni entuzijasti. Eni za hobby, drugi spet ... Večina pa teh pogojev ni imela. Začenši že z dostopnostjo ustreznega 24/7 interneta. Imeli smo pa email.si, lycos, yahoo, hotmail, gmail, itd ... Tako pač je. In z leti je postalo vedno več tega, onega vezano na te račune.
In ja, kakorkoli obračaš, marsikaj se je v 15ih letih spremenilo.
Ko sem se prvič v androidu preko google accounta prijavil v play store tudi nisem vedel, iskreno niti pomislil, da bom kdaj v prihodnosti kupil kakšen app. App čigar licenca bo vezana na google account. Pa sem. Pozneje pač. Ampak ti, sodeč po tvojem pisanju, ne sodiš med nas naivne smrtnike in najbrž tudi kakšnega androida nisi imel nikoli, pa se zato težko vživiš v čevlje oz. vsakdanje življenje nas navadnih povprečnežev ;)
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

WhiteAngel ::

_Denny_ je izjavil:


Drugače pa, če še kdo dvomi v prenos na Outlook - sam sem kar zadovoljen. Stvar se obnaša točno kot se mora po IMAP standardu, ne kot pri Googlu, ki si ga je razlagal prosto po Prešernu (če kdo pogreša tako obnašanje si lahko naredi Rule s "Condition - Apply to all messages" in "Action - Copy to Archive", ki čisto vsak email takoj po prejemu kopira v arhivsko mapo). Glede sinhronizacije in ostalega je tudi čisto vse vsaj 10x hitreje in bolj odzivno kot pri Googlu; nič več Thunderbirdovih server connection errorjev (to si dobil tudi, če si s puščicami prehitro listal po neprebranih emailih v Inboxu), nešteto klikov na Get Messages in poganjanja MultiXpunge addona, ko si 100+ mailov označil kot izbrisane in nikakor niso hoteli izginiti iz Inboxa. Čisto vse se zgodi takoj kot pri manipulaciji z lokalnimi mapami.


Hm, teh težav s thunderbirdom in IMAPom nisem opazil v zadnjih 20 letih na linuxu. Zato ostajam na gmail/IMAP/thunderbird stacku.

Web interface od gmaila je pa bolj shitty z vsako novo reinkarnacijo, ja. Da debilnega gmail appa na androidu, v katerega so zdaj stlačili še hangouts, ne omenjam.

Zgodovina sprememb…

krempelj ::

Samael je izjavil:

Glej, takole ti bom rekel. Mogoče si res 20 let nazaj že lavfal svoj lasten domač mail server. Ja, našli so se tudi takšni entuzijasti. Eni za hobby, drugi spet ... Večina pa teh pogojev ni imela. Začenši že z dostopnostjo ustreznega 24/7 interneta. Imelo smo pa email.si, lycos, yahoo, hotmail, gmail, itd ... Tako pač je.
In ja, kakorkoli obračaš, marsikaj se je v 15ih letih spremenilo.
Ko sem se prvič v androidu preko google accounta prijavil v play store tudi nisem vedel, iskreno niti pomislil, da bom kdaj v prihodnosti kupil kakšen app, čigar licenca bovezana na google account. Pa sem. Pozneje pač. Ampak ti, sodeč po tvojem pisanju, ne sodiš med nas naivne smrtnike in najbrž tudi android nisi imel nikoli, pa se zato težko vživiš v vsakodanje življenje nas navadnih povprečnežev ;)


Tudi jaz sem bil nekoc mulc z zx spectrumom, ki mu ni bilo nic jasno. Ja, pac "navadni smrtniki" boste morali zaceti razmisljati, sicer vas bo bolelo in to vedno bolj, zraven pa se preostali svet rinete v korporacijsko idiokracijo. Ce bi bili na med over net se niti oglasal ne bi, smo pa na slo-techu in tega, da ste navadni uporabniki pac ne sprejmem.

Androida sem imel, brez googla. Preden je pa android obstajal sem imel angstrom linux na HTC blue angelu. Ja, ja, vem, nimate casa... :P
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Samael ::

Celo nerazumevanje izhaja iz tega, da ljudje na tem forumu radi modrujemo in se postavljamo nad sogovornika, se pa ne znamo postaviti v čevlje druge osebe. Imamo omejeno razumevanje.
Kaj pa ti veš, kje je bil tvoj sogovornik, kakšne tehnične zmogljivosti je imel in kaj je počel takrat pred 20imi leti, ko si se ti doma igračkal s svojim privatnim mail strežnikom. (ne mislim to slabšalno, ampak tako kot je).

Hkrati pa smo v absolutnem povzdigovanju svojih lastnih rešitev v protislovju. Recimo, če dam primer:

krempelj je izjavil:

Od vseh "storitev", ki laufajo pri meni doma je email streznik zadeva, ki zahteva najmanj dela. Seveda pa ne gonim 2000 userjev od katerih jih 100 instalira karkoli se da downloadat. Ampak za vse domace in nekaj prijateljev je vec kot dovolj.

Vidiš, in samo en point-of-failure je dovolj, pa bodo vsi tvoji domači in nekaj prijateljev trajno, dokončno, brez maila. Dovolj je da se ti jutri stegneš, ne plačaš računa, ali kaj tretjega, pa bodo vsi brez tvoje super-duper homemade mail rešitve, ki je odvisna zgolj od tvoje dobre volje in tebe samega - kar se jim pri gmailu, vsaj tako drastično od danes na jutri ne, najbrž ne bo zgodilo.

Ni tako preprosto biti pameten, ane :)
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

Od daljšega zapisa zgoraj (če koga zanima) ...

Samael je izjavil:

Z maili poslanimi pod aliasom @mailbox.org ni težav, mi pa tisti z mojo lastno domeno pri hotmailu končajo v junk folder (v gmail prispejo brez težav v inbox).
Predvidevam da zato, ker mora DNS host (dns.he.net), ki ga uporabljam, na svoji strani še urediti DKIM record za domeno. No, vsaj mislim, da je bi znal biti problem tu. SPF in DMARC zapisa sta ok, mail-tester.com pokaže 9/10 na račun DKIM-a, spamassassin filter pokaže vse ok.

Update: dns HE.NET na nedeljo uredil DKIM zapis v manj kot pol ure od zahtevka, mailbox emaili tudi pri hotmailu ne končajo več v junk folderju.
Ena manjša zmaga preprostega človeka v dnevu :)


    SpamAssassin likes you
    You're properly authenticated
    Your message could be improved
    You're not blacklisted
    No broken links
    Your lovely total: 10/10

Vir: https://www.mail-tester.com/
Samael != Samuel

krempelj ::

Samael je izjavil:


Vidiš, in samo en point-of-failure je dovolj, pa bodo vsi tvoji domači in nekaj prijateljev trajno, dokončno, brez maila. Dovolj je da se ti jutri stegneš, ne plačaš računa, ali kaj tretjega, pa bodo vsi brez tvoje super-duper homemade mail rešitve, ki je odvisna zgolj od tvoje dobre volje in tebe samega - kar se jim pri gmailu, vsaj tako drastično od danes na jutri ne, najbrž ne bo zgodilo.

Ni tako preprosto biti pameten, ane :)


Ne? Hcerka je sposobna (zdaj ko je postavljena) zadevo furat, v letu ali dveh jo bo sposobna postaviti, kaj ti mislis, da bom svoje otroke vzgojil v nov rod idiokracije poln izgovorov zakaj ne, yes-but in ostalih neumnosti, kot so tebe starsi? No fucking way. Pa brez problemov prevzame tudi kaksen od prijateljev, kljuci so seveda dostopni.

Raje se posluzi istega izgovora, kot so se jo vsi v sorodnih temah - ne da se ti, ker ti prevec casa vzamejo debate o avtomobilih, reality showih in sportnih urah.

Sicer pa zaradi mene ti kar placuj googlu ali komerkoli ze hoces. Tvoj problem, sami si serjete v hrano.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Samael ::

To ne bi bil noben izgovor, ampak je precej lahko enostavno dejstvo - in nič narobe ne bi bilo s tem. Le da se jaz trudim s teboj debatirati, kaj razumeti, ti pa ves lesen brez zmožnostjo odstopanja, razumevanja še česa razen samega sebe, trmoglaviš in vztrajaš po svoje, pa naj stane kar hoče. Svet je še vse kaj več kot ti in tvoje lastno dvorišče.
Sva zdaj zaključila ali pa potrebuješ tudi ti eno mini zmago dneva? Saj ti je pustim - grem izkoristi še tole malo sonca zdaj, čao krempeljček :)

(edit: repostam - sem ob editu deletal po nesreči :-)
Samael != Samuel

krempelj ::

(edit: bom pa se jaz, da bo kronolosko pravilno :)

To ne bi bil noben izgovor, ampak je precej lahko enostavno dejstvo - in nič narobe ne bi bilo s tem. Le da se jaz trudim s teboj debatirati, kaj razumeti, ti pa ves lesen brez zmožnostjo odstopanja, razumevanja še česa razen samega sebe, trmoglaviš in vztrajaš po svoje, pa naj stane kar hoče. Svet je še vse kaj več kot ti in tvoje lastno dvorišče.
Sva zdaj zaključila ali pa potrebuješ tudi ti eno mini zmago dneva? Saj ti je pustim - grem izkoristi še tole malo sonca zdaj, čao krempeljček :)


Uzivaj, jaz grem pa lotat.
Praskam...

Tidule ::

Mene predvsem fascinira kake scenarije nekateri sestavite, da ne bi bilo treba priznat, da mogoce vasa resitev ni vsemogocna, univerzalna in pod vsemi pogoji absolutno najboljsa.

Kako recimo resis situacije, kjer si pa tisoc km od doma in zmanjka elektrike kot je bilo recimo med zledom? Samo zanima me ali imas farmo DIY baterij, ki si jih z lastnimi rokami naredil ali pa mogoce sina, ki je mimogrede vrhunski triatlonec in brez tezav tri dni skupaj proizvaja elektriko s sobnim kolesom?

Pa bombaz tudi sam gojis, ker gnilim korporacijam pa res ni za placevat za obleke? Pa rudnik redke zemlje tudi zagotovo imas, ker mail server rabi strojno opremo, ki pa je noben klen dec ne bo kupil od grdih grdih kapitalistov, ker nikoli ne ves kaj ti podtaknejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Furbo ::

krempelj je izjavil:

Ja, veliko ljudi se je svercalo na googlovo znanje, namesto, da bi si ustvarili svojega, zdaj je pocasi prislo ze tako dalec, da brez neke cloud infrastrukture nihce vec ne zna nic narediti sam, boh ne daj si postavit server (zdaj se bo oglasilo tistih 5, ki to znajo, pa se jim ne da... 3... 2... 1...), in prisel je cas, da se zadeve monetizirajo in tudi dvignejo cene.

Tole je bil sele zacetek, google je ugotovil, da bi ga zaenkrat zapustilo se prevec uporabnikov, se je potegnil nazaj in bo naslednje leto spet poizkusil ali pa pocasi omejeval featurje na zastonj accountih. Vmes pa bojo zagovorniki clouda znali se malo manj in morda bo takrat pravi moment.

Vendor lockin.

Ne samo to, tudi večina danes zaposlenih pri Googlu se šverca na znanje tistih, ki so tam delali pred njimi.
In ker že leta niso naredili nič pametnega, samo ukvarjajo se s politično korektnostjo in podobnimi oslarijami, zdaj študirajo kako potegniti več denarja iz obstoječih stvari.
Verjetno ni daleč dan, ko bodo tudi za gmail hoteli kak evrček.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

sirotka ::

Kateri ponudnik je primeren za domac email (z lastno domeno). Rabim nekaj ugodnega, za 3,4 userje.

Tidule ::

Self hosting, obvezno rudnik, da delaš svoj hardwear in seveda vsaj 10 potomcev, da greš lahko v miru na dopust.

Drugače, pa je pametno malo prebrat temo, ker je bilo kar nekaj predlogov.

Price performance za 3,4 userje kolikor sem zasledil je trenutno MS family, ki pa zahteva malo kolovratenja glede domene, potem je tukaj tudi ZOHO, če ti ustreza njihov brezplačen nivo, oziroma so potem tudi osnovni plačljivi paketi, še vedno ok za takšno število oseb.

Samael je opisal svojo izkušnjo, ki zna bit za 4 userje malo draga: https://slo-tech.com/novice/t796417/p74... je pa navedel tudi par alternativ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

poweroff ::

Če povzamemo. Ja, vendor lock-inje problem.

Korporacije ga bodo seveda vedno izkoriščale. Zakaj ga pa ne bi, saj niso neumne.

Problem je pa, če razno računalniški vplivneži kot na primer ustvarjalci revije Monitor ne opozarjajo na te zadeve, ampak nekritično trobijo "ave cloud"-

No, v resnici pri Monitorju niso bili tako nekritični, so precej govorili tudi o alternativah, ampak po mojem mnenju še premalo. Mnenjski voditelji imajo pač veliko odgovornost (moje mnenje)

Predvsem je pa potrebno povedat in stalno poudarjat: korporacije NISO dobrodelne ustanove. Tu so zato, da monetizirajo na vas. Ali z vašimi podatki, ali s tem da jim plačujete, najraje pa z obojim.

Korporacije so tukaj zato, da vas zaj***. Ni Google dobri striček, ki vam daje zastonj GMail. Tudi Microsoft ni dobri striček, ki vam daje poceni mail in office. Njihov glavni namen je, da služijo na vas. Če se potem še sam spraviš v položaj, da to lažje počnejo pa... tough luck.

Kot pravi Invictus: Life is hard. It is even harder if you are stupid.
sudo poweroff

Mato989 ::

Mene vendor lockanje ne skrbi, dvomim da boprišlodo tega da noben free mail ne bo deloval... mene skrbi to kolko jebe bom imel če bom želel kje, kjer sem mail od googla prijavljen to spremenit in pol to traja...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

poweroff ::

LOL, saj po definiciji je to vendor lock-in.

Googlu si zapisal svojo dušo, stran ne moreš, razen z enormnimi stroški.
sudo poweroff

Mato989 ::

Ja ne ni, ker bom se pač jebal in si bom spremenil maile na vsem pomembnem... saj se da samo pač eni nimajo opcije da se prijavim in spremenim mail moram težit supportu... ni katastrofa je pa nadležno, ampak za to zagotovo ne bom plačeval.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

xandros ::

Sedaj se šele vidi google lock-in, ko je potrebno kam drugam iti....
Vsa ta leta , paypal, 2fa, password manager, edavki, domaca banka z emailom, android, contacts sync,....
IN to narediti v 3mesecih je verjetno mali podvig za nekoga, ki se ukvarja s tem, kaj šele za ostale, ki ne znajo.

mambli ::

Tudi sam že uporabljam vsaj 15 let google apps. Imam 10 uporabnikov, ki uporabljamo vse google produkte. Nekaj nas tudi plačuje dodatnih 2€ za 100gb prostora. Vseeno je kar nekaj dela, če hočeš 10 uporabnikov prenesti z vsemi aplikacijami - gmail, photos, drive, calendar, analytics, keep,...
Poleg tega imam tudi zakupljen hosting, kjer imam približno 20 spletnih strani. Hosting: https://client.brixly.uk/aff.php?aff=244

Plan je prenesti emaile na svoj hosting in odpreti nov za email gmail account. Potem pa vse skupaj povezati. V gmail prenesti vse emaile iz svoje domene in dodati smtp za pošiljanje.

Če bo pa google poskrbel za kakšen prenos, pa sploh dobro.

LP

krempelj ::

Mato989 je izjavil:

Ja ne ni, ker bom se pač jebal in si bom spremenil maile na vsem pomembnem... saj se da samo pač eni nimajo opcije da se prijavim in spremenim mail moram težit supportu... ni katastrofa je pa nadležno, ampak za to zagotovo ne bom plačeval.


Ne ne, Mato989, to JE vendor lockin. To, da si dovolj trmast, da bos obvestil vse kontakte, spremenil vse registracije na strani, prenesel vse emaile, nekaj naredil glede android stora... pomeni samo, da si trmast/garaski.


Mato989 je izjavil:

Ja ne ni, ker bom se pač jebal in si bom spremenil maile na vsem pomembnem... saj se da samo pač eni nimajo opcije da se prijavim in spremenim mail moram težit supportu... ni katastrofa je pa nadležno, ampak za to zagotovo ne bom plačeval.


Ne ne, Mato989, to JE vendor lockin. To, da si dovolj trmast, da bos obvestil vse kontakte, vse registracije na strani, prenesel vse emaile, nekaj naredil glede android stora... pomeni samo, da si trmast/garaski.

In zadeva se poslabsuje, dlje ko boste vztrajali, vec tezav boste imeli kasneje in tezje boste zapustili googlovo okolje (seveda pa tega ne boste naredili, ker zahteva nekaj dela - delo se pa ne opravi, ce ti ravno nekdo ne grozi s pistolo, mar ne ;)), namesto, da bi se vnaprej pripravili - gasilni aparat kupujes preden ti zacne hisa goreti, ne pa takrat, ko je ze v plamenih.

poweroff je izjavil:

Korporacije so tukaj zato, da vas zaj***. Ni Google dobri striček, ki vam daje zastonj GMail. Tudi Microsoft ni dobri striček, ki vam daje poceni mail in office. Njihov glavni namen je, da služijo na vas. Če se potem še sam spraviš v položaj, da to lažje počnejo pa... tough luck.

Kot pravi Invictus: Life is hard. It is even harder if you are stupid.


Tako je.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

c3p0 ::

krempelj je izjavil:


Dejansko je danes precej preprosteje ocistiti staticen ip nesnage kot nekoc, kontaktiras vzdrzevalca black liste na kateri je pristal, mu pojasnis, da si dobil zasvinjan ip in v dnevu ali dveh te umaknejo (kar se mi je zgodilo, ko sem sel na drug ISP).


Aha. Dokler deluje. Pristaneš na blacklisti kakega obskurnega servisa kot je spamrats (ali nekaj takega), ki jih nekateri uporabljajo in ne dobiš nič nazaj, ker se jim gladko j*be za enega ponudnika v "Slovakiji". Stranka se pa buni kaki zanič ponudnik si, da pri M$ pa vedno vse deluje. Seveda deluje, saj si razni podganjeki ne upajo blokirati tavelikih, ker lahko naslednji dan zaprejo "biznis".

In to ni nek home server za lastne namene, ampak konkreten cluster v kolokaciji.

Tidule je izjavil:

Mene predvsem fascinira kake scenarije nekateri sestavite, da ne bi bilo treba priznat, da mogoce vasa resitev ni vsemogocna, univerzalna in pod vsemi pogoji absolutno najboljsa.

Kako recimo resis situacije, kjer si pa tisoc km od doma in zmanjka elektrike kot je bilo recimo med zledom? Samo zanima me ali imas farmo DIY baterij, ki si jih z lastnimi rokami naredil ali pa mogoce sina, ki je mimogrede vrhunski triatlonec in brez tezav tri dni skupaj proizvaja elektriko s sobnim kolesom?


Ne, imaš dizel agregat, SE, konkreten UPS in auto failover, pa multi-peering. Ker si domači entuzijast, pač nisi kupil flata v LJ, ampak laufaš home mail server iz vikenda v Halozah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

poweroff ::

c3p0 je izjavil:

Aha. Dokler deluje. Pristaneš na blacklisti kakega obskurnega servisa kot je spamrats (ali nekaj takega), ki jih nekateri uporabljajo in ne dobiš nič nazaj, ker se jim gladko j*be za enega ponudnika v "Slovakiji". Stranka se pa buni kaki zanič ponudnik si, da pri M$ pa vedno vse deluje. Seveda deluje, saj si razni podganjeki ne upajo blokirati tavelikih, ker lahko naslednji dan zaprejo "biznis".

No vidiš, to je velik problem in tehnične rešitve zanj ni. Je pa politična. In tukaj bi morala EU narediti kaj.

Kot prvo kaj, da omeji nepoštene prakse velikih mail providerjev, ki si lahko privoščijo, da male ponudnike obravnavajo neenako (primer: Google, ki maile malih ponudnikov označuje za spam).

Kot drugo, da se omeji "neodvisno gospodarsko pobudo" a.k.a. "svobodo govora" raznih ponudnikov seznamov za blokiranje, ki svoj položaj izkoriščajo za izsiljevanje. Skratka, lahko imaš nek svoj seznam, ampak je treba upoštevat določena pravila (tudi kdaj se IP da iz seznama). Tako kot tudi GDPR omejuje "neodvisno gospodarsko pobudo" oz. "svobodo govora" raznih subjektov, ki zbirajo baze podatkov.

To, dragi moji, je politika. Ne pa neko prepiranje o tem ali je nek politik nekoga užalil preko tviterja in neke nebuloze o sokolu in golobicah.
sudo poweroff

Tidule ::

Ker si domači entuzijast, pač nisi kupil flata v LJ, ampak laufaš home mail server iz vikenda v Halozah.

In se čudiš kako kljub vsemu nič ne dela, ker se lokalnemu telekomovcu ne da it pogledat kje je veter potrgal kable, ker v tistih zidanicah pa ja noben ne rabi interneta tako nujno, da ne more počakat kak teden :)

Da se razumemo, point je v tem, da univerzalnih absolutno najboljših rešitev pač ni. In tako kot je slaba praksa brez razmšljanja brezpogojno zaupat v neke free rešitve, ki jih nudi random koporacija, je slaba praksa na mrtvo zagovarjat self hosting pri storitvi, kot je email, ker bo v 99% bistveno več problemov kot rešitev. Še posebej, če ti upravljanje s tem ne predstavlja hobija in veselja.

Na koncu dneva ima dan samo 24 ur in med zgornjima skrajnostima obstaja ogromno rešitev, ki ne vključujejo 10 potomcev in rudnik, pa kljub temu nudijo tudi bolj zahtevnemu uporabniku price/performance rešitev. Osebno sta mi bili ravno email in pa back-up storitvi, kjer za povsem sprejemljivo mesečno vsoto zadeve outsorucas na način, ki zagotvlja veliko dodano vrednost.

Mato989 ::

Ne ne, Mato989, to JE vendor lockin. To, da si dovolj trmast, da bos obvestil vse kontakte, spremenil vse registracije na strani, prenesel vse emaile, nekaj naredil glede android stora... pomeni samo, da si trmast/garaski.


Vendor lock in je za mene to, da če grem stran da je po tem ko sem zaključil proces odhoda (ta del ki ga omenjaš garanje) da ne morem več uporabljat tega kar sem prej...

Mail uporabljam izključno za vpisovanje pri registracijah... se pravi to je največji minus, no pardon, za trgovino play in kontakte ampak te lahko izvozim tudi drugače.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Samael ()

Tidule ::

Vendor lock in je za mene to, da če grem stran da je po tem ko sem zaključil proces odhoda (ta del ki ga omenjaš garanje) da ne morem več uporabljat tega kar sem prej...

Vendor lock, kot ga ti dojemaš je dejansko manj problematičen, ker je praviloma (še posebej ker govorimo o privatni rabi oziroma potrošnikih) zakonsko omejen oziroma prepovedan in se posledično z njim potrošnik redkeje sreča.

Tvoje razmišljanje je IMO izjemno naivno in na njega računajo korporacije, ko nudijo kvazi free storitve ali začnejo dvigat ceno. Njihov namen seveda ni (in tudi praviloma ne more bit) da ti v celoti onemogočijo uporabo storitev in produktov, ampak zgolj da poskribjo, da je prehod dovolj nadležen in neugoden, da se za njega ne odločiš in raje ostajaš produkt ali pa plačuješ premium.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

AtaŠtumf ::

Ovčke so zastonj uporabljale GSuite, sedaj, ko pa treba plačat, pa v jok!

Sedaj pa ovčke na novo iščejo lock-in rešitev, čez par let pa spet jok!

Hahahahaahaha

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Samael ()

Samael ::

Po nesreči pritisnil izbris - sorry, ni bilo namerno.

Mato989 je izjavil:


Mail uporabljam izključno za vpisovanje pri registracijah... se pravi to je največji minus, no pardon, za trgovino play in kontakte ampak te lahko izvozim tudi drugače.

No, želel sem rečti, da pri play storu že ne moreš nič narediti. Vsi potencialni nakupi so vezani na dotični google račun in jih ne moreš prenesti stran - niti na drugi njihov račun ne. Če zapreš račun ali pa ti ga iz nekega razloga ukine google, ostaneš brez licenc do vseh že kupljenih android aplikacij in/ali iger.
Samael != Samuel
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
24930396 (12429) _Denny_
»

Google Workspace in legacy free G Suite

Oddelek: Omrežja in internet
102182 (1030) Pat_MaGroin
»

Google stopil korak nazaj pri G Suitu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
649519 (5563) krempelj
»

Cloud gostovanje e-pošte (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6011579 (10417) c3p0

Več podobnih tem